3)e£eicboheSou/fccwt Groote vier nogmaals als gangmakers? De melkprijs voor de boeren verhoogd Derksen-Senfftleben vóór 6 October a.s. 10 „Zware"gevallen uit kamp ontvlucht Achelsche Kluis honderd jaar Trappistenklooster OP KORTE GOLF DINSDAG 27 AUG. 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen S 0.26 per week, ƒ1.10 p. mnd, ƒ3.25 p. kwartaal. Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10869 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WIL MER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent d. m.m. Bi) contract belangrijke Korting. IN BIJ DE CONFERENTIE VAN PARIJS BETROKKEN KRINGEN wint de mee- ning veld, dat eenigsgezinde pogingen van de „grote vier" noodig zijn om de con ferentie meer wind in de zeilen te blazen. De eerste stappen om te komen tot afzon derlijke bijeenkomsten van de „groote vier" zijn reeds genomen en men verwacht, dat Bevin deze aangelegenheid met zijn ambtgenooten te Londen zal bespreken, evenals hij dat j.l. Zaterdag te Parijs met de premiers van de Dominions heeft ge daan. Australië ontketent scherpe Russische reactie De groote moeilijkheid zal zijn Amerika en Rusland na de jongste spanning in de diplomatieke betrekkingen zoo ver te krijgen, dat zij het eens worden over de agenda voor dergelijke bijeenkomsten. Australië, den tragen gang van de ëin- delooze debatten in de commissie verbre kend, bracht de bestaande regelingen in discussie, waaraan Rusland zijn sleutelpo sitie in de economie van de Balkanlanden ontleent. Australië stelde in de economi sche commissie voor den Balkan een amen dement voor op het vredesverdrag met Roemenië, waardoor de bestaande regeling inzake herstelbetalingen tusschen Roeme nië en Rusland zou worden gewijzigd. Het vraagt een internationale commissie van onderzoek om te bepalen in hoeverre de voormalige vijandelijke staten kunnen be talen en doet een aanval op de aan de Sow- jet-Unie krachtens de wapenstilstandsver dragen te deel vallende herstelbetalingen van Hongarije, Bulgarije, Roemenië en Fin land. Molotof reageerde scherp op het Austra lische amendement. Hij voerde gedurende 55 minuten het woord en beschuldigde Australië ervan, het geheele gebouw van Balkan-regelingen, door Moskou gemaakt en door de „groote vier'' praktisch bekrach tigd in de ontwerp-vredesverdragen, omver te willen werpen. Als het amendemenft wordt aangenomen, aldus Molotof, zal de duurzame vrede in Europa in gevaar woi> Volgens den diplomatieken correspon dent van Reuter maken officieele kringen te Londen zich ongerust over de gebeurte nissen in China, waar de vorige week ern stige gevechten zijn uitgebroken tusschen regeerings- en communistische strijdkrach ten. Het feit, dat de Chineesche regeerings- strijdkrachten door Amerikaansche autori teiten gesteund worden en de Chineesche communisten in zekeren zin door de Sov jet-Unie, beteekent, dat zulks een moge lijke oorzaak van conflict tusschen de groote mogendheden vergroot. GEEN BRITSCHE NESTELING AAN DE DARDANELLEN. De Turksche pers heeft het bericht van Tass uit Beiroet, volgens hetwelk Groot- Brittannië een militaire aanvoerbasis in de Dardanellen en radar-stations in Thracië zou hebben aangelegd, „een nieuwe leugen van het Sovjet-nieuwsbureau" genoemd. Ook het Britsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft de berichten van Tass tegengesproken. GEEN VERKIEZINGEN GEEN ETEN Herbert Hoover, voorzitter van de Ame rikaansche noodvoedselcommissie, heeft in een interview verklaard, dat de V. S. het zenden van voedselvoorraden naar Joego slavië zullen stop zetten, totdat aldaar vrije verkiezingen overeenko.