Bisschoppen vragen medewerking aan regeeringsmaatregel OP KORTE GOLF Eerste Plechtige H. Mis te Wassenaar Openluchtspel werd groot succes Knabbeltjes uit Fnanknijk Op ons allen rust dan ook de plicht, dien maatregel met begrip en welwillendheid te bejegenen en er, ieder naar zijn vermogen, toe mede te werken, dat de uitvoering er van zóó geschiede, dat hij werkelijk een zegen wordt voor onze gemeenschap. Zin voor recht en billijkheid, naastenliefde, va derlandsliefde cn de geest van saamhoorig- heid leggen ons dien plicht gebiedend op. MOEILIJKHEDEN DIENEN OVER- WONEN TE WORDEN. Velerlei moeilijkheden zullen hier over wonnen dienen te worden: men zal de vrij gelatenen hebben tc huisvesten en het ge zinsverband hebben te herstellen; men zal. hen van het noodzakelijke huisraad era kleeding hebben te voorzien en in het ar beidsproces hebben in te "schakelen. Bij dit alles kan echter ons aller medxe- wex-king niet gemist worden en daarom doen Wij een ernstig beroep op de verschil lende geledingen van onze bevolking._ De gemeentelijke instanties en de socaale instellingen en organisaties krijgen hier een uiterst gewichtige taak te vervullen. De geestelijke leiders van ons volk zul len vooral ter hand hebben te nemen de godsdienstige en moreele heroriënteering en heropvoeding van de vrijgelatenen en hun gezinnen. De familieleden van de ontslagenen zul len zich hebben te herinneren, dat (Overeen komstig de christelijke zedenleer jfamilié- banden bijzondere verplichtingen scheppen van mededoogen en hulpbetoon. En de oude omgeving van de vrijgttatenen zal het zich ten plicht rekenen, hen in den geest van verzoening en vergevensgezindheid weer in haar midden op te nemen. Wij leg gen daar heel in het bijzonder den ttadruk op, Beminde Geloovigen, wijl droevige er varing geleerd heeft, dat juist de vroegere buren tegenover de terugkeerenden zich zoo vaak onchristelijk en vijandig gedra gen. Ook voor hen geldt het woord van den BINNENLAND. Zaterdag is te Brummcn een Roode Kruisdag gehouden. Prinses Juliana, mi nister Beel, de directeur-generaal van het N.R.Kr., de heer van Ketwich Verschure hebben in toespraken gewezen op de be langrijkheid van het Roorde Kruis-werk. Herdacht werden de 24 mannen en vrou wen, die in den oorlog hun leven lieten voor het Roede Kruiswerk- Een internationaal congres voor de goochelkunst heeft te Amsterdam plaats gehad. De goochelaars hebben met elkan der geconfereerd en hun prastaties laten zien, maar ons de geheimen van hun kunst niet verklapt. Dit zou ook noch voor hen noch voor ons gewenscht zijn geweest. De najaarsbeurs te Utrecht wordt ge houden van 10 tot en met 21 September. Ex-politieke gevangenen uit 17 lan den zullen van 2328 September in En schede een congres hguden, welk congres vooraf zal gaan aan een groote interna tionale bijeeenkomst te Parijs. Men ver wacht ongevxèer 1000 gasten. Over de eigenijlke bedoeling van dit congres heb ben wij geen mededeelingen ontvangen. BUITENLAND. Volgens mededeeling van admiraal Blandy is door de explosie van de atoom bom onder water 95.220 ton scheepsruimte tot zinken gebracht. Dit is viermaal zooveel als bij de eerste proefneming bij Bikini. De economische fusie van de Britsche en Amerikaansche zones in Duitschland heeft tot gevolg, dat verdere verhoogingen der rantsoenen in de Britsche zóne te voor zien zijn. De „Vereinigte Stahlwerke", het groot ste bewapeningskartel van Europa, zal vol gens Reuter spoedig door de Britsche auto riteiten worden