^C<jiclóclveScHvtcmt De commissie-generaal samengesteld Belgische oud-gedetineerden in Vucht Hartelijke huldiging van Pater Louwe 2 Politieke delinquenten vrijgelaten WOENSDAG 11 SEPT. 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, ƒ1.10 p. mnd, ƒ3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10882 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bi) contract belangrijke korting. De jeugd PVE PAUS heeft ontvangen de leden van *-*ide Italiaansche vereeniging van katholie ke onderwijzers en in een toespraak er op gewezen, dat de oorlogsjaren voor de jeugd noodlottig zijn geweest, en er enorme moeite zal moeten worden gedaan, om deze scha de te herstellen. Wie even rondziet en nadenkt zal erken nen, dat de Paus hier wijst op een werke lijk bestaanden toestand óók in Neder land. De oorlogsjaren zijn voor de jeugd nood lottig geweest. Wij bedoelen niet de rijpere jeugd. Wij zijn er van overtuigd, dat een groot deel, speciaal ook van de katholieke rijpere jeugd onder den oor log, doordat zij kleur moest bekennen en in een beginsel-strijd is betrokken, een beteren jeugd-tijd heeft doorleefd, dan een generatie, die in een sleur-leven kon op groeien. Wij bedoelen meer de jeugd, die de oorlogsjaren heeft meegemaakt en zich van niets anders bewust was, dan van de zorg om aan geld en eten te komen, ter wijl zij rondom zich zag. dat alle midde len om dat doel te bereiken zonder eenig gewetensbezwaar werden gebezigd. Voor die jeugd vóóral zijn de oorlogsjaren nood lottig geweest. De Paus deed dan ook beroep op de kath. onderwijzers, opdat de oulders vol komen gerust kunnen zijn over de kath. school, die zij voor hun kinderen wen- schen. De toekomst, zoo zeide hij, ligt voor ons als in een ondoordringbaren mist. Maar gij hebt haar in uw macht, omdat zich in uw handen de nieuwe generaties bevin den, die haar moeten beheerschen en vor men. Zwaar van verantwoordelijkheid is de taak van onderwijzers en leeraren vooral ook in dézen tijd. PRINS BERNHARD NAAR ZWEDEN. Volgens het Zweedsche blad „Svenska Dagbladet' zal prins Bernhard op 22 Sep tember a.s. naar Zweden gaan als gast van koning Gustaaf. De prins zal deelne men aan een door den koning te örgani- seeren jachtpartij. EXTRA-UITKEERING VOOR GEPENSIONNEERDEN. Naar het „Handelsblad" verneemt zullen de gepensionneerden, die over 1945 van het Rijk een extra uitkeering ontvingen, gelijk aan het pensioenbedrag over een kwartaal, met een maximum van 500. ook over het lcopende jaar een dergelijken toeslag krijgen. Op het oogenblik valt echter nog niet te zeggen, wanneer tot uitbetaling van dezen bijslag zal kunnen worden overgegaan. OP KORTE GOLF BINNENLAND. Prinses Juliana is met de drie Prinses jes van Het Loo naar Soestdijk terugge keerd. Het nationaal ziekentriduum is giste ren te Bloemendaal geopend. Er is een groo- ter aantal zieken dan ooit te voren, n.l. 153. Pastoor L. Beune celebreerde gisteren de eerste plechtige gezongen H. Mis. De Utrechtsche Jaarbeurs is gisteren geopend zonder feestelijkheden. Alleen de agrarische jaarbeurs is met een korte plechtigheid opengesteld. De nieuwe burgemeester van Amster dam mr. A. J. d'Ailly is 44 jaar oud en was directeur van de Ned. Bank. De gemeenteraad van Den Haag had eerst gekozen 2 weth. van de P- v. d. A., 2 van de K.V.P. en 1 van de Prot. Chr. groep. De wethouders van de P. v. d. A. hebben toen bedankt. Bij een nieuwe verkiezing zijn gekozen 3 wethouders van de P. v. d. A. en 2 van de K.V.P. (de heeren ir. Féber en Dresmé). De Ned. missie naar Djokjagarta ver trekt op 15 Sept. De missie, waarvan o.m. prof. dr. Baas Becking deel uitmaakt, heeft ten doel een studie te maken van het open bare en sociale leven in de republiek. Voor den wederopbouw is een hoeveel heid behangselpapier beschikbaar gesteld. Opgegeven radio-toestellen waren er op 1 Sept. 599783. 