Hoe verwerken wij de melk? RADIO OMGEVING Staking kantoorpersoneel Firma Pel M Onze Lieve Vrouw van Dachau STADSNIEUWS DE FACTOREN, waarmede het bedrijfschap voor zuivel bij de oorspronkelijke vaststelling van het productieschema voor de zuivelindustrie rekening moet hou den, bleken in den loop der maanden zoo onzeker, dat de richtlenen Voor de ver werking van de melk meermalen moesten worden gewijzigd. Van invloed hierop zijn de grootte der melkproductie, de verdeeling der melk over de verschillende provincies, de kolenpositie en voor de bereiding van gesuikerde gecondenseerde melk de be schikbare hoeveelheden suiker, Daarnaast was het langen tijd onzeker of de# regee ring, in verband met het aspect van onze binnenlandsche vetvoorziening, goedkeu ring kon hechter, aan de plannen tot export van zuivelproducten. Als uitgangspunt zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, moet allereerst wor den vastgesteld, welke hoeveelheden afgezien van gebruik op de boerderij en een redelijke teruglevering van onder- en karnemelk aan veehouders ongeveer bestemd zouden moeten worden voor dek king, van de consumptiemelkbehoefte, ook gedurende de wintermaanden. Teneinde de* tekorten ln den winter op te vangen, is het noodzakelijk in de hooge productiemaan den een behoorlijk kwantum melkpoeder te bereiden. Daar de benoodigde hoeveel heid verstuivingspoeder, welke soort in de eerste plaats voor consumptiemelkdoelein- den in aanmerking komt, veel grooter is dan de capaciteit der fabrieken, moet bo vendien walsenpoeder worden geprodu ceerd dat door teruglevering aan vee houders in den winter een overeenkom stige hoeveelheid melk voor consumptie vrij maakt Voorts moet re'rc'ng vodden gehouden met een kaasproductie, voldoen de om de rantsoenen voor de consumenten te kunnen honoreeren, terwijl ook een re gelmatige botervoorziening gewaarborgd moest worden. Daar de melkgift, o,a. door het schrale voorjaar ver ten achter gebleven is bij de aanvankelijke schattingen, moest de oor spronkelijke, Voorloopige productie-opzet reeds spoedig worden herzien. Werd in het begin van het jaar een overschot ge raamd van 400.000 ton melk voor export in den vorm van zuivelproducten, in het nieuwste schema bedraagt deze hoeveel heid 150.000 ton. Het opgestelde export programma voorziet thans in een uitvoer van ongeveer 7000 ton kaas en 13.000 ton gecondenseerde melk. Een andere factor, die eveneens het pro ductieschema op losse schroeven zette, was het gebrek aan kolen, waardoor de bereiding van melkpoeder in eenigen om vang aanvankelijk onmogelijk was. Ook de productie van uiesluitend voor export bestemde gecondenseerde melk werd hierdoor bemoeilijkt. Wat betreft gesuiker de gecondenseerde melk, vormde de on zekere suikerpositie eveneens een strui kelblok. Onder deze omstandigheden was het geven van definitieve richtlijnen voor de productie uitermaate moeilijk. Men heeft zich zooveel mogelijk aan de wer- VOEDERTOEWIJZING KUIKENS. De Voedselcommissaris voor Zuid-Hol land deelt pluimveehouders met een be drijf sopper vlakte van minder dan 7 H.A., waarvan minder dan 3 H.A. bouwland, die 130 kuikens hebben ontvangen (n.l. 52 en 78; deze 78 als premie voor het leveren van broedeieren) mede, dat zij zich onder over legging van de vervoersdocumenten van de kuikens en de aanslagkaart in de eierenle- vering tot den P.B.H. kunnen wenden ter verkrijging van een voedertoewijzing. NEDERLANDSCH SCHRIFTELIJK STUDIECENTRUM. Op