S)e iicicbclve6oii^cMtt Commissie-Generaal naar Ned.-lndië Meesters in de kunst van vertraging |oden zwemmen naar Palestina's kust Militairen vallen politie-agenten aan Indonesiërs zijn bereid de evacuatie te hervatten Een dienst vervalt op binnenlandsche luchtlijnen ZATERDAG 17 AUG. 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen 0.26 per week, 1.10 p. mnd, ƒ3.25 p. kwartaal. Franco p. post 14.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10861 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Üitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. BD contract belangrijke korting. Principieel leven ER WORDT van ieder mensch gevraagd, om een levensbeginsel te aanvaarden en te beleven, werkelijk te beleven. Dat is altijd zoo geweest. Maar in dezen tijd dringt de noodzake lijkheid, om principieel te zjjn, veel meer, dan in den vooroorlogschen tijd met zijn ge- zapigen sleur. De mensch kan nu niet meer met de oogen dichit loopen, zonder gevaar voor zijn leven. Hij moet welbewust richting kiezen. De mensch kan aq, duet meer zich laten meesleuren in een gemtfpkelijk leventje van lekker eten en drinken. Hij moet welbewust strijden. Want nu nu gaat over héél de linie van het leven, in alle deelen van het leven: de strijd vóór of tegen Christus. Dit zijn geen holle woorden. Het is de realiteit, de werkelijkheid. In verband met wat wij hier schrijven kan worden geciteerd1 een stukje, dat wij onlangs in het „Binnenhof" lazen: „De Chr. Vakbeweging heeft dezer da gen haar eerste algemeene vergadering na de bevrijding gehouden. Haar ledental is weer bijna op vooroorlogsch peil. Hier past een hartelijke gelukwensch, want deze ke rels hebben 't niet gemakkelijk. De Synode der Ned. Herv. Kerk laat ze practisch in den steek. In die kerkelijke kringen heeft men zelfs meer op met het N.V.V., dan met de eigen principieele organisatie. Voorz. Stapelkamp heeft hieraan met eeni- ge bitterheid herinnerd. Zonder steun van de Kerk hebben deze mannen zich ech ter toch principieel georganiseerd. Pet af voor zulke kerels en een voorbeeld voor ons, die wat dit betreft in zooveel gunsti ger omstandigheden verkeeren". Wij, katholieken, hebben bij onze prin cipieele levenshouding den steun van de Kerk! Deze omstandigheden zijn voor ons zoo veel gunstiger, maar.zullen des te ster ker tegen ons pleiten, als wij desondanks geen voorbeeld zijn van een echt conse quent principieel levensgedrag! Over: vrijheid Naar aanleiding van de actie door het co mité „Vrij Spanje" stelden we onlangs de vraag: waarom niet een comité „Vrij Po len". Er we zouden er aan kunnen toevoe gen: als men wil opkomen voor de vrijheid van een volk, waarom dan ook niet een co mité „Vrij Hongarije"! In de „Tijd" van gisteravond lazen we: „Een hooggeplaatste Hongaarsche katho lieke woordvoerder heeft verklaard, dat er 100 katholieke priesters door de Hongaar sche politieke politie werden vastgehouden en dat zich 10 geestelijken in gevangen schap van de N.K.V D. de Russische gehei me politie bevonden Herinnerende aan het bevel van gen. Swiridow, van 't Russische leger, tot ont binding der Hongaarsche padvindersbon den, zei de katholieke zegsman, dat de Rus sen 1513 katholieke groepen hadden ont bonden, waaronder vele cultureele groe pen". Commentaar behoeft hier niet bij. 