3e£eicLohc Sou^ant Amsterdamsche tram staakt uit protest K.L.M. bedrijf breidt zich geweldig uit Veiligheidsraad over Grieksche kwestie Doodstraf tegen Velsen's burgemeester De Vebo-tentoonstelling wordt een evenement DINSDAG 24 SEPT. 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, ƒ1.10 p. mnd, ƒ3.25 p. kwartaal. Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10893 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ET «BURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" 'en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Van de werf van J. en K. Smits te Kin derdijk werd de nieuwe zeetinbagger- molen „Kalmoa". de eerste, welke na den oorlog in ons land werd gebouwd, te water gelaten. Het vaartuig is 66 meter lang, 20 meter breed en heeft een bagger- diepte Van 30 meter, Het schip glijdt in zijn element. A. N. P. P. PJET PERSONEEL VAN DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTETRAM is vanmorgen in staking gegaan als protest tegen het uitzenden van troepen naar Indonesië. Met uitzondering van een enkele tramtrein (te weten een tramtrein van lijn 25 en een van lijn 1) is van morgen geen enkele tram uitgereden. De gemeente-autobussen waren aanvankelijk wel uitgereden, maar hebben zich vrijwel direct bij deze, bij informatie als „wilde" betitelde, staking aangesloten. vensmiddelen industrieën Albert Heyn, Hil. Ie en Verkade om 8 uur in staking is ge gaan voor een tijd van 2 uur. Bij de Am sterdamsche Droogdrok Mij. is 80 procent van net personeel niet verschenen. Ver schillende kleine bedrijven zijn ook in sta king gegaan. In Amsterdam rijden op het oogenblik uitsluitend lijn 1 en lijn 25, maar met politie op de tram. De actie van het trampersoneel richt zich eveneens tegen den directeur, ir. Hof man. In het havengebied is het eveneens zeer onrustig. De situatie is op het oogenblik zoo, dat de vakbewegingen zich tegen «ie staking keeren en enkele bedrijven niet tot sta king overgaan, omdat het advies van de ^vakbeweging daar tegen is. In de stad is het over het algemeen rustig. In tegenspi-aak met de mededeeling, welke he't A.N.P. gisteren door de politie werd verstrekt, deelt de politie thans mede, dat niet een militair, doch een burger is ge. dood bij de ongeregeldheden, welke Zater dagavond in het centrum van Amsterdam plaats vonden. Tijdens het aanhouden van een militair en het overgeven van dezen aan de M. P. werd geschoten, waarbij de 41-jarige P. Dobbelaar, uit Amsterdam, werd getroffen en gedood. Ook in andere bedrijven het werk neergelegd De staking van de tram in Amsterdam stond omstreeks 9 uur niet meer alleen. Er waren verschillende andere bedrijven, waar eveneens wilde stakingen waren uitgebro ken. O.a. Blauwhoeden veem. Volgens de tot nog toe binnengekomen berichten is geen van de erkende vakbewegingen bij deze actie betrokken. Uit Zaandam bereikt ons het bericht, dat het geheele personeel van de Zaansche Le- De „Stichting 19401945" heeft een in ternationale conferentie belegd, om de mo gelijkheden van uitwisseling van oorlogs slachtoffers tusschen verschillende landen te bespreken. De opening dezer conferentie vond gis termiddag in het Amstelhotel te Amster dam plaats. Namens de „Stichting 19401945" sprak ir. H. van Riessen, vice-president der stich ting, het welkomstwoord. Vervolgens las dr. J. Th. A. van der Put ten, vèrtegenwoordiger van den minister van binnenlandsche zaken, de volgende verklaring voor: „Er is in voorbereiding een ontwerp van wet, strekkende tot het verleenen van bui tengewone pensioenen aan invalide verzets- slachtoffers en nagelaten betrekkingen van personen, die in verband met het verzet zijn omgekomen. De raad van ministers heeft beslist, dat de buitengewone pensioenregeling voor de verzetslieden dient te worden afgestemd op een te treffen regeling voor de financieele verzorging van invaldie militairen en na gelaten betrekkingen van gesneuvelde mi litairen alsmede van het personeel van de koopvaardij. Dit complex van sociale voorzieningen zal binnen enkele weken aan den raad van ipinisters worden voorgelegd." Deze spreker werd gevolgd door gen.- majoor H. Koot, die namens den minister van oorlog bij deze opening aanwezig was. Tenslotte sprak namens de buitenland- sche gedelegeerden de heer Czermack Fisher afgevaardigde van het Internationale Roo- de Kruis te Genève. De leden der conferentie zullen Woens dag een bezoek brengen aan het herstel lingsoord voor oud-illegale werkers in het paleis „Het Loo" te Apeldoorn. OP KORTE GOLF BINNENLAND. Een 38-jarige man te Bussum heeft zijn 38-jarige vrouw, met wie hij in on min leefde, doodgeschoten en zich daarna bij de politie gemeld. ÏSen 16-jarig meisje te Amsterdam, dat op de tram wilde springen, is gevallen en overleden. Bij een inbraak in het Oost-Indisch Huis aan de Oude Hoogstraat te Amster dam zijn o.m. 150.000 sigaretten gestolen, die in beslag waren genomen. BUITENLAND. Bij de verkiezing van burgemeesters in het Saargebied hebben de Christelijke Volkspartij en de Sociaal-Democratische partij, die economische eenheid tusschen Saargebied en Frankrijk voorstaan, een groote meerderheid behaald. Te Gent en Sint-Truiden zijn Zondag j.l. demonstraties gehouden voor den te rugkeer van koning Leopold. In de buurt van Haifa hebben sabo teurs een olie-trein doen ontsporen. BON 529 VLEESCH HONDERD GRAM VLEESCH. Gedurende het tijdvak van Dinsdag 24 September t/m Zaterdag 12 October geeft bon 529 Vleesch recht op het koopen van 100 gram vleesch. MAXIMUMPRIJZEN VOOR WINTER GROENTEN. Het ligt in het voornemen, aldus de „Nieuwe Courant", maximumprijzen voor wintergroenten in te voeren. Ten departe- mente van Landbouw deelde men ons me de, dat hieruit niet de conclusie getrokken moet worden, dat de wintergroenten schaarsch zullen zijn. Integendeel, er zou alle reden tot optimisme zijn. De kooloogst b.v., die vorig jaar mislukt was, belooft goed te worden. De invoering van de maxi mumprijzen dient men dan ook te zien als een gevolg van het feit, dat de prijzen voor de groenten thans te hoog geacht wor den. De Gouden droom is uit Het is een korte vreugde geweest in Frankrijk. Het beloofde zoo mooi te zullen worden, maar het was te mooi om waar te zijn. De gouden droom ic uit, de koude nuchtere werkelijkheid is teruggekeerd. De douane-ambtenaren zijn weer aan het werk gegaan. Gister avond is de slag gevallen, de slagboom viel en de grens was dicht, potdicht. Rien a déclarer? Om uit je vel te sprin gen. En u zult zien, nu gaat de Fransche politie-staking ook niet door. DE „GROOTE VIER" BIJEEN. De „groote vier" zullen vanmiddag om 4 uur bijeenkomen. Het doel dezer bijeen komst is een bespreking van de agenda der Parijsche Vredesconferentie, teneinde te ge raken tot een bespoediging van het verloop van zaken. DE OPVOLGER VAN WALLACE. Tot opvolger van Henry Wallace, als mi nister van Handel, heeft president Truman benoemd den huidigen Amerikaanschen ambassadeur in Engeland W. Averell Har- riman. Deze benoeming is, volgens de eerste comentaren, te Washington zeer gunstig ontvangen. De nieuwe minister heeft te Londen ver klaard: „Ik ga volkomen accoord met de buitenlandsche politiek van president Tru man en Byrnes, die voortbouwen op de hooge beginselen en doelstellingen van wij len president Roosevelt. Dat is de weg naar den vrede". NEDERLAND, L UCHTVAARTitOGENDHEID Eind 1947 reeds 8000 man personeel Dezer dagen heeft de heer A. Plesman, president-directeur van de K.L.M., aan ver tegenwoordigers van de pers een uiteen zetting gegeven omtrent de opleiding van het personeel en de ontwikkeling van het bedrijf in het algemeen. Reeds gedurende den oorlog werden door den heer Plesman plannen gemaakt, ten einde onmiddellijk na de bevrijding met de personeelsopleiding te kunnen beginnen. In September 1945 werd met de opleiding van 120 jongelui te Soesterberg begonnen. Aangezien Soesterberg evenwel weer ter beschikking moest komen voor