Frosio wereldkampioen achter motor Leidsche Politie sterker dan „de Tram" 3 aanvragen aangenomen 5 verworpen T 1F.T WAS DONDERDAGAVOND met een zeer dreigende bewolking, overvol in het Stadion te Oerlikon. Waren op de vorige dagen de tribunes goed bezet, dit maal waren ze door de toeschouwers tot de laatste plaats ingenomen, terwijl op het middenveld eveneens duizenden kijkers het schouwspel volgden. Om 19.40 werd gestart in deze volgorde:: 1. Chaillot Fr.; 2. Van der Voort Ned.; 3. Heimann Zw.; 4. Besson Zw.'; 5 Frosio It. Alle vijf rennors lagen onmiddellijk goed achter hun motoren en de strijd kon een aanvang nemen. Van der Voort vijfde Na enkele ronden ging Besson naar vo ren, passeerde zijn landgenoot Heimann en Van der Voort zonder moeite en bezftte de tweede plaats achter Chaillot. Na 23 ronden reeds vielen de eerste aanvallen te ncteeren van Besson op den leider Chail lot, maar de Franschman, die overigens veel te hoog in de baan lag, bood feilen tegenstand. De 10 km. werd afgelegd in 9 min. 5.2 sec., hetgeen ruim 66 kilometer gemiddeld per uur beteekent. Na 43 ron den ging Heimann Van der Voort voorbij en onze Nederlandsche kampioen werd even later ook door Frosio gepasseerd, zoo dat hij op de laatste plaats kwam te lig gen. Het tempo bleek uiterst scherp, de 20 km. werden afgelegd in 18 min. 4.4 sec., de 30 km. in 26 min. 48.6 sec. Na een derde van den wedstrijd kreeg Van der Voort van den leider Chaillot den eersten lap. De strijd om den kop werd steeds scherper. Besson gelukte het niet Chaillot voorbij te komen en daarna wilde Frosio het probeeren. De Franschman kreeg geen rust. 178 ronden voor het einde moest Chaillot tenslotte voor een machti gen aanval van Besson wijken. Chaillot was zoo uitgeput, dat hij in enkele ronden tijds van de eerste plaats naar de vierde verhuisde met alleen Van der- Voort nog achter zich. De stand na 50 km. luidt als volgt: 7. Besson 44 min. 8.2 sec.; 2. Heimann op 100 meter; 3. Frosio op 140 meter; 4. Chaillot op 240 meter; 5. Van der Voort op een ronde en 30 meter. Maar Chaillot kwam, voordat de zestig kilometer gereden waren, terug. Met een magnifieke snelheid vloog hij enkele ron den lang over de baan en hij heroverde de tweede plaats. Heimann zakte af, kreeg zijn eersten lap van zijq landgenoot Besson en aangezien Van der Voort ook over hem heen ging nam de Nederlandsche kampioen de vierde plaats in met Heimann op de laatste. In een uur waren afgelegd 67.726 kg. Kilometer na kilometer bleef de stand ongewijzigd. De 80 km. werd afgelegd in 1 uur 11 min. 2.4 sec. Enkele regendroppels l^egonnen toen te vallen. Veertig ronden vóór het einde ging Heimann over Van der Voort heen. Zoo bezette de Nederland sche kampioen weer de laatste plaats. De laatste drie kilometer waren sensationeel. Ronde voor ronde vochten Besson en Chaillot om de eerste jflaats. Chaillot was reeds voorbij, toen hij evenwel los liet en Besson zich toch nog op de tweede plaats kon handhaven. De drie laatste ronden zette de Italiaan Frosio er een dergelijke spurt in, dat in de laatste ronde hij en Eesson weder gelijk lagen. Een enorme spanning ontstond, alle toeschouwers kwar men overeind en met een