't Zijn maar den Katholieken, wien in Polen en in Hongarije de vrijheid wordt ontnomen. Dan hoort men niet van de pro testen uit kringen, die protesten schreeu wen, als er met één vinger naar hen gewe zen schijnt te worden. Kenbronnen. In een artikel in „De Nederlander", chr. hist, dagblad, constateert mr. J. Schmal, dat er een verschil bestaat tusschen de Chr. Hist, en de Katholieken, hetwelk hierop neerkomt, dat „wij (chr. hist.) op zoek naar de kenbronnen eener richtige ordening van samenleven anders te werk gaan dan onze Roomsche mede-christen, die in dit ver band aan het natuurrecht, zijnde de met behulp van de menschelijke rede te kennen ideale orde der samenleving, meer crediet toekent, dan wij, die er de voorkeur aan geven zoo mogelijk rechtstreeks uit de Hei lige Schrift te putten". Hierbij willen we een paar korte opmer kingen maken. Ten eerste. De Katholieken putten even eens bij voorkeur uit de Heilige Schrift! Maar wij beperken ons er niet toe. Wij gaan verder en willen óók de niet-christe- nen er van overtuigen, dat de normen* die wij voor ons individueel en voor het ge meenschapsleven putten uit de Openba ring, óf ons ook door de natuurwet worden opgelegd óf met de natuurwet niet in strijd zijn, zoodat zij mede door niet-christenen of moeten óf kunnen worden aanvaard. En vervolgens. De schrijver in „De Ne derlander" zegt, dat de Protestanten „zoo veel mogelijk Schriftmatig te werk gaan". God heeft echter óók in de natuur Zijn wet ten geopenbaard, die alle menschen met de menschelijke rede zeker in het licht van de Openbaring kruinen kennen. God heeft de Openbaring niet geschonken in de plaats van de door de rede kenbare na tuurwet. Terecht zegt dan ook genoemde schrijver, dat de Protestanten „zooveel mogelijk" Schriftmatig te werk gaan. Wij beperken ons tot deze korte opmer kingen. Een kranten-artikel is niet de aan gewezen vorm, om dieper op deze dingen in te gaan. Wij hebben met enkele woorden gereageerd op het „Nederlandér"-artikel, opdat men tusschen Katholieken en Protes tanten geen verschillen gaat maken, waar deze er niet zijn of niet behoeven te zijn. Gaarne zouden wij den schrijver verder willen verwijzen naar de redë, waarmede prof. dr. F. Sassen op 17 Mei j.l. zijn hoog- leeraarsambt aan de Leidsche Universietit heeft aanvaard: „Katholicisme en Wijs- geerig denken". ooooo WEERSVERWACHTING 00000 O O tot Zondagavond. Gedeeltelijk bewolkt met plaatselijk g een enkele regenbui. Matige wind, g o voornamelijk tusschen West en Zuid. g o Iets hooger temperatuur. c ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Met 5328 stemmen wetsontwerp aanvaard Na een uitvoerig debat heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp tot instelling van een Commissie-Generaal naar Indië aanvaard. Zooals te voorzien was, stemden de Antirev., Chr. Hist., P. v. d. Vrijheid en Staatk. Geref. Partij tegen. Het debat heeft geen nieuwe gezichtspunten gegeven. Er moet in Indië een eind komen aan den huidigen toestand van verwarring en revolutionair optreden. Om dat ie berei ken, zal de Commissie heel goed werk kunnen verrichten meenden de voorstanders van het wetsontwerp, hoewel niet allen even diep overtuigd. De Commissie zal daarvoor een sta-in-den-weg zijn, verklaarden de tegenstanders, waarbij de een meer overdreef dan de ander. ,,De eenige weg, die tot een resultaat zal leiden, is die der overreding. Maar deze zal niet kunnen worden begaan, tenzij orde en rust, of juister gezegd: veiligheid en recht heerschen. Dit maakt, dat troepen naar Indië moeten worden gezonden" aldus minister Jonkman. Aan de orde was gisterenmiddag het wetsontwerp tot instelling van een commis sie-generaal voor Nederlandsch Indië. De heer Schouten (A.R.) wijst erop, dat in het voorloopig verslag opgemerkt is, dat men het ontwerp moeilijk kan bezien als men de instructie van de commissie-gene raal niet kent. De heer Wagenaar C.P.N.) sluit zich daar bij aan. Hij dient een motie van orde ter zake in. De heer van Poll (Kath. Volkspartij) merkt op, dat eenzelfde moeilijkheid rijst ten aanzien van de personen, die in de com missie-generaal b'enoemd zullen worden. Spr. vraagt of de regeering van meening is, dat de beoordeeling van het ontwerp mo gelijk is op zijn eigen