S)ai^idAche(3ou^mt Hij wilde voor Ver. Naties verschijnen K. J. M. V.-Zomerfeest te Voorschoten DINSDAQ 20 AUG. 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen /0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10863 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Cultuur I IJET AANTAL aanvragen tot echtschei- ding in Berlijn is, aldus het A.N.P., zoo groot, dat een vijftigtal nieuwe rechters be noemd zal worden, teneinde te trachten den achterstand van meer dan 17.000 ge vallen in te halen. De echtscheidingen nemen ook in ons land in aantal toe; op ontstellende wijze. Tot de bevrijding bedroeg het aantal in Den Haag circa 20 pér maand. Na de be vrijding is dat cijfer regelmatig opgeklom men tot het getal 160 in de maand Maart 1946. In totaal werden in 1945 in de Resi dentie 669 echtscheidingen uitgesproken. Deze gegevens zijn ontleend aan het Me- dedeelingenblad van het Bureau voor Sta- tenstiek der Gemeente 's Hage. Inderdaad ontstellende gegevens! Als dit een graadmeter is voor den na-oorlog- schen cultuur, dan staat het er met ons volk slecht voor!. Wij weten heel goed. dat wetten niet de zeden vormen. Van binnen-uit moet de geestelijke en zedelijke verbetering van het volk komen. Hier heeft niet de Staat op de eerste plaats een taak. Maar wij weten óók, dat de wetten een middel kunnen zijn, om de mogelijkheid van kwaad te beperken, terwijl en dit is een uiterst belangrijk motief wetten het kwaad als zoodanig kunnen signaleeren, publiekelijk als kwaad brandmerken, pu bliekelijk als kwaad veroordeelen. En daarom moet worden toegejuicht, en van harte toegejuicht, het voornemen van de regeering om door de wetgeving de echt scheidingen te bemoeilijken. V Cultuur II UIT DE STATISTISCHE gegevens van de Residentie kunnen wij eveneens con- stateeren, dat het publiek veel uitgaat en welken vorm van uitgaan het bij voorkeur kiest. In 1945 werd aan „vermakelijkheden" 10.000.000 besteed tegen S 4.500.000 voor den oorlog (ook als wij hier rekening hou den met het feit, dat de entree-prijzen hoo- ger zijn geworden, verliest het cijfer zijn welsprekendheid niet! Red.). Aan films werd meer uitgegeven dan voor alle andere vermakelijkheden tezamen, en wel 6.500.000 tegen f 353.000 voor sportwed strijden, 355.000 voor tooneel, 170.000 voor opera of concert. En hoeveel zou er zijn uitgegeven voor b.v. waarlijk goede ontwikkelingsavonden, voor het lezen van waarlijk goede boeken? Zonder statistische gegevens, kunnen wij wel met zekerheid zeggen, dat dit bedrag absoluut en relatief zeer laag zal zijn ge weest.. We kunnen niet enthousiast zijn over het na-oorlogsche cultuur-peil van ons volk! Absenteïsme DE NIEUWE TWEEDE KAMER lijdt aan een oud gebrek: het absenteïsme. Wij wezen er laatst op bij de behandeling van het wetsontwerp inzake de belasting op vermogensaanwas. Toen kwam het er bij de amendementen op enkele stemmen op aan. Bij de stemming over uitzending v. d. Com missie-Generaal naar ïndië waren de neu zen te voren geteld. Maar toch had men mogen verwachten, dat bij de behandeling van een zoo belangrijk wetsontwerp niet één vijfde deel der Kamer absent zou zijn. Er waren 21 leden afwezig. Vóór stemden 23 K.V.P. (9 absent), 21 P. v. d. A. 8 absent), 7 Comm. (3 absent). Tegen sitemden 12 Anti-Rev. (1 absent), 8. Chr Hist, (geen absent), 6 P. v. d. V. (geen absent), 2 St. Geref. (geen absent). Wij verlangen niet, dat elk Kamerlid altijd aanwezig is, indien maar eenigszins mogelijk. Maar een absenteïsme, zooals weer in dezen tijd, is te groot en een bla mage voor een ware volksvertegenwoor diging. Invasie-voorschot aan onderwijzers Ten einde de uitbetaling van het zooge naamde invasie-voorschot en de uitkeering- in eens ten behoeve van het onderwijzend personeel te bespoedigen, heeft de minister van Onderwijs, K. en W. besloten, 't netto- voorschot, op de rijksvergoeding aan de ge meente-besturen en de besturen