halve lengte sloeg de Italiaan den Zwitser op de streep, VOETBAL Docos. Zondag a.s. is er op het Docos- terrein een druk programma: 12 uur: Do- cos a jun.G.D.S. a jun.; 1 uur: Docos b jun.G.D.S. b jun.; 2 uur: Docos II P.V.C.B. II; 3 uur: Docos I—P.V.C.B. I. „Oranje-Groen". Zondag a.s. speelt O.Gr. een vriendschappelijken wedstrijd tegen A.S.C. 3 in de volgende opstelling: doel: W. Stouten; achter: K. de Groot en M. Vermond; midden: H. Wolters, B. Jor- sens, J. Koet; voor: B. v. Dijk, P. de Groot, G. Ottenhof, W. Rijsbergen, W. v. Wave- ren. Aanvang 2 uur; terrein aan het Zwar te Pad. A.V.V. De wedstrijd om de „Zilveren Burcht" wordt Zondag a.s. voortgezet. A.V. V. speelt dan in de demi-finale tegen Wil helmus. De eerste wedstrijd tegen Tonegido werd door A.V.V. gewonnen met 61 en Zondag j.l. behaalde A.V.V. een 41 over winning op F.Z.C. Het Leidschendamsche elftal maakt dus. dank zij de goede trai ning, een goede kans. „Foreholte". Zondag a.s. is Foreholte met het le en 2e elftal uitgenoodigd, pro paganda voetbalwedstrijden te spelen ter gelegenheid van de officieele opening en inzegening van het S.J.Z.-terrein te Zoe- terwoude. Gezamenlijk vertrek per auto om 12.30 vanaf Parochiehuis. SCHAKEN. DAMES-KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Gisteren is naast het meester- en het nationaal-tournooi nog een derde schaak ontmoeting begonnen. Het betreft hier het kampioenschap in Nederland voor dames. Mevrouw F. Heemskerk uit Amersfoort, die in 1939 kampioene in Nederland werd, speelt een 8-daags tournooi tegen mevrouw C Roodzant uit Rotterdam. Laatstgenoem de heeft mevr. Heemskerk uitgedaagd en is oud-kampioene van Nederland 1938. De eerste partij werd na 59 zetten door mevr. Heemskerk gev/onnen. HET NATIONALE TOURNOOI. De stand na de 5e ronde van het natio naal tournooi is: Bunt 3y P>, Bergsma 3 p. 1 afgebr. p., Vinken 3 p., Stumpers en Mulder ieder 2 p. en 1 afgebr. p., Kra mer 2 p. en 2 afgebr. p., Sammelius 1 Yt p. en 3 afgebr. p., Wellner VA p. en 2 afgebr. p., de Jong iy P-, v. d. Tol 1 punt en 2 afgebr. p.. Plinsinga en Scheffer ieder 1 punt en 1 afgebr. partij. ATHLETIEK. FINSCHE TRAINER NAAR NEDERLAND De bekende Fin Whalstedt (Valste), hoofdcoach van den Finschen Athletiek- bond, die algemeen als een der beste ath- letiektrainers ter wereld geldt, komt op uitnoodiging van de K.N.A.U. begin Oc tober naar ons land teneinde gedurende eenige maanden de gelegenheid te krijgen de organisatie van de Nederlandsche ath- letiekbeoefening te bestudeeren alvorens te besluiten in te gaan op het aanbod der K.N.A.U. om dezen Fin te engageeren als coach tot na de Olympische Spelen van 1952. Op Schiphol is Woensdag de 100.000ste bezoeker ontvangen in den tijd van één maand. Dezen werd een retourbiljet aan geboden op een der binnenlandsche lijnen van de K.L.M. De „Indrapoera", die met evacué's uit Indië naar Nederland onderweg is, heeft vertraging door motorpech. zoodat Frosio wereldkampioen achter mo toren is geworden. De uitslag luidt: 1. Frosio Italië 1 uur 22 min. 9.4 sec 2. Besson Zwitserland op 3 M.; 3. Chaillot Frankrijk op 180 M.; 4. Heimann Zwitserland op 465 M., en 5. Van der Voort Nederland op 500 