0,p het Rijksradiodistri- butienet waren op 1 Aug. 452683 aansluitin gen. De ziekenkassen van den Raden van Arbeid hebben, aldus .Parool" over 1943 en 1944 een verlies opgeleverd. Een bloembollen-ziektenbeschikking is opgenomen in de St.crt. van 10 Sept. De Jordaan te Amsterdam is gister morgen afgezet door de politie. Men tracht den zwarten handel te bestrijden door de koopers af te schrikken. Een roofoverval heeft te Rotterdam plaats gehad. Twee jeugdige personen zijn een perceel aan de Abr. v. Stolkweg bin nengedrongen, hebben de huishoudster vastgebonden en toen het zilver enz. ge stolen, waarna zij zijn vertrokken. Ook de Albergen zijn roovers binnen gedrongen in een café. waar zij den café houder dwongen 5000 gld, af te geven. Zoo als gemeld, heeft ook in Hengelo eenzelfde roofoverval plaats gehad. Bij een vechtpartij te Tilburg zijn zes personen gewond, van wie twee naar het ziekenhuis zijn gebracht, 't Was op een zil veren bruiloft! BUITENLAND. Onder de Japansche matrozen is een algemeene staking uitgebroken. Meer dan 600 schepen liggen werkeloos in de Ja pansche havens. Hans Winkler, de voormalige uitge ver van Streichers anti-semietisch blad „Der Stürmer" is door het Neurenbergsche Gerechtshof tot 5 jaar dwangarbeid ver. oordeeld. Ook Slowakije gaat den zwarten han del bestrijden. Het eerste kamp voor zwar- tehandelaren is geopend. Ook in Bohemen zullen dergelijke kampen worden inge richt. Een groep van 30 hulpagenten van politie van de Italiaansche stad Asti is de bergen ingetrokken en is een beweging begonnen, die zich snel uitbreidt. Er zijn thans 300 a 400 gewapende mannen in de bergen. Prof. Schermerhorn voorzitter Bij K.B. van 10 September 1946 zijn be noemd tot commissarissen-generaal de hee ren: F. de Boer, waarnemend burgemeester van Amsterdam van 5 Mei 1945 tot 27 Fe bruari 1946, thans directeur van de stoom vaartmaatschappij Nederland, M. J. M. van Poll, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, Prof. Ir. W. Schermerhorn, mi nister-president van 25 Juni 1945 tot 3 Juli 1946, thans lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Tot voorzitter der commissie is benoemd prof. Schermerhorn. In verband met het in de wet vastgelegde collegiale karakter der commissie, bedoelt dit voorzitterschap uiteraard uitsluitend de goede orde te die nen zonder als zoodanig hooger gezag te verleenen. Naar men weet heeft dr. van Mook als Luitenant-Gouverneur-Generaal zitting in deze commissie „Het Dagblad" is optimistisch. Een artikel in „Het Dagblad" te. Batavia v/ijst op verschillende symptomen van het begin van een beter begrijpen over en weer, waarbij de uitingen der Indonesische pers meermalen van een gematigdheid doen blijken, waar men kortgeleden ver geefs naar gezocht zou hebben. Gal en venijn maakten plaats voor een breedere en eerlijker beoordeeling van den politie- DE BERAADSLAGING OVER HET VONNIS TE NEURENBERG. Een speciale correspondent van het ANP seint uit Neurenberg: Waar sedert tien maanden vrijwel onafgebroken drukke be weging heerschte, is thans de stilste plek in het doolhof van het Neurenbergsche ge rechtsgebouw: de rechtzaal met de daaraan grenzende vertrekken