öeCcicbelieSoii/ia/nt De Commissie-Generaal geïnstalleerd Bespreking Frankrijk-Vietnam hervat Arabieren wijzen Britsch voorstel af Brutale roofoverval op postkantoor OP KORTE GOLF VRIJDAG 13 SEPT. 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen 0.26 per week, ƒ1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e J.' "WANG No. 10884 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting .,De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. ÏTJE DRIE LEDEN VAN DE COMMISSIE-GENERAAL voor Nederlandsch-Indië zijn ^gisteravond in hét ministerie van Overzeesche Gebiedsdeelen door minister mr. J. A. Jonkman volgens protocolaire regelen geinstalleerd en beëedigd in tegenwoordig heid van enkele leden van den ministerraad en vele vooraanstaande persoonlijk heden. De secretaris-generaal van het departement van Overzeesche Gebiedsdeelen, mr. Kiveron, las staande het K.B. tot benoeming van de leden der Commissie-Generaal voor, waarna de drie leden in handen van minister Jonkman den in de wet van Sep tember j.L vastgestelden eed aflegden. ginds spreken en handelen in overeenstem ming met de wenschen van het Nederland- sche volk zooals die tot uitdrukking komen in de huidige regeeringspolitiek. Het zal ons een voorrecht zijn, alles te doen wat in ons vermogen is, om de taak van den Lt-Gouverneur-Generaal dr. Van Mdok, met wien wij in de commissie samenkomen, te verlichten. Moge het ons gegeven zijn binnen het raam onzer instructie bij te dra gen tot den opbouw van een eigen Indo nesisch staatsverband, dat zich in de gelijk waardigheid met Nederland verbonden zal weten. Indologenstudie te Batavia. Naar vernomen wordt, is een ordonnan tie te verwachten, volgens welke het moge lijk wordt te Batavia voor Indoloog te stu- deeren. Deze studie zal gelijk staan met die in Nederland. Er zal geen nieuwe facul teit komen, doch de faculteiten der lette ren, wijsbegeerte en der rechten worden uitgebreid met sociologie. De abituriënten van de bestuursschool te Brisbane kunnen hun opleiding te Batavia voltooien. Zij zul len gedurende den driejarigen studietijd vrijstelling van diverse vaikken krijgen. De normale studietijd is evenals in Neder land vijf jaar. Het ligt in de bedoeling in de toekomst een regelmatige uitwisseling van professoren en studenten in Nederland en Indië te doen plaats hebben. Hierdoor zal het mogelijk zijn, dat studenten hun studiën voor een deel in Nederland en voor het andere deel in Indië doen. Vertegenwoordigers der belangrijkste politieke groepen ZE. mr. J. A. Jonkman sprak daarna de Commissarissen-Generaal toe en zei o.a.: Gij gaat uit, bezield door den vredeswil van het Nederlandsche volk. Gij gaat uit om nadrukkelijk te bevestigen, dat Ne derland krachtens zijn historische roeping bereid en verlangend is de samenwerking met de Indonesische volkeren, die haar grondslag vindt in een eeuwenoude verbon denheid, voort tè zetten in een nieuwe staat kundige verhouding, welke om duur zaam te zijn op de instemming van bei de volkeren zal moeten berusten. En gij gaat uit om van ganscher harte bij te dra gen tot de voltooiing van een eigen Indo nesisch staatsverband1, waarin alle bevol kingsgroepen zich thuis mogen voelen. Moge uw missie aldus worden verstaan en op haar waarde geschat. Geve God aan uwe missie zijn onmisbaren zegen. De voorzitter der commisie, Z.E. prof. ir. W. Schermerliorn, minister Jonkman beantwoordend, zeide dat de Commisie- Generaal haar zending -slechts kan aan vaarden, indien zij zich gedragen wc- door den wil van het Nederlandsche volk, en kan vermoeden, dat ook de Indonesi sche volken in haar een waardige verte genwoordigster van het Ned. volk zien. Ieder der leden is een vertegenwoordiger van belangrijke groepen uit ons politiek le ven en de Commissie-Generaal zal daar- Moord te Hilversum .De Hilversumsche pólitie heeft gistermor gen gearresteerd den 23-jarigen chauffeur C. K. Mol, die