merites. Dan zou de behandeling kunnen aanvangen, mits de re geering zich bereid verklaart, nadere in lichtingen over de instructie te geven. De Minister van Overzeesche bebiedsdee- len, de heer Jonkman zegt, dat de regee ring beaamt, dat het moeilijk is, het ont werp te bezien zonder de instructie te ken nen. Het zwaarte punt ligt daarbij op het woord „moeilijk". De regeering meent ech ter, dat het ontwerp op eigen merites kan beoordeeld worden. De insructie is nog niet gereed, ze moet nog in den ministerraad worden behanrdeld. Het is de vraag of de instructie in haar geheel kan worden over gelegd. Z.i. zal het mogelijk zijn tijdens het debat reeds die inlichtingen te verschaffen, wélke noodig zijn. De heer Schouten (AèR.) spreekt er zijn verbazing overuit, dat de instructie niet kan worden overgelegd en dat er geen inlich tingen over kunnen worden gegeven. De heer van Poll (K.V.P.) concludeert, dat in den loop van het debat de gegevens zullen verstrekt worden, welke de Kamer wenscht. Maar misschien komen er door de behandeling van het ontwerp nieuwe pun ten in de instructie. Wij kunnen meent spreker niet vragen de instructie over te leggen, maar wel om de richtlijnen aan te geven. De heerJoekes (P.v. d. A.) is van oordeel, dat de bedoeling van den minister nu dui delijk is en spr. meent, dat de regèering de gevraagde inlichtingen zal willen geven. Spr. steunt de opmerking van den heer van Poll, dat de inhoud der instructie mede af hankelijk zal kunnen zijn van de behande ling in de Kamer. De internationale om standigheden dringen aan tot spoed. De heer Tilanus (Chr. H.) zegt zich niet te zullen verzetten tegen het nu in behan deling nemen van het ontwerp. De heerSchouten (A.R.) vraagt slechts wat op staatrechtelijke gronden door de Kamer van de regeering gevraagd mag worden. De beraadslaging wordt daarna gesloten en de Kamer gaat over tot stem ming over de motie van orde van den heer Wagenaar. Deze motie wordt verworpen met 62 tegen 10 stemmen. Voor de Commu nisten en de Antirev. Daarna wordt het wetsontwerp in behandeling genomen. (Vervolg pag. 2.) Voorbereidingen voor de nationale motorraces te Zand- voort. De laatste hand wordt gelegd aan het wegdek van het parcours. DE VREDESCONFERENTIE TE PARIJS „Ik zou tijdens mijn leven nog re sultaten willen zien", riep gisteren een afgevaardigde vanNieuw-Zeeland uit op de eerste de beste vergadering, welke de politieke en territoriale com missie van Roemenië (een ander deel van de Parijsche Vredesconferentie) hield. „Wij hebben weken met de plenaire zitting verknoeid. Gaan we nu hier ook weken verknoeien?" Deze emotioneele uitroep volgde op een re devoering van den Rus Visjinski in genoemde commissie,'welke niet min der dan vijftig minuten duurde en han delde over de vraag of Frankrijk aan de discussies behoorde deel te nemen, ofschoon dit land niet in oorlog is ge weest met Roemenië. DE DAG VAN GISTEREN was te Parijs gewijd aan de openingsbijeenkomsten der acht commissies, die de ontwerp-vredes- /erdragen in details moeten bestudeeren. De commissies kwamen na telkens drie Volgens Britsche officieele inlichtingen is een aantal illegale Joodsche immigran ten er in geslaagd om in Palestina aan land te komen. Zij schijnen er in geslaagd te zijn met behulp van een klein zeilschip de dichte Britsche kustblokkade te door breken. Zij zouden van het schip naar de kust gezwommen zijn en ter hoogte van Caesarea aan land gekomen zijn. Volgens niet bevestigde berichten uit Joodsche bron zou het hier 180 Joden be treffen. Ook op andere punten zouden Joodsche immigranten illegaal geland zijn. De Britsche marine heeft het zeilschip, dat door de immigranten werd gebruikt, aan gehouden. De Joodsche zender in Palestina, de Veldslag in Utrecht Het Vreeburg