van de rechters. In de corridors staan wachtposten opge steld, die onverbiddelijk toegang weigeren allen, die hier vele maanden dage- lijksch werk hebben verricht. Alle bestaan de toegangsbewijzen voor deze vleugel van het gebouw zijn vervallen verklaard. Het gerecht komt met dezelfde regelmaat en zonder een minuut te verspillen bijeen, als tijdens de bewijsvoering en zal zoo mo gelijk ook nachtzittingen gaan houden om zijn taak tijdig te beëindigen. Avondzittin- geh zijn thans reeds regelmaat, zoodat van de rechters, die toch reeds zwaar belast wa ren, in deze laatste weken het uiterste ge vraagd wordt. MET EEN BORREL GAAT HET BETER. Dp geallieerde bestuursraad in Berlijn heeft een rapport van de commissie van deskundigen goedgekeurd, waarbij extra bier, „Schnapps" en tabak aan de Duitsche mijnwerkers zal worden toegewezen, ten einde de kolenproductie te stimuleeren. POMPEN DE SOVJETS DUITSCHLAND LEEG? William Clayton, onderminister van bui- tenlandsche zaken in de V.S., heeft op een persconferentie verklaard, dat de Ameri- kaansche autoriteiten in Duitschland rap porten ontvangen, volgens welke de Sow- jet-Unie in haar zóne van Duitschland goe deren uit de loopende productie als herstel betaling gebruikt. Clayton zeide in dit ver band, dat Amerika geen waarnemers in de Russische zóne heeft, die in staat zijn de rapporten te bevestigen. ARRESTATIES IN PALESTINA. In verband met de aanslagen in Tel Aviv zijn 100 Joden gearresteerd en naar het in- terneeringskamp Rafah gezonden teneinde nader te worden verhoord. Hiervan komen er 54 uit Tel Aviv en 46 uit Ramat Gam, nabij Tel Aviv. Uit de nederzetting Se- doth, aan de kust, zijn vier vrouwen en de geheele mannelijke bevolking van 94 per sonen in bewaring gesteld. ken tegenstander, terwijl de inmenging van derden (de komst van lord Killearn) met vertrouwen tegemoet werd gezien. Dit alles ziet er hoopvol uit, nu de Commissie- Generaal op het punt staat te komen, doch het meest treffend is wel de uitnodiging van de republiek om een missie van voor aanstaande Nederlanders te sturen, ten einde de repubiiek met eigen oogen te aanschouwen. Dit is een teeken van „good will" waaraan een jaar geleden eenvoudig niet te denken viel. Dat thans de poorten worden opengezet is een bewijs, dat men na 1 jaar in staat is om aan niet-republi- keinen iets te laten zien, waarc-p men on getwijfeld trotsch is, een bewijs, dat hun inspanning beloond is. Dit heeft een groo- ter zelfvertrouwen tot gevolg gehad, waardoor ook het schenken van vertrou wen aan den politieken tegenstander mo- - gelijk wordt gemaakt. Delegatie van Vietnam keert zonder resultaat terug De heer Ho Tsjie Minh, president van de republiek Vietnam, zal op 14 September met het Fransche schip „Dumont Durville" naar zijn land terugkeeren. Kort daarna zullen ook de overige leden van de Vietnameesche delegatie, die gedu rende twee maanden te Parijs hebben ver toefd, naar Vietnam terugkeeren. Een woordvoerder van de Vietnameesche delegatie zeide dat wel de onderteekening van een tijdelijken „modus vivendi" werd verwacht, nog voordat de delegatie naar Vietnam zou terugkeeren, doch dai men in verband met de uiteenloopende standpun ten, waardoor de conferentie van Fontaine- bleau een maand geleden op een dood spoor kwam, niet eerder tot volledige overeen stemming zou kunnen komen, voordat de delegatie van Vietnam te Parijs zou zijn te ruggekeerd. Dit zou plaats vinden in het volgend jaar, nadat in Vietnam algemeene verkiezingen waren gehouden. De Commissie-Ge neraal voor Ned. Indië. V.l.n.r.: de heeren M. J. M. v. Poll, prof. dr. W. Schermerhorn, voor zitter; Th. de Boer en de min. v. O. Geb. min. J. A. Jonkman. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin werd op het Ko ningsplein te Batavia een groote troepen- parade gehouden. De troepen werden ge- inspecteerd door Ge neraal Spoor, admi raal Pinke, de lt.- gouv.-gen. dr. H. v. Mook, lt.-kol. Palmer van den Broeck (met helm), de Ameri- kaansche consul Walk Foote en generaal Mansergh (v.ljvr.). Gouden eere-teken van Belgische erkentelijkheid Zondag hebben meer dan vierhonderd Belgische oud-gedetineerden van het cqn- centratie-kamp Vught een bezoek aan dit kamp gebracht. Een plechtige H. Mis werd opgedragen in een barak, welke thans in een kapel is omgebouwd. Onderi het spelen van treur muziek werden kransen neergelegd aan den voet van een groot dennenhouten kruis, dat was opgericht op de plaats, waar eens de galg en de executie-palen stonden. Na een minuut stilte zong een koor een Requiem, waarna de heer Claessens eraan herinnerde, dat drie jaar geleden op dezelfde plaats Eenvoud is het stempel van het ware, van ware erkentelijkheid en wax-e harte lijkheid. En eenvoud kenmerkte de harte lijke huldiging van den weleerw. pater M. Louwe O.F.M. ter gelegenheid van diens zilveren klcosterfeest door de organisaties, waarvan hij de geestelijke leidsman is, in het St. Antonius-patronaat te Leiden. Het openingswoord van den heer H. P. Jansen gaf al den loon aan, die er verder heel den avond heerschte, toen hij den jubilaris hartelijk dank bracht voor zijn ijvervol werken in eenvoud, welwillend heid en meeleven met allen, die zijn hulp noodig hebben. In den loop van den avond ir. die dank door meerderen, ieder op eigen wijze, onderstreept. Mej. Gr. Broerse sprak namens alle organisaties van de vrouwelij ke jeugd in de parochie; namens deze en andere groepen bood zij een prachtig ge schenk aan: de katholieke encyclopedie. De pastoor der parochie, de zeereerw. pa ter R. Smitz, bracht hulde voor het prach tig werk van den jubilaris in de jeugdbe weging, vcor wat hij in den oorlogsnood op charitatief gebied heeft tot stand gebracht. Met vooruitzienden blik, aldus de pastoor, weet de jubilaris van aanpakken en door zetten. In dichtvorm huldigde de heer J. A. Tax den jubilaris als leider van „Laetitia Vera" de club, die reeds vele geslaagde tooneelavonden voor de paro chianen heeft gegeven. En de heer H. P. Jansen kwam later, eveneens in een gees tig gedicht, herinneren aan wat pater Louwe in den hongerwinter voor talloozen heeft weten te bereiken. En al deze toespraken geen van alle j jes en dames, zwaarwichtig, maar alle hartelijk waren onderbrekingen van wat verschillende groepen op het tooneel te hooren en te z.en gaven. Dat alles kunnen wij werkelijk niet afzonderlijk gaan noemen. Na het welkomstlied bij de ontvangst van den jubilaris werd door de contactgroep een mooie feestcantate gezongen, En toen kwamen achtereenvolgens op het tooneel Sportief (Groep I, Groep II en Groep III), de Golfbrekers, de Maria-Congregatie, de Gidsen. Siseo. Alleraardigste voorstellin gen uit het sportleven, frissche liedjes, aardige dansen, een geestige voorstelling van de verdeeling van goederen en etens waren in de pastorie, waarbij de pater zelf ien tooneele werd opgevoerd, en ook een der dienstboden van de pastorie werd voorgesteld; ten slotte een mooi tableau: een Maria-hulde. Mej. L. Zandvliet, onder wier leiding o.m. de dansen