CcicLeheCourcwit „Russische tactiek wordt ondragelijk" TpS Overval op Blokband-taxi-chauffeur Boerenbond van Brabant in het goud Geheim Finsch leger tegen Rusland! WOENSDAG 28 AUG. 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, ƒ1.10 p. mnd, ƒ3.25 p. kwartaal. Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10870 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. By contract belangrijke korting. De jeugtl in dezen tijd J7EN BEKEND MAN op onderwijsgebied "en ook daarbuiten, dr. C. P. Gunning, is 1 September a.s. 35 jaar werkzaam bij het onderwijs en daarvan 30 jaar als rector van het Amsterdamsch lyceum. In een in terview naar aanleiding van dit lustrum verklaarde hij o.m.: „In tegenstelling tot vele andere jeugd leiders heb ik een rotsvast vertrouwen in de jeugd en ik ben er zeker van, dat zij, allen symptomen ten spijt, dit vertrouwen niet zal beschamen. Ik ben van 1911 met de jeugd in aanraking geweest en heb dus vele groote veranderingen meegemaakt, maar ik acht de mogelijkheden nu gunsti ger dan na 1918, toen de jeugd de ouderen opzijde wilde schuiven. Thans is de jeugd geestelijk verdiept en bereid den steun van ouderen te aanvaarden, mits deze begrip voor h,aar toon en. Het is hetzelfde pro bleem, als zich bij Indië voordoet: „Laat ons niet aan ons lot over, maar begrijp onze aspiraties''. Wij zijn mèt dr. Gunning optimist. Het is niet de eigenlijke jeugd, in wie wij na den oorlog moeten constateeren zoo veel onevenwichtigheid en onredelijkheid in de waardeering van het werk van oude ren! Het waren en zijn meestal personen, die tot de jeugd willengerekend wor den, en niet altijd met geheel onbaatzuch tige bedoelingen! Er waren en er zijn uit zonderingen, maar de zéér velen uit de kringen van de eigenlijke jeugd, die wij kennen, willen frissche en gezonde denk beelden en strevingen in daden en in prac- tijken omzetten, doch aanvaarden daarbij gaarne de medewerking en den steun van ouderen; erkennen daarbij de groote waar den van kennis, ondervinding en ervaring, die ouderen zich hebben verworven. Na tuurlijk eischen zij volkomen terecht, dat de ouderen begrip hebben voor hun denk beelden en strevingen. En de ouderen, die dat begrip zich niet kunnen eigen maken, hebben dan ook inderdaad hun tijd gehad. Het algemeen belang eischt samenwer king van jong en oud, van jongeren en ouderen allen te zamen in eendrachtig willen en streven. Naar aanleiding van een onlangs door maarschalk Tito gehouden rede, waarin de Zuid-Slavische leider scherpe beschuldi gingen uitte tegen het Vaticaan, verklaart de „Osservatore Romano" het volgende: „Wij kunnen cns geen rede van een staatshoofd herinneren, waarin een derge lijke taal jegens een souverein, met wien diplomatieke betrekkingen worden onder houden, gebezigd is". Het blad zegt ver volgens: „Hieruit moet geconcludeerd worden, dat de maarschalk zich tegen de Katholieke Kerk heeft verklaard, omdat de ze boven de volkeren staat en dat hij daar om de staatskerk prefereert". Het Vaticaansche orgaan voegt er aan toe, dat een dergelijk verschijnsel zich in de Oekraine en Polen in Duitschland en het Tsaristische Rusland heeft voorgedaan. Tegenwoordig gebeurt zulks onder revolu- tionnaire en vroeger onder despotische regiems. HET ZILVEREN PROFESSIE-FEEST VAN PROF. DR. H. VAN ROOYEN O.S.C. Een plechtige H. Mis werd hedenmorgen in de Kruisheerenkerk opgedragen ter ge legenheid van het