„Sport-Zondag" besloot Zomerseizoen OP KORTEGOLF Euwe aan den kop met 1 p. voorsprong RADIO De laatste zitting van den Tijdelijken Raad te Leiden K.J.M.V-ERS EN KA JOTTERS vaan Leiden en Meerburg startten Zondagmorgen in alle vroegde van de Haarlemmervaart per motorschuit naar Voorhout; circa 100 man, aangesloten bij de verschillende parochiêele afdeêlingeh om aldaar het besluit van het zomerseizoen te vieren Na ontscheping trokken allen op naar de Bisschoppe lijke Nijverheidsschool te Voorhout, die als gastheer op uitstekende wijze zijn taak vervulde en de jongemannen binnen zijn gastvrije muren opnam. spreker in deze bijeenkomst, Jaap de Groot uit Alphen. Aalmoezenier Vester nam hier op het woord en verheugde zich temidden Van zooveel jongemannen te zijn. Z.Eerw. wees op den plicht van de jongeren en hoopte, dat in den komenden winter aan het Jaarprogram „Recht en Liefde in de sa- mcnlebing" grondige aandacht wordt besteed in de diverse parochieele afdeelingen. Hierna kreeg Jaap de Groot, districtsleider van de K.A.J, te Alphen het woord. In een gloedvolle rede gaf deze jongeman den weg aan, die de jongeren moeten bewan delen. Ca. 12 Uur gingen de deelnemers naar buiten om in geest van vriendschap en broederlijk samenzijn het omvangrijke sportprogramma af te Werken. Eerst werd de 80 m. geloopen. Na spannende series no teerde C. v. Teijlingen van de Leonardus den besten tijd n.l. 10.5. Als gfoep won de K.J.M.V. Petrus dit nummer. Direct daar op begon het handbaltournooi, dat de clou van den dag was en ieders aandacht op- elschte. Na vlotte wedstrijden wisten He K.A.J. Petrus, HartebrUg, Leonardus en Dekenale zich in de demifinale te plaatsen. In deze démifiriale werd de wedstrijd De kenaleLeonardus, die onbeslist eindigde, na doelworpen door Leonardus gewonnen. De wedstrijd Petrus K.A.J.HartebrUg eindigde in een overwinning voor de laat ste. In de finale wist de Leonardus tegen het uitstekend spélende Hartebrügteam de overwinning uit het vuur te slepen met den eindstand van 3-^-2 en onder enthousiaste toejuichingen van toeschouwers en spelers werd de Leonarduskèeper van het veld ge dragen. Dé eindstand van dit tournooi was dus 1 Leonardus, 2. HartebrUg, 3. Dekehale. 4. Petrus K.A.J. Ondertusschen waren heel wat technische nummers afgewerkt, waarin vooral de Do- cosmannen sterk favoriet waren. Winnaars 400 m.: 1. K. Wijdeveld (Pe trus K.J.M.V.), 2. C. v. Tefjlingen (L); win naars 800 m.: 1. G. Montanus (L), 2. B. Kriek (D). Balwerpen: 1, K. Wijdeveld (Petrus (K.J. M.V.) met een worp van 32.10 m. Verspringen 3 x stilstaand verplaatsen) 1 Petrus K.J.M.V.; 2. Dekenale en Harte brUg. Touwtrekken: 1. K.J.M.V. Petrus; 2. Leo nardus. Tot slot wefd de estafette 6 x 100 M. gêlóopên: 1. K.J.M.V. Petrus; 2. Deke nale. Direct daarop het was inmiddels 6 uur geworden werd de uitslag bekend ge maakt door den heer Nol Duindam van dê behaalde resultaten. Leonardus was de overwinnaar van den dag en kwam in aan merking voor dert wisselwimpel. No. 2 was K.J.M.V. Pgtrus, 3 Hartebrug en 4 Dekenale Ca, 6.30 uur deed tot besluit van*dezen geslaagden dag de Pater Rector van het Huis een korf Lof. Aalmoezenier Vester reikte hierna den wisselwimpel en overige wimpels aan de leiders van de sportgroe- pen uit en bedankte den Broeder Prefect voor de genoten gastvrijheid. Leidsche Kath. Jongeren op de B.N.S. te