M. DERKSEN—SENFFTFLEBEN OP 6 OCTOBER. Naar wij uit betrouwbare bron verne men zal in den loop van deze week nog een vergadering worden gehouden van het be stuur der U.C.I., waarin de finale Derksen Senfftleben nogmaals zal worden bespro ken. In den toestand van Senfftleben is na melijk een aanzienlijke verbetering geko men. Hij heeft het ziekenhuis kunnen ver laten en zal in een der Zwjtsersche ont spanningsplaatsen verder herstel zoeken. Donderdagavond was hij op de baan te Oerlikon aanwezig om de finale der stayers bij te wonen. Hij zag er volkomen fit uit, maar had den rechter arm in verband. e ontmoeting tusschen Derksen en Senfftleben is in verband met de aanzien lijke verbetering in den toestand van Senfftleben definitief vastgesteld op 6 Oc tober aanstaande te Zürich. Op dien dag zijn wedstrijden op de baan te Oerlikon vastgesteld. Men zal nog een regeling moeten treffen inzake de finan- cieele consequenties, aan het rijden van j de finale om het wereldkampioenschap sprint professionals verbonden. Nog nooit in de geschiedenis der wereldkampioen schappen is een verlengstuk, zooals het bo vengeschetste, voorgekomen. De daarvoor te treffen speciale maatregelen zullen in de bestuursvergadering der U.C.I. worden be sproken. REVANCHE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN AMATEURS. Naar wij nog vernemen .zullen op 19 September a.s. in het Olympisch stadion te Amsterdam wederom wielerwedstrijden worden gehouden met een zeer belangrijk nummer. Op het programma staat namelijk een sprintwedstrijd voor amateurs, waar voor zijn uitgenoodigd de wereldkampioen Plattner (Zwitserland) nummer twee in het wereldkampioenschap, de Deen Schandorff, nummer drie onze landgenoot Bijster, ter wijl de Engelsche kampioen Harris, die door Bijster in de kwartfinale werd gesla gen, eveneens een invitatie zal ontvangen. De groote verassing in den Stayerswedstrijd De baanwedstrijden der wereld kampioenschappen leverden stuk voor stuk verrassingen op. Men denke aan den amateur-sprintwed strijd, waarin de favoriet Harris on verwacht werd geslagen, men denke voorts aan. het uitschakelen van Scherens en van Vliet, en thans, öp den laatsten avond van de baanwed strijden, werd de groote favoriet voor het wereldkampioenschap Bes son als het ware op de streep ge slagen door den Italiaan Frosio. In den geheelen wedstrijd hadden de twee Zwitsers en de Italiaan gere den tegen den Franschman Chaillot. Alles wees erop, dat Besson het we reldkampioenschap zou winnen, vooral toen drie ronden voor het einde den laatsten aanval van Chail lot op Besson werd afgeslagen. Het spreekt vanzelf, dat deze strijd tus schen Besson en Chaillot ook den Zwitser vermoeid had. Wij hoorden voorts, dat hij zich zeker niet heele- maal fit gevoelde. Hoe het ook zij, de gangmaker van Frosio, de Belg van Ingelghem, had den afmatten- den strijd tusschen Besson en Chaillot opmerkzaam gevolgd, hij versnelde plotseling, nam zijn kans waar, had bij het begin van de laatste ronde Besson reeds te pak ken en na een heroischen strijd over de laatste driehonderd meter werd Besson met een halve lengte door Frosio geslagen. De nieuwe wereldkampioen is in 1913 geboren te