zilveren professiefeest van, zooals werd afgelezen, „meneer van Rooyen". Want behalve „pater" voor de parochianen, „professor" voor de buitenwe reld en „pastoor" voor de studenten, is dr. Henri van Rooyen „meneer" binnen de klooster-muren. De Mis van dezen dag ge leek bijna geschreven voor dit feest, dat de Augustijnen-pastoor in deze Augustusmaand op het feest van Augustinus vierde. Het Epistel gaf in het kort weer de moeilijke taak van een studenten-pastoor, terwijl in het Evangelie sprake was van een „civi- tas", die niet verborgen* is gebleven. Bij het H. Misoffer werd dr. van Rooyen geassisteerd door prior Bakker en pastoor Klaverweyden. Onder de bewierooking na het offertorium werd op het orgel het „Hal lelujah" van Handel gespeeld. DR, JOS. KLEYNTJES SJ. Maandag heeft de bekende Jezuiet pa ter dr. Jos. Kleyntjes zijn veertigjarig priesterfeest herdacht, oud-leeraar in de geschiedenis, jaren-lang secretaris van wij len mgr. Schioppa, internuntius in Den Haag en werkzaam aan het secretariaat van den Generaal der Jezuieten te Rome. De „Maasbode" schreef over deze jubilaris: „Men zal evenals hij zelf een ontdek kingsreiziger moeten zijn om uit te vin den, waar mien dan jubilaris op zijn feest dag de hand zal kunnen drukken. Deze stoere zeventiger is altijd en route of staat net op punt om weer te vertrekken voor historische onderzoekingen of om ergens in de wereld zijn hulpbehoevenden even naaste bij te staan". EEUWFEEST ACHELSCHE KLUIS. Met grooten luister is gisteren het eeuw feest gevierd van de St. Benedictus abdij, het bekende Trappistenklooster, de Achel- sche kluis, dat op de Nederlandsch-Belgi- sche grens gelegen is. Kerkelijk vond het feest zijn hoogtepunt in een pontificale Hei lige Mis, opgedragen door den ambt van de feestyierende abdij, dom. Columbanus Te- was. 't Wereldlijke hoogtepunt was zeker de indrukwekkende receptie in de kapittelzaal, tijdens welke de verdiensten van de abdij werden erkend door twee hooge onderschei dingen van Vader Abt. De Belgische minis ter van justitie overhandigde hem de ver sierselen van Officier in de Leopold-orde, terwijl jhr. mr. J. T. Smits van Oijen, wnd. comm. van de Koningin in Noord-Brabant, hem namens Koningin Wilhelmina en de Nederlandsche Regeering de ordeteekenen overhandigde van Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Groot enthousiasme ver wekte ook de mededeeling van Vader Abt tijdens de feestmaaltijd, dat er besloten was telegrammen van hulde te zenden aan Paus Pius XII, Koningin Wilhelmina en Koning Leopold. DE VREDESCONFERENTIE TE PARIJS /"■ISTEREN ZIJN NIET MINDER DAN ZES COMMISSIES van de Parijsche Vre- desconferentie bijeen geweest. De verwachting, dat de vredesweek nu wel een flink eind zal zijn opgeschoten, is evenwel onjuist, want nooit leek de vrede verder zoek dan gisteren. De heeren Beasly (Australië) en Visjinsky (Sovjet-Rusland) vlogen elkaar in de haren naar aanleiding van een Australische voorstel om, nota- bene „ter vergemakkelijking der onderhandelingen en ter bespoediging van de be sprekingen" de werkzaamheden van de politieke en territoriale commissie inzake de grenzenbestudeering van Italië over te dragen aan een enquête-commissie. Australiër, Beasly zuivert de atmosfeer De voorsteller, kolonel Hodgson, zei, dat er zoo veel materiaal te behandelen is, dat een speciale enquêtecommissie dit beter kan doen. „Hoevelen van ons hebben ook maar de