Voorhout De aalmoezenier van het Leidsche district, Rector Vester, droeg een gezongen H. Mis op tot intentie van de aanwezige afdèêlin- gen en haar leden. Na de H. Mis en het „Te Deum" voor H. M. de Koningin werden de boterhammen opgegeten, terwijl de Broe ders voor een heerlijke kop koffie hadden gezorgd. Hierna begon het officieele ge deelte. Daar de plaatselijk voorzittel aer Leidsche Katholieke Jongeren Beweging, Jan van Zonneveld,,-verhinderd was, daar hij den volgende dag in het huwelijk zou treden, opende de secretaris deze bijeen komst met allen 'n hartelijk welkom te hee- ten, speciaal Aalmoezenier Vester en den BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Amsterfcm 'heeft H.M. uitgesteld met het oog op hare vele werkzaamheden. Nederlanders In Venezuela hebben aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van haar verjaardag prachtige orchideeën aangebo den. Amerika heeft een crediet van 20 mil- lioen dollar aan Nederland verleend voof aankoop van goederen. Het crediet zal van 1952 tot 1976 moeten worden ^fgelost; ren te bedraagt 2 3/8 De artsenauto's komen nog niet uit Amerika, Van de 3000 bestelde auto's komt de eerste zending van 200 stuks eerst het volgend jaar. De Kon. Mij. „De Schelde" is begon nen met het expériment van metalen auto bussen. Dezer dagé is de eerste afgebouwd. Rijvergunningen zijn voortaan weer vêrêischt. De Vervoerwet van 1939 is op nieuw in werking getreden. Dr. Maria Montessori, de grondlegster van het Montessori-onderwijs, die Voor kór ten tijd in ons land vertoeft, heeft onder veel belangstelling van autoriteiten haar 76sten verjaardag gevierd. De schrijver J. W. Broedelet is te Den Haag, 69 jaar oud, overleden. Een H.B.S. te Kerkrade onder leiding van de paters Franciscanen, als onderdeel van de Heerlenschê H.B.S., zal a.s. Woens dag worden geopend. IJlt hot distributiekantoor te IJmuiden zijn bij een inbraak 100.000 bonnen gestolen TWce gemaskerde personen hebben te Hengelo een roofoverval gepleegd, in een café. Met een geldsom van 600 gld. en goe deren in natura zijn zij vertrokken. De dronken automobilist, die onder Tilburg een man heeft doodgereden en heeft laten liggen, opgespoord en gevan gen genomen. Bij het spelen met een granaat te Delft zijn zes kinderen en een vacantiegonger ge wond, van wie vier vrij ernstig. De granaat was door den vader van een der kinderen, een korporaal, gevonden, die hem mee naar huis had genomen, BUITENLAND. Het stoffelijk overschot van St. Do- ininicus, dat tijdens den oorlog naar een bomvrije kelder was overgebracht, zal Za terdag W^er naar de basiliek in Bologna te- rugkeeren. Mgr. Grossman, bisschop van Ljoeblja- na, is door een Joego-Slavisch Gerechts hof bij verstek tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een wetenschappelijke missie van de vereeniging der Francohe ontdekkings reizigers heeft zoo juist in de streek van Mayma (Fr. Equatoraal Afrika) praehis- Loriséhe grotten ontdekt. Te Uriane les Bains nabij Grenoble is het eerste wereldcongres van Joodsche stu denten begonnen. DE KINDERUITZENDING IN DEZEN TIJD Zeer dringend aller medewerking noodig. De Centrale Raad voor Kinder- uitfendingen organiseert, in samen werking rnet alle kinderuitzendver- eêhigingen op Zaterdag 7 September a.e. een nationale collecte ten be hoeve van de wederiftrichting van de köloniéhuizen