3)e Ceicbehe 6out<mt De Commissie-Generaal aangekomen f HELPT ONZE SOLDATEN!" Manoeilsky, de moderne Koning Knoet Wanneer kostwinnersvergoeding DONDERDAG 19 SEPT. '46 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, ƒ1.10 p. mnd, ƒ3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10889 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Gourant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. By contract belangrijke korting. Het „driemanschap" IJET RAPPORT der Commissie van On- *^derzoek inzake die Nederlandsche Unie en haar driemanschap zal bevrediging schenken, niet alleen aan het drieman schap zelf, wiens optreden becritiseerd is geworden, niet alleen aan het millioen Ne derlanders, die zich bij de Nederlandsche Unie hadden aangesloten, maar ook aan anderen, die weten te waardeeren een ob jectief oordeel over mannen, die geduren de eenigen tijd tijdens de bezetting een vooraanstaande plaats hebben ingenomen en het Nederlandsche volk leiding gege ven. Uitgesproken wordt een objectief oor deel, dat getuigt van een treffende bezon kenheid en van een klaar zich-indenken in de omstandigheden, waaronder het drie manschap in het openbaar heeft ge werkt. De verdiensten van het driemanschap worden gememoreerd zonder eenige over drijving. Zij, die deze verdiensten in een na-oorlogsche zuiverings-passie misschien zijn vergeten, zullen bij de lezing van het rapport móeten getuigen: „ja, zóó is het toch feitelijk geweest!" Heeft het driemanschap dan geen fou ten begaan? „Ongetwijfeld", zegt het rap port, maar het vervolgt dan even nuchter als juist: Het zou wel „een wonder" zijn geweest, als menschen, die onder zulke buitengewoon moeilijke omstandigheden publiekelijk hebben gewerkt, geen fouten zouden hebben gemaakt. Waar „de zui vere warm-vaderlandsche gevoelens van het Driemanschap boven twijfel verheven zijn" moet men óók bij die fouten „de beste bedoelingen" aanvaarden, aldus 't rapport. De beste bedoelingen n.l. om, voor zoover het onder die omstandigheden onder him bereik lag, in en door him openbaar optre den zooveel mogelijk goede dingen te be reiken en zoo veel mogelijk kwade din gen te voorkomen. Bezuinigingen WIJ MOETEN ZUINIG LEVEN. Dat bestaat óók hierin, dat alle ar beidskrachten zoo productief mogelijk wor den benut; hierin dus, dat geen arbeids kracht wordt verspild. Zoo productief mogelijk, natuurlijk bin nen redelijke grenzen en zedelijke normen. Ook onder dit opzicht bezien, moet het worden toegejuicht, als vele politieke delin quenten natuurlijk niet de zware geval len worden vrijgelaten. Dan kunnen de ze worden opgenomen in het arbeidsproces. En deze niet alleen, óók bewakers en ander personeel, dat moet administreeren, enz. Wij lazen dezer dagen, dat bij den distri- butiedienst te Rotterdam 150 ambtenaren zijn ontslagen, ongehuwd, beneden de der tig jaar en na Sept. 1944 in dienst gekomen. De algemeene ambtenaren-organisaties zul len ongetwijfeld de eerste zijn, om te willen medewerken aan de beknotting van een werkelijk te-veel aan ambtenaren. Wij spre ken met opzet van een werkelijk te-veel, omdat velen vaak zonder eenige kennis van zaken van een te-veel spreken! Juist om de reputatie, die het ambtenaren-corps geniet, te behouden, moet onder het publiek de overtuiging kunnen leven, de zekerheid kunnen bestaan, dat er niet méér ambtena ren zijn, dan noodig en gewenscht is in het belang van het publiek zelf, in het alge meen belang. Ook in de tijdelijke overheids diensten distributiediensten moet de overheid zorgen, dat er is en blyft een kern van bekwame ambtenaren om leiding te geven. Vanzelfsprekend moeten ook de an deren geschikt zijn voor het hun opgedragen werk. maar hun aantal zij zoo gering als voor een goeden gang van zaken mogelijk is. Daarop moet aller streven zijn gericht. In het belang van