overgenomen. De „Stahl werke" zijn gevestigd in het Ruhrgebied, met vertakkingen in Duitschland en in vele andere landen. Zij zijn veel grooter dan Krupp. De Sovjet-Unie zou volgens de Turk- sche pers een herziening van het vedrag van Montreux, betreffende het recht van doortocht door de Dardanelles gevraagd hebben. Slowakije heeft een nieuwe autonome regeering gekregen onder communistische leiding. Dr. Jovanowitsj, de leider der Joego slavische Boerenpartij, is uit zijn partij ge- stooten. Wat heeft de onverlaat misdreven? Hij heeft het gewaagd, critiek uit te oefenen in het parlement op de politiek van maar schalk Tito. De Spaansche regeering heeft een be roep gedaan op de in Spanje wonende Duit- schers, wier terugkeer naar Duitschland door de geallieerden is verzocht, naar hun land te willen terugkeeren. Generaal MacArthur verklaart in een rapport, dat het toenemend voedselgebrek ende moeilijkheid voor het gedesorganiseer de economische leven te herstellen de twee belangrijkste problemen van Japan zijn. Op 23 Juni waren reeds 3.500.000 Japannee- zen naar het eilanden-rijk teruggebracht. De laatste Mandsjoekeizer, tijdens de Japansche bezetting staatshoofd van Mand- sjoerije, Henri Poe Ji, is onder Russische bewaking in Tokio aangekomen. Hij zal ge tuigen in processen tegen oorlogsmisdadi gers. Men verwacht, dat ook hij zich spoe dig als oorlogsmisdadiger te verantwoorden zal hebben. In Ecuador is een socialistische staats greep mislukt. Tachtig personen zijn in hechtenis genomen. In de Dominicaansche republiek be draagt het aantal dooden tengevolge van de aardbeving 73. Na vijf dagen van aard bevingen en springvloeden zijn duizenden dakloos. De bevolking leeft in paniekstem ming en lijdt onder tekort aan voedsel. Het Amerikaansche minsterie van landbouw schat de totale export van graan en graanproducten naar Nederland gedu rende de eerste helft van dit jaar op 115.000 ton en van Juli op 57.000 ton. Het Antwerpsche trampersoneel heeft besloten op Zon- en feestdagen niet meer te werken, indien aan de salaris-eischen geen gevolg wordt gegeven. Apostel: „vergeldt niemand kwaad met kwaad, maar weest goedgezind jegens alle menschenLaat U niet door het kwaad overwinnen, maar overwin het kwade door het goede." .Rom. XII, 17, 21.) En tenslotte doen Wij een beroep op den goeden wil en de tegemoetkomende hou ding van allen. Zoo zou het kunnen gebeuren, dat aan vrijlating van bepaalde personen de voor waarden wordt verbonden, dat zij tijdelijk onder toezicht blijven. Wij vertrouwen, dat in dat geval zich het noodige aantal katho lieken voor een dergelijk toezicht t :chik- baar wil stellen, zoodat op hen valt te re kenen, als zij voor dit bijl uitstek schoone werk van christelijke naastenliefde door of in overleg met de parochiale geestelijkheid worden aangezocht. In bepaalde gevallen kunnen ook de priesters zelf dit toezicht op zich nemen,al zal zulks in den regel beter kunnen geschieden door leeken. WIJ STAAN ALLEN SCHULDIG VOOR GOD. Beminde Geloovigen, wij allen staan schuldig voor God en tex-echt zegt de Psal mist: „Si iniquitates obsex-vaveris, Domine, Domine quis sustinebit"? „Ach, Heer, zoo Gij de zonden gèdekt, wie, o Heer, zou het bestaan"? „Maar bij God is ontferming en overvloed van verlossing". (Ps. 129. v. 3, 7).. Hoe vaak hebben wij dat niet ondervon den? Telkens schenkt God ons weer verge ving, zoo dikwijls wij in ootmoedig schuld besef en vertrouwen Hem naderen. Is het dan wonder, dat de Zaligmaker ons