kaarten der grenzen kunnen be- studeeren?" vroeg hij. Toen kwam Visjinsky naar voren die in duidelijke bewoordingen Hodgsons opmer king, dat men geen tijd had om naar de kaarten te kijken, bestreed. H'ï haalde er een oud gezegde van Marx bij aan („hoe wel ik betwijfel of het verstandig is om in deze vergadering Marx te citeeren"), namelijk, dat „onwetendheid geen excuus is". Verder vond hij, dat kolonel Hodgson sdheen te meenen, dat al het reeds gedane werk niet deugde. Nadat de Engelschman McNeil het voor Australië had opgenomen en zijn voorstel had herhaald, stond de Australiër J. A. Beasly op. Reeds voordat hij sprak was het de aanwezigen duidelijk, dat hier iets komen ging. Beasly begon meteen stevig tegen Rus land van leer te trekken. Hij gebruikte in zijn vurig betoog zelfs woorden als „leugens", „intimidatie" en „machtspoli tiek". De Russische tactiek om tegenstan ders de Russische meening op te dringen wordt langzamerhand ondragelijk" brieste Beasly, wiens argumenten tijdens vorige zittingen door Visjinsky waren geklei neerd. Op dit punt stelde de voorzitter der commissie, een Zuid-Afrikaan, voor of men het incident maar niet als gesloten wilde beschouwen, waarop Visjinsky, die was opgestaan, protesteerde tegen de op merkingen van den Australiër. Doch deze voelde zich vlot op dreef. Kwaad riep hij uit: „Best, u heeft al heel wat gezegd, maar ik zal er het mijne aan toevoegen". Het was doodstil in de zaal. „Leven zonder angst bestaat tegenwoor dig niet meer", vervolgde Beasly. „De angst waart rond in Europa, dat er na den oorlog droevig uitziet, en deze angst wordt versterkt door de Russische tactiek om aan tegenstanders de Russische meening op te dringen. Wij weigeren ons te laten intimideeren!" Beasly was bijzonder verbitterd over hetgeen Visjinsky den vorigen dag had ge zegd, namelijk, dat Australië zich maar niet zoo druk moest maken over de Roe- meensche herstelbetalingen omdat het er zoo ver van af lag. „Ons land mag dan 24.000 kilometer van Europa afliggen, maar wij hebben in twee Europeesche oor logen meegevochten. Wij hebben daarbij vele van onze beste menschen verloren. Wij weigeren te erkennen, dat Sovjet-Rus land meer rechten heeft dan wij. Wij zul len ons niet laten intimideeren, omdat een bepaalde mogendheid zich op een gegeven moment machtig voelt". Beasly attaqueerde vervolgens de Russi sche bewering, dat de Australische dele gatie, evenmin als de Grieksche, hun volk vertegenwoordigen. „De Russen schijnen van meening te zijn, dat geen enkele de legatie het volk, waartoe zij behoort, dit ook inderdaad vertegenwoordigt, tenzij zij er dezelfde opinie op na houdt als de Rus sische. Als men hem (Visjinsky) hoort, dan zou men zeggen, dat over de heele wereld de communistische bladen toonaangevend waren. Welnu, in Australië leest niemand een communistische krant, en ik vertegen woordig het volk van Australië". „Ik wei ger om te worden aangeblaft, door wien dan ook. Wij hebben gelijke rechten als de rooden en kunnen zooveel amendemen ten indienen als wy willen". Beasly's uitbarstingen zuiverden de at mosfeer, de rest van de besprekingen ver liep vlot en aan het einde kon men Beas ly en Visjinsky vriendschappelijk met elkaar zien praten en lachen, voordat zij de zaal verlieten. Het voorstel, waar al deze „opluchtende herrie" om was begonnen, lieten de Australiërs ten slotte vallen ten gunste van een dergelijk voorstel