-istig het te Yalta genomen besluit kunnen worden ge houden. Prof. dr. Henri van Rooyen O.S.Cr. Dat is de jubilaris van morgen getee- kend. scherper dan eenig ander het zou kunnen doen, door...v hemzelf. Morgen viert de zeereerw. hooggel. heer prof. dr. Henri van Rooyen zijn zilveren professie- feest en vandaag, kort voor het afdrukken van onze courant, vernamen wij het pas. Gisteren hadden wij nog het genoegen, hem te spreken over artikelen voor onze cou rant, terloops zeide hij even, dat hij Woens dag in zijn klooster verbleef, en verder niets.Hij heeft blijkbaar alles verme den, om ruchtbaarheid aan zijn jubileum te geven. Dat is prof. dr. Henri v. Rooyen, de man van wetenschap op het ter rein van godgeleerdheid, wijsbegeerte en geschiedenis, redenaar en predikant, schrij ver van boeken en artikelen in tijdschrift en dagblad, hard werker in de practische zielzorg, leider in de katholieke studenten wereld, enliefst staande op den ach tergrond1, teruggetrokken, bescheiden, een voudig. Prof. dr. Henri van Rooyen doceert al vele jaren in het Studiehuis van de Kruis- heeren te Zoeterwoude philosophie en kerkgeschiedenis. De vrucht van zijn stu die heeft hij ook neergelegd in dog matische en historische boeken en artike len, in een reeks van apologetische cur sussen, in zeer talrijke conferenties voor het meest verscheiden publiek. Leiden kent hem den laatsten tijd als „StudenltenHpastoor", inderdaad is „pas toor" zijn officieele titel geworden, hoewel hij meer als professor en het meest als „pa ter" wordt aangesproken. Pater van Rooyen is een man, die het al tijd druk heeft en altijd klaar staat voor werk, dat van hem gevraagd wordt. Nooit doet iemand tevergeefs een beroep op hem, om te spreken, te preeken of te schrijven (dat laatste constateert „De Leidsche Cou rant" met groote erkentelijkheid1!), als 't hem maar eenigseins mogelijk is, daaraan te voldoen. En men hoort hem graag en men leest hem graag. God geve dezen geleerden priester, in wie leeft een haast onstuimige arbeids- drang om anderen van zijn kennis mee te deelen, om anderen te helpen en goed te doen, nog vele gezegende jaren in ons midden! Morgen om 8.15 uur draagt de Jubilaris een plechtige Hoogmis op in de Kruishee- ren-kerk te Zoeterwoude. den gebracht. Niemand, zoo vervolgde hij, heeft Australië gevraagd dit voorstel te doen en zeker Rusland, de V.S. of Roemenië niet. De diensten van Australië „ijn in dit geval niet noodig, of wil men nu werke lijk weer over zaken beginnen, die reeds lang zijn geregeld? De kwestie van de herstelbetalingen kwam weer in het middelpunt van de be langstelling, toen de gepubliceerde lijst van amendementen aantoonde, dat Joegoslavië 1.300.000,000 dollars herstelbetaling van Italië eischt, dit is 13 maal zoo veel als het door de „groote vier" aan Rusland toege stane bedrag. Joegoslavië wenscht het be drag te innen uit de loopende Italiaansche productie, de koopvaardijvloot, gemunt goud van de bank van Italië, een aandeel in de fabrieksinstallaties voor bewapening en het uitvoeren door Italië van bepaalde wer ken in Joegoslavië. 00000000 Het startpistool ooooooo^j 1 O In het eivolle stadion te Oslo zorg- o g de Zaterdag j.l. tijdens de Europee- o sche athletiek-kampioenschappen het pistool van den starter die 2 o blijkbaar teveel gangsterfilms had 2 5 gezien voor een lachsucces, toen o 2 het onverwachts in zijn zak afging. 2 De starter wandelde zoo onver- o schillig mogelijk weg in een poging o om zijn waardigheid te redden en o brak vervolgens bijna het Europee- q sche record hoogspringen, toen hij tot de ontdekking kwam, dat zijn g broek in brand stond. ■ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooö KARDINAAL DE JONG NAAR ROME. Naar de „Msbd." verneemt, is het vertrek van Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong naar Rome. om daar uit handen van Z. H. den Paus den kardinaalshoed in ontvangst te nemen, thans bepaald op 1 October a.s. Behalve door Z. H. Exc. Mgr. dr Jan Olav Smit, die na een verblijf van enkele maanden in ons land weer naar de Eeuwige Stad terugkeert, zal Z.Em. verge zeld worden door zijn heerbroer, pastoor W. de Jong, uit Heerenveen, en zijn secre taris, dr. J. Geerdink. J5U