SteCekLofveSou^ant Wij moeten trachten elkaar te begrijpen OP KORTE GOLF Mgr. Th. Bekkers plechtig geïnstalleerd Waarover de vredesconferentie zich beraden zal RADIO WOENSDAG 31 JULI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, f 3.25 p. kwartaal. Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10847 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH.' WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. UitgaVe van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. OP DE TWEEDE PLENAIRE ZITTING van de Vredesconferentie te Parijs heeft de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken Byrnes woorden gespro ken, die het succes van de conferentie zullen verzekeren, indien allen ze in practijk weten te brengen. Hij zeide o.a.: „Na den eersten wereldoorlog liet men toe, dat de verschillen tussclien de geallieerden hun wil tot samenwerking ver zwakten en vernietigden. De V.S. besloot onverstandig genoeg naar een politiek van isolatie terug te keeren, i.p.v. naar een samenwerking. Andere landen stuur den ook aan op een isolationistische, of een politiek van toegeeflijkheid. Dit mag niet meer gebeuren, hoe moeilijk ook de wegen van internationale samenwerking mogen zijn De V.S. zijn vastbesloten geen politiek van isolatie te voeren. Wij moeten trachten elkaar te begrijpen, zelfs indien we het niet met elkaar eens kunnen wor den. Wij moeten nooit oneenigheid als iets definitiefs beschouwen. Wij moeten samenwerken, tot wij tot een of andere overeenkomst geraken die, hoewel niet volmaakt, verdedigd kan worden". Vrees voor nieuwen oorlog moet worden weggenomen. Na Byrnes sprak de Britsche minister president Attlee, die wegens de ongesteld heid van den minister van buitenlandsche zaken. Bevin, de Britsche delegatie leidt. „Wij moeten ons niet bezighouden met historisch-! eischen of veronderstelde be langen van afzonderlijke staten. Wij moe ten niet uit het oog verliezen, dat het doel van de conferentie is het wegnemen van de vrees voor een nieuwen oorlog." (Ge juich en luid applaus). „Tweemaal", zoo vervolgde de Britsche premier, „heeft de wereld de verschrik kingen van een wereldoorlog beleefd en beide keeren was het feit, dat de volken van Europa niet konden samenleven, de hoofdoorzaak. We zijn verlangend de mee ning van de 17 andere landen ten aanzien van de ontwerp-vredesverdragen te hoo- ren. Met hun critiek en aanbevelingen moet terdege rekening worden gehouden". Vandaag spreekt Molotof. Vandaag om 16 uur wordt de vredes conferentie voortgezet met als eerste spreker de Sowjet-minister van buiten landsche zaken Molotof. Bevin voