Qaidóchc Sou/ta/nt De herstelbetalingseischen aan Italië Adolf Ridderhof speqjde dubbele rol TEN in faanfotiyA DINSDAG 3 SEPT. 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, ƒ1.10 p. mnd, ƒ3.25 p. kwartaal. Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT"1 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10875 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave ,van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. ***Onze St. Vincentius- vereeniging r\E ST. VIN CENTIUS VEREENIGING stelt zich ten doel: de eigen heiliging van de leden. En zij wil dat doel bereiken door het verleenen van geestelijken en ma- terieelen steun aan armen en afgedwaalden. Een vereeniging met zulk een doelstel ling werkt op een bescheiden wijze. Zelf ingenomenheid en zelfheiliging staan te genover elkaar als zwart en wit; hoog moed en zelfheiliging sluiten elkaar uit als water en vuur. Maar de bescheidenheid heeft ook haar grenzen, als zij niet in strijd wil komen met de vermaning van Christus, om het licht op den kandelaar te zetten en om te zijn als een stad op een hoogen berg En daarom moet worden toegejuicht, dat bij de nationale eeuwfeest-viering onlangs de St. Vincentiusvereeniging door kerke lijke en wereldlijke gezagsdragers is ge plaatst in den stralenden luister van haar groote verdiensten. Hoevelen zijn door het werk der St. Vin centiusvereeniging in die honderd jaar te ruggebracht tot de Kerk, hoeveel kinderen zijn geplaatst in katholieke scholen en in katholieke opvoedingsgestichten, hoeveel ouden van dagen hebben door deze ver eeniging een tehuis gevonden, hoeveel nood is gelenigd op verscheiden terrein. En nu gaat ook de St. Vincentiusver. te Leiden haar gouden jubileum vieren: de eerst-opgerichte „conferentie" hier ter ste de, de St. Petrus-conferentie, en mèt haaf de andere plaatselijke „conferenties". De St. Vincentius-vereeniging, hier in Leiden opgericht met de'St. Petrus-Confe rentie, is uitgegroeid en telt nu een vijftal conferenties, waarvan er in elke parochie één werkt, behalve in de Parochie van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph, waar er na de samenvoeging twee bleven be staan. Deze vijf conferenties staan onder een overkoepelend orgaan, den Bijzonderen Raad, dat ontstond, toen de tweede confe rentie hier ter stede werd opgericht in 1848. Zondag a.s. zal dit feest worden gevierd. Dien dag wordt de H. Mis van half acht in de Petruskerk opgedragen voor de over leden leden der vereeniging, waarna de le den van den Bijzonderen Raad en van de St. Petrus-Conferentie zullen aanzitten aan een gemeenschappelijk ontbijt. Om half elf zal Z. D. H. Mgr. Bekkers de plechtige Hoogmis celebreeren, waaronder de feest- predicatie gehouden wordt door den Zeer- eerw. pater Borromaeus de Greeve O.F.M. Des middags om drie uur zal in het Lidwi- na-huis op den Zoeterwoudschen Singel een feestelijke bijeenkomst plaats hebben van alle Vincentianen uit de geheele stad en vele genoodigden. En alle katholieken van Leiden zullen dit feest meevieren, niet slechts als louter be langstellenden, maar als werkelijk mee- levenden, die de Jubilaresse hun daadwer kelijke sympathie schenken. Een vereeniging als de St. Vincentiusver. is niet een instelling van hen, die er lid van zijn, maar is een kostbaar bezit van katho liek Leiden, van de katholieke gemeen schap, die daarvoor verantwoordelijkheid draagt. Katholiek en Protestant A.B.C. schrijft in een zijner altijd lezens waardige artikelen in „De Leidsche Post" (Vrijdag 30 Aug. jl.) „Zoo zal de vervloekte tegenstelling van protestant en katholiek moeten verdwijnen. Neen, wij bedoelen niet er een hutspot -van te maken en reëele verschillen te verdoe zelen. Maar we breken een lans voor de ge dachte, dat 't in nieuw Nederland mogelijk moet zijn, dat je als katholiek en protestant samen praat, samen bouwt en opbouwt". Wij hopen van harte, dat de schrijver niet tevergeefs die lans breekt voor een samen- opbouw door katholieken en geloovig Pro testanten! Onder Protestanten zal hij ongetwijfeld verstaan, wat wij bedoelen, als wij spreken over geloovig Protestan ten, over mede-christenen. Dat de door hem gelanceerde gèdachte van samen-werking ons uit het hart is ge grepen moge ook blijken uit wat wij zelf schreven in de „Leidsche Courant van 21 Aug. jl.: „Neen wij gaan nu niet een pleidooi voeren voor.