„Lichte gevallen" vóór I October thuis. STADSNIEUWS KERTOEUWS OP KORTE GOLF RADIO Debat over de Commissie-Generaal. 1-VEZE WEEK hebben wy het feit her- *^dacht van Japans capitulatie. Daarme de was een definitief einde gekomen aan alle oorlogsgeweld en was de vredesduif neergestreken op de met zooveel bloed en tranen doordrenkte aarde; zoo dachten we. Thans herdenken wij met eenige weemoed naast Japans capitulatie, de geboorte van een illusie, welke sindsdien na een kort- stoncüg kwijnend le*.en is overleden. Wij hebben het ons al te mooi voorge steld. En dat was ook niet te verwonde ren, want de Japansche oorlogsmachine was ineengestort, \eel eerder dan men al gemeen verwacht had en wie zal net ons kwalijk nemen, als wij daarom juichten? Japan leek 110* sterk genoeg. Het had met zijn horden geheel Zuid-Oost-Azië on der den voet *cioopen, Ned. O.-Indië ver overd de Philippijnen, een groot deel van China en uitgestrekte deelen van Oceanië bezet Overal hadd«-n de schele Japanners zich genesteld over ten gebied van meer dan 10 millioen vierkante kilometer en een bevolking van meer dan 500 millioen zie len onder hun heerschappij gebracht. Het leek een onbpgonnen werk al die Japansche legerscharen uit die onmete lijke gebieden te dry ven; de eenige moge lijkheid om de Japanners onder de knie te krijgen was: het Japansche eilandenrijk zelf rechtstreeks aan vallen. Maar Ja pan was zoo ver weg; de geheele Groote Oceaan strekte zich uit tusschen Japan en Amerika en van de Engelsche strijdkrach ten was het gescheiden door half Azië, Neen, gemakkelijk was het niet om Japan zelf te benaderen, maar met ijzeren door zettingsvermogen kropen de geallieerde le gers van eiland tot eiland naar de Philip- pijnen, waar een groote basis werd ge vormd voor den aanval op Japan. Een ge weldige Armada van schepen zwierf door den Pacific, bracht de Japansche schepen tot zinken en havende de Japansche koop vaardijvloot. Groote vliegende forten wer den gestationeerd op de Marianen en bom bardeerden systematisch Japan's groote in dustrie-steden. De Jappen hijgden en bloed den, maar op de knieën lagen zij nog niet. Toen kwam de atoombom. Op 6 Augustus 1945 viel de eerste op Hirosjima en drie dagen later volgde de tweede op Nagasaki. Toen was het uit. Reeds den volgenden dag, op 10 Aug., gaf Japan te kennen, dat het zich wilde overgeven en op 14 Augustus werd de overgave door Domei, het Japansche pers bureau, gepubliceerd. Den volgenden dag las de keizer het rescript voor, dat aan het Japansche volk het besluit tot overgave bekend maakte- TOEN begonhen de narigheden. Het ge juich werd reeds direct in de keel ge smoord door de gedachte aan het lot van de duizenden landgenooten in het verre In- dië. Maar wij zouden het wel spoedig we ten, want onze jongens zaten nu zóó in In- dië, enz., enz. De atoombom was echter te vroeg ont ploft en wij weten nu, dat de geallieerden niet voorbereid waren op de immense taak van de liquidatie. Den Japanners werd ruimschoots de gelegenheid gelaten om nog allerlei sabotagedaden te plegen en spe ciaal in Indië kreeg de republiek Indonesia gelegenheid om zich met Japansche steun te vestigen. En nu een jaar later zit- ter er nog duizenden Nederlanders gevan gen in kampen op Java en worden er nog altijd eindelooze onderhandelingen gevoerd met vertegenwoordigers van de Republiek. Het voeren van oorlog is een zwaar werk, maar óm daarna den vrede in het rechte spoor te zetten, dat blijkt een nog veel zwaarder karwei te zijn. HOE ZWAAR het is, blijkt uit de moei lijke gang