van de Fran- sch'en, dat met algemeene stemmen werd aangenomen. De politieke en territoriale commissie zal een permanente subcommissie hebben, die na elk geschil de Italiaansche grens zal onderzoeken. Postzegels met de beeltenissen der drie prinsesjes zullen van 16 Sept. tot en met 31 Oct. met een toe slag boven de fran-_ keerwaarde door de" Posterijen worden uitgegeven. De net to-opbrengst zal ten goede komen van het hulpbehoevende kind en van de tu berculosebestrijding. A.N.P. P. INrWmAnnlWr nraiANfl I' i-i i-~ ■n NEDHUANQ] Voor de tweede maal in zeer korte tijd :s een chauffeur van een Amsterdamsche blokband-taxi het slachtoffer geworden van een roofoverval. Maandagavond spra ken op den Dam twee burgers en een mi litair den chauffeur aan. Zij hadden de xrein gemist en wilden nu per taxi naar Haarlem. Toen de taxi ter hoogte van Halfweg reed. gaf een der inzittenden den chauffeur bevel tot stoppen en op hetzelfde moment voelde hij twee revolvers in zijn rug. De overvallers eischten zijn geld en de wagen. Het gelukte den chauffeur het por tier te openen en hij trachtte de aandacht te trekken van een tegenligger. Op dat moment echter begonnen de overvallers op hem te schieten en de 'bestuurder van de passeerende auto, menende dat er op hem gevuurd werd. reed door. Intusschen was het den chauffeur gelukt uit de wagen te komen en een tweeden wagen aan te houden. Ijlings reed hij naar de politie post in de Amsterdamsche Poort bij Haar lem en vandaar naar het bureau in de Smedestraat. waar aangifte werd gedaan. Later op den avond meldde een automobi list de politie, dal er op den weg een totaal vernielde blokbandtaxi lag Inderdaad lleek dit de gezochte wagen te zijn. De dieven zijn vermoedelijk eerst tegen een lichtmast, daarna tegen een boom gere den, waarna de wagen is gekanteld. De De N. C. B. heeft te Tilburg het gouden feest der organisatie gevierd. Duizenden boeren hebben dit feest bijgewoond. Mgr. Mutsaerts, Bisschop van 's Bosch, en mgr. Baeten, Bisschop-coadjutor van Breda, hebben pontificale H. Missen opge dragen. Op de receptie kwamen talrijke autori teiten het bestuur gelukwenschen. De daarop .volgende feestvergadering in het Sportpark werd bijgewoond o.m. door minister Huymans en minister Mansholt. De bondsvoorzitter, de'heer C. Moors uit Nieuw-Vosmeer, deelde in zijn openings rede mede, dat het hoofdbestuur besloten had om een bijzonderen leerstoel te vesti gen aan de R. K. economische hoogeschool te Tilburg, voor de bestudeering van de economische en sociale vraagstukken op den landbouw betrekking hebbende. De kosten van deze nieuwe faculteit zullen ge heel door den N. C. B. worden gedragen. Voorts had het hoofdbestuur besloten, naar aanleiding van het onlangs gepubli ceerde herderlijk schrijven voor het epis copaat om verzachtende strafbepalingen toe te passen op leden die zich tijdens den oor log misdragen hebben; met ingang van 1 H.M. DE KONINGIN BESCHIKT OP GRATIEVERZOEKEN. De Minister van Justitie maakt bekend, dat door H. M. de Koningin afwijzend is beschikt op de gratieverzoeken van J. E. Feenstra, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechtshof te Arnhem, en van J. C. Moolenijzer, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam. Tevens wordt bekend gemaakt, dat H.M. de Koningin gratie heeft verleend aan C. Kooiman, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechtsof te 's-Gravenhage, en