waren inge studeerd, had succes van haar wei'k. De heeren M. Opdam en A. Jansen accompag neerden zang en dans op de piano. Ten slotte sprak de Jubilaris een gevoel vol dankwoord. Hij bracht den dank, aan hem gebracht, terug aan God, aan zijn ouders, aan de Orde van St. Franciscus. Als God mij niet geroepen had, zou ik zelf hebben gehongerd naar de gaven, die ik nu heb mogen uitdeelen, aldus de jubila ris. Hij dankte den pastoor en anderen, die tot hem hadden gesproken, en betuigde zijn erkentelijkheid voor het mooie cadeau. Het dankbaarst ben ik, aldus de jubilaris, dengenen, die het heilig Misoffer tot mijn intentie hebben bijgewoond en de H. Com munie hebben ontvangen. Met groote er kentelijkheid memoreerde pater Louwe het werk van zijn helpers en helpsters, vooral ook van de leden van het parochieel hulpcomité. Voor wat de leiders en leid sters dezen avond hadden geboden, was hij vol lof: het'was alles keurig verzorgd. Met j een geestdriftige opwekking aan de meis- om zich stellende achter de leiding van den Bisschop te zorgen, goede huismoeders of goede sociale werk sters te worden, besloot pater Louwe zijn toespraak, die ook het slot was van den avond, welke behalve door de leden der genoemde organisaties, was bijgewoond door alle paters der parochie en familiele den van den jubilaris. HET LEIDSCH TRIRUNAAL BIJEEN 5 Gevallen aangehouden tot 24 Sept. a.s. Het Leidsche Tribunaal heeft in zijn zit ting van gisteren allereerst uitspraak ge daan in de zaak van mevr. Woltersde Groot. Zij werd ontzet uit de kiesrechten. Als eerste nieuwe verdachte verscheen in de beklaagdenbank P. v. d. Kraats uit Boskoop, die o.m. in zijn zondenregister had staan: lid van de N S.B., N.V.D., voor deze organisatie had hij ook het penning meesterschap van de afd. Boskoop behar tigd, administrateur van de Stichting Win terhulp Nederland in zijn woonplaats, het lezen van Vova, een foto van Mussert in zijn kantoor, het behouden van zijn radio toestel. De verdediger van verdachte, mr. C. M. Loeff, verzocht aan het einde van zijn plei dooi onmiddellijke invrijheidstelling, op welk verzoek het Tribunaal goedgunstig beschikte. De volgende verdachte was dr. J. I^ost Uiterweei', uit Ter Aar, die weliswaar reeds voorwaardelijk in vrijheid was gesteld, doch niet accoord ging met de gestelde voox*waarden. Zoowel het Tribunaal als de verdediger, mr. Rutgers, besteedde veel aandacht en zoo ook veel tijd aan deze zaak; de uit spraak komt over 14 dagen. Van J. Dorrepaal te Zoeterwoude werd de volgende doopceel gelicht: lid van de N. S.B., agrarisch raadsman van de kring Lei den, adviseur van den Voedselcommissa- ris, lid van de N.V.D., de Landstand, streek - gemachtigde van de Landstand en boeren leider. Volgens den verdachte was de beschul diging van agrarisch raadsman niet juist. De getuige a décharge, G de Blanken, ver telde veel goeds van verdachte, die na zyn bedanken voor de Beweging in 1943 als vrijheidsstrijder was opgetreden, en toen mr. L. Sprey, als verdediger, er ook nog het zijne van had gezegd', kon Dorrepaal met zijn vrouw mee naar huis. J. Markt uit Leiden hoorde zich de vol gende waschlijst voorlezen: lild van de N. S.B., Weerman bij de W.A., (waaruit hij wegens onbetrouwbaarheid was ontsla gen), chauffeur-monteur bij de H.K.P. te Den Haag, chauffeur op Wehrmachtsauto's in Frankrijk en België, lid van het N.A.F., werken op het vliegveld Valkenburg en Wehrmachtsgarage te Zutphen en boven dien het genot van extra bonnen. Verdach te ontkende