van de Parijsche Vredescon ferentie, waar deze week de voormalige te genstanders Italië, Roemenië, Bulgarije en Hongarije hun bezwaren tegen de door de Groote Vier ontworpen vredesverdragen hebben kunnen opwerpen. Of zij er veel succes mee zullen hebben, staat te bezien. Alleen de Sovjets trachten hier en daar een wit voetje te halen bij die landen, waar zij verwachten hun invloed te kunnen uit breiden, ofwel zij steunén aspiraties van ex-vijandelijke landen om de Grieksche re geering een hak te zetten, die hun niet communistisch genoeg is. Inmiddels trekken heele karavanen z.g. „verplaatste personen" door Europa, op zoek naar een plek, waar zij in vrede kun nen gaan arbeiden. Joden zwerven naar het Zuiden om te trachten een rustplaats te vinden in het hun eens „beloofde land", dat zij evenwel gesloten vinden. Schepen vol met illegale immigranten worden bij Haiffa opgevangen en naar Cyprus ge voerd, waar de beklagenswaardige vluchte lingen worden ondergebracht in internee- ringskampen. Welk een tragisch verscheur de wereld is het toch, welke wij thans aan schouwen; een wereld op zoek naar rust en vrede, die zij maar piet vinden kan. De oorlog is afgeloopen, deze week een jaar geleden, maar wanneer zullen wij het feest van den vrede kunnen vieren? De minister van Justitie heeft een be spreking gehad met de procureurs-fiscaal over de uitvoering van de regeeringsplan- nen betreffende de invrijheidstelling van de politieke delinquenten. Daarbij bleek, dat van de uniforme wijze van buitenver vol gingstel ling van de z.g. lichte gevallen kon afgeweken worden in die gevallen, welke zich bij onderzoek hiervoor niet ble ken te leenen. De procureurs-fiscaal hebben hunner zijds toegezegd te zullen zorgen, dat vóór I October de voorgenomen werkzaamhe den zullen zijn voltooid en er ernstig naar te zullen streven, dat alsdan slechts het door den minister genoemde aantal derge nen, die voor berechting door bijzonder gerechtshof en tribunaal in aanmerking komen, in de kampen zal zijn achterge bleven. Donderdag 22 Aug. zal de minister van Justitie, mr. J. H. van Maarseveen te 21 uur over de beide zenders Hilversum I en II een radiorede houden over heit probleem van de vrijlating der politieke delinquen-, ten. LEERSTOEL INGETROKKEN. In het Staatsblad van heden is opgeno men een Kon. Besluit van 24 Juli 1946 tot intrekking te rekenen van 5 Mei 1945 af van de aanwijzing van de Stichting voor Fhilosophie en Parapsychologie te 's-Gravenhage als bevoegd om bij de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden een leerstoel te vestigen. DE ZAAK VAN DE FIRMA PEL. Op last van den Procureur-Fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Graven hage werd door de Politieke Recherche Afdeeling te Leiden den 16en Augustus j.l. aangehouden en voorgeleid de politieke delinquent mr. J. Pel, wonende Warmon- derweg no. 10 te Oegstgeest, beheerend vennoot van de C.V. Fabriek voor Suiker werken Gebroeders Pel te Leiden, ter za ke van het feit, dat hij in de maand Juli j.l. een schrijven heeft gericht aan het Ministerie van Verkeer en Energie, waar in hij o.a. den procuratiehouder van voor noemde commanditaire vennootschap ver weten heeft, dat deze te zijnen nadeele een (valsche) aanklacht heeft ingediend bij de Politieke Recherche Afdeeling te Lei den. Aangezien van de zijde van den procu ratiehouder geen klacht, en dus ook geen „valsch" werd ingediend, heeft de Procu reur-Fiscaal gewezen op het laakbare van het optreden van mr. J. Pel, waardoor deze laatste gehandeld heeft in strijd