DE PRIJSBEREKENING voor consumptiemelk zal het Bedrijfschap voor Zui vel, te rekenen van 4 Augustus 1946 af, uitgaan van een melkprijs voor den vee houder, welke 50 cent per 100 kg. hooger ligt dan die voor alle andere melk- en zuivelproducten. De vaste uitbetalingsprijs voor veehouders in de z.g. Ie zóne van het Westelijk consumptiemelkgebied wordt met ingang van 29, September a.s. afgeschaft en vervangen door een „vrijen" prijs- Slechts met een halve cent In Westelijk Nederland wordt aan slij ters en veehouders gelegenheid gegeven een anderen leverancier, resp. afnemer te kiezen, welke veranderingen dan 29 Sep tember 1946 zullen ingaan. Aan alle zuivelfabrieken is een circu laire gezonden, waarin de bijzonderheden van genoemde regelingen zijn vermeld, ter wijl zoowel de Plaatselijke als de Provin ciale Afdeelingen van het Bedrijfschap voor Zuivel alle gewenschte inlichtingen kunnen verschaffen. Ofschoon de consumptie-melkers hadden aangedrongen op een verhooging van den prijs, die zij voor de melk ontvangen, met 2 ct. per liter, terugwerkend tot 28 April, heeft de Minister thans bepaald, dat de verhooging een Vt cent zal bedragen, een prijs, waarmede de veehouders in het Wes ten volgens de meest onpartijdige bere keningen, niet kunnen rondkomen bij de tegenwoordige hooge bedrijfs-kosten. Vanaf 29 September zullen nu ook de boeren in het Westen des lands vrij zijn, om fe kiezen, waar zij de melk zullen af leveren. Er zal een streven zijn om de melk aan de industrie te leveren, aangezien dan een hoogere prijs wordt verkregen- Voor onze omgeving zal de keuze bepaald wor den door de Coöp. Melkafzet Centrale, waarbij 12.000 boeren zijn aangesloten. DEN HEER VOGT TREFT GEEN BLAAM Naar „Trouw" verneemt, zal de heer W. Vogt, directeur van de AVRO, die Vrijdag j.l. in zijn kantoor te Hilversum werd gear resteerd, binnen enkele dagen in vrijheid worden gesteld. De zuiveringscommissie voor de radio, dié een onderzoek heeft ingesteld naar de gedragingen van den heer Vogt in den be zettingstijd, heeft uitspraak gedaan. Zij is tot de conclusie gekomen, dat den heer Vogt geen blaam treft. LIQUIDATIE VAN DE HARK? Er bestaan plannen, om, in verband met de aanzienlijke vermindering van den uit het buitenland aangevoerden stroom relief- goederen, een wijziging te brengen in de werkzaamheden van Ned.'Volksherstel. Een liquidatie van NVH-Hark omstreeks Janua ri a.s. zou worden overwogen. Het is echter hoogst, onwaarschnlijk, dat het Bedrijfschap Zuivel er genoegen mee zal nemen, als alle melk als industriemelk wordt aangeboden. Het kan daartegen zijn „veto" uitspreken. MEER ONTBIJTKOEK. Van begin September af zal meer ontbijt koek verstrekt kunnen worden, aangezien de positie van roggebloem en zetmeel het mogelijk maakt grootere toewijzingen te verstrekken voor de fabricage. De wedstrijdcommissarissen van de wereldkampioenschappen te Zürich zijn gister middag in vergadering bijeengekomen teneinde de kwestie, onestaan door de val partij in de finale van het kampioenschap sprint prof session als, tot een oplossing te brengen. De wedstrijd-commissarissen besloten, gezien het rapport van den be- handelenden geneesheer, dat de Franschm an Senfftleben twee weken, nadat hij door den medicus als hersteld wordt beschouwd, legen Derksen zal moeten uitkomen voor het wereldkamp»oenschap sprint der beroepsrenners. De mogelijkheid bestaat, dat Senfftleben niet vóór 6 October aanstaande zal kunnen rijden. In dat geval zal onze lardgenoot Derksen den titel van wereldkampioen toegewezen krijgen. Beslissingskamp te Zürich? Het spreekt vanzelf, dat de ontmoetin gen tusschen Derksen en Senfftleben te Zürich worden gehouden, al voegde men e:. aan toe dat, mochten onvoorziene om standigheden dit verhinderen, ook een an dere open baan, nader door de U. C. I. aan te wijzen, de plaats van de finale zal mo gen zijn. Omtrent den toestand van Senfftleben