-de vooroorlogsche coalitie tus- schen Ant-Rev., Chr.-Hist. en Katholieken. Deze coalitie laten wij hier buiten be schouwing. Maar politieke coalitie of niet: vast staat, dat de geloovig Protestanten en de Katholieken elkaar op menig terrein van het openbare leven kunnen en moeten vin den, ook en vooral in dezen tijd, op de ba sis van een gemeenschappelijke overtuiging en een gemeenschappelijk streven. Wie dat niet inziet, is helaas blind voor wat ons bedreigt". Naar aanleiding van desbetreffende cou rantenberichten deelt mr. M. P. L. Steen- berghe het A.NP. mede, dat hij, hoewel hij geheel accoord gaat met de politiek van het huidige kabinet ten opzichte van Ne- derlandsch-Indië, wegens versohil van in zicht nopens de samenstelling der commis sie gèmeend heeft, een benoeming tot com missaris-generaal niet te mogen aanvaar den. SOCIAAL ECONOMISCHE SCHOOL. Dr. A. A. Olierook is van zijn functies te Amsterdam ontheven, om zich geheel te kunnen wijden aan het vormings- en ont wikkelingswerk der Katholieke Arbeiders- beeging. Deze maand zal te Driebergen het Instituut voor Sociaal-Economische Vor- miftg orden geopend. Er is daar een dag school voor kadervorming met een oplei- dingstijd van 2 a 3 jaar. In verschillende en tra van het land orden cursussen gege- °n en dan is er ook nog een schriftelijke aiding. Wat Italië moet betalen Gisteren is bekend gemaakt, dat offi- cieele herstelbetalingseischen aan Italië door Engeland en zijn koloniën, ten bedra ge van 2.880 millioen pond sterling, in de notulen der vredesconferentie te Parijs zijn opgenomen. Het cijfer voor Engeland alleen bedraagt 2780 millioen pond sterling. Vol gens welingelichte Britsche kringen betee- kent deze verklaring geen wijziging in het officieele Britsche standpunt door de V. S. gedeeld betreffende de Italiaan- sche herstelbetalingen, nl. dat de eischen tegenover Italië laag moeten worden ge houden met het oog op het herstel der Jtaliaansche economie. De Grieksche regeering heeft een ver klaring betreffende herstelbetalingseischen aan Italië ingediend ten bedrage van Spaansche nota aan België over uitwijzing van Degrelle De Belgische regeering heeft thans de tekst gepubliceerd van de nota, welke de Spaansche regeering aan België heeft over handigd inzake het gieval Degrelle. Het blijkt, dat de Spaansche regeering een heel oud paardje van stal heeft gehaald, nl de SpaanschBelgische overeenkomst betreffende de uitlevering van delinquen ten van 17 Juni 1870 waarin bepaald wordt dat van politieke misdrijven beschuldigde personen niet onder deze regels van uitle vering vallen. In geval van twijfel ligt de beslissing bij het land tot wie het verzoek om uitlevering is gedaan. In dit geval be sliste Spaansche Raad Van State, dat, welke misdrijvfen Degrelle ook ten laste worden gelegd, de politiek uiteindelijk het motief daarvan is geweest, zoodat men hier spreken kan van eèn politieken delinquent. Om België tegemoet te komen, heeft' de Spaansche regeering Degrelle tenslotte uit gewezen: De nota vestigt er de aandacht op, dat er andere regeeringen zijn, die het aan niet-po^itie^ce delinquenten mogelijk maken zich vrij te bewegen en ten nadeele van Spanje openbare daden van politieke belligerentie te verrichten. Doodelijk auto-ongeval bij Muiden Gisterochtend is er tusschen Hakke- laarsbrug en Muiden een ernstige autobot sing geschied, die aan vier personen het leven gekost heeft, terwijl er talrijke, gewon den zijn, waarvan .voor enkelen de vrees bestaat, dat zij het niet zullen overleven. Een militaire vrachtauto wilde