militaire doeleinden was men genoodzaakt naar an dere opleidingscentra uit te zien. In Zeist werd een buitenplaats gevonden, waar de opleiding voor vliegers en technischperso- neel ter hand kon worden genomen. In Zeist kunnen per periode, welke 4 maanden duurt, 100 man worden opgeleid, per jaar dus 300 man. Voor de opleiding van het personeel, be stemd voor passage-afdeelingen, voor bui tenlandsche kantoren, alsmede voor ste ward en stewardes werd de beschikking verkregen over twee buitenplaatsen te Wassenaar „Rust en Vreugd" en „De Wild- sanck". In deze twee internaten kunnen 90 jonge menschen worden opgeleid. Ook de ze opleiding duurt 4 maanden. Het spreekt haast vanzelf, dat bij alle opleidingen bij- CADOGAN's MEENING: „PROPAGANDA-STAALTJE" In den Veiligheidsdaad heeft Gromyko Maandagavond verklaard, dat de aanwezig heid van geallieerde troepen in niet-vijan- idelijke landen een situatie beteekende, „die zou kunnen leiden tot internationale wrij ving". Hij vroeg overweging van zijn voor stel, volgens hetwelk de gealieerden aan de V.N. verslag zouden uitbrengen over de plaats en den omvang van him troepen. De Britsohe vertegenwoordiger, sir Alexander Cadogan, verzette zich krachtig tegen het Russische voorstel. Cadogan gaf als zijn meening te kennen, dat de juiste manier in deze zou zijn ge weest een stap van de Sovjet-Unie direct bij de Britsche regeering. De wijze, waarop de Sovjetregeering deze kwestie thans te Het was een veel nederiger Tjeerd van der Weide, die gisterenmorgen in de be klaagdenbank voor het Amsterdamsche Bijzonder Hof stond dan de Utrechtsche N. S. B.-districtleider en later burgemees ter van Velsen. Mr. Sikkel las de beschuldigingen voor: ....dat hij, verdachte, in 1942 en 1943 per soonlijk de vernieling van gebouwen, fa brieken woningen etc. in zijn gemeente heeft geleid; dat hy in het jaar 1944 den stakenden spoorwegmenschen schriftelijk een dreigbrief heeft gestuurd, waarin hun v/erd medegedeeld, dat zij aan de S. D. zouden worden overgeleverd en hun ge zinnen uit Velsen zouden worden verwij derd, als zij zich niet meldden bij commies C. Wijmers; dat hij heeft gearresteerd en overgeleverd den stationschef De Noo, het geen den dood van dezen ten gevolge heeft gehad. Voorts bevatte de tenlastelegging nog een aantal opsporingen enz. van Jood- sche burgers, die door zijn schuld den dood vonden of wel langdurig van hun vrijheid werden beroofd, en in Utrecht gepleegde zware mishandelingen toegebracht aan anti's. De getuigen werden uitvoerig gehoord. Punt voor punt ging de procureur-fis caal ten slotte de tenlastegelegde feiten na, uitvoerig elk gebeuren en verdachtes rol daarin schilderend. „Voor elke pro, tien anti's, moet het parool zijn", citeert de proc.-fiscaal uit verdachtes privé cor respondentie. En ook: „De Fuhrer heeft mij het Verdienstkreuz 2e klasse met de zwaarden gegeven. Ik loop nu als een pauw met dat lintje, maar het is tegelijk mijn doodvonnis als de wending komt." „Nu", aldus mr. Sikkel, „que voulez vous enten- are, la farce est jouee". En besloot zijn requisitoir: „Ik vraag voor dezen man ce doodstraf". Na een kort pleidooi van den toegevoeg- den raadsman mr. B. W. Stomps en nadat verdachte aan allen, die door zijn toedoen leed hebben verduurd, vergiffenis had ge vraagd en er zijn spijt over had betuigd, dat deze doodstraf is geëischt op grond van landverraad, dat nooit in zijn bedoe ling is opgekomen, en tenslotte clementie had gepleit bepaalde het Hof de uitspraak op 7 October a.s. berde bracht, was volgens hem duidelijk slechts een staaltje van propaganda, waar door het prestige van den raad in gevaar gebracht zou kunnen worden. De Australische gedelegeerde, Paul Has- luck, viel sir Alexander bij. „Volgens het Sovjet-Russische voorstel, aldus zeide hij, zou de veiligheidsraad de geheele wereldi moeten afzoeken om na te gaan, waar de aanwezigheid van vreemde troepen een be_ dreiging van den internationalen vrede vormt." RAMP