Prof. Escher draagt reetoraat over Pater A. Duynstee gehuldigd De voorloopers der 3 October-optocht OMGEVING •TER GELEGENHEID van zijn aftreden als rector-magnificus der Leidsche univer siteit heeft prof- dr. B. G. Escher in het Groot-Auditorium der universiteit een uit voerige rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de belangrijkste gebeurtenis sen, welke in het eerste universitaire jaar na de bevrijding plaats vonden. Prof. Escher begon met er op te wijzien. dat het afgeloopen jaar er een was van opbouw zooals de universiteit tot heden niet gekend heeft. echtgenooten gedurende eenige weken in Zwitserland, welk verblijf op zeer hoogen prijs is gesteld; in de derde plaats de reeds aangevangen ruil van assistenten, die in den volgenden cursus in belangrijke mate fal worden uitgebreid. De ontvangst van Belgische en Fransche universitaire missies was uitermate nuttig om naast contact met de tegenwoordig op permachtige Anglo-Amerikaansche weten schap voeling te houden met den Franschen geest, die ons dierbaar is en onmisbaar voorkomt. De studenent moeten behoed worden voor een eenzijdig Amerikaansche wetenschappelijke oriëntatie, vooral in de medische en natuurwetenschappelijke fa culteiten. Plechtigheden in het afgeloopen jaar. Spr. wees voorts op het ongeëvenaarde aantal belangrijke plechtigheden in het af geloopen jaar, waarbij speciaal werd stil gestaan bij de groote belangstel ing, die H. M. de Koningin voor de Universiteit betoon de door driemaal in haar midden te ver toeven, en bij de eere-promotie van Winston Churchill, waarvan in komende publicatie? uitgebreide verslagen zullen verschijnen. Ook werd in herinnering gebracht de eere promotie van W. H. Wachter, F. Jansen en Ir. A. W. Kloos Jr. Prof. Cleveringa Rector Magnificus Naast de noodzaak van herstel is de al lengs gegroeide behoefte aan andere dan wetenschappelijke waarden in universitair verband de oorzaak van den bouw van ge heel nieuwe organisaties geweest, die zich in één woord laten samenvatten: de Civi- ias. Civitas, Consilium, Prytaneum, Weten schappelijke Staf, dat zijn slagwoorden waar ons denken om draait. Voeg daarbij het Leidsch Universiteitsfonds en het Stu dium Generale, dan hebben wij hier de zes begrippen, die ten nauwste met elkaar sa menhangen en waarvan onze Universitaire toekomst voor een belangrijk gedeelte af hangt. Universeele vorming. Het besef is doorgebroken, dat weten schap alléén geen bruikbare menschen op levert, dat voor de studenten ook andere cultureele eischen in vervulling dienen te gaan en dat aan deze wenschen in Univer sitair verband tegemoet gekomen dient te worden. Vroeger werd aan het toeval over gelaten of een student zich gedurende zijn academische jaren tot een bruikbaar mensch ontiwkkelde, doch de behoefte aan Universitaire leiding ook in dit opzicht blijkt levendig te zijn. Laten wij echter niet vergeten, dat deze nieuwe taak noch de hoogleeraren noch de studenten ontlasten mag van de eerste plicht: de beoefening van de wetenschap. Zoolang het Studium Generale beslag moet leggen op de beste college-uren uit angst voor gebrek aan belangstelling, hapert er nog iets in het bewustzijn van de studen ten. Aan den wensch tot algemeene vor ming kan alleen worden voldaan, indien de studenten er extra tijd voor over hebben. Spreker zou gaarne alle studenten toe- wenschen, d'at zij gedurende een jaar in Zwitserland konden studeeren om 's win ters om 8 en 's zomers om 7 uur op de collegebanken te zitten, 's middags practi- sche oefeningen te doen en 's avonds van 5 tot 7 uur een onderwerp uit het Studium Generale te volgen. Zij zouden dan besef fen dat ook hard werken nog gradaties kent en zeer goed kan