Sjahrir gaat accoord met Lord Killearn Groote militaire plechtigheid te Assen Groote Vier handhaven het bereikte VRIJDAG 30 AUG. 1946 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, ƒ1.10 p. mnd, ƒ3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10872 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WIL MER. Directie: G.'G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Btf contract belangrijke korting. Politieke stukken vraag- ■^TIET AAN ALLE politieke kwesties ligt *^ten grondslag een godsdienstige overtui ging. Daarom kunnen menschen van eenzelf de godsdienstige overtuiging over bepaal de politieke kwesties verschillend denken. En daarom ook kunnen menschen van ver schillende godsdienstige overtuiging over bepaalde politieke kwesties hetzefde den ken. Hieruit volgt ook de conclusie, dat er tusschen verschillende politieke partijen sa menwerking en eenstemmige samenwer king in bepaalde politieke kwesties moge lijk is. En, als die samenwerking mogelijk is, moet er ook naar worden gestreefd en moet deze ook zoo veel mogelijk worden verwezenlijkt. Er moet worden gestreefd naar wat ver- eenigt. Dat is een eisch, waaraan het Ne- öerlandsche volk moet voldoen, als het krachtig wil zijn van binnen-uit en naar- buiten! In dat streven naar wat ver- eenigt, om op de basis van het gemeen schappelijk verworven inzicht practische daden te stellen, mag natuurlijk nooit het principieele het inderdaad principieele ten onder gaan. Dat zou juist verzwak king beteekenen, in plaats van zegenrijk ons volk noodlottig worden. Nooit mag onzerzijds worden losgelaten het beginsel, dat het politieke leven zich moet richten naar Gods geboden. En er zijn in het politieke leven ook vele vraagstuk ken, die niet neutraal zijn, maar waarbij dat beginsel een scheidingslijn kan vor men. Zij, die dat beginsel niet aanvaar den, kunnen wij zeggen opzettelijk niet: moeten over vele vraagstukken anders denken, dan wij. Terecht schrijft de „Nieuwe Nederlan der": „Daarom kan een voorlichting, die als diepste drijfveer aanvaardt, dat het volks leven zich moet richten naar Gods gebo den en beloften, zich niet buiïen de poli tiek houden. Zij behoort in den strijd der meeningen op politiek terrein partij te kie zen en moet er op uit zijn den geestelij ken achtergrond 'van de politieke vragen bloot te leggen. Juist ten overstaan van die kerkelijke kringen, waarin men-als histo rische belasting meedraagt de neiging zich van de politiek te distancieeren, dient dit telkens weer gezegd te worden. Hier zal moeten blijken of wij een radicaal Chris tendom willen, dat de wereld niet met rust laat. Men kan den strijd voor de herker stening van het volksleven wel bij voor baat opgeven, wanneer men bevangen blijft door de vrees zich aan het koude water van de politiek te branden." Wij moeten inderdaad vele politieke vraagstukken zien als indirect godsdien stige vraagstukken. En van dèt gezichts punt uit de politiek weten te waardeeren. KATHOLIEKE MIDDENSTAND WORDT OPGEROEPEN TOT GODSDIENSTIGE, ECONOMISCHE EN CULTUREELE OPLEVING. De diocesane R.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem heeft voor de Zuid- hollandsche en Zeeuwsche afdeelingen in het R.K. Meisjeslyceum te Den Haag een bestuurders-appèl gehouden. Over de godsdienstig-zedelijke oriëntee ring sprak rector J. Th. M. Kraakman, die in het licht stelde, dat een reveil van het christelijk leven in de maatschappij alleen mogelijk is door een verdieping van het persoonlijk geloofsleven. De katholieken, die de echte katholieke levenspraktijk niet volgen, berokkenen veel schade aan Gods' Kerk zoowel onder de katholieken als on der de niet-katholieken. Drs. G. W. J. Vlek leidde het onderwerp „economische weerbaarheid en sociale ver plichting" en, waarbij hij een aantal wenken gaf betreffende