met de hem opgelegde voorwaarden bij zijn voorwaardelijke buit en vervolgingstelling op 21 Maart j.l., terwijl hij er den politie- ken delinquent op,gewezen heeft, dat bij herhaling van een soortgelijk gedrag tot nieuwe strafmaatregelen tegen hem zal worden overgegaan. Mr. J. Pel is vervolgens denzelfden dag op vrije voeten gesteld. DE PR1JSBEHEERSCHING GRIJPT IN.... Tegen fietsenleveringsorganisatie. Ambtenaren van de Pr ij zencontrole heb-- ben tegen de hier ter stede gevestigde Ver koop-organisatie „Succes" procesverbaal opgemaakt omdat deze organisatie aan de bij haar ingeschreven leden dietsen zonder banden verkocht tegen een prijs, welke varieerde van 135.tot S 180.per stuk. Tevens hebben zij een grooten voorraad' onderdeelen en frames in beslag genomen, waarvan de frames, die werden opgemof- feld van zeer ondeugdelijke samenstelling men zóu geneigd zijn om te spreken van oud-roest waren. Wij vernamen in dit verband nog, dat bovenvermelde verkooporganisatie, welke door het geheele land verspreid is, werkt met een groot aanml colporteurs. Indien men zich bij de organisatie als spaarder laat inschrijven, moet 10 pet. van het aankoopbedrag terstond worden voldaan, waarna binnen den tijd van 18 maanden het geheele bedrag moet zijn volgestort. De organisatie, welke nog geen vestigingsver gunning heeft deze is wel aangevraagd laat zich in haar contracten niet over den leveringstijd- uit. Naar wij vernemen zou al voor een bedrag van 11/4 millioen gulden bij haar ingeschreven zijn. Zij belast zich o.a. met den eventueelen ver koop van radio's fietsen, naaimachines, strijkijzers, meubelen etc. Tegen cigarettenzwendei. Een tweede geval, dat de Prijsbeheer- sching gisteren en vandaag afwerkte, be- irof cigarettenhandel. Op de Veemarkt werd gisteren- nl. een man aangehouden, die voor zijn doen een veel te dikke actetasch bij zich had. In de tssch bleken 1300 Amer. cigaretten te zit ten. De aangehoudene was de grondwer ker P. J. v. d. Z., wonend aan de Vierde Binnenvestgracht. Hij had reeds 200 ci- De heer Vonk (P. v. d. V.) zegt, dat uit niets beter kan blijken dan uit dit ontwerp, in welke hachelijke omstandigheden het koninkrijk zich bevindt. Met geen woord wordt in de memorie om toelichting gèrept van die omstandigheden. Duizenden Neder landers en Indonesiërs zijn in Indië door de extremisten afgeslacht; tienduizenden zijn hun leven niet zeker. Vele duizenden Indonesiërs zullen -nog vallen onder ver denking, dat zij trouw zijn gebleven aan het wettig gezag. De instelling oener com missie-generaal kan niet slechts doelmatig, maar ook noodzakelijk worden genoemd. De tot dusver gevolgde beleidsnormen heb ben teleurstelling gebracht. In de instelling van een commissie-generaal ziet spr. het drijven van een wig tusschen de moeilijk heden en misstappen in het verleden en het mogelijke voortgaan der moeilijkheden en misslagen in de toekomst. Terwijl Nederland hoopt, aldus spr., dat de commissie-generaal een einde maakt aan de een-mans politiek van den luite nantgouverneur-generaal, hopen de Brit ten wellicht, dat de commissie-generaal den luitenant-gouverneur zal bevrijden van de inmenging van heit Nederlandsche opper bestuur en van de Staten-Generaal. Werd dit werkelijkheid, dan zou over het lot van Indië voortaan beslist ^worden door de Britten, den luitenant-gmeral-gouverneur en de commissie-generaal Spr. kan niet instemmen met de figuur, dat de luite nant-gouverneur-generaal ambtshalve lid zal zijn der commissie-generaal en dat hij preseance zou hebben voor de