Bergema. Sedert 1929 woont hij in Parijs. Hij debu teerde op den weg. Bij den aanvang van den oorlog begon de 33-jarige Italiaan achter groote motoren te rij- len, waarbij hij in de meeste geval len in Frankrijk startte. In de laat ste jaren boekte hij enkele goede re sultaten tegen de beste rijders van het continent. Landen-klassement. De stand na afloop van alle baan wedstrijden in het landenklasse- ment luidt: 1. Frankrijk 8H punt. 2. Nederland V/z punt. 3. Zwitserland en Denemarken beiden 5 punten. 5. Italië 3 punten. 6. Zweden 1 punt. DE ONDERLINGE WEDSTRIJDEN, welke de Leidsche Politie gisteravond', na een onderbreking van vijf jaren, in de Leidsche Overdekte tegen de zwemmers van de N.Z.H.T.M. hield, kenmerkten zich in de allereerste plaats weer door den kameraad- schappelijken geest, waardoor de goede verstandhouding niet anders dan bevorderd kan worden. schen de laatste twee deelnemers, v. Hil- ten en Plug, veel van de spanning verloren. Want in zijn al te grooten ijver vergat Plug den hurksprong en was hij dus eerder bij zijn drenkeling dan v. Hilten en eerstge noemde moest gediskwalificeerd worden. De resultaten waren: 50 M. schoolslag: 1. A. Smiet (Pol.) 44 sec., 2. H. Faassen (Tram) 45.8, 3. G. A. N. Cornelisse (Pol.) 37, 4. L. Ouwerkerk (Pol.) 48,3, 5. B. Rosmolen (Pol.) 49. Punten: Po litie 11, Tram 4. 50 -M. rugslag: 1. G. A. N. Cornelisse (Pol.) 51, 2. L. Ouwerkerk (Pol.) 53.9, 3. W. v. Ek (Pol.) 54. 4. M. Bakker (Pol.), 5. A. C. v. d. Bos (Tram) 57. Politie 14, Tram 1. 50 M. vrije slag: 1. W. J. de Jongh (Tram) 35, 2. L. Ouwerkerk (Pol.) 40.5, 3. H. R. Mol (Tram) 42.7, 4. M. v. Hilten (Pol.) 44.2, J. Pauw 46. Politie 7, Tram 8. 3 x 50 M. wisselslag estafette: 1. Politie I 2 min. 20 sec., 2. Tram I 2.23.3 ,3. Politie II 2.30, 4. Tram II 2.49. Politie 12, Tram 8. Zwemmend redden: 1. A. Vermeulen (Pol.) 26.2, 2. J. Teske (Tram) 30, 3, W. v. Ek (Pol.) 31.1, 4. J. v. d. Ochtend (Pol.) 33.4. 5. M. v. Hilten (Pol.) 33.5. Politie 11, Tram Zwemmend redden en popduiken Evenals in de vorige ontmoetingen wist ook nu de politie haar meerderheid op on dubbelzinnige wijze te toonen. In zijn openingswoord voor de wedstrij den wees de heer J. Teske erop, dat de trammannen nog nimmer van de politie hadden kunnen winnen. We zouden willen vragen: wie kan het ooit van de politie winnen? Maar, sportief gesproken moet de politie ook alles kunnen weerstaan. Wij verwachten van de politie, dat zij een weer baar korps is, dat een politieman naast de gelijke kennis van wetten en verordenin gen ook in staat moet zijn een kind te red den, een dief te achterhalen, enz. Daartoe moet getraind worden en daarvoor is ge legenheid, welke niet onbenut mag blijven. Daarom is het zoo goed af en toe in onder- lingen kamp te laten zien waartoe men in staat is. En zoo is er gisteren gekampt, soms onder groote spanning,, ook al waren de tijden nu niet zoo bijster. Maar, met de toename van jonge krachten komt dat. ook wel. Een voornaam punt van het programma vormde als steeds het pummer zwemmend redden en het nummer popduiken. Een der eerste voorwaarden voor beide nummers is: de hurksprong en schoolslag. Dat werd door enkelen nog al