STAUNTON TOURNOOt OP KORTE GOLF 8 vrouwen en 2 mannen gevonnist Finale Diocesane Atfiletiekcompetitie Herstel van 't gezichtsvermogen Euwe wint de eerste partij De eerste partij van het internationaal Staunton-tournooi eindigde Dinsdagavond om 20.20 uur. De Rus Smislof won in 43 zetten van den Joegoslaag Prof. Vidmar. De partij tusschen Euwe en Yanofsky werd na 46 zetten door Euwe gewonnen. De strijd tusschen Steiner en Lundin werd door den Zweed gewonnen door tijds overschrijding van Steiner na den 37sten zet. BolefslafskyGuimard eindigde in re mise na 41 zetten. Botwinnik won van den Hongaar Szabo na 31 zetten. O'Kelly won na 41 zetten van Chris- toffel. NajdorfDenker afgebr. na 43 zetten. La ter remise gegeven. BernsteinKottnauer afgeb. na 42 zetten StoltzKotov afgeb. "na 40 zetten. FlohrTartakov/er afgebr. na 43 zetten. De afgebroken partijen worden Maandag 19 Aug. verder gespeeld. Yanofsky. de tegenstander van Euwe. Yanofsky was ten wonderkind. Op 14-ja- rigen leeftijd nam hij deel aan den lan- denwedstrijd te Buenos Aires (1939). Hij speelde voor Canada aan het tweede bord, behaalde 14 punt uit 16 partijen. Nu is BINNENLAND. De stichting „Insula Dei" te Arnhem viert deze week haar eeuwfeest. Kerdinaal De Jong heeft gisteren een pontificaal Lof gecelebreerd in de kapel der stichting. De R. K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem zal 28 Aug. en 24 Sept. een bestuursappèl beleggen resp. voor Zuid-Holland en Zeeland in Den Haag en voor Noord-Holland in Bergen. Een commissie tot bezuiniging distri butiediensten is ingesteld door den minis ter van economische zaken. Wij zijn be nieuwd! De Ned. Bioscoopbond heeft besloten, ieder jaar één dag in de bioscopen propa ganda te maken voor het Roode Kruis. In het werktuigenbesluit voor koffie huis- en hotelpersoneel is de loongrens ge bracht van 3000 op 3700 gld. In restaurants zullen vleeschmaaltij- den kunnen worden verstrekt, terwijl er ook meer suiker in de koffie zal kunnen worden gegeven. Natuurlijk alles binnen redelijke grenzen Voor verkoop wijn per fles in cafe 6 is in de „Sts.crt." van 13 Aug. een prijzen- beschikking gepubliceerd. Bonnen voor zeep zullen waarschijn lijk binnenkort weer beschikbaar worden gesteld: nu een voor zachte zeep, 29 Aug. een voor waschpoeder, 12 Sept een voor huishoud- of toiletzeep, 26 Sept. een voor zachte zeep. Vrijgegeven van distributie zyn alu miniumsulfaat en aluin. Uit de burgerij te Rijswijk is een com missie gevormd voor de prijscontrole. Klachten kunnen bij deze commissie wor den ingediend. In Delft wordt penicilline gemaakt, aldus het „Alg. Dagblad". De Ned, Gist en Spiritusfabrieken zijn reeds onder den oorlog in het geheim met onderzoekingen begonnen. Aan het station te Helmond heeft een geweldadige overval plaats gehad op oe plaatskaartenloketten. Met vijf geldkis ten zijn de overvallers ontkomen. Te Groesbeek is fraude gepleegd met goederen, bestemd voor getroffen ingeze tenen. Er wordt naar dit schandaal een on derzoek ingesteld. Drie personen, allen leden der Comm. Uartij, die militairen hadden opgewekt tot ongehoorzaamheid tijdens de Amsterdam- sche havenstaking, heeft de Alkmaarsche rechtbank veroordeeld tot geldboete van 100 gld. resp. 23 dagen hechtenis en drie maanden voorw. gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Wegens vrijwillige dienstneming bij de S.S. had het gerechtshof te Leeuwarden P. Prins ter dood veroordeeld. De Raad van Cassatie eischte levenslang. De uitspraak werd 15 jaar. De