samengaan met stu dentikoze ontspanning. Voor de tot dusver door de nog geen jaar oude stichting Civitas bereikte resul taten mogen wij dankbaar zijn, aldus ver volgde prof. Escher. Naar buiten trok de Civitas de aandacht door het in gebruik nemen van het Prytaneum, dat een stu denten-centrum werd buiten academie- of gezelligheidsverband. Willen de Civitas- plannen echter tot verwezenlijking komen, dan moet eerlang een grooter en beter uit gerust gebouw in gebruik worden geno men. Studentenhuisvesting. Een der belangrijkste aanwinsten, ont sproten aan den drang naar vernieuwing achtte spreker den Wetenschappelijken Staf, waarin alle wetenschappelijke mede werkers elkaar hebben gevonden en als groep naar buiten kunnen optreden. Te lang bestond hier een ongeorganiseerd wetenschappelijk kapitaal, dat sociaal niet ingeschakeld was. Geheel in stilte werdi door de Stichting Studenten Huisvesting groot sociaal werk verricht. Zy beheert thans drie huizen, waarin ruim 100 studenten tegen redelijke vergoeding zijn ondergebracht. Het heengaan van mr. P. J. Idenburg. Spreker bracht voorts in herinnering de uitschakeling van het N.S.B.-curatorium direct na de bevrijding en het optreden van het College van Herstel, dat het groot ste deel van het afgeloopen jaar de Uni versiteit bestuurde. Groote dank is ver schuldigd voor het voortreffelijke werk, dat door dit college is verricht. Een groote slag trof de Universitaire ge meenschap, toen mr. P. J. Idenburg om gezondheidsredenen verplicht was met ver lof te gaan en ten slotte zijn functie meen de te moeten neerleggen. Van 10 Jan. 1928 tot 31 Maart 1946 heeft mr. P. J. Idenburg de Universiteit op voortreffelijke wijze ge diend. Het gelukte hem na de bevrijding in korten tijd orde te scheppen en den achter stand in te loopen, waardoor het. opbou wend werk kon beginnen. Hij heeft de Uni versiteit een bestuursapparaat gegeven, dat voor haar uitgebreide werkzaamheden be rekend is. Een woord van welgemeenden dank voor het vele en voortreffelijke werk, dat hij voor de Universiteit heeft verricht, achtte spreker hier zeker op zijn plaats. Met ingang van 1 Januari j.l. werd mr. K. Wiersma secretaris van het College van Herstel, dat op 1 April werd opgeheven en vervangen door een normaal Curato rium. Het hoogleerarencorps. Het in bezettingstijd reeds sterk geslon ken corps van hoogleeraren onderging op nieuw gevoelige verliezen door overlijden en vertrek, terwijl voorts vele mutaties werden aangebracht in leeropdrachten en Universitaire functies. Het heeft lang geduurd, eer de vele leem ten in den Senaat waren aangevuld. Volle dig is het corps hoogleeraren nog niet, maar de ontstane gapingen zijn thans voor het grootste gedeelte gedicht. Er zal wel geen academisch jaar geweest zijn, waarin zooals nu niet minder dan 19 hoogleeraren hun intrede in den senaat deden. Thans staan bovendien nog de oraties van vijf hooglee raren op het programma. Spreker maakte voorts melding van de binnen- en buitenlandsche onderscheidin gen, die aan Senaatsleden ten deel waren gevallen. Buitenlandsch contact. De afgeloopen cursus heeft een uitvliegen over onze grenzen vertoond als zelden te voren, eendeels om verbroken contacten weer op te nemen en ons op de hoogte te stellen van de vorderingen der wetenschap elders, anderzijds om de regeering op haar verzoek in het buitenland van advies te dienen. Het patronaat van de Universiteit in Zü- rich heeft drie waardevolle uitingen ge had: in de eerste plaats een uitgebreide schenking van Zwitsersche lectuur, waar voor spreker de dank van de Universiteit uitte; in de tweede plaats het verblijf van meer dan 50 hoogleeraren en leden van den Wetenschappelijken Staf