Werk Ned. Unie had positieve waarde OP KORTE GOLF) Geestelijke band met het moederland Centraal Bureau Katholiek Thuisfront Hongarije herstelt zich van den oorlog Gevaar voor totalitarisme niet voorbij RADIO RAPPORT DER COMMISSIE VAN ONDERZOEK \7ERSCHENEN IS THANS HET RAPPORT, uitgebracht door de daartoe op ver- zoek van het Driemanschap der Neder landsche Unie door prof. ir. W. Schermer- horn benoemde commissie. Deze bestond uit de heeren dr. J. P. Fockema Andreae, jhr. mr. W. M. de Brauw, H. M. J. Dassen, imr. W. A. Offerhaus, ir. A. Plate, prof. dr. F. L. R. Sassen, dr. L. W. G. Scholten en mr. J. In 't Veld. Driemanschap bezield met de beste gevoelens Ten opzichte van het Uniewerk als ge heel genomen sluit, naar het jjevoelen der commissie, de balans met een voordeelig saldo. De oprichting van de Nederlandsche Unie heeft ongetwijfeld in meer dan één op zicht heilzame gevolgen gehad. Zij bleek te beantwoorden aan het verlangen van het Ned. volk, kort na de capitulatie, naar een samenbindend element. Zij bracht niet veel minder dan een millioen goede vader landers van allen rang en stand en religie en van zeer onderscheiden levensopvattin gen samen. Zij versterkte hun nationaal be wustzijn en schraagde hen in hun verzet tegen de NS.B. en haar trawanten. Bo vendien wist zij te bewerken, dat de scher pe scheidingslijnen tusschen sterk uiteen - loopende groepen der bevolking eenigszins vervaagden en dooreen vloeiden, dat er meer dan te voren een werkelijke gemeen schap van het Ned. Volk werd benaderd en dat men in breede kringen ernstiger dan voorheen over belangrijke problemen van staat en maatschappij leerde nadenken. De eer van dit alles komt voor een goed deel toe aan de drie mannen, die het ini tiatief tot de oprichting hebben genomen en de leiding van de gansche beweging heb ben gehad. Het driemanschap, dat ondanks gebleken verschil van inzicht tot het einde toe samen is gebleven, verdient voor zijn organisatie, doorzettingskracht en toewij ding veel lof. Uit de Uniekringen zijn voorts zeer vele illegale werkers voortgekomen, zoodat de Ned. Unie in werkelijkheid belangrijk heeft bijgedragen tot het ondergrondsche ver zet. De leiding heeft dit verzet, al moest zij, zoolang zij in het openbaar optrad, voor het uiterlijk zich daartegen keeren, steeds in het oog gehouden en vooral in het laatste tijdperk der Unie sterk bevorderd. Ongetwijfeld heeft het Driemanschap ook fouten gemaakt. Het zou trouwens, gezien de bijzondere moeilijke omstandigheden en de span ning, waaronder gewerkt werd, wel een wonder zijn geweest, als fouten waren uit gebleven. BINNENLAND. In de Staatscourant van Dinsdagavond komt een beschikking voor van den minis ter van economische zaken, waarbij maxi mumprijzen voor metalen en huishoude lijke artikelen zijn vastgesteld. In de landelijke commissie Horeca-be- drijven hebben van werkgeverszijde zitting genomen de heeren J. G. Meyer, G. M. T. Gielisse, beiden te 's-Gravenhage, A. W. Schaefer, te Haarlem. P. C. Timmer te Be verwijk, H. Voormei} te Amsterdam. Van werknemerszijde de heeren J. C. B. van Hilst, C. J. Post, beiden te Amsterdam, J. C. Siemerink, J. F. van Bijsterveld en W. J. L. van der Bol te 's-Gravenhage. Tot se cretaris is benoemd drs. J. I. van Dijke, Ko ninginnegracht 58, 's-Gravenhage. Tot burgemeester van Megen, Haren en Macharen is benoemd de heer H. W. H. van Raay, adjunct-commies aan het wa terschap de Maaskant. De daders van de ernstige inbraak in het distributie-kantoor te Velsen zijn gear