door vier revolverschoten den 31-jarigen. handelaar in goud E- van Wegen heeft vermoord. Er was oneenigheid ontstaan tusschen M. en van W., omdat de laatste, die, verdacht van collaboratie, 17 weken geinterneerd is geweest, herhaaldelijk pochte op zijn werk ten behoeve van de S.D. M. besloot hem daarom een afstraffing te geven. Doch tijdens het gevecht verloor hij alle .zelfb.eheersching en schoot den goudhandelaar neer.' Achteraf is gebleken, dat M. zijn slacht offer heeft beroofd, want de poltiie heeft in het huis van verdachte en tasch met sieraden van v. W. gevonden. Haar eigen vader verraden Voor het bijzonder gerechthof te Arnhem dat te Zwolle zitting hield, heeft zich de 21-jarige Aleida Johanna Kuipers moeten verantwoorden, wegens verraad in onder scheidene vorm. Zoo heeft dit meisje het bestaan, om haar eigen vader te verraden, die Joden verborgen hield. Verder werk te zij in allerlei zaakjes met landwacht en Duitschers samen, met het oogmerk de verspreiders van illegale bladen, onder duikers en „terroristen" aan den vijand in handen te spelen. De procureur-fiscaal noemde het een onbeschrijfelijke schande wat dit jonge meisje aan verraad gepres teerd had. „Hier staat een moffenmeid voor u, zoo zeide hij, van het ergste al looi". Spr. eischte 20 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. mSTRIBUTIENIEUWS Rectificatie. De melkbonnen behouden in de periode van 15 t/m 28 September hun geldigheid voor 14 dagen. Van de bonkaarten- LA, LB en LC 610 geeft melkbon A04 recht op 4 liter en de melkbonnen B04 en C04 op 7 liter. Evenzoo de melkbonnen D04 en E04 van de bonkaarten LD en LE 610, waarop men 12 liter melk ontvangt. In het distributienieuws van gisteren stond respectievelijk: 2 liter, 3j£ en 6 liter melk vermeld. TOIICDIIO NO IIOIIOIICDIIO NOlIC, U g Goede graanoogst! g 0 REGEN BEDERFT KWALITEIT g O- De vele regen in de afgeloopen weken heeft den landbouwers bij U den oogst vele moeilijkheden be- zorgd, zoo wordt van de zijde van 0 Ouderwetsche druk te op het circuit van Assen. Verschillende rjjders, die deel zul len nemen aan de TT-races te Assen, zijn ijverig aan het trainen. r-7 i Jtk i De waarde van een lunch het departement degedeeld. Landbouw me- 0 De tarwe en haver hebben van an n dezen overvloed aan vocht gele- r den, zoodat er schot in is geko- men. In de kleistreken staat nog U veel graan buiten om te drogen, vooral in de getroffen gebieden, 0 zooals Walcheren, waar men groot w gebrek heeft aan schuren. Het dor- Q schen van het graan moest hierdoor Q op het land gebeuren, hetgeen door Q - de aanhaudenden regen niet uit- voerbaar was. n De opbrengsten zijn over het al- gemeen zeer goed geweest; in de Q Wieringermeer spreekt men zelfs voor de zomertarwe van een record- Q 0 0 jaar en in de Betuwe is, ondanks n het gebrek aan kunstmest, de op- n 1 brengst grooter dan ooit te voren. 0— De totale oogst ligt in omvang naar fj schatting slechts ongeveer 5 pet. U 0 beneden dien van 1939. Het kiemen r van het vochtige graan is echter U - oorzaak dat de kwaliteit van het in- landsche broodgraan minder zal zijn 0 in normale jaren het geval is. 3IICDII CD IICDII Oil Oil Oil cl Nadat de Vietnameesche delegatie gewei gerd had om den „modus vivendi", zooals die door de Franschen werd voorgesteld, te onderteek enen. zijn gisteren opnieuw de besprekingen geopend, waardoor men in welingelichte Fransche kringen weer eenig optimisme toont ten aanzien van het tot stand brengen van een voorloopige rege- 1-ng. Nadat in de loop van de vorige maand BYRNES NAAR OOSTENRIJK? Byrnes, de Amerikaansche minister van buitenlandsehe zaken, heeft volgens de Amerikaansche radio den wensch te ken nen gegeven een bezoek aan Weenen te brengen, waar hij in een rede de Ameri kaansche politiek ten aanzien van Oosten rijk zou willen uiteenzetten. Het tijdstip van de reis zou echter afhangen van het verloop der vredesconferentie. Engeland