met hunne Nieuw universitair complex noodig. De Pieterskerk, de Hooglandsche Kerk en de Stadsgehoorzaal, die bij de voornaamste plechtigheden werden gebruikt, voldeden hiervoor niet. Eerstgenoemde heeft een te slechte accoustiek, de tweede ligt te ver van de Academie, de derde mist den ge- wenschten stijl. De Leidsche Universiteit heeft een Auditorium, noodig, dat ongeveer 2000 bezoekers kan bevatten, doch ook zoo noodig 1000 zonder een leegen indruk te wekken. Architectonisch is dit probleem wel op te lossen, doch welke Maecenas, wel ke N.V. eischt voor zich de eer op, dit doel te dienen? De eerste zeer voorloopige schetsplannen voor een nieuw Universitair complex, be staande uit een woonhuis voor 200 en een mensa voor 400 studenten, een gebouw met localiteiten voor de meest uiteenloopende studentenaangelegenheden, voor logies van geleerden uit het buitenland, eigenlijk een echt goed Prytaneum, dat alles ontworpen om het Auditorium Maximum als centrum, deze plannen liggen voor ernstige reflec tanten ter inzage. Voorts wees spr. op de geschenken, welke de Universiteit van de B.P.M. mocht ont vangen in den vorm van gelden voor labo- ratoriumbouw en voor studieprijzejj, bene vens voor steun bij bepaalde geologische studieaangelegenheden. De studentenzuivering. Over de studentenzuivering sprekend, zeide prof. Escher: Gelukkig is men in Lei den gespaard voor de onsmakelijke actie van de studenten-teekenaars. In totaal pas seerden 3816 studenten de Leidsche Zuive ringscommissie, van die 154 of 40% voor langeren of korteren tijd van het recht op studie of het afleggen van examens werd uitgesloten. Sinds 1928 was het prosecretariaat van den Senaat in handep van prof. Krom. Na diens overlijden was prof. Bok pro-secreta ris. Thans is het in handen gelegd van prof. dr. J. H. Kramers. Het aantal ingeschreven studenten be droeg dit jaar 2835 tegen 2417 in het laatste normale jaar 1938/1939. De L.S.C. Almanak maakt melding van 3386 studenten. Er wordt een register samengesteld van alle Leidsche alumni en oud-alumni die door oorlog en bezetting het leven verloren. Deze lijst bevat reeds 240 namen. Spreker sug gereerde de oprichting van een monument voor deze gevallen Leidsche cives in den tuin achter de rectorskamer van het Acade mie-gebouw. De overdracht. Nadat spreker prof. mr. J. C. van Oven een spoedig herstel had toegewenscht met de verzekering, dat de rectoraatsaanvaar ding slecrts na volledig herstel ten volle voldoening zal schenken, richtte hij het woord tot den nieuwen rector-magnificus. Hte is een week geleden, aldus prof. Escher, dat ik in Zurich heb ervaren, dat een groot deel van de academische wereld het rec toraat te Leiden als een buitengewoon eer vol ambt beschouwd. Onze houding gedu rende de' bezetting heeft dus niet nagela ten eerbied af te dwingen tot ver buiten onze grenzen. Dit legt verplichtingen op. Zoo een naam echter glans vermag te ge ven aan het rectoraat, dan is het die van den nieuwen rector prof. mr. R. P. Cleve ringa. Met den wensch voor een voorspoe dige ambtsperiode verklaarde spreker het cursusjaar 1946/47 voor geopend. Pro Ecclesia et Pontifice voor Dhr. Abelman Geen beter bewijs van een waarlijk goe den geest, van een in christelijke blijheid opgewekt leven in een organisatie, dan wanneer bij een cf ander feest de leden dat samen vieren als ware het één familie, één gezin. Die familie-geest kwam treffend tot uiting, toen gisteren de weleerw. pater A. Duynstee, O.F.M., Aalmoezenier van het St. Franciscus-Liefdewerk, ter gelegenheid van zijn 12%-jarig priesterjubileum, een plechtige H. Mis opdroeg in de St. Lode- wijkskerk, bijgewoond door de bestuursle den en hun dames, door zijn jongens en ouders van de jongens, terwijl een koor, gevormd uit de jongens zelf, onder directie van den hopman Vlasveld, een deel der ge zangen uitvoerde, daarbij demonstreerend, met welk succes naar cultureele ont wikkeling wordt gestreefd doc-r het veel zijdig actieve bestuur; een ander deel van de mis-gezangen werd gezongen «door een mannenkoor uit de S. F. L.