Sonei, de Japansche beul Een bedeesd en gedwee mannetje, dat om vergeving vraagt ALS EERSTE VAN EEN REEKS OORLOGSMISDADIGERS, die in Nederlandsch- ^*Indië hun wandaden hebben bedreven, is dezer dagen voor den tydelijken krijgs raad te Batavia, de beruchte Jap^nsche beul, kapitein Sonei, verschenen. Het is een gedwee, zeer bedeesd mannetje, dat de zaal wordt binnengeleid. Beklaagde is in kapiteinsuniform, klaarblijkelijk om des te duidelijker te doen uitkomen, hoe hij door zijn onmenschelijke wreedheden zijn krygsmans-eer besmeurd heeft. Zijn oogen houdt hij steeds ter neer geslagen en zijn stem klinkt fluisterend. Doodstraf geëischt Allereerst worden schriftelijke getuigen verklaringen voorgelezen van Australische krijgsgevangenen uit het 10de bataljon. Het is een lange reeks van korte relazen van de meest gruwzame mishandelingen, de meest scatanische weerdheden dóór Sonei begaan tegenover weerlooze gevangenen- Toen Sonei zijn intrede in het 10de bataljon deed, veranderde het regiem in korten tijd zeer merkbaar. Het minst erger was nog, dat de menschen steeds opgejaagd werden en geen rust meer hadden. Maar wat zijn terreur op het laatste ondragelijk maakte, wa ren de onafgebroken mishandelingen en plagerijen. Er werd dag en nacht geslagen voor de geringste of heele- maal geen vergrijpen. In vele gevallen wist het slachtoffer niet wat eigenlijk de reden was, dat hij tot bloedens toe of zelfs bewusteloos geslagen werd Amboneesche soldaten werden mét een riem door Soneil ongenadig afgeranseld en moesten daarna nog eenige uren in den regen in de houding staan. Waarom? Om dat zij tegen den regen beschutting zoch ten in hun barakken. De menschen waren zoo bewerkt, dat zij nog dagen na het ge beurde met wonden in het gezicht en ge zwollen oogen rondliepen. Hij herinnert het zich niet meer. -Telkens nadat de president een dezer verklaringen heeft voorgelezen en de tolk ze in het Japansch heeft vertaald', wordt Sonei gevraagd of de feiten, zooals zij ver meld werden juist zijn. En het stereotype, telkens weerkeerende antwoord is: „Dat herinner ik me niet meer". Het publiek in de rechtszaal reageert op deze ontwij king zoo nu en dan met een zacht gemom pel. De president, mr. Peters, bevestigt dan het antword met een berustend: „You don't remember. Sonei scheen het vooral op Nederlan ders begrepen te hebben; dit wordt althans eenige malen in de schriftelijke getuigen verklaringen beweerd. Het verhaal hoe eep, Nederlandsche officier met een stuk ijzer- draad door den man, die „altijd het beste voor had met de aan zijn hoede toever trouwde krijgsgevangenen" het gelaat werd opengescheurd en de oogen werden ver wond, is ijselijk om aan te hooren. Hoewel toegezegd was, dat men min stens eens in de maand mocht schrijven, ging er in werkelijkheid niet meer dan een brief in de vijf a zes maanden uit. En bij wijze van intermezzo in de correspon dentie verbrandde Sonei zoo nu en dan een heele mailzak. Langdurig wordt stilge staan bij het gebeurde met een aantal Am- SPORT Het Staunton Tournooi te Gróningen Gisteren werd de zevende ronde gespeeld. Ze eindigde gelijk die van Dinsdag met een nederlaag voor de witspelers: 15 (tegen 2—5 gisteren). De paringen waren giste ren iets minder belangrijk dan gisteren; uit de Tesultaten blijkt echter, dat in dezen wedstrijd ook de hekkesluiters sterk genoeg zijn, om het te kunnen opnemen tegen de favorieten. Slechts Botwinnik heeft gewon nen, Euwe, Denker en Smislof moesten ge noegen nemen met