vernamen wij nog, dat zijn sleutelbeen ge broken is, doch dat deze verwondingen wel spoedig geneze.i zullen zijn. Erger zijn evenwel enkele blessures aan de schouder spieren, die zeer pijnlijk zijn. De rit van Zondag is naar men weet geannuleerd, zoodat twee ritten noodzakelijk zijn en eventueel een „belle". Jan Derksen was van meening, dat het een sportieve oplossing moet worden ge acht. „Ik geloof", aldus Derksen, „dat Senfftleben zeer zeker in staat is vóór 6 October te rijden. Wat de rit van Zondag betreft ik be grijp niet waarom Senfftleben niet gedis tantieerd is, aangezien het volkomen zijn eigen schuld is geweest. Hij kwam weer met zijn elleboog in mijn zij, toen ik in winnende positie lag". Tweede rit achter groote motoren. Maandavond vond voor een uitverkocht huis de tweede serie plaats om het wereld kampioenschap achter groote motoren. De uitslag luid1: 1. Besson, Zwitserland, 1 uur, 33 min. 43.6 sec.; 2. Frosio, Italië, 1.34.5,4 op ruim een ronde; 3. Bakker, Ne derland, op ruim twee ronden; 4. Swoboda, Oostenrijk, op ruim vier ronden; 5. Lemoi- ne, Frankrijk, vele ronden achter. Besson en Frosio hebben zich voor den eindstrijd geplaatst. Bakker zal in ieder geval heden den herkansingsrit mogen rij den. Drie van hen gegrepen. Zondagnacht hebben, aldus de „Volks krant", 10 N.S.B.'ers kans gezien omstreeks half twaalf te ontvluchten uit het internee- ringskamp aan den Polderweg in Amster dam-Oost. Zij bogen het traliwerk van him verblijf uit en klommen over het prikkel draad. Drie man konden in de onmiddel lijke omgeving gegrepen worden. De kampleiding wenscht over de iden titeit van de vluchtelingen geen inlichtin gen te verstrekken, maar aangenomen kan wel worden, dat zij „zware gevallen" zijn, daar de anderen in verband met hun a.s. invrijheidstelling wel geen onnoodig risico moer zullen willen loopen. Naar wij ver namen, zouden juist gisteren alle wapen dragers S.S.'ers en anderen, die actief met de wapens de Duitsche oorlogvoering hebben gesteund naar Den Helder zijn overgebracht. Op het tijdstip van de ontvluchting sur veilleerde aan de achterzijde van het nogal langgerekte gebouw één bewaker. Hoewel schijnwerpers het terrein verlichtten, heeft de man niets gemerkt. Het feit van de ont snapping van 10 man tegelijk spreekt voor zichzelf. Het kan niet anders of de bewa king is onvoldoende geweest. De interne dienst van de P.R.A. stelt nu een onderzoek in om de schuldvraag te kunnen beantwoor den. AANKOMST „TEGELBERG". Het motorschip „Tegelberg" zal Donder dag 29 Augustus om 8 uur in den voor middag te IJmuiden aankomen. De debar- katie zal vermoedelijk rond 12 uur te Am sterdam beginnen. De gouden koets, het geschenk van het Nederlandsche volk aan H.M. de Konin gin, die volgens de vele geruchten weg gevoerd of bescha digd zou zijn, be vindt zich in onge schonden staat in de Koninklijke stallen te 's-Gravenhage. Wij fotografeerden de gouden koets op de binnenplaats van de Kon. stallen. IJEDEN IS MET GROOTE PLECHTIGHEID het feit herdacht, dat honderd jaar ge- leden op 21 Maart 1846 het bekende Trappistenklooster, de Sint Benedic- tus abdij „De Achelsche Kluis" werd1 gesticht. Vandaag zullen in de op de Neder- landsch Belgische grens gelegen abdij Nederl. en Belgische geestelijken en wereld lijke hoogwaardigheidsbekleeders bijeen komen om met den abt en zijn monniken de stichting dezer geestelijke gemeenschap te herdenken. uitoefening van den katholieken gods dienst in Staats-Brabant deed de bewoners van Valkenswaard, Borkel en Schaft om streeks 1650 een kapel bouwen juist over de grens. Deze kapel, temidden der toen malige wildernis, is het begin geweest van de tegenwoordige abdij. Toen er vrijheid van godsdienst in het Brabantsche kwam, vestigde een aantal vrome jonge mannen zich in de kapel en de kosterswoning, leef den daar als kluizenaars en stichtten er een kloostergemeenschap. De kluizenaars