-staf. De wel eerw. heeren pater A. Sanders O.F.M. en drs, J. Janssen assisteerden als diaken en sub-diaken. Pater Sanders schetste in een welsprekende predicatie o.m. de groote be- teekenis van het St. Franciscus-Liefdewerk als hulpmiddel voor de ouders bij de op voeding van hun jongens, die moeten wor den gevormd tot degelijke, flinke mannen Een oud-Leidenaar, de heer P. de Cler, thans te Arnhem woonachtig, schrijft ons: Wat vele inwoners van de stad Leiden niet zullen weten, is; dat het met het a.s. 3 Octoberfeest 69 jaar geleden is. dat zeven Leidsche jongens, zijnde vier dé Cler's en drie van Leeuwen's op de Korte Lange- gracht, tegenwoordig Lammermarkt gc- heeten, een optocht organiseerden, welke voorstelde een primitief schip op vier wie len, met een mast met groen en oranje bloemen en oranje wimpel in top. met een haring en wittebrood, alsmede een ledige bierkruik in den top van den mast. Zoo trokken zij door Leiden's straten met schreeuwende geluiden: „Haring en witte brood, Leiden heeft nooit nood", enz. enz. De oudste jongen was Antoon van Leeu wen, de jongste zoon van Oome Hein van Leeuwen, die daar op de Lammerenmarkt een café en een danshuis had. De huizen aldaar zijn nu afgebroken. Het was het huis, waar later jaren lang het Leger des Ileils is gevestigd geweest. Voor dit pand hebben zij met hun zevenen den wagen opgetuigd. Cornelis, Jacobus en Paulua de Cler heb ben toen voor brooden gezorgd en haring, want hun ouders hadden op dieaelfde hoog te een broodwinkel. Zoodoende konden ze brood bemachtigen, want veel geld hadden dc jongens in dien tijd niet op zak, maar zij wisten toch aan alles te komen wat zij voor dat doel noodig hadden. Mijn groot vader kwam toen voorbij en zei tegen ons: goed zoo jongens, jullie zijn echte Oranje klanten". „Ja", zeide hij tegen mij en mijn broer Cor, „één van je voorvaderen is hier, toen Leiden ontzet werd, de eerste geweest die- den oranjewimpel op den Leidschen Stadhuistoren heeft doen wap peren". In hoeverre dit waar is kan ik niet zeggen, maar mogelijk kan dit nog nage gaan worden. KATWIJK Schaken. De Argentijn Najdorf speel de op uitnoodiging van de Katwijksche Schaakclub. Najdorf won van de 33 par tijen er 31, speelde twee partijen remise, n.l. tegen G. Marijt en P. Bedijn, uit Noord- wijik. Van de 5 borden blind won hij er 4 en speelde 1 remise tegen A. Scheepmaker, uit Noordwijkerhout: Diefstal. Een naaimachie en tafel kleedjes werden ontvreemd. De politie wist, in samenwerking met de politie van het vliegveld, de daders, een tweetal militairen van het vliegveld, op te sporen. SASSENHEIM B. en W. Door B. en W. is als Joco- burgemeester aangewezen de heer A. Vo gelaar. De functies zijn verdeeld als volgt: So ciale Zaken: weth. Malmberg. Financiën en Openbare werken weth. Vogelaar. Met in gang van 1 October houden de wethouders eenmaal per week spreekuur ten gemeente huize en wel weth. Malmberg des Maan dags van 7.308.30 uur en weth. Voge laar des Vrijdags van 7.308.30 uur. De Oranjefeesten. Het programma voor de op 25 en 26 September alhier te houden feesten luidt als volgt: le dag 's morgens kinderoptocht en kinderspelen; 's middags Volksspelen. 