resteerd. Het is een tweetal uit Amsterdam, waar eveneens enkele helers zijn gepakt. Door deze arrestaties is ook licht gekomen inzake twee inbraken in het Arbeidsbureau te Velsen. BUITENLAND. Aloizije Stapinatz, aartsbisschop van Agram (hoofdstad van Kroatië) is op be vel van den Kroatischen procureur-gene raal gearresteerd. Een geheime fabriek in Australië gaat een door atoomkracht gedreven raket ver vaardigen, die radiografisch bestuurd kan worden. Boven Portugal zijn geluidlooze groe ne lichtballen, die zich in Zuidelijke rich ting bewogen', waargenomen. De Zweedsche generale staf heeft thans officieel bekend gemaakt, dat 14 Sep tember een vliegend voorwerp boven Mid den-Zweden is waargenomen, dat door het geluid van een zich zeer hoog bevindende vliegmachine werd begeleid. Een raketvliegtuig heeft een nieuw Amerikaansch snelheidsrecord gevestigd door over een afstand van 9 kilometer een gemiddelde snelheid van 1095 kilometer per uur te behalen. Boven Fez is een geheimzinnig bran dend voorwerp waargenomen. Het had een roode kern en een lange gele staart. Het kwam uit Oostelijke richting en bewoog zich met groote snelheid op geringe hoogte voort. Bij de beoordeeling van de fouten moet worden voorop gesteld, dat de zuivere, warm-vaderlandsche gevoelens van ieder der leden van het Driemanschap boven tijfel verheven zijn en dat zij, naar met stelligheid door de Commissie wordt aan genomen, alles met de beste bedoelingen hebben gedaan en zich steeds hebben voor oogen gesteld hoe zij de Nederlandsche zaak zouden kunnen versterken en schade voor die zaak zoud;n kunnen voorkomen of afwenden. De houding van het Driemanschap bij en na de oprichting, tegenover de politieke partijen wac niet gelukkig, maar kan voor een goed deel aan gebrek aan politieke geschooldheid en aan politiek ineicht, wel licht ook aan jeugdigen overmoed worden geweten, zeker niet aan den wensch om den vijand ter wille te zijn. Het Driemanschap heeft minder verstan dig en zelfs gevaarlijk gehandeld, niet zoo zeer door denkbeelden te verdedigen, wel ke, op zichzelf geenszins laakbaar, ver wantschap vertoonden met die van den vijand, maar door bij de verdediging van die denkbeelden op zulk een verwantschap den nadruk te leggen. Bij beantwoording van de vaag,.hoe thans over de Driemannen moet worden geoor deeld, dient in het oog gehouden te worden, dat ieder hunner, ook in het verdere ver loop van den oorlog en bepaaldelijk na het verbod door den bezetter van de Ned- Unie, heeft doen blijken van een uitnemende va- derlandsclie gezindheid en zich met grooten moed aan het werk van onze bevrijding heeft gegeven en voorts, dat de schade, die door onjuistheden in de Unieleiding zou kunnen zijn teweeg gebracht, tot uiterst geringe proporties is beperkt gebleven en wegvalt tegenover het onmiskenbare en groote voordeel van de hechte samenbin ding van vele honderdduizenden goedge zinde Nederlanders, hun scholing in va- derlandschen geest van verzet tegen den vijand en tegenover het reeds vermelde feit, dat juist ook uit de Uniekringen al lerwegen het ondergrondsche verzet is op- l_OII OII Oil OII Oil Oil Oil Oil OIIO 0 Binnen 5 jaar Q Trans-atlantische 0 raketvliegtuigen 0 Aircomn\odore Frank Whittle, En. gelsch pionier op het gebied van ra- Q ketvoortdrijving, heeft op een pers- conferentie te Londen verklaard, dat n men binnen vijf jaar in vliegtuigen met raketvoortdrijving den Trans- 0" atlantischen Oceaan zal kunnen oversteken. De „Liberator"', waar- r mee hij naar de V.S. was gevlogen, U had een snelheid van 288 kilometer per uur de „Constellation", waar- 0 mee hij naar Engeland was terug- gekeerd, een snelheid van» 480 kilo- Q meter per uur, hetgeen hij nog te - langzaam achtte voor een Transat- f| lantische vlucht. OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO Contact met onze soldaten in Ned. Indië .- Het dreigend gemis aan contact met het moederland en de vrees, dat zij door eigen landgenooten in den steek zullen worden gelaten, gedachtig fyet spreekwoord „uit het oog, uit het hart", is een van de vele zorgen van de soldaten, die binnenkort naar Ned.-Indië zullen verti-ekken. De minister-president, dr. L. J. M. Beel, heeft Zaterdagavond voor de radio daarover gesproken en alle landgenooten aange spoord de Ned. troepen in Indië te voorzien van datgene, wat voor een blijvend contact met het moederland noodig is. De regeering heeft gedaan wat in haar vermogen ligt om het verblijf van de sol daten in Indië zoo goed mogelijk te rege len, aldus de minister. Zij spant alle krach- Alles tezamen genomen spreekt de Com missie als haar overtuiging uit, dat het Driemanschap over het geheel genomen in het belang van Nederland is geweest en dat het werk van de Ned. Unie dank zij het initiatief van het Driemanschap tot stand gebracht als zoodanig voor Neder land een wezenlijke positieve waarde heeft gehad. LJET GROOT APPèL der Katholieke Actie aan Katholiek Nederland voor een *^een goed en zoo uitgebreid mogelijke militairen-zorg, is alom met groote geest drift ontvangen. Men voelde, dat er iets gebeuren moest. Onze soldaten moeten juist in de moeilijke omstandigheden waarin zij vaak verkeeren en juist op hun gevaarlijke posten, kunnen rekenen op een krachtig thuisfront. Zij doen hun plicht en hebben het goed recht van ons te eischen dat ook wij onzen plicht jegens hen volbrengen. Plannen. Reeds stapelen de plannen zich op. De vorming van katholieke actie-kernen onder de katholieke militairen, het vormen van een arsenaar van goede specifieke soldaten- lectuur. Het inrichten van cursussen. Het vormen van een goede dienst- en voorlich tingshulp aan de gezinnen der mannen die onder de wapenen zijn. Het opbouwen en inrichten van tehuizen, waar de militairen goed en gezellig hun vrijen tijd kunnen doorbrengen. Het vormen van een veelzij dig arsenaal voor de aalmoezeniers in af gelegen plaatsen, waar geen militairen-te huizen kunnen komen. Het is een kleine greep. Maar zij toont duidelijk aan, welke groote belangen er op het spel staan.. Giften tot het bijeenbrengen van een on misbaar fonds kunnen reeds worden ge stort op gironummer 24.87.77 t.n. van Mr. A. Diepenbrock, pr.. Heemstede, of op het Bankgiro van de Ned. Landbouwbank, Lan ge Vijverberg 16, Den Haag. In beide ge vallen met vermelding: „Voor Katholiek Thuisfront". Samenwerking met de N.I.W.I.N. De gezamenlijke katholieke organisaties met den hoogen zegen van het Hoogwaar dig Episcopaat en met de volle instemming van de legerleiding, hebben het Katholieke Thuisfront tot een stichting geconsolideerd. (Met de „Niwin" wordt doelmatig samen gewerkt) Deze stichting brengt al het goede, dat reeds geschiedt, tezamen, verschaft geza menlijk de middelen om het zoo goed en veelzijdig mogelijk te ontwikkelen, ont werpt en brengt nieuwe plannen ten uit voer, en leidt centraal de gezamenlijk be sproken en opgezette activiteiten. Reeds is opgericht een Centraal Bureau Katholiek Thuisfront" (Jan v. Nassau- straat 7. "s-Gravenhage, tel. 77.49.96), dat beschikt over volledige gegevens betref fende de verblijfplaatsen van militairen en aalmoezeniers. Daar vertelt men, waar het dringendst behoefte is aan militairen-tehui zen. Daar weet men, wat in elk der bestaan de militairen-tehuizen het meest noodig is, zoodat men van daaruit de binnenkomende utensilia, spelen, meubilair enz. het best kan distribueeren. Daar verschaft men u de adressen van militairen, die het slechtst be deeld zijn met goede lectuur. ten in om him een behoorlijke ligging, kleeding en voeding, behoorlijke materieele verzorging en behoorlijke bewapening te verschaffen. Zij beseft echter, dat niet vol doende is, dat het voor het moreel van den troep noodzakelijk is ook het geestelijk con tact met het moederland levendig te hou den. Duizenden in den lande hebben hetzij individueel hetzij in vereenigingsverband reeds in dien geest gewerkt. Er zijn brie ven gezonden, boeken, tijdschriften en pak ketten. gramophoonplaten, sportartikelen en muziekinstrumenten. De N.I.W1N. Doch dat alles is niet voldoende. Er moet veel meer worden gedaan. Deze actie moet worden saamgebundeld. Daartoe is een or ganisatie in het leven geroepen, die den naam draagt van „Nationale Inspanning Welzijnverzorging Indië" (N.I.W.I.N.) De regeering heeft ir. P. S. F. Otten uit Eind hoven bereid gevonden als voorzitter van deze organisatie op te treden. Zij zal de ac tiviteit der verschillende regeeringsinstan- tes op dit puna coördineeren met die van het particulier initiatief. De N.I.W.I.N. zal tooneelgezelschappen en artisten uitzenden, radio-uitzendingen naar Indonesië verzorgen en bekostigen, cantines inrichten, niet slechts in de groote centra maar ook in de rimboe, cantines, waar de sfeer van het gezellige Nederland sche huis zal leven. Zij zal de soldaten in Indië van dag tot dag in contact houden met wat in Nederland leeft. De Kerstviering. De minister deelde verder mede, dat de N.I.W.I.N. haar actie zal starten met een groot opgezette zorg voor het Kerstfeest. Reeds nu stelt zij de gelegenheid open voor ieder, die daartoe wil bijdragen, om aan de militairen in Indonesië een Kerstpakket te overhandigen, verzorgd door het Roode Kruis. De dagbladen zullen eerstdaags mee. deelen ,hoe medewerking aan deze actie kan worden verleend. De regeering is ervan overtuigd zoo be sloot de minister, dat de N.I.W.I.N. een vol komen onpolitieke organisatie, die slechts beoogt het hartelijk contact tusschen Ne derland en de troepen in Indië vast te hou den en zoodoende een der benauwendste zorgen op te heffen, die den naar Indië vertrekkenden soldaat beklemmen, den EEN HONGAARSCH PARLEMENTSLID, de heer Csurgai, die aanwezig was op het internationaal Esperanto-congres te Utrecht, heeft een en ander verteld over den toestand in Hongarije. Hij zeide, dat Boeda het eene. gedeelte van het door de Don au in tweeën gesplitste Boedapest voor 50% door den oorlog is verwoest, en het tegenoverliggende stadsdeel Pest voor 6%. Vooral de omgeving van de Do- nau heeft veel geleden. De plannen voor den wederopbouw worden, zooals men zich denken kan, ten zeerste belemmerd door het groote gebrek aan materiaal. Merk", waardig was wat de Hongaar vertelde over de houding der bevolking tegenover de Russen. stoffen uit Rusland. Deze worden bij ons verwerkt en naar Rusland geëxporteerd. 