van de bij zondere lagere scholen voor het loopende jaar te verhoogen met 20 procent van het netta-voorschotbedrag. BRIEF VAN SJAHRIR AAN TRUMAN /"\P KERSTMIS 1945 heeft Sjahrir aan den Amerikaanschen president Truman een brief geschreven, welke, naar men zegt, den president nooit heeft bereikt, daar hij door het departement zou zijn achtergehouden, omdat de republiek Indonesia niet is erkend. De tekst van den brief is thans gepubliceerd. Sjahrir schrijft daar- „Aangemoedigd door de wetenschap, dat noch u, noch uwe regeering ons in dezen, den grootsten strijd voor nationaal bestaan, die door de Indonesiërs gevoerd wordt, zullen verzaken, neem ik de vrijheid tot u, dezen brief te richten in de stellige hoop het vaste vertrouwen, dat u ons den bij stand zult verleenen, die wij zoo zeer noo- aig hebben. De republiek Indonesië kwam tot stand, in overeenstemming met den wil van mijn volk, ongeveer ten tijde van de Japansche capitulatie. Gebruik makend van de ver warring, waarin de Japanneezen hier te lande kwamen te verkeeren, hebben wij het gezag overgenomen en onze onafhanke lijkheid uitgeroepen. Kort daarna ging het EngelschNederlandsche bezettingsleger aan land ten einde uitvoering te geven aan de opdracht, die hun door de V S. was ge geven. Zooals wij van den aanvang af hebben begrepen en zooals ook uw departement van buitenlandsche zaken in zijn laatste communiqué aangaande deze kwestie heeft aangetoond gaf deze opdracht aan de Britten niet het recht om de Indonesiërs weer onder Nederlandsch gezag te bren gen. Helaas is dit hetgeen, wat is gebeurd. In overeenstemimng met deze politiek hebben de Engelschen niet alleen Neder landsche troepen doen landen, maar ook hebben zij toegelaten, dat Nederlandsche ex-militairen, burgers en Indo-Europeanen werden bewapend. Het meerendeel hun ner heeft weinig of geen begrip van disci pline of van controle over de vuurwapenen; velen hunner zijn noch normaal noch ge zond In deze omstandigheden en omdat de 'prestige-kwestie er in is betrokken hebben de Nederlanders gehandeld zon der begrip voor de groote verandering, die zich in Indonesië heeft voltrokken. Iedere provocatie van Nederlandsche zij de leidt tot represailles van bepaalde groe pen van mijn volk. Ook de Engelschen zijn er niet in geslaagd om de stemming in het land te peilen en juist daardoor hebben zij zich laten verleiden om blunders als te Soe- rabaja en in Midden-Java te begaan. Ten gevolge hiervan heerscht er thans een ster ke vijandigheid tusschen de Engelschen en de Nederlanders eenerzijds en de Indone siërs anderzijds. Nu en dan hebben door Atoom-kracht schept nieuwe mogelijkheden Gisteren werd te Washington de oprich ting bekend gemaakt van een bureau voor marine-onderzoek, dat een uitgebreid pro gramma van onderzoek ten behoeve van de Amerikaansche marine ten uitvoer zal leg gen, waarbij speciaal aandacht zal worden besteed aan de ontwikeling van atoom energie voor de voortstuwing van schepen. Het Amerikaansche leger deelde voorts mede, dat voor de eerste maal een tot nu toe in 't geheim bestuurd projectiel, dat ontworpen is als een belangrijke verdedi ging tegen den mogelijken aanval van hoog- en snelvliegende vijandelijke vliegtuigen, is afgeschoten. Deze projectielen zijn slank gelijk een potlood en tien voet lang en men verwacht dat het hiermede mogelijk zal zijn, wanneer eenmaal geperfectio neerd, vijandelijke wapens te vinden en te vernietigen alvorens deze hun doelen kun nen bereiken. GESCHIEDENIS VAN NAZI-DUITSCH- LAND WORDT GEPUBLICEERD. Het Amerikaansche departement van oorlog deelde mede, dat het eerste deel van de serie van acht boekdeelen, welke de pu blicatie beoogen van alle documentair be wijsmateriaal, dat door de Amerikaansche en Britsche gerechtelijke staven is verza meld ten behoeve van de berechting van de voornaamste Nazi-oorlogsmisdadigers te Neurenberg, voltooid is. De serie, welke