remise, Stoltz heeft zelfs verloren, evenzoo Kotof, de temperament volle Najdorf danste van vreugde toen hij zijn zeer slecht staande partij tegen Flohr heeft gered. Botwinnik staat nu weer alleen aan den top. De stand is na deze zevende ronde: Bot winnik 6A p., Euwe 6 p., Denker, Smyslov en Tartakower 5 p., Kottnauer en Szabo 3'A P„ Bernstein en Kotov 3 p., Boleslafs- ki, Christoffel, Lundin en Yanofsky VA p., O'Kelly 2 p., Guimard, Steiner en Vidmar VA punt. Vanmiddag om 2 uur volgde de achtste ronde met o.a. SmyslovEuwe en Botwin nik—O'Kelly. ATHLETIEK. In ons nummer van Maandag j.l. gaven wij een uitgebreid verslag van de interre gionale athletiekwedstrijden, welke door Docos op de Sintelbaan van de Leidsche Hout waren gehouden. De uitslagen der laatste wedstrijden zijn als volgt: DocosIIEV 45H36A', DEM I Holland 45—38; Velsen—DEM II 29^—51^1 Docos II—KDO 39—43; DEM II—IEV II 4932. Als Kampioen is dus Docos uit de strijd gekomen. De eindstand is: Vereeniging Aant. wed. Gew. Verl. Pnt. DocosI, Leiden 8 8 16 DEM I .Beverwijk 8 7 1 14 IEV I, Velsen-Noord 8 6 2 12 KDO, Amsterdam 8 4 3 9 DEM II, Beverwijk 8 4 3 9 Holland, Haarlem 8 3 5 6 Docos II, Leiden 8 2 6 4 Velsen, Velsen 8 17 2 IEV II, Velsen-Noord 8 8 0 Na afloop der wedstrijden werd door den Diocesaan Sportadviseur Rector Th. van der Lugt de Kampioenswimpel 1946 aan Do cos uitgereikt. VOETBAL COMPETITIEINDEELING 2e KLAS K.N.V.B. In ons nummer van 14 Aug.'hebben wij bericht, dat U.V.S. weer ingedeeld was in de Noord-Hollandsche tweede klasse B. Volgens de Sportkroniek van deze week is dit niet juist en is U.V.S. ingedeeld in de Zuid-Hollandsche 2e klasse B, waarin ook DCV, Elinkwijk, Fortuna, Overmaas, :ck (H.), Scheveningen, Sliedrecht, SVV, en Vios zijn opgenomen. JOIIOIIOIIOIIOIIOIIC3IIOIIOIIO 0~ Sonei, de super-sadist, die krijgs- pE gevangenen en geinterneerden, man- U - nen, vrouwen en kinderen tijdens U het schrikbewind, dat hij over het Q 10de bataljon en het Tjideng-vrou- 0 wenkamp uitoefende, heeft blootge- 0 steld aan de schrijnendste lichame- - Q lijke en geestelijke pijnen, die een Q - mensch kan ondergaan, is thans Q voor zijn rechters een toonbeeld n y van ootmoedigheid. Men heeft, in- 0" dien men hem ziet zitten met ge- 3E bogen hoofd, moeite zich voor te U 0~ stellen, dat zich hier te verant- woorden heeft een van de wreed- 0 jr ste Japanneezen uit den Nippon- 0 schen tijd. 0 OIIOIIOIIOIIOIICDIIOIIOIIOIIO, boneezen, ongeveer een tiental in het 10e bataljon, die Soneil wilde dwingen dienst te nemen in het Japansche leger en die, toen .zij dit weigerden, ongenadig werden afgeranseld. Heel bezwarend zijn de verklaringen van den Nederlandschen marine-officier Dieckerhof, die melding maakt van geval len, dat de menschen van zes tot vier en twintig uur in het gelid moesten staan, waarbij de gebruikel.'jke mishandelingen natuurlijk niet ontbraken. Wanneer Sonei moe van het ranselen was, moesten andere Japanneezen deze taak overnemen. De Dieckerhof zelf werd eens aan beide han den opgehangen, -waarbij Sonei hem nog een slag in het gezicht gaf. In het vrouwenkamp. Ook dit alles is echter uit de herinnering van beklaagde gevloden. De verdediger van beklaagde, mr. Rijckmans, verklaart, dat Sonei hem verteld heeft dat hèt ranselen hem in het bloed zit. Beklaagde voegt hier aan toe, dat hij inderdaad niet buiten slaan kon en dat hij zoo lang ranselde totdat hij zich daardoor gekalmeerd gevoelde. In vol gende zittingen worden de daden door So nei in