9e£eicbclw6oii^atvt Geen oplossing zonder barmhartigheid Tito zwicht voor Amerik. ultimatum Beslissing voor Indonesië op komst? OP KORTE GOLF VRIJDAG 23 AUG. 1946 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen 0.26 per week, ƒ1.10 p. mnd, ƒ3.25 p. kwartaal. Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No.' 10866 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WIL MER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bi) contract belangrijke korting. Wat gevraagd wordt vraagstuk (het vraagstuk der poli tieke delinquenten) nu eenmaal niet wor den opgelost", aldus de minister van jus titie gisteravond in zijn radio-rede; waarin hij op kalme en naar wij vertrouwen kalmeerende wijze de regeeringsplannen heeft uiteengezet. Barmhartigheid is echter geen sentimen taliteit. 't Lijkt er niet op. Verraders zullen hun straf niet ontgaan, evenmin als degenen, die hun mede-mensoh lichamelijk mishandeld of gekweld heb ben. Buiten vervolgingstelling wil niet voor al le gevallen zeggen, dat de betrokkenen nu volkomen vrij van alle straf zijn; geens zins. Buitenvervolging gestelden, die niet schij nen te begrijpen, hoe zij zich moeten gedra gen, zullen, na onderzoek van ingekomen klachten, weer kunnen worden in hechte nis genomen. „Ik vraag, aldus de minister, geen senti- mentalitiet, welke ik uit den booze acht, maar wel mannelijke zelfbeheersching en verzoeningsgezindheid" Dit is een woord, dat moet overwogen worden en in practijk gebracht. Ware en zuivere verzoeningsgezindheid groeit niet op den bodem van sentimentali teit, maar daarvoor is vereischt mannelijke kracht, stoere zelfbeheersching! Barmhartigheid wordt geëischt door „onze beste cristelijke en volkstradities", aldus de minister, en, voegde hij er bij, door de ..eischen der realiteit". Zonder barmhartigheid over heel de wereld zal die wereld opnieuw worden „het schouw- tooneel van de gruwelijkste verschrikkin gen." Reclit CR ZUN NU AL MENSCIHEN, die verge- ten schijnen te zijn, hoe vele Nederlan ders, en in 't bijzonder de georganiseerde illegale verzetsgroepen, zich tijdens de be zetting met kracht en moed hebben gekeerd tegen de onderdrukkers en daardoor ook voor hun mede-Nederlanders veel kwaads hebben weten af te wenden. Deze „vergeetachtigheid" moge niet óók uit de rechtspraak blijken! Gisteren vermeldden wij, dat tegen een der oudste verzetsmannen van den groep Vrij Nederland die in het najaar 1944 door de S.D. werd gearresteerd, door den advo caat-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam zes jaar gevangenisstraf werd geëischt, omdat hij na zijn gevangen neming onder dwang en uit vrees „ver raad" had gepleegd. De man had krachtiger en moediger moeten zijn zal men opmerken. Hij had niet moeten terugdeinzen voor eventueel doodsgevaar voor zichzelf en zijn familie, aldus de advocaat-fiscaal. Ja-wel: als men in een als 't ware absolute veiligheid ver keert, kan men gemakkelijk zoo krachtig en moedigpraten. De „Volkskrant" pleit voor dit geval „barmhartigheid". Wij niet. Wij vragen hier slechts recht: humaan recht, waarbij rekening wordt gehouden met alle omstan digheden, waarin degenen, die gestruikeld is, heeft verkeerd. Is in zulk een geval niet van toepassing art. 40 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Niet strafbaar is hij, die een feit begaat, waardoor hij door overmacht is ge drongen"? MINISTER VAN JUSTITIE OVER DE VRIJLATING F"\E MINISTER VAN JUSTITIE mr, J. H. van Maarseveen heeft een radio-rede ge- houden over de vrijlating van politieke delinquenten. Hij zei o.a.: In de verschil lende kampen zitten nu reeds een of twee jaren tienduizenden politieke delinquen ten te wachten op hun berechting. Tot op zekere hoogte hebben de betrokkenen dit verdiend: wat door de Duitschers en hun Nederlandsche handlangers aan het Neder- landsche volk misdaan is, kan niet met een of twee jaren kampstraf worden uitgeboet. 