aan M. van der Kuur en S. Bakker, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf is ten aanzien van deze laatste drie veroordeelden in het gratiebesluit verwisseld in levenslange ge vangenisstraf. BURGEMEESTER VAN ALKMAAR. Naar wy vernemen is tot burgemeester van Alkmaar benoemd, professor mr. A. Koelma, sinds 1925 gemeente-secretaris van Alkmaar. Januari 1947 kunnen deze personen weer als lid worden toegelaten. Minister Mansholt deelde o.m. mede, dat de heer P. J. van Haaren was bevorderd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en dat aan rector Van Dal de onderscheiding van Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw was toegekend. In het Tilburgsche Sportpark had de op voering plaats van het openluchtspel „Kruis en Ploeg". De tabaksbewerkersbond „St. Willi- brordus" heeft te Valkenswaard verga derd. Aangedrongen werd op een landelij ke loonregeling voor de sigaretten-industrie en om werkloozen zoo spoedig mogelijk in het sigarenbedryf te doen opnemen en. zoolang dat niet mogelijk is, er voor te zorgen, dat zij wachtgeld of overbruggings- steun ontvangen. DE ONTSNAPPING VAN POLITIEKE DELINQUENTEN. Van officieeel zijde wordt omtrent de ontsnapping van 10 gedetineerden uit het bewaringskamp „de Polderweg" te Am sterdam het volgende medegedeeld: Op den 18en Augustus j.l. des avonds om 23.30 uur zijn 10 gedetineerden uit het kamp uitgebroken. Zij hebben het tralie werk. dat uit ijzeren staven van ongeveer 1 c.m. middellijn bestaat en op handbreed te is aangebracht uitgebogen met behulp van een gestolen knijptang, zooals uit het verhoor van de reeds gearresteerde gede tineerden is gebleken. Vervolgens zijn zij door de hierdoor ontstane opening gekro pen. Over het prikkeldraad zijn zij via het terrein van de achter het kamp gelegen gasfabriek ontvlucht. Het onmiddellijk daarop gehouden appèl wees uit, dat het 10 personen betrof, waarvan er inmiddels 7 door eigen bewakingspersoneel te Am sterdam gearresteerd zijn. De volgende personen zijn nog voortvluchtig: J. Mars man, geb. 19.11.'25 (S.S.-er); R. Ch. Lau- rentius, gcb. 5.5.'22 (S.S.-er); J. Wijdenes, geb. 12.10.'22. De post aan de achterzijde van het kamp, waar de ontsnapping plaats vond, is op staa'nden voet ontslagen, aan gezien hij zich niet op zijn post, doch aan de voorzijde van het kamp bevond. Van corruptie van zijn kant of medewerking van andere leden van het personeel, is tot dusverre niets gebleken, een grondig on derzoek naar de houding van deze wacht wordt inmiddels ingesteld. |7R ZIJN BIJZONDERHEDEN bekend geworden over een geheim Finsch leger, dat georganiseerd was door Finsche stafofficieren en de bedoeling had, te vechten aan de zijde van Engeland, als het nog eens tot een oorlog zou komen tus schen de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie. den moest Finland vrijwel al zijn strijd krachten demobijiseeren en de vervolging instellen van al degenen, die voortgingen n;et oorlog voeren tegen Rusland of zien actief verzetten tegen de onderteekening van den wapenstilstand. Dat de Finsche re geering op de hoogte was van het bestaan van een geheim leger, bleek wel hieruit, dat zij een geheime politie stichtte, ten einde deze verzetsbeweging op te sporen en de voorraden in beslag te nemen. Velen van deze verzetslieden zijn nog op vrije voeten, doch in deze maand werden nog 4131 man gearresteerd. Velen werden weer vrijgelaten, sommigen