t Het Nederl. Episcopaat over de vrijlating van S)e CcicLebe (Sou^cwt politieke delinquenten 3)( De Gasperi bepleit Italië's belangen waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IN ALLE KATHOLIEKE KERKEN is gisteren voorgelezen een Herderlijk Schrij- ven van het Ned. Episcopaat, waarin de Bisschoppen verklaren, zich er over te verheugen, dat thans ingrijpende maatregelen zullen worden getroffen, die, als zij doelmatig worden uitgevoerd, een bevredigende oplossing van het probleem der po litieke delinquenten zullen bevorderen. Met klem doen de Bisschoppen een beroep op allen, om den politieken delinquenten bij hun terugkeer in de maatschappij een eerlijke kans te l>eden om weer volwaardige leden onzer samenleving te worden. Het Episcopaat wijst erop, dat ten aanzien van de politieke delinquenten tegen alle eischen van recht en billijkheid in vaalt op ontstellende wijze gezondigd is. MAANDAG 12 AUG. 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post /4.00. 36e JAARGANG No. 10857 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie.- G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. By contract belangrijke korting. 45.000 menschen vrij Op 20 Aug. begint de vrijlating van 45.000 politieke delinquenten, die op 1 Oct. gereed moet aijn, zoodat er dan nóg 25.000 gevan genen in de kampen zitten. Voorwaardelijk kunnen worden vrijge laten: 1. Leden van de N.S.K.K., Wachtdienst, Volkswehr, O.T. en Duitsche Roode Kruis, voorzoover hen alleen dienstneming en event- N.S.B.-lidmaatschap kan verweten worden. 2. Zij, die dienst namen in vijandelijke formaties en niet metterdaad tegen Neder land en zijn bondgenooten vochten en uit persoonlijke en niet uit politieke overwe gingen dienst namen. 3. Onbelangrijke N.S.B.-functionarissen, wien geen misdrijven te verwijten zijn. 4. Functionarissen van nevensorganisa ties (Fronten, Cultuurgemeenschappen, enz.) die niet in ernstige mate afbreuk de den aan het verzet. 5. Burgemeesters en wethouders krach tens nat. soc. gezindheid, geen N.S.B.-func tionarissen en zonder ernstige misdragin gen. 6. Kleine collaborateurs en helpers van den vijand, die zich niet op groote schaal verrijkten en hun omgeving geen groote ergernis gaven. 7. Zij, die illegaal werkten, gevangen werden en namen noemden van medestrij ders, indien niet blijkt, dat zij zich blijvend in dienst van den S.D. stelden en aan hun vaderlandsche gezindheid niet valt te twij felen. Wij hebben in het bovenstaande eenige woorden vet gedrukt, opdat men het goed leze en niet uit een oppervlakkige lezing conclusies trekke, waarop men een onge gronde veroordeeling van het Regeerings- besluit zou baseeren. Koningin brengt bezoek aan Passiespelen te Tegelen. Zondagmiddag heeft H.M de Koningin geheel onverwacht een bezoek gebracht aan de passiespelen te Tegelen. De koninklijke trein, waarvan H. M. ge bruik zal maken tijdens haar onofficieel bezoek aan Limburg vandaag en morgen, was echter reeds Zaterdagavond in Tege len gearriveerd'. Gistermorgen om half twaalf arriveerde HM. met haar gevolg, mevr. de Beaufort en adj. Goossens, per auto te Tegelen. Bij haar aankomst werd zij begroet door den burgemeester, mr. F. M. C. Pesch, en den Commisaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck. Het was bijna één uur toen de Koningin zich per auto *door. het versierde dorp naar het terrein van de passiespelen begaf Bij aankomst werd zij verwelkomddoor den Bisschop van Roermond mgr. dr. J. H. G. Lemmens en het voltallige bestuur der passiespelen. Met groote belangstelling volgde H.M. het spel. In de pauze begaf zij zich achter de coulissen, waar alle medespelenden ston den opgesteld en werd haar met het Wil helmus een welkom toegezongen. In de vertrekken achter het tooneel gebruikte H.M. de thee en na afloop van de pauze nam zij haar plaats weer in, om tot het einde toe het spel te blijven volgen. Na afloop heeft H.M. achter het too neel aan de