25.000 „lichte gevallen" komen vrij 25.000 „zware" niet M' Zouden wij echter hier het oog om oog, tand om tand willen toepassen, dan zou in naam der vergeldende recht rechtvaardig heid de wereld, maar nu door ons toedoen, opnieuw het schouwtooneel van de gruwe lijkste verschrikkingen worden. Dit mogen zij, die recht en recht alleen wenschen, be denken. Zonder barmhartigheid, kan dit vraagstuk niet worden opgelost. Ik heb niet ve'el hoop, aldus de minister, dat wij door langdurige vrijheidstraffen de politieke delinquenten werkelijk verbete ren. Matiging. Men zal de leiders en de meest ernstige vormen van landverraad moeten treffen, maar overigens matiging moeten betrach ten. Overdrijft men, dan is de kans groot, dat na verloop van tijd men niet alleen de barbaarschheden van de Duitsche bezetting, maar ook de daarop na de bevrijding ge volgde reactie zal critiseeren, hetgeen niet alleen aan de zedelijke uitwerking van het thans in gang zijnde bestraffingssysteem afbreuk zou doen, maar ook de waardeering voor de houding van de thans levende gene ratie ongunstig zou kunnen beïnvloeden. Moet eenerzijds de staat wonden slaan om de majesteit van het gekwetste recht te herstellen, anderzijds moet de staat bereid zijn op die wonden den balsem der chris telijke barmhartigheid uit te gieten. Ik weet, dat sommigen deze barmhartig heid niet kunnen begrijpen, omdat zij zelf zoo onbarmhartig door den vijand en zijn handlangers getroffen zijn. Niemand van wien bewezen kan worden, dat hij zijn medemensch moedwillig verra den en aan den vijand overgeleverd heeft, of dat hij zijn medemensch lichamelijk mis handeld of gekweld heeft, zal zijn gerechte straf ontgaan. Geen van dezen komen vol gens de regeeringsplannen voor huitenver- volgingstelling in aanmerking. Het plan tot vrijlating nader besprekend, zeide de minister, dat alleen de minder schuldigen vrijgelaten worden. De 21 cate gorieën kunnen zware, ja de allerzwaarste vergrijpen aanduiden, maar eveneens veel lichtere. Gewapende formaties. De richtlijn, volgens welke personen, die bij de gewapende formaties dienst hebben gedaan, bij uitzondering in vrijheid gesteld kunnen worden, heeft de minister ingetrok ken, omdat de vrees is geuit, dat bij hare toepassing het ernstige karakter van het misdrijf van gewapende dienstneming bij den vijand op den achtergrond zou raken. Wel zal bevorderd worden, dat de lichte ge vallen uit deze categorie voor een spoedige berechting in aanmerking komen. De buitenvervolginstelling gaat gepaard met geldstraffen, met verlies van burger- Naar gemeld wordt, zijn de inzitten den van het eerste Amerikaansche vliegtuig, dat op Augustus in Slovënië (Joego-Slavië) .tot landen werd ge dwongen, vrijgelaten, zooals in het Amerikaansche ultimatum werd ge- eischt!. De inzittenden van het tweede omlaag geschoten Amerikaansche vliegtuig, die zich met behulp van parachuten in veilig heid zouden hebben gesteld, zijn nog altijd niet gevonden. Een lid van de Joegoslavische delegatie ter Vredesconferentie te Parijs noemde de incidenten niet ernstig. „De Amerikanen vlogen over ons land en hebben dus gehan deld tegen de onschendbaarheid van ons ge bied. Wat had u verwacht, dat we zouden doen?" Volgens een anderen Joegoslavischen woordvoerder hadden de Amerikanen het incident „uitgelokt", doorop de Parij- sche Vredesconferentie de weegschaal ten gunste van Italië te doen overslaan! Het beroemde beeld „Christus de Verlosser" op den top van den Coroovado (bochel) berg nabij Rio de Janeiro. Het beeld is ruim 35 meter hoog en de armen vormen een kruis van ruim 25 meter, gemeten van vingertop tot vingertop. Het werd vervaar digd door den Franschen beeldhouwer Paul