te Utrecht is Donderdag avond, aldus „Trouw" het tooneel geweest van een heftigen strijd tusschen politie en 400 militairen. Het is waarl«-,£ een won der, dat slechts een oorschelp geraakt is van de duizenden die op het slagveld aan wezig waren. Omstreeks 10 uur blafte een soldaat een zwarten handelaar af, die hem op het Vreeburg lastig viel. Een groote groep van deze non-valeurs bemoeide zich toen met het geschil, zoodat de politie ge noodzaakt was, de orde te herstellen. He laas kregen de onschuldigen de klappen. Kreunend van pijn strompelde de met 'n gummistok geraakte soldaat uit de druk te. Zijn kameraden trachtten zich te wre ken en poogden den politie-agent, die den tik gegeven had, af te straffen. Beide groe pen kregen versterking, zoodat uiteinde lijk 400 militairen stonden tegenover een groote politiemacht, welke laatste beschikte over een zestal motoren, waarmede met de straat trachtte schoon te vegen. Intusschen verzamelde zich een duizendkoppige me nigte op het strijdtooneel, joeilend en jou wend haar meening ten beste gevend. Even kreeg de strijd een ernstig aanzien, toen de soldaten een legerwagen aanhielden en militairen met bajonetten op het geweer op de politie instormden. IJlings zochten een aantal agenten het hazenpad. De rust keerde pas weer, toen tegen twaalven de 'andsverdedigers de kazernes opzochten. Min één, die mét een burger naar het poli tiebureau was getransporteerd. „Stem van Israël" heeft een beroep gedaan op alle Joden in Europa om met spoed naar Palestina te emigreeren. 605 Illegale immigranten, die zich aan boord van een schip ter hoogte van Haifa bevinden, hebben een schrijven tot den Britschen hoogen commissaris voor Pa lestina gericht, waarin zij eischen onmid dellijk in hun „vaderland" te worden toe gelaten. Verklaring van Truman. President Truman heeft gisteravond in een verklaring de hoop uitgesproken, dat tengevolge van de Britsche conferentie met de Joden en Arabieren een eerlijke oplossing van het Palestijnsche probleem kan worden gevonden en onmiddellijke stappen kunnen worden gedaan om den toestand, waarin de verplaatste Joden in Europa verkeeren, te verbeteren. President Truman zeide, dat hy over woog een speciale wet bij het Congres in te dienen voor het binnenlaten in de V. S. van een vastgesteld aantal verplaatste personen uit Europa, onder wie Joden. Een woordvoerder van het Jewish Agency heeft te Parijs naar aanleiding van de verklaring van Truman gezegd, dat Amerika zich al eens eerder heeft be reid verklaard een aantal Joodsche vluch telingen op te nemen. De Amerikanen houden er niet van zich te binden. De Indonesiërs hebben het geallieerde hoofdkwartier er van in kennis gesteld, dat zij bereid zijn de evacuatie uit het binnen land te hervatten. Onmiddellijk nadat Sjahrir gisteravond in Batavia was terug gekeerd, werd het geallieerde hoofdkwar tier mondeling medegedeeld, dat de Indo nesische republikeinen bereid waren de Met ingang van 13 Aug. j.l. is op alle binnenlandsche luchtlijnen, die voordien vier maal per dag werden bevlogen, één dienst vervallen en wel steeds de derde dienst. Alleen de lijn op Groningen is vol ledig gehandhaafd. De volgende diensten zijn dus opgeheven: Lijn AmsterdamMaastricht dienst 972 v. Amsterdam 12.15, v. Maastricht 13.25; Lijn AmsterdamEindhoven dienst 968 v. Amsterdam 15.20, v. Eindhoven 16.10; Lijn AmsterdamLeeuwarden dienst 983 v. Amsterdam 15.15, v. Leeuwarden 16.10; Lijn AmsterdamTwenthe dienst 963 v. Amsterdam 14.30, v. Twenthe 15.35. De reden van deze beperking, is de ver traagde aflevering van in Amerika bestel de motoren, alsmede de groote vertraging, die ontstaan is bij het bouwen van de mo torwerkplaats op Schiphol. Teneinde de veiligheid der passagiers voor 100 pet. ver zekerd te houden, moet nu het aantal mo tordraaiuren sterk worden verminderd. Aangezien de diensten, die wel blijven bestaan, grootendeels zijn volgeboekt, zal het over het algemeen niet mogelijk zijn, de reizigers van de vervallen' diensten op de gehandhaafde diensten over te boeken. Passagiers in het bezit van "een plaats biljet waarop dienstnummer en tijd van een der vervallen diensten voorkomen kunnen het volle door hen betaalde passagebedrag bij ieder K.L.M.