beveelt: „Zoo moet ook eex. ieder zijn broeder van harte vergeven?" en dat Hij op de vraag van Petrus: „Heer, hoe dikwijls moet ik mijn broeder vergeven, die tegen mij mis doet? tot zeven keer toe"? ten antwoord gaf. „Niet tot zeven keer toe, zeg ik U; maar tot zeventig maal zeven keer"? (Matth. XVIII, 21, 22.) BROEDERS IN CHRISTUS. Welaan, vergeven ook wij dan aan de po litieke delinquenten, want ook zij zijn onze broeders in Christus. De armen var. den Gekruisigden Zaligmaker omvatten in een zelfde gebaar van liefde en ontferming alle menschen: zoo mogen ook wij van onze liefde niemand uitsluiten. En gelijk de goede God, als Hij ons vergeeft, van harte vergeeft en voor den verloren zoon bij zijn terugkeer naar het vaderhuis zelfs een vreugdemaal aanricht, zoo moeten wij ook aan hen, die vrij komen, van ganscher harte vex'giffenis schenken en hun bij hun terug keer in de maatschappij door ons liefdevol hulpbetoon een eerlijke kans bieden, om weer volwaardige leden onzer samenleving te worden en in broederlijke eendracht met ons mede te werken aan het stoffelijk en geestelijk herstel van ons Vaderland. Doen wij dit, Beminde Geloovigen, dan kunnen wij inderdaad oprecht gemeend bidden „vergeef ons onzj schuld, zooals ook wij aan anderen hun schuld vergeven" en zal onze Vader in den hemel ons daarvoor zegenen in dit en in het andere leven. Im mers, Christus heeft gezegd: „Voorwaar, Ik zeg u: wat gij voor een van mijn geringste broeders gedaan hebt, dat hebt gij voor Mij gedaan". (Matth. XXV, 40.) „Zalig de zachtmoedige, want ze zullen het land bezitten". „Zalig de barmhartigen; want ze zullen barmhartigheid ondervin den". „Zalig de vreedzamen; want ze zul len kinderen Gods worden genoemd". (Matth. V, 4. 7, 9). En zal dit Ons hei'derlijk schrijven op Zondag 11 Augustus a.s. in alle tot Onze Kerkprov.inicie behoorende kerken en in alle kapeilen, vaarover een Rector is aan gesteld, onder 11e vastgestelde H.H. Missen op de gebi'uikelijke wijze van den Predik stoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, den 5den Augustus van het jaar 1946. t JOH. KARDINAAL DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch. t J. W. M. BAETEN. Bisschop-Cuadjutor van Breda. CALDERON IN STOMPWIJK PASTOOR VIJVERBERG. Het 40-jarig priesterfeest van pastoor Vijverberg te Rotterdam zal a.s. Zondag worden gevierd: Zaterdagavond om 7 uur is er een plechtig Lof. Zondag om 10 uur plechtige Hoogmis, 2—4 receptie, 7 uur plechtig Lof. De Weleerw. Pater Norbertijn A. v. Veen, zoon van de parochie van den H. Willi- brordus alhier, die voor eenige dagen te Postel in België de H. Priesterwijding had ontvangen, is Zaterdagmiddag op feestelijke wijze nabij de halte Dxde Papegaaien ont vangen. Nadat de Neomist aldaar was ge arriveerd werd hij begroet door de gees telijkheid der parochie, het feestcomité, verschillende afgevaardigden van sociale en cultureele organisaties en andere be langstellenden, Nadat Pastoor Buys een kort welkomstwoord had gesproken, nam de jonge priester met de geestelijkheid plaats in een rijtuig, terwijl de commis sie eveneens in rijtuigen of auto's gezeten was. Voorafgegaan door het muziekkorps gingen daarna alle aanwezigen in feeste- ]i]ken stoet dorpvvaarts naar de woning van den oudsten broer van den feesteling .ban den Oostdorperweg Zondagmorgen heeft de neomist zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen in de St. Willibrorduskerk. Van het inrijhek tot de hoofddeur was een eenvoudige versiering aangebracht. De kerk zelf was zeer smaakvol versierd. Van uit de gewelven hingen linten in breede bogen af naar de pilaren. Tegen de pila ren waren draperieën aangebracht. Voorts waren er fraaie bloementuilen, bestaande uit gladiolen in diverse kleuren, tegen de pilaren en de muren der kerk aangebracht, terwijl van uit de gewelven eveneens tal van bloemwerken afhingen. Het priester koor was zeer smaakvol met groen en bloemen, dahlia's en gladiolen in witte en l.'cht-gele kleuren, versierd. Bij het kerk hek werd de Neomist door de assisteerende geestelijkheid ontvangen en daarna onder het zingen van een welkomstlied de kerk binnengeleid. Na aankomst aan het hoog altaar begon de H. Mis. Assistentie ver leenden hierbij de ZeerEerw. Heer J. P. Buys als presbyter-assistens. de weleebw. pater C. van Leeuwen, van de orde van het H. Kx-uis, als diaken, de weleerw. pater Norbertijn de Jaeger uit Den Haag als subdiaken en de Eerw. heer A. de Greef als ceremoniarius Het zangkoor voerde uit de Missa Secunda voor jongens- en man nenkoor van H. F. Andriessen. De feestpre dikatie werd gehouden door Pater Boon, Norbertijn, die de verheven waardigheid van dexi priester uitbeeldde eri wees op de moeilijke taak, welke de priesters voor al in dezen tijd hebben te vervullen en zijn predikatie besloot met het gebed van de parochianen te vragen. Een plechtig mo ment was de uitreiking van de H. Com munie aan de groote schare familieleden. Na de plechtigheid zong het zangkoor een .priestercantate van den directeur van het zangkoor den heer J. C. Beuk. Des mid dags had een zeer druk bezochte receptie plaats, terwijl de dag met een plechtig Lof werd besloten. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Kapelaan te Rotterdam (H, Familie) den weleerw. heer N. A. Commandeur; te Amsterdam (O. L. Vr. v. Alt. Bijst.) den weleerw. heer J. A. M, Schmidt; te Vlaardingen den weleerw. heer H. Beek; te Spierdijk den weleerw. heer B. J. M. Quant; te Leidschendam den weleerw. heer A. C. Raadschelders; te Pijnacker den weleerw. heer J. J. Loer akker, die kapelaan was te Ovezande. Vervolgens tot Kapelaan te Haarlem (H. Joan, de Dooper) den weleerw. heer J J. A. van der z,alm; te Castricum den weleerw. heer C. Bakker; te 's Heeren- hoek den weleerw. heer A. J. H. Drost, die kapelaan was te Bodegraven. Tenslotte tot kapelaan te Kwadendam- me den weleerw. heer A. E. Auwens, neomist. GISTEREN werd te Stomp wijk onder begunstiging van schitterend weer het groote openluchtspel „Het Groot Tooneel der Wereld" opgevoerd va nden be roemden schrijver Don Pedro Calderon de la Barca, in de bewerking van dr. Karl Schorn cn vertaald door Bernard Verhoeven. Het is een spel van groote uiterlijke en innerlijke schoonheid geweest, dat door ongeveer 250 parochianen van Stompwijk met volledige toewijding en uit eigen overtuiging voortspruitende zeggingskracht is opgevoerd. Pastoor Sislermans riep de in groote ge tale aanwezigen voor den aanvang een PTartelijk welkom toe, bracht dank aan de H. Clara voor het in deze omstandigheden ideale we^r en gaf vervolgens in eenige kernachtige woorden een uxtleg van het spel. Ieder mensch krijgt in deze wereld in zijn leven een rol te spelen op zijn ma nier. Welke taak of rol de mensch te spe len krijgt, steeds moet de mensch indach tig zijn, lxetgeen de schrijver ook in het spel de menschheid voor oogen houdt: „Doe het goede in den tijd, God wacht in de Eeuwigheid Wanneer elk mensch zijn rol gespeeld heeft zal de Meester komen en