2e dag: 's morgens en 's mid dags Volksspelen, o.a. Ringrijden, Touw trekken. Ook is er een behendigheidswed strijd voor motorrijders. Als gewoonlijk wordt het feest besloten met een vuurwerk. Bond van jonge en kleine kweekers. Zaterdag werd in hotel „Flora" te Hillegom een vergadering gehouden met het doel om tot oprichting van een vereeniging van jonge en kleine kweekers te komen. Het initiatief hiertoe was genomen door een viertal te Sassenheim woonachtige kwee kers. De heer G. Verschoor leidde deze bijeen komst en gaf een helder en duidelijk over zicht van de moeilijkheden voor den kleine kweeker, die vele zijn, en de onmogelijk heid voor de jonge kweekers om zich een bestaan te verwerven. Hij stelde als ideaal een geheel vrijen handel zonder eenige be perking en meende dat het doel van den op te richten bond moest zijn, rekening hou dende met de thans nog bestaande bepa lingen, te komen tot verbetering van en kele op den voorgrond tredende misstanden. Hij noemde o.a. wijziging van de roe-hef fing, die thans gelijkelijk op goede en slechte perceelen drukt, beperking van de groote bedrijven, waardoor de kleinen al thans hun bestaansminimum halen en zit ting in het Bedrijfsscbap, opdat men niet meer zonder de kleine kweekers over hen handelen zal. Na deze uiteenzetting voerden verschil lende aanwezigen het woord, die een heftig anti-saneeringsdebat ontketenden en meen den als eenige oplossing te moeten raden: als één man tegen de saneering te ageeren. Van andere zijde werd er op gewezen dat de saneering, noch de geleide economie, die ook heftig was aangevallen, dingen zijn, die alleen het vak aangaan, maar van po- litieken aard en regeeringsaangelegenheden zijn. De voorz. zette uiteen dat de Bond geen anti-saneerdersbond moet zijn, maar trach ten zooveel mogelijk verbetering te berei ken, waarna hij vroeg wie met het doel en streven instemden. Hierop ontstond een heftig debat van anti-saneerderszijde, dat ontaardde in een aanval op de leiding van andere organisaties, o.a. den L.T.B., waar tegen prompt uit de vergadering werd ge protesteerd. Ten slotte werd besloten tot oprichting van den Bond. Personalia. Voor het diploma onder Rijkstoezicht gediplomeerd schoenmaker slaagde de heer Th. Brouwer, alhier. VOORSCHOTEN Buurtfeest Donklaan. Zaterdag heeft de buurtvereeniging van de Donklaan en omgeving voor de leden een feest gegeven, dat in alle opzichten geslaagdi mag heeten. Toen de kinderen zich 's morgens hadden opgesteld voor het houden van een op tocht, opende de voorzitter van deze buurt, vereeniging, de heer H. Steehouder, de feesten met een korte toespraak, waarna met begeleiding van de St. Laurens Har monie een wandeling werd gemaakt over de Papelaan tot aan de grens van Wasse naar, waar werd gekeerd. Bij het passee- ren van de woning van één der oudste in woners van de Papelaan, J. de Groot, werd dit echtpaar een ovatie gebracht. De wan deling werd besloten op het feestterrein, waarover men, dank zij de welwillende medewerking, beschikking had gekregen. Op dit terrein werd de jeugd rijkelijk ont haald. Vervolgens werd een aanvang ge maakt met de kinderspelen, die onder groote belangstelling plaats hadden. De prijswinnaars waren: Zakloopen voor meisjes van 810 jaar: 1. R. Duivenbode, 2. C. v. d. Wel. Zakloopen voor jongens van 810 jaar: 1. B. Mugge, 2. H. Hooymans. Hardloopen meisjes van 11 en 12 jaar: 1. T. Westdijk, 2. A. Rodenburg. Hardloopen jongens van 11 en 12 jaar: 1. D. van Rijn, 2. J. van Gent. Hardloopen met hindernissen meisjes 1315 jaar: 1. N. van Klaveren, 2. R- van Klaveren. Hardloopen met hindernissen jongens 1315 jaar: 1, P. van der Voort, 2. W. Zon neveld. De uitslagen van de middagfeesten wa ren: ringrijden met hindernissen per rij wiel: 1. H. Vlekkert, 2, S. Westdijk. Ringrijden te paard: 1. H. van Santen, 2. mevr. H. v. d. Poel. De middagfeesten