30% der productie behouden wij echter voor eigen gebruik en dat is wel voldoende om op gang te blijven. Textiel en schoenen zijn niet gerantsoeneerd maar de prijzen zijn zeer hoog. Alleen levensmiddelen zijn nog op de bon en evenals overal in Europa hebben wij te kampen met den zwarten handel". Op een vraag of de menschen genoeg verdienen om zich de dure textielgoederen te kunnen aanschaffen, antwoordde de heer Csurgai: „Dat kon wel beter. Een werkman zou twee weken moeten werken om zich een paar schoenen te kunnen koopen. De par lementsleden verdienen 800 forinten per maand, hetgeen in voedsel uitgedrukt, neer komt op 800 kilo brood. Een tramritje kost één forint. Een parlementslid mag geen ne venbetrekkingen bekleeden in dienst van de overheid, dus u kunt zich voorstellen, dat de salarieering tegenvalt. Maar wij hebben allen vertrouwen dat het spoedig beter zal worden en zijn vast besloten door te zetten en vol te houden tot de goede tijden weer komen"'. Economisch moeilijke positie In den beginne wilde men niet zoo veel van de Russen weten, maar langzamerhand ging men aan hen wennen. Dit geldt ech ter geenszins voor de politiek. Het resul taat van de laatst gehouden verkiezingen (November 1945) toont dit duidelijk aan. Slechts 17% van het uit 450 afgevaardigden bestaande parlement bestaat uit commu nisten. De grootste partij is de Boerenpartij, die met ongeveer 250 leden vertegenwoor digd is. Zij werkt samen met drie andere democratische partijen, zoodat er een over wegende meerderheid is van democratisch gezinden. Over de „zuivering" vertelde de heer Csurgai, dat deze op 15 September geheel zal zijn doorgevoerd. De detineeringskam- pen zijn op 1 September voor een groot deel ontruimd. Slechts die gedetineerden, van wie aan te nemen was, dat zij langer dan twee jaren straf zouden krijgen, zijn vast gehouden. Ten aanzien van hen, die zich als ambtenaar gecompromitteerd hebben, geldt de regel, dat zij worden ontslagen en door omvormingscursussen voor ander werk worden opgeleid. Op deze wijze tracht men in politiek opzicht het evenwicht in de staat te herstellen. Het economisch herstel van Hongarije is zeer moeilijk. „Tweemaal heeft Amerika ons reeds ge holpen, aldus de heer Csurgai. De eerste maal aan een crediet van 10.000.000 dollar en de tweede maal aan 5.000.000 dollar. Het laatste bedrag hebben wij hoofdzakelijk be steed aan het aanschaffen van spoorwegma teriaal en automobielen. Thans voeren wij onderhandelingen voor een nieuwe leening van 14.000.000 dollar met de V.S. Op het oogenblik laat de industrialisatie veel te wenschen over, maar wij hebben plannen in voorbereiding voor een uitgebreide in dustrialisatie, zoodra de mogelijkheden zich daarvoor openen. Wij krijgen veel grond- Zooals gemeld, is dezer dagen met de Brit- sche regeering niet slechts een overeen komst bereikt over de hervatting van onzen zomergroenten-export ten behoeve van de bevolking in de Britsche zone van Duitsch- land, doch tevens is een accoord bereikt over de levering van wintergroenten aan de Britsche zone en bij dit contract hebben wij, aldus het „Parool", aanmerkelijk gunstiger voorwaarden kunnen bedingen dan bij de overeenkomst voor de levering van zomer groenten. De komende maanden kunnen onze tuin ders dus weer wat opgewekter te gemoet zien, want de wintergroenten zullen volgens het afgesloten contract tegen de normale handelsprijzen worden geleverd. Daarme de mag de toekomst echter nog allerminst als rooskleurig worden beschouwd. Want hoezeer ook bij de Britsche voedsel-autori- teiten de overtuiging bestaat, dat de Duit- sche rantsoenen gevaarlijk laag zijn, zij ves tigen er toch de aandacht op, dat ook de op Duitschland georiënteerde landen er reke ning mee zullen moeten houden, dat