VAN SKYMASTER MEDE VER OORZAAKT DOOR ZONNEVLEKKEN? Vófgens een door de Belgische regeering afgelegde verklaring zijn bij de ramp van de „Skymaster" bij Gander op Newfound land 26 personen omgekomen. Het schijnt, dat het slechte weer, gebrek aan zicht en plotseling verbreken van het radio-contact waarschijnlijk tengevolge van Noorderlicht een belangrijke rol hebben gespeeld. In dit verband is het in teressant kennis te nemen van berichten over ontwrichting van radio-verbindingen over de geheele wereld, welke men toe schrijft aan het optreden van zonnevlekken. Verscheidene vliegtuigdiensten moesten daardoor zelfs gestaakt worden. De correspondent van Reuter te Welling ton seint, dat de uitwerkingen van het Noorderlicht de radioverbindingen op het Noordelijk en Zuidelijk halfrond sinds Za terdagavond heeft onderbroken. Uit New York wordt melding gemaakt van veelvul dige atmospherische storingen, waardoor radioverbindingen wegzakken. Storingen, die overeenkomst vertoonen met die, welke misschien het verongelukken van het Bel gische vliegtuig nabij Gander hebben ver oorzaakt. EEN LAATSTE VERTWIJFELDE POGING Dertig tot veertig Joden, die met het ille gale immigrantenschip „Palmach" Palestina wilden binnenkomen, zijn overboord ge sprongen toen zij door een Britsch schip naar Cypres zouden worden overgebracht, om te trachten al zwemmende toch het be loofde doch gesloten land te bereiken. Zonder overdrijving mogen we zeggen, dat de vierdaagsche lustrumtentoonstelling van de VEBO een evenement van beteekenis be looft te v/orden. De voorbereidingen voor deze expositie zijn ontzettend groot geweest. Met opoffering van veel geld en tijd door het dagelijksch bestuur, door de diverse commissies en al degenen die annex zijn aan dit komend inderdaad grootsch gebeu ren, is getracht hier te brengen het beste van wat er op dit gebied te bereiken valt en gezien het resultaat van de inzendingen kan niet anders gezegd worden dan dat deze tentoonstelling moet.slagen. Het aantal inzendingen van vee overtreft verre de verwachtingen. Niet minder dan 955 dieren zullen aan deze tentoonstelling deelnemen en men mag verwachten hier het beste vee te krijgen van wat er gebracht kan worden. Bij de keuze van vee is een bijzondere selectie toegepast doordat door diverse vereenigingen in den omtrek vóór selectie is toegepast. Wanneer men in aan merking neemt, dat de belangstelling der boeren voor veefokkerij en veeverbetering in de laatste jaren niet weinig is toegeno men en dat de boeren inderdaad zich heb ben ingespannen om de kwaliteit Van hun vee hoe langer hoe meer op te voeren, dan mag het geen verwondering baren, dat al dit werk zoekt naar een uitweg, naar een bekroning en dat kan deze tenteoonsteling brengen. En het is niet enkel een veetentoonstel ling, want ook de zuivelproducten, die als het ware de bekroning zijn van goed fok- vee, vragen de belangstelling in ruime mate op. Daarnaast vindt men de expositie van de best mogelijke landbouwmachines. Daar zal o.m. een melkmachine den gehee- len dag in bedrijf zijn, natuurlijk met een Kunstmatige koe! Voorts {landbouwwerk tuigen van diversen aard. o.a. voor onge- diertebestrijding, rattenverdelging enz. Dan is er een bevredigende tentoonstel ling van kippen en konijnen, dan wijzen we verder op de groente- en fruittentoon- Groot concours hippique en springconcours stelling, welke gearrangeerd wordt door den misschien meest deskundige op arran- gementsgebied, den heer Velders uit Den Haag. En daar zijn nog zooveel andere din gen die op deze expositie de aandacht vra gen, dat wij een bezoek gerust durven aanbevelen. Als sluitstuk en bekroning komt dan Za terdag het groote concours hippique en springconcours op de weide van den Leid- eche Hout, Er is al meermalen geklaagd, dat Leiden op het gebied van de paarden sport zoo weinig aantrekkelijks te zien geeft. Dat is waar, maar de oorzaak ervan .igt dan toch in hoofdzaak bij het publiek, dat