3)e Ccid<vclvj6ou^ant £en Mania-feett „Italië nog niet voldoende bekeerd" Delicate kwesties in bezet Duitschland Palestina's deur voor Joden gesloten WOENSDAG 14 AUG. 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36c JAARGANG No. 10859 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WIL MER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. "WERHEUGEN WIJ ons allen in den Heer, dit ïeest vierend tot eer van de heilige Maagd Maria, over wier Hemel vaart de Engelc-r. zich verheugen, terwijl zij eenparig den Zoon van God loven". Zóó is de aanvang van het heilig Mis offer (de Introitus) op den 15den Augus tus, den feestdag van de Ten-Hemelopne ming van Maria. De Kerk roept ons op tot vreugde tot vreügde in den Heer om de uitverkie zing van de Moeder van Christus, de heilige Maagd Maria. Door Maria bot Christus, tot God. Ook in het (wisselende) gebed vaA de Mis vóór het Epistel (de Collecta), waarin de Kerk steeds pittig en gespierd tot uit drukking brengt de eigenlijke strekking var. het feest, d*t dien dag gevierd wordt, spreekt Zij de ie gedachte uit: „Wil, smeeken wij U, Heer, de missla gen van Uw dienaars vergeven opdat wij, die U door onze eigen daden niet kunnen behagen, zalig worden door de voorspraak van de Moeder van Uw Zoon, onzen Heer, die als God met U leeft en heerscht in de eenheid met den Heiligen Geest in alle eeuwen der eeuwen. Amen!" Protestantsche critici hebben de Katho lieke Kerk verweten, dat Zij bij haar Maria- vereering voor Maria een plaats heeft in geruimd, die toekomt aan Jezus-zelf, om dat Hij gekomen is, om alle menschen. za lig te maken. Iedere Katholiek weet echter heel goed, dat alle eer, die wij aan Maria geven, ten doel heeft, onszclven te vereenigen met de „gezegende vrucht van haar schoot" (Lu cas I 42), die zij in ieder beeld tot ons uitstrekt, hetzij als het Kind harer vreugde, of als den Man van Smarten. Zooals het zonlicht aanwezig is in den verzengenden gleed van den middag, in bet zachte gloren van den dageraad, in het onbewogen water van den vijver, in de ta nende glorie van den zonsondergang, in den zilveren glans Van het maan en in de kleurenpracht van de bloemen, zoo zien wij aldus R. H. Benson Christus tegen woordig in Zijn heiligen, ofschoon in ieder op een bijzondere wijze. Morgen viert de Katholieke Kerk een der feestdagen van de Koningin der Heiligen, de Moeder van onzen Heer. Dezen feestdag zullen wij van harte meevieren in den geest der Kerk. Waar Maria wordt vereerd, wordt Jezus aanbeden. DE BEKENDE SCHRIJVER H. G. WELLS OVERLEDEN. De beroemde Engelsche schrijver H. G. Wells is gistermiddag in den ouderdom van 79 jaren te Londen overleden. Hij leed aan suikerziekte. De geleerde, politicus, geschiedschrijven en romanschrij ver Wells was een der vruchtbaarste en meest gelezen auteurs van zijn tijd Zijn invloed op het denken /an vele menscher. is aanzienlijk. Tot 1935 omvatten zijn wer ken o.m. 20 romans, 19 fantasieën, 4 boék- deelen met korte verhalen en nog 20 boe ken over sociale, rebgieuze en politieke vraagstukken. Zijn boek getiteld .Outline of history" maakt enormen opgang. Er v/oxden 1% mi'dioen exempiaren van ver kocht, waardoor hij hijk is geworden. WORDT IN 1949 DE DOODSTRAF IN ENGELAND AFGESCHAFT? Volgens de „Daily Mail" is men van meening, dat de Engelsche regeering heeft besloten voor een procesperiode van vijf jaar, te beginnen met, Januari 1949, de doodstraf in het Vereenigde Koninkrijk af te schaffen. Onderzoekingen zouden uitgewezen hebben, dat de terechtstellingen psycholo- DE VREDESCONFERENTIE TE PARIJS MOLOTOF begon op de plenaire zitting van gisteren weer met zijn gebruikelijke stekeligheid. Hij protesteerde tegen het ontbreken van een agenda en tegen het feit, dat hij door den voorzitter Byrnes niet als eerste spreker was uitgenoodigd om de door den Italiaan de Gasperi