bedrijfsvoering en sanee ring van het bedrijf en de aandacht vroeg voor de sociale verplichtingen van den mid denstander tegenover zijn personeel en voor sociale voorzieningen- ten behoeve van kleine zelfstandigen. Als derde spreker spoorde de heer Jan Bakker zijn gehoor aan tot een streven naar meer levensstijl, teneinde den achterstand van den middenstand op cultureel gebied in te halen. Een program van actie op dit ge bied ligt in concept gereed. Nadat de voorzitter de conclusies van de sprekers had samengevat, werd de bijeen komst met een kort Lof in de kapel van het Lyceum besloten. X— AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 4 September géén audiëntie verleen en. Z. H. de Paus heeft Z. Em. Joh. Kar dinaal de Jong benoemd tot Kardinaal-pro tector van de Congregatie der Zusters van Liefde te Tilburg. Gisteren heeft Prins Bernhard in de Kloosterkazerne te Breda het vliegerkruis uitgereikt aan drie officieren van de lucht macht, wegens betoonde dapperheid in de oorlogsdagen van Mei 1940. Deze officieren zijn: P. H. Wildschut, ir. P. J. Mulders en mr. H. T. de Raaf. Morgen vieren wij den 66sten ver jaardag van onze geëerbiedigde Konin gin. Wij hebben deze woorden zoo dik wijls gehoord en gelezen: onze geëer biedigde Koningin, en wij hebben er altijd in oprechtheid mee ingestemd. Het Nederlandsche volk heeft steeds zijn Koningin geëerbiedigd. Geëerbiedigd niet alleen om haar waardigheid, om het gezag, dat Zij draagt bij de gratie Gods, maar geëer biedigd óók om de wijze, waarop zij haar hooge waardigheid bekleedt en het gezag uitoefent, geëerbiedigd óók om haar persoonlijkheid. Doch het is, of die eerbied in het leed en lijden van de achter ons liggende jaren is verdiept en verinnigd; of de band, die er is tusschen Koningin en volk, welke nooit is gevoeld als een be lemmering voor maar als een versteve- ging van onze vrijheid, nu meer dan ooit door ons wordt gewaardeerd als een noodzakelijke voorwaarde voor een volop vrij en wezenlijk onafhankelijk volksbestaan. Nederland en Oranje zijn in en door den oorlog vaster aaneengesmeed dan misschien ooit te voren. En morgen viert het Nederlandsche volk den verjaardag van zijn Vorstin met den werkelijk vurigen wensch, dat het nooit moge staan onder een ander gezag, dan dat van Oranje! En wij bidden God, dat Hij onze Ko ningin geluk schenke en met Haar het Nederlandsche volk, dat zich in wel-bewusten en fieren trouw schaart rondom zijn geëerbiedigde Koningin Wilhelmina. F^ONDERDAGAVOND werd in püncipe volledige overeenstemming bereikt tus- schen Lord Killearn, den specialen commissaris voor Zuid-Oost-Azië en dr. Soe- tan Sjahrir, over de noodzakelijkheid van ten wapenstilstand in indonesië, aldus meldt Associated Press. Sjahrir heeft zich bereid verklaard orders te geven, opdat de noodige stappen worden genomen „ter bescherming van Britsch-Indische, Indonesi sche en Chineesche minderheden tegen vervolging". Eerst wapenstilstand dan besprekingen Hij bevestigde, dat de Indonesische re geering" de evacuatie naar geallieerde ge bieden had goedgekevn: van 30.000 Neder landers en Euraziërs, die nog in het bin nenland geinterneerd zijn. Sjahrir ver klaarde zich ten Slotte accoord een Indo nesische missie naar Batavia te zenden voor een bespreking met het geallieerde opperbevel van de technische aspecten, verbonden aan het tot stand brengen van een wapenstilstand in Indonesië, als inlei ding tot de hervatting van de besprekin gen tusschen de Indonesiërs en de Neder landers. De conferentie die een uur duurde, vond plaats op het paleis van Sjahrir te Djok jakarta. De woorvoerder, die deze bijzon derheden verstrekte, voegde er aan toe, dat Lord Killearn, die Vrijdag naar Singapore vliegt, begin September weer terug zou kee ren. Sjahrir heeft beloofd hem weer te ont