omstreeks 12 uur een zware truck met oplegger pas- seeren, juist op het moment, dat deze zijn snelheid vermeerderde. De vrachtauto moest uitwijken en ramde een autobus van de Gooische tram, die uit Amsterdam in de richting Laren reed, in de flank. De bus, een van het bekende omgebouwde vracht auto's, werd hevig gekraakt. Twee passa giers waren op slag dood, een derde over leed spoedig daarna, terwijl een vierde vrouwelijke passagier op weg naar het Dia- conessenhuis te Naarden den geest gaf. In de garage van het café Wegman, waar het ongeluk gebeurde, werden nog vijf zwaar fewonden ondergebracht. In het café zelf, werden vijf licht gewonden geborgen. Dadelijk na het ongeluk werd alarm ge geven aan de alarmposten der E-H. Spoe dig was er voldoende hulp aanwezig om de slachtoffers te verbinden. De militaire auto werd eveneens flink gehavend maar de inzittenden kwamen er goed af. De chauffeur had een hoofdwon de en een der begeleiders een gebroken been. De chauffeur van de bus kwam met de schrik vrij en de conductrice liep slechts lichte verwondingen op. 1.223.500.000 pond sterling, Joego Slavië 2.462.000.000 pond sterling, Albanië 276 millioen, Egypte ongeveer tien millioen en Polen 2.500.000 pond sterling. Triëst komt ter sprake. In de politieke en territoriale commissie voor Italië is de toekomst van Triëst voor bet eerst het onderwerp van discussie ge worden. Bonomi, de Italiaansche vice-pre mier, heeft het standpunt van zijn land in zake artikel 3 en 4 van het ontwerp-ver- drag handelend over de grenzen tusschen Iialië en Joego-Slavië en het vrije gebied van Triëst, uiteengezet. De commissie stelde hierna bespreking van de artikelen over Triëst tot de Volgende bijeenkomst uit, téneinde Joego-Slavië tijd te geven voor het bestudeeren van het Italiaansche be toog. Een beschuldiging van Moskou, De Russische radiocommentator Linetzky heeft vandaag voor radio-Moskou betoogd, dat de wil van het Grieksche volk in het plebisciet over de monarchie „onder den zwaarsten druk" werd geplaatst. „De re geering van Tsaldaris, die onder controle van Britsche troepen staat, heeft de meest elementaire rechten en vrijheden van den mensch vernietigd en sleept het land naar een burgeroorlog" aldus Linetzky. BEPERKTE OPENING FRANSCH— SPAANSCHE GRENS. De Fransch-Spaansche grens, die in Fe bruari door Frankrijk als actie tegen het Spanje van Franco werd gesloten, is voor technici, professoren en alle personen, die om „menschlievende redenen" reizen, weer geopend. Het aantal personen, dat bij Hen- daye dagelijks de grens mag overschrijden, is tot 70 beperkt. DE TERUGKEER VAN DEN GRIEKSCHEN KONING. Volgens officieele cijfers betreffende het in Griekenland gehouden referendum is 68 procent van het stemmenaantal uitgebracht ten gunste van den terugkeer van koning George. De Grieksche regeering heeft thans verordend, dat strafmaatregelen voor „oneerbiedige uitlatingen tegen den persoon van den koning en de monarchie" Stipt moeten worden toegepast. Er werd aan toegevoegd, dat de bestaande toleran tie nh „de uitspraak van het volk" bij het plebesciet niet meer kon gelden. Ondanks de moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan, is 'het onwaarschijn lijk, dat de conferentie te Londen over Palestina uitgesteld zal worden. Het ligt in de bedoeling, dat zij a.s. Maandag zoo als oorspronkelijk werd vastgesteld zal beginnen, zelfs indien slechts de Arabische landen zonder de Palestijnsche Arabieren vertegenwoordig zullen zijn. Het is moge- lij^ dat de Palestijnsche Arabieren nog van gedachten zullen veranderen. Het is echter niet waarschijnlijk, dat de Britsche regeering haar houding t. a. v. den Moefti zal wijzigen. DF ONGEREGFLDHDEN TE BOMBAY. De ongeregeldheden in Bombay breiden zich uit. De politie gebruikt traangas en heeft eenige malen het vuur moeten ope nen. Er zijn 500 arrestaties verricht. Troe pen patrouilleeren^in de stad. Buiten de si ad staan 10.000 man aan Britsche en