geformuleerde gezichtspunten te becritiseeren. Byrnes antwoordde, dat Ahessynië een schriftelijk verzoek had ingediend om het woord te voeren en daarom het eerst aan de heurtwas. Daar de Abessijnsche delegatie echter afwezig bleef, kreeg Molotof het woord. gen, die Roemenië van Duitschland jn Hon garije moet ontvangen en die niet in het ontwerp zijn genoemd. Sprekende over de militaire clausules verklaarde Tatarescoe, dat de beperkende militaire maatregelen de aard hadden van een straf. De Roemeensche strijdkrachten vochten gedurende negen maanden aan de zijde der roode legers en Romenië ver zocht de vergadering de wapenen in de handen der Roemeensche soldaten te laten. Hij zeide, dat Roemenië gewetensvol alle verplichtingen, die het door het ontwerp- vredesverdrag waren opgelegd, zou nako men en dat het besloten was de fout te niet te doen, die het door het voeren van den oorlog tegen de Sowjet-Unie en de V.N. had begaan. „Wij willen onze vriendschap pelijke betrekkingen met het volk van de Sowjet-Unie versterken, onze betrekkin gen met de V.S. en Groot-Brittanië, op ba sis van wederzijdsche vertrouwen, herstel len en die met Frankrijk, waarmee wij reeds door een machtige traditie zijn ver bonden, hernieuwen." Romenië ondersteunde ten volle de prin cipes van hef charter der V.N., dat het van nu af in toepassing zou brengen, het garan- Molotof verwerpt de Gasperi's voorstel Hij twijfelde er niet aan, dat het groote Italiaansche volk de moeilijkheden van het oogenblik te boven zou komen, maar het bleef nu de vraag, of Italië een belangrijke factor zou kunnen vormen in de beveili ging van den Europeeschen vrede. Na den vorigen wereldoorlog ging Italië een an dere richting uit. Het liet zich meesleepen door het programma van imperialistische expansiepolitiek, opgesteld door Mussolini, het stilde zijn honger ten koste van kleine naties, werd een lid van de Hitler-kliek en ging accoord met de avontuurlijke plannen van Duitschers en Japanneezen. Molotof herinnerde eraan, dat het fascis tische Italië voor dit alles verantwoordelijk was. Het had Albanië en Ethiopië, Joego slavië en Griekenland, Frankrijk en de Sowjet-Unie aangevallen. Het nieuwe, de mocratische Italië verdiende de actieve on dersteuning van alle democratische naties. Doch Italië moet zich dan radicaal in elk opzicht herzien. Het kan geen democrati sche republiek worden tenzij het de resten van het fascisme en van de, fascistische ideologie totaal uitroeit. Deze taak ,zoó ging Molotof verder, is nog bij lange na niet vervuld. In zijn rede veroordeelde de Gasperi noch het fascisme noch Mussolini en on dersteunde hij de oude eischen van het im perialistische Italië. Molotof verwierp de Gasperi's voorstel om de kwestie Triëst een jaaruit te stellen. Naar zijn meening wilde Italië hier gebruik maken van verschil 'van inzicht tusschen de geallieerden. Dit zou de bezetting voor Italië maar verlengen, hetgeen fnuikend voor dit land zou zijn. Daarna kwam de leider der inmiddels verschenen Abessijnsche delegatie aan het woord. Hij verklaarde, dat de terugkeer van Italië naar Abessynië door laatstge noemd land nooit aanvaard zou worden en een daad van „internationale immoraliteit" zou zijn. Hij kwam op tegen de Gasperi's gedachte, de vroegere Italiaansche koloniën onder beheer van Italië- te stellen en tien duizenden Italianen de gelegenheid te ge ven naar deze gebieden terug te keeren. Italië zag er niet tegen op, aldus de Abes sijnsche gedelegeerde, zijn oude imperialis tische politiek weer te gaan voeren. De Grieksche premier beschuldigde daar op Italië van stelselmatige tegenwerking bij het tot stand brengen van de Grieksche nationale eenheid. Griekenland was echter niet wraakzuchtig en wilde Italië helpen. Na de verklaring van den Griekschen af gevaardigde verklaarde Byrnes de discussie over Italië voor