medewerkers haar waardee ring voor het gebodene uitgesproken. H.M. had het voornemen den klacht in haar trein te Tegelen door te brengen He den zou zij een bezoek aan de getroffen ge bieden van Noord-Limburg brengen. Morgen zal H.M. een bezoek aan het zui delijk deel van Limburg brengen. Dit ge- heele bezoek aan dé provincie Limburg draagt een volkomen onofficieel karakter. Overval Ie Buiksloot. Postzakken geroofd. Dezer dagen hebben, zoo meldt „Trouw", in Buiksloot twee onbekende personen een lafhartigen overval gepleegd op den 40-ja rigen bijkantoorhouder der Posterijen, Bij 't Vuur, die door een der mannen werd neergeslagen en gekneveld. De overvallers verdwenen met drie postzakken, die een bedrag van ruim vijfduizend gulden be vatten. De geheele inhoud, met uitzondering van het geld, is later in verschillende brie venbussen teruggevonden. Het was even na sluitingstijd, omstreeks halfvijf, toen iemand zich aan het postkan toor aan den Buiksloerweg vervoegde met het verzoek, een bankbiljet te wisse len. De vrouw van den kantoorhouder, die eveneens werk voor de posterijen verricht, was, zooals ook op andere dagen met brie ven onderweg. Bij 't Vuur voldeed aan het verzoek van den onbekende, waarop de man vroeg of de kantoorhouder even een telefoonnummer wilde opzoeken. Ook dit verzoek werd ingewilligd, maar toen V. zich over het telefoonboek heen- boog, gaf de onbekende hem eensklaps een hevigen slag op het achterhoofd, waar door hij bewusteloos neerzeeg. Met tou wen werd het slachtoffer aan handen ge bonden. Op een seintje van den overvaller verscheen 'n tweede man, waarna zij geza menlijk de drie postzakken meenamen. De ongelukkige kantoorhouder werd een uur later door een buurvrouw gevonden. De chauffeur van een bestelwagen, die 's avonds de brievenbussen ledigt, vond de brieven en de ledige postzakken in de bus sen. Ambtenaren van het hoofdkantoor der P.T.T. verschenen onmiddellijk ter plaatse en constateerden, dat uitsluitend het geld was ontvreemd. Een groote hoeveelheid, bonnen hebben de overvallers over het hoofd' gezien. In ons herderlijk schrijven van 22 Octo ber 1945 deden Wij een beroep op het Ne- derlandsche volk om zich in zijn houding jegens de politieke gevangenen en hun kin deren niet te later, leiden door den geest van wraakzucht en haat. Nu zijn er sinds dien bijna tien maanden verstreken, maar nog steeds is het vraagstuk der politieke delinquenten niet opgelost. Het verheugt Ons dan ook ten zeerste, dat de burgerlijke overheid thans ingrijpende maatregelen wil treffen, die, als zij doel matig worden uitgevoerd, een bevredigende oplossing van dit probleem ten sterkste zul len bevorderen. Met klem herhalen Wij daarom Ons be roep op U van October j.l. en in den Naam van onzen Heer Jezus Christus, die voor ons allen stierf aan het kruis en aan dat kruis nog aan zijn hemelschen Vader om vergiffenis vroeg voor zijn vijanden, bezwe ren Wij U, U jegens de politieke gevange nen te laten leiden door gevoelens van lief de en gerechtigheid». „AAN DE LIEFDE ZULT GIJ MIJN LEERLINGEN KENNEN". De Goddelijke Zaligmaker heeft eens ge zegd: „Aan de liefde zult gij mijn leerlingen kennen" en het blijft de onsterflijke glorie van onze eerste Christenen, dat van hen getuigd werd: „Ziet, hoe zy elkander lief hebben." Beminde Geloovigen, kan men dat ook van onze huidige Christenen getuigen? Och, als alle Christenen de liefde beoefenden, hoe geheel anders zou de wereld er dan uitzien en hoe lang zou dan- reeds het vraagstuk der politieke delinquenten tot een bevredigende oplossing zijn gebracht. Want alleen de liefde vermag zulks te doen, de liefde, die de gerechtigheid draagt en haar vervolmaakt. Maar helaas het moet Ons van het hart, met ontsteltenis hebben Respijt en moreel crediet gevraagd. De Gasperi ■"Verklaarde, dat in het verzet tegen Duitschland meer dan 100.000 man gesneuveld of vermist zijn, zonder de Ita lianen te rekenen, die in concentratiekam