bij. de opstanding uit den dood recht spreken en in zijn oneindige rechtvaardig heid straf of loon geven en de uitverkore nen zullen intreden in het Hemelrijk. Zelf, vervolgde spr., heb ik dit schouwspel 20 jaar geledgn zien opvoeren in Godesberg, wat bij mij een diepen indruk maakte. Ondank de vele moeilijkheden en de groote kosten, verbonden aan de opvoe ring van dit spel, zijn wij er eindelijk in geslaagd dit stuk thans te Stompwijk te kunnen opvoeren. Ik wil dan ook vragen aldus spr. dit stuk te willen uitdragen en propagee- ren in uw woonplaats. U zult iets zien, dat aan de menschheid op machtige en grootche wijze de weg aangeeft God te dienen op deze aarde. Hierna nam het spel een aanvang. On der klokgelui en orgelspel komt een rij van 34 engelen in smetteloos witte, roode, gele en hemelsch blauwe gewaden van uit de hemelpoort en dalen de achttien tre den van de trap af, die leidt naar het too neel. Diep gebogen ontvangen de Engelen hun Meester, die staande aan den Hemel poort de schepping aankondigt en de aar de uit zijn verborgen staat oproept voor het aangezicht van God. Op de roepstem van den Meester verschijnt de Wereld en luistert, knielend op de wereldbol, naar het verkonden van Diens Wil: „Zoo wil Ik dan als teeken mijner kracht en een ge tuigenis van Mijn alvermogen in Aarde's Perk een feest bereiden. Zoo laat ons he den dan een schouwspel geven om 's men schen geest omhoog te^richten in hét spel, dat zij hun leven noOTnen. Stel grenzen, ruimte,, kader en verdeel costuums en rollen voor het schouwtooneel! Een aartsengel daalt dan neer en geeft den Koning, de Schoonheid, den Rijke, den Boer, de Wijsheid, den Bedelaar en het Kind de rol, welke de Meester aan hen toevertrouwt. Dan ontvouwt zich het spel in steeds machtiger en diepzinniger ont wikkeling. Als alle groepexi der menschee- lijke samenleving hun rol hebben gespeeld, komt de Dood. Met machtige zwaaien van zijn zeis maait hij al wat leven is voor zijn voeten neer. Dan roept de Wereld de menschheid op voor de rechterstoel van God, die het goe de loont en het kwade straft. Ieder die zijn rol gespeeld-heeft in het leven moet verantwoording afleggen van alles wat God ter leen gegeven heeft. De Rijken hebben hun gaven alleen gebruikt voor het najagen van de wellust. Zij worden dan ook veroordeeld tot eeuwige verdoe menis en door een Engel God's helwaarts gedreven. De boex*en en de schoonheid moeten nog voor hun zonden boeten. De loutering zal hen van schulden wisschen, zoodat ook zij glorieus het Hemelsche Rijk in gaan, evenals de Koning. Het is dan een indrukwekkend gezicht de gelukzali gen, voorafgegaan door de engelen, den hemel te zien binnen trekken, in een zee van licht. ZEILBOOTJE IN DE LUCHT GEVLOGEN. In het z.g. Beerengat van de Oude Maas onder Oud-Beijerland is Zondagmiddag een zeilbootje, waarin zich twee mannen en twee vrouwen bevonden, in de lucht gevlo gen. Een van de opvarenden werd vrij ern stig gewond, twee anderen kwamen er met lichte kwetsuren af en dé vierde kreeg slechts een nat pak. Dinsdag 30 Juli kx-eeg ik be zoek van enkele vrienden uit Nederland, die ik beloofd "had, ze de stad te laten zien. Zoo hebben we samen een dag of vier door Parijs gezworven, voor mij zelf een welkome aan leiding, weer eens enkele be zienswaardigheden op te zoe ken, die ik sinds 1939 niet meer gezien had. Graag wil ik hier ook enkele practische aanwijzingen geven voor degenen, die eventueel van plan zijn, in de komende weken naar Parijs te