gesloten. Het verdag met Roemenië aan de orde. In de middagzitting heeft George Tata rescoe, de Roemeensche minister van bui- tenlandsche zaken, het standpunt van zijn land vertolkt t.a.v. het ontwerp-vredesver- drag voor Roemenië. Hij zeide, het te be treuren, dat Romenië's uiteindelijk deel neming aan den oorlog aan de zijde der V.N. niet in aanmerking was genomen en toch had Roemenië in dien strijd 111.000 gisch een slechten invloed zouden hebben I man aan dooden gewonden verloren, op de andere gevangenen, op het gevange- Hij zeide, dat zijn land zijn rechten yoor- nispersoneel en op het.publiek. behield ten aanzien van de herstelbetalin- Gerechtvaardigde grieven van Duitsch Episcopaat De betrekkingen tusschen de Katholieke geestelijkheid in de Engelsche bezettings zone en de Britsche militaire autoriteiten zijn „delicaat". Men begrijpt elkaar niet goed en niet be grijpen leidt tot niet-waardeeren, soms zelfs tot wantrouwen. Eén van de Britsche grieven tegen de kerkelijke hiërarchie is, dat de bisschoppen tot nu toe nog geen gevolg hebben gege ven aan het verzoek van de bezettingsauto riteiten om z.g. „denazificatie-comité's" op te richten, welke een onderzoek moeten instellen naar de gedragingen van priesters, welke lid waren van de nazi-partij. De bisschoppen voelen daar niets voor en dat is begrijpelijk als men hun motieven hoort. In de eerste plaats is het onvereenigbaar met het Canoniek Recht, dat leeken oor- deelen over priesters. En de Britten eischen, dat er minstens twee leeken zitting moeten hebben in die comité's. En op de tweede plaats is de oprichting van dergelijke comité's "volmaakt overbo dig, omdat die enkele R.K. geestelijken, die lid van de partij waren, of zelfs maar met de partij sympathiseerden, reeds lang uit hun ambt zijn verwijderd. Hoevelèn er wel waren? Van alle Duitsche diocesen zijn de cijfers niet beschikbaar, maar hier zijn de getal len van die bisdommen waar ze wel bekend zijn: aartsbisdom Keulen: 2 priesters lid van de nazi-partij, op een totaal van 2.250; aartsbisdom Paderborn: 2 op 1.858; diocees Münster: 1 op 1.640; diocees Osnabrück: geen van de 606; diocees Aken: 1 op 1.487; diocees Trier: 1 op 1.623; diocees Hildesheipi: -1 op 292; diocees Fulda: 2 op 509? diocees Berlijn: 5 op 478. Deze statistieken omvatten ongeveer 11.000 van de pl.m. 24.000 Duitsche pries ters en is er geen reden om aan te nemen, dat de verhoudingen bij de rest van de Duitsche clerus anders zouden liggen dan in de genoemde diocesen- Een andere reden van ontstemming bij de Britsche militaire autoriteiten is, dat de R.K. geestelijkheid zich beklaagt over klei. nigheden alste weinig papiertoewijzin gen voor kerkelijke uitgaven. Dat lijkt inderdaad een gegronde klacht; er zijn grootere dingen, waarop de Duit sche geestelijkheid haar aandacht kan ves tigen. Maarals vrij kennis nemen van de volgende feiten, dan lijkt die papier kwestie niet meer zoo'n kleinigheid. In een stad als Keulen zijn katholieke fa milies verplicht een communistisch blad te lezen, omdat er zoo goed als geen andere bladen zijn. Bij het vaststellen van de op lagen bij de papier toewij zing hebben de Britsche autoriteiten de vraag naar een communistisch blad blijkbaar grootelijks overschat. Een ander geval. In Frankfurt, waar bij de jongste locale verkiezingen de com munisten er niet in slaagden om zelfs maar één zetel in den gemeenteraad te verove ren, heeft het voornaamste dagblad, de „Frankfurter Rundschau", een communist als hoofdredacteur, hetgeen dus practisch zeggen wil, dat het blad communistisch is. Is het nu te verwonderen, als de Duit sche geestelijkheid aandringt om meer pa> pier voor eigen uitgaven? Ten slotte beklaagt de Britsche bezet tingsoverheid zich in de „Britsche Zóne Review" over het feit, dat de R.K. bis schoppen niet tevreden zijn over de school kwestie, waaraan