de gemeenschap. In het be lang van de Overheidsdiensten. In het be lang ten slotte van de ambtenaren zelf. Bij een werkelijk nogmaals: werke-, lijk te-veel moeten er ontslagen komen. Maar dan natuurlijk op een wijze, waarbij rekening wordt gehouden o.m. met dienst tijd en persoonlijke omstandigheden van den betrokkene. EERSTE KAMER, In de gisteren gehouden zitting der Eer ste Kamer, begroette de voorzitter mr. A. Kranenburg, den minister van financiën prof. mr. P. Lieftinck, die bereid was zijn reis naar de Ver. Staten uit te stellen, ten einde bij de behandeling van het wetsont werp inzake de vermogensaanwasbelasting aanwezig te zyn. Op dit wetsontwerp werd vervolgens door meerdere leden scherpe critiek uitge oefend. Ten slotte is het met 5 stemmen tegen (die der Chr.-Hist.) aangenomen. R.K. UNIVERSITEIT. Dr. B. M. P. E. Vidos, sedert 1932 lector voor Italiaansch en Spaansch aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, is met ingang van 1 September tot gewoon hoogleeraar be noemd voor Romaansche Taalkunde aan deze universiteit. Dr. Vidos voltooide zijn studies te Boeda pest, Bologna, Rome, Parijs en Berlijn. In 1942 verwierf hij te Boedapest cum laude den graad van doctor met Fransche Taal kunde als hoofdvak. MSTRIBÜTiÊiflEUWS AANVULLING BONNENLIJST. Voor de 2e helft van de 10e periode (15 t.m. 28 September). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koop en van: BONKAARTEN KA, KB, KC 610. 576 algemeen 100 gram bloem 577 algemeen 50 gram thee BONKAARTEN KD, KE 610, D 19 reserve 100 gram bloem E 19 reserve300 gram bloem TABAKSKAARTEN, ENZ. T 482 rantsoenen tabaks- artikelen. Miet ingang van 22 September a.s. zul len geen bonnen meer voor aardappelen worden aangewezen, van Maandag 23 Sep tember a.s .af iel men aardappelen zonder inlevering van bonnen kunnen koopen. De commissie-generaal voor Ned.-Indië is Dinsdag op het vliegveld Kemajoran bij Batavia aangekomen. De leden der commis sie werden welkom geheeten door dr. Van Mook, mr. P. J. Idenburg, graaf Van By- landt, den Britschen consul-generaal Gil bert Mackereth, den Amerikaanschen con sul-generaal Walter Foote, den Franschen vice-consul, den heer Alby, generaal Eric Mansergh, vice-admiraal Pinke en een aan tal andere hooge officieren. Prof. Schermerhorn verklaarde, dat hij niet kon zeggen, wanneer de-besprekingen zouden beginnen, doch dat zij wel zoo spoe dig mogelijk zouden aanvangen. De com missie-generaal had, aldus prof. Schermer horn, eenigen tijd noodig om zich te oriën- teeren en den toestand ter plaatse te bestu deer en. Toen men hem vroeg, of een Britsch tus- schenpersoon hem welkom zou zijn, ant woordde prof. Schermerhorn: „Waarom zou men onvriendelijk moeten zijn tegenover iemand, die ons goede diensten zou willen bewijzen?" PROF. ROMME EN MIN. BEEL BINNENKORT NAAR INDIë? Naar „de Tijd" verneehit, zal prof. mr. C. P. M. Romme binnenkort een reis naar In- dië ondernemen, welke in verband gebracht moet worden met de heroprichting van een politieke staatkundige formatie van de ka tholieken in Indië. Van officieele zijde vernemen wij: het bericht, als zou een vaag bestaand voor nemen van den minister-president dr. L. J. M. Beel, om zich te gelegenertijd naar Nederlandsch-Indië te begeven, teneinde zich* door persoonlijke aanschouwing op de hoogte te stellen van de toestanden en problemen aldaar, reeds den vasten vorm van een eerlang uit te voeren plan hebben aangenomen, moet als volkomen uit de lucht gegrepen worden beschouwd. In Maart twintig percent huurverhooging De „Volkskrant" verneemt omtrent "ge ruchten eener op handen zijnde huurver hooging, dat de regeering zich voorstelt om in de maand Maart een verhooging van 20 percent over alle huren doorgang te doen vinden. Deze zal ook gelden voor alle reeds loopende huurcontracten, zoodat met in gang van denzelfden datum alle huren in Nederland met hetzelfde percentage zullen stijgen. Vrijdag 20 September zal een re- geeringsverklaring worden afgelegd en in den avond van di endag zal de min.