voor het zwakke kind van alle gezindten. Van de 57 koloniehuizen blijken er filechte 19 met beperkte capaciteit in exploi tatie te zijn; de overige zijn ver woest of leeggeplunderd. Werden voorheen 25.000 kinderen uitgezon den, thans bedraagt dit aantal met groote moeite slecht 10.000, terwijl net aantal gegadigden ten gevolge van dé córlogsnaweeën ié toegeno men. VEE UIT DENEMARKEN NAAR NEDERLAND. In de laatste weken heeft, 200 meldt „Trouw", Denemarken 'contracten afgeslo ten voor vleesch en veè, waarbij het gaat om vele duizenden tons. Zoo heeft Tsjecho-Slowakije 20.000 stuks vee gekocht, Frankrijk 9000 en Nederland 5000. De levering aan Nederland zal in De cember, Januari en Februari plaats vinden. België zal 4000 stuks vee ontvangen; in to taal heeft dit land 45.000 stuks besteld. LEIDEft FEE8TCONCERT. De zésdeelige serie orgeivoordrachten, die door het werkcomité K. en O. opge steld wefd, is weer afgewerkt met als slot het orgelconcert in de Pieterskerk op 31 Augustus, bestemd om den verjaardag van onze Koningin in te spelen en zelfs in te Zingen. Leo Méns was de organist van de zen avond en-Adolphe Pofca luisterde het feest op met zijh voornaam vioolspel. De toehoorders Zijn medegenomen door de verschillende scnolen van orgei en viool litteratuur. „Leo Mens heeft blijk gege ven een ruimen Kijk te hebben op het groo te tijdperk van de orgèlcompoaitie. Hij begon van de Oud-Ned.erlandsche schcol met Sweelinck wiens groote historische v/aarde vooral in de instrumentale muziek ligt. Beminlijk klok deze „Paduana" Waarvan twee variaties door Sweelinck's leerling Scheidt zijn geschreven, Een wei nig gehoorde „fuga" vah van den Kerck- hoven volgde. De beide oUd-Fransche wer ken „Prélude et fugue" van Clezambault én het charmanie „Noël" van d'Aquin wer den met verve en karakteristieke registra tie vertolkt. Een mooie tegenstelling ga ven de „Toccata" van den grooten Italiaan- schen orgelmeester Freccobaldi en van Zippoji diens „Clevazione'Adolf Poth deed voor den organist niet onder en speel de voortreffelijk sonaten van de oud-Fran- sehe meesters Loeillet en Senalllel De viool klonk rein, stemmingsvol en dan weer tin telend stemmingsvol; delicaat de voor dracht, precies zooals het daar ligt in juiste onderlinge verhoudingen. Zoo genoot Ook de „Ciaconna" van Vitali een stijlvolle lief derijke en pieusa wedergave en de organist gsf waardig Samenspel én begeleiding. Be halve de genoemde werken van oude mees ters had Leo Mens tot besluit uit de Nieuw Nederiandsche school „Choraal et varia tions" van Jan Nleland gekozen. De orga nist was hier in zijn volle kracht, toon.en Kleurintenslvitcit gevend, het werk een aangename verrassing brengend. Met' het 'door alle aanwezigen gezongen Wilhelmus wt-rd het feestconcert besloten. J. Kortmann. Botwinnik verliest Na 40 zetten heeft dr. Max Euwe zijn everwinning kunnen boeken op den Joe goslaaf Vidmar. EuweVidmar, Spaansch, de vertraagde ruibvariant van Treybal, meer bekend uit de 13de matchpartij Alja- chih^Ëogoljuböf 1934. Beantwordend aan het karakter van deze variant verliep de strijd aanvankelijk zeer rustig, overi gens ondanks tegenovergestelde rochades. Toen Euwe trachtte aanval te verkrijgen langs de open f-lijn, werden zijn stukken spoedig terug gêdrèVen, en hij móést nauw keurig spelen om nadeel te vermijden. Toch kwam wit ten slotte op