initiatief van de Nederlandsche Pro vincie der Paters Augustijnen is een Ne- derlandsch Schriftelijk Studiecentrum ge vormd. Men heeft keus uit zeer veel leergangen: H.B.S., Gymnasium, Handelswetenschap pen, opleiding tot leeraar M.O., leergangen voor algemeene en maatschappelijke ont wikkeling, voor journalistiek, voor een lei dende functie in het maatschappelijk le ven enz. De schriftelijke lessen zullen wor den aangevuld met mondelinge lessen op contact-avonden in verschillende centraal gelegen plaatsen van het land. Aan het Ne- derlandsch Schriftelijk Studiecentrum zijn meer dan zestig docenten verbonden, die allen reeds een gróote onderwijservaring hebben en vanzelfsprekend volledig be voegd zijn. Het secretariaat is gevestigd in het Augustijnen-klooster te Culemborg, Ridderstraat 42, waar belangstellend^ een prospectus kunnen aanvragen. Donderdag. HILVERSUM I (301 M.); 7.00 Nieuws en gym. 7.30 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8 30 Hoogmis. 9.30 Gram. 9.45 Caus. 10.00 Gram. en morgenwijding. 11.00 voor de Zieken. 11.45 Ber. uit Indië. 12.00 Sextet en Gram. 12.45 Feestzang bij pries- terjubilé. 13.00 Nieuws. 13.15 Maria mo tetten. 13.45 Caus. 14.00 „Postillons". 14.40 voor de Vrouw. 15.00 Trio. 15.30 Gram. '16.00 Bijbellezing. 16.45 Strijkkwaret, 17.30 Kamerorkest. 18.20 voor de Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.25 Caus., 20.05 Concert. ,20.50 Caus. 21.10 Carillon, 21.20 Cantate. 22.00 Nieuws. 22.30 Gram. 22.45 Avon4wij- ding. 23.00 Cello en piano. 23.30 Gram. HILVERSUM II (415 M.). 7.00 Nieuws, gym. en gram. 11.10 Orkest. J2.00 Fluit en clavecimbel. 12.35 Lichte muziek. 13.00 N:euws. 14.00 Voordracht. 14.20 Kwintet. ló.OO Roode Ktuis. 15.20 Con cert. 16.00 Grarn. 16.15 Over films. 17.00 Kaleidoscoop. 17 35 Gram. 17.50 voor de jeugd. 18.00 N'tuws. 18.15 Gram. 18.45 Sportpr. 19.00 Viool. 19.15 Pol. delinquen ten. 19.30 Orkest. 20.15 Kurhausconcert. 21.15 Gram.; 21 35 Hoorspel. 22.00 Potpour ri. 22.45 Grama 23.00 Nieuws. 23.15 Schaak- tournooi. 23.30 Joe Andy. Vrijdag. HILVERSUM I (301 M.). 7.00 Nieuws. 7.15 gymn. 8.00 Nieuws. 8.20 Concert. 9,00 Concert. 11.00 Concert. 13.00 Nieuws. 14.00 Quatre plains Recital. 15.15 Omroeporkest. 16.30 Orgelconcert. 18.30 Programs Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 20.00 Nieuws. 21.00 Op de brug. 22,00 Nieuws. 23.00 Concert. HILVERSUM II (415 M.). 9.00 Engelsche militaire orkesten. 9.50 Orkest. 10.45 viool en piano. 11.30 Concert. 12.35 Program van Sladen. 14.00 Kook kunst. 15.10 Muzikale afternoon tea. 16.00 Hengaarsch-Russisch programma. 17.30 Muziekkorps van de Amsterdamsche poli- Ce. 18.35 Muzikaal babbeltje. 19.15 Depar tementale uitzending. 20.05 „Klanken uit Zwitserland". 21.15 Zang met Orkest. 22.15 Jasz-programma. kelijkheid aangepast en daarbij de belan gen van een mogelijken export niet uit het oog verloren. De moeilijkheden die zich, zooals ge zegd, voordeden bij de bereiding van melk poeder en gecondenseerde melk, dwongen aanvankelijk in de richting van een groo- tere kaasproductie. Toen omstreeks Mei de poederfabrieke.n evenwel van kolen werden voorzien, werd met het inhalen van den achterstand in de productie van verstuivings- en walsenpoeder begonnen. Een gevolg hiervan was, dat in bepaalde gevallen kaasfabrieken melk moesten bijle veren aan poederbedrijven en dat de kaas- fabrieken, eveneens door het verder dalen van de melkproductie, meer en meer moes ten worden ingeschakeld voor