Landowski, die in 1932 met het werk begon. Het Christusbeeld werd in 1931 ge wijd ter gelegenheid van de 100ste herden king van Brazilië's onafhankelijkheid. KLEEFMIJNEN AAN EEN DEPORTATIE SCHIP. Nadat het Britsche schip „Empire Rival", dat een aantal Joodsche vluchtelingen naar Cyprus had gebracht, te Haifa was terug gekeerd, werden drie zwemmers in de na bijheid van het schip waargenomen. De wacht opende het vuur op de onbekende personen. Een half uur later hoorde men enkele ontploffingen. Er begon water het schip binnen te stroomen doch, nadat men de dwarsschotten gesloten had, kon het schip op eigen kracht naar ondiep water varen. M enstelde bij onderzoek vast, dat de ontploffingen door tegen het schip aan gebrachte „kleefmijnen" veroorzaakt wa- WORDEN NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND VASTGEHOUDEN. Naar het A.N.P- uit den grensstreek ver neemt, zou sedert een week in Duitschland een gezelschap Nederlanders worden vast gehouden, in hoofdzaak afkomstig uit Twenthe, die, naar verluidt, onlangs de grens zijn overgegaan om zakenrelaties aan te knoopen en inkoopen te doen. Enkelen hunner reisden in uniform, aldus wordt ge zegd. Enkele leden van het gezelschap zijn reeds teruggekeerd, doch het meerendeel zou worden vastgehouden in Gronau. rechten, en met de voorwaarde, dat de be trokkenen zich als goede Nederlanders voortaan gedragen. Wie deze voorwaarde niet nakomt, zal weer naar de kampen worden teruggevoerd en zal de gewone be rechting moeten ondergaan. Volgens de laatste gegevens hebben de bijzondere gerechtshoven en de tribunalen tot 1 Juli j.l. in totaal 9376 gevallen berecht, dat wil zeggen nog niet ten volle 10 van het aantal personen, dat als politieke delin quenten van hun vrijheid beroofd werden. Dit cijfer maakt het duidelijk, dat de be rechting moet versneld worden en dat men derhalve de taak der bijzondere gerechten en de daarmede samenhangende taak der parketten moet beperken tot de zware ge vallen. De heeren procureurs-fiscaal hebben me degedeeld, dat zij ea ernstig naar zullen streven, het getal van 1,25.000 met inachtne ming van de gestelde .richtlijnen te berei ken. 25000 Het aantal politieke delinquenten, dat in de kampen op berechting wacht, bedroeg op 15 Augustus 1946 nog 51.012. Hieruit vloeit voort, dat, om het getal van 25.000 gedetineerden te bereiken, op dit oogen- blik de vrijlating niet van 40 of 45.000, maar van omstreeks 25.000 delinquenten ver eischt is. Naar schatting zullen hiervan zeker 20.000 in hun oude familiemillieau of anders bij andere familieleden onderdak vinden. Het vraagstuk beperkt zich dan tot om streeks 5000 personen en dat over het ge- heele land verspreid. Wij zullen er allen naar moeten streven, om de vrijgelatenen weer in de normale maatschappelijke verhoudingen en in het arbeidsproces op te nemen. Veel zal hierbij ook afhangen van het gedrag der vrijgelate nen zelf. De minister brachtt een woord van dank aan de kerkgenootschappen, die hun taak van christelijke barmhartigheid in woord en daad op zoo bewonderenswaardige wijze verrichten, alsmede aan de vakvereenigin- gen, die haar steun hebben toegezegd. Ten slotte deed de minister een beroep op 't Nederl. publiek in het algemeen om de vrijgelatenen niet vijandig te bejegenen. Tijdens Haar bezoek aan Zutphen legde H.M. de Koningin een krans aan het gedenkteeken voor hen, die aan den vooravond der be vrijding door de S.D. ter plaatse werden vermoord. De vor stin onderhield zich geruim en tijd met de nabestaanden. Lord Killean luidt laatste phase in Dat het komende bezoek van lord Kil- learn aan Batavia het begin van een laatste phase van de onderhandelingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs zou kun nen beteekenen, wordt duidelijk uit de ver klaring, welke Sjahrir