het Tjidengvrouwenkamp bedreven, 'behandeld. Opmerkelijk is een verklaring van prof. Van Wulfften Palthe over de toe standen in dit kamp waar het vrouwen en kinderen waren, over wie Sonei den gees telijken scepter zwaaide. Wat Sonei zelf be treft, zoo merkt deze professor op, was het zeer merkwaardig, dat hij, vooral wanneer het volle maan was volkomen onbereken baar was. De man was zgn. maanziek en ging dan te keer als een duivel. Er werd door. vrouwen en kinderen overmatige ar beid verricht, terwijl veel te weinig voed sel werd verstrekt. Het was ook niet toege staan voedsel van buiten bij te koopen. Het scheen de bedoeling van Sonei te zijn de menschen langzaam uit te hongeren en mo reel geheel te gronde te richten. Een on menschelijke straf waren de laitge appèls, die uren achtereen duurden. Hielden de vrouwen het niet meer uit, dan werd haar toegestaan in geknielde houding op de har de bestrating getuige te zijn van Sonei's plagerijen. Maar het meest onteerende, al dus prof. Van Wulfften Palthe, was onge twijfeld de straf van het haar afknippen en scheren, die verscheidene malen werd toe gepast. De uitvoering hiervan werd aan Heiho's overgelaten. Het is eens gebeurd, dat Sonei gasten had, met wie hy zich be dronk. Dit beschonken stel amuseerde zich kostelijk met de kaalgeknikte vrouwen, die de commandant met onverholen voldoening aan zijn gasten1 toonde. Voorgelezen wordt ook een schriftelijke verklaring van mevr. Van Eendenburg, een der blokleidsters in het Tjidengkamp. Zij verhaalt hierin van de ondragelijke toestan den op hygiënisch gebied, die steeds slech ter werden. Het zijn overigens bekende klanken, die wij uit dit rapport vernemen: zware, vernederende arbeid, die de vrou wen en meisjes moesten verrichten, zooals het schoonmaken van beerputten en pajol- len. -Het ergste was echter, dat beklaagde een permanente angstpsychose onder de kampbewoonsters kweekte. Sonei maakte van een bestraffing ^en heele show. Dit ge schiedde o.a. in de befaamden „Bartholo- meusnacht". Sonei hield toen een toespraak en zeide, dat hij, alvorens de eigenlijke be straffing zou beginnen, zich eerst aari ster ke drank te goed zou gaan doen. En dan zouden ze wel eens zien,* wat er zou gaan gebeuren. Ze hebben het niet alleen ge zien, maar ook aan den lijve gevoeld. Het was in een woord barbaarsch. De vrouwen werden tegen den grond geslagen, er werd getierd en gescholden enz. enz. Zoo wisselen de getuigenverklaringen elkander af en geven een schril beeld van dezen beestmensch Sonei. Inzicht komt te laat Op den laatsten dag legt beklaagde plot seling een verklaring af. Het is een heel merkwaardige verklaring, want hij zegt inderdaad tot het inzicht geko-men te zijn dat zijn handelingen tegenover krijgsge vangenen en geïnterneerden niet is ge weest, zooals zij behoorden te zijn. Hij biedt zijn verontschuldigingen aan, ook tegen over zijn slachtoffers, voor alles wat hy misdaan heeft. In zijn requisitoir legt de auditeur-gene raal er den nadruk op, dat voor de komst van beklaagde het sterftecijfer in Tjidang practisch nihil was. In het tijdvak April 1944 tot en met Juni 1945. tijdèns Sonei's bewind, was de mortaliteit gestegen tot 297 gevallen. Aan de gevolgen van de door be klaagde gepleegde mishandelingen is ech ter niemand direct bezweken. Beklaagde wist precies hoe ver hij kon gaan. Hij trachtte evenwel door onmenschelijke be handeling en het uitoefenen van terreur het moreel der geïnterneerden en krijgs gevangenen te breken. Dit