Britsch-Indische troepen gereed. De Brit sche kruiser „Norfolk" is in de haven van Bombay voor anker gegaan. Na 17 uur plaatselijke tijd zijn de straten verlaten en ziet men slechts militaire patrouilles, ge wapend met geweren en machinegeweren. Tijdens steekpartijen werden gistermiddag 32 personen gewond. De eerste „Viking", het nieuwe toestel van de Britisch Euro pean Airways, waar mede tweemaal per dag, behalve Zon dags een luchtdienst AmsterdamLonden v.v. zal worden on derhouden, arriveer de op het vliegveld Schiphol. lr> dienst der Duitsche contra-spionnage De doodstraf eischte gistermorgen de ad vocaat-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, mr. Gelinck, tegen Matthijs Adolf Ridderhof, aangeklaagd wegens ac tief lidmaatschap van de Duitsche contra- spionnage, de z.gn. Abwehrorganisation. Ridderhof wordt er van beschuldigd, dat de eerste „dropping" van wapens in Fe bruari 1942 door hem is verraden, waarbij tevens het lot van den illegalen werker, kapitein Van den Berg was bezegeld. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij in dienst van de Duitscners den tegenwoordigen tweeden luitenant H. M. G. Lauwers heeft verraden, die een geheimen zender bedien de en die na zijn arrrestatie is blijven door zenden onder toezicht van de Duitschers, welke camouflage door Engeland niet is begrepen, met het gevolg, dat ongeveer zestig parachutisten terstond door de Duit schers gevangen konden genomen worden. En ten slotte is bij den greep, welke de aanklacht nog maar is. het feit genomen, dat Ridderhof, zich voortdoende als geheim Engelsch agent, het vertrouwen heeft we ten te wekken van J. Bottema en J. H. Ke- man, waardoor in Makkum en Zoutkamp verschillende illegalen het leven hebben verloren. „Walgelijk en ploertig", noemde de pre sident van het hof, mr. Van Schaeck Ma- thon, deze affaire. In de gevangenis op de Weteringschans, waar hij als zwarthandelaar zat kreeg hij bezoek van zekeren Brants, die hem heeft overgehaald voor de Duitschers te gaan werken, hetgeen Ridderhof heeft gedaan, volgens zijn verklaring, om niet alleen vrij te komen, maar om zoodoende ook naar BRITSCH THEOLOOG OVER OORLOGSMISDADIGERS. In de „Evening Standard" schrijft de Engelsche theoloog dr. W. R. Inge. dat de berechting der oorlogsmisdadigers te Neu renberg geheel „fair' is geweest, doch dat de lange periode in de gevangenis en de tallooze vormen van geestelijke en moreele marteling, die de gevangenen hebben moe ten doorstaan nog vóór den rechtsuit spraak, niet conform zijn aan Britsche rechts-opvattingen. Dean Inge spreekt voorts den wesnsch uit, dat slechts Strei- cher en één of twee anderen ter dood ver oordeeld zullen worden, en dat de overigen vrij gelaten worden met slechts het Kains- teeken op hun voorhoofd. Volgens Inge zou een algemeene amnestie wenschelijk zijn, ook in andere Janden. „Er zijn al veel te veel terechtstellingen geweest", aldus Inge. „De oorlogsmisdadigers zijn voor goed onschadelijk gemaakt en him vrijlating zou slechts beteekenen, dat zij door het Duitsche volk niet gezien worden als martelaren". pE COMMUNISTEN zitten in Frankrijk in de regeering en de regeering heeft er plezier van. Als ze kunnen steken ze een spaak in het wiel. Ze proclameeren de leuze van verhoo ging van de loonen en verlaging van de prijzen. Héél mooi om dat op de tribune te zeggen, maar in de praktijk is het 't moordende middel om een geknakte economie heelemaal ten gronde te richten. Het uitvoercijfer van Frank rijk, zooals de Fransche bladen een cag of tien geleden mee deelden, stijgt enorm. Maar on danks dat groeit het staatstekort met den dag. De bedragen van den uitvoer bereiken wel een fantastische hoogte, maar wie daaruit de arbeidsprestatie zou willen afmeten, komt verkeerd uit. De algemeene indruk is dat er eigenlijk in Frankrijk veel harder moest worden aangepakt en met véél meer verbetenheid zou moeten worden gearbeid. Dit is echter niet het eenige pro bleem waarmee