pen omkwamen of de 58.000 patriotten, die .als partisanen vielen. Komende tot het probleem Triëst, gaf spr. toe, dat het niet eenvoudig is. Wan neer men echter Triëst van Italië afsnijdt, bedreigt men de Italiaansche eenheid- De Gasperi verklaarde, dat Joego-Sla- vië nog niet tevreden is met de 81 pet. van Venezia Giulia, en th'ans ook het resteeren- de deel tracht te verkrijgen. Men heeft geen rekening gehouden met volkenkun dige argumenten en men heeft ook geen rekening gehouden met het Atlantisch Handvest, dat bepaalt, dat geen gebied zal worden overgedragen zonder dat de bevol king tevoren geraadpleegd wordt. Het resultaat van de voorgestelde rege ling zal zijn, dat 180.000 Italianen in Joego slavië zullen verblijven, en 10.000 Slaven in Italië. Als men Triëst meerekendt, zul len 646.000 Italianen uit hun vaderland verbannen zijn. Waarom heeft men niet, zooals bij het koloniale probleem, ook de behandeling van het vraagstuk Triëst een jaar uitgesteld? De economische clausules van het ver drag noemde de Gasperi ondragelijk zwaar. Italië kan geen niet nader bepaalde lasten op zich nemen voor onbepaalden tijd. „Wanneer de bepalingen van het ver drag zouden worden uitgevoerd, zooals zij daar liggen, dan zouden wij, als wij het verdrag zouden teekenen, iets op ons ne- - men, dat boven onze krachten zou liggen". Over de voormalige Italiaansche kolo niën sprekende, verklaarde d'e Gasperi: „Tenzij men ons vraagt van onze rech ten afstand te doen voor dien tijd, hebben wij geen bezwaar tegen uitstel der beslis sing en het voortduren van het huidige mi litaire bestuur in die gebieden. Maar wij vertrouwen er qp, dat tijdens het jaar van uitstel hun bestuur, in overeenstem ming met de internationale wetten, ten minste gedeeltelijk aan Italianen zal wor den toevertrouwd, zelfs indien dit onder toezicht der bezettingsautoriteiten moet geschieden. Tegelijk vragen wy, dat de vele tienduizenden uitgeweken personen uit Lybië, Erythrea en Somalilanr, die thans in moeilijke omstandigheden in Ita lië, of in kampen op Rhodesia en in de Wij waargenomen, hoe er ook nu nog, zoo veel maanden na onze bevrijding, katholie ken gevonden worden, die geen woord van cleryentie kunnen hooren, geen woord van mededoogen met de duizenden in onze be- waringskampen, die, ofschoon behoorende tot de zgn. „lichte" gevallen, nog steeds hun vrijheid niet herwonnen hebben en, ook naar zuiver menschelijke normen gemeten, reeds veel meer straf hebben ondergaan dan hun politiek vergrijp verdiende. Het is onbegrijpelijk, dat deze menschen, die zich christenen en zelfs goede christenen dur ven noemen, niet beseffen, hoe ernstig zij misdoen tegen het groote gebod van de lief de.'Het „bemint Uw vijanden" schijnt niet voor hen te gelden. Dagelijks bidden zij in het Onze Vader „vergeef ons onze schuld, zooals ook wij aan anderen hun schuld ver geven", maar hun gezindheid ten opzichte van de politieke gevangenen maakt die be de in hun mond tot een leugen en tot een hoon voor Gods aangezicht. God echter, Beminde Geloovigen, laat niet met .zich spotten: Wij huiveren voor het lot van deze meedoogenlooze en door haat en wraakzucht verblinde menschen, wanneer Wij de zoo stellige verzekering van Christus overwegen: Vergeeft gij aan de menschen niet, dan zal Uw (hemelsche) Vader ook uw fouten niet vergeven". (Matth. VI, 15). „Oordeelt niet opdat gij niet geoordeeld wordt. Want met het oor deel, dat gij velt, zult gy geoordeeld wor den: en met de maat waarmee gij meet, zal men ook voor U meten". (Matth. VII, 1, 2.). God, die harten en nieren doorgrondt en die niet naar den schyn, maar naar het we zen, niet naar het uiterlijk, maar naar het innerlijk oordeelt, wéét bovendien, dat vele van deze hartelooze en eigengerechtigde christenen door hun eigen zondig leven heel wat schuldiger tegenover Hem staan dan menigeen van de door hen zoo verfoei de politieke delinquenten. E$ daarom hui- Kenya