getiteld is „Nazi-samen zwering en agressie" is bedoeld om voor de eerste maal aan de burgers van de gealli eerde landen de gedocumenteerde geschie denis van Nazi-Duitschland ter beschikking te stellen. In de eerste plaats hebben de do cumenten betrekking op de schuld van de leiders van het Duitsche rijk, doch zij be vatten tevens een schat van inlichtingen, die licht werpen op vele duistere punten in de jongste geschiedenis. OP KORTE GOLF BINNENLAND. Te St. Michielsgestel heeft Zaterdag een reünie plaats gehad van 800 ex-gijze laars uit de kampen Haren en St. Michiels gestel. Het was de eerste officieele reünie sinds de bevrijding. Het woord voerde o.a. oud-minister-president Schermerhorn en minister Lieftinck nam deel aan den voet balwedstrijd. De politie te Ede heeft, een bende ont maskerd, die op groote schaal koffie smok kelde voor Duitschland. Een verblinde autobusbestuurder is op den Heldeijscheweg ingereden op een rij tuig, waarin vier personen, van wie één gedood en twee zwaar gewond werden. De bestuurder was verblind door het licht van een tegenligger. Op onbewaakten overweg bij Zwolle is man door trein gegrepen en gedood. Wormen zoeken met behulp van een ijzeren voorwerp, dat onder electrischen stroom straat, is een methode, die meer en meer ingang schijnt te vinden. Hoe gevaar lijk dit spelen met electrischen stroom is, bleek Zaterdag te Alkmaar: een 15-jarige jongen werd door den stroom getroffen en op slag gedood. Een flesch wijn, uit Frankrijk geïm porteerd, mag in een restaurant 5 a7 gulden kosten, Uit Barcelona wordt naar Nederland ingevoerd een belangrijke hoeveelheid An- dalusische wijnen en likeuren. BUITENLAND. Door het ontploffen van eenige mij nen bli La Vergarola (Triëst) werden 43 personen gedood en 57 gewond. 25:000 Slowaken hebben te Bakescsa- ba (Slowaaksch centrum in Hongarije) geprotesteerd tegen hun repatrieering naar Tsjecho-Slowakije. De politie te Salzburg ontdekte een organisatie van oud-leden der nazi-partij, die schilderijen van Ned. meesters en an dere waarde-objecten van Ned. herkomst via Berlijn en Praag naar Oostenrijk smokkelden. De politieke hoofdredacteur van het Grieksche blad „Rizospastis" is ontvoerd. Vermoedelijk doodgeschoten. Generaal Smuts is in zijn eigen vlieg tuig te Parijs aangekomen om zich aan het hoofd van de Zuid-Afrikaansche dele gatie ter vredesconferentie te stellen. Voor het eerst in de geschiedenis wordt kneedbaar materiaal (kunsthars) gebruikt voor de vervaardiging van mun- het geheele land gevechten plaats, maar, slecht gewapend als mijn volk is, sterven de Indonesiërs bij duizenden en dit doen zij liever dan zich opnieuw het Nederland sche gezag te laten opleggen". „Wij roepen uw hulp in, zoo gaat Sjahrir verder opdat wij in de gelegen heid' zullen worden gesteld om tijdens de zitting, die in den loop van de volgende maand zal plaats hebben voor de organisa tie der Vereenigde Volkeren te verschijnen en daar onze zaak te bepleiten." „Wij hebben geen territoriale verlangens, wij willen niemand onrecht doen, zelfs den Nederlanders niet, en evenmin wenschen wij van den strijd voor onze onafhankelijk heid een rassenkwestie te maken. Onze verwachtingen en wenschen be treffen niets anders dan de instelling van een regeeringsvorm zooals de uwe, waar onder het gewone volk de zegeningen van recht, vrijheid en sociale zekerheid geniet". Twee slachtoffers bij aanval op kampong. Een Nederlandsche ambtenaar en een Ti. moreesch soldaat zijn het slachtoffer ge worden van een plotselingen aanval, toen zij tezamen met 4 politie-agenten een kam pong in de nabijheid van Makassar inspec teerden. De aanval geschiedde door een rooversbende van 60 man, die gewapend waren met speren, zwaarden en andere wapens. Vriendelijke stemming te Parijs Wij hooren vandaag een nieuw geluid van de Parijsche Vredesconferentie. Er zijn n.l. gisteren zes commisies bijeengekomen. Zij kwamen