de f-lijn in het voordeel. Omdat veld fö een sterk steunpunt werd vöor zijn stukken, óp den ATHLÈTIÈK Docos, afd. Dames. Alle dames worden ér aan hetlnrterd, dat a.s. Woensdag 4 Sept. de vijfkamp begint èn wel met de nummers, 100 m., hoogspringen en vèrspringen. Met het oog op het vroege invallen der duister nis Worden alle dames verzocht om uiter lijk 7 uur op de Sintelbaan aanwezig te zijn. Estafette „Dwars door Leiden". Zater dag 21 September vindt deze 10 x 400 M. wedstrijd, dwars door onze Sleutelstad, we derom plaats. V4n Holland-zijde vernamen wij dat er voor deze race ook buiten Leb den veel belangstelling bestaat en waar de treinverbindingen het normale weer gaan benaderen zien wij groote deelname tege moet. Gezien het groote succes dat de „Fakkel-estafette" tijdens de studenten feesten van het vorige jaar is geworden heeft het Holland-bestuur dit j&ar wederom in een speciale niet K.N.A.U. afdeeling alle mogelijke Leidsche sportvereenigingert zooals boksen, korfbal-, wielren-, zwem- handbal, gymnastiek-, padvinders-, hockey-, Voetbalclubs efiZ. ênz. de gelegenheid ge geven ook Vöor dezen wedstrijd in te schrijven. In deze groep mogen dus g'één K.N.A.U.-athlétèn uitkomen. Ook beStlaat er kans dat deze keer na lange jareh de JantjêS (dé vfoégere Kustwacht) Weer zul len starten, téVèns de militairen, dè poli tie êfl dé brandweer. Kortorfi, zoó het Zich laat aanzien, is ér groótê belangstelling té verwachten en zal het steeds talrijke pu bliek van goéde sport kunnen genieten. Alle inlichtingen omtrent deelname bij het A.V. Holland secretariaat, Haarlemmer Straat 112. Leiden. ZEILEN Tijdens de wegwedstrijden voor de wereld kampioenschappen geraakte ónze landge noot Sohulte wegens bandenpeeh in moei lijkheden en uit de kopgroep. Door onver moeid doorzetten wist hij na een urenlange jacht de vijfde plaats te bezetten. Schulte repareert zijn band. Onze zeilers In Engeland. Op den tweeden dag van de Burnham-wéek boek ten de Ned. zeilers Opnieuw succes, maar Tims had pech, aangézièfi hij den mast van zijn Sterna" Verspeelde. Tims telefo neerde onmiddellijk naar Nederland om een nieuwen mast. De „Goede Wind" van Vollebfegt Werd Wéér eerste, Blikman Was tweede met dê „Tijl Uilenspiegel". SCHERMEN 31sten zet, getrootte zwart zich een kleine verzwakking van zijn rochadestelling, waarna wit drie zetten later op de "b-lijn doorbrak en vlug won. Euwe heeft thans alleen de leiding, aangezien Botwinnik zijn tweede verliespunt boekte, thans te gen den Canadees Yanofski. Dê Uitslagen van de 15e rónde luiden: Najdorf wint van Szabo, GuimardLundïn remise, Chftótöffêl verllèSt vaft Smislof, KottnauerSteiner afgebr.; Yanofski wint Van Botwinnik; KötöV Wiflt van Denker; ïartakowerBolesiafskiej afgebr. Flohr wint van O'Kêlly; Stóltz wint van Bern- Stein; EüWe wint van Vidmar. De stand na de 15e ronde ziet er als Volgt uit:: Euwe 12 p.; Botwinnik 1114 p Smislof 10)4 p.; Szabo 9K P-j Flohr, Najdorf en Stoitz ieder 9 p.; Denker 8 p.; Tartakower 7X p. en 1 afgebr, p.; Èoles- lafskiej en Kottnauer ieder 7 p. én 1 afgebr. o.Yanofsky 6)4 P-! Guimard 5)4 p.; Stéi- her 4)4 p. en 1 afgebr. p.; Bernstein 4)4 p,; Christoffèl en Vidmar iéder 4 p.; O'Kêl ly 3)4 punt. Stoliz, Euwe's zestiende tegenstander. Dê Zweed klaagt ert hij heeft gelijk. Hij heeft nog nooit tegen Euwe met wit ge speeld. W&arórt is net lot