eens vergeten en daar door ging bij het reddend zwemmen tus- 4. Popduiken: 1. L. Plug (Tram) 18.2, 2. B. Rosmolen (Pol.) 19,3. M. Christiaanse (Pol.) 20, 4. J. Teske (Tram) 20, 5. M. v. Hilten (Pol.) 20. (Deze laatste drie na loting) Punten: Politie 8, Tram 7. Het totaal-resultaat werd alzoo: Politie 63 p., Tram 32 p. Het schaaktournooi van het L.S.G. Er bestaat in Nederland een unieke we- reldcollec op schaakgebied, waarvan de gelukkige oezitter is dr. Niemeyer te Was senaar. Deze is door het bestuur van het Leidsch Schaakgenootschap bereid gevon den deze zeldzame verzameling ter expo sitie in bruikleen te geven, welke tentoon stelling zal worden gehouden in het Rijks museum voor Volkenkunde en wel van 19 October tot 3 November, tijdens het groote nationale schaaktournooi, dat wordt ge houden bij gelegenheid van het 75-jarig be staan van het L.S.G. Deze verzameling bevat o.m. een boe kerij van 6500 deelen, waarvan 'n honderd meest kostbare en zeldzame exemplaren. Daarnaast bevat zij een collectie merkwaar dige handschriften van grootmeesters uit alle tijden, prenten en curiosa, benevens 70 schaakspelen van alle volkeren uit alle tijden. Dit kostbare bezit van dr. Niemeyer is uniek op de wereld en geeft een duidelijk beeld van den ontwikkelingsgang van het schaakspel door den loop der eeuwen. De boeken zijn geschreven in allerlei talen. De directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde heeft voor deze expositie een belangrijke ruimte beschikbaar gesteld en er zal een; bij:> Tdere bewaking ter bescher ming van de collectie noodig zijn. Voor den oorlog was de verzameling ondergebracht in een vleugel van DuinreU, tijdens de be zetting was zij ondergedoken in de kelders van de Kon. Bibliotheek. Het is de eerste maal. dat de verzameling geëxposeerd wordt en deskundigen toonen er zeer veel belangstelling voor, hetgeen alleszins te begrijpen is. Maar ook voor niet-deskundigen zal een bezoek aan deze tentoonstelling zeker aan te bevelen zijn. Voor Leiden als museumstad met zoo tal van bijzondere verzamelingen is deze ex positie een ongezochte gelegenheid om nog eens de bijzondere aandacht voor het mu- seumbqzit te vragen. DE VEILIGHEIDSRAAD TE NEW YORK BIJEEN 1"*VE VEILIGHEIDSRAAD heeft gisteren gestemd over de verzoeken om toelating *^tot de organisatie der Vereenigde Naties van acht landen. Het verzoek van Albanië werd verworpen met 3 tegen 5 stemmen. Tegen: Engeland, de Ver. Staten (veto) en Nederland. Het verzoek van Mongolië werd verworpen met 3 tegen 6 stemmen. Engeland en de V.S. spraken namelijk hun veto uit. De aanvragen van Transjordanië werd verworpen met 2 tegen 8 stemmen. Polen stemde tegen, Sowjet-Rusland sprak zijn veto uit. Het verzoek van Eire werd verworpen met 1 tegen 9 stemmein (veto van Sovjet-Rusland).) Later mogelijkheid van toelating Het verzoek van Portugal werd verwor pen met 2 tegen 8 stemmen. (Polen tegen, veto van Sowjet-Rusland). Het verzoek om toelating van Zweden, IJsland en Afghanistan werd ingewilligd met 10 stemmen voor en één onthouding in alle drie gevallen. Mr. van Kleffens ondersteunde sterk het verzoek om lidmaatschap van Eire, Por tugal en Zweden. Hij zeide, dat