moeten. Lord Killearn is volgens berichten hoop vol gestemd over de Britsche poging, om Nederlanders en Indonesiërs tot elkaar te brengen voor nieuwe onderhandelingen tegen den tijd, dat de Nederlandsche com missie-generaal aankomt. In Batavia heerschte een voorzichtig op timisme als een gevolg van het succes der besprekingen in Djokjakarta. Van welinge lichte zijde verklaarde men, dat men bij de pogingen, om een wapenstilstand tot stand te brengen, zou stuiten op het pro bleem der voortgezette versterking van Ne derlandsche strijdkrachten. Voorgaande vredespogingen immers mislukten door de Indonesische weigering, om de vijandelijk heden te staken, voordat de Nederlanders de versterking van hun gewapende macht in Nederlandsch-Indië stopzetten. De rol van Engeland zuiver bemiddelend. De woordvoerder van het gezelschap van Lord Killearn heeft tegenover vertegen woordigers van de pers verklaard, dat de rol, die Engeland bij de volgende onder handelingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs zal spelen, nog niet be kend is. Gevraagd of er naar zijn meening, eenig behoorlijk vooruitzicht op een vreedzame regeling van het Indonesisch-Nederland- sche conflict bestond, zeide de woordvoer der, dat dit een vraag^ was, die de Indone siërs zelf moesten beantwoorden. Hij ont kende verder, dat er eenig verband zou bestaan tusschen het bezoek van Lord Kil learn en het aanstaande terugroepen van de Engelsche troepen uit Indonesië. De woordvoerder zeide nog, dat de Brit ten slechts als intermediair aan de bespre kingen zullen deelnemen, zoodat de volle dige verantwoordelijkheid door de Indo nesiërs en de Nederlanders zelve gedragen moet worden. /"\P HET SPORTPARK TE ASSEN heeft H. M. de Koningin Donderdagmiddag tïj- dens een grootsche militaire plechtigheid aan verschillende soldaten, die gestre den hebben in de Meidagen van 1940 en personen uit de illegaliteit de Militaire Willemsorde, de Bronzen Leeuw, het Kruis van Verdienste en het Bronzen Kruis uit gereikt. Bij deze gelegenheid is tevens denaam „Zeven December" gegeven aan de eerste divisie, die over eenige weken naar Cost-Indië vertrekt. «7 December» divisie naar Indië 9 Deze naam is symbolisch voor de taak, die de Nederlandsche soldaten in de over- zeesche gebieds deelen te vervullen heb ben. Hij herinnert aan de rede, door de Kóningin op ci? datum in 1942 uitgespro ken, ter herdenking van de Nederlandsche oorlogsverklaring aan Japan. Hierin werd de koninklijke belofte gedaan in zake staatkundige hervormingen van het Ko ninkrijk der Nederlanden en de Rijksdee- len. H. M. de Koningin zeide in haar toe spraak: Ik achf mij gelukkig, om wederom een aantal onderscheidingen te kunnen uitreiken voor uitstekende daden in de achter cns liggende oorlog verricht, zoo wel bij de overrompeling van ons land in Mei 1940, als bil het taafe en onoverwin nelijk verzet gedurende de jaren van ver drukking en knechting. Sommigen uwer stonden pal in den on- gelijken strijd gedurende de Meidagen, waarin eon overmachtige vijand ons vreed zame land overweldigde. Amdoren hebben het gevecht in den verbeten ondergrond- schen strijd voortgezet, daarbij gedurende jaren van uur tot uur het leven in de waagschaal stellend. In deze laatste eer ik de overlevenden uit het verzet en voor alles de tailcozer;, die, door hun trouw aan Op 31 Aug. 1945 von den aan boord van de „Missouri" in dr Baai van Tokio de officieele overgave- formaliteiten van Ja pan plaats. Gene raal Douglas Mac- Arthur teekent als o p ip e rb evelhebber der geallieerde strijd krachten in het Ver re Oosten de docu menten. de Nederlandsche zaak, hun leven voor het vaderland hebben gegeven. Met u allen gedenk ik hen op dit oogenblik met wee moed en ontroering. Dat zoovelen uit mijn volk tegen een vijand, die oppermachtig en onoverwinnelijk