commissie- generaal. Nederland zal zich meer moeten laten gelden, heeft Churchill in Leiden gezegd. Het opperbestuur beginne daarmede bin nenshuis. De heer Meyerink (A.R.) verklaart, dat velen in het parlement teleurgesteld zijn door de politiek, welke in Indië is gevoerd. Welke methode zal de regeering en straks de commissie-generaal volgen? Wij weten het niet Wij blijven in den mist rondtasten. Kamer door de aanvaarding van dat wets- En inmiddels wil men een commissie naar Indië zenden. De heer Tilanus (Chr. Hist.) herinnert er aan, dat het gisteren een jaar geleden I was dat Japan capituleerde. In dat jaar heelt de luitenant-gouverneur-generaal zijn eigen opvattingen doorgevoerd. Het re- 1 sultaat van zyn beleid is droevig. garetten van de hand gedaan. Zij brach ten gemiddeld 28 cer.t per stuk op. De aan gehoudene, die r.ls het ware als grossier te beschouwen ie was kortgeleden tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, doch niet onmiddellijk gevangen genomen. In verband met deze arrestatie werd he den nog een tweede arrestatie verricht. In een woning aan het Levendaal werd H. P. M. M. gearresteerd. Te zijnen huize werden verstopt in een looze ruimte van het raamkozijn en het buffet 920 Amerik. cigaretten gevonden. Alle deze cigaretten zijn vermoedelijk uit Rotterdam afkomstig. Beide aangehoudenen zijn in arrest ge steld. Te Haarlem slaagde voor het Hoofd akte examen, gedeelte B., de heer A. C. J. van Valderen alhier. De World Friendship Association or ganiseert een jeugd-uitwisseling tusschen Nederland en Engeland. Op 24 Augustus zullen hier 189 jonge Engelschen komen tusschen 14 en 18 jaar en hier 14 dagen vertoeven. Dat getal is veel grooter dan werd verwacht, zoodat men nog steeds gast-families te-kort komt. Voorwaarde voor opname is: op zijn minst een eigen bed, en één lid van het huisgezin moet En- gelsch kunnen spreken. Men kan zich nog opgeven bij mevr. Leenhouts-VerStraaten. Oude Singel 112, tel. 22714. Door de voetbalclub Edelachtbaar Boys werd een vischwedstrijd georgani seerd voor het personeel, 's Morgens om 8 uur verzamelden de deelnemers zich op het fabrieksterrein, alwaar de tocht per motorboot naar Oudewetering aanving. Er was gezorgd voor muziek aan boord, dus de stemming zat er spoedig in. Er kwamen 32 deelnemers aan de start. Het was jammer, dat er zooveel visch onder de maat gevangen werd. Om 1 uur was het resultaat bekend en kon de voorzitter van de club, de heer Beekwilder, de vol gende prijzen bekend maken. Ie prijs J. Carels; 2e prijs J. Schareman; 3e prijs J. v d. Stroom; 4e prijs A. Brouwer. Te 3 uur vond er een vriendschappelij ke voetbalwedstrijd plaats tegen de We- teringsche Boys. Deze geanimeerde wed strijd werd door Edelachtbaar Boys, met 42 gewonnen. Beide ploegen mogen op een goeden wedstrijd terugzien. Woensdagavond vond onder groote belangstelling in de zweminrichting „de Zijl" het Diploma-zwemmen A, geoefend zwemmer plaats. Alle examinanten zijn gesiaagd, hetgeen zeer zeker te danken is aan de beide zwemonderwijzers de heeren H. Rol en A. Boot, die moeite noch tijd hebben gespaard om hun leerlingen tot goede zwemsters en zwemmers te maken. Grslaagd zijn: Kees Meijer, Kees Dijk stra, Henk Bekkering, Koos Laterveer, Nico Kruit, Henny Henzing, Wim de Bruin, Martien Griffioen, Piet Bekooi, Jan Arendsen, Hans Visser, Freddy Veltman, Leo Driessen, Filip Janssèn, Cor Snel, uit Leiderdorp, Samuel Jansen, de heerèn D. v. d Zeyden, Zqeterwoude, en J. A. v. d. Wolk. Vereer de jongedames: Janny Barendse, Willy van Westbroek, Corrie van Buuren, Jopie v. d Belt, Annie Bink, Trientje v. d. Linden, Ria van Tongeren, Dina Wol- ring, Mieke Peereboom (Leiderdorp), Li lian v. d. Kop (Leiderdorp), Wiesje Krui- der, Henny van Tol, Bea Dijkstra, Tini van Meurs, Dikkie de Kier, Tini van Heu- zen, Plonie de Boer, Bep v. Hoven, Adrï Bey, Anneke Tukker, Elsje Steffin, Truus Schellingerhout, Truus Uljee, Hester Vlas veld, Cobi Fuchs, Miep Kapaan, Ans v. Bers en mej. L. v. d. Reyden. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 17 Aug. 13 uur tot Zaterdag 24 Aug. 8 uur waargenomen door de apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apo theek, Raadhuispark 8, Tel. 26274. Door aanneming van het wetsontwerp zou men de Japansche creatie bestendigen. Dat valt spr. zeer moeilijk. De politiek Schermerhorn-Logemann-van Mook kan spr. niet volgen. De heer Palar (P. v. d. A.) merkt op, dat iederen dag in Indië gevochten wordt door Nederlanders en Indonesiërs. Het is noodig, dat er aan deze gevechten een ein de komt: daarom begroet hij het ontwerp met vreugde. Nederland zal al zijn aan dacht moeten concentreeren op den eeni- gen weg, die nog open is: te onderhande len met de republiek Indonesia. Nadat de heer Logemann (P. v. d. A.) eveneens zijn instemming met het ont werp had betoogd, komt de heer van Poll (Kath. Volkspartij) aan het woord. Spr. merkt op, dat de heer van Mook niet meer met vertegenwoordigers der republiek heeft gesproken sinds het vrijlaten uit de kampen niet voortgezet werd. Spr. acht het mogelijk met vertegenwoordigers der re publiek te spreken zonder daardoor de re publiek te erkennen. Het lijkt den hèer v. Poll niet, juist, algemeene problemen aan de orde te stellen, zooals hier geschied is ten aanzien der Engelsche politiek. Dat kan alleen vruchtbaar besproken worden bij een algemeene behandeling van de buitenlandsche politiek van het Konink rijk. Spr. geeft te kennen, zich niet te con- formeeren bij hetgen ten deze in de Ka mer is gezegd. Spr. verklaart zich ten slot te voor het wetsontwerp. De heer Ruys de Beerenbrouck (Kath- Voykspartij) maakt vervolgens eenige op- merkinen van staatsrechtelijken aard. De legatie van bestuursbevoegdheden is vol gens de oppositie niet geoorloofd en in strijd met volle overtuiging voor deze wet te zullen stemmen, al heeft hij wel eenige bedenkingen. Spr. releveert het telegram van het Brit- èche Staatshoofd van een jaar geleden en spreekt in verband daarmede de meening uit, dat de erkenning en het herstel onzer souvereiniteit voor zoover het van de ge allieerden afhangt, met klem van redenen verlangd en verwacht mogen worden. De heer Schouten (A.R.) betoogt, dat de Kamer door de aanvaarding van dat wets ontwerp medeplichting wordt aan een be leid, dat niet juist is. In denzelfde geest spreekt de heer Zandt (St. Ger.), waarna weer de heer Wagenaar (C.P# zijn sympa thie voor het wetsontwerp uitspreekt en betoogt, dat voldaan moet worden aan het geen de republiek heeft gevraagd, dat door AFHALEN BONKAARTEN Maandag 19 Augustus: de letter O. ALGEMEENE DAG- EN AVONDMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de alge meene dag- en avondmarkt, welke gehou den zou worden op Zaterdag 31 Augustus e.k., dit jaar zal worden gehouden op Vrij dag 30 Augustus 1946. BURGELIJKE STAND. Geboren: Frans, zn. van F. Stikkelorum en P. Heemskerk; Matthijs. zn. van M. de Laaf en W. Laterveer; Wilfried Malcherus Harm en, zn. van J. P. Looyenstein en F. Heijink: Maria, dr. van J. Seriier en J. Pi- kaar;" Elisabeth Wilhelmina, dr. van S. Bar- kema en E. de