-kantoor of -agentschap ont vangen tegen inlevering van het plaatsbe wijs .indien geen overboeking kan plaats vinden. öp 2 September a.s. worden op alle bin nenlandsche luchtlijnen gewijzigde dienst tijden ingevoerd. Alle reizigers, voorzien van plaatsbewij zen voor reizen op of na 2 September, die nen zich vóór 22 Augustus a.s. opnieuw tot een K.L.M.-kantoor of K.L.M.-agcntschap te wenden, teneinde de gewijzigde vertrek tijden op hun biljetten te laten invullen. In verband met het in de Troonrede aan gekondigde wetsontwerp tot herziening van de bepalingen, rakende het beëindigen van arbeidsovereenkomsten heeft de minister van justitie ^advies verzocht aan de Stich ting v. d. Arbeid. Deze heeft onmiddellijk de aangelegenheid door een commissie in behandeling doen nemen. De beoogde her ziening heeft tot doel om personen, die reeds geruimen tijd bij denzelfden werkge ver in loondienst zijn, meerdere bestaans zekerheid te verschaffen. STAKING BANKPERSONEEL VOORKOMEN? Op een Vergadering van de „Bedrijfs- unie van handels- en kantoorbedienden" in Amsterdam is bekend gemaakt, dat de werkgevers zich bereid hebben verklaard, om vóór 15 Sept. aanstaande met de Unie besprekingen over de salarieering te be ginnen Het gevaar van een staking van het personeel der vier groote banken is daarmede thans voorloopig afgewend. evacuatie in de onmiddellijke toekomst te hervatten. Soedibyo heeft verzocht, een vertegenwoordiger van de geallieerden naar Djokjakarta te sturen, teneinde over de bijzonderheden van de evacuatie in het begin van de volgende week te onderhan delen. MOORDAANSLAG OP SOEKARNO? Het Fransche persbureau A.F.P. bericht, dat volgens berichten uit geloofwaardige Nederlandsche particuliere bron twee we ken geleden een moordaanslag op ir. Soe- karno zou gepleegd zijn. De aanslag zou gepleegd zijn door een groep van 6 onbe kend gebleven Indonesiërs. Republikein- sche kringen bewaren hierover het diep ste stilzwijgen. De rystpositie te Samarinda (Borneo) verkeert op het oogenblik in een precair stadium. De Nitteo (Ned.-Ind. gou^erne- ments im- en exportorganisatie) heeft thans geen voorraden meer beschikbaar voor distributie onder de ambtenaren, ter wijl de rijstdistributie onder de bevolking reeds sedert Juni is stopgezet. Een hon gersnood is te verwachten, indien er niet spoedig aanvoer van buiten komt. ONGEREGELDHEDEN TE CALCUTTA. Als protest "tegen het Britsche plan voor India was door de Moslemliga de dag van Vrijdag bepaald als de „dag van het daad werkelijk verzet". In Calcutta kwam het tot plunder- en •steekpartijen. Britsche troepen moesten de orde herstellen. Ongeveer 90 personen werden gedood en 900 gewond. Gisterochtend stond een groot aantal ge plunderde winkels van Hindoes en Mo hammedanen in brand. Brandweerauto's reden af en aan en het aantal brandmel dingen was „ontelbaar" De voornaamste ongeregeldheden ble ven tot Calcutta beperkt. In Delhi, Lahore, Lucknow en andere plaatsen in het Noor den van Britsch-Indië staakten Mohamme danen het werk. kwartier pauze bijeen, om hun voorzitter, vice-voorzitter en rapporteurs te kiezen. In de eerste commissie, welke bijeen kwam, nl. de politieke en territoriale com missie voor Roemenië, deed zich reeds het bovenvermelde incident voor. Het mooiste was, dat men nu nog niet weet. wat Vis jinski nu