de aartsbisschop van Keulen een herderlijk schrijven Heeft ge wijd. „Maar zoo schrijft de „Britsche Zóne Review" de aartsbisschop vermeldt er niet in, dat, zoo de nazi's niet door de geallieerden overwonnen waren, er heden in Duitschland heelemaal geen katholieke scholen zouden zijn". Dat „argument" kennen wij. Daarmede probeerde Goebbels ook altijd de bisschop- deerde volkomen vrijheid voor de nationa le minderheden en zou geen initiatief ach terwege laten, dat de internationale sa menwerking of de collectieve veiligheid zou vergrooten. De eerste spreker na Tatarescoe was de Sovjet-afgevaardigde Visjinski, die zeide, dat Roemenië thans ten volle zijn democra tische verplichtingen nakwam. Ten aan zien van de herstelbetalingen meende hij. dat men niet het volle pond moest eischen. Dit geldt niet alleen voor Roemenië, doch ook voor de andere voormalig vijan delijke landen, die ter conferentie ter spra ke zullen komen.Deze landen moeten in de gelegenheid worden gesteld er weer bo venop te komen. De leider der Tsjechoslowaaksche dele gatie, Masaryk, zeide, dat de Roemenen met tegenzin aan de zijde van Duitschland had den gevochten en dat zij duizenden Tsje chen hadden geholpen om uit de g--eep van Hitier te ontsnappen. Masaryk was het vol komen met de woorden van Visjinski eens, die hij edelmoedig noemde. Toen de discussie over de Roemeensche verklaring werd gesloten, deelde de voor zitter, Byrnes, mede dat de Bulgaaische delegatie Woensdagochtend om 10 uur zou worden gehoord en de Hongaars^he om 4 uur des middags. De plenaire zitting werd daarop tot Woensdag verdaagd. Commissie vergaderingen. Gisteravond zijn de politieke en territo riale commissie en de economische commis sie voor de details van het vredesverdrag met Italië voor het eerst bijeengekomen. Zij kozen hun voorzitter en een rapporteur, waarmede geruime tijd gemoeid was. Te Groningen is het Staunton-wereld sichaaktournooi be gonnen. De burge meester van Gro ningen, mr. P. W. J. H. Cort v. d. Linden onderhoudt zich met; eenige schaakmees ters, o.w. Flohr, Bottwinnik, Kmoch en dr. Max Euwe. A. H. F. P. DE JOODSGHE NATIONALE RAAD te Jerusalem in buitengewone zitting bijeen, heeft besloten een politiek van niet-samenwerking met het bestuur ter plaatse te volgen in verband met de „willekeurige deportatie van Joodsche uitgewekenen door de Britten". Aan alle Joodsche leden in de adviescommissie der regeering zal verzocht worden zich terug te trekken en alle -relaties zullen worden verbroken. Felle protesten tegen de Britten De illegale Joodsche omroep „Stem van Israël" heeft de bevolking aangespoord het uitgaansverbod te overtreden en zich naar de haven te begeven, waar „1298 illegaal geïmmigreerde Joden op het punt' stonden gedeporteerd te worden". Het Britsche troepen transportschip „Em pire Weywood" heeft, naar gemeld wordt, Haifa verlaten met 700 illegaal geimmi- greerden van de „Yagour" aan boord. Te Haifa hebben protestmeetings van Joden plaats en honderden stroomen in strijd met het verbod naar de haven. Bij de daar op volgende botsing met de politie vielen eenige dooden en gewonden. In Tel Aviv zijn door.de Joden demon straties gehouden. Zij droegen spandoeken met het opschrift ,,De Britsche marine moest zich schamen" en trachtten een voer- Mussolini's lijk en het biechtgeheim Het weergevonden lijk van Musso lini is onder politie-escorte van het politiebureau te Milaan naar het lij kenhuis gebracht, waar een lijkschou wing zal worden gehouden. Wij hebben gisteren in het kort mel ding gemaakt van de vondst van Mussoli ni's ljjk en een groot deel van het vrij verwarde telex-bericht achterwege gela ten, omdat er een paar dwaasheden in ten beste werden gegeven omtrent het biecht geheim, ./elke de andere bijzonderheden al evenmin betrouwbaar maakten. Vol gens dit bericht zou het lijk al eerder ge