kregen order op een bepaalde plaats te gaan wonen, waar zij onder toezicht van de politie staan, ter wijl 89 werden vastgehouden om nog voor het gerecht te verschijnen. De sterkte van het geheime leger blijkt uit het groot aantal wapens dat in beslag is genomen: 17.000 geweren, 2500 machine geweren en 550 anti-tank-kanonnen. Ver der 20 ton explosieven, 20 parachutes, 30 ton levensmiddelen, 10 ton ruwe olie en bovendien 150 radiozenders en ontvangers, terwijl in geheime kreken, langs dc kust weg verborgen, een heele vloot van kleine motorvaartuigen werd gevonden. Volledig uitgerust voor den strijd Zoodra de wapenstilstand tusschen Fin land met Engeland en Rusland in Septem ber 1944 werd geteekend, legde een aantal stafofficieren van de afdeeling operaties van het Finsche opperbevel in het geheim beslag op een groote voorraad wapenen en oorlogsmateriaal. Zij verborgen deze voor raden op geheime plaatsen. In het geheim wierven zij manschappen aan, van wie vele vroegere soldaten. De leiding verdeelde Finland in 34 „verzetsdistricten", terwijl aan het hoofd van ieder district een plaat selijk commandant stond. De commandant was verantwoordelijk voor het verbergen van de voorraad wapenen en moest nieuwe leden aanwerven voor het ondergrondsche leger. Onder de wapenstilstandsvoorwaar- politie te Halfweg vond in den wagen een revolver en een militair uitrustingsstuk. De politie heeft direct een onderzoek ingesteld, maar tot nu toe ontbreekt ieder spoor van de daders. LEERLING-VLIEGER VERONGELUKT. Op het vliegveld „Nerhoven" te Gilze- Rijen is Dinsdag een lesvliegtuig van de rijksluchtvaartschool, vermoedelijk door te weinig snelheid, in dë bocht, bij het dalen op het vliegterrein neergestort en in brand geraakt. Men kon er helaas niet in slagen de vlammen te blusschen, waardoor de vlie ger levend verbrand is. Het slachtoffer is de 19-jarige leerling-vlieger P. Sodderland, uit Den Haag, die reeds eenigen tijd zonder in structeur mocht oefenen. Een commissie onderzoekt de juiste oor zaak van den brand. Het is het eerste ernstige ongeluk met doodelijken afloop op deze luchtvaartschool. BAKKERS ARBEID OP KONINGINNE DAG. In verband met de viering van den Ko ninginnedag mogen bakkers, die niet reeds op Vrijdag voor de volgende dagen bakken, op Zaterdag 31 Aug. a.s. vroeger beginnen en wel om twee uur. Voor-arbeid voor de grootere bakkerijen is van middernacht af toegestaan. Wie van de vergunning op Za terdag gebruik maakt, mag op dien dag brood vervoeren en verkoopen respectie velijk om half acht en acht uur. Peters wereldkampioen achtervolging In een sensationeele race heeft de Ne derlandsche renner Peters in Zürich het wereldkampioenschap wielrennen in de achtervolgingf behaald. De strijd ging tus schen hem en den Franschman Piel. Botwiunik en Euwe winnen De resultaten van de 11e ronde van het Ctaunton-tournooi te Groningen zijn: Bern steinBoleslafskiej remise KotavLundin remise, VidmarO'Kelly xemi.se, Tartako- werSmislof remise, Szabr» wint van Ya- nofsky, Botwinnik wint van Stoltz, Euwe wint van Denker, Guimard wint van Chris-, toffel, FlohrSteiner en KottnauerNaj- dorf afgebroken. De stand na de lie ronde luidt: Botwinnik 10, Euwe SA, Smislof TA Denker 7, Szabo en Tartakower SA, Stoltz 6. Flohr en Naj- dorff 6 en 1 afgebr. p., Boleslafskiej 5 A, Kottnauer 5'en 1 afgebr. partij, Kotoff en Lundin 5 p., Berrstein. Yanofski en Chris- toffel 