leek, die er meedoo- genloos naar streefde, onze volkskracht te breken, zich moedig en hardnekkig ble ven verweren, hoe zwaar ook de offers waren, vervult ons allen met voldoening en dankbaarheid. Ik vergeet daarbij niet de vrouwen, die zelf medestreden, dan wel hun man, zoon of verloofde in de gelegenheid stelden of zelfs aanvuurden om hun bovenmen- schelijken strijd tot het einde toe voort te zetten. Gij, officieren, onderofficieren en man schappen in dit carré verzameld, gij maakt deel uit van datzelfde volk, dat getoond heeft, ondanks dat oorlog en verdrukking het zoolang bespaard was gebleven, te kunnen en willen strijden voor recht en vrpheid. Grootendeels vormt gij een onderdeel van de divisie, die, straks den naam van Zeven December divisie voerend, naar een ander deel des rijks zal gaan, om daar mede te werken tot het herstel van recht en veiligheid. „Zeven December" zal de naam dezer divisie luiden, omdat in mijn rede van 7 December 1942 de grondslagen zijn neergelegd voor een nieuwe verhouding tusschen de deelen des rijks onderling en binnen die deelen zelve. Deze grondslagen zijn: herstel van recht en veiligheid en vernieuwing in vrij over leg. Onderscheidingen. H. M. de Koningin heeft vervolgens on derscheidingen uitgereikt en benoemd tot: Ridoer der vierde klasse der Militaire Willemsorde: res.-gen.-majoor van den generalen staf H. Koot, commandant der voormalige Binnenlandsche Strijdkrach ten; res.-kolonel jhr. P. J. Six, gewezen chef staf ordedienst, gewezen comman dant der bewakingstroepen; res.-luit.-ko- lonel J. J. F. Borghouts, gewezen comman dant van het strijdend gedeelte der Bin nenlandsche Strijdkrachten, plaatsvervan gend commandant dezer strijdkrachten; den ge pensionneerden majoor J. Mallinc- rodt, 1ste luit. Plasschaert; vaandrig Dek ker; korporaal Scheepstra. De bronzen leeuw is eveneens toegekend, doch wordt later uitgereikt wegens ver blijf in Ned. Indië aan sergeant B. van Heyningen en sergeant A. van der Schoor. V redesconferentie Politieke commissie vestigt een snelheidsrecord Een goed voorteeken voor het verdere verloop van de conferentie van Parijs was de zitting van de politieke commissie voor het verdrag met Finland; waarbij alle re cords van de conferentie werden gebro ken, doordat elf van de 46 artikelen van dat verdrag werden aangenomen, zonder discussie. De voorzitter, de Australiër Beaslay, zei later: „Ik geloof, dat we de gouden medaille hebben gewonnen door onze snelheid". Volgens den voorzitter bestaat er een re delijke kans dat het werk van de commis sie tijdens de volgende zitting wordt vol tooid. Er zat minder gang in het werk van de politieke commissie voor Italië, die een amendement van Australië verwierp, waar bij een sub-Commissie zou v/orden inge steld om te beslissen of het plateau van de Mont Cenis aan Frankrijk of Italië zou be- hooren. De militaire commissie verdaagde de dis cussie over een nieuw amendement van Nieuw-Zeeland, waarbij werd vastgesteld, dat de Veiligheidsraad de bewapening zou vaststellen van de voormalige vijandelijke landen. Met algemeene stemmen nam de commissie vervolgens de verdragsclausule aan betrekking hebbende op de Italiaansch- Fransche grens. De economische commissie voor den Balkan kon niet tot een beslissing komen over een amendement van Zuid-Afrika, waarbij er bij de Roemeensche regeering op werd aangedrongen redelijke prijzen te betalen voor de goederen, die haar als herstelbetalingen werden geleverd. De economische commissie voor Italië nam met handopsteken een Fransch voor stel aan, waarbij een sub-commissie werd benoemd voor het opstellen van een za kelijk overzicht van de herstelbetalings- eigchen- De voorzitter der commissie deelde mede, dat Nederland en België eischen tot herstelbetalingen hebben ingediend. De politieke