wonen, naar huis terug zullen mo gen keeren." Ten aanzien van de militaire clausules zeide de Italiaansche premier, dat de ge heele Italiaansche vloot, die gedurende drie jaar voor de gemeenschappelijke geallieer de zaak heeft gevochten, niet als oorlogs buit kan worden behandeld. De Gasperi besloot: „Mijne heeren, het is met een blij ven den vrede voor oogen, dat ik u vraag de Italiaansche republiek respijt en moreel crediet te verleenen. Een volk v. harde werkers, 47 millioen in aantal, staat gereed zijn inspanningen met de uwe te vereenigen voor een rechtvaardiger en menschelijker wereld". Deining om Albanë. In de morgenzitting ontstond eenige be roering over het voorstel van Joego-Sla- vië en Albanië toe te staan bij de behan deling van .het vredesverdrag voor Italië de vergaderingen bij te wonen „met raad gevende stem". Byrnes (Amerika) en Alexander (En geland) wilden dit voorstel eerst doen on derzoeken door de algemeen? commissie. Bovendien was Alexander er op tegen, dat het verzoek van Albanië vóór andere ont vangen verzoeken van geallieerde landen zou worden behandeld. „Albanië was zelfs geen geallieerd land en is oók geen lid van de Ver. Naties", merkte Alexander op. En wat is de bedoeling? Zal Albanië gehooid worden op dezelfde basis als men andere ex-vijandelhke landen zal hooren, of zal Luitenant-generaal S H- Spoor, comman dant van het Ned. 4 Indische leger (links) en generaal H. J. Kruis, chef van den generalen staf, hiel den Vrijdagavond voor de radio een sa menspraak over de problemen van ons jonge leger veren Wij opnieuw, als Wij Christus hooren voortgaan: „Waarom ziet ge den splinter in het oog van uw broeder, en den balk in uw eigen oog ziet ge niet?Huichelaar, trek eerst den balk uit uw eigen oog; dan zult ge zien, hoe ge den splinter uit het oog van uw broeder moet trekken". (Matth. VII, 1—5-. „WIJ ZIJN ALLEN ZONDIGE MENSCHEN". Inderdaad, 3eminde Geloovigen, wij zijn allen zondige menschen en in onze zondig heid hebben wy allen behoefte aan vergif fenis. Maar willen wij die van God verkrij gen, dan moeten wij ook aan onze mede- menschen weten te vergeven. Doen wij dit niet, dan zal het ons vergaan als den boozen knecht uit het Evangelie, die nadat zijn heer hem tienduizend talenten had kwijt gescholden, zelf zijn medeknecht in den kerker wierp, omdat deze hem niet aan stonds de luttele schuld van honderd tien- lingen kon betalen: „In zijn toorn" zegt Christus „leverde de heer des huizes den boozen knecht over aan de beulen.Zóó zal ook mijn hemelsche Vader met U han delen, als niet ieder Uwer zijn broeder van harte vergeeft". (Matth. XVIII, 34, 35). STRAF MOET RECHTVAARDIG ZIJN EN OPVOEDEND. Maar deze vijandige gevoelens tegenover de politieke gevangenen zijn niet alleen met de liefde in strijd, zij druischen ook in tegen de deugd van rechtvaardigheid. Stelt men iemand in staat van beschuldi ging dan moet men daarvoor gegronde re denen hebben, en niet slechts steunen op verdachtmakingen of afgaan op losse ge ruchten. De aanklager mag zich niet laten geleiden door gevoelens van antipathie,, door een geest van haat en wraakzucht, door verbittering en afgunst, door concur- rentienijd en grof eigenbelang. De berech ting heeft te geschieden volgens billijke maatstaven, zij moet rekening houden met verzachtende omstandigheden; de straf mag in geen geval zwaarder zijn dan de zwaarte van het vergrijp. Bovendien dient de straf een opvoedkundige waarde te hebben, zoo dat zij den delinquent tot nadenken stemt en loutert, en niet omgekeerd hem verbit tert en tot wanhoop drijft. begonnen worden met een „nieuwe klasse van toelat.rg?" Pc'en steunde het voorstel van toelating en de Griek Tsaldaris zeide, dat Griekenland het niet bestrijden zou, al kon men het aandeel van Albanië in den oorlog tegen Griekenland moeilijk verge ten. De Joego-Slavische afgevaardigde Mosha Pyade bracht daarna de conferentie in op schudding door de mededeeling, dat