hebben honderd jaar geleefd, tot zij dooi de Fransche revolutie werden verdreven. Het Belgische gedeelte der bezitting kwam aan den heer van Achel, het Nederland sche grondbezit werd gekocht door Jan Diederik baron van Tuyll van Seroosker- ken. In 1845 werden gebouwen en lande rijen gekocht door de Trappisten van de abdij Westwalle en 21 Maart 1846 deden 12 paters die tot dan toe gewoond hadden in een klooster te Meersel-Dreef, er hun intrede en werd het trappistenklooster ge sticht. In 1871 wérd het klooster tot abdij verheven. Sinsdien hebben 7 abten de ab dij bestuurd. Het meerendeel der ruim 100 huidige kloosterlingen bezit de Nederland sche nationaliteit In 1914 werden de kloos terlingen door de Duitschers verjaagd-. De beruchte electrische draadversperring liep dwars door den tuin en er werd op eigen Bolwerk van contemplatief Kloosterleven De Achelsche Kluis is vermaard, niet zooals vele oudere abdijen om haar ar chitectonische schoonheid, want zij is een complex van leelijke gebouwen, niet om de kunstschatten, die zij bergt, want zij is zoodanig gestoffeerd, dat „kloosterlijke eenvoud", nog een euphemisme is, niet om haar rijke geschiedenis, want honderd jaar is jong voor een abdij. De Achelsche Kluis is vermaard als een bolwerk van. contem platief kloosterleven, waar nooit iemand in geestelijken of lichamelijken nood- tever geefs heeft aangeklopt. Men behoeft slechts te denken aan het feit, d-at tijdens den jongsten oorlog honderden vluchtelingen in de Achelsche Kluis bescherming en hulp vonden. De geographische ligging der ab dij was haar voorbestemming, om in het vluchtelingenwerk van Nederland naar België en omgekeerd een groote rol te spe len. Terwijl immers de gebouwen op Bel gisch gebied liggen, strekken de landerijen zich grootendeels op Nederlandsch gebied uit, terwijl ook de oprijlaan aan deze zijde der scheidingslijn begint. Voor de ligging der abdij ligt de geschied kundige verklaring. De bemoeilijking dei- grond doch op Nederlandsch gebied een noodklooster ingericht. Van 19401942 on dervonden de kloosterlingen behalve de moeilijkheden inhaerent aan de geographi sche positie van het klooster weinig overlast van den Duitschen bezetter. Op 14 Januari 1943 kregen zij echter onver wacht bezoek van de Gestapo en op last van Seyss-Inquart werd de abdij opgeheven, de bewoners verdreven en de abdij tot het laatste stukje meubilair leeggeplunderd. Door bij de Duitsche legerleiding in Bel gië uit te spelen, dat Seyss-Inquart buiten zijn boekje was gegaan en zich met een Belgische aangelegenheid had bemoeid, werd althans gedaan gekregen, dat een pa ter en tien broeders naar de boerderij mochten terugkeeren, zoodat zij het bedrijf waarvan de kloostergemeenschap leven moet, in stand konden houden en tevens een oogje in het zeil konden houden. Zoo bleven de sacristie en de bibliotheek voor plundering gespaard, voor de rest verlo ren de kloosterlingen al hun bezittingen. Toch is het vandaag feest in de kluis. Om 9 uur was er een plechtige Hoogmis, op gedragen door den abt met pontificale as sistentie van den bisschop van Luik, mgr. L. J. Kerhofs. De feitelijke stichtingsdatum was, zoo als gezegd, 21 Maart, doch vanwege de groote vasten kon het feest toen niet ge vierd worden. Wel werd op dien datum de eerste steen gelegd voor een nieuwe abdij. De ontwer per is de Antwerpsche architect van Ne derlandsche afkomst Jos. Ritzen, in samen werking met een bouwcommissie, ge vormd' door de monniken zelf. HET STAUNTONTOURNOOI. Gisteren werden twee afgebroken par tijen gespeeld. Denker won na 67 zetten van O'Kelly en Steiner speelde remise te gen Bernstein na 84 zetten. De definitieve stand na de 10de ronde Vuidt thans: Botwinnik 9 p., Euwe 7Y, p., Smislof en Denker ieder 7, Tartakower, Stoltz, Flohr en Najdorf ieder 6 p., Szabo 5J4 p., Kottnauer en Boleslafskiej ieder 5 p.; Kotov en Lundm ieder 4 y, p. Vanofsky en Ohristoffel