Water; Louise Adriana Eli sabeth, dr. van E. C. de Vreugd en S. Gou- tier; Monika Karin Katja, ar. van D. J. Kienjet en L. A. Albers; Cornelis Johannes Maria, zn. van P. L. van der Meer en B. E. Hogenboom; Gerardus Marinus, zn. van K. H. van Beelen en G. N. Kuijt; Stijna Jo anna Maria, dr. van P. J. L. Adriaanse en J. N. Schreuter; Helena Maria, dr. van P. J Bakker en A. Filemon; Martinus Johan nes zn. van J. Mulder en E. Bodrij; Johan- naHendrika, dr. van A. Verstteeg en W. E. Verhoeven; Maria Gesina, dr. van H. J. Tichelloven en A. M. Naber; Eduard Jo hannes, Zn van J. van der Kraan en C. H. Poelstra; Cornelis Maria, dr. van A. vna der Vos en C. M. Thelen; Jacobus Wilhelmus Maria, zn. van J. A. Voskuil en G. M. van Veen. Getrouwd: J. van Ameyden jm. en P v. d. Made jd.; L. Bon jm. en T. Overdijk jd.; J. Boot wedn. en J. van Polanen jd.; C J. Christiaanse jm. en H. de Wolf jd.; N. H. Egelman jm. en J. J. Heunks jd.; J. Era dus jm. en A. M. Crama jd.; F. M. Hoger- vors't jm. en E. M. J. Jansen jd.; C. J. van der Laan jm en C. J. van der Weijden jd.; A. Neuteboom jm. en A. F. Fakkel jd.; H. Neuteboom jm. en E. Stikkelorum jd.; T. Peet gesch. en K. Laterveer gesch.; A. Pet jm. en D. Hartevelt jd.; W. F. Post gesch. en C. Nieuwenhuijsen jd.; K. Roest jm. en M. Abrahams jd,; J. Sleijser gesch. en A. C. Klerk gesch.; J. D. van Tongeren jm. en M. S. Taf fijn jd.; G. Verlind jm. en H. Cer- dijn jd.; H. J. Zuurmond gesch, en H. den Houdijker jd.; D. Lancel fm. en J. van der Zeeuw jd.; M. van der Born jm. en W. S. Tekke jd.; D. Ouwehand jm. en W. J. Ra- mak jd. Overleden: H. A. S. R. Roessingh. d. 31 j.; F. X. Kiel, man 73 jaar. HET PRIESTERFEEST VAN Mgr. Dr. J. OLAV SMIT. Op de receptie, die Z. H. Exc. Mgr. dr. J. Olav Smit ter gelegenheid van zijn veertig jarig priesterjubileum in het St. Willibror- dusgesticht te Wassenaar hield, waren o.m. de Pauselijke Internuntius, Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Mrg. Postma, de hoofdaal moezenier kolonel v. Straelen, dr. S. baron Van Wijnbergen, burgemeester van Wasse naar, mr. H. B. Morshuis, president der St. Vincentiusvereeniging en vele geestelijken aanwezig. FRISSCHE DRANKEN. Tomatensap. 1 kg. tomaten, 2 eetle pels (30 gr.) suiker, iets zout, en 4 appels. De tomaten in stukken snijden en door een zeef wrijven. De appels in vieren snijden en met iets water zacht koken. Het moes door een zeef wrijven en met de overige ingrediënten aan het sap toevoegen. Deze drank zeer koud opdienen. ,Komkommersap. 2 komkommers, 3 eetlepels (45 gr., suiker. 2 theelepels zout. De komkommer schillen, schaven en uit persen met het zout. Het sap opvangen en dit op smaak afmaken met suiker. zijn partijgenoot den heer Hoogparspel wordt onderstreept. Aan het slot van de debatten kwam de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, mr. Jonkman aan het woord. Hij verzeker de, dat de regeering zich- baseert op de constitutioneele basis en dat zij niets an ders wil noch kan doen. Zij vindt de grond slag van haar beleid in de eed-formule van de Koningin, afgelegd bij haar troonsbestij ging, waarin de onafhankelijkheid van de Staat en de rechten en vrijheden van alle onderdanen worden gewaarborgd. Aan de ze waarborgen is ook in de rede van 7 De cember '42 de Koningin niet ontrouw ge worden. Diezelfde rede houdt in, ten eerste, dat de oorlog met Japan tot op heden nog niet is geliquideerd, en ten'tweede dat het staats verband moet worden behouden ondanks alle hervormingen. Bij dat laatste wordt niet gedacht aan de oude Rijkseenheid, maar