het Duitsche volk in de komende jaren den buikriem nauw aangesnoerd zal moeten houden. De Duitschers zullen voor de noodzaak worden geplaatst, hun levensmiddelen zoo veel mogelijk uit eigen land te halen; en voorzoover ze daartoe niet in staat zullen zijn, zullen zij hun voedsel moeten halen waar deze voor de laagste prijzen te halen zijn. De vroegere leveranciers zullen met deze werkelijkheid rekening hebben te hou den. DAKHERSTEL MET INFERIEURE PANNEN. Het is in het afgeloopen jaar voorgeko men, dat daken noodgedwongen hersteld werden met pannen van minder goede kwaliteit. Deze voim van herstel dient als I definitief te worden beschouwd. Wanneer I blijkt, dat deze dakbedekking tengevolge l van het slecht sluiten der pannen niet aan Een aantal jonge Nederlandsche mijnwer kers brengt bezoek aan Engeland, waar zij o.m. scheepswerven, staalfabrieken en van. zelfsprekend! ook de mijnen zullen bezich tigen. De aankomst op het vliegveld Croy don. Vroegere Nazileiders wachten op hun von nis. Boven v.l.n.r.: dr. Schacht veror bert zijn rantsoen; Hermann Goering. ontdaan van zijn de coraties, maakt zijn maaltijd klaar; Ju. lius Streicher. Onder v.l.n.r.: Kaltenbrun- ner, ex-Gestapo lei der; maarschalk Kei tel. Socialisme niet bij machte het gevaar te keeren „Het gevaar voor totalitarisme is niet voorbij, wel integendeel", verklaarde de heer F. van Cauwelaert, voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers en Minister van Staat, in de slotvergadering van de nie Academische Sociale Studieda gen aan de Katholieke Universiteit van Leuven. „Waar de mensch niet meer een hoogere macht boven zich erkent, tegen over wie hij zich verantwoordelijk voelt, daar bekruipt hem als vanzelf de lust om te heerschen ook over de geesten en de gewetens van zijn medemenschen. Dat is het gevaar van dezen tijd- Velen, ook in andere rangen voelen het gevaar van een .afglijding naar totalitarisme wel aan, bij voorbeeld onder de gematigde socialisten. Maar het socialisme is niet bij machte het gevaar tegen te gaan; door zijn afkomst en door zijn ideologie blijft het ingesloten in het egoisme van den mensch, en erkent het niet de hoogere macht die het verant woordelijkheidsbesef oproept. Willen wij in dezen tijd een werkelijke democratie scheppen, dan moeten wij in de eerste plaats de menschelijke persoonlijkheid vrijwaren en opvoeden. En de nieuwe so- ciaale-conomische instellingen, die wij zul len inrichten, en die het kapitalistisch tijd perk definitief moeten liquideeren, zullen niet een bovenbouw mogen zijn, die de menschelijke .persoonlijkheid omknelt, maar een onderbouw die haar schoort en doet oprijzen uit de massa en boven de in stellingen. Gemakkelijk zal dit niet zijn. Want wij leven in een tijd die met de voordeelen, ook al de gevaren van de democratie ver toont, en een democratie die door ontred dering verwordt tot een chaos leidt van zelf naar tyrannie. En laten we daarbij voe gen, dat wij in heel dezen kwetsbaren toe stand nog van binnen uit aangevreten worden door het communisme, dat tegelijk fungeert als ondermijningsmacht ten diien-' ste van een Staat die door wereldrevolutie ook zijn wereldheerschappij wil vestigen, en dan is het duidelijk, dat de toestand zorgwekkend is. Hiertegen moet het Staatsgezag met de noodige autoriteit de maatregelen treffen die het volksbestaan moeten waarborgen. Doch het staatsgezag kan dit niet alleen; hierbij ddent het ge steund te worden door de gansche publieke opinie voorgelicht en gelejd door klaar ziende