werden besloten met gecostumeerde voetbalwedstrijd, waarbij o.m. een spieler was met drie beenen. Na tuurlijk deden zich de gekste situaties voor en had de scheidsrechter soms de grootste moeite het kluwen spelers uit elkaar te ha len, wanneer allen zich op den kolensjou wer wierpen, omdat hij de bal per zak vervoerde en in het doel trachtte te wer ken. Een avondfeest met een dansje be sloot de feestviering. Jan de Cler en Gerrit de Cler waren twee zoons van den turfman de Cler, die ook op dezelfde hoogte woonden. De twee andere van Leeuwen's woonden in het Fokkestraatje op de Lammerenmarkt. De oudste van die twee stond toen aan de mast van het schip, een haring vlak bij den mond, maar hij mocht er niet van eten, dat was ten strengste verboden. Zijn jongere broer lag voor op de punt van het schip met een klein knipbrocdje voor den mond, waarvan hij evenmin mocht eten, maar hij deed het natuurlijk tcch. De vier de Cler's: Jan de Cler, Gerrit de Cler, Cornelis Jacobus de Cler en Paulus de Cler liepen voor den wagen en trokken dezen voort. Antoon van Leeuwen liep voorop met een echten trommel. Hfi kon goed trommelen, want hij moest dikwijls met zijn vader mede om te spelen voor de studenten op de sociëteit Minerva. Dat was 3U. de dagen toen er nog „rijke studenten" waren, die 's nachts fuiven gaven met mu ziek van Oome Hein; Ouderen van dagen weten daar nog wel meer van te vertellen. Wij zijn toen 's middags met het op tochtschip met tromgeroffel van de Korte Langegracht langs de IJzerengracht (te genwoordig: Nieuwe Beestenmarkt), Turf markt, Paardensteeg, Kort Rapenburg, Breestraat, Hoogewoerd. Watersteeg, Hooi gracht, Bakkersteeg, Haarlemmerstraat, Turfmarkt en IJzerengracht weer naar de Korte Langegracht gegaan, waar de op tocht is ontbonden. Dat was voor ons soort jongens een leuke dag geweest. Bij mijn weten zijn er nog maar twee overlevenden van dat gezelschap, t. w. Ger rit de Cler, rustend melkboer, thans wo nend Heerensingel 13a te Leiden en P. de Cler. St. Peterlaan 52, Arnhem, HERDENKING 2e LUSTRUM DOCOS. Een levenskrachtig en gezond Docos heeft op waardige en feestelijke wijze zijn 2e lustrum gevierd. Een Triduum, gehouden in de Lode wij kskerk en geleid door Pater de Waart, was de voorbereiding tot dit feest, wat zijn bekroning vond in de Plech tig Gez. H. Mis op Zondagmorgen in de de vote kapel van de R.K. H.B.S. Het H. Mis offer werd opgedragen door Rector Vester, geassisteerd door Pater Kauling en Pater de Waart. Na de H. Mis werd een gemeen schappelijk ontbijt gehouden, waar de broodjes, wij hoorden vertellen van pl.m. 1350, bijna alle in de hongerige magen ver dwenen. Tijdens het ontbijt werd het woord gevoerd door Pater Kauling en den voorzit ter, Th. v. Schie. Bijzondere dank werd hierbij gebracht aan Rector Beune, oprich ter en stuwkracht van Docos, die echter wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Des avonds te 8 uur had er een feest avond plaats in de Stadsgehoorzaal, die bij na geheel bezet was met leden en belang stellenden. De voorzitter heette allen har telijk welkom om dit 10-jarig bestaan me de te vieren. Een bijzonder woord van wel kom werd gesproken tot den geestelijk ad viseur, oud-adviseurs, diverse H.H. Geeste lijken, afgevaardigden van den L.V.B. en diverse Zusterverenigingen. Na een kort overzicht te hebben gegeven over den groei van de vereeniging werd begonnen met de afwerking van het programma. Hieraan werkte mede de Haarlemsche Tooneelver. „Johez", bestaande uit em ployes van de Drukkerij Enschedé. Opgevoerd werd het spel is drie bedrij ven „Als het masker valt", een detective verhaal vol spanning en geheimzinnigheid. De dader van een moord moest worden op