de Grieksche premier Tsaldaris hem onlangs het voorstel deed, om Albanië tusschen Griekenland en Joego-Slavië te evrdeelen. „Dat noemt hij realistische politiek", aldus Pyade, „maar wij houden niet,van een der gelijke politiek". Tsaldaris verdedigde zich tegen dezen pVitselingen aanval en diende een fo meel protest in. Buitengewoon zwak', zeide de Rus Yis- jinskv en h j maakte de beroering a g groutc-r door er bij te voegen: „Houd dit in gedi chten, mijnheer Tsaldaris, de regee- 'i .g van een lanci is niet altii t representa tief' voor de wens^hen \ran het volk. Ln soms zijn de mandelingen van zuik een re geering ook nrt root die wenschen in over eenstemming. U, als vertegenwoordiger van de tegenwoordige Grieksche regeering, zou dit evengoed als :eder ander der hier aar.- wez'gen moetar. weten". Moeilijkheden om Triëst verwacht. De kwestie Triëst zal waarschijnlijk nog heei wat moeilijkheden opleveren voor de Parijsche Vrei .jsconferentie. Niet minder c.an vier afzonderlijke voor stellen Brttsoh, Amerikaansch, Franscb en Sovjet-Russisch zijn voorgelegd aan den secretaris generaal aangezien de com missie van '.eskundigen van »»grootfe vier" er niet in geslaagd is tot overeen stemming te geraken over een statuut voor het toekomstige vrije gebied van Triëst. He' is waacr-chijnlijk, dat, wanneer men me: deze netelige kwestie begint, het ver schil in opvatting tusschen het Sovjet-plan en dat van <le c.rie andere mogendheden zal leiden tot de grootste conflicten tijdens de conferentie. De Sovjets willen het nieu we vrije gebi-id economisch zoo nauw met Joego-Slavië verbinden, dat men in som mige kringen van meening is, dat het prac- tisch een Joego-Slavische provincie wordt. ER IS OP ONTSTELLENDE WIJZE GEZONDIGD. Helaas, Beminde Geloovigen, tegen al de ze eischen van recht en billijkheid is ten aanzien van de politieke delinquenten in velerlei vorm en vaak op ontstellende wij ze gezondigd. Wij hebben Ons daarover dan ook ernstig verontrust en Ons herhaaldelijk met groote bezorgdheid afgevraagd: waar gaan wij toch héén in ons dierbaar Vader land, dat steeds zooveel prijs stelde op het beoefenen van recht en gerechtigheid en daar door andere volkeren zoo terecht om werd geprezen en benijd? En, speurend naar de diepere oorzaken van zooveel on recht, moeten Wij tot Ons leedwezen vast stellen, dat tengevolge van de aan eigen lijf ondergane ellende en de verkrachting van alle rechtsnormen door den bezetter er in breede lagen van ons volk een geest is gevaren van verbittering en wrok, van ver ruwing en nazificeering, die het verstand heeft beneveld en het gemoed heeft ver hard; een geest, die aan al wat de bezetter tegen ons volk misdreef, ook de politieke delinquenten schuldig acht, een geest, die voor alle leed en ellende, die de vijand over ons bracht, ook al deze menschen aanspra kelijk stelt, zonder onderscheid te maken tusschen de werkelijke misdadigers onder hen en de tienduizenden, die in hun kort zichtigheid alleen maar geloofd hebben in de betooverende leuzen en de schijnschoone beloften van den vijand, maar die hun me deburgers nimmer ernstig leed hebben aan gedaan, die zich nooit hebben vergrepen, rechtstreeks noch middellijk, aan het leven, de vrijheid, den goeden naam of de stoffe lijke goederen van hun landgenooten, doch evenzeer als wij de gruwelen van de Joden vervolging, van deportatie en concentratie kamp hebben verafschuwd, en juist ten ge volge van die gruwelen te laat, helaas, tot de ontdekking kwamen, dat zij een wolf in schaapskleederen waren nageloopen. De vooroorlogsche cysis in den landbouw en in zoo menigen tak van handel en indu strie, met als gevolg langdurige en steeds groeiende werkeloosheid en te lage steun- uitkeeringen, voorts de sluwe propaganda in pers en radio en moreele dwang tijdens den oorlog, tezamen met een tekort aan godsdienstig en pioreel besef, ziedaar eeni ge zeer voorname beweegredenen, waarom duizenden en