eigenlijk bedoelde. Tengevolge van deze langdradige „behandelwijze" van Visjinski moest de bijeenkomst van de volgende commissie worden afgelast. Ook in de commissie voor politieke en territoriale aangelegenheden van het Fin- sche vredesverdrag bracht de Russische afgevaardigde Novikof dezelfde vraag naar voren, n.l. of Frankrijk in deze commissie zitting mocht nemen. De Fransche gedelegeerde, hierin bijge staan door Engeland, meende, dat dit een kwestie was, weike in de plenaire zittng thuis hoorde. Ja, maar. zeide Novikof, je mag gerust blijven zitten; ik heb er geen bezwaar te gen, maar ik wilde het alleen maar even gezegd hebben, dat de Sovjet-Unie niet wenscht, dat landen, die met een land geen oorlog hebben gevoerd, hun stem uitbren gen bij het nemen van beslissingen over de betroken voormalig vijandelijke mogend heid. Novikof verlangde, dat zijn verkla ring zou worden opgenomen in de notulen. Perzië wil er ook bij. De Perzische regeering heeft om toela ting tot een deelreming aan de conferentie verzocht. Perzië heeft nl. Rusland en En geland gesteund, en zelfs den oorlog aan Duitschland en Japan verklaard. Hoe kon men Perzië vergeten! Uitkeering aan tijdelijke onderwijzers Rector J. Nolet verzoekt in de „Msbd" op neming van het volgende: Verschenen is Staatblad 197 inzake de uitkeering ineens aan de onderwijzers. In afwijking van wat hierover vroeger in de pers gepubliceerd is, staat er in, dat tijde lijke onderwijzers alleen recht hebben op die uitkeering, wanneer de minister ver klaart, dat zij op grond van den duur hun ner werkzaamheid met vaste onderwijzers kunnen worden gelijkgesteld. Blijkens een aan de besturen gericht commentaar is de bedoeling, dat iedere tij delijke via zijn bestuur een desbetreffend verzoek aan den minister richt. Gezien de buitengewoon snelle werkwij ze der departementen kan het dus nog wel eenige maanden duren, eer de tijdelijken iets zullen ontvangen. Wie dus op een of andere wijze van zijn bestuur een voorschot op de toekomst ont ving, moet daarmede terdege rekening hou den. 33 Instanties noodig voor één huis? Door den heer Andriessen zijn aan den miaister van openbare werken en weder opbouw de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de. minister kennis genomen van het bericht dat hij, die op dit moment een huis wil bouwen, daarvoor eerst bij 33 instanties de noodige vergunningen moet halen? 2. Wil de minister mededeelen, of het in vraag 1 genoemde aantal instanties juist, of nagenoeg juist is? 3. Wil de minister mededeelen, welke in stanties bij het afgeven van de noodige vergunningen, voor het doel als in vraag 1 aangegeven, zijn betrokken? 4. Is de minister van oordeel, dat dit aan tal, ter bevordering van een goeden gang van zaken, moet v/orden gehandhaafd? 5. Indien vraag 4 ontkennend wordt be antwoord wil de minister dan mededeelen, welke instanties gemist kunqen worden? 6. Is de minister verder van oordeel, dat in de huidige organisatie de positie van het departement van openbare werken en v/ederopbouw een zoodanige is. dat een vlotte gang van zaken, den wederopbouw rfbetreffende, gewaarborgd is? 7. Indien vraag 6 ontkenneend wordt be antwoord, wil de minister dan mededeelen, welke wijzigingen z.i. moeten worden aan gebracht, om de in vraag 6 bedoelde posi tie te verkrijgen? 8. Is de minister van oordeel, dat de we deropbouw een vlotter verloop kan heb ben, indien de decentralisatie, door oprich ting van streekbureaux, in het bijzonder voor de getroffen gebieden, in rujme mate wordt voortgezet, en daarbij ean de ge meentebesturen in deze bureaux medezeg genschap wordt gegeven, waardoor deze besturen mede verantwoordelijk worden gesteld voor tfe beslissingen van deze bu reaux?

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1