verschillende ten lasteleggin- gen en zeide in 't geheel niet politiek ge oriënteerd' te zijn en toentertijd niet gewe ten te hebben, wat de N.S.B. inhield- Uitspraak in al deze zalcen over 14 da gen. In de middagzitting verscheen als eerste verdachte in de beklaagdenbank A. Bree- dijk, landbouwer te Zevenhoven, thans ge detineerd te Duindorp, aan wien ten laste werd gelegd het lidmaatschap van de N. S.B., de W.A., zijn werkzaamheden als blokleider en het mogen behouden van zijn radiotoestel. Zijn verdediger voerde aan, dat verd. onder invloed van zijn patroon zich bij de N.S.B. had aangesloten. Toen hij bij zijn patroon vandaan ging had hij be dankt voor het lidmaatchap (Aug. 1942) gelijktijdig bedankte hij voor de W A. On der invloed van zijn vader, boer Bi-eedijk, die een goed vaderlander was, ging het langen tijd goed. Toen hij na eenigen tijd een oproep voor Duitschland kreeg trad. verd. weer als lid van de N.S.B. toe, hij 'bleef toen bij zijn vader op het boeren bedrijf werkzaam. Verd. was echter geen fel lid, want nooit heeft hij één der twin tig onderduikei-s, die op de boerderij van zijn vader verblijf hielden, verraden. Bo vendien wist hij, dat deze onderduikers en verder zeer velen uit de omgeving mid dels zijn radio naar de Engelsche zender luisterden. Als blokleider heeft verd. prac- tisch geen werk gedaan; nooit heeft verd. als zoodanig een officieele aanstelling ge kregen. Hiermede rekening houdende en gezien het feit, dat verd'. reeds sinds 8 Mei 1945 geinterneerd is, vroeg zijn raadsman, mr. dr. K. W. G. Klaassen, onmiddellijke invrijheidstelling. Het Tribunaal achtte hiervoor geen termen aanwezig en stelde de uitspraak vast op 24 Septembei'. A. Kranenburg, schipper te Alphen a. d. Rijn, was lid van de N.S.B., blokleider, wijkhoofd van den N.V.D., had gecollec teerd voor Winterhulp en gecolporteerd met de zwarte soldaat en Vova. Vend, gaf al deze feiten toe. Zijn werkzaamheden als blokleider waren echter van weinig betee- kenis geweest. „Ik was blokleider van een blok, waarin ik zelf alleen maar woonde", merkte verd. in dit verband op. Uitspraak 24 September. Als laatste verdachte stond terecht B. J. de Visser, brandwachtman te. Alphen a. d. Rijn, wien ten laste was gelegd het lid maatschap van de N.S.B., zijn werkzaam heden als blokleider en als brandwacht man bij het marine-arsenaal te Waddinx- veen, te Bodegraven en te Amersfoort. Verd. gaf de feiten toe. Het baantje van brandwachtman had1 hij aanvaard omdat hij met zijn gezin van 12.50 steun per week niet kon komen. Verdachte's raads man, mr. H. W. J. A. Averbeck, drong op de uiterste clementie aan, dit te meer ge zien het feit, dat reeds velen, die heel wat meer op hun kerfstok hebben, thans al weer vrij rond loopen. Zoo was spr. zelfs verteld, dat Karei van Duuren, eens com mandant van de Leidsche W.A., al uit de hechtenis was ontslagen. Uitspraak 24 Sep tember. dertien Belgen werden opgehangen. Des middags onthulde de heer Scheve- nals in het stadhuis een herdenkingsplaat. De heer Merlot bracht, als vertegenwoor diger van de Belgische regeering, den dank van den prins-regent over en bood Vught het gouden eereteeken van de Belgische erkentelijkheid aan. De burgemeester bracht hulde aan de Belgen, die in het kamp omkwamen, be dankte den prins-regent voor de eer aan de bevolking van Vugth bewezen. MEER DAN 100.000 OUD-GEVANGENEN IN LOURDES. Meer dan honderdduizend Franschen, al len voormalige krijgsgevangenen, gedepor teerden en slavenarbeiders in Duitschland, hebben