de levering van de in het Westen voor consumptie doeleinden noodige aanvullingsmelk. Daarbij komt, dat thans ook een aanvang is gemaakt met de productie van gecon denseerde melk Daar voor gecondenseer de melk geen productieverplichting bestaat kunnen condensbedrijven, vobrzoover de van eigen veehouders ontvangen melk on toereikend is melk van andere fabrieken bijkocpen, evenwel niet van consumptie- melkbedrijven, producenten van poeder en van caseine, welke nog melk bijgeleverd krijgen. Dit kom+ hierop neer, dat de voor de condensbereiding noodige mielk voor een groot deel direct of indirect aan de kaasbedrijven zal moeten Worden onttrok ken. Bovendien zullen de boerenkaaspro ducenten binnenkort hun aandeel moeten leveren in de voor de verschillende doel einden noodigle aanvullingsmelk. Hoewel hierdoor de kaasproductie noodgedwongen aan een ongewenschte wisselvalligheid bloot staat, wordt door deze maatregelen een regelmatige kaasvoorziering voor den consument niet in gevaar gebracht. KAZERSWOUDE Fancy fair. De jeugdbeweging van parochie St. Michael is al weken in touw om een fancy fair te organiseeren, welke ook moet slagen. A.s. Zaterdag, Zondag en Maandag zal het feest plaats hebben. De vele attracties zullen iederen bezoeker amuseeren en de verkenners zullen zorgen, dat niemand met een leege maag naar huis gaat. Zondagavond geven zij een groot kampvuur. Het bandje op de dansvloer zal den danslustigen aangename avonden bezorgen. Voor verdere mede- deelingen leze men de advertentie0 in dit blad. De groote verloting op Maandag avond zal zeker ook ieders belangstelling trekken. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouw. Nu de vroege aardappelen campagne voor het drukte gedeelte ach ter den rug is, cn de aanvoer voornamelijk uit groente bestaat en dan koudegrond- producten. is de veiling besloten, inplaats van 5 maal per week, nu drieman: per week te gaan ve len. Voor bloemkoot is op heden een grooie vraag en het product brengt hooge prijzen op, 1ste soort van 70 80 cent per stuk. De zomebospeen gaat ook minderen, doch de eerste jonge peen komt weer aan. Ook deze gaat goed weg tegen 13 tot 17 cent per bos. De opbrengst viel tot heden *rg mee. LEIDSCHENDAM Geboren: Adrianus Johannes Maria, z. van H. P. v. d. Meer en M. C. J. v. Rijn; Adriana Goverdina Maria, d. van W. J. v. Baren en H. M. v. Oosten; Harmina, d. van G. M. Rietkerk en H. Brouwer; Gerrit Leo- nardus, z. van G. W. F. Kreffer en M. A. A. Geluk; Jacob Hendrik, z. van P. J. Breg- man en H. C. Scheffer; Maria Margaretha, d. van H. J. v .d. Ham en H. Masserrijk; Virginiaa Jeanette, d. van J. P. van Vliet en J. P. v. Heiningen. Ondertrouwd: L. C. de Haas 23 j. en E. van Schaik 18 j.; J. Rensen 31 j. en G. E. Brandhorst 23 j, Getrouwd: J. P. van Hagen 25 j. en J. E. van Heinigen 27 j.; A. Remmerswaal 25 j. en H. P. M. van Veen 24 j.; G. A. Baaten 35 j. en W. Th. M. Al 36 j. Overleden: J. W. Welters 53 j.; A. A. van Agten 49 j. LEIMUIDEN Gemeenteraad. De noodgemeente- raad zal Vrijdagavond a.s. 8 uur in open bare vergadering bijeenkomen. NIEUWKOOP Gemeenteraad. De noodgemeenteraad zal op Vrijdag 16 Aug. a.s. des voormid dags 10 uur bijeenkomen. Geboren: Apolonia Martha, d. van Th. Pieterse en M. van Capel; Hendrikus Jo hannes, z. van H. L. Verdegaal en J. F. Ko perdraad: Cornelis z. van E. v. d. Sar en G. Vis; Petrus Johannes, z. van P. J. v. d. Zwet en M. van Koert. Ondertrouwd: Franciscus Gerardus Ver- steege 30 j. uit