gisteren aflegde. Sjahrir zeide n.l., dat een bijeenkomst onder voorzitterschap van lord Killearn, indien dat verwezenlijkt zou worden, naar zijn gevoelen tot beslissende resultaten zou kunnen leiden. In het bijzonder „indien de Nederlanders een vaste politieke lijn zou den volgen, waarover geen wijdloopige en gedetailleerde raadplegingen met de regee ring in Nederland noodig zouden zijn". In verband hiermede hebben officieele Ne derlandsche kringen er op gewezen, dat er reeds een vaste lijn in dè Nederlandsche politiek bestaat. Ze is gebaseerd op de ver klaring van 2 Februari, op het feit, dat in principe de republikeinsche vorm door de regeering in Nederland niet verworpen wordt, en op de bereidheid om aan de In donesiërs het zelfbeschikkingsrecht te ver- leenen. al zou ook gedurende een begin periode de verantwoordelijkheid over In donesië ten aanzien van het buitenland tij delijk binnen het koninkrijk der Nederlan den moeten blijven. Intusschen is het nog niet zoover. De be slissing hangt af van het resultaat der voor- loopige besprekingen, welke te Batavia zul len worden gehouden. DE PARIJSCHE VREDESCONFERENTIE. Brazilië, pleit voor Italië „Ons doel is niet de herleving van het Italiaansche volk moeilijker te maken of zijn bestaansomstandigheden slechter. Onze taak is, de fundamenten te leggen voor een duurzamen vrede". Deze woorden sprak gisteren de Braziliaansche afgevaardigde da Fontoura op de plenaire zitting van de Parijsche Vredesconferentie. Aan de orde was het debat over de verklaringen van de zes uitgenoodigde landen, die de vorige dagen warén afgelegd. De Braziliaan pleit te voor een mildere behandeling van Italië met het oog op de hulp, welke dat land aan de geallieerden heeft verleend. Een Britsch-Indische afgevaardigde steunde het verzoek van Egypte om Libye tot een onafhankelijken staat te maken. De Gri^k Tsaldaris viel Albanië aan, dat hjj als een vijandig land wilde beschouwen. Hij acht het ontoelaatbaar, dat agressieve landen onder voorwendsel van laat berouw tot de conferentie toegelaten worden. Hij kreeg echter den wind van voren van den Oekraienschen afgevaardigde dr. Manoeils- ky, die Griekenland beschuldigde van te genwerking. De huidige Grieksche regee ring was volgens hem reactionair en fascis tisch. DUITSCHE BISSCHOPPEN BUEEN TE FULDA. De jaarlijksche conferentie van de Duit sche katholieke hiërarchie werd Dinsdag te Fulda geopend door mgr. Aloysius J. Buench uit Fargo, North Dakota. Het was voor de eerste maal in de 78 jaar, waarin deze conferentie heeft plaats gevonden, dat een Amerikaansche bisschop- de conferen tie opende. Mgr. Petrus Legge, uit Meissen, was niet aanwezig op de monferntie. Hij had be richt gezonden, dat hij de vergadering niet kon bijwonen, doch katholieke zegslieden waren van meening, dat men hem gewei gerd had de Russische zone, waarin een gedeelte van zijn diocees ligt, te verlaten. Niet lang geleden was hem door de Russen geweigerd de 1200ste herdenkingsdag van de stichting van de kathedraal van Er furt by te wonen. jpil Oil OIICDII Oil Oil Oil CDII Oil CJ Bijeenkomst Truman Attlee-Stalin 5 Volgens den correspondent te r New-York van de „Evening Stan- Q dard" zouden Truman, Attlee en Q Stalin „ergens in Europa" waar- 0 schijnlijk in de maand October 0 jq „een bijeenkomst houden, tenzij de :r y internationale toestand verbetert". U (Ü3IIC3IIC3II0IIC3I10IIC3II Oil Oil cD Leon Dégrelle verdwenen Leon Dégrelle, de vroegefe leider van de Belgische Rexisten, die van de Spaansche regeering opdracht had gekregen het land binnen acht dagen te verlaten, is eenige uren nadat hfj het ziekenhuis te San Se- bastiaan had verlaten, spoorloos verdwe nen. Hij was aanvankelijk in dat zieken huis geïnterneerd, doch teneinde aan het hem gegeven bevel te kunnen voldoen had hij