gaan. Vooreerst iets omtrent distri butie-bescheiden. Ik had ka mers besteld in een eenvoudig, maar keurig hotel in Levallois. Men betaalt daar 80 francs per dag voor een kamer. We heb ben eerst de koffers wegge bracht en zijn toen onmiddel lijk naar de „mairie" gegaan (dat is de doordeweeksche naam voor het „hotel de ville"). Op vertoon van ons paspoort (voor mij was het al voor de tweede maal) kregen we on middellijk voor 10 dagen bon nen („tickets" zeggen de Fran- schen, officiëel „tickets d'ali- mentation"). Men krijgt dan per dag 300 gram brood (het gewone rantsoen), 20 centiliter wijn, heel wat meer dan de ge wone Franschman, die maar 1 liter per maand krijgt; 10 gram kaas, 20 gram boter of vet (ma- tières graisses), 50 gram groen ten of patés, 25 gram vleesch, 2C gram suiker, 5 gram koffie. Sinds enkele weken zijn de aardappels vrij. Over het algemeen heeft men die bonnen echter maar zelden VII. noodig. Soms wordt in restau rants wel eens om broodbon nen gevraagd, maar lang niet altijd. Slechts eenmaal heb ik het meegemaakt, dat men vleeschbonnen vroeg. Omdat we ze niet hadden (het was bij de onmiddellijke aankomst) werd toen de prijs verhoogd. De restaurants zijn naar ver schillende klassen gerangschikt, A, B, C, D. Overeenkomstig die klasse is een maximumprijs voor diners bepaald, respectie velijk 125, 75, 45, of 32 francs per persoon. Meestal echter is bij deze menu's geen vleesch inbegrepen. Wil men toch vleesch, dan kan men kiezen uit verschillende „supplé- ments", die men op de spijs kaart vindt. Onder de restau rants van de C-klasse vindt men heel vaak keurige gele genheden. waar men voor 100 francs werkelijk-uitstekend kan eten. Er -is in Frankrijk heel wat kritiek op de regeering met be trekking- tot de voedselvoor ziening (mijn vrienden in Ver sailles zeiden zelfs: nous mour- rons de faim), maar er wordt vaak schromelijk overdreven. Soms hoort men zeggen, dat de kwantiteit, die men op zijn bonnen krijgt juist genoeg is, om er zes dagen van te leven. Voor sommige artikelen kon dat waar zijn, het gaat zeker niet voor alles op. Een feit ech ter is, dat de Franschman de zwarte handel niet missen kan en men krijgt de indruk, dat deze feitelijk officiëel getole reerd wordt. Een Franschman zei me: men durft de zwarte handel niet aan, omdat men bang is, dat de menschen bij al te strenge maatregelen, een voudig niet meer produceeren en dan is men nog verder van huis. Een feit, dat ik in „Te- moignage Chrétien" vermeld vind is in dit opzicht in elk ge val zeer leerzaam. De regeering heeft een bepaalde graanprijs streng gehandhaafd, om te zor gen, dat het brood niet te duur zou worden. Het gevolg was, dat de boeren andere artikelen gingen telen, waaraan meer te verdienen viel. En het »gevolg daarvan was weer, dat de Fran- scl.e regeering enorme voorra den graan in het buitenland moest koopen tegen een veel hoogere prijs dan betaald zou worden, als men in het binnen land de graanprijs vrij liet. Vandaar dat een voorstel tot verhooging van den graanprijs (en dus ook van de broodprijs) zelfs door de communisten zon der bezwaar aanvaard werd. Men wees er daarbij op, dat met de tegenwoordige brood prijs, gelet op de gemiddelde loonen, men precies 7 minuten per dag moest werken, om „zijn dagelijksch brood" (d.wjz. het quantum, dat de distributie ter beschikking stelt) te ver dienen. Ook al zou de brood prijs verdubbelen, dan zou dat geen ernstig bezwaar kunnen opleveren. Maar ik moet nu nog wat vertellen over de