4 p., Guimard 3 A, Vidmar 3, Stei ner 2^ en 1 afgebr. p.. O'Kelly 2A p. Wim Slijkhuis heeft te Bergen in Noor wegen ten tweede male den Fin Heino ontmoet, thans op de 3.000 meter. De strijd had een bijzonder spannend verloop, Slijkhuis nam halverwege de leiding en won in 8 min. 8,6 sec., waarmede hij zijn op 27 Juli in Tsjecho-Slowahije gevestigd Nederlandsch record op dezen afstand met 6,9 sec. verbeterde. REVANCHEWEDSTRIJD FEYENOORD CURACAO. Op verzoek van het bestuur van den Cu- ragaosche voetbalbond zal er een revanche wedstrijd worden gespeeld tusschen Feyenoord en Curagao. De spelers uit de West zijn van meening, dat de weersom standigheden op 20 Augustus hen in zeer hooge mate parten hebben gespeeld en willen daarom een nieuwe ontmoeting met Feyenoord, welks bestuur de „uitdaging" heeft geaccepteerd. De revanche zal op Za terdag 14 September a.s. 's middags om vier uur in het Feyenoordstadion worden gespeeld. VONNIS TE NEURENBERG OP 23 SEPT.? Naar van gezaghebbende bron wordt te kennen gegeven, zal het internationale militaire gerechtshof te Neurenberg waar schijnlijk na sluiting van het proces 3 we- ken op reces gaan. Indien het proces Za terdag beëindigd wordt, zal het uitspreken van het vonnis zeer waarschijnlijk tegen 23 Sept. plaats hebben. RUSSISCHE INSTRUCTEURS IN ALBANIc? Volgens te Athene in omloop zijnde be richten, op grond van „inlichtingen door Grieksche militaire kringen ontvangen", schat men, dat Albanië momenteel 75.000 man troepen zou hebben, met inbegrip van 10.000 officieren en 12.000 onder-officieren, die door Sovjet-officieren opgeleid zouden worden. Volgens dezelfde bron zouden eeni- ge huizen in Tirana ontruimd zijn voor Rus sische instructeurs. DISTRIBUTIENIEUWS BONKAARTEN KA, KB, KC 610 541 tot 545 brood 800 graim brood 546 brood 400 gram brood 1 549 boter enz. 125 gr. boter 550 boter enz. 375 gram margarine of 300 gram vet 560 suiker 750 gram suiker of 1500 gram jam. 551 algemeen 200 gram kaas 552 algemeen 250 gram wasch poeder B13 reserve 1600 gram brood C13 réserve 800 gram brood BI4 reserve 100 gram kaas BONKAARTEN LA, LB, LC 610 513 100 gram vleesch 514 400 gram vleesch A01 melk 2 liter melk B01 en C01 melk 3 A liter melk BONKAARTEN KD en KE 610 041 tot 043 brood 800 gram brood 049 boter enz. 250 gram boter 050 boter enz. 125 gram margarine of 100 gram vet 060 suiker250 gram suiker of 500 gram jam 061 en 062 alg, 250 gram suiker of 500 gram jam 051 algemeen 100 gram kaas 052 algemeen 250 gram waschpoeder B13 reserve 800 gram brood E13 reserve 250 gram rijst, of kin dermeel of kinderbisc. BONKAARTEN LD en LL 610 013 en 014100 gram vleesch D01 en E01 B liter melk TABAKSKAARTEN ENZ. T 452 rantsoenen tabaksart. V 45 200 gr. versnaperingen X452 rantsoenen tabaksart. „VOLENDAM" IN OCTOBER IN NEDERLAND. De „Volendam" wordt omstreeks 10 Oc tober uit Indië in Nederland verwacht. De repatrieeringsdienst ziet zich yer- plicht het publiek er nogmaals op te wij zen, dat verzoeken, om bij de ontscheping van repatrieeringsschepen aanwezig te zijn, niet kunnen worden toegestaan, daar anders een vlotte debarkatie wordt be moeilijkt. doooo WEERSVERWACHTING tot Donderdagavond: g Onaangenaam weer. Koel weer met wisselende bewol- g R king en regenbuien, hier en daar ge- g 2 paard gaande met onweer. Krachtige o 5 aan de kust nu en dan stormachtige 8 5 Z.W. wind. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1