hem zoo Ongun stig? Hij 'heeft nog geen énkele maal van Euwe kunnen winnen. In Groningen slaat hij een goéd flgUUf, déze technicus in Die- sèlmötofen, die in Stockholm woonach tig is. De „Catholic Times" over Nederland Een Engelsch weekblad. „Catholic Ti- r es" bespreekt in een hoofdartikel de rede, die de Ned. minister van justitie Vorige Week voor het Nederiandsche volk heeft gehouden, Het blad zet uiteen, dat barm hartigheid niet alleen door het individu maar ook door de hoogste autoriteit in een gemeenschap meet worden betracht. De Nederiandsche katholieke minister van justitie wil de barmhartigheid betracht zien ten opzichte der politieke gevangenen. Het blad weidt vervolgens Uit over de be- teekenis van het Woerd barmhartigheid, en legt er den nadruk op, dat elke pogihg om christelijke deugden in eère té herstél len den volledigeh stêuft Verdient vah hert, die de overblijfselen der christelijke be schaving hoog schatten. Hét blad meent, dat de door minister Van Maarsséveen ver dedigde beginseien ook in Engeland praC- tische toepassing béhóórên te vinden en di4 nazi-méthoden Vermèdên diéftên tê worden. Dê staM Móet, alduf. het blad, de eigste vergrijpen bestraffen, maar ook christelijke barmhartigheid betrachten. Schermschool Gijsberti. Als zoovele in stellingen heêft oök dè schermschool van den heer D. Gijsberti Hodenpijl de gevol gen van den ooriog ondervonden. Aanvan kelijk gevestigd aan de Langebrug moest deze zaal ontruimd worden toen het Dis tributiekantoor meer ruimte opeischte, De heer Gijsberti kreeg toen een zaal op de bovenverdieping van het Volksgebouw aan de Heerengracht, Ne ondergedoken te zijn geweest tot aan de bevrijding, duurde het nog eenigen tijd alvorens Gijsberti zijn geliefkoosde sport weer kon beginnen. Toen hij goed en wel bezig was noopte de vestiging van de P. R. A, Leiden in dat gebouw hem weer een goed heenkomen te zoeken. Dit is Gijsberti eindelijk gelukt in perceel Nieuwe Rijn 46, waar vroeger de sportschool Kooreman was gevestigd. Voor zooveel noodig werd deze zaal geres taureerd en thans kunneft vier paren*tege- lijk oefenen, terwijl er voor de Wedstrij den een lange looper is. Verschillende ver- lenigingen hebben hun oefeningen onder 'leiding van Gijsberti weer hervat en ook tal van particulieren hebben hem weer ge vonden. Dèn heer Gijsberti wenschen wij veel succes toe in zijn nieuwe school. HILVERSUM I (301 M.) 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Een wóórd voor den dag; 8.15 Morgenconc.; 9.30 Mo zart; 9.50 gr.pl 10.20 Jackie DaViê, jon- genssopr.; 10.30 Morgendienst; 11.Klas siek gr.pl.ork.; 11.15 Piano; 12.Kleinork- met solisten; 13.20 All round sextet; 14.— Zang; 15Strijkkwartet; 6.15 Mandoline- ensemble; 17.35 Marlnierskapel; 19.15 Land- en Tuinbouw; 20.08 Zangkoor; 20.50 Voordracht; 21.10 Tyroler klanken; 21 40 Relais uit Luzern; 22.45 Avondóverden king; 23.15 Beethoven. HILVERSUM H 415 M.) 7.30 en 815 gr.pd.; 8.30 Voor de huis vrouw; 9.Ravel; 9.50 Philadelphia Symph.ork.; 10.Morgenwijding; 10.20 Voor de Vrouw; 11.Voordracht; 12. Eddy Walis speelt; 12.35 Orgel; 14.Boek bespreking! 14.15 Kamcrork.; 15.