Eire en Portugal waardevolle bijdragen hadden ge leverd voor de geallieerde zaak, en legde den nadruk op de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Zweden en Nederland. Australië onthield zich van stemmen in alle gevallen, omdat zijn afgevaardigde het niet eens was met de wijze, waarop men de verzoeken om toelating beschouwde. Lange (Polen) verklaarde na de stem ming, dat de, verwerping van het verzoek niet beteekent, dat de Veiligheidsraad niet bereid is de afgewezen landen later als lid voor te dragen. Om kwart voor drie in den nacht van Donderdag op Vrijdag werd de vergade ring verdaagd. Griekenland vraagt uitstel. De secretaris der Vereenigde Naties, Trygve Lie, heeft een telegram ontvangen van den Griekschen waarnemenden minis ter van buitenlandsche zaken, Stefanopoe- los, waarin den Veiligheidsraad verzocht wordt de discussies over de aanklacht van de Oekraine tegen Griekenland tien da gen uit te stellen. Is Uw Radio defect? Bel. 24244 DE RADIOTECHNISCHK DIENST I.E.M.C.0. N.V., Nieuwe Rijn 32 Repareert vlug, betrouwbaar en vakkundig Ingez. med. RADIO Het Staunton Tournooi te Groningen Twee afgebroken partijen uit het mees- 'ertournooi hebben hun beslissing gevon den. De partij uit de 11e ronde tusschen oen Rus Flohr en den Amerikaan Steiner is remi§e gegeven, zonder Verder gespeeld te zijn, de partij telde bij het afbreken 58 zetten. In de 12e ronde heeft Denker tegen ftoltz gespeeld. Na 41 zetten werd afge broken, doch Denker heeft zijn hopeloozen stand ingezien en zonder verder te spelen heeft hij de partij opgegeven. De uitslagen van de 13e ronde luiden aldus: BernsteinVidmar remise; Euwe wmt van O'Kelly; Stoltz verliest van Bo- leslafskiej; Flohr—Denker remise; Tarta- kower verliest van Botwinnik; Kortov Steiner en YanofskySmislof afgebroken; Kottnauer wint van Lundin, Christoffel verliest van Szabo; GuimardNajdorf re mise. De totaalstand na de 13e ronde ziet er als volgt uit: Botwinnik 11 p., 1 afg. p.; 'Cuwe 10 y2 P-; Szabo S'A p., Smislof 8 p. 1 afgebr. p., Najdorf 7lA p. 1 afgebr. p., Denker 7J^ p., Flohr 7 p. 1 afgebr. p., Tar- takower en Stoitz iedfer 7 p., Boleslafskiej o'A p., Kottnauer 6 p. en 1 afgebr. p., Lun din 6 p., Kotov 5 Yi P-, Guimard 5 p., Bern stein 4p. en .1 afgebr. p., Yanofsky 4 p. en 1 afgebr. p., Christc-ffel 4 p., Steiner VA p. en 1 afgebr. p., Vidmar 3% punt, ü5Kelly VA p. en 1 afgebr. partij. Bernstein, Euwe's veertiende tegenstan der Een oolijk man is deze Fransche doc tor. Een gesprek tusschen hem, den ouden man van het tournooi (zoo noemt hy zich zelf) en professor Vidmar kan men met veel genoegen afluisteren. De humor viert dan hoogtij en aten wij u een advies ge ven: mengt u zich niet in dat gesprek, want de geestige pijlen zullen onmiddellijk op u worden afgevuurd. Tweemaal heeft hij tegen Euwe gespeelde In Bern 1932 werd het remise, in Zürich 1934 verloor dr. Bernstein. voor Zaterdag. HILVERSUM I (301 M. 7.KRO; 12.Nationaal progr.; 7. Nieuws, gram.; 7.30 Morgengebed; 8. Nieuws, gram.; 8.30 Soldatenmis; 9.30 Gram- 10.4;5 Voordr.; 11.v. d. Zieken; 11.45 Ber. uit Indië; 12.Carillon; 12.07 Concert; 12.45 Toespraak mr, J. R. H. v. Schaik; 13.Nieuws; 13.15 Marinierska pel; 13.30 Koor; 14.Voordracht; 14.20 Kamermuz.; 15.„Feestklanken"; 16. Reportage uit Vlissingen; 16.30 Orgel; 17. v. d. jeugd; 17.20 Vaudeville-ork.; 18. Nieuws; 18.15 Orkest; 19.Koor; 19.20 Re portage; 19.30 Viool; 20.05 Minister Jonk man; 20.15 Concert; 21.15 Hoorspel; 22.15 Canadeesche omroep; 22.30 Reportages; 23.— Nieuws; 23.15 Schaaktournooi; Gram. HILVERSUM II (41 M.). 7.V.A.R.A.; 12.Nationaal pror.; 7. Toespraak, nieuws en gram.; 10.20 Piano; 10.50 Voordr.; 11.15 Orgel; 11.30 Gram.; 12.22.30, zie Hilversum I, 22-30 Gram.; 23.Nieuws; 23.15 Reportage uit Zürich; 23.30 Gram. voor Zondag. HILVERSUM I (301 M.): 8.10 Nieuws, KRO.; 9.45 Inleiding Hoog mis; 10.Hoogmis uit St. Servaaskerk te Maastricht, predicatie door professor dr. Monaldus Goemans O F.M.; 11.30 Trio; 12.15 ,.In 't Boeckhuys"; 13.Nieuws; 13-40 Apologie prof. Kors; 14.30 Orkest; 15.„Vier Operette-koningen"; 16.15 R.K. Boeren- en Tuindersbond20.Reporta ge uit Zürich; 20.15 Concert uit^Kurhaus; 21.15 „Verwikkelingen in Indië"; 21.30 Con cert; 22.Nieuws; 22.15 Kath, nieuws; 22.30 Avondgebed; 22.45 „Actualiteiten van het Christendom"; 23.Concert. HILVERSUM II (41^M.) A.V.R.O. 12.Reportage uit Zürich; 12.40 Con cert; 1430 Concert uit Kurhaus; 16.15 Sportflitsen; 20.15 Operaconcert; 23.15 Ra dio Dansorkest; VARA 17.30 De avonturen van Oome Keesje; 18.45 Reportage uit Zürich. voor Maandag. HILVERSUM I 301 M.) NCRV. 7.Nieuws; 8.Nieuws; 9.30 Jeugdwer ken Mozart; 11.Cello recital; 11.45 Fa milieberichten, uit Indië; 12.Gooilanders; 13.Nieuws; 15.Symphonie-orkest; 17.45 Rijk v. Overzee; 18,Orgelbespeling; 19.Nieuws; 19-30 Sportpraatje; 20. Nieuws; 20.15 Volksconcert; 22.Nieuws; 22.30 Duetten door Jo Vincent en Louis van Tulder; 23.Beethovenconcert. HILVERSUM n (415 M.) AVRO. 8.45 Muziek van Debussy en Roussel; 10.35 Pianorecital; 11.Causerie over Hans Christiaan Andersen; 13.15 Ensem ble Bandi Balogh; 14.30 Julia de Gruy- ter; 15.45 „Allerhande"; 17.Uit het En gelsche muziekleven; 18.15 Het Renova- Septet; 19.30 Radio Dansorkest; 20.40 Ra dio-concert; 23.15 Schaaktournoo te Gronin gen; 23 30 Muziek. De Veiligheidsraad van de U.N.O. kwam gisteren voor den eersten keer bijeen in het nieuwe tijdelijke hoofdkwartier van de U.N.O. bij Lake Success op Long Island in New York. De snelheid, waarmee de vroe gere Sperry-Gyroscope-fabriek wordt ver bouwd tot het nieuwe hoofdbureau heeft alle lof van de U.N.O.-autoriteiten. Als het werk aan het eind van deze week gereed zal zijn, zal het ingewikkelde project om het secretariaat van de U.N.O. den Veiligheidsraad, de economische en so cialen raad en den raad van de trustee schappen onder dak te brengen in 46 da gen voltooid zijn. De zaal voor den Veiligheidsraad heeft accomodatie voor 517 toeschouwers. De conferentietafel is 16H meter lang en uit gerust met microphoons en luidsprekers voor iederen afgevaardigde. De toeschou wers zullen het verhandelde kunnen vol gen door middel van 15 luidsprekers, die in het plafond zijn aangebracht. De bouw van deze plafonds in de zalen van den eco- nomischen en socialen raad en van den Veiligheidsraad kosten elk ongeveer 50.000 dollar. Er is meer dan 1800 meter neon-buis in de plafonds verwerkt om een verlichtings effect te krijgen, dat overeenkomt met het daglicht. Verder is er een radio-controle kamer ingericht voor ieder van de raads zalen en vier conferentiezalen. De boeren en de melkprijs Geen staking, maar prijsactie Van verschillende zijden vernemen wij, dat, ofschoon de boeren met de toegezegde melkprijs-verhooging van een y. cent geen genoegen hemen, de stakings-actie zal worden verschoven, omdat onderhan delingen met den melkhandel worden ge voerd om gezamenlijk een prijs-actie te voeren, welke onderhandelingen in een vergevorderd stadium zijn. De handel zou dan van de boeren tegen een hoogeren prijs inkoopen, en deze ver hoogde melkprijs op het publiek verhalen door de straatprijzen te verhoogen. Op 20 September zal de ledenraad (al- gemeene vergadering) van de C. M. C. beslissen, wat er gebeuren zal. Maar dan de kaasmakers! Voorts is bekend gemaakt, dat met in gang van Zondag a.s. een gedeelte van de zelf-kazende boeren verplicht is een half maal" zoet af te leveren, waarvoor zij, op den gewonnen melkprijs, 1 ct. schade vergoeding ontvangen. Bovendien is de mogelijkheid gescha pen, dat kaasboeren hun vergunning tij delijk overdoen aan een ander. Voor het tijdelijk verkrijgen van deze vergunning worden, naar ons werd medegedeeld, zeer hooge prijzen betaald. Prijzen worden ge noemd van 4 a 5 cent per liter. AANVRAGEN NIEUWE RIJBEWIJZEN. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland heeft besloten, dat houders van een rijbewijs, dat is afgegeven vóór 1 Mei 1924, bij hun aanvraag om een nieuw moeten overleggen of een door het Centraal Bureau enz., Groot Hertoginne- laan 70 te 's-Gravenhage, uit te reiken be wijsstuk van rijvaardigheid of een dien overeenkomstig door den rijksdeskundige in de provincie Zuid-Holland uit te reiken bewijsstuk. DI3TRIBUTEENIEUWS NIEUWE BONNEN VOOR AARDAPPELEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat voor de week van 1 t.m. 7 September bon „509 aardappelen" is aan gewezen voor het koopen van drie kilo gram aardappelen en bon „009 aardappe len" voor het koopen van één kilogram aardappelen. Gedurende het tijdvak van 1 t.m. 14 Sep tember geeft voorts bon „B 15 reserve" recht op twee kilogram aardappelen. DE EXTRA SNOEPBON. Ter verduidelijking van de aanwijzing van een versnaperingenbon voor 200 gram chocolade en/of suikerwerken in de Woensdag jl. gepubliceerde bonnenlijst kan rader worden medegedeeld, dat de bon- aanwijzing voor versnaperingen voortaan eens per 14 dagen zal geschieden voor een rantsoen van 200 gram. De extra bon voor versnaperingen van de zuivere ver- rnaperingenkaart, welke eenigen tijd ge leden is aangekondigd, zal om redenen, h"ermede verband houdende, in de volgen de bonnenlijst bekend gemaakt worden. MEER GEDISTILLEERD. Met ingang van 1 November a.s. zal het percentage, dat thans de helft van den om zet van 1P,39 bedraagt, van 50 op 75 pet. worden gebracht. In een sensationeele finale behaalde onze landgenoot Gerard Peters te Zürich het wereld kampioen, schap achtervolging voor professionals. Na zijn overwinning ■trekt Peters de kam pioenstrui aan.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2