voor onoplosbaar dilemma Eensgezind en vastberaden hebben de Ara bieren op ide conferentie voor Palestina (d. w.z. niet de Pales tij nsche Arabieren, want die zijn niet vertegenwoordigd) de Brit sche plannen voor provinciale autonomie in Palestina van de hand gewezen. In het Lancaster House "te Londen is de confe rentie tweemaal in geheime zitting bijeen geweest. Met geen enkele gewijzigde ver sie van het plan gingen de Arabieren ac- coord. Men verwacht, dat de volgende stap een gedetailleerde omschrijving van de door de Arabische afgevaardigden gewenschte po litiek in Palestina zal zijn. Zij zullen waar schijnlijk eischen, dat Engeland de in het Witboek van 1939 beschreven politiek zal voortzetten, waarbij de Joodsche immigra tie en de verkoop van land aan Joden ge heel zal worden stopgezet. Volgens goed- REPATRIEERING VAN KRIJGS GEVANGENEN UIT ENGELAND. De Britsche regeering heeft gedurende eenigen tijd de mogelijkheid van versnel ling der repatrieering van de zich in En geland bevindende Duitsche krijgsgevan genen overwogen. Een plan voor de re patrieering is thans goedgekeurd. Het treedt deze maand in werking. De krijgs gevangenen zullen te beginnen met eind September worden gerepatrieerd in een tempo van 15.000 per maand. Er zal voor rang worden verleend aan hen, die blijk hebben gegeven van een democratische in stelling en aan hen, die kwaliteiten bezit ten, welke voor het herstel van Duitsch- land dringend noodig zijn, of wier terug keer naar hun land door andere oorzaak zeer gewenscht is. Ferdinand Graf, de Oos- tenrijksche onder-minister voor de veilig heid. heeft bekend gemaakt, dat alle Oos- tenrijksche krijgsgevangenen thans uit Engeland en de Britsche zone van Duitsch- land zijn gerepatrieerd, DE STAKINGEN IN AMERIKA. Een besluit van het Witte Huis te Was hington. dat een einde zou kunnen maken aan de zeeliedenstaking, wordt verwacht, aldus de perssecretaris van president Tru man. Van de 30.000 stakende New York- sche chauffeurs zijn er eenige duizenden weer aan het werk gegaan, gevolg gevend aan een opdracht van een der vakvereeni- gingsleiders. 4200 arbeiders van de Dodge- autofabrieken zijn eveneens weer aan het werk gegaan, alsook 5000 arbeiders bij den carosseriebouw van de Hudson-fabrie ken. ingelichte kringen zal dit wel de minimum- eisch zijn. Als de conferentie geen resultaat afwerpt blijven er voor Engeland vier mogelijkhe den over, n.l. het mandaat ter beschikking stellen; het verdeelplan tegen den zin van zoowel Joden als Arabieren uitvoeren; de verdeeling kiezen, die de Arabieren ver werpen, doch die het Jewish Agency J thans wil steunen; terug naar het Witboek van 1939, hetgeen de Joden niet willen, doch de Arabieren mogelijk zouden goed keuren. Verschillende Joodsche organisaties heb ben gisteren te Londen de kwestie van al of niet deelnemen aan-de-conferentie be sproken, zonder evenwel tot een definitief besluit te zijn gekomen. COMMUNISTISCHE PARTIJ IN GRIEKENLAND IN DISCREDIET. Nicholas Zachariades, algemeen secreta ris der communistische partij in Grieken land. moet 25 October voor het gerechts hof te Saloniki verschijnen. Hij wordt er van beschuldigd yóór de Grieksche verkie zingen een redevoering te hebben gehou den, die als „ophitsing in strijd met de openbare orde" wordt beschouwd. In som mige kringen te Athene is men van mee- ning, dat de Grieksche ministerrad op zijn buitengewone bijeenkomst van gisteren, de mogelijkheid heeft besproken, de Griek sche communistische partij onwettig te verklaren en tegen haar leiders een ge rechtelijke vervolging in te stellen. Een beslissing is evenwel niet genomen, ge wacht wordt op den terugkeer \$n minis terpresident Tsjaldaris. de bespreknigen te Fontainebleau war Ai afgebroken, doordat de Vietnameesche de legatie het niet eens was met de opening van besprekingen tusschen de Franseh»e regeering en de andere Indo-Chineesche staten te