motorrijder J. B. uit Bakel, pries- sterstudent, kwam met zijn motor te Hel mond te vallen en is aan de gevolgen van dien val kort daarna overleden. Door een militaire vrachtauto is te Bergen op Zoom mevr. v W. uit Roosen daal aangereden en vrijwel op slag gedood. BUITENLAND. Morgen, 15 Aug. wordt een algemeene tramstaking over heel België afgekondigd. Gedeelten van de Oostenrijksch- Beiersche grens zijn door het militaire be stuur uit veiligheidsoverwegingen voor het verkeer gesloten. De Italiaansche politie heeft den op dracht gekregen de kust te sluiten voor Jo den. die illegaal naar Palestina pogen te komen. Aan de Italiaansche Riviera zou een typhus-epidemie zijn uitgebroken, welke met groote snelheid om zich Keen grijpt. In vier provinciale Grieksche steden werd den links georiënteerden besturen van arbeiderscentra door den Griekschen minister van arbeid bevolen binnen 24 uur hun kantoren aan de regeering over te dragen. Te Philadelphia en Chicago had de bevolking Dinsdag tengevolge van een bak kersstaking bijna geen brood. Volgens den Russischen professor Alexandrof zou de Sovjet-regeering van plan zijn binnen afzienbaren tijd ,en proef neming met een atoombom te organisee- ren. Tegen Sonai, den Japanschen kamp beul. is heden te Batavia door het tijde lijk militair gerechtshof de doodstraf ge- eischt. ABONNEMENTSKAARTEN NED. SPOORWEGEN. De algemeene abonnementskaarten 2e en 3e klasse der Ned. Spoorwegen zullen met ingang van Donderdag 22 Augustus a.s. aan alle stations en de erkende reisbureaux verkrijgbaar worden gesteld. Er zullen voorloopig uitsluitend kaarten voor één maand worden afgegeven Ter voorkoming van stagnatie wordt men dringend aange raden reeds thans een aanvraag en een fo to aan de stations of bij een reisbuerau in to aan do stations of bij een reisbureau in vroeger op eiken willekeurigen dag in gaan. de Canadeesche kampioen 21. Hjj is nog nooit tegen Euwe uitgekomen en is voor het eerst van zijn leven in Nederland. Het resultaat van de loting deed hem de vol gende verzuchting slaken: „When I win From Euwe, thev will me throw out from Holland, if I Lose, they will me throw out from Canada". (Als ik van Euwe win, zul len ze me uit Nederland gooien, ve:lies ik, dan zullen ze me uit Canada verwijderen). Kottnauer, de reus, Euwe's tweede tegenstander. Kottnauer, 36 jaar oud, is geen Tsje chisch kampioen, maar hij wordt wel als de sterkste speler in Tsjecho Slowakije be schouwd. Kottnauer is een reus, lichame lijk dan. Bijna 1.90 meter lang heeft hij jarenlang gespeeld als doelverdediger in de waterpoloploeg van Slavia (Praag). Tennis, voetbal, paardrijden het zijn tak ken van sport, welke Kottnauer intensief beoefend heeft. En niet zonder succes. Voor de eerste maal speelt hij tegen Euwe, En het resultaat? „Niets van te zeggen, maar ik zal spelen voor wat ik waard ben", zegt de schaakreus. Competitie-indeeling 2e klasse K.N.V.B. U.V.S, zal in het komende voetbalsei zoen weer ingedeeld worden in de Noord- Hollandsche tweede klasse B. Daarin zul len verder uitkomen: A.F.C. (A'dam), Alkm. Boys (Alkmaar). De Kennemers (Beverwijk), K.F.C. (Koog a. d. Zaan), R.C.H. (Haarlem), S.D.W. (A'dam), Z.F.C. (Zaandam) en Hilversum of V.I.O.S. (Den Haag). A.s. Zondag speelt U.V.S. in een tour- nooi te- Zandvoort, doch de ploeg kan slechts zeer verzwakt uitkomen, aangezien niet minder dan zeven Blauwwitters in het Leidsch elftal spelen tegen Brom ley F.C. WANDELSPORT Meerburg. De R.K.W.S.V. „Meerburg" heeft met goed gevolg den