— Voorde jeugd; 15.30 Kinderkoor; 15.45 Gr.pl. 16.15 Vöor de jeugd; 17.15 Het Vaudeville-ork.J 19.Dubbelmannenkwartet; 19.30 Lezing; 20.15 Residentie-órk.; 20.45 Hoorspel; 22.15 Cantabile-septet; 22.45 Geestelijk leven; 23.15 Schaaktournooi; 23.30 Avondklan ken. Vlotte afwerking van een groot aantal agenda-puntep Maandagmiddag kwam de Tijdelyke Ge meenteraad van Leiden voer de laatste maal bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester v. Kintschot. Als eerste punt op de agenda stond het onderzoek van dé geloofsbrieven van de rJeuw-benoenrde raadsleden. Een commis sie, bestaande uit de heeren J. en A v. Dijk en mr. Vos, verklaarde c"e geloofsbrie ven in orde te hebben bevonden, waarna tot toelating werd besloten. Eénv van de ge broeders Smit moet echter plaats maken, bij loting wordt de heer A. Smit (P. v. d. Ar- beiö> aangewezen als degene, die zich te rug moeLtrekken. De heer W. Smit (comm.) kan zitting nemen. Voor den heer A. Smit treedt de heer Piena in de plaats. Vervolgens werd aan den heer J. Teeu- wen, aan mej. C- Schipper en mej. C. R. Kok op hun verzoek eervol ontslag ver leend resp. als onderwijzer, onderwijzeres en leerares, terwijl tot onderwijzer aan de opleidingsschool voor Gymnasium en H. B. S. aan de Kernstraat benoemd werd de heer T. L. Groenendijk en tot onderiJzeréS aan de opleidingsschool voor u.l.o. aan den Ma- resingel mevr. B. A. Klaren.- Vervolgens werden benoemd aan de Meisjes H.B.S.: tot leerares in het teekenen en de kunst geschiedenis mej. A. B. W Jonquière; tot leeraar in de natuurkunde dr. J. B. Ubbink (tot nu toe lijdelijk Jeeraar); tot leerares in de lichamelijke oefening mep. N. H. Mak; tot tijdelijk leerares in de plant- en dier kunde mej. dra. M. L. W. Baron; tot tijdelijk leerares in het Engelsch mej H. v. Laar; tot tijdelijk leeiares in de scheikunde mej. ir. N. E. Hartmans; tot tijdelijk leerares in het Duitsoh d.j heer A. J. M. Bus; tot tijdelijk leeraar in de aardrijkskunde de heer J. .Werf. Benoemd werden aan de H.B S. met 5- jarigen cursus: tot tijdelijk leeraar in de wiskunde en me chanica ir. A. M. Overeynder; tot tijdelijk leeraar in de natuurkunde de heer J. Stark; iot tijdelijk leerares in het Engelsch mevr. dra. J. E. WissenburghRavesteyn- Aan het Gymnasium werd benoemd: lot tijdelijk leerares in het Hebreeuws'-h mej. dra. C. L. J. Kooman, terwijl de tij delijke aanstelling van mej. dra. M. N Baarslag (Fransch), mevr. dra. J. M. Du- tjih's Jacob (Nederlandsch en Geschiede nis) en van den heer.drs. P. H. L. Egger- tnont (Oude Talen) gecontinueerd, wordt. In verband met haar benoeming wordt aan mej. Jonquière en aan mej. Mak eer vol ontslag verleend uit haar vorige func ties. lot- onderwijzer in het teekenen bij nel U L.O. wordt benoemd de heer P. J. J. van Weerlee. Tot directeur van de Gemeentel. Volks- ccedietbank Wordt benoemd de heer J. A. v Zanten, thans wnd. dir., en wel met te rugwerkende kracht tot 5 Mei 1945. Verscheidene leden kantten zich tegen den door B en W. voorgestelden datum van 1 Jan. 1946. Waarom niet tot Mei 1945, den b^gin-datum van de waarneming? On- ciar.ks waarschuwing van wethouder Men ken, dat men hier voorzichtig moet zijn met het stellen van precedenten, wordt eon voorstel van den heer Plena, om 5 Mei 1945 oJs aanvangsdatum vast te stellen, aange nomen met 15 tegen 10 stemmen. Voor het opruimen van een bunker op de speelplaats van de school aan de Boom- markt hadden B. en W. een bedrag van f 6.200 gevraagd. Zonder debat wordt daai- toc besloten. Voor den bouw van een schaftlokaal cp het baggerstalenterrein aan