-pre- sident, dr. Beel, een radio-rede houden. Beide zullen gebaseerd zijn op de uitvoe rige studie, welke de regeering maakte van het vraagstuk der loonen en prijzen, waar onder ook de huurprijsbeheersching valt. Is 't blad wel ingelicht dan zal met name de te verwachten huurprijsverhooging een on derdeel vormen van de regeeringsverkla- rjng en van de radio-rede. KAMPBEWAARDERS VAN VUGHT BERECHT. De S.S.-ers H. v. d. Ven te Ginneken, C. Kwakkelaar te Hoensbroek en J. Martens te Schimmert waren werkzaam geweest als kampbewaarder te Vught. Voorts begeleid den zij transporten naar Oraniënburg en namen deel aan acties van een executiepe- leton. Zij werden resp. veroordeeld tot 15, 10 en 8 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de kiesrechten voor den tijd van 15 ja- Wallace gemuilkorfd President Truman heeft den minister van handel Wallace, wiens redevoering over de buitenlandsche politiek van Amerika speciaal tegenover Rusland zooveel stof heeft doen opwaaien, voor de keus gesteld, niet meer te spreken over de Amerikaansche buitenlandsche politiek, dan wel uit de regeering te treden. Wallace heeft het eerste geko zen; hij wilde liever met een muilkorf voor blijven zitten. Nu is het nog de vraag of Byrnes, de aangevallen minis ter van buitenlandsche zaken, daarme de genoegen zal nemen. Volgens sommi ge berichten zou Byrnes de verwijde ring van Wallace geëischt hebben, wat niet waarschijnlijk lijkt, nu Truman door Wallace de muilkorf voor te doen, voldoende heeft aangetoond, dat hij zich achter Byrnes' politiek stelt Palestijnsche wespennest Palestina is een wespennest; wie zijn hand erin steekt, wordt gestoken. Dat vreezen de Joodsche vertegenwoordigers ook. De lei ders van het Jewish Agency te Londen en Parijs voelen er achteraf wel wat voor, om aan de Londensche conferentie deel te ne men, maar zij durven niet goed. Zij wach ten af, wat de Zionistische raad te Jerusa lem zal doen. Joodsche kringen te Londen zijn zich er van bewust, dat zelfs het eenparig besluit van het Jewish Agency tot deelneming aan de conferentie de Joodsche afgevaardigden en hun aanhangers niet zou vrijwaren te gen daden van geweld. De extremistische organisatie „Irgoen Zwai Leoemi" be schouwt alle Joden, die voor deelneming zijn, als Quislings. Leiders van de Engelsch-Joodsche ver- eeniging en de orthodoxe niet-Zionistische „Agoedas Israël" hebben reeds brieven ont vangen, waarin zij met een „strenge straf" worden bedreigd. Scotland Yard is op de hoogte gebracht. In Palestina zijn de Joodsche plaatselijke besturen begonnen met hun actie van bur gerlijke ongehoorzaamheid; er werden open bare bijeenkomsten georganiseerd ter pro paganda van het plan om in totaal 100.000.000 pond sterling uit de jaarlijksche budgets toegewezen te krijgen ter financie ring van de Joodsche immigratie. Bij de première van de film „Theirs is the Glory", welke den heroieken strijd om Arnhem uitbeeldt, traden Nederüand- sche meisjes, die de Engelsche gewonden na de eerste landing te Arnhem ver pleegden, als pro gramma verkoopete r in het Gaumont Theater te Londen op. Zij waren ge kleed in de oostuums dier Nederlandsche provincies. ^OIIOIIOIICDIIOIIOnCDIICDIIOIIOIIOIICDIIOIICDIIOIIOIICDIICDIia^ Q U weet allen, dat onze jongens, die thans hun militaire plicht vervullen onze steun en ons Q medeleven noodig hebben. Wij kunnen dat op velerlei wijze toonen. Q Een manier is: hen aan goede, degelijke, amusante en ernstige lectuur te helpen. Er wordt al veel gedaan maar nog lang niet genoeg. 0 Boeken worden er gevraagd dag in dag uit en elke aalmoezenier herhaalt die vraag voor T zijn jongens. 