commissie voor Roemenië besloot na een debat van drie en een half uur, een Hongaarschen afgevaardigde uit te noodigen de zienswijze van zijn land kenbaar te maken ten aanzien van de Roemeensch-Hongaarsche grens. Rusland', de Oekraine, Tsjecho-Slowakije en Wit- Rusland verzetten zich hiertegen. fr ZIJ LEEREN HET NOOIT. Hjalmar Schacht, Hitler's finan- cieele deskundige en een van de 21 beschuldigden bij het proces te Neurenberg, heeft tijdens de lunch een kop koffie naar een Ameri- kaanschen persfotograaf gewor pen. Men overweegt het opleggen \^van een disciplinaire straf. De Britsche bevelhebber in Palestina heeft de doodvonnissen, welke onlangs over 18 Joden werden uitgesproken, gewijzigd in gevangenisstraffen. (De Joden werden veroordeeld wegens overvallen op spoor- wegwerkplaatsen en het schieten op Brit sche troepen). Het Britsche ministerie van Koloniën heeft gisteravond verklaard, dat de Moef ti van Jeruzalem voor Groot-Brittannië on aanvaardbaar is als gedelegeerde op de aan. staande Londensche conferentie in zake de toekomst van Palestina. Anti-semitisme EBN KLEIN ARTIKELTJE in het num mer van 27 Juli j.l., waarin eenige grieven tegen bepaalde manier van doen van Joden werden geuit, heeft nogal ru moer verwekt. Het werd zelfs voor enke len aanleiding om een persoonlijken aan val te doen op den heer Wilmer. Welnu, de heer Wilmer treft geen enkele blaam. Van het onderhavige artikeltje heeft hij geen kennis kunnen nemen en het is nooit aan hem voorgelegd. De verwijten moeten dus niet aan hem worden gericht. Nu het stukje zelf. Degene, die het stukje geschreven heeft, is in geenen deele anti-semiet en heeft daarvan tijdens den oorlog voldoende be wijzen geleverd door illegaal werk. Nu kan men van meening verschillen over het meer of minder sympathiek of antipathiek klinken van bepaalde zegs wijzen en uitdrukkingen. Maar het mee- rendeel der reacties wekt zeer sterk den indruk, dat de uitgeoefende critiek wordt gedoodverfd als anti-semitisme. om daar mee bij voorbaat aan de critiek haar kracht te ontnemen. Toen wij sa de bevrijding over sommige handelingen van Engelschen, Canadeezen en Amerikanen onze meening te kennen gaven met de woorden: „Dat zijn me óók lieve jongens", was er geen sterveling, die daar antipathie tegenover het Engelsche volk, de Canadeezen of de Amerikanen uit las. Waarom moet het dan anti-semitisme zijn als men spreekt over „de lieve jood jes*' die het David-Hotel in de lucht laten vliegen? De Britsche regeering publiceer de een officieel document over het stop zetten der onwettige immigratie in Pales tina. „Dit document", aldus een Lon- densch correspondent van ...De Maas bode", bevestigt in hoofdzaak hetgeen reeds sterk werd vermoed en in den loop aer maanden steeds duidelijker werd, dat de „tragedie" van de over volle immigrantenschepen niet veel meer dan een echte vertooning was, met niet al te tragische inhoud". Ls de Britsche regeering nu anti-semi- tisch? Is die correspondent nu een anti semiet, omdat zij béiden feiten meedeelen, die sommige Joden misschien liever niet gepubliceerd zagen? Een Tweede-Kamerlid stelt vragen aan de regeering naar aanleiding van proces sen, die door Joden worden gevoerd tegen textielhandelaren, die tijdens den oorlog aan bevoegde Nederlandsche instanties had den gehoorzaamd. Is die man daarom anti semiet? En zijn de textielhandelaren, die zich verzetten en óók op hun recht staan, daarom anti-semiet? Wanneer men elke critiek op houding en daden van Joden uit den booze acht, dan ziet men in iedereen, die wél critiek uitoefent, natuurlijk een anti-semiet en dan is het maar een heele kleine stap, om zoo iemand meteen uit te maken voor fas cist, hetgeen de communistische praktij ken verdacht dicht nabij komt. Immers, als je het met dié niet eens bent, ben je