beperkte bewegingsvrijheid gekregen. De civiele gouverneur van San Sebas- tiaan heeft verklaard, dat Dégrelle zijn eerewoord gebroken heeft. Hij had het ho tel „Maria Christina" uitgezocht als tijde lijke verblijfplaats, doch heeft het blijk baar beter gevonden te verdwijnen. Dé grelle had ook beloofd zich iedere 24 uur bij de politie te melden. Zijn opsporing en gevangenneming is gelast. BLOEMBOLLEN NAAR RUSLAND. Onder auspiciën van het Internationaal Expeditiebedrijf COPEX, zal een dezer da gen een schuit met ongeveer 80 ton bloem bollen vertrekken naar Helsingors, van waar de bollen per trein zullen worden doorgezonden naar Moskou. De bedoeling is langs dezen weg de belangstelling van Rusland weer op te wekken voor de bloem bollen, waardoor de Bollenstreek weer een afnemer van belang rijker zou worden. Binnen enkele weken zijullen eenige be langhebbende bloemisten naar Moskou ver trekken voor het geven van voorlichting. BINNENLAND. Minister Huysmans heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Bataafsche onder Pernis, om de kraak-installatie in werking te stellen. Mevr. van Mook en haar dochter zijn gisteren naar Nederland vertrokken. De glasschilder Joep Nicolas is uit New York naar Amsterdam vertrokken. Hij zal hier overleg plegen met „Monumen tenzorg". Een tweede hoogoven is te ÉTmuiden in gebruik genomen voor den ijzerexport. Een autobus.UtrechtSchoonhoven is op de Lopiker Voordijk omgeslagen en in een moddersloot terecht gekomen met het portier omlaag. Van de dertig inzittenden bekwamen twaalf verwondingen, van wie twee vrij ernstig. In de mijn Hendrik in Brunssum is een arbeider onder de klei-afschuiving ge raakt en vrijwel onmiddellijk gedood. Han gende het onderzoek is het werk stopge zet. Een 76-jarige vrouw, die te 's-Graven- hage van een rijdende tram sprong, kwam te vallen, raakte bekneld en overleed spoe dig. Haar dochter, die haar wilde helpen, brak een arm. Te Arasterdam is een 16-jarige jongen, toen hij op de tram wilde springen, geval len en door de tram overreden en gedood. BUITENLAND. De stoffelijke resten van von Hinden burg, Frederik de Groote en diens vader Frederik Willem I zijn te Marburg, ten Noorden van Mannheim, opnieuw begra ven. Alfred Krupp, de voormalige presi dent van de> Krupp-Werke, en de groot industrieel Fritz Thyssen, de grootste fi nancier van de Nazi-beweging vóór 1943, zullen in het najaar voor een internatio naal gerechtshof te Berlijn terechtstaan. In de Amerikaansche zóne van Duitsch land is een spionne gearresteerd, dr. Lena HertzKrupenko, een Unrra-werkster. Zij heeft toegegeven een medewerkster van de Russische geheime politie te zijn. In den loop van de laatste week van Juli zijn 12 menschen in Hamburg aan hongeroedeem gestorven; 1189 gevallen van deze ziekte zijn daar gerapporteerd. De Tsjechische minister voor den bin- nenlandschen handel heeft verklaard, dat zeer binnenkort het distributiesysteem in Tsjecho-Slowakije zal worden afgeschaft. Uit Warschau wordt gemeld, dat Po len, die een verzoek indienen tot het ver krijgen van de Duitsche nationaliteit, tien jaar gevangenisstraf zullen krijgen. Een aantal communisten, dat 40 da gen geleden te Cairo gearresteerd werd, is een hongerstaking begonnen, uit protest te gen hun gevangenhouding. Tengevolge van kortsluiting in een electriciteitskabel ontplofte tc Brussel een ondergrondsche gasleiding. De ontploffing werd gevolgd door brand in de gasmeters van huizen in de omgeving In Nantes vBretagne) zijn als protest tegen de hooge kosten van levensonder houd luxe bars en hotels geplunderd. Soldij wordt verhoogd Geen gratis Caili-rantsoen Op vragen van het Kamerlid Schoonen- berg over 't ontoereikende zakgeld van de dienstplichtigen 4n verband met het z.g. cadi-rantsoen, dat nagenoeg het geheele zakgeld