vonden kunnen zijn, als een paar monni ken, die er van afwisten, niet gebonden waren geweest door het biechtgeheim. Zij hadden aan het Vaticaan om toe stemming gevraagd om het biechtgeheim te mogen verbreken! Dit is klinkklare on zin, daar zelfs het Vaticaan geen toestem ming tot de verbreking van het biechtge heim kan geven. Dat kan slechts door den penitent zelf geschieden. Wij komen daar slechts op terug, omdat het bericht in de niet-katholieke pers zijn weg heeft ge vonden. pen den mond te snoeren. ,(Als wij, natio- naal-socialisten, de bolsjewieken niet tegen hielden, hadden jullie allang aan een lan tarenpaal gebengeld". Dat noemen we op z'n Hollandsch een „dooddoener", die even wel gerechtvaardigde grieven niet weer legt. En dat de grieven van het Duitsche episcopaat toch niet zóó geheel en al onge rechtvaardigd zijn, blijkt wel uit het ont slag van brigade-generaal Sedgwick, hoofd van het (Jppartement van godsdienstzaken van de Britsche militaire regeering in Duitschland, die zijn ontslag indiende, om dat „hij zich in geweten niet kon vereenigen met de manier, waarop Kerk en Katholie ken in Duitschland. behandeld worden tuig van de Palestijnsche mobiele politie in brand te steken. De Joden lieten een bios coopvoorstelling staken onder het motto: „Het is nu geen tijd voor amusement". Po litie herstelde de orde. In een officieel commentaar van het Joodsche wereldcongres in Parijs op de Britsche verklaring, waarin maatregelen worden aangekondigd tegen de illegale im migratie naar Palestina, wordt de Britsche regeering beschuldigd van „verdraaiing van de bekende en erkende feiten". „Het sluiten van de deur van Palestina voor menschen, die gevlucht zijn voor anti-se- mietische terreur, beteekent het laatste sprankje hoop op vrijheid vernietigen", al dus het commentaar. Amerikaansche compromis-voorstel aangaande Palestina. Volgens een bericht uit Washington van de „Evening Standard" zou president Tru man een door Dean Acheson voorbereid compromis-plan voor Palestina ter bestu deering ontvangen hebben, waaromtrent men Truman's beslissing in den loop van deze week verwacht. Het plan zou de volgende punten bevat ten: 1. Instelling van een Joodsche zóne van ongeveer 1800 vierkanten mijl d.i. on geveer driehonderd vierkante mijl groo- ter dan werd voorgesteld in het Lon- densche plan. 2. Een Amerikaansche bijdrage van 75 millioen dollar om het levenspeil in de Arabische staten op te voeren 3. Groote vrijheid van handelen voor de Joden in hun eigen zóne. DE KONINGIN IN NOORD-LIMBURG. Op tochten door Noord-Limburg heeft de Koningin zich op de hoogte willen stel len van de verwoestingen, die het oorlogs geweld hier heeft aangericht, en van de vorderingen die het herstel reeds heeft gemaakt. Maandagmorgen bracht de Vorstin al lereerst een bezoek aan Meijel. Op het ge meentehuis heeft de burgemeester een overzicht gegeven, van wat bij het herstel reeds bereikt is, en de heer Gielen, voor zitter van den plaatselijken boerenbond, deed mededeelingen over de schade, die de hagel op 8 Juni aan den eersten oogst na de bevrijding heeft toegebracht. Via Roggel en Nunhem, waar de in het Servaashuis ingerichte tentoonstelling van werken van Limburgsche en Brabantsche schilders werd bezocht, werd naar Tege- len teruggereden en vandaar ging de Ko ningin des middags naar Venlo, naar Se- venum, waar een boerderij, die in den oorlog een centrum van illegale actie is geweest, werd bezocht, naar Horst en Venraay, waar de Landsvrouwe een korte wandeling maakte naar de ruïnes der kerk, Wanssum en Blitterswijk. Te ruim 7 uur werd Tegelen weer bereikt, dat het eind punt was van den tweeden dag van het Koninklijk bezoek aan Noord-Limburg. MORGEN, FEESTDAG VAN DE TEN HEMELOPNEMING VAN MARIA, ZAL DE LEIDSCHE COURANT NIET VER SCHIJNEN. mSTRIBUTIENIEUWS VOOR DE 2e HELFT VAN DE 9e PERIODE 1946. 