bij vorige gelegenheden van dien aard te weinig belangstelling toonde, waardoor men een nieuw experiment niet aandurf de. Leiden krijgt nu weer een kans en van net slagen van dit concours hippique zal afhangen of er in de toekomst meer paar densport te zien zal zijn. Het programma, dat de organisatoren onder leiding van de heeren Noordzij uit Rotterdam en I. J. Sloos uit Oegstgeest in elkaar hebben gezet is inderdaad veelbelovend. De grootte en <le 'kwaliteitsdeelname Van dit vlaggestuk der VEBO heeft de verwachtingen verre overtroffen. Niet minder dan 92 paarden zullen hier in het krijt komen en daaronder de besten der besten. Leiden zal nl. tot de hoogst geklasseerde in dit seizoen behoo- ren op paardensportgebied. Het wedstrijd seizoen loopt ten einde en de kansloozen blijven dan weg. Er zullen aan het spring concours niet minder dgn 24 paarden deel nemen, w.o. enkele oud-officieren van naam, als majoor de Bruine, ritmeester Gruppelaar en alle kampioenspaarden zul len hun kunnen toonen. Dan zal er zijn de heer Rijks, een van de meest bekende paarden^portliefhebbers op concoursen, de heer Pruikemaker uit Den Haag. De meest bekende dressuurpaarden zullen hier tegenwoordig zijn o.a. van mevr. Siem Roderwald uit Den Haag met haar paar den Zampa en Bayard. Er is voorts een speciaal attractienummer, nl. dat der za- delpaarden, gereden door personen bene den 16 jaar. Het geheel zal gegeven wor den in de bekoorlijke entourage van de Leidsche Hout. De toegang is aan den Warmonderweg, in het verlengde van de Kempenaerstraat. Waar de verschillende afdeelingen te zien zijn. De veetentoonstelling en paardenkeuring vinden plaats op het Veemarktterrein. De wetenschappelijke af deeling van het mi nisterie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening is ondergebracht in Tent A op de Beestenmarkt de konijnen en pluimveetentoonstelling in tent B op de Nieuwe Beestenmarkt, de overige han- delsinzenddngen vinden een plaats in tent C bij molen de Valk. De bloemen-, fruit- groenten- en zuivelshow alsmede de film voorstellingen voor de bezoekers vinden plaats in de verschillende zalen der Stads gehoorzaal. Het programma is weer als lijvig boek deel verschenen. De burgemeescter van Leiden, jhr. van Kinschot schreef er een Voorwoord voor. De officieele opening der tentoonstel ling zal morgenochtend te 10 uur plaats hebben in de sociëteit Amicitia. De Com missaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, zal de opening ver richten. Des middags te half twee zal een défilé van de bekroonde dieren plaats vinden. De diverse tentoontsellingen zijn Woens dag geopend van 's morgens 10 tot des avonds 10 uur, op andere dagen van 922 uur. zondere aandacht wordt besteed aan de li chamelijke ontwikkeling der candidaten. De opleidingen zijn zeer kostbaar. Per jaar trekt de K.L.M. hiervoor een bedrag van bijna 2 millioen gulden uit. In welke mate zich de K.L.M. ontwikkelt, wordt het beste geïllustreerd door de stij ging van de personeelssterkte. Eind 1945 waren bij de KX.M. 1200 menschen in dienst .Dit jaar wordt een stijging verwacht tot 4500, terwijl men eind van het volgende jaar verwacht 8000 man personeel in dienst te hebben. Naast de opleiding en de uitbreiding van het personeel is er ook in technisch op zicht bij de K.L.M. een geweldige ontwik keling te constateeren. Bij de bevrijding beschikte de K.L.M. in Europa nog slechts over 4 vliegtuigen met vijftig man perso neel. Reeds in November 1946 kon de dienst op Indië worden hervat, terwijl sindsdien tal van nieuwe lijnen werden geopend. Men denke slechts aan de lijnen naar Bazel, Ge nève, Madrid en Lissabon. Maar de K.L.M. ging nog een stap verder: zij was de eerste Europeesche maatschappij, die den dienst op Amerika opende, welke lijn al spoedig tot Curasao werd doorgetrokken. Hoe belangrijk het passagiersvervoer door de lucht is toegenomen moge blijken uit het feit, dat voor den oorlog per dag ongeveer 400 passagiers werden vervoerd. Op het oogenblik worden per dag met 70 vliegtuigen tusschen de 1600 en 1700 passa giers per dag vervoerd. Na Amerika en En geland staat Nederland op de derde plaats in de rij der luchtvaartmogendheden. Na de uiteenzettingen door den heer Plesman werd aan de deelnemers der pers conferentie de gelegenheid geboden, de fraai gelegen buitenplaatsen der K.L.M.