bevindingen, die ik tijdens mijn zwerftoch ten door de lichtstad heb opge daan. Vooreerst zou ik er al Het spel maakte een diepen indruk op de ruim duizend aanwezigen. De spelers hebben in dit spel getoond, wat onder goede en strenge leiding tot stand kan worden gebracht. Vele offers zijn hiervoor gebracht met als resultaat een kunstzinnig gemeenschapsspel op zeer hoog peil, verzorgd tot in elk onderdeel, schitterende verlichting en prachtige klee ding. Het was een ware grootsche daad van Kath. Actie. Tof slot sprak de heer Banning, burge meester van Leidschendam een woord van dank. Nog diep onder den indruk, aldus spr., is het mij een eer mijn dank uit te spre ken aan Pastoor Sisterifxans, als initiatief nemer en aan de inwoners van Stompwijk, die zich met ,alle krachten gewijd hebben aan het spel én last but not least den heer Zoutendijk, onder wiens bekwame leiding en regie dit spel tot stand kwam. Hier is iets grootsch gepresteerd. Velen van u hadden wel eens van Calderon gehoord, zélfs zijn er onder u, die verre reizen naar het buitenland hebben gemaakt om van Calderon te genieten. Nooit heb ik echter kunnen droomen, dat in hét eenvoudige dorp Stompwijk nog eens een spel van Calderon zou worden opgevoerd. Het moet mij dan ook van het hart: deze opvoering is voor mij een openbaring geweest. Ik mag dan ook wel zeggen, dat wij in de toekomst groote dingen mogen vei*wach- ten van Stompwijk, uw parochie is een lichtend voorbeeld voor vele andere pa rochies. Het spel was een stimulans tot verdieping van het geloofsleven. Alle aan wezigen zullen wel met mij instemmen, indien ik u, pastoor, namens allen harte lijk dank zeg voor hetgeen hier door uw parochianen is geboden, aldus besloot spreker zijn warme en spontane hulde. Onder de aanwezigen bevonden zich vele geestelijken uit wijden omtrek. De heer H. Koert schreef bij dit spel een gevoelvolle muzikale omlijsting en be geleiding der gezangen. Van dit spel, dat van de toeschouwers alle aandacht vraagt, vooral in dezen tijd, wóarin ware kunstzinnige verdieping en ontspanning schijnt weggevaagd te zijn, wordt een herhalinggegeven op Donder dag 15 Aug. te 2.30 en 7.30 uur en Zondag 18 Aug. te 7.30 uur. Voor eventueele reisgelegenheid wordt nog verwezen naar de courant van Zater dag j.l., waarin- alle bijzonderheden ver meld zijn. aanstonds op willen wijzen, dat deze naam in meer dan een op zicht niet meer toepasselijk is op de Fransche hoofdstad. Wat b.v. de verlichting van de stad 'savonds betreft, kan worden opgemerkt, dat deze veel min der is dan vóór den oorlog. En de talrijke lichtreclames blijven nog steeds donker. Het is trou wens 's avonds nog steeds op vallend stil, ook in die straten, waar het vroeger voortdurend druk was, b.v. in de omgeving van de Place de la Concorde, de Madeleine met de daarop aansluitende, groote Boule vards. Toch blijft het ook nu nog de moeite waard om des avond laat de Montmartre te beklimmen. Men ziet dan de immense stad voor zdch lig gen als een zee van lichtjes. Wij deden het op een avond, toen een heerlijke sterrenhe mel over de wereld hing. In de straatjes van het „Quartier de Montmartre" klonk op tal van plaatsen muziek naar buiten. In kleine bars hangen de men schen om het buffet en drinken hun apéritif of hun biertje. En men krijgt de indruk van een vroolijke onbezorgdheid, die weldadig aandoet. Er wordt ge schertst en gelachen, blij, on gedwongen, luchthartig. Mis schien soms al te lichtzinnig, misschien ook wel eens geraffi neerd