Dalat, werd, aanvankelijk door een uitwisseling van nota's later door be sprekingen tusschen de drie voornaamste afgevaardigden van beide partijen, de uit wisseling van gedachten over verschillen de vraagstukken hervat. Deze commissie van zes was zoover gekomen, dat een soort van voorloopige overeenkomst was gereed gemaakt. Toen nu echter Dinsdag jl. de beide voltallige delegaties waren bijeenge komen ten einde de juiste formuleering te vinden voor de bereikte overeenstemming, waarna nog slechts onderteekening door de beide partijen noodig zou zijn, wei gerde de Vietnameesche delegatie onver wachts en tot groote verbazing van de Fransche afgevaardigden, de overeenkomst te onderteekenen, daar zij „een duidelijke stap terug" beteekende. Gisteren heeft de Fransche minister van koloniën, Marius Moutet. den Vietnameeschen president, Ho Tsjie Minh, en zijn eersten minister, Pham Van Dong, op een lunch uitgenoodigd en hierop wist hij te bereiken, dat de bespre kingen nogmsa.s zouden worden hervat. DE TOORN VAN SIGNOR AMADEO. De Rus Visjinski heeft dezer dagen op de Parijsche Vieiesconferenlie ge eega. dat de Italiaansche solderen beter kunnen loopen dan vechten. Eerlijk gezegd, neu ten we dat allemaal wel eens gedacht. Maar zegt u dat a.u.o. i iet ,want een of andere heethoofdige Tialiaan mocht eens aanbieden u aan bet spit te rijgent Een doorslaand argument! Deze veronderstelling is niet ongerechtvaardigd, want signor Amadeo Pacifico, geen pacifist, doch voor zitter van de Cubaansch-dtaliaansche ver- eeniging „Giuseppe Garibaldi" te Havana, heeft Visjinski uitgedaagd tot een duel op de pistool „tot één van ons beiden dood is". Geruststellend voor beide partijen is het evenwel, dat signor Amadeo op Cuba en Visjinski te Parijs zit. Gaan de sigarenwinkeliers staken De Amsterdamsche sigarenwinkeliers hebben besloten, voortaan Donderdags te sluiten en op 15 October in staking te gaan, als vóór dien tijd in de distributie van "W- bak, sigaren en sigaretten geen verande ring is gebracht. Deze besluiten zijn ge nomen op een zeer rumoerige vergadering, waar 500 van de 1200 winkeliers aanwezig waren. Toen er over de staking werd gespro ken, zeide de heer Polak, directeur Rijks bureau tabak en tabaksproducten, dat er in Amsterdam al eerder gedreigd is met staking. „De minister", aldus de directeur van het Rijksbureau, „met wien ik dezen zaak besprak, zei toen tegen mij: laat ze dlan maar staken". Nadat de beroering, die dit gezegde in de zaal teweeg bracht, was verstomd, ver volgde de heer Polak: „En ik ben er van overtuigd, dat de Overheid u zal laten sta ken, maar dan geeft ze het publiek toch de gelegenheid de bonnetjes in te wisse len." Een eenheidssigaret Laatste uitgave? Naar „Trouw" verneemt, vervaardigt de Nederlandsche tabaksindustrie eeji nieuwe cenheidssigaret, ten einde de huidige si- ga rettenschaarsch te op te heffen. Zeer bin nenkort zal deze sigaret in den handel wórden gebracht. Worden er nog Y-1's en V-2's gemaakt? Een vooraanstaand EngeLsch lid van den geallieerden bestuursraad te Berlijn heeft gisteren de juist heid van door het Sovjet-Russische dagblad „Izwestia" gepubliceerde beweringen, dat V-wapens in fa brieken voor oorlogsmateriaal in de Britsche bezettingszone van Duitsch- land worden Vervaardigd, ontkend. Deze beweringen waren afkomstig van een correspondent van dit blad uit Kopenhagen, die verklaarde, dat in de Britsche zóne vervaardigde V-l's en V-2's en andere oorlogswa pens naar Engeland werden gezon den of ten gebruike der Britsche bezettingstroepen in Duitschland bleven. De Engelsche woordvoerder herinnert er in dit verband aan, dat de Engelsche autoriteiten eenigen tijd geleden hebben voorgesteld, door de vier groote mogendheden een onderzoek te laten instellen naar de vordering der ontwapening in de vier zones van Duitschland. De Sovjet-Unie verzette zich hier tegen. De passagiers-lijst van het m.s. „In- drapoera" ligt