Frankrijk ev"en als alle andere landen, te kam pen heeft en dat door de com munisten alsmaar moeilijker wordt gemaakt en ingewikkel der Tot uiteindelijk de chaos komt waarop ze aansturen, om dat de wanhoop de beste kan sen biedt. Ock de zuivering heeft in Frankrijk zijn moeilijkheden. Eén vaifcde kopstukken der so cialisten, ondersteund door de communisten, heeft een felle aanval gedaan op den minister van Justitie. Deze aanval was in de communistische pers vooraf gegaan door de noodige eisohen en door het geestelijk afmaken van dit jonge lid der Mouve ment républicain populaire, Teitgen. Maar deze jonge minis ter kwam op de sprekerstribune met dossiers en van al de aan klachten, die openlijk in het volk waren geslingerd door de pers, bleef geen draad over. Het bleek, dat er maar wat looze beweringen waren geuit. Twee en een half uur verde digde de minister zijn beleid zijn afstraffingen kwamen slag op slag by raak aan laatste woord was: „Ik dacht dat we onder de Fran sche republiek leefden, maar er schijnen daar en hij wees naar links slechts nazi's te huizen". Dat de president .van de As- semblée moeite had om het daarop ontstane tumult te beda ren, zal geen verwondering wekken. Maar het mooiste van het heele geval was, dat de zoo door de communisten verguisde minister een volledige motie van vertrouwen kreeg, en dat deze motie werd aangencanen met alle communisten vóór. nog een andere interessante ge schiedenis. Uit het Hooge Hof van Justitie waren de commu nisten weggeloopen omdat er, naar hun meening. niet genoeg „met haat" werd recht gespro- ken. En ze dienden een nieuw voorstel in. Dit voorstel ging in de afdee- lingen voor onderzoek en daar na werd. er rapport over uitge bracht. De rapporteur was de beroemde Fransche advocaat de Moro-Giafferi. Hij liet van het communistische voorstel geen stuk heel. In een brilliant be toog maakte hij duidelijk, dat bij aanname van het commu nistische voorstel het Hooge Hof van Justitie zou worden linkerzijde ff 'pAdlttl IJWfl (U en zijn JJ verlaagd tot een politiek in strument en dat dan juist de door de communisten en socia listen zoo verafschuwde klasse-, justitie ten troon zou worden geheven. Onder stormachtig applaus van de rechterzijde verklaarde hij, dat én voor rechters én voor rechtbank de eenige maat staf was: het recht. En niet de haat. Dit werd aanleiding tot de noodige betuigingen van com munistische zijde waaruit men moest opmaken, dat zij eigenlijk Het is makkelijker voor de -alleen het verzet hadden ge- tribune te praten dan tegen de ;pleegd, dat zij alleen de ware werkelijke feiten op te tornen Er was in die Augustusdagen haat hadden bezeten tegen den indringers en dat zij daarom eigenlijk alleen bevoegd waren èn het meest geschikt, om al degenen te oordeelen, die op een of andere wijze met den vijand hadden samengespannen. Maar de Moro-Giafferi bleef dé hee- ren het antwoord niet schuldig: „recht is het fundament van de haat. En wat betreft óns verzet en hij wees naar heel de rech terzijde, en ónze haat en afkeer jegens den Duitscher, dié af keer en die haat zat bij ons volk niet Vast aan een bepaalden datum". Dat was de vonk. in het kruit, want het was heel duidelijk dat de rapporteur hiermee bedoelde tot de communisten te zeggen: „Jullie verzet begon pas op den datum en den dag, dat Duitsch- land rnet Rusland in oorlog kwam". Het slot van de zitting was, dat het communistische voor stel, met de stemmen van hen zelf natuurlijk tégen, werd ver worpen. U ziet uit deze simpele feiten, dat er niet veel verschil is, en wie zou dat ook kunnen ver wachten, tusschen het optreden van de communisten in Frank rijk of hier in Nederland. Ze worden immers beiden vanuit hetzelfde centrum in Moskou gedirigeerd en volgen slaafs de bevelen die zijn daar krijgen. Maar ook in Frankrijk ge beurt thans wat zich ook hier toordoet: langzaam-aan gaan meerderen de oogen open en het wordt velen duidelijk, dat bij de communisten het heil