weliswaar geen van alle toe aan een bespreking van de ontwerp-vre- aesverdragen, maar in tegenstelling tot de spanning tijdens de pjenaire zittingen van de vorige week was de stemming nu opmer. kelijk ongedwongen en vriendschappe lijk. De besprekingen, welke liepen over preliminaire kwesties, waren niet zoo be langrijk, dat zij een vermelding waard zijn. Vertegenwoordigers van 11 Joodsche or ganisaties hebben te Parijs vergaderd. Zij besloten de vredesconferentie te verzoeken de bepalingen in de vredesverdragen be treffende bescherming van menschelijke rechten uit te breiden. Bovendien zullen amendementen inzake herstel van rechten voor slachtoffers van nazi-vervolging in de voormalig vijandelijke landen worden voor gesteld. DE PAUS NAAR GASTEL GANDOLFO. Z. H. de Paus zal tegen het einde van de week naar Castel Gandolfo vertrekken. Dit zal de tweede maal sinds het aanvaarden van zijn ambt zijn, dat Pius XII het Vati- caan verlaat. Zijn verblijf op Castel Gan dolfo zal van korten duur zijn, daar de Paus te Rome aanwezig moet zijn voor de zaligverklaring van de zaligen van Britto en Realino. Ongeveer 500 para chutisten per maand ontvangen hun op leiding aan de 1ste Parachute Training School van R.A.F. te Upper Hoyford nabij Oxford. De manschappen betre den het platform van een ballon van waaruit zij hun eer sten sprong zullen doen. Verliezen Nederlandsche strijdkrachten De Regeering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgeloopen week de na volgende verliezen (gesneuvelden) zijn ge rapporteerd. Marine: Tijd. koporaal njariniers J. Boers, Assen; luitenant der mariniers K. G. G. Nijssen, Blerik. Landmacht: soldaten: B. van Bekkum, Amersfoort en Th. J. v. d. Berg, Rotterdam; serg. J. G. Eisen, Naaldwijk; soldaten J. H. Eekhout, Amsterdam en J. van Foeken, Al melo'; serg. F. H. Gelissen, Heerlen; korp. G. A. Lelieveld, Loosduinen; soldaat J. W. Persoon, Naaldwijk; serg. A. Terpstra, Utrecht; soldaten C. Vermeulen, Sliedrecht en G. Veenema, Amersfoort; korp. H. de Zoete, Den Haag. K. N.-Ind.: serg. D. M. Becht, Rotterdam; serg. H. Burghout, Beekbergen; korp. J. F. Pontoh, Ned.-Indië; soldaat A. T. Leicester. Ned.-Indië; soldaat K. G. Ngantung, Ned.- Indië; soldaat M. Hutubessy, N.-Indië; sol daat B. Tumanserie, Ned.-Indië. Duindorp gedeeltelijk ontruimd Het directoraat-generaal voor de bijzon dere rechtspleging deelt mede, dat, in over leg met den proc.-fiscaal, besloten is een gedeelte van het interneeringskamp „Duin dorp"' te Scheveningen te ontruimen en de geïnterneerden over andere kampen te ver- deelen. Dit moest geschieden, omdat er aan wijzingen waren, dat wederom onlusten in het kamp zouden uitbreken als men niet tot drastische maatregelen zou overgaan. Gisteren om 9 uur verliet het eerste transport het kamp, het laatste om circa 13 uur. De kampleiding, de Koninklijke ma rechaussee, Rijkspolitie en aan- en afvoer- troepen verleenden aan de ontruiming hun medewerking. Deze maatregel was voor de gedetineerden een volkomen verrassing en alles verliep rustig en ordelijk. De kampen, waarheen ze werden overgebracht, waren te voren gewaarschuwd, zoodat voor lege- Hing en voeding behoorlijk kon worden ge zorgd. Een en ander is niet van invloed op de berechting en eventueele vrijlating van de gedetineerden. Het thans vrij gekomen ge deelte van de wijk Duindorp zal zoo spoe dig mogelijk ter beschikking van de burger bevolking worden gesteld. Einde conflict bankbedrijf De bedrijfsunie van de samenwerkende organisaties van handels- en kantoorbe dienden deelt het A.N.P mede: Op Dinsdag 13 dezer vond onder voor zitterschap van ir. Damme, bestuurslid der Stichting van den Arbeid, een bespreking plaats, waarbij beide partijen aanwezig waren. Het resultaat werd vastgelegd in een verklaring, waarbij de werkgeversver- eeniging voor het bankbedrijf in oprichting zich bereid verklaarde over de salarisrege ling voor het