ter inzage op het bu reau van De Leidsche Courant. Daders ontkomen ondanks politiebewaking Eergisteren werd Vriezenveen in rep en' roer gebracht door een roofoverval op het postkantoor. Des avonds om 8 uur ver voegden zich daar twee personen, waarvan de een in een Canadeesch uniform gesto ken was. De man wenschte, hoewel het kantoor reeds gesloten was. een pakje af AAD DE BRUYN ALS INBREKER GEWOND Hij zocht zijn discus Welke onaangename ge- Volgen het zoeken naar een discus in de duisternis kan hebben, heeft onze nationale kampioen kogelstooten en werd met behulp van een zaklantaarn het terrein afge- diiscuswerpen Aad de Bruyn zocht, het verloren kleinood ondervonden, die sedert Dinsdagavond jl. vrij ernstig gewond in een ziekenhuis tweede lichtje, dat, snel na- te Den Haag ligt. Na de gebruikelijke trai ning dien avond op de sintel- baan aan de Laan van Poot te 's-Gravenhage ging De Bruyn met twee clubgenoo- ten huiswaarts. Onderweg bemerkten zij een discus te hebben achtergelaten en prompt werd teruggekeerd want een discus is nog steeds een bijzonder schaarsch en dus kostbaar bezit. Accuraat derbij komend, bleek te zijn van de zaklantaarn van een op dat moment nog niet waar genomen agent van politie. Helaas werd het klassieke: vermoedenden nog steeds zoekenden De Bruyn. De ko gel trof zijn dijbeen en ver splinterde,. zooals later Sn het ziekenhuis bleek, in ern stige mate het bot. Na de opheldering van het misver stand verklaarde de wel zeer actieve agent van politie, dat hij in de meening ver keerde, met inbrekers te doen te hebben. Intusschen voor onzen kampioen een zeer betreurenswaardig on- „Sta of ik schiet!" slechts geval, tengevolge waarvan gehoord door de beide vrien den van De Bruyn, die zeer onbedachtzaam dee been en namen, waarin de agent aan leiding vond de daad bij het woord te Voegen' door een schot te lossen op den niets hij voorloopig niet op een sintelbaan zal kunnen ver schijnen en voor V. en L. een handicap, die zich al op 22 September bij de wedstrij den om den P. H. beker doet gelden. BINNENLAND. De Koninklijke Belgische Academie heeft in een buitengewone zitting Konin- ging Wilhelmina benoemd tot eerelid als erkenning van Haar talent als amateur schilderes. Om hun groote verdiensten in de on- dergrondsche verzetsactie tijdens de be zetting is aan prof. ir. W. Schermerhorn en mr. J. Meijnen een Amerikaansche on derscheiding uitgereikt. Het Kamerlid Vermeer heeft den Mi nister van Oorlog verzocht regelingen te treffen voor onderofficieren, die him bur gerlijke verlichtingen niet kunnen nako men, omdat hun salaris lager ligt dan het geen zij in de burgermaatschappij verdie nen. De Bankraad bij de Nederlandsche Bank is Donderdag op het ministerie van Fianciën geinstalleerd. Er zijn maximumprijzen vastgesteld voor alle inrichtigen; behalve de „betere restaurants", voor belegde broodjes en cro- quetten. Het vervoerverbod van huiden en vel len is ingetrokken, om den smokkelhandel tegen te gaan. Met ingang van Maandag 18 Sept. a.s. is de treinenloop over Alphen uitgebreid, en wel met een trein, die om 17.15 uur uit Gouda in Alphen aankomt en dan door rijdt naar Leiden om 17.17 uur. Van Lei den keert deze trein weer terug naar Al phen (aankomst 17.59 uur) om dan te 18.01 uur door te rijden naar Gouda (aan komst 18.25 uur). Voor PRA-ambtenaren is een wacht geld-regeling vastgesteld. Er zullen politie- cursussen worden gegeven voor deze amb tenaren. Een half mililoen rantsoenen is gesto len uit de kantoren van den groothandel in levensmiddelen aan. de Koggestraat te Amsterdam. De fraude op het centraal distributie- bureau te Haarlem blijkt een grooten om vang te hebben. Er zijn nog verscheidene personen gearresteerd. Het gaat om 8000 rantsoenen. Bij een prijs-controle te Den Haag in café's zijn 92 processen-verbaal opemaakt. In 18" gevallen wegens te hooge prijzen, ter wijl in 74 gevallen geen