tocht, georga niseerd door de W.S.V. „D.V.M." te Leiden volbracht, waardoor de leden wederom in aanmerking kwamen voor een fraaie her innering en de vereeniging een mooien groepsprijs behaalde. Voor Zondag 18 Aug. staat de tocht, georganiseerd door de R.K.W.S.V. „D.V.T." te Rotterdam op het programma. Vertrek om 9 uur precies bij den heer van Velzen. Drie-steden-ontmoeting te Alphen aan den Rijn Leiden winnaar De resultaten van de te Alphen a. d. Rijn gehouden athletiekwedstrijden tus schen Leiden, Gouda en Alphen zijn: 1. Leiden 72 pnt., 2. Alphen 71 y, pnt., 3. Gouda 47 y, pnt. Leiden won daarmede den wisselbeker. De uitslagen zijn: Vèrspringen: 1. A. Leeuwenhoek, A., 7.09 M.; 2. K. Eijkelenboom, A.t 6.70; 3. P. Schouten, L., 66.50. 100 M.: 1. W. Nota, L., 10,7; 2. A. Leeu wenhoek, A., 10.8; 3. W. Flux, G., 11. 400 M.: 1ste serie: 1. P. Verlooy, A., 58; 2. H. Heyneman, G., 59.4. 2e serie: 1. A. v. d. Houwen, L., 56.3; 2. P. van Meijen, A., 57.5; 3. H. W. Jan sen, G., 58. 800 M.: 1. L. H. v. d. Vos, L., 2.10.8; 2. Stuivenberg, L., 2.11.3; 3. M. Bakker, G., 2.15.4. Kogelstooten: 1. L. Mulder, L., 10.07; 2. S. van Roon, A., 9.96; 3. D. van D(jk, G., 9.62. Speerwerpen: 1. W. Versteeg, A., 48.60; 2. v. d. Star, L., 44.50; 3. H. Bergshoeff, A., 42.85. 3000 M.: 1. C. Dijkgraaf, L., 9.48.3; 2. S. Broekman, A., 9.47.9; 3. L. v. d. Steen, L., 10. 4 x 100 M.: 1. Alphen 46.1; 2. Leiden 46.2; 3. Gouda 46.5. Zweedsche estafette: 1. Leiden 2.18.1; 2. Gouda 2.13.6; 3. Alphen 2.15.6. Hoogspringen: 1. A. Leeuwenhoek, A., 1.70; 2. H. Bresser, L., 1.65; 3. G. Vrees wijk, G., 1.60. LEIDSCH TRIBUNAAL. 2 invrijheidstellingen. Uitspraak overigen 27 Augustus a.s. De ee/ste zaak, welke gistermorgen ter behandeling voor het Leidsch Tribunaal voorkwam, was die tegen J. P. Warmerdam, veehouder te Noordwijkerhout, thans ged. in Duindorp. Besch. was ten laste gelegd, dat hij 3 a 4 maanden buurtboerenlei- der van den Ned. Landstand is geweest, hulp en steun aan den vijand heeft verleend door drie a vier paarden en zijn wagen ter beschikking van de Duitsche weermacht te stellen, eerst vrijwillig, daarna gedwongen en voorts, dat hij met de Duitschers had handel gedreven door boter, melk, aard appelen te verhandelen en een gans aan hen te verkoopen. Ten aanzien van deze feiten, verklaarde verd. niet geweten te hebben, dat de Land stand een.nevenorganisatie van de Nat. Soc. Beweging is geweest. Toen hij op een ver gadering bemerkte, dat velen een N.S.B.- speldje droegen, heeft hij er ook onmiddel lijk voor bedankt. Ook had hij nimmer zelf vergaderingen belegd. Melk had hij slechts per liter verkocht zooals hij het ook aan alle andere koopers had geleverd. Aardap pelen waren gevorderd geweest en slechts de gans had hij op verzoek geleverd. Dat hij voor de weermacht had gereden, betrof slechts het werk voor de keuken. Dat hy dit werk eerst vrijwillig had gedaan was geschied om te voorkomen, dat zijn zoon naar Duitschland zou moeten. De getuigen verklaringen waren niet ongunstig voor verd. en die van de getuigen a décharge vertelden o.m., dat hij ook zeer veel goede dingen had gedaan, dat hij velen gratis eten had verstrekt, dat hij onderduikers had ge holpen, dat hij gedurende langen tijd een ondervoed jongentje had opgenomen en varzorgd, enz., welke dingen door zijn ver dediger mr. Hugenholtz nog eens werden onderstreept. Deze wees er voorts op, dat verd. voornamelijk is geïnterneerd dank zij het optreden van een buurvrouw, die verd. niet kon lijden en die b.v. toch nimmer door hem verraden is, dat zij naar de Eng. zen der luisterde. Spr. wees voorts op den brief van het Ned. Episcopaat, welke Zondag in de kath. kerken is voorgelezen en zoo één dan is zeker dit geval hiervoor in aanmer king komend. PI. vroeg daarom onmiddel lijke invrijheidstelling en geen verbeurd- klaring van verd's vermogen. Na raadka mer besloot het Tribunaal hiertoe, terwijl de rest van het vonnis over veertien dagen zal komen. Aan mej. J. W. Teske uit Voorschoten was ten laste gelegd, dat zij omgang met Duitschers had gehad, dat zij ze thuis ont ving, met hen op straat liep en zich met hen liet fotografeeren en naar de bioscoop ging. Zij had zelfs vertrouwèlijken omgang met hen gehad en daarvoor allerlei etens waren en geschenken van hen aangenomen. Voorts had zij instemming betuigd met de Nat. Soc. ideeën door het aanschaffen van allerlei boekjes en liederen. Uit het ver hoor bleek, dat de vader van het meisje zeer tegen haar gedrag gekant was en, als hij van verlof in Duitschland thuis was, kwamen er ook geen militairen over de vloer. De verdediger van verd. mr. Herfst voer de aan, dat zijn cliënte bij het uitbreken van den oorlog nog slechts 15 jaar was, dat zij onder verkeerden invloed van haar moe der stond en feitelijk niet beter wist. On danks de feiten moesten worden toegege ven, vroeg pl. haar onmiddellijke invrij heidstelling, doch het Tribunaal kon hier toe niet overgaan. Hierna had zich de moeder van het meis je te verantwoorden, mej. C. de Best, echt- genoote van de Best. Ook haar was veel- vuldigen omgang met Duitsche militairen ten laste gelegd, terwijl zij bovendien toe liet ,dat haar dochter hen thuis ontving. Zij had voorts als lid van de NSB propa ganda gemaakt voor' de beweging, den Volksdienst en Winterhulp. De raadsman van besch. was verhinderd aanwezig te zijn. zijn vervanger was wel geweest, doch hij moest naar Den Haag voordat de zaak voor kwam. Op een vraag van den president, of verd uitstel wenschte, antwoordde deze oi tkennend. Tegen de dagvaarding had zij niet veel in te brengen, zoodat de behande ling spoedig ten einde was. Mej. C. Laros uit Alphen aan den Rijn had zich op 9 Dec. 1940 aangesloten bij de NSB en daarvoor propaganda gemaakt. Zij was lid geweest van den Jêugdstorm en la ter schaarleidster daarbij geweest. Na in den Arbeidsdienst te zijn geweest was zij er later kernleidster geworden. Ter verde diging voerde zij aah gedacht te hebben, dat de NSB verbetering in den socialen toe stand zou brengen, waarop de pres. op merkte, dat zij in Dec. 1940 lid was gewor den, terwijl de Duitsche inval in Mei daar voor had plaats gehad. De pres. wees voorts op den verderfelijken invloed, welke er van In vrijheid gestelde politieke delinquenten. Den Procureur Fiscaal bj het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage bereiken klachten over in vrijheid gestelde politieke delinquenten', die tegen omwonenden be dreigingen met wraakneming uiten of op andere wijze zich gédragen in strijd met de aan hen opgelegde voorwaarde dat zij zich als goede Nederlanders moetën gedra gen. Dergelijke klachten kunnen ter ken nis van de politieke recherche afdeelingen worden gebracht. Indien zij van genoeg zaam ernstige aard blijken zullen zij aan leiding zijn, om de schuldigen opnieuw in bewaring te stellen. Zondag 18 Aug. a.s. zal op de Sintelbaan in de Leidsche Hout de finale worden ver werkt der Diocesane Junioren Competitie. De stand Is momenteel als volgt: gew. gel. verl. v.t. pt. 7 414—219 14 6 1 Docos I D.E.M. I I.E.V. I D.E.M. II K.D.O. Holland (H.) Docos II Velsen I.E.V. II 1 392—249 12 356—277 12 247—289 7 318—314 7 4 322 J4-292J4 6 5 273—366 4 6 249 -394 y 2 7 233—404 0 De wedstrijden, welke nu nog resten en a.s. Zondag in Leiden zullen plaats vin den zijn de volgende: Docos IIEV I; DEM I—Holland (H.); Velsen—DEM II; Docos II—KDO; IEV II—DEM TL. Wanneer wij den stand bekijken, dan heeft Docos I het kampioenschap prac- tisch in de zak. Er zouden al heel gekke dingen moeten gebeuren, wil IEV I aan Docos een nederlaag kunnen toebrengen. Alle beste prestaties in dit seizoen in de competitie gemaakt staan op naam van de Docos-athleten. Een nederlaag is dus nor maal gesproken onmogelijk. In athletiek clubontmoetingen kunnen echter dikwijls de meest verrassende dingen gebeuren, zoodat ook nu nog oppassen geboden blijft. Ook DEM I zal-de tweede plaats wel weten te behouden, daar ze in Holland geen zware tegenstander zullen vinden. Uitgezonderd enkele loopnummers, is deze ploeg overwegend zwakker, zoodat mak kelijk gewonnen kan worden. Na afloop zal de Diocesaan Sportadvi- seur Rector Th. van der Lugt uit Den Haag, den Kampioenswimpel aan de win nende ploeg uitreiken. Gelijk met deze competitiewedstrijden worden de club wedstrijden gehouden om den Evert Castelein wisselbeker. Daar verschillende bekende athleten aan den start zullen verschijnen beloven het a.s. Zondag op de Leidsche Sintelbaan weer interessante wedstrijden te worden. HET KOMT MEER VOOR dan men denkt, dat door ongevallen, door kalkverbran- ding of andere chemische inwerkingen en ook wel door dé gevolgen van ziekten als de tuberculose het hoornvlies van het oog troebel wordt. Het is duidelijk, dat daardoor het licht niet in voldoende mate kan doordringen en het ontslaan van een scherp beeld op het netvlies wordt belemmerd; de patiënten kunnen misschien nog licht en donker onderscheiden. Wanneer de troebeling bij beide oogen voorkomt, is het geboden om maatregelen te treffen en de kansen te grijpen, die een „transplanta- tio corneae" biedt. OPERATIES AAN HET OOG Reeds in 1814 heeft men pogingen ge daan, om blindheid, die door vertroebeling van het hoornvlies (corneae) veroorzaakt werd, te genezen. Men trachtte een stukje van het hoornviics uit een dierlijk oog over te brengen in het aangetaste hoornvlies van het menscnenoog. Het lukte niet, want de weefsels groeiden niet aaneen. Zelfs heeft men het later geprobeerd met een klein stukje glas; ook dat lukte niet, want" het glas werd weer uitgestooten. Toen ging men zijn heil zoeken in demontage van geheele hoornvliezen; ook dat ging niet, omdat geen bevestiging kon worden ver kregen. Andere werkwijzen bleven even eens zonder succes. In Leiden wordt in hoofdzaak toegepast een door dr. Pieck gewijzigde methode van den Amerikaan Castroviejo, de z.g. plaat selijke doorborende behandeling. Alvorens zijn chirurgisch ingrijpen bij menschen toe te passen heeft de Leidsche geleerde tezamen met dr. Deutman, thans oogarts te Meppel, honderden proeven ge nomen bij konijnen, waarbij kweekproeven met hoornvlies werden verricht; hier heeft men dus te doen met een geval van vivi sectie, waarbij de dieren geen schade on dervonden en hun medewerking moesten verleenen bij wetenschappelijk onderzoek, dat tot onberekenbaar nut voor de menschheid strekte. Onder "de ingrediënten bij de operatie heeft de chirurg op de eerste plaats noo- dig een oog, dat om een of andere reden bij een mensch verwijderd moest worden; ook het