N'wijk en Adriana Geer- truida Groenendijk 29 j.; Nicolaas Wouterus Maria Wensveert 31 j. uit Pijnacker en Gijs- bertha Maria van den Helder 26 j.; Quirinus Tersteeg 26 j. en Helena Elizabeth Pieter- sen 25 j.; Johannes Antonius de Knoop 22 .j uit Gouda en Gerarda Francina van den Helder 24 j. Overleden: Gerrigje Bons 60 j.. echtge- noote van J. van Tienhoven; S. P. B. M. Vroonhof 3 j.; G. P. Kas 4 j. NOORD WIJK Personalia. Geslaagd als dansleeraar bij de Ned. Ver. van Dansleèraren de heer <9. H. Boot, alhier. „Steeds Sneller". Uitslag van de wed vlucht met jonge duiven vanaf Quivrain (België), afstand pl.m. 210 K.M. Gelost te 8 uur met Z.W. wind. De le duif bereikte haar hok te 10 uur 31 min. 21 sec. en vloog met een gemiddelde snelheid van 1397 me ter per minuut. De 16e duif werd gecon stateerd tc 10 uur 39 min. 15 sec., gem. snelheid 1318 M. per minuut. De prijzen werden gewonnen als volgt: W. Hoek 1, 4. 12, 15; J. Rakhorst 2, 3, 7, 11. 13; C. v. d. Berg 5, 9. 16; Alb. Boot 6, 8; J. v. d. Niet 10; J. Marijt 14. NOORD WIJKERHOUT Gouden huwelijksfeest. Op 26 Augus tus a.s. hoopt het echtpaar J. v. d. Kluyt Prins zijn gouden huwèlijksfeest te vie ren. Geboren: Hendrikus Engelbertus Martinus, z. van G. van der Ploegvan Opzeeland; Willem Jan, z. van W. J. van de WeteringOostendorp; Johannes Gijs- bertus, z. van P. C. Th. Warmerdam Duineveld; Cornelis Wilhelmus Jacobus, z. van J. W. P. Nulkesde Bruijn. Ondertrouwd: C. A. Cillekens 37 j. en J. de Groot 30 j. OEGSTGEEST „Herwonnen Levenskracht". Op 15 Augustus organiseert bovengenoemd comi té een speldjesdag in deze gemeente. Het comité doet een ehnstig'en dringend be roep op de milddadigheid van alle bur gers. Honderden wachten no£ op uitzen ding naar een sanatorium. TER AAR Begrafenis militair Antoon Slof. Na dat Maandagavond het stoffelijk overschot van den zoo op noodlottige wijze oft het leven gekomen militair Antoon Slof in het ouderlijk huis was gebracht, had Dins dagmorgen de plechtige uitvaart plaats in de parochiekerk van den H. Hadrianus alhier. Toen om tien uur het II. Misoffer door kapelaan P. Tweehuizen werd opge dragen, bleek de kerk gevuld te zijn met vele parochianen. Voorts merkten wij op den Burgemeester, den Kapitein van het Regiment, waaronder het slachtoffer be hoorde met een luitenant en vier ser geants en de jongemannen, die van den zelfden leeftijd zijn als Antoon Slof. Na de H. Mis togen velen naar den dooden- akker. De aanwezige militairen, rondom het graf geschaard, brachten den militai ren groet en legden een mooie krans van hun bataljon naast de kist, terwijl de Ka tholieke Jongeren beweging eveneens een mooie krans op het graf legde. AANDAG, heeft het kantoorpersoneel van de fabriek van Suikerwerken, Gebr. Pel aan den Morschweg alhier, het werk neergelegd!" In verband hiermede heb ben wij de verschillende leden van dit personeel gesproken, die ons het volgende ver telden. Het conflict, ontstaan door den terugkeer van de beide directeuren, mr. J. Pel en mr. C. G. Pel, die respectievelijk w egens lidmaatschap der N.S.B. en collabo ratie en vurige pro-Duitsche gezindheid tot Maart gevangen hebben gezeten, is vry ernstig en niet zoo eenvoudig op te lossen. Direct na hun vrijlating op 21 Maart brachten zij reeds 23 Maart een bezoek aan de fabriek, waar zij drie personen, waaron der den bedrijfsleider en de procuratie houdster aantroffen. Deze personen waren respectievelijk 36 en 15 jaar aan het be drijf verbonden en dus geen vreemden. De bedrijfsleider, vroeger adjunctdirecteur, was door den zaakwaarnemer, notaris van Eek, verzocht, het bedrijf, na de inhechte nisneming der directeuren, te leiden. Met inspanning van al zijn krachten en de prachtige, eensgezinde samenwerking van het personeel, gelukte het, de fabriek, waar men van den grond af aan moest beginnen, op pooten te zetten. De houding der directeuren, vooral van den jongste, mr. C. G. Pel, was wars van alle erkentelijkheid; zij wilden met deze personen niets meer te maken hebben en zeiden, dat de waardeering wel kwam na onderzoek van de bedrijfsvoering. Volgens het personeel is deze houding gevolg van de minder gunstige verklarin gen, die men bij het onderzoek jegens de gebroeders Pel heeft afgelegd; doch die echter niet zoodanig waren, gezien de straf dat de directeuren er veel nadeel van ondervonden hebben. Daar de directeuren op l#Augustus weer in het bedrijf zouden terugkeeren, vroeg men een onderhoud met hen aan, dat aan vankelijk werd geweigerd, doch te elfder ure, op Woensdag, 31 Juli werd toegestaan. Mr. C. G. Pel gedroeg zich echter zoodanig, dat het personeel geen termen voor een ba sis van samenwerking aanwezig achtte, te meer door zijn uitlating: „Ik k^n wel een streep onder de feiten zetten, doch niet er door, daar ik nooit kan vergeten." Het per soneel stelde den eisch, dat de jongste di- Tecteur moest vertrekken. Tijdens de fabrieksvacantie kwamen de gebroeders Pel in de fabriek en toen op Maandag 12 Augustus, het einde van de vacantie, nog geen antwoord op dezen eisch was gekomen, is het kantoorpersoneel in staking gegaan. Het fabriekspersoneel, dat weliswaar een loyaliteitsverklaring aan den bedrijfsleider heeft afgelegd, heeft echter zijn houding nog niet bepaald. De directie heeft deze staking als ontslag opgevat, ge zien de antwoorden, wanneer naar een der leden wordt gevraagd. Intusschen probeert de directie met man en macht het bedrijf gaande te houden, waarvoor zij den tien jaar geleden ontsla gen boekhouder hebben genomen en tevens een mede-gevangene, die onlangs uit het kamp werd ontslagen. VOORHOUT Tooneelvcreen. „Spel en Klank". In aanwezigheid van Pastoor Warmenhoven hield deze vereeniging een ledenvergade ring in het parochiehuis met als voor naamste punt het afscheid van den regis seur, den heer Adr. Vlasveld. Sinds 1 Aug. is hij verbonden aan het tooneelgezelschap „De Ghesellen van de Spelewei' o. 1. v. Ant. Sweers in Bussum en kan zoodoende zijn functie niet langer waarnemen. Zijn heengaan is voor ons een groot verlies, aldus de voorzitter, als wij bedenken wat hij vanaf de oprichting voor „Spel en Klank" gedaan heeft. Voorzitter van Zan ten dankte hem dan ook voor zijn harde werken en hoewel hij zijn heengaan be treurde stemde het hem toch tot vreugde dat hij als loon voor zijn moeite en opof fering zich nu aan het beroepstooneel kan gaan wijden. Tijdens de rondvraag sprak de heer A. v. d. Lans een afscheidswoordje tot den scheidenden regisseur en memo reerde nog even dat hij reeds als kleine jongen met hem de eerste plankenkoorts had doorstaan. Hierna richtte de heer Vlasveld een dankwoord tot de vergade ring. ForeholteAlph. Boys 12. In een fcrschen wedstrijd heeft Foreholte thuis verloren van Alph. Boys. Nadat aanvanke lijk Alph. Boys iets beter speelde, kwam Foreholte er later beter in. Met den stand 01 wordt aan de tweede helft begonnen. Oneeveer een kwartier na rust maakte Fo- renolte 11. Toen de Foreholte-keeper den bal klemvast ving werd hij in het doel ge werkt (1-2). Jammer genoeg kon onze kee per zich niet beheerschen en moest daar om het terrein verlaten Foreholte kwam ondanks met 10 spelers er steeds beter in. Doch de stand blhef een kleine zege der gasien. VOORSCHOTEN Plechtige viering patroonsfeest der pa- rechie. Zondag werd alhier het patroon feest der parochie plechtig gevierd. Des morgens te 9 uur werd een pontificale Hoogmis opgedragen door den hoogw. en doorluchtigen heer, monseigneur Th. M. Bekkers, protonotarius apostolicus, rector van Huize Bijdorp alhier, met assistentie van den zeereerw. heer J. van Bemmelen, pastoor de parochie, als presbyter-assistens er de weleerw, heeren J. Duivenvoorde, kapelaan der parochie, als diaken, pater Otgerus, van Huize Berestein, als sub-dia ken, terwijl kapelaan J. Timmerman fun geerde als ceremoniarius. Het zangkoor voerde onder leiding van den heer M. La- keman, directeur van het koor uit. Missa secunda in honorem Sancti Martini, voor 3 gelijke stemmen met orgel. Des avonds te 7 uur werd een pontifikaal lof gecelebreed door Mgr. Th. M. Bekkers met assistentie van de weleerw. heeren: pater Bonsel, Rec tor aan de Haagsche Schouw alhier, als diaken en pater Siemons van Huize Bere stein als sub-diji||ri en kapelaan J. Tim merman als ceitt|bniarfius. De feestrede werd gehouden door den v/eleerw. heer C. Vink kapelaan te Texel, met als tekst: ..Geef rekenschap van uw rentmeester schap." Met grooten liturgischen luister is dit patroonsfeest gevierd. Er was in Dachau een keet, die voor de Duitsche priesters was bestemd, en waar aldus pater v. Gestel „het Kind aan wezig was onder de gedaante der H. Hostie". „Naast het nederig altaartje, waar het Kind zich schuil hield, verscheen op den vooravond van 1 Mei 1943 het beeld der Moeder: Maria mei. het Kind in de balling schap van Egypte. Wie der Priesters, die daar dien avond de verborgen oefening oijwoonde ter opening van de Meimaand, kan ooit de aandoenlijke woorden verge ten, waarmee do Deken van Mainz de in wijding van dit beeld opluisterde? Het beeld kwam naar het kamp door bemidde ling en toedoen van het Aartsdiocees van Lreslau. Dit beeld is ons even lief gewor den als het por tret van onze j - a v*am van bloedeigen Moe £eft &tuk HefUeC Ltl QxtCXlOU 1 §eloof .e.n der; we zijn er deug met u de smarten, die gij onder het Kruis hebt gedragen, troost de zieken en gewonden, geef de-gevangenen kracht en sta allen in het stervensuur bij, die hun leven moeten geven. „Vele kerken zijn gesloten; vele Gods huizen vernield; vele parochies zonder ziel zorger. En overal stormen de poorten der hel aan, om ze te overweldigen. Toon, dat gij Moeder zijt en bescherm en bewaar de herders en de kudde van Uw goddelijken Zoon. „Bescherm en behoud de Priesters, die rjn het front staan of in de lazaretten Sa- maritanenwerk dofcn. Sterïc de priester studenten die branden van verlangen naar de H. Wijding. Wek priesterroepingen ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden en zorg, dat de het de Dachau was een hel maar „geen hel, waar geen zoetheid, geen zielerust en geen zegen gekend werd", aldus pater van Gestet S.J. in een artikel in „Sint Bavo" van 11 Aug. jl., welk ar tikel wij allen abonné's van genoemd blad ter lezing aanbevelen en waaruit wij hier gaarne enkele gedeelten cl- teeren. trotsch op als op de beelden van onze oudste Maria-ka- pellen. We zijn er zoo innig mee vertrouwd ge raakt in onze