0 U Wtlnu aanstaande Zaterdag zullen bij de katholieken in alle parochies van Leiden boeken soldaten worden ingezameld. Onze Jeugdbeweging is daarvoor paraat JJ Q voor Geeft iets goeds. Geen vodden die uit elkaar liggen. Q Dat zou b'kedigend zijn voor onze jongens maar ook voor u zelf. En hebt ge geen boeken geeft dan een gift, kwartjes, guldens, riksen. Maar geeft en Iaat Q 0 U niet onbetuigd. ONZE SOLDATEN REKENEN OP U! 0 Oil OII Oil Oil C3II Oil Oil Oil Oil OII Oil Oil CD II Oil CD II Oil Oil Oil O J SQUATTERS GEVEN TOE. De door de communisten geleide Londen sche squatters hebben den nek gebogen en verlaten de huizen, die zij 10 dagen gele den wederrechtelijk betrokken hadden uit protest tegen het huisvestingsprogram der regeering. Dozijnen trokken weg uit het Ivanhoe-hotel en de woordvoerders van de 300 menschen die het huis der hertogin van Bedford bezet houden, kondigden aan, dat zij Vrijdag zouden weggaan in de hoop op een humane behandeling door de autori teiten. Na een speciale zitting van het kabinet heeft de Britsche regeering beloofd, woon ruimte te verschaffen aan hen, die nergens onderdak zouden kunnen vinden. Cadogan sarcastisch Op een vergadering van den Veiligheids raad heeft gisteren de Britsche afgevaardig de sir Cadogan de aanklacht van de Oekraï ne tegen Griekenland bestreden op een wij ze, welke de afgevaardigden telkens in lachen deed uitbarsten. Hij vond het absurd te beweren, dat Griekenland den wereldvrede bedreigt, in aanmerking genomen de weinige strijd- j-JEEFT HET yERBLLJF in werkelijken dienst van een dienstplichtige, hetzij voor het vervullen van de eerste oefening, hetzij wegens oorlog, oorlogsgevaar of an dere buitengewone omstandigheden, tengevolge dat voldoende middelen tot levens onderhoud aan de naaste verwanten komen te ontbreken, dan wordt vergoeding uit 's Rijks kas toegekend. Een dergelijke vergoeding kan ook in andere gevallen wor den toegekend, b.v. wanneer de vader van een dienstplichtige genoodzaakt is een knecht in dienst te nemen als vervanger voor zijn zoon. Grens bij maximum gezinsinkomen van f. 50 Als naaste verwanten worden beschouwd: de echtgenoote, de bloed- en aanverwan ten in rechte linie, andere bloed- en aan verwanten in den tweeden graad, de pleeg, ouders, en degenen, in wier onderhoud de dienstplichtige ingevolge een rechterlijk vonnis moet voorzien. De aanvraag voor kostwinnervergoe ding moet worden gericht tot den burge meester van de gemeente van inwoning. De burgemeester stelt een grondig on derzoek in en stelt het bedrag der vergoe ding vast. Er is een maximum-gezinsinkomen van 50.per week vastgesteld. Een gezin, waarvan het totaal inkomen 50.of meer per week bedsaagt, komt dus niet in aan merking voor toekenning van kostwin nersvergoeding, slechts in zeer bijzonde re gevallen kan hiervan worden afgewe ken; b.v. bij groote gezinnen. Dit houdt echter n i e t in, dat elk gezin met een kleiner totaal-inkomen van 50. per week, in aanmerking komt voor kost winnersvergoeding. Per 1 September 1946 is een nieuwe re geling van kracht geworden, die de hierna te noemen gevallen onderscheidt: De echtgenoote woont zelfstandig of woont in bij niet-verwanten. Wanneer zij voor kostwinnersvergoeding in aanmer king komlt, zal deze in het algemeen 80 pet. bedragen van de inkomsten, die aan het gezin worden onttrokken door het ver blijf in werkelijken dienst. Het maximum bedrag is, 50.per week. Heeft de echt genoote geen kinderen en woont zij in bij verwanten, dan geniet zij 60 pet. van de inkomsten, die dóór het verblijf in wer kelijken dienst van den echtgenoot aan het gezin worden onttrokken; zulks met een maximum van 25.per week. Zijn er wel kinderen en woont de echtgenoote in bij verwanten, dan wordt zij geacht zelfstan dig te wonen. De maximum-vergoeding kan dan 50.bedragen. Had de diestplich- OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' o De heer W. A. M. Dautenslager, o 5 hoofdi van de afdeeling dienstplicht g van het ministerie van Oorlog, heeft 8 in een gisteravond gehouden radio- 5 praatje antwoord gegeven op de g g vele vragen, die gesteld worden g g met betrekking tot de kostwinners- o o vergoeding. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo tige een eigen bedrijf, zijn er geen kinde ren en woont de echtgenoote in bij verwan ten, dan wordt de vergoeding wederom berekend op basis van 60 pet. van de in komsten uit het bedrijf, zulks met een maximum van 25per eek. Dit bedrag kan eventueel worden vermeerderd met de kosten van vervanging van den dienst plichtige, het wordt echter ook vermin derd met de doorgaande inkomsten. Zijn er in een dergelijk geval wel kinderen, dan geldt wederom de regeling als woonde de echtgenoote zelfstandig. Ten slotte kan zich het geval voordoen, dat de echtgenoote van een dienstplichtige zelf loongevenden arbeid verricht. Er wordt dan de helft van haar eigen inkom sten in mindering gebracht van de vergoe ding; bovendien wordt de dienstplichtige niet als kostwinner, doch slechts als mede- kostwinner beschouwd met het gevolg, dat er geen rekening wordt gehouden met diens werkelijk inkomen, doch slechts met het bedrag, dat hij aan het gezin afstond. Staakt de echtgenoote geheel vrijwillig den loongevenden arbeid', dan heeft dit geen verhooging van de vergoeding tot gevolg. Evenmin wordt de vergoeding ver hoogd, als een by veranten ipwonende echtgenoote zelfstandig gaat wonen. Overbruggingsuitkeeriyg en steun wor den aangemerkt als loon. De kostwinnersvergoeding wordt ver hoogd met ƒ0.75 per week voor die gevallen waarin ingevolge het ziekenfondsbesluit de indirecte verzekering van de leden van het gezin, waartoe de dienstplichtige behoort, als gevolg van zijn verblijf in werkelijken dienst, een einde neemt. krachten van het land in vergelijking met de aangrenzende landen. De Oelu-aïne, al dus sir Alexander, geen onmiddellijke buur staat van Griekenland, zou zich recht-- streeks bedreigd voelen door den groeion- den stroom van Grieksche agressie. Ma noeilsky, als een moderne koning Knoet, moest over den Oceaan vliegen om deze vloed te stuiten. De heele wereld vindt het een schande, dat een geval als dit voor den Veiligheidsraad wordt gebracht. Gromyko (Sowjet-Unie) bracht wederom zijn steun voor de Oekrainsche klacht tot uitdrukking, waaraan de ironie van sir Alexander niets zou kunnen veranderen. Hij was tegen het zenden van een commissie van onderzoek naar de Grieksch-Albanee- sche grens. Natuurlijk, niet teveel pottekij- kers! Volgens inlichtingen uit officieele krin gen te Athene zal Griekenland misschien zijn beklag indienen bij den Veiligheids raad tegen zijn naburen, die „aan anarchis ten zouden toestaan zich op hun grondge bied te groepeeren en na gewapende over vallen op Grieksch gebied zich aldaar te rug te trekken". De klacht bij den Veiligheidsraad zou volgen, ingeval op de bij de betrokken lan den in te dienen protesten niet wordt in gegaan. Volgens den Atheenschen correspondent van de „Daily Herald", zal koning George van Griekenland misschien niet eerder dan October in zijn land terugkeeren, daar de toestand in Griekenland nog verward is. In Athene doen geruchten de ronde, dat het land door een invasie bedreigd wordt. Een woordvoerder van het ministerie van oor log gaf echter te kennen, dat het Griek sche opperbevel hieromtrent niets afweet. SCHIP GESTRAND EN DOOR MIDDEN GEBROKEN. Hedenmorgen om half zes is bij kilo- meterpaal 20, even ten Noorden van Pet ten, een lichter, geladen met hout, ge strand. Het schip is op de pier geloopen en door midden gebroken. De nationaliteit is onbekend en er werden geen menschen ontdekt. Hedenmorgen