van het vaderland niet is te vinden. Engeland te- kunnen uitwijken. Dan begint zijn dubbele rol in de illegaliteit en in de Duitsche contra-spionnage. waarvoor hij a raison van 300 gulden per maand werkt. Aangezien Ridderhofs verdediger slechts drie dagen voor de terechtzitting deze zaak had toegewezen gekregen, zal het Hof de behandeling 30 Sept. voortzetten, HET FEEST lft HET INTERNEERINGS- KAMP TE DEN HOEK. Op desbetreffende vragen van het Twee de Kamerlid v- Poll heeft minister v. Maarsseveen geantoord, dat er zeker geen aanleiding bestond om het eenjarig bestaan van het bewaringskamp „Vianda" te Hoek van Holland feestelijk te vieren. De kamp commandant heeft echter dit feit aangegre pen om het personeel, dat nog geen ver lof heeft gehad, eenige ontspanning te bren gen en de enkele plaatselijke autoriteiten erkentelijkheid te betuigen voor de onder vonden medewerking. AMSTERDAMS COLLEGE VAN WETHOUDERS. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft het nieuwe college van wethouders geko zen, nl. twee Partij van den Arbeid, twee communisten en twee van de andere groe pen. Tot wethouders werden vervolgens gekozen: de heer B. C. Franke (Partij van den Arb.) met 45 van de 45 uitgebrachte stemmen; Mr. A. de Roos (P. v. d. A.) met 42 stemmen; L. Seegers (Comm.) met 44 stemmen; Dr. B. S. Polak (Comm.) met 44 stemmen; Mr. H. C. van Wijck (K.V.P.) met 45 stemmen; Mr. W. F. Schokking (Prot. Chr.) iqet 45 stemmen. De gekozenen namen hun benoeming aan en namen zitting in het college. ROTERDAMSCH COLLEGE VAN WETHOUDERS. Gistermiddag is voor de eerste maal de n.euwe gemeenteraad van Rotterdam bijeen gekomen, o.a. ter verkiezing van de wet houders. Het voorstel van mr. Donker (P. van den A.), om het aantal wethouders van 5 tot 6 uit te breiden, deed de katholieken en anti-revolutionnairen in de oppositie gaan. Het werd echter aangenomen De stemming had uiteindelijk het volgende re sultaat: Herkozen zijn de socialistische wethouders de heeren J. Meertens, A. J. van der Vlerk en J. van Tilburg. Nieuwge- kozen wethouders waren de heeren L. van Halm (C.P.N.). v. <j. Brule (R.K.) en Hoo- geweg (A.R.). De twee laatsten hebben bedankt. Op voorstel van den burgemees ter $al over deze twee vacante zetels in de eerstvolgende raadsvergadering worden beslist KERKNIEUWS AUDIëNTIE. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Woensdag géén audiëntie verleenen. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend aan den Zeereerw. zeergel. heer dr. A. A. Olierook als rector van het St. Bernardus-gesticht te Amster dam, als directeur van het Dioc. bur. voor Kath. Actie en als alg. geestelijk adviseur van het R.K. vereenigingsleven te Amster dam. Vervolgens Jjn benoemd tot rector van het St. Bernardus-gesticht en alg. geestelijk adviseur van het R.K. vereenigingsleven te Amsterdam de weleerw. heer C. M. Klaver; tot kapelaan te Amsterdam (H. Agnes) de weleerw. heer A. J. M. Kat: tot kapelaan te Rotterdam (H. Joseph) de weleer\yv heer J. B. M. Blankers; tot kapelaan tc* Haar lem (H. Liduina) de weleerw. heer J. A. M. Bon; tot kapelaan te Grootebroek de wel eerw. heer M. C. Klijn; tot kapelaan te Wor- mer de weleerw. heer B. J. Tetteroo, die ka pelaan -v^as te Akersloot. PATER A. VAN SCHALEN O.F.M. Op Zaterdag 7 Sept. a.s. zal Pater Auxentius van Schalen O.F.M. bekend predikant en leider van missies en tridua in-het Minderbroedersklooster te Woer den den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in het klooster trad. Op de bureaux van „De Leidsche Courant" ligt ter inzage de passagiers lijst van het m. s.„Boschfontein". «.„„O WEERSVERWACHTING OOOOO tot Woensdagavond: BEWOLKT. 8 Zwaar tot halfbewolkt met tijdelijk 5 eenige regen, voornamelijk in het f S Z.W. van het land. Zuidelijke tot Z.O. wind, langs de kust van Zee- 2 land. Noord- en Zuid-Holland tijde- lijk krachtig. Weinig verandering in o 2 temperatuur. 5 uoooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1