zou opeischen, heeft minister Fie- vez geantwoord, dat de volgende maatrege len zijn getroffen, om de bezwaren te on dervangen: a. De soldij van den dienstplichtig sol daat is verhoogd, zoodat hij gedurende de eerste drie maanden van zijn verblijf on der de wapenen in plaats van 3.50 thans 5.25 per week ontvangt. Sinds kort is bo vendien de soldij van den soldaat, die drie maanden in opleiding is geweest en die voldoet aan de eischen van geoefendheid, verhoogd tot ƒ7 per week. b. Het wekelijkvsche cadi-rantsoen, dat gemiddeld een bedrag van 3 vordert, kan voortaan ook gedeeltelijk gekocht worden. Een gratis verstrekking van het cadi- rantsoen aan dienstplichtigen acht de mi nister, mede gelet op de financieele conse quenties, niet gewenscht. mSTRIBÜTÏENIEUWS In verband met de slechte rijstpositie zal op 1 September het rantsoen rijst, kinder meel of kinderbiscuits voor de leeftijds groepen van 0 t/m 1 jaar worden verlaagd van 500 tot 250 gram per veertien dagen. Het is evenwel mogelijk op dien datum het rantsoen bloem voor de baby's te verhoo- gen van 100 tot 300 gram per twee weken, zoodat de waarde van het levensmiddelen pakket voor de jongste kinderen door deze verlaging van het rijstrantsoen slechts wei nig verandering ondergaat. DE FRUITDISTRIBUTIE. Bij beschikking van den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning zijn als distributiegoederen in den zin van de distributiewet 1939 aangewezen: le. Alle soorten fruit, zooals appelen, pe ren, pruimen, bananen, citroenen, manda rijnen en sinaasappelen; 2e. Alle soorten gedroogde fruit, zooals gedroogde abrikozen, appelen, peren, prui men, krenten en rozijnen, en 3e. Alle soorten specerijen, zooals noten- muscaat en peper. De beschikking trad gisteren in wer- king. De aflevering anders dan tegen inleve ring van bonnen is dus niet meer toege staan. OP 26 AUGUSTUS TWEE KG. APPELEN, PEREN OF PRUIMEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 26 Augustus af op de reeds ingeleverde bonnen 476 en 976 per bon twee kg. appelen, peren of pruirrven zal worden afgeleverd. Deze twee kilogram zal gedeeltelijk uit handfruit en gedeeltelijk uit stooffruit kunnen bestaan. Van 26 Aug. af mogen appelen peren of pruimen niet meer zonder bon worden verkocht. HUISHOUDZEEP SCHAARSCH. Begin volgende maand zal een bon voor huishoudzeep of toiletzeep worden aange boden. Volgens het blad „De Kruidenier" zijn de vooruitzichten voor de levering van huishoudzeep uiterset bedroevend, zoodat meerendeels toiletzeep verkrijgbaar gesteld wordt. Een mededeeling, die vele huisvrouwen wel niet prettig zullen vinden. Op het de partement toqnde men zich echter minder pessimistisch, aldus de „Nieuwe Courant". GEEN VERF VOOR ONDERHOUDSWERK Het is een ieder verboden, oliehoudende verfproducten (met uitzondering van pla muur, stopverf en oliehoudende siccatief) zonder vergunning van het rijksbureau voor chemische producten te koopen, te ver- koopen of te verbruiken. Ook iedere parti culier heeft zulk een vergunning noodig. Deze maatregel is noodzakelijk gewor den, omdat de grondstoffenvoorziening in de laatste maanden sterk is achteruit ge gaan en een verbetering daarvan voorloo- pig niet is te verwachten. Voor onderhouds werk zal dan ook voorloopig geen verf be schikbaar zijn. De wederopbouw, de scheep vaart en andere vitale bedrijven zullen voorgaan. Voorts wordt het koopen en verkoopen van nitrocelluloselakken vrijgegeven. ooooo WEERSVERWACHTING g In den nacht en vroegen ochtend g plaatselijk mist- of nevelvelden, over- g g dag zwaar bewolkt, geen neerslag van o o beteekenis. Wind aanvankelijk veran-o o derlijk, later matig uit Z.W.-richting. Weinig verandering in temperatuur. v OOOOOOOUOOUOOOUOOOUUOUOOUÓOUUOmjUOUOUOO

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1