nogmaals duizenden zich in de gelederen geschaard van het nationaal- socialisme. ER HAD EEN MASSALE EN SNELLE BERECHTING MOETEN ZIJN. Hoe nu echter, beminde Geloovigen, is het dezen menschen vergaan? Terstond na de bevrijding werden zij in groote groepen gearresteerd. Maar deze mapsale gevangen neming is niet gevolgd, zooals toch recht en billijk ware geweest, "door massale en snelle berechting. Ware dit wél geschied, dan zou den de meesten dezer menschen, ondér wie meerderen achteraf zelfs geheel zonder schuld bleken te zijn, reeds lang hun vrij heid hebben herkregen. Maar, zegt men, zulk een massale en snelle berechting was nu eenmaal niet mogelijk. Welnu, dan lag de fout in het stelsel der massale arrestatie zelf: en van die fout werden z jj het slach- offer. Denken we voorts aan de ergerlijke methoden, die bij de gevangenneming van velen zijn gebezigd, aan de wantoestanden in de kampen, mot name in de eerste maan den. Grievend onrecht is daar menigeen aangedaan en veel en bitter leed is er in die kampen geleden en wordt er nog g deden. Daarvan kunnen veje onbevooroordeelde en onverdachte kampbezoekers getuigen. Terecht schreef dan ook kort geleden een onzer dagbladen: „het zou gemakkelijk zijn eenige bladzijden te vullen met de meest tragische en navrante bijzonderheden om trent deze menschen.Ook de meest ver bitterde Nederlander zou zwijgend terug keeren van een excursie naar die kampen." Bovendien hebben velen hun huis, hun ha ve en goed, hun gezin en hun bestaansmo- lijkheid verloren, hun gezinnen zijn uiteen gerukt en hun gezinsverhoudingen denk aan de vele echtscheidingen hebben vaak onherstelbare schade geleden; en zelfs tal van kinderen van gedetineerden werden, en worden nóg, onnoodig in kampverband samengehouden. WANHOOP DREIGT ZICH VAN VELEN MEESTER TE MAKEN. Wanneer men dit alles, Beminde Geloo vigen, eens ernstig en onpartijdig over weegt, kan het dan nog verbazen, dat wan hoop zich van velen dezer menschen dreigt meester te maken? Vertwijfeling en haat kunnen slechts de gevolgen zim van zooveel leed en onrecht, en maken ae harten van duizenden maar al te zeer ontvankelijk voor nihilistische en communistische in vloeden. En hoe langer deze toestand voort duurt, des te onheilspellender die gevaren dreigen, nog geheel afgezien er van, dat door deze massale gevangenhouding, die millioenen kost, de arbeidskracht van dui zenden onbenut blijft. OPRECHTE WAARDEERING VOOR MAATREGEL DER REGEERING. Wij moeten het daarom oprecht waardee- ren, Beminde Geloovigen, dat onze Neder- landsche Regeering aan dien onhoudbaren tpestand een eind tracht te maken door massale vrijlating van alle zoogenaamde lichte en minder ernstige gevallen. Wij ach ten dezen maatregel in het weloverwogen belang van gehéél ons volk. (Vervolg pag. 2.) ooooo WEERSVERWACHTING g tot Dinsdagavond. o o Aanvankelijk tijdelijk krachtige, la- ter afnemende wind tusschen Zuid West, wisselende bewolking met plaat- g g sélijk enkele buien.. Vrij koel. g ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooR DE VREDESCONFERENTIE TE PARIJS ÏN DE ZATERDAGMIDDAGZITTING van de Vredesconferentie te Parijs werd het woord verleend aan den Italiaanschen premier Alcide de Gasperi. Hij voelde wel, dat hij als vertegenwoordiger van een voormalig vijandelijk land alles tegen zich had, maar toch veroorloofde hij zich critiek uit te oefenen op het ontwerp-vredesverdrag, dat hij zeer streng noemde. Wanneer het verdrag ten minste een middel zou zijn ter bevordering van den wederopbouw en de internationale samenwerking, zouden de offers van Italië eenigen zin hebben. Italië heeft thans zelfs niet de hoop, die het bij het Verdrag van Versailles kon koesteren: dat de algemeene ontwapening ingeluid werd door de ontwapening der overwonnenen. „Wat ons echter het meest verontrust is niet de tekst van het verdrag, doch de geest die er uit spreekt".

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1