Zondag een massa-pelgrimstocht gemaakt om in de basiliek van Notre Dame van Lourdes dank te brengen voor hun be vrijding. DE STAKINGSKOORTS IN AMERIKA. William O'dwyer, de burgemeester van New York, heeft een spoedvergadering bij eengeroepen met de leiders van de 25.000 stakende chauffeurs, teneinde een algeheele lamlegging van de stad te voorkomen. Ge durende den geheelen nacht hebben sta kers op de wegen gepost. Zij hielden alle vrachtauto's die geen bederfelijke goede ren of medicamenten vervoerden, aan. ZES BRITSCH-INDISCHE DORPEN GEBOMBARDEERD. Da^r de Bromi Knel, een stam in Zuid- Waziristan heeft geweigerd schadevergoe ding te betalen voor de ontvoering van den Britschen majoor J. O. S. Donald (politiek agent voor Zuid-Waziristan), heeft de gou verneur van de Noordwestelijke grenspro vincie, zes dorpen laten bombardeeren. De inwoners werden gewaarschuwd en vol gens officieele rapporten is er in die dor pen niemand gewond of gedood. Maar drie personen kwamen om het leven, doordat een naburig dorp by ongeluk eveneens ge bombardeerd werd. ZIEKENKASSEN R. v. A. BOEKEN VERLIES. 'Navordering van 1% op werkgevers over 1944. Voor het eerst sedert de instelling van de verplichte verzekering hebben de zie kenkassen van de Raden van Arbeid in de jaren 1943 en 1944 een verlies opgeleverd. Over het laatstgenoemde jaar bedroeg dit tekort niet minder dan zes millioen gul den. Het tekort over 1944, aldus het „Parool" zal gedekt worden gedeeltelijk uit de voor- nanden reserve, deels door een premiever- hooging van 1 van het loonbedrag het welk dat jaar voor premieberekening in aanmerking kwam. Voor deze bedragen kunnen werkgevers dus een navordering verwachten, welke men ten laste van ge blokkeerde rekening zal mogen voldoen. Voor werkgevers, die voor den vijand ver dedigingswerken hebben aangelegd, zal de premie over het jar 1944 worden ver hoogd tot zeven procent van het loonbe drag. Deze lieden zullen ook over het jaar 1943 een navordering te betalen krijgen en v/el tot zes procent. Mgr. Lemmens bezoekt politieken delinquenten Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, heeft aldus de „Volkskrant", een bezoek gebracht aan het centrale mijn werkerskamp voor politieke delinquenten te Valkenburg. Z.H. Em. droeg in de kapel van dr< kamp een H. Mis op. Een der gede tineerden legde hierna een geloofsbelijde nis af en een belofte van trouw aan het kerkelijk gezag, gevolgd door een toepas selijk gebed. De manifestatie geschiedde namens alle gedetineerden. De bisschop sprak op vaderlijke wijze de mannen van hart tot hart toe. Met voldoening maakte mgr. Lemmens gewag van het bloeiende geestelijke leven in het kamp en van de onlangs opgerichte gtroep ,jDe Honderd Man", welke zich ten doel stelt, het ge loofsleven te verdiepen en daarvan naar buiten te getuigen. Reeds meer dan 200 man maken deel uit van deze groep. Met de kampleiding en een groepje gedetineer den gebruikte monseigneur vervolgens het ontbijt. Tijdens dit samenzijn werd „Vader Bisschop" namens de gedetineerden een eigengemaakt schilderstuk aangeboden. Bij ?en rondgang onderhield de bisschop zich hartelijk met de kampbewoners. ooooo WEERSVERWACHTING 00000 o Na helderen nacht later weer toe- 5 o nemende bewolking met plaatselij- g ken regenval. Temperaturen onge- 8 2 veer als vandaag. Meest matige, aan 2 g de kust djdelijk krachtige wind tus- g g schen West en Zuid. g oooooooooooooooooooooooooooooooooooooou

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1