ging gepaard met een volstrekt onvoldoende verstrek king van vcedsel waardoor het sterftecijfer moest stijgen. Voor hetgeen beklaagde mis dreven heeft, aldus den auditeur, is maar een straf mogelijk: de doodstraf. Verdachte bewaart zijn kalmte, als hij deze eisch, die door den tolk in het Ja pansch vertaald wordt, tegen zich hoort uit spreken. Hij iaat de verdediging aan zijn raadsman over. Deze zegt in zijn pleidooi: beklaagde heeft zijn schuld bekend en wacht thans kalm zijn vonnis af. Hij is be reid de doodstraf te ondergaan. De uitspraak zal vallen op een nader te bepalen datum. v OMGEVING ALPHEN AAN DEN RIJN Tooneelvereeniging opgericht Giste* renavond is opgericht een gemengde too neelvereeniging, onderafdeeling van de Kath. Arb. Beweging. Het bestuur van de ze jonge onderafdeeling der K.A.B. is ge vormd door de heeren M. W. v. d. Linden, voorzitter, Adr. Goedemondt, secr. en mej. de Jong, penningmeesteresse. Als regisseur zal fungeeren de heer Adr. van Leeuwen, terwijl de heer P. L. Wols de rolverdeeling zal waarnemen. HAZKRSWOUDE Geboren: Willem, zn. van W. Kuiper en N. Ilbrink; Theodorus Joannes Maria, zn. van J. D. van Been en J. van Rossenberg; Ingetje Cornelia, d. van C. van Wieringen en van I. Jongeneel; Geertruida Maria, d. van W. Luiten en Th. M. van Veen; Arie, zoon van A. Rijkaart en M. de Kruijf. Ondertrouwd: A. Krijgsman, 21 jaar en M. Langhout 20 j.; H. van Bostelen 35 j. en M. G. Boskeljon 20 j. Getrouwd: B. H. Vermeulen en J. Stout- jesdijk. Overleden: Leendert Noordam, 80 jaar. Gemeenteraad. De Gemeenteraad ver gadert morgenavond te 7.30 uur, LISSh Bloembollencultuur. Onder voorzitter schap van den heer C. J. Segers vergaderde de afd. Lisse van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. De Alg. voorzitter, dr. A. J. Verhage, gaf een korte toelichting op het door het bedrijfschap voorgestelde teeltplan. Wat moet men doen voor het teeltplan van 1947. Eenerzijds was men voor inkrimping; anderzijds niet. Het be drijfschap had besloten om de hyacinthen- cultuur met 10 pet. uit te breiden en het overige zoo laten. Tegen dit plan zijn be zwaren opgeworpen. Het bedrijfschap is hierin tegemoet gekomen door voor te stel len een inkrimping van 15 pet. tulpen en 20 pet. narcissen. Deze inkrimping kan nu reeds geschieden of in volgende jaren. Bij niet-inkrimping dit jaar moet men even wel het volgende jaar de volle surplushef- fing betalen. De inkrimping wordt gevon den in de inlevering van plantgoed. Een uit voerige discussie volgde. Op een desbetreffende vraag werd op uit voerige wijze uiteengezet hoe de straffen voor te veel en clandestien geteelde bloem bollen zullen zijn. NOORD WIJK GEMEENTERAAD. Woensdagavond vergaderde de Raad on der voorzitterschap van mr. C. Punt, loco burgemeester. De geloofsbrieven der nieu we gemeenteraadsleden werden onderzocht. De heer Eichelsheim vroeg toelichting op het feit, dat de heer Schumacher eerst is ingeschreven in het gemeenteregister op 8 Nov. 1945, terwijl de wet voorschrijft, dat men minstens 12 maanden in de gemeente woonachtig moet zijn, wil men verkozen kunnen worden. De voorz. deelde mede, dat de wet alleen aangeeft dat men 12 maanden woonachtig in de gemeente moet zijn en waar vast staat dat de heer Schumacher (geëvacueerd ge weest) langer dan een jaar reeds in Noord- wijk woonachtig is, is aan de zin der wet voldaan en bestaat er geen enkel bezwaar tot toelating als lid van den raad. Het voorstel om het plaatsen van speel automaten in