oog van een pas gestorven mensch zou hij kunnen gebruiken. Hij heeft twee vlijmscherpe staarmesjes, die op 4 m.m. af stand van elkaar zijn gemonteerd tot één apparaat. Het merkwaardige is, dat juist die 4 m.m. een als het ware critische af stand vormen, waarbij de operatie gelukt. Bij kleiner of grooter afstand krijgt men moeilijkheden. Met de mesjes kerft hij in het hoornvlies van het verwijderde oog door een verticale en haaks daarop een horizontale snede een vierkantje, dat juist tot op twee derde van de dikte van het hoornvlies mag gaan. Het hoeft geen betoog, dat zulk een sne de een buitengewone handigheid vereischt. Een klein gebogen lans vormig mesje en een paar uiterst fijne schaartjes stellen hem in staat een luikje uit het hoornvlies te ver wijderen, waarbij de vlak daarachter lig gende ooglens niet ge raakt mag worden. De schaartjes moeten zoo# worden gehan teerd, dat het luikje naar binnen conisch toeloopt, dus de zij kanten van het schotje maken met het boven- vlak een hoek van 45 graden. Zoo ligt dan het luikje op een zeer zuiver doekje. De patiënt is plaatselijk verdoofd en de dokter maakt in het vertroebelde Hoorn vlies een zelfde luikje, dat hij handig weet weg te wippen. Te voren is het ook door een stelsel van daar door heen gehaalde draden als het ware bestuurbaar gemaakt, zoodat het voorzichtig op en neer en heen en weer kan worden bewogen. In het hoornvliesgat wordt nu het eerste luikje gelegd en door een vernuftig aangebracht stelsel van uiterst dunne, zijden clraden op zijn plaats genaaid en dan ten slotte door een verband beschermd. Na veertien dagen kan de dokter het re sultaat bestudeeren. That 's all!! Enkele dagen geleden wezen wij op een behandeling in Amerika van een ernstige oogkwaal. Wij kregen uit de lezerskring een „tip". Men wees ons op hét feit, dat de schit terende operatie, waardoor aan vol komen of bijna blinde menschen het gezichtsvermogen geheel of in be langrijke mate teruggegeven wordt, vlak bij huis met veel succes wordt toegepast. De bekende oogarst dr. Pieck te Leiden heeft het zeer moei lijke kunststuk in de operatiezaal van het Academisch Ziekenhuis te Leiden bij onderscheidene patiën ten tot een goed einde gebracht. Nu doen zich wel enkele zeer bijzondere zaken bij deze aangelegenheid voor. Dat de geneesheer zoo'n geval opknapt gewapend met een stelsel van loupes is vanzelfspre kend. Wanneer men een stukje huidweefsel van een mensch in de huid van een ander mensch brengt zal het worden uitgestooten, maar het eigenaardige is, dat zulks bij hoornvlies niet gebeurt. Het hoornvlies weefsel groeit altijd aan elkaar, wanneer men de stukjes zorgvuldig aan elkaar past. Hierbij bestaan nog vele onopgeloste vra gen. De kans op genezing is 50 pet.; het is n.l. niet geheel uitgesloten, dat het nieuw in gezette stu-kske op zijn beurt vertroebe lingsverschijnselen gaat vertoonen. Dan welnu, dan kan men de operatie weer her halen. In 1940 ver richtte dr. Pieck zijn eerste transplantatie. Nu kan hij twintig geslaagde gevallen na gaan. De eerste behan deling vond plaats bij een blinde, die in een blindeninstituut werd verpleegd en die nu in hetzelfde instituuteen lei der van de blin den is geworden. Hij was veer-tig jaren blind geweest. Eeni- ge vertroebeling heeft wel plaats gehad, maar de man kan be hoorlijk een taak verrichten. Bijzonder trots is dr. Pieck, wanneer men hom aan het vertellen weet te krijgen, op het geval van een jonge man, die drie jaar geleden is behandeld en thans weer zijn beroep, nota bene dat van chauffeur kan uitoefenen. Dan vertelt hij ook van de huis moeder, die volslagen hulpeloos was ge worden en nu weer fietsende haar bood schappen doet Gnze geneesheeren zijn "nu eenmaal wars van Amerikaansche reclame en daarom is het wel goed, dat op hun kennen en kun nen een enkele maalt het licht van de pu blicatie valt. v. 