ider 4 p.. Bernstein 3*4 p., Vidmar, Guimard en Steiner ieder 2J4 p., O Kelly 2 punten. HET WERELDSCHAAKKAMPIOEN. SCHAP 1947. In tegenstelling met het bericht, dat de wedstrijden om den wereldtitel schaken definitief in Noordwljk zullen worden ge houden, wordt ons door het hoofdbestuur van den Kon. Ned. Schaakbond medege deeld, dat in Juii 1946 door de algeme'ene vergadering van den wereldschaakbond de organisatie van bedoeld tournooi is opge dragen aan den K. N. S. B., waarvan het hoofdbestuur derhalve te beslissen heeft, waar dit tournooi in Nederland zal wor den gehouden. Deze beslissing is nog niet genomen. De roofoverval op het Postkantoor te Rotterdam Er is vastgesteld, dat het bedrag, het welk Zaterdagavond bij den roofoverval op het hoofdpostkantoor te Rotterdam uit de kluis werd ontvreemd, belangrijk hoo ger is dan 290.000. Volgens het verhaal van den gearresteerden portier, den 41- jarigen B. M. een man met 26 dienst jaren bij de P. T. T. zou de overval ge pleegd zijn door twee personen. Een hun ner, zou den portier, terwijl deze gebon den in zijn loge op den grond lag, met een revolver in bedwang gehouden hebben, terwijl de ander zijn slag zou hebben ge slagen. Naar schatting zou het ledigen van de kluis een kwartier geduurd hebben. Van overhaasting door de dief of dieven schijnt geen sprake te zijn geweest, daar alle deuren, welke gepasseerd moesten worden, en ook de kluisdeur, weer punc tueel op slot waren gedraaid, zoodat de politie eerst moest overgaan te onderzoe ken, wat er eigenlijk gebeurd wss. Bij het openen van de kluisdeur werd de diefstal ontdekt. De buit bestond uit pakketten bankbiljetten en bescheiden, betrekking hebbende op het giro- en postwisselver- keer. Door het gemis van deze bescheiden zijn de posterijen zeer gehandicapt. Ook wordt nog vermist een aangeteekend stuk, inhoudende voor den dief of voor de die- \en waardelonze kennisgevingen van de Rijksverkeersinspectie. GESNEUVELD OF OVERLEDEN TENGE VOLGE VAN OORLOGSHANDELINGEN. De regeering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgeloopén week de na- Volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: marinier 2e kl. K. T. Smits uit Eindhoven; marinier 2e kl. G. Amptmeyer uit Wezep. Koninklijke Landmacht: soldaat B. An kersmit, 1 R.S., uit Diepenveen; soldaat M, P. de Hondt, 214 R. I., uit Wachtebe- ke (België); soldaat E. Hillebrandt, 8 R.S. uit Zwolle; soldaat H. van Laar 26 R. I., uit Terwinseler.; korporaal C. J. Raven- steyn, 9 R. S.f uit Amsterdam; korporaal J. Stroobach, 111 R. I., uit Zaandam; soldaat Slotboom, 18 R. I.. uit Lunteren; kor poraal J. van Veen, 14 R. I., uit Zoeter- vr.eer. Koninklijk Ncd.-Indisch Leger: Timo- reesch fus. H. Tanggi uit Ned.-Indië; ge- rie-sold. 2e kl. P. A. Reindorp uit Ned.- Indië; genie-sold. 2e kl. R. C. Hanibals uit Ned.-Indië; sergt.a art. J. A. Jansen, uit Oidenzaal; mil. sold. E. van Hek, aan be komen verwondingen overleden, uit Ned.- Indië. BINNENLAND. De kolenpositie in ons land ontwik kelt zich gunstig, en de kolen-import uit Duitschland overtrof de verwachtingen. De koffiebon zal, aldus de „Tijd", een week eerder worden aangewezen, om den achterstand in te halen. BUITENLAND. De vrouw van den bekenden Noor- schen schrijver Knut Hamsun is Zaterdag wegens overtreding van de wet op verraad tot drie jaar dwangarbeid veroordeeld. Fritz Bumke, vroeger leider van een arbeidskamp in het beruchte concentratie kamp te Mauthausen, is te Berlijn gearres teerd. Hij werd op straat door een vroege- ren gedetineerde herkend. ooooo WEERSVERWACHTING OOOOO tot Woensdagavond. In den nacht plaatselijk opklarend, 3 met later hier en daar nevel of X mist. Morgen overdag bewolkt weer met op sommige plaatsen tijdelijk 5 wat regen. Meest zwakke wind. Iets 5 hoogere temperatuur, ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooó

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1