deze gemeente aan vergun ning te onderwerpen, werd na toelichting yan den voorz. aangenomen. Het voorstel tot uitbreiding van het tech nisch personeel der gemeente met 1 man, werd na enkele besprekingen eveneens aangenomen. Door den voorz, werd hierna mededeeling gedaan, dat hij voornemens is de Raad we derom bijeen te roepen op 28 Aug. a.s., wel ke dan tevens de laatste zitting van den nood-gemeenteraad zal zijn. Bij de rond vraag bracht de heer de Raad ter sprake het bouwen van noodwoningen in deze ge meente. De voorz. kon hieromtrent mede- deelen, dat, naast de 10 woningen welke nu gebouwd worden, de vergunning is afgeko men voor nog 15 woningen en tevens de toezegging dat er in 19461947 dan nog 63 dus in totaal 88 woningen bijgebouwd mo gen worden. Zou men alsnog materiaal kunnen krijgen voor het bouwen van nood woningen, dan staan B. en W. zeer sympa- tiek tegenover het ingediende ontwerp. Na enkele besprekingen over de riolee- ring in de van Panhuysweg, de muur aan de boulevard, de slechte dorpsverlichting en het postkantoor te Noordwijk-Zee werd deze vergadering gesloten. Ondertrouwd: Jac. G. Verhoeff en Anto- nia Admiraal; Marinus de Wilde en Jean- nette M. Mom; Gerrit Plug en Anna C. v. d. Zwarte; Arend v. Rooyen en Eefje v. d. Lippe. NOORD WIJKERHOUT Geboren: Jacob, z. van P. Bonnema- Triemsta; Theodorus Johannes Maria, z. van L. Meeuwissen-van den Nouland; Wil- librordus Marinus Victor, z. van M. Muil wijk-van den Berg; Helena Maria Johanna, d. van W. A. Derksen-den Elzen; Helena Annetta Maria, d. van C. Th. F. Heuzen- van den Berg; Petrus Theodorus, z. van J. H. van Kampen-Clemens. Overleden: A. E. van der Meer, 79 j. echt- genoote van L. M. van Noort. Ondertrouwd: J. J. Aartman 23 j. en A. S. Schoone 25 j.; W. A. van Nobelen 22 j. en D. J. van Gij Is wijk 21 j.; G. P. van Dam 25 j. en M. A. Geerlings 25 j. OEGSTGEEST GEMEENTERAAD. Gisterenavond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Aanwezig 22 leden, afwezig de heeren Uitenboogaard en 'Kerckhof. Voorzitter Burgemeester J. C. Bauman. Naar aanlei ding van een opmerking op de notulen door den heer de Gruyter, deelde de voorz. mede, dat in 1946'47 46 woningen mo gen worden gebouwd. De geloofsbrieven der nieuw benoemde Radsleden werden door een commissie bestaande uit de hee ren Blomsma, de öruyter en' Simon Tho mas, onderzocht en in orde bevonden. Voorstel van B. en W. inzake het ver zoek van het R.K. Kerkbestuur, om be schikbaarstelling van gelden voor de stich ting van een school voor L. O., alsmede om een noodlokaliteit en om de aanschaf fing van de eerste inrichting. Het betreft hier oprichting van een R.K. Meisjes school. Wordt goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot subsidieering van de bewaarscholen, en wel tot 6,25 per leer ling vanaf 4 jaar Besloten wordt tot S 8 per leerling te subsidieeren. Comptabiliteitsbesluiten worden zonder commentaar genomen. Bij de rondvraag vestigt de heer Blans- j'aar de aandacht van B. en W. op de sloot achter de Sumatrastraat. Kan deze niet worden gedempt in 't belang der volksge zondheid? Weth. Zandbergen wijst er op, dat de sloot tweemaal per jaar wordt schoongemaakt, doch meent, dat de be woners zelf de oorzaak zijn van de vervui ling, door het in de sloot werpen van af val enz. De heer Oosterom wijst op de vuile sloot langs de tuin van de R.K. pas torie, waarop weth. Zandbergen antwoordt dat het Kerkbestuur geen bezwaar heeft tegen demping, doch de kosten hiervoor bedragen ongeveer 