diepste nood! Daar knielden de Priesters van Dachau neer 's morgens vroeg, wanneer gij allen nog van de rust van de nacht genoot; 's avonds na een ver- lammend-vermoeiende dag en baden er neen, niet een hartstochtelijk gebed, om eigen bevrijding en leven, tenminste niet cp de allereerste plaata, maar het priester- gebed van Dac'nau", Het priestergebed in Dachau. Hier volgt de tekst van dat priest er ge bed. waarbij men, zooals gezegd, niet al lereerst dacht aan zichzelf: „Onze Lieve Vrouw van Dachau! Of schoon we zelf trcost zoo hard noodig heb ben, bidden we U toch; Ga op heilige pel grimstocht naar allen, die Uw hulp noo dig hebben. Het is oorlog en* millioenen staan ,7ag en nacht bloqt aan gevaren naar ziel en lichaam. Toon, dat gij Moeder zijt, en sterk hen allen. Millioenen hebben huis en vaderland verloren en dwalen dakloos rond onder vreemde menschen. Bij het lijden, dat gij zelf hebt geleden in de bal lingschap van Egypte, wees hun een toe vlucht en een steun. Bij de droefheid en uit- doove, dat niets de trouw aan de Kerk breke. „Zegen en sterk onze Bisschoppen in hun zwaar ambt en help vooral onzen H. Va der den Paus, wien het hart zoo zwaar is. omdat zijn arm verlamd is, om de nood weg te nemen, hel lijden te verzachten en dep- vrede terug te brengen. „En komt ge ook, Onze Lieve Vrouw van Dachau, op alle plaatsdn, waar onze ouders en familie, onze parochianen en me debroeders zoolang reeds bidden om onze terugkeer, zeg hun dan, dat gij over ons waakt in leven en in sterven. „O, Onze Lieve Vrouw van Dachau, toon, dat gij Moeder zijt, waar de nood het grootst is. Amen." Troosteres der Bedroefden. Als pater Van Gestel dan verder heeft beschreven, hoe gevangenen van alle na tionaliteiten in Dachau zich in het geheim verzamelden rondom het beeld van de Moeder en dat beeld zelfs wisten te ver sieren, vervolgt hij: „Troosteres der Bedroefden! In Dachau was zij de teedere Moeder, die met haar innemende lieftalligheid, met. de bovenna- lurlijke charme van haar deugden, met haar bekoorlijk-gave moederliefde de rauwe levensfeer van het kamp dragelijk maakte voor ontelbaar velen, de botheid van den dagelijkschen werkdag wegnam, met. haar zachte handen de wonden, van ziel en lichaam dichtstreelde, en met de liefste oogen, die God een menschenmoeder ge schonken heeft, medelijden, troost en vre de, ja zelfs blijheid afstraalde in de een zaam opgesloten gevangenen te imldden van dit menschonteerend leven. „Misschien vindt gij dit alles, waarde le zer, onecht en gemaakt, lyrisch geschrijf van iemand die achteraf vindt, dat hij het zoo zeggen moet? Maar dan moet ge het vragen aan de Nederlandsche Katholieken b.v. God geve, dat zij het zelf nooit ver geten die met het groote transport op 25 Mei 1944 van uit Vught in Dachau arri veerden; wat er in hun ziel omging, toen ze, in het geheim, door een van ons voor het beefd van onze Lieve Vrouw van Da chau werden geleid en daar op hun uitge putte knieën lagen te huilen als kinderen, die na lange jaren Moeder terugzagen, en toch achter hun tranen zoo gelukkig waren alsof ze een feest meemaakten. Maar dien kinderen, voor wie ze het allermoederlijkst was, kunt ge niet meer vragen: voor wie ze zich gemaakt heeft tot „Poort van de Hemel"; ze vonden de Moeder van het eeuwige leven in het uur van hun dood, toen ze volkomen verlost werden en op de armen van Moeder het Vaderhuis wer den binnengedragen, terwijl een priester of een vriend een troostvol schietgebed