personeel werkzaam in het bankbedrijf, welke salarisregeling zal in gaan met terugwerkende kracht per 1 Juli 1946. De werkgeversvereniging en de be drijfsunie verklaarden er ernstig naar te zullen streven uiterlijk 15 October 1946 daarover overeenstemming te bereiken. De vertegenwoordigers van de werkge versvereniging verklaaarden zich voorts bereid, in aansluiting aan deze bespreking overleg te zullen plegen met de bedrijfs unie inzake de wenschelykheid en de mo gelijkheid tot het aangaan van een C.A-O. voor dezen bedrijfstak. Hierover is in zeer druk bezochte verga deringen van het personeel der betrokken bankinstellingen te Amsterdarp, Den Haag en Rotterdam Vrijdag j.„. overleg gepleegd, waarbij met groote meerderheid van stem men het door de bedrijfsunie gevoerde be leid werd goedgekeurd Meisje door een leeuw gegrepen Op het Afrikaanderplein in Rotterdam Zuid staat tijdelijk hot „Nouveau Cirque de France", dat begrijpelijkerwijs, ook buiten de voorstellingen om, veel belangstelling van de jeugd geniet. Zondagavond om streeks half acht wist hot te Rotterdam iogeerende 4-jarige meisje H. Struys uit de Wijtenbachstraat. te Amsterdam, dat on der begeleiding het circus aan den buiten kant in oogenschouw nam, aan de aan dacht van haar begeleiders te ontsnappen. Zij wrong zich door de omheining heen, liep naar de leeuwenkooi en gluurde op haar teentjes staande, door de tralies heen Een van de leeuwen sloeg met zijn klauw door de tralieopening en gaf een haal over gelaat, borst en linker arm van het meisje, diepe wonden achterlatend. Ijlings toege schoten hulp kon erger voorkomen. Per auto is het deerlijk gehavende kind naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. 't Liep tegen tien uur en uit de Zuide lijke provincies van ons bisdom kwamen de K.J.M.V.'ers met hun verloofden om het zomerfeest te gaan vieren. Het weer was donker, maar de stemming uitstekend. Na de lange en korte reizen om in Voor schoten te komen vingen we de dag aan met een plechtige H Mis in de eenvoudige, maar aan de omgeving aangepaste open- luchtkapel. Ik zal opgaan tot Gods altaar, en God zal mij mijn jeugd hergeven. In spiritu humilitatis et in animo contrito suscipiamur a te, Domine. Buiten de kerkmuren onder den grooten hemelkoepel stonden daar de jongemannen, bewust van hun kleinheid tegenover God in de groote natuur, maar eensgezind om met Hém zichzelf aan den Hemelschen Vader aan te bieden, door hun gaven van brood en wijn, het voedsel, dat ons dage lij ksch leven in stand houdt. Staande rond den offertafel, in den geest van ootmoedigheid en met vermorzeld hart, aanvaard ons. Heer! Neem aan onze spelen, onze liederen, on ze vreugde. Heer, en onze droefheid, van vandaag, maar ook van morgen!.... Benedictus qui venit in nomine Domini... Stilte rondom.Stilte in de natuur. God temidden der K.J.M.V.'ers Mochten wij in den geest van ootmoedig, heid en met vermorzeld hart door U wor den aangenomen, o Heer. Corpus Christi. Corpus Mundi. Neemt en eet! Neemt en drinkt! Allen! Christus vincit! Laudate Dominum! Steeds meer trok de lucht op en onder 'n gemeenschappelijken broodmaaltijd, rijke lijk voorzien van melk uit Voorschoten en omgeving, nam de stemming rond de vlag genmast toe. In de verschillende groepen ontspanden de kelen zich en zong men een vroolijk lied. Ongeveer kwart over twaalf riep Piet, onze bondsvoorzitter, met assistentie van den afdelingsvoorzitter Bert, de mannen op in carree rond de vlaggemast. Men bad .een kort gebed. Onder doodsche stilte werd de Neder landsche driekleur geheschen. „Aan Christus, Koning!" Bewust en spontaan als uit één mond klonk het antwoord. „TROUW!" Men zong het verbondslied van de K.J. M.V. Wilt bij alles toch gedenken, dat een hechte vriendenband, Nieuwe kracht zal kunnen schenken aan den heelen Midden stand. Man van karakter, man van de daad, Strijder voor Christus in huis en op straat. Een hartelijk welkom aan onzen bonds- aalmoezenier, Rector H. J. M. Brans, uit Haarlem, de verdere aanwezige aalmoeze niers en K.J.M.V.