20 duizend gulden. De voorz. herinnert er aan dat dit de laatste vergadering is van den noodge- meenteraad en dit stemt tot vreugde, om dat d enieuw gekozen Raad met zich me debrengt herstel van oude glorie en oude rechten. Spr. hoopt, dat eerlang de Raad weer veel van zijn verloren macht mag terugkrijgen. Den leden van den noodge- meenteraad, die in de nieuwe Raad niet meer terugkeeren. bracht spr. dank voor wat zij in het belang der gemeenschap deden. De heer Sanders en de heer van Beek dankten hun mederaadsleden voor de aangename samenwerking. Hiprna slui ting. SASSENHEIM Geboren: Sophia Carolina d. van K. Bak ker en M. van Bergen; Clarina Maria d. van J. F. A. Hulsbosch en M. P. Th. Kerkvliet; Margaretha Cornelia, d. van J. C. Schrama en A. C. van Maastracht. Ondertrouwd: J. B. Langbroek 35 j. en C. H. N. G. Meyer 32 j.; J. C. Witteman 25 j. en M, M. C. van der Voort 21 j.; J. J. G. Bontje 29 j. en Th. M. v. d. Voort 30 j. STOMP WIJK HET STOMPWIJKSCHE OPENLUCHT SPEL. St. Clara hielp tochondanks de regen. Succesvol zijn de opvoeringen op Zondag 11 Aug. en Donderdag 15 Augustus ge weest, Iedereen riep er over. Het was af. Dat was het oordeel van het publiek. St. Clara, die op wonderbare wijze voor prach tig weer heeft gezorgd, mag hier wel open lijk dank worden gebracht. De geachte lezers en lezeressen zullen zich misschien afvragen: „Alles goed en wel, maar Zondag j.l. was het toch zeer slecht weer". We moeten u daar gelyk in geven. En toch houden wij vol: Ook toen heeft de H .Clara goed gezorgd. Immers het weer was zóó slecht dat vrijwel niemand er aan dacht om te komen, behalve het groote gezelschap uit Nieuwkoop dat optimistisch de regen getrotseerd had en even opgewekt de terugtocht aanvaardde. We blijven vast vertrouwen dat het Zondag a.s. goed weer is. Om aan de groote aanvraag te voldoen heeft het Comité besloten om Zondagmid dag half drie en Zondagavond half acht het Groot Tooneel der Wereld te laten spelen, 's Avonds is het wel het mooiste, maar vooral voor oudere menschen, die van ver weg komen, is de opvoering 's middags be slist de moeite waard. Voor velen blyft de moeilijkheid, hoe moet ik er komen. Zag men in den honger winter er niet tegen op om desnoods naar Noord-Holland of Drente te loopen, tegen woordig vindt men een half uur loopen al te veel. Daarom gaan er extra bussen. Zon dagmiddag a.s. vanaf één uur loopen er bussen v.v. vanaf de Damlaan Leidschen- dam en vanaf de Lammebrug te Leiden. Deze bussen brengen de bezoekers ook weer terug. Zondagavond rijden de bussen even eens van de zelfde plaatsen vanaf zes uur. Er is dus een kleine verandering aange bracht en wel dat de bus vanaf de Knip- laan te vervallen komt. Daarvoor in de plaats rijdt de bus vanaf de Lammebrug te Leiden. Met de Blauwe tram is het gemak kelijk deze plaats te bereiken vanuit Leiden en de Damlaan te Leidschendam vanuit Den Haag. Niemand die een mooi stuk wil zien, zal er spijt van hebbqp, naar Stomp- wijk gegaan te zijn om de opvoering van dit groot en grootsch Tooneel der Wereld bij te wonen. Fancy-fair. Doordat de opvoering van, het openluchtspel „Het Groot Tooneel der Wereld" Zondag j.l. niet doorging en ver plaatst is naar Zondag 25 Aug. is ook de fancy-fair ten bate van de R.K. Jeugdbe weging, die oorspronkelijk op dien dag zou worden gehouden, een week verzet en zal dan worden gehouden op 31 Aug. en 1 Sept. in de naaischool. Vele attracties zullen aan wezig zijn, zooals: Rad van Avontuur, Grabbelton, Amerikaansche