de Zijl wordt 2.800 beschikbaar gesteld. Een_ bedrag van f 425.wordt toege staan" voor de verbetering van de inrichting voor met scabiës besmette personen. Voor de talrijke vrijgelaten politieke de- linouenten moet onderdak verschaft wor den, voorzoover zij zelf geen onderdak kunnen vinden. Daartoe hebben B. en W. het gebouw van de Stedelijke Werkinrich ting als doorgangshuis geschikt doen ma- keu en een maatschappelijk werkster, aan gesteld. Met een en ander is resp. 350 en 2 400 gemoeid. De heer J. v. Dijk vindt de aanstelling jji een maatschappelijk werkster wel wat al te grootscheepsch, waarop wethouder Menken antwoordt, dat B. en W. zich gefca- eeerd hebben op de ervaring van elders. ivamens de fractie van de illegaliteit ver klaart de heer v. Stralen, dat zijn fractie het met den gang van zaken niet eens is, cl< ch desalniettemin vóór het voorstel zal stemmen. Met den stem van den hoer v. Dijk (die blijkbaar niet bevredigd is) tegen wordt de goedkeuring door den Raad verleend. Cm zooveel mogelijk Leidsche werkloo- zen in het productieproces in te schakelen grillen B. en W. een gemeentelijke bijdrage van 1.250 beschikbaar stellen in de kos ren van een psychologisch onderzoek. Mer. is hier bezig met een dergelijke testing en heeft de menschen getest op geschiktheid voor de textiel-, bouw. en metaalnijverheid De resultaten zijn volgens wethouder Men ken zeer gunstig. De Raad vereenigde zich daarop met het voorstel van B. en W. Een voorstel om de geprojeteerde straat tusschen de Heerenstraat en de Duivenbo- c'estraat te doen vervallen, wordt even eens aanvaard- Het bestuur van de Inrichting v. Liefda digheid voor R.K. te Leiden (R.K. Paro chiale Scholen) had een drietal verzoeken gedaan om subsidie, en wel voor de in richting van zijn school aan de Pelikaan- straat, voor de aanschaffing van boeken voor die school en voor aanschaffing van naaimachines ten behoeve van de meisjes school aan de v. d. Werffstraat. De Raad stond de gevraagde subsidies toe. Het bestuur van de R.K. school aan het Levendaal (De Voorzienigheid) heeft ver goeding gevraagd van de huur vanaf 1 Sept. 1945 voor het gebruiken van drie lo kalen van Mathesis. Toegestaan. Een subsidie vanf.2.500 apn de „Vebo" voor de alhier in déze maand te houden land- en tuinbouwtentoonstelling werd eveneens toegestaan.5 In de verordening op de heffing van be lasting op tooneelvenooningen en andere vermakelijkheden werd een kleine wijzi ging aangebracht, teneinde ook vrijstel ling te geven aan die opvoeringen, welke uitsluitend toegankelijk zijh voor ingeschre venen aan de Universiteit. In verband met bezwaren bij het opma ken van aanbevelingen na periodieke af treding van de leden van den gemeente raad, stellen B. en W- voor, de verordenin gen betreffende den Dienst voor Soc. Za ken, op het Stedelijk Museum „De Laken hal", de Gem. Volkscredietbank en de Ge stichten zoodanig te wijzigen, dat een aan beveling van B. en W. niet langer dwin gend wordt voorgeschreven; met welk voor stel de Raad accoord gaat. Een voorstel om van Juni 1945 tot eind 1946 een toeslag van 9 ct. per inwoner en per jaar te verleenen aan de gemeente Nieuwkoop op den contractprijs betreffen de den vuilafvoer, wordt goedgekeurd. Eveneens een voorstel tot het aanbren gen van een door den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gevraag de redactiewijziging