gespoord, doch na het 2e bedrijf was het nog mysterieus wie de moordenaar wel was. De aanwezigen kregen de gelegenheid de oplossing van het raadselachtige geval in te zenden, doch zeer weinigen hadden den juisten dader aangewezen. Het spel van deze dilettanten stond op zeer hoog peil en de rolverdeeling liet niets te wenschen over. Zonder iemand te kort te doen mag wel genoemd worden de spelleider Kees Crom- bouw, die de rol van journalist vertolkte en door zijn ongedwongen en natuurlijk spel hiervan iets bijzonders wist te maken. Een speciaal woord van lof voor de vlotte ver tolking en de rolkennis mag hier den spe lers niet worden onthouden. Na afloop was er nog een gezellig samenzijn onder leiding van den heer E. Castelein, terwijl de muzi kale verzorging den geheelen avond in handen was van de „Rythm Rascals". Het bestuur van Docos kan op een bij zonder geslaagde feestviering terugzien. Zaterdagavond te 8 uur heeft in het pakhuis van den fruithandelaar S. aan de Boommarkt een ontplofifng plaats gehad, toen de 60-jarige N. S. een koelinstallatie in werking wilde stellen. Daarbij sprong een kop van een ammoniakcylinder uit el kaar. S. werd vrij ernstig aan het gelaat verwond. De brandweer sloot de kranen der ammoniakleiding af. Zaterdagmiddag is de 66-jarige mevr. G. W. toen zij bij de Overdekte op de tram wilde springen bekneld geraakt tusschen een treeplank en den baanschuiver, waar door zij aan die borst werd verwond. in de maatschappij, wien bij al het doen en laten het groote levensdoel, den mensch door God gesteld, helder voor den geest staat en wier wil krachtdadig op het be reiken van dat verheven doel is gericht. Alle aanwezigen waren onder den indruk van deze devote plechtigheid, gevierd in de intimiteit van een gezinsverband. Na deze plechtigheid kwamen met den Jubilaris en diens familie aan een ontbi.jt in het gebouw van het St. Franciscus Lief- dewerk te zamen bestuursleden en hun dames, leidsters en leiders. Hier werd pa ter Duynstee als feestgave aangeboden, namens heel het St. Franciscus Liefdewerk een kazuifel met tyee dalmatieken. Voor dit geschenk was de Jubilaris zeer dank baar, zooals ooic een vader vhn een gezin bltf is met een cadeau, waarvan ten slotte alle gezinsleden zullen mee-profitecren. En toen kwam er een verrassing. Een fijne geste van den Jubilaris, die in de hulde, hem als Aalmoezenier gebracht, wilde doen deelen een der leeken-bestuur- ders, die in de zorg voor het St. Franciscus Liefdewerk een levenstaak heeft gevonden. In een toespraaK, getuigend van hartelijke waardeering deelde pater Duynstee den heer J. Abelman mede, dat Z.H. den Paus hem heeft geschonken het gouden eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Een verdiende onderscheiding, waarmede ook wij gaarne den heer Abelman willen geluk wenschen! Hoezeer het werk van den Jubilaris zélf wordt gewaardeerd dat werk van aller nuttigste en allernoodzakelijkste zielzorg bleek wel duidelijk tijdens de receptie van 12 tot 1 uur. en vooral ook weer des middags, toen de jongens in hun huis hun Aalmoezenier kwamen gel uk wenschen. Bij de receptie gaven o. m. de hoogeerw. heer Deken Homulle en de zeereerw. heer pastoor Beukers en zeer vele oude cn nieuwe'vrienden van het Liefdewerk blijk van hun medeleven met het S. F. L. en van hun oprechte waardeering van en sym pathie voor den Aalmoezenier. En 's mid dags hebben de jongens hun Aalmoezenier een feestprogramma aangeboden, dat er mocht zijn, en waaraan alle afdeelingen meewerkten; heel bijzonder in den smaak viel een levensschets van den Jubilaris. Tusschen de bedrijven door v. crden de jon gens natuurlijk gctracteerd. Na afloop een speciale amusante film-uitvoering in „Casi no": de George Formby-film ,,'l Zit in de lucht". En ten slotte: een plechtig Lof in de intieme S. F. L.