aan een constructie binnen het Ko ninkrijk, zoo dat de onderdeelen van het staatsverband zich kunnen scharen in de organisatie der Vereenigde Volken. Het accent valt niet zwaarder bij de re geering op het zelfbeschikkingsrecht dan op het bijeenhouden der Rijksdeelen in het Koninkrijk. Hieruit, volgt dat de regeering bereid is met Sjahrir de besprekingen voort te zetten en ook met die vertegenwoordi gers van andere werkelijk bestaande groe pen, al zal de inslag van Japansche in vloeden de besprekingen met de laatsten niet makkelijk maken. De facto wordt daar mede de repub'iek niet erkend maar wel een politieke werkelijkheid. Als de Commissie-Generaal daarmede tot overeenstemming kan komen op con stitutioneele gronden, dan zal de regeering met haar leven, voor deze overeenkomst instaan. De eenige weg die tot een resultaat zal leiden, is die der overreding. Maar deze zal niet kunnen worden begaan, tenzij or de en rust langs deze weg heerschen of lie ver en juister gezegd veiligheid en recht. Dit maakt dat troepen naar Indië moeten worden gezonden. De Luit-Gouv.-Gen_mag en kan waarschijnlijk alleen de boven menschelijke taak van het bewind niet lan ge.. blijven dragen. De Commissie-Generaal zal een groote en,doelmatige steun zijn. Ook ten opzichte van de Commissie-Ge neraal heeft de Luit.-Gouv.-<xen. zooge naamd „préséance". De Lult.-Gouv.-Gen. heeft voorrang, omdat hij de plaatsvervan ger is en blijft van de Koningin. Nadat enkele leden hadden verklaard, ln de rede van den minister niets te hebben gehoord, wat hen kan bewegen voor te stemmen, wordt het wetsontwerp aangeno men met de hierboven vermeld stemmen verhouding. BINNENLAND. De minister van Justitie, mr. van Maarseveen, zal Donderdag te 21 uur over beide zenders spreken over het probleem van de vrijlating der politieke delinquen ten. De bekende arts dr. A. W. Auseuis, oud-directeur van het St. Antonius-Gast- huis te Utrecht, is te Goirle, in den ouder dom van 75 jaar, overleden. Hij is de schrij ver van vele zeer bekende -werken op zijn vakgebied, o.m. van „De 10.000 babies". De H. Landstichting te Nijmegen is dezen zomer reeds door 30.000 personen bezocht. Arbeiders uit de bouwbedrijven kun nen hun vacant.ebonnen 19451946 per rangeteekenden brief zenden aan de stich ting vacantiefonds bouwbedrijven, Sarpha- .iestraat 12, Amsterdam. 100 gram gedroogde Zuidvruchten zullen we in September kunnen krijgen.^ De Amerinaaniiféhe militaire attaché heeft onderscheidingen uitgereikt aan een aantal Nederlandsche officieren en onder officieren. Zes studenten zullen als een delegatie uit Nederland naar een studenten-congres .e Praag gaan. Op de mijn Julia heeft een onge luk plaats gehad, waarbij twee p-rsoneni doodelijk zijn getroffen. Twee millioen in 4 jaar had verdiend de aannemer B. uit Naarden, die voor de Duitschers had gewerkt op vliegvelden. Door het gerechtshof te Amsterdam is 5 jaar geëischt. Wegens fraude zijn te Helden vier distributieambtenaren gearresteerd, BUITENLAND. Engeland heeft geprotesteerd tegen toelating van Albanië tot het lidmaat schap van de V. N. Engeland betwijfelt of Albanië zijn internationale verplichtingen wel normaal opvat. De Belgische tramstaking is geëin digd. Vandaag wordt het werk hervat. In Brusselsche D-treinen is plaatsbe spreking verplichtend gesteld. De KaapstadSche politie heeft giste ren een inval gedaan in de bureaux van het nationale bestuur der communistische partij. De eerste convooien, die in het kader van de repatrieering van 30.000 Armeniërs uit Griekenland naar