486 t/m 490 brood 800 gr. brood. 491 brood 400 gr. brood. 986 987 brood 800 gr. brood. C. 94 D 94 brood 800 gr. brood. B 94 brood 1600 gr. brood. 494 125 gr. boter 495 275 gr. Margarine of 300 gr. vet. ooi S"i.'we.r.1 p-suiker- 496 100 gr. bloem. 497 200 gr. kaas. 498 250 gr. jam, 998 stroop enz. 999 ".".'.'.".".'.""V.'.".'.'.''" 50 *r CaCa° 500 50 gr. thee. 501 100.gr. koffie. ooi 250 gr- z- zeep- B 95 100 gr. kaas. gjg 100 gr. vleesch. 400 gr. vleesch E 94 500 gr. rijst. 994 250 gr. boter. 995 125 gr. margarine 996 100 gr. bloem. 997 100 gr. kaas. T 43 2 rantsoenen ta baksartikelen en 2 rants, sigaren. V 43 100 gr. chocolade V 44of suikerwerken. X 432 rants, tabaks artikelen. X 44 100 gr. chocolade of suikerwerken. (De bonnen-aanwijzing voor melk en aardappelen volgt Vrijdag). LEIDEN AFHALEN BONKAARTEN. Donderdag 15 Augustus: de letter L. AFHALEN BONKAARTEN. Vrijdag 16 Augustus: de letter M. Mr. Kolfschoten Burgemeester van Eindhoven Naar wij vernemen, is mr. H. A. M. T. Kolfschoten met ingang van 1 September a.s. benoemd tot burgemeester van Eind hoven. TWEEDE KAMER BIJEENGEROEPEN. Ten einde een aanvang te maken met de openbare behandeling van het wetsont werp tot het instellen van een commissie- generaal voor Nederlandsch Indië is de Tweede Kamer bijeengeroepen tegen Vrij dag 16 Augustus des ochtens te 11 uur. Na afhandeling deze week van bovenge noemd wetsontwerp zal de Kamer op reces gr an tot den derden Dinsdag in Sept. AANGEKONDIGDE BANKSTAKING OPGESCHORT. Tijdens een massale vergadering van bankemployé's in de Koopmansbeurs te Amsterdam heeft de secretaris van de Bedrijfsunie van Handels- en Kantoorbe dienden, de heer H. J. Meijer, na een kort overzicht te hebben gegeven van de oor zaken van het huidige conflict in het bank bedrijf, medegedeeld, dat de aangekondig de staking van 19 Augustus voorshands is uitgesteld. Tijdens een bespreking, die de Bedrijfs unie Vrijdag jl. met de in oprichting zijnde Werkgeversvereniging en de Stichting van den Arbeid heeft gehad, hebben de werkgevers zien bereid verklaard met in gang van uiterlijk 15 September onder handelingen te beginnen over de nieuwe regeling van de salariëering Er werd te vens de toezegging gedaan, dat de onder handelingen vóór 15 October a.s. beëindigd zouden zijn. De nieuwe salarisregeling zou van terugwerksnden kracht zijn tot 1 Juli. 1946. Ten aanzien van de Collectieve Ar beidsovereenkomst, htt tweede cardinale punt in het conflict der bankemployé's ver klaarden de werkgevers zich bereid om, in aansluiting op de besprekingen over de salariëering over de mogelijkheid en wen- sehelijkheid van een C. A. O. overleg te plegen. Aangezien sommige bankdirecties van meening zijn, dat de bank-employé's over het algemeen geen prijs stellen op een C. A. O., heeft de- vergadering met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waar- 'n wordt verklaard, dat de bedienden inte gendeel zeer hoogen prijs stellen op een Collect. Arbeids Overeenkomst BEKNOTTING SPAAR- EN BOUWKASSEN. De regeering is voornemens maatrege len te nemen tegen het ongebreidelde op treden van spaar- en bouwkassen, die den laatsten tijd als paddenstoelen uit den grond rijzep. Een wetsontwerp is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Daar er nog eenigen tijd verloopen zal eer de wet de finitief tot stand gekomen zal zijn, acht de regeering het noodzakelijk, het sluiten van nieuwe bouwovereenkomsten en het verhoogen van het bouwkapitaal bij reeds gesloten contracten te verbieden met de mogelijkheid echter van dispensatie. WEERSVERWACHTING tot Donderdagavond. Zwaar bewolkt met tijdelijk opkla- ringen. Enkele buien vooral geduren- de den nacht en vroegen ochtend langs de Noordzeekust en het IJsselmeer. Matige Z.-W. tot W. wind. Koel. ooooooooooooooooooooooocx

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1