wip, werptent, theeschenkerij enz. enz. Ook zal er een film gedraaid worden en wel de film van de Invasie in Frankrijk en een door kapelaan van Paaschen genomen film van het openluchtspel. Alle inwoners van Stompwijk worden hierbij aangespoord door een druk bezoek aan de fancy-fair het R.K. Jeugdwerk met de daad te steunen. Voetbal. Ondanks de slechte weers omstandigheden, waardoor het terrein in een ware modderpoel was herschapen, werd Dinsdagavond een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen een combinatie van S.J.Z. (Zoeterwoude) en een elftal van oud- S.N.A.'ers. Van goed spel was in deze wed strijd uiteraard geen sprake daar de bhl menigmaal in de modder en plassen bleef steken. Na een prettige wedstrijd, waarin de punten broederlijk gedeeld werden (44) keerden de spelers vermoeid en vuil van het modderbad weer naar huis terug. VOORHOUT Postkantoor. Met ingang van 1 Sep tember a.s. is het hulppostkantoor alhier geopend op werkdagen (behalve Zaterclag) van 9 tot 12.30, van 14 tot 15.30 en van 18 tot 19 uur. Op Zaterdag voor de postdienst van 9 tot 13 uur en voor telegraaf en cel- gesprekken van 9 tot 13, 14 tot 15.30 en van 18 tot 19 uur. Op Zondag alleen voor tele graaf en celgesprekken van 8 tot 9 uur. Op 31 Augustus a.s. wordt de postdienst alhier uitgevoerd als op Zondag. STADSNIEUWS LEIDSCHE CADI-CLUB BESTAAT EEN JAAR. Is het mogelijk voor het Nederlandsche leger Cadiclubs op te richten en in stand te houden? Deze vraag werd na de bevrij ding, toen een nieuw Nederlandsch leger moest worden opgebouwd, gesteld en het werd in ernst betwijfeld of het mogelijk was. Leiden heeft bewezen, dat het mogelijk is. Het richtte aan het Rapenburg een club op in samenwerking met de R.K. Militai renver. en het Chr. Militairen Tehuis en thans bestaat de Cadi-club één jaar en heeft dat feit gisteravond feestelijk herdacht. Er waren verscheidene militaire en ci viele autoriteiten te gast, o.a. de wnd. gar- nizoens commandant kapt. Verhoef, en de wethouder van soc. zaken de heer S. Men ken. Tevens heeft de burgemeester van Leiden de gelegenheid te baat genomen, aldus deelde de voorzitter van het Cadi- comité, de heer J. Heymans, mede in zijn openingswoord om zitting te nemen in het eere-comité. Van den aan alle Cadi-clubleden welbe kenden majoor v. Eek een der oprichters was een schriftelijke felicitatie binnen gekomen. Na een korte toespraak van het hoofd der Cadi-centrale, majoor v. Kampen, die ver klaarde, dat hier van Leiden de victorie be gon, en die aller medewerking prees, waar bij vooral de U.V.V. een pluim kreeg was het woord aan de Poppenkast, de welbe kende van de Voorschotensche boerderij. Het is buitengewoon merkwaardig wat mej. Cia van Boort met haar poppen weet te bereiken en de fijne kunstzinnige wijze, waarop zij haar kleine artisten van hout en lapjes stof doet leven, wekte aller be wondering. Zij "begon met een spel, dat zij „Impromptu" geloopt heeft en dat geba seerd is op historische gegevens. Frans Liszt, de beroemde pianist en com ponist, kwam eens op doorreis te Zaltbom- mel en ontdekte daar een muzikaal zeer begaafd meisje, Susanne Leenhof, dat op zijn voorspraak naar Parijs ging en daar in het huwelijk trad met den later beroem den schilder Edouard Manet. Dit gegeven is op uitstekende wijze verwerkt in een poppenspel, waarbij allerlei aardige bizon- derheden van het oude stadje Zaltbommel zijn ingevlochten. Mej. Cia van Boort is af komstig uit Zaltbommel. Zy liet op clit his