Sovjer-Armenië ver trekken, hebben de havens van Saloniki en Pireaus verlaten. In het kamp te Wolfratshausen bij Stuttgart hebben 500 Joden eene aanval gedaan op de politie. Eén Jood werd ge dood. Een Joodsche delegatie heeft den Hon- gaarschen premier Nagy bezocht om te protesteeren tegen de anti-semitische agita tie van de laatste weken in Hongarije. In Slowakije is gisteren de nieuwe autonome regeering beëedigd. Zij staat onder communistische leidir De vroegere premier en minister van buitenlandsche zaken van den door de Duitschers geschapen Slowaakschen staat, Bela Tuka, is tot den strop vergordee'd. Luitenant-kolonel Anto Krustef, lei der van de „Tsar Krum", een geheime anti-communistische organisatie in Bulga rije, werd gisteren te Sofia tot den strop veroordeeld. voor Zondag. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 NCRV; 9.30 KRO; 17.00 NCRV; 19.30 KRO; 8.00 Nieuws en morgenwijding; 9.30 Nieuws; 10.00 Hoogmis; 11.30 Trio; 12.00 Gram.; 12.15 Boekbespr.; 12.30 Lichte muz.; (13.00 Nieuws); 13.40 Apologie; 14.00 Gram. 14.15 30.000 Kajotters repeteeren voor het Stadionspel; 14.30 Kurhausconcert; 16.15 Landbouwpr.; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Prot. kerkd.; 18.30 V. d. Ned. Strijdkr.; 19.00 Gram.; 19.30 Nieuws en actual.; 20.00 Re portage motorraces; 20.15 „Paljas", Leon cavallo; 21.30 Gevar. progr.; 22.00 nieuws; 22.20 Avondgebed; 22.45 Ork.; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.) 8.00 VARA; 10.00 VPRO; 12.00 AVRO; 17.00 VPRO; 17.30 VARA; 20.05 AVRO. 8.00 Nieuws, caus. en gram.; 9.00 Voordr.; 9.15 Gram.; 9.45 Caus.; 10.00 Voordr. en Prot. kerkdt.; 12.00 Gram.; 11.30 V. d. pad vinders; 12.40 Viool en piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Ork. en zang; 13.50 Ned. Spoorw.; 14.05 Boekbespr.; 14.30 Politieharmonie (15.05 Filmpr.) 15.50 Koor; 16.10 Sport- praatje; 17.00 Litt. caus.; 17.30 Ork. en zang. (18.00 nieuws); 18.45 Sportreportage; 19.00 Gram.; 20.00 Nieuws en actual.; 20.15 Kur hausconcert; 21.15 Gram.; 21.35 Hoorspel; 22.00 Orgel en zang; 22.15 Koor en ork.; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Dansork. en gram. voor Maandag. HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gymn. en gram; 11.00 en litt., caus.; 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 „Travel- Iers"; 13.00 Nieuws; 13.20 Orgel; 13.45 Sex tet; 14.00 Voor jonge moeders; 14.20 Sextet en gram.; 15.00 Kamerork.; 16.00 Bijbelle zing; 16.45 Cello en piano; 17.15 Lichte muz. (17.45 Over Indië); 18.30 V. d. Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws en gram.; 19.30 Sport.; 19.45 Landbouwpr.; 20.05 Kurhaus concert; (21.00 Caus.); 22.00 Nieuws en actual.; 22.45 Avondwijding; 23.00 Gram.; 23.15 Schaaktournooi; 23.3024.00 Gram. HILVERSUM II (415 M.) AVRO. 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.35 Ork.; (11.00 Caus.); 11.30 Gram.; 12.00 Trio; 12.35 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Ork.; 14.00 Kwintet 14.45 v. d. vrouw; 15.00 Gram.; 15.45 Voordr.; 16.00 Viool en piano; 16.30,; 17.00 Eng. componisten; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.15 „Romancers"; 19.15 Caus.; 19.30 Dansork.; 20.05 Operaconcert; 21.15 Hoox-spel; 22.00 Fluit en piano; 22.SC Jazz; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Dansmuziek en gram. Is Uw Radio defect? Bel. 24244 Dl?. RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O. N.V., Nieuwe Rijn 32 Repareert vlug, betrouwbaar en vakkundig Ingez. med. TWEEDE KAMER

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2