vroeg werd de afdeeling Wijk aan Zee van de Noord- en Zuid-Hol- landsche redding mij. gealarmeerd, dat een schip voor de kust tusschen Wijk aan Zee en LJmuiden in nood verkeerde. Het was een Groningsche kustvaarder die dreigde op het strand te loopen. In verband met de ruwe zee was het niet mogelijk de reddings boot te laten uitvaren. Het whippertoestel werd op het strand opgesteld, om zoodra de •boot vastliep een lijn over te schieten om zoo noodig de bemanning aan land te bren- Belgisch Oceaanvliegtuig met 48 personen vermist Een skymaster van de Belgische lijn op de Vereenigde Staten wordt als vermist opgegeven. Het toestel heeft 37 passagiers aan boord en bovendien 11 leden der be manning, onder wie twee stewardessen. Volgens de Amerikaansche kustwacht is ten Noorden van het vliegveld Gander het wrak van een vliegtuig waargenomen. Door slecht zicht wordt het onderzoek van de lucht uit vertraagd. Het laatste radio-contact mét het toestel had cm 20.37 Ned. tijd plaats. Het bevond zich toen op korten afstand van het vlieg veld Gander en had nog voor ruim zes uur vliegen benzine aan boord. Het had om 20.20 Nederlandschen tijd te Gander moe ten aankomen. De commandant van den Noord-Atlanti- schen luchtpatrouilledienst heeft naar U. P. meldt, aan de kustwacht gerapporteerd dat de bemanning van een legervliegtuig het wrak van het verongelukte Belgische transatlantische toestel op een veld nabij Gander heeft opgemerkt. Ass. Press meldt echter, dat het wrak nabij Gander, New Foundland, is geïden tificeerd als dat van een militair vliegtuig en niet als een Sabenatoestel. NOG EEN BELGISCH VLIEGTUIG OVER TIJD. Het vliegtuig van de Sabena, dat Maan dag van Brussel met bestemming voor Leo- poldstad in de Belgische Congo is vertrok ken, is niet op tijd te Tripoli aangekomen. KRIJGT DE K.L.M. CONCURRENTIE? De besprekingen tusschen de K.L.M. eenerzijds en clen Rotterdamschen Lloyd en de Maatschappij Nederland anderzijds met het doel het vervoer tusschen Neder land en Ned.-Indië te coördineeren, hebben geen resultaat opgeleverd. Met het oog hierop zijn de beide scheep vaartmaatschappijen thans, zoo meldt Ane- ta uit Batavia, in onderhandeling met de Ned.-Indische regeering over de mogelijk heid van het openen van haar eigen lucht lijnen, waartoe de regeering haar toestem ming zou moeten verleenen. De maatschappijen willen den dienst met vier in Amerika aan te koopen Constella- tions-Strato vliegtuigen onderhouden. Naar aanleiding van dit bericht verneemt A.N.P. van den K.L.M.-persdienst: „Onderhandelingen tusschen de groote Nederlandsche scheepvaartmaatschappijen en de K.L.M. hebben in 1946 niet plaats ge had". Van de zijde van den Rotterdamschen Lloyd verneemt het A.N.P. voorts, dat het bericht, dat de Rotterdamsche Lloyd op het oogenblik actief aan dergelijke onderhan delingen zoo deelnemen, onjuist zijn. RIJKSAMBTENAREN. Het aantal ambtenaren is van 1 Januari tot 1 Juli met 5351 verminderd. Eigenlijk werden er meer afgevoerd (1053), maar er werd daarentegen ook nieuw Dersoneel aan genomen (1702). Landbouw. Visscherij en Voedselvoorzie ning wisten in die zes maanden een vermin dering te bereiken van 1671, Sociale Zaken bracht het tot 1115, maar het record boekte het Landbouwcrisisfonds met 2796 personen. Het aantal personen in dit halfjaar op Justitie werkzaam, werd daarentegen 875 grooter, op Oorlog 508, terwijl bij Openbare Werken en Wederopbouw thans 239 men schen meer werkzaam zijn. Het totaal aantal ambtenaren bedroeg op 1 Juli 119.276. ooooo WEERSVERWACHTING tot Vrijdagavond. o Na een tijdelijke opklaring weer toe- o o nemende bewolking met later regen, o g Meest matige wind, aanvankelijk nog g uit Westelijke richting, later weer 8 g krimpend. oooooooooooooooooooooooooooooooooooouou

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1