- internaten te Wassenaar te bezichtigen, als mede een bezoek aan Schiphol te brengen. Dat op Schiphol de grootste belangstelling uitging naar de nieuwe Lockhead constel lations spreekt vanzelf. De nieuwe constel lations kan men niet anders dan vliegende hotels noemen. Voorzien van alle moderne gemakken kunnen zij vier en veertig pas sagiers vervoeren. Op het oogenblik heeft de K.L.M. de beschikking over 4 constella tions, welke ieder 700 duizend dollar of te wel 2,2 millioen gulden hebben gekost. Voor het komende jaar hoopt de K.L.M. in totaal 14 groote Douglas en Constellations uit Amerika te verkrijgen. De nieuw ver kregen Constellations zullen met ingang van 15 October a.s. in het luchtvaartver- keer worden ingezet. Bij een vlucht met een der Constellations boven Nederland bleek, welk een geweldi gen technischen vooruitgang deze toestellen representeeren. Wanneer 'n piloot met dit toestel wil star ten dan dient hij op niet minder dan 42 punten te letten. Vergeet hij bij de contro le een der punten, dan blijft een rood licht branden. Het vliegen met een Constellation is een sensatie op zichzelf. Niet alleen merkt men nauwelijks, dat men de lucht in gaat, maar de snelheid, waarmede het vlieg tuig het luchtruim doorklieft, is buiten gewoon groot. Dit merkt men pas wan neer men op geringe hoogte vliegend met een snelheid van bijna 500 km. in enkele minuten van Scheveningen ove)r Katwijk langs het strand Noordwijk be reikt. Partijbestuur K.V. P. Presidium van drie. Het Partijbestuur van de K.V.P. heeft, aldus het „Binnenhof" in haar vergade ring van Zaterdag 21 September j.l. beslo ten den Partijraad voor te stellen in stede van een voorzitter een presidium van drie te benoemen. Elk der voorzitters zal met een belangrijk onderdeel der politieke werkzaamheden worden belast. Voorts heeft men tot de Raad het ad vies gericht het Partijbestuur uit te brei den met een landbouwdeskundige, een des kundige voor de Indische zaken en een ver tegenwoordiger der vrouwen. Mede op verzoek der katholieken in In dië zal een vertegenwoordiger der K.V.P. zich ter plaatse op de hoogte stellen van de Indonesische problemen. Nadere mededeelingen hieromltrent zul len volgen nadat met de uit te noodigen personen overleg is gepleegd en zij de uit- noodiging in principe zullen hebben aan vaard. Op het program staat voorts het orga- niseeren van een tweetal kaderdagen op 2 en 3 November, waarop o.m. vraagstukken omtrent Indonesië zullen worden behan deld. MIJNWERKERS VRAGEN 10 PCT. LOONSVERHOOGING. In de kringen van de mijnwerkers is een actie gaande voor een loonsverhooging van 10 welke reeds door den Mijnindustrie- xaad zou zijn goedgekeurd, doch nog door de regeering moet worden bekrachtigd. Minister Huysmans heeft reeds te ken nen gegeven, dat van de regeering op kor ten termijn geen beslissing is te verwach ten t.a.v. de loon- en salarisverhooging. Overleg is gaande met de Stichting van den Arbeid. Daarenboven zal worden onder zocht of de loonen in het mijnbedrijf in derdaad ongunstig afsteken bij in andere bedrijven toegekende. MINISTER GIELEN NAAR LEIDEN. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr. J. J. Gielen, zal a.s. Vrijdag een bezoek brengen aan de ten toonstelling De Nederlandsche Molen", welke in het museum „De Lakenhal" wordt gehouden. T°° WEERSVERWACHTING OOOOO Onvast weer. g g Aanvankelijk matige, morgen over- g o dag weer aanwakkerende Z.W. wind. o o Zwaar bewolkt met nu en dan eenige o 5 regen. Weinig verandering in tempe- 8 ratuur. g ooooouuuooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1