-kapel. Pater Duynstee en het St. F. L. mogen met voldoening op dezen mooien feestdag terugzien! PATER J. BAYER O.F.M. Ter gelegenheid van zijn zilveren kloos- terfeest heeft de zeereerw. pater J. Bayer O. F. M. (Pater Climacus) ook in Leiden een plechtige H. Mis opgedragen vanmor gen om half tien in het St. Elisabeth-Zie- kenhuis. De H. Mis waaronder het zuster- koor de liturgische gezangen uitvoerde, werd bijgewoond door familieleden, vrien den en bekenden van den jubilaris, vele eerw. zusters en de zeereerw. heer F. Ber- nefeld, rector. Na' de H. Mis en verder in den loop van den dag ten huize van zijn moeder hebben velen hun gelukwenschen aangeboden aan den jubilaris, die Leidenaar van geboorte ook in onze stad veel priesterlijken arbeid heeft verricht en zich vele vrienden heeft verworven. Feike Asma. De organist Fcike Asma is tot hoofdlecraar orgel aan het Rotter- aamsch conservatorium voor muziek (Di recteur Willem Ganter) benoemd. Harmoniekapel „T. en D." Onder de bekwame leiding van den heer W. J. Smul ders heeft Zaterdagavond de Harmonieka pel „T. en D." in de Stadsgehoorzaal een welverzorgde uitvoering gegeven. Mag men van dilettanten niet het allerhoogste verwachten - ook aan de uitvoering van beroepsmusici kleven nog wel fouten men mag het gebodene ook niet de hoogste critiek opleggen. Wij mogen echter onom wonden verklaren, dat de heer Smulders behoorlijke resultaten weet te bereiken. Dat daarvoor hard gewerkt is, behoeft niet gezegd te worden, maar des te beter wordt het gebodene op prijs gesteld. On der deze bekwame leiding voortgaande zal het peil van het samenspel nog aanmerke lijk kunnen stijgen en nu dc normale «ver houdingen weer teruggekeerd zijn, mogen we verwachten, dat allen zich weer ge heel aan de studie zullen wijden. Dan zal een volgende uitvoering nog meer bevre diging schenken. Na de pauze werd een variété-program ma afgewerkt, dat de aanwezigen aange naam bezig hield- KERKNIEUWS BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Pastoor te Amsterdam (H. Willibrordus binnen de Veste) den Wel eerw. Heer J. Duyves; tot Pastoor te Eg- mond-Binnen (Rinnegom) den Weleerw. Heer A. M. Kok; tot Pastoor te Tholen, den Weleerw. Heer F. S. Wolff, die Kapelaan •was te Rotterdam (Christus Koning). Vervolgens tot Kapelaan te Berkel, den Weleerw. Heer J. A. van Ettingcr; tot Ka pelaan te Middelharnis, den Weleerw. Heer F. E. M. Wesseling; tot Kapelaan te Aerden- hout, den Weleerw. Heer L. van Vugt; tot Kapelaan te Amsterdam (H. Ger. Majella), den Weleerw. Heer C. C. van der Sman; tot Kapelaan te 's Gravcnhage (H.H. En gelbewaarders) den Weleerw. Heer N. P. Velzeboer, die Kapelaan was te Heemskerk. MARKTBERICHTEN TER AAR, 13 Sept. Veiling. Snijboo- nen f 1.709.75, Stokprinsess f 2.657.25, Stamprinsess. f 2.45—5.30, W. Pronkers f 0.901.97, Spekboonen f 1.703.19 per 10 kg. Andijvie f 3.505.00, Kroten f 3.50 6.00, Spinazie f 2.008.00, Postelein f 14.00 15.00, Roode kool f 7.008.00, Witte kool f 4.oo6.00, Groene kool f 18.00, Breekpeen f 7.50—15.00 per 100 kg. Tomaten 0 07—0.39 Uien f 0.05—0.07, Sjalotten 0.01—0.03 p. kg. Peen f 0.11 per bos, Peterselie f 2.00 per 100 bos, selderij f 2.003.00 id. Bloemkool f 0.090.65. Meloenen f0.070.56, Kom kommers f 0.050.21 per stuk. Druiven f 0.520.53 p. pond. Augurken fijn mooi f 40.80, id. I. f 39.60, id. II f 29.40, fijn Bast. I f 20.80, id. II f 9.00, Bastaard I f 7.50—13.40 Grof I f 5.00—12.90, id. II f 7.10, Stippel f 2.50—6.50, C.D. f 5.10, K.K. f 0.50—0.80. fijn stipp. f 12.20 per 25 kg.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3