-vrienden en verloofden! Karakter en daadvorming, het zijn de idealen, waarnaar de K.J.M.V. streeft. Zorgt, aldus onze bondsvoorzitter, voor het behoud van onze gemeenschapszin en saamhoorigheidsgevoel, en deze dag slaagt Wanneer er een zich terug trekt van het feest, aldus onze bondsaalmoezenier, dan is het feest ten einde. Bewaart onze prettige K.J.M.V.-geest, weest volgzaam en doet wat. er van je gevraagd wordt en het feest slaagt volkomen. De aalmoezenier kon niet den heelen dag aanwezig zijn, omdat hij het zomerfeest van onze K J. M. V.-vrien den in Noord-Holland moest gaan beslui ten met een plechtig Lof. „Ik zal de groe ten van jullie overbrengen aan onze Noord- Hollandsche vrienden. Zorgt, dat jullie feest slaagt! Bonjour!" Met ongeduld wachtte onze diocesaan lei der om onder zijn leiding door het lied uiting te geven aan onze blijheid. Hallo, hoe gaat het met je! Wij zyn gebroeders, wanneer we elkander zien op Zondag, feestdag, op bruine boonen Maan dag, enz. Het varend meisje, die de zeilen knoopte, om de touwtjes strak te spannen! Na eenige volksdansen door de Alphen- sche volksdansgroep werden alle deelne mers opgenomen in de bonte ring van dan sende en zingende jpngeren. Het was op de gezichten te lezen, dat, buiten de moderne dansen, allen vreugde konden scheppen in de volksdansen. De Voorschotensche gastheeren bezorg den ons de geestelijke ontspanning in de klucht (drama): Sint Franciscus eet pasteien. Na vooraf de opmerking van Nico Schra- ma, die dit spel ingestudeerd had, dat de laatste dagen wegens ziekte, werkzaamhe den en vacantie, eenige rollen waren ver wisseld. komt hun toch alle eer toe om op zoo'n vlotte en royale wijze dit spel van De afwisselende lachsalvo's met de vol komen stilten beantwoordden geheel aan het doel en de gegeven opvoering van dit spel. In het kleedlokaal, waar de vrienden zich klaarmaakten voor athletiek en gemeen- schapsspel, heerschte een vroolijkc stem ming. De kansen van de verschillende ploe gen werden besproken en opgetogen on danks het steeds sombere weer nam de Stoere Toekomst een aanvang. Het eerste gedeelte van honderd meter hardloopen werd afgewerkt. Om geen tijd te verliezen begon men ondanks de zachte regen aan handballen en vèrspringen Santé Clara was ons rfiet gezind en het weer dreigde alles stop te zetten. De tijds duur van de handbalwedst.rijden, tweemaal een kwartier werd teruggebracht tot twee maal tien minuten. De regen deed de stemming niet vermin deren, doch honderd meter hardloopen en het touwtrekken kon men niet meer door laten gaan. In alle wedstrijden pn onderdeelen hier van vierde de sportiviteit, hoogtij. De uitslag van de handbalwedstrijden, die onder de vlotte leiding van onze sport leider, Nol Duindam, afgewerkt konden worden, zijn: Als eerste (door een sof- gcal) Stompwijk. 2- Haagweg. 3. Harte- brug. 4. Voorschoten. 5. K.J.M.V. „St. Pe trus". Vèrspringen: 1. G. Janson, Sfomp- wijk 5.09 meter. 2. H. v. d. Burg, Voorscho ten 5.08 m. 3. G. Rozenstraten, Alphen 5.07 m. 4. Ponsioen, Alphen 5 05 m. 5. W. v. d. Bijl. Voorschoten 5.02 m 6. H. Smits, Stompwijk 4.92 m. 7. B Hogeboom, Alphen 4 89 m. 8. H. Brinken, Boskoop 4.85 m. 8. L. v. d. Bijl, Voorschoten 4.85 m. Dank werd gebracht aan de gastheeren en cultureelen groep van Voorschoten, aan den Alphenschen volksgroep maar in 't bijzon der aan de leden K.J.M.V.'ers voor de spon. tane geest en stemming, die zij allen ble ven behouden ondanks den nog steeds val lenden regen. Tot weerziens in het vol gende jaar! ooooo WEERSVERWACHTING OOOOO g tot Woensdagavond. 8 Overwegend matige wind tusschen 8 Noord-West en West. lots meer zonne- schijn, doch hier en daar een enkele 2 g regenbui. Weinig verandering in tem- g g peratuur. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1