en moedige voormannen". DREIGENDE STAKING VAN OVERHEIDSPERSONEEL IN FRANKRIJK. In Frankrijk dreigt een staking uit te breken onder een millioen man aan over heidspersoneel, onder wie politie, belasting- douane- en postbeambten. Het bestuur van de algemeene vakver- eeniging voor overheidsdienaren heeft wel. iswaar met 144 tegen 56 stemmen en 6 ont houdingen besloten geen algemeene sta king te proclarneeren maar het bestuur van de groep financieele en administratieve ambtenaren een onderdeel van de alge meene valcvereeniging heeft de leden opdracht gegeven met ingang van Vrijdag in staking te gaan. VLEESCHTEKORT IN V.S. De Londensche „Evening Standard" deelt mede, dat in de Vereenigde Staten thans 36.000 slagerijen gesloten zijn. De regeering heeft bekend gemaakt, dat de uitvoer van vleesch is stopgezet wegens het tekort in het land zelf. Het departement van Land bouw voegt hieraan toe, dat de toestand gaandeweg nog verergeren zal. redelijke eichen voldoet, dienen de pan nen, zooals dit bij ouderwetsche modellen gebruikelijk was, te worden aangestre ken. Dit aanstrijken brengt extra kosten met zich mede, welke als noodzakelijke kos ten van herstel kunnen worden aange merkt, zoodat zij, mits de totale herstel- kosten benedien ƒ3000 blijven, op grond van de 3000-regeling kunnen worden ver- goed- Komen de totale herstelkosten door dit aansmeren boven 3000, dan zal het scha degeval moeten worden ingeschreven in het grootboek voor de wederopbouw, waar na het verschil tusschen de in het groot boek ingeschreven rijksbijdrage en de wer kelijke herstelkosten bij de financiering van het herstel in aanmerking kunnen wor den genomen. SCHADEVERGOEDINGEN JEGENS ORGANEN VAN DE BEZETTENDE OVERHEID. Wanneer over een vijandelijke organisa tie als de SS, Landwacht NSKK, enz. een beheerder was aangesteld, kon een getrof fene voor schade door die organisatie toe gebracht, aldaar vergoeding vorderen. Thans is echter bepaald, dat de vermo- gensbestandsdeelen der Duitsche bestuurs organen, politie-organen en militaire orga nisaties in 's Rijks kas zullen komen, waarteenover het Rijk de door deze instan ties (dus niet door aanwijsbare particuliere personen) aangerichte schade als oorlogs schade vergoedt. Voor zoover deze schade onroerend goed betreft kan men deze bij de wederopbouw bureaux in behandeling geven. VRIJDAG. HILVERSUM I (301 M.) KRO. 7.00 Nieuws, gymn., en gram; 11.00 Gram.; 11.30 V. d. zieken; 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Fluit; 12.30 Caus.; 12.45 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Lunchconcert; 13.45 Caus.; 14.00 Sextet; 14.30 Bijbel; 15.00 V. d. Vrouw; 16.00 Gram.; 16.30 Piano; 17.00 V. d. jeugd; 17.15 Kamer-orkest; 18.00 Piano; 18.15 Caus.; 18.30 V. d. Ned. strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Gram.; 19.30 K.A.B.; 19.45 Caus.; 20.00 Zangspel; 21.00 Palestrina; 21.15 Kampvuur; 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.20 Avondge bed; 22.35 Gram.; 22.45 Orkest; 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 11.15 V. d. vrouw; 12.00 Orgel; 12.30 Lichte muz.; (13.00 Nieuws); 13.45 Gram.; 14.00 Caus.; 14.20 Kwintet; 15.20 Gram.; 15.30 Hoorspel; 16.00 Gram.; 16.30 Na school; 17.00 Accordeon; 17.30 Ramblers; 18.00 Nieuws; 18.15 Orgel; 18.35 Caus.; 19.00 N.V.V.; 19.15 Caus.; 19.30 VPRO; 20.00 Concert; 20.30 Caus.; 21.00 Kon. Mil. kapel; 21.30 Grain.; 22.00 Buiten, overz.; 22.15 Jazz; 22.40 Avondwi'-1 23.00 Nieuws; 22.55 Gram.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2