of het vertrouwde Weesgegroet influisterde., cf Maria zelf, zonder iemands hulp, haar volkomen uitgeteerd en volslagen verlaten k'nd het Paradijs binnenvoerde. Dan moest ge de wonderen kennen van de „Moeder van de goddelijke Genade", die verloren zonen terugwon en voor de veiligheid van hun bekeering zorgde door ze niet meer verder te laten leven in de bekoringen en de verleidingen van het vrije leven". DE VEBO. In de gisteren alhier gehouden algemee ne ledenvergadering van de Vebö is beslo ten de in September te houden land- en tuinbouwtentoonstelling te doen eindigen op Zaterdag 28 en niet, zooals aanvanke lijk in de bedoeling lag, op Zondag 29 September. Voor het concours-hippique, dat zal wor den gehouden op Zaterdag 28 September, is het bestuur zoo gelukkig geweest de be schikking te krijgen over de groote speel weide in den Leidschen Hout. een terrein, dat in deskundige kringen voor dit doel als ideaal wordt aangemerkt Gisterenavond hebben een aantal le den van de Buurtvereeniging „Het Cen trum" een excursie gehouden naar het Leidsch Stadhuis. Deze rondgang stond onder leiding van den heer H. Bey, chef van den Huishoudelijken dienst en mag volkomen geslaagd heeten. Aan het slot van deze excursie heeft de 2e voorz., de heer A. v. Tuyn, den heer H. Bey namens de leden hartelijk dank gezegd voor zijn bereidwilligheid en zijn prettige en aan gename uiteenzetting. Het ligt in de bedoeling om ook excur sies te doen houden naar de Lichtfabrie ken,, Telefoon-Centrale, Kamerlingh CV- nes Laboratorium, Oud-Leiden, verschil lende kerken e.a. 40-Jarig jubileum. Gisteren herdacht de heer Jan Bavelaar, Voorstraat 40 al hier het feit, dat hij 40 jaar onafgebroken in dienst was bij de Steenfabriek „Ouder zorg" te Leiderdorp. De jubilaris, die de zen dag natuurlijk vrijaf had, werd ten kantore door de directie ontvangen, waar bij een genoeglijk praatje over den afge- loopen diensttijd werd gehouden en hem de gebruikelijke gratificatie werd ter hand gesteld. Beiderzijds werd de wcnsch uitgesproken, dat de heer Bavelaar in goeden gezondheidstoestand zijn gouden jubileum zal mogen vieren. Het gezamen lijke personeel liet zich niet onbetuigd. Het liet zijn gelukwenschen vergezeld gaan van een prachtig bloemstuk en van een enveloppe met inhoud. Bij K.B. zijn benoemd tot kantonrcch- ter-plaatsvervangcr in het kanton Leiden: mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, advocaat en procureur te Leiden, mr. L. Sprey, advo caat en procureur te Leiden, mr. H. R. Goudsmit, advocaat en procureur te Leiden. Ook ln de St. Petruskerk is er mor gen te 6 uur een H. Mis. Verschenen is het jaarverslag 1945 vap, de R.K. Vakschool voor Meisjes, Gal- g^water 1. De T.B.C.-collecte van j.l. Zaterdag heeft opgebracht ƒ2431.76. Allen, die hier aan hebben medegewerkt wordt hartelijk dank gebracht. AFHALEN BONKAARTEN. Woensdag 14 Augustus K vanaf KI tot en met einde. BURG. STAND. Geboren: Cornelis Adrianus z. van H. Rusman en J. Nieuwenhuysen; Hendrik z. van J. Nievaart en J. Te Water; Christina Catharina Maria d. van W. J. M. Kriek en W. J. M. Selier; Theodorus Hendricus z. van S. G. Reijkcr en E. Onvlee; Martina Gerarda Maria d van H. Stol en J. Bave laar; Giok An Nib d. van T. H. Liem en J. M. E Distelvelt; Gerard z. van G. Ver hoogt en C. J. Jansen; Catharina Johanna d. van L. Meijer en J. Rasser: Catharina Johanna Marja d. van C. de Haas en J. Spierenburg.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3