in de z.g. noodzake lijkheidsverklaring van vakonderwijs aan toekomstige textielaitoelders aan de Am bachtsschool. Op voorstel van B. en W! wordt het cre diet voor de restauratie, van den molen „De Valk" verhoogd met 3.700. Wonder boven wonder passeerde het voorstel om de begrooting voor het jaar 1946 geldig te verklaren gelijk aan die van het voorgaand dienstjaar, zonder één en kele op- of aanmerking. Een voorbeeld voor latere begrootingsdebatten. Kermis of niet? Daarna werd het woord verleend aan den heer Hendriks, wien verlof gegeven was tot het houden van een interpellatie. Is het B. en W. bekend, vroeg hij, dat in het jaar 1911 bij Raadsbesluit de kermis is opgeheven? Zijn B. en W. van meening, dat dit raads. besluit nog alt yd van kracht is? Zoo ja, waarom hebben B. en W. cUn toe stemming verleend tot het houden van een soort kermis op het terrein aan de Hee rengracht. De burgemeester beantwoordde de eerste twee vragen bevestigend, doch als ant woord op de derde merkte hij op, dat het- hier geen kermis betrof, doch slechts verlof tot enkele vermakelijkheden, zooals bijv. steeds gebeurd is op 3 October. De heer Hendriks was daarmede niet tevreden; hij vind het wel degelijk een ker mis. Waarop de burgemeester nog eens uit eenzette, wat eigenlijk door het raadebe- sluit van 1911 was afgeschaft: niet/ elke ver makelijkheid, doch de jaarlijks op een be paalden tijd terugkeerende vroegere „jaar markt". Bij de rondvraag, waaraan niemand deel nam, deelde wethouder Riedel mede, dat over 't jaar 1944 een deficit van 1.300.000 berekend was op de exploitatie van de GGas- en Electriciteitsfabriek, doch dat hij thans hoopte op een voordeelig saldo van enkele tonnen. Afscheid. De voorzitter nam ten slotte' afscheid van den tijdelijken raad in een toespraak, waarin hij het werk van dezen nood-ge meenteraad van bijzondere beteeken is noemde voor de gemeente. Door de verkie zing van dezen raad is het fundament ge legd, waarop een normaal, democratisch gemeentebestuur kon worden opgebouwd. Spr. sprak de hoop uit, dat degenen, die niet terugkeeren, een goede herinnering aan de raadszaal zullen bewaren; aan de overigen riep hij een „tot weerziens" toe op 11 Sept. a.s., do eerste vergadering van den nieuwen raad. De heer Piena hield daarna nog een vrij lang betoog als afscheid van de fractie der illegaliteit. Hij bracht het verzetswerk in herinnering en bleek over het algemeen niet tevreden over den huidigen gang van zaken. Zelfs meende hij nog eens te moe ten toornen tegen den terugkeer van den heer Wilmer in den raad, wien hij o.m. verweet, dat onder diens verantwoordelijk heid een anti-semietisch artikel in de „L. Crt." is geschreven op 27 Juli 1946. De heer J. v. Dijk merkte op, dat het nu toch wel tijd werd om uit te scheiden met het verzinnen van allerlei „argumenten" te gen den heer Wilmer, welke „argumenten" blijkbaar voor den Comm. der Koningin en het M.G. geen beletsel zijn geweest om den heer Wilmer tot wethouder te benoe men. Ten aanzien van het genoemde arti kel draagt de heer W. niet de minste ver antwoordelijkheid, zooals de heer Piena kan weten 1 Een hamerslag en de periode van den tijdelijken raad was voorbij. Op uitnoodiging van den burgemeester bleven zij nog even bijeen in de koffie kamer en dronken een koDie thee.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2