prijsaanduiding aanwezig was. Op het stationsplein te Amsterdam is gisteren een 51-jarige' kloosterzuster uit Venlo onder een tram gekomen, waardoor haar linkervoet werd afgereden. De twee jeugdige daders van een roof overval te Rotterdam zijn gearresteerd. BUITENLAND. De voormalige Belgische minister Hen ri de Man is wegens collaboratie bij ver stek veroordeeld tot twintig jaar buiten gewone hechtenis. Vijftien Engelsche ingenieurs en ar chitecten brengen momenteel een bezoek aan oils land. Op 10 Oct. ajs. zal er te Bremen een bijeenkomst zijn van de eerste ministers der Duitsche staten in alle vier 'de bezet tingszones, ter bespreking van de moge lijkheid van interzonale samenwerking. 20 October a.s. zullen in de Sovjeti- Russische zóne van Duitschland verkiezin gen voor de provinciale en districtsbestu- ren gehouden worden. Het bestuur van het Italiaansoh alge meen vakverbond heeft het voorstel aan genomen om de huidige stakingen over het geheele land uit te breiden, indien de regeering geen salarisverhooging toestaat. Volgens radio Moskou zijn in het Oeral-gebergte acht nieuwe fabrieken voor „pas-klare" huizen opgericht, waarvan elk vijfduizend huizen per jaar zal fabricee- ren. AARDBEVING IN DE CONGO. Woensdag werden te Kivoe (Congo) zes aardschokken waargenomen. Deze aardbe ving is de hevigste, die daar ooit werd waargenomen. te geven. Toen de kantoorhouder zich ■bereid verklaarde om te helpen trok een der lieden plotseling een revolver en onder bedreiging met dit wapen dwong hij den ambtenaar hem de kluis aan te wijzen. Dit geschiedde, maar de kluis was niet te openen, aangezien de sleutel zich in het bezit beVond van een anderen ambtenaar, die niet aanwezig was. Daarop dwóngen de overvallers den kantoorhouder hun een of ander werktuig te verschaffen om de kluis te kunnen forceeren. Men opende een der kasten, waarin hamers bewaard wer den en het merkwaardige geval deed zich nu voor, dateenige politiemannen uit deze kast te voorschijn kwamen. Een der twee overvallers, die een dubbele rol speelde, had namelijk de politie vooraf een tip gegeven. Derhalve waren deze twee politiemannen in de kast verborgen met de ncöoeling de daders op heeterdaad te be trappen, terwijl bovendien nog twee .poli tiemannen in een smederij naast het post kantoor op post stonden. Niettegenstaande deze Voorzorgsmaatre gelen is het den overvallers gelukt te vluchten. Toen zij de politiemannen zagen, dachten zij natuurlijk niet verder aan de kluis en gingen er ijlings vandoor. De po litiemannen durfden niet te schieten, om dat zich tusschen hen en de overvallers de kantoorhouder en nog een juffrouw bevonden. De naam van een der schuldi gen is evenwel bekend en zijn opsporing wordt, verzocht door den commissaris van politie te Almelo. Het is do man in Cana deesch uniform, genaamd Harm Zuidema, donkerblond haar, glad geschoren, spreekt Twentsch dialect en heeft een gedrongen figuur. Hij droeg een bril met Engelsch hoornen montuur. DE RADIOREDE VAN DEN MINISTER PRESIDENT. Zaterdagavond om 20.05 uur zal, zooals reeds gemeld, de minister-president, dr. L. J. M. Beel, ovér beide zenders een radio rede houden. De rede van dr. Beel zal de inleiding vormen van een nationale actie, welke de „welzynsverzorging" van burgers en militairen in onze Overzeesche Gebieds- deelen ten doel heeft. ORDE DER KRUISHEEREN. Na gedurende de maximum termijn van 6 jaar het prioraat in het klooster St. Agatha te hebben bekleed, is de zeereerw. heer H. de Gruyter, O.S.C., benoemd tot magister spiritualis en professor in de ordes-geschiedenis aan het philosophicum der Kruisheeren te Zoeterwoude. ooooo WEERSVERWACHTING Geldig tot Zaterdagavond. g g Meest zwaar bewolkt met hier en 2 g daar verspreide regenbuien, koeler dan g o vandaag. Matige tot krachtige wind g g tusschen Zuid-West en West. o oooooooooooouooooooouuoouuuuuuuoooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1