't H. besch. in haar vele functies op anderen moet zijn uitgegaan. Verd. was reeds op 13 April 1945 in Drente geïnterneerd, na dat zij terug was gekomen uit Duitsch land, waarheen zij op Dollen Dinsdag was gevlucht. Mev. E. Chr. J. Baal, echtgenoote van J. Meijers te Lieden, was ten laste gelegd, dat zij lid van de NSB was geweest, daarmede blijk van instemming had gegeven door openlijk het insigne te dragen, zij had een portret van Mussert in haar woning han gen en op zijn verjaardag werd de NSB- vlag uitgestoken. Zij was lid geweest van de Vrouwenorganisatie en den NVD, zij had vrijwillig Duitsche militairen inge- kwartier gehad, waarvoor zij vergoeding had genoten en waardoor zij haar telefoon en het electrisch licht had mogen behouden, terwijl dit van alle medeburgers werd af genomen, zij had een portret van Hitier opgehangen en mocht als NSB-lid haar ra diotoestel behouden. Bij haar verhoor had verd. verklaard eensdeels uit overtuiging anderdeels uit' materieel gewin aldus te hebben gehandeld en zij beschouwde de NSB niet als een landverraderlijks organi satie. Uit de stukken bleek, dat zij op 6 Maart 1935 lid was geworden, terwijl verd. op een gestelde vraag zegt, dat zij niets geweten heeft van de razzia's, door de Landwacht in samenwerking met de Duitschers ver richt, hetgeen den pres. de bemerking ont lokte, dat iedereen daarvan op de hoogte was en dat dit verd. zeker als NSB ster had moeten weten. Over het portret van Mus sert wilde spr. niets zeggen, doch het uit steken der NSB-vlag moet ieder welden kend mensch gehinderd hebben. Spr. wees er voorts op, dat niemand en zeker ^een NSB-ers verplicht waren Duitsche mili tairen vrijwillig op te nemen. Op de vraag waarom zij een plaat van Hitler had opge hangen, antwoordde besch. dat zij deze wel aardig vond, hetgeen den president een minder vleiende bemerking over dit heer schap ontlokte. Nadat de president tenslot te had opgemerkt, dat verd. eigenlijk maar weinig tot haar verdediging kon aanvoe ren, wees de verdediger, mr. van 't Hoff Stolk erop, dat men zijn cliënte niet mag aanrekenen, dat haar man een fel NSB-er is geweest. Spr. wees er voorts op, dat er heel wat zaken van dit gehalte buitenge- rechtiglijk zijn behandeld.,Zij moge voorts fanatiek zijn geweest, zij was goed voor al len, die met haar omgingen. Zij heeft zeven kinderen,- van wie er twee NSB werden; tenslotte is ook zij toegetreden. Of dit een zelfstandige daad is geweest, daarover is men het niet eens. Zij heeft open en bloot haar overtuiging uitgedragen; zij, die langs sluipwegen gingen, waren veel gevaarlij ker. Alles bij elkaar: deze vrouw, nu 63 jaar oud, bovendien hartpatiënt, zou met een invrijheidstelling vandaag of morgen ge baat zijn. Een adres van buurtbewoners, door spr. aan den president overhandigd, wijst erop, dat men geen bezwaar heeft te gen deze invrijheidstelling. Het Tribunaal achttg hiervoor evenwel geen termen aanwezig en bepaalde de uit spraak gelijk in alle vorige zaken op 27 Augustus a.s. In de middagzitting verscheen als eerste beklaagde in de verdachtenbank mej. C. Pouw, dienstbode te Leiden, wie ten laste was gelegd het