en pervers. En toch heb ben deze Franschen iets be waard, dat wij zoo vaak tever geefs zoeken: de ongedwongen vreugde, die toch niet banaal wordt. En ik heb de hoop op Frankrijk', op het „echte" Frankrijk (niet de bedrogen, x-oode massa) nog steeds niet opgegeven. - Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. BRANDSTOFFEN VOOR DEN WINTER. Naar wij vernemen, zullen eind dezer maand1 wederom drie bonnen voor brand stoffen (huisbrand) worden aangewezen. Op twee waarvan zouden kolen worden be. schikbaar gesteld en op een briketten. Degenen, die een beroep, bedrijf of dienst uitoefen,en in lokaliteiten, welke om prac tische redenen alleen met gas of electrici- teit kunnen worden verwarmd, kunnen voor het stookseizoen 1946-1947 een aan vraag voor toekenning van een rantsoen indienen bij het betrokken gas- of electri- citeitsbedrijf. Gezinnen, die voor verwarming van de woonkamer op het gebruik van gas of elec. triciteit zijn aangewezen en die beschik ken over een brandstoffenkart T 606, rrxoe- ten deze kaart inleveren bij den distribu- tiedienst NIEUWE FRUITBONNEN GELDIG TOT EN MET 19AUGUSTUS A.S. Nu de regeering en de fruitdetaillisten zooals bekend tot overeenstemming zijn gekomen, zal de distributie van appelen, peren en pruimen zoo snel mogelijk worden uitgevoerd. Daar een deel van het publiek de reeds eerder bekend gemaakte bonnen na den vervaldatum 8 Augustus heeft ver nietigd zijn nieuwe bonnen aangewezen n.l. 476 algemeen en 976 algemeen. Tot cn 'friet Maandag, 19 Augustus, kan men deze bonnen bij groenten- en/of fruit handelaren inleveren, waarop dan zoo spoe dig mogelijk een hoeveelheid appelen, pe ren of pruimen beschikbaar zal worden ge steld. Vacantiegangers kunnen deze bon nen eventueel aan hun leveranciers opzen den. Er zal in geen geval na-inlevering mo gelijk zijn. Verho«ging jamprijzen. Wegens de sinds het vorig jaar geste gen prijzen van aan de conservenfabrie- ken geleverd fruit zullen binnenkort de jamprijzen worden verhoogd. Deze vei*- ïiooging staat in geen enkel verband met de buitensporig hooge prijzen voor het versche fruit, die in 1946 nog niet aan maxima waren gebonden. - Voor de onderscheidene verpakkingen van huishoud jam II zijn de volgende klein handelsprijzen vastgesteld: Glazen potten, met een inhoud van 450 gram ƒ0.58. Cartonnen bekers, met een inhoud van 450 gram 0.60. Perga's met een inhoud van 450 gram ƒ0.54 Los uitgewogen jam per 100 gram 12M ct. Huishoudjam I wordt uitsluitend in pot ten van 450 gram verkocht tegen een win kelprijs van 71 cent Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat detaillisten ih boter, margax'ine en vet in de week van 18 t.m. 24 Augustus een vergoeding voor handelsverlies zullen ontvangen. Op de margarine moeten in verband hiermede de vakjes 10, 20. 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 en 100 niet beplakt wor den. Op de opplakvellen met bonnen voor vet moeten de vakjes, 20, 40, 60, 80 en 100 niet worden beplakt. Deze vergoeding bedraagt op deze wijze pl.m. M pet. van den gemiddelden, omzet. Maximumprijsregelingen hooi, voederbieten en koolrapen. Daar voor het oogstjaar 1946 een zoo danige productie van hooi, voederbieten en koolrapen wordt verwacht, dat geen ge vaar voor ongedachte prijsstijgingen be hoeft te worden gezien, is het Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruw voeder overgegaan tot intrekking van de desbetreffende prij- zenverordeningen.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2