torische spel een klucht volgen, getiteld: „De grap van Peerke", een ondeugende hu moreske uit het Vlaamsehe land. Ook Han de Wilde droeg bij tot het suc ces van den avond door als voordrachts kunstenaar op te treden met eenige lichte stukjes, zooals gedichtjes van Clinge Doo- renbos en een stukje van Samuel Falkland. Na de pauze sprak nog pater Gasman, O.F.M., die den nadruk legde op den gees telijken ondergrond bij de ontspanning van de militairen, terwijl <je rest van den avond grootendeels gevuld werd door het optre den van de negerband „The Black Star". De welgeslaagde avond werd besloten met het Wilhelmus. K.A.J. „St. Petrus". Hiermede herin neren we onze leden nog even aan de be langrijke byeenkomst van a.s. Vrijdag avond half acht in het Mil. Tehuis, Mare 34. We zullen dan de laatste maatregelen tref fen ter voorbereiding van het groote Ka- jotterscongres, hetwelk a.s. Zondag in het Stadion te Amsterdam wordt gehouden. We hebben een prachtige Standaardvlag ge kregen, die thans de trots uitmaakt van onze afdeeling, Toonen we ons allen deze vlag waardig en bezoeken we daartoe trouw elke bijeenkomst, speciaal die van a.s. Vrij dagavond. Degenen, die nog voor rood-wit- blauwe vlaggen, trommels enz. kunnen zor- ?en. verzoeken wij deze mede te brengen, n elk geval verschijnen we allen zooveel mogelijk geüniformeerd. Tot Vrijdagavond half acht.- De 3-Octobermarkt. De aanvragen voor een standplaats op bovengenoemde markt, welke uitsluitend wordt gehouden op de Beestenmarkt, de Nieuwe Beestenmarkt en de 2e Binnenvestgracht, dienen vóór 29 September a.s. te worden ingediend onder vermelding van de te verkoopen artikelen, aan het Bureau van den Markt- en Haven dienst, Waaggebouw te Leiden. Men lette daarbij op het volgende: 1. Vlceschwaren worden in geen enkelen vorm toegelaten (broodjes met vleesch, worst in het zuur e.d. mogen dus niet verkocht worden); 2, Oliebollen- en andere gebakkramen wor den niet geplaatst; 3. Kermisvermakelijk heden, van welken aard of grootte ook, als vischvangen, touwtrekken, ballenwerpen, rad van avontuur loterij e.d. worden ge weigerd; 4. Op dè toegangswegen tot het feestterrein mogen geen standplaatsen wor. den ingenomen. Aan de jaarlijksche algemeene verga deringen van aandeelhouders aan de Ko ninklijke Nederlandsche fabriek van wol len dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden zal worden voorgesteld over het boekjaar 1945 een dividend uit te keeren van 6 pet. tegen nihil over 1944. De Wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schalk, is verhinderd Woensdag 28 Aug. spreekuur te houden. Op de scheepswerf Boot is de 20-ja- rige W. de K. onder een metalen plaat AFHALEN BONKAARTEN Vrydag 23 Augustus: de letter T. VISCHCROQUETTEN EN GEBAKKEN VISCH. Verkoop van vischcroquetten en gebak ken visch, voor zoover voorradig, op Zater dag 24 Augustus a.s. van 911.30 in per ceel Hartesteeg 3, uitsluitend voor onder steunden van den Dienst voor Sociale Za ken, Bureau Mare, die deze week op Don derdag of Vrydag uitkeering ontvangen en wel zij, wier naam begint met de letter A t/m D van 9—9.45, E t/m H 9.45—10.15 ,1 t/m O van 10.1510.45, P t/m Z van 10.45 11.30. Aan die regeling wordt streng de hand gehouden. Legitimatiekaart, controlestrool<i pakmateriaal en gepast "geld medenemen. De prijs bedraagt vischcroquetten 6 cent per stuk, gebakken visch 1.30 per K.G. De Burgemeester, S. MENKEN, V Weth. Loco-Burgemeester.^

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3