lidmaatsrhap van de N.S.B. en het vrijwillig als keukenmeisje werk zaam zijn voor de Duitsche weermacht het vliegveld Valkenburg, te Venlo en te Enschede; voorts had zij omgang met Duit sche militairen gehad en van hen ook bo ter, suiker en brood ten geschenke ont vangen. Verd. gaf alles toe. Uitspraak 27 Augustus. Vervolgens stond terecht D. v. d. Mee, echtgenoote van D. Tegelaar te Leiden. Verd. was lid geweest van de N.S.B. en de N.S.V.O. en zou aan een Duitsche instantie verraden hebben, dat de familié's Dreef en Spiering naar de Engelsche zender luister den; bij beide familié's was de radio weg gehaald. Ook. had zij haar radiotoestel mo gen behouden. Verd. gaf het lidmaatschap van de N.S.B. en de N.S.V.O. toe; zij had zich echter niet schuldig gemaakt aan het verraden van de families Dreef en Spie ring. „Ik heb daar nooit geen acht opgesla gen; mijn eigen zoon luisterde zelf naar de Engelsche zender. Waarom zou ik juist deze familié's verraden? Ik wist van zeer velen, dat zij-naar de Engelsche zender luister den". Verd. ontkende dit laatste pertinent, waarbij zij verklaarde nooit ruzie met de buren te hebben gehad. Verdachte's raads man achtte de bewijsstukken in dit opzicht zeer zwak en legde een verklaring van de buren over, dat verd. geen gehate persoon lijkheid was. Spr. drong op de uiterste cle mentie aan temeer daar verd. reeds 16 maanden in voorarrest zit. Hierna kwamen de gezusters G. en W. v. d. Plas uit Katwijk voor. W. v. d. Plas was ten laste gelegd, dat zij lid "van de Jeugd storm was, gecollecteerd had voor Winter hulp, vrijwillig als hulp in de keuken van de Duitsche weermacht te Valkenburg en Teuge had dienst genomen en omgang met Duitsche militairen had gehad. Haar zuster, G. v. d. Plas, was eveneens lid van de Jeugdstorm geweest, voorts had deze vrij willig als telefoniste dienst genomen bij het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten en had ook zij omgang met Duitsche militairen gehad. De raadsman van verdachten vond, dat het procesverbaal een eenzijdig geluid deed hooren en wees er aan de hand van verschillende getuigenverklaringen op, dat op het gedrag der meisjes niets viel aan te merken. Nadat beide zusters onder een stortvloed van tranen hadden verklaard, dat zij er heel spijt van hadden, werd de uitspraak bepaald op 27 Augustus. Als laatste verdachte stond terecht C. L. van Dam totl942 kaashandelaar te Leiden, wien ten laste was gelegd het lidmaatschap van de N.S.B., het buurtleiderschap van den Ned. Landstand en het dienstnemen bij de N.V. Ned. Oostbouw. Verdachte's raadsman, mr. H. O. Thunnissen, ging in een uitvoe rig pleidooi in op de drijfveeren, welke verd. er toe gebracht hadden om dienst te nemen bij den Oostbouw. Verd., wiens kaashandel door de zuivelautoriteiten in 1942 werd gesloten, wenschte zich op het terrein van den landbouw in Estland te be kwamen. Hij wilde hier opnieuw beginnen. Spr. wees er op, datrhet verd. tot eer strekt, dat hij bij de sluiting van zijn zaak door Nederlandsche autoriteiten niet naar N.S. B.-instanties is geloopen om de sluiting on gedaan te maken. Nadat mr. Thunnissen op grond van een medisch rapport had aan getoond ,dat het ten hoogste tijd is, dat verd., die reeds vanaf Juni 1945 is geïnter neerd. in vrijheid wordt gesteld, vroeg hij onmiddellijke invrijheidstelling. Na kort overleg ging het Tribunaal tot dit laatste over, met dien verstande, dat de nadere uitspraak op 27 Augustus zal volgen.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2