onmiddellijk ingedeeld bij de reactio nairen, neo-fascisten en dergelijke. Wanneer men uitdrukkingen zooals: „Wanneer je David aan zijn oor trekt, schreeuwt heel Israël", óók al ziet als an ti-semitisme, wat moeten wij dan in 's he melsnaam met tallooze sommigen al eeuwenoude Hollandsche uitdrukkingen beginnen, zooals: „Je bent aan de Joden overgeleverd", of: „Twee Joden weten wat een bril kost". Dagelijks wordt er critiek uitgeoefend op katholieken, maar wij zijn niet ioo be krompen om de man die dit doet direct te kwalificeeren als anti-papist. Welnu, wij zijn géén anti-semiet en wij wenschen op geen enkele manier aan het anti-semitisme voedsel te geven. Maar wij wenschen in een vrij land, in een vrije pers, critiek te mogen uitoefenen, óók op handelingen van Joden. En wil men elke aanmerking op Jood- sche manier van doen doodverven als anti semitisme, dan wekt men daardoor alleen maar den indruk dat men die critiek zijn kracht wil ontnemen. H. SONDAAL. rVE MINISTERS VAN BUITENLANDSC HE ZAKEN van de Groote Vier hebben '-'gisteren in een eerste zitting van den Raad sedert de Parijsche conferentie, be sloten alle artikelen van de ontwerp-vredesverdragen, waarover zij overeenstem ming hebben bereikt, op de Parijsche conferentie te verdedigen. Dit beteekent dan, dat de ministers de moeizaam verkregen resultaten van vele weken beraadslagen, wenschen te behouden en de basis van de verdere vredesdiscussies willen handhaven. vin van meening met Molotof. De twee eerstgenoemden waren tegen een uitstel en vonden, dat de vredesconferentie en de al gemeene vergadering van de UNO, gelijk tijdig moesten loopen. Molotof was van meeaiing, dat de kleine landen niet ge noeg vertegenwoordigers hadden voor bei de vergaderingen. DE GERUCHTEN OVER BEDREIGING VAN BEVIN S LEVEN. In verband met de berichten over de ont dekking van plannen van „Joodsche terro risten" om een aönslag op Bevin te plegen, is door de „Sureté Nationale" medegedeeld, dat reeds ruim een maand geleden, nog vóór de opening van de Vredesconferen tie, door Scotland Yard dienaangaande in lichtingen zijn verstrekt aan de „Sureté". Een zorgvuldig onderzoek werd ingesteld, doch daarin heeft zich geen nieuw feit voorgedaan. De Fransche politie blijft waak zaam. MORGEN, 31 AUGUSTUS. ZAL DE LEID SCHE COURANT NIET VERSCHIJNEN. Vereenvoudiging van procedure De ministers werden het tevens eens over een eenvoudiger wijze van behandelen van amendementen, welke in hoofdzaak hierop neerkomt: 1. De Raad van Ministers der Groote Vier zullen hun plaatsvervangers opdragen de verschillende amendementen en nieuwe voorstellen van de leden der conferentie en van de geallieerde en voormalige vijan delijke landen te bestudeeren ten einde uit te maken of een amendement eventueel de steun van de Groote Vier verdient. 2. De Raad van ministers zal informeele bijeenkomsten houden ten einde te trachten eventueele meeningsverschillen ten aan zien van eerder genoemde amendementen en nieuwe voorstellen op te lossen en om de aanbevelingen van plaatsvervangers te bespreken. 3. Als de ministers onder elkaar niet tot overeenstemming kunnen komen over de amendementen, zullen zij toch het betref fende artikel van het vredesverdrag, waar over zij overeenstemming hadden bereikt, steunen, terwijl zij vrij blijven naar eigen goeddunken te stemmen over zaken die bui ten het bepaalde artikel vallen. Wat betreft de kwestie van het uitstel len der algemeene vergadering van de Ver- eenigde Naties verschilden Byrnes en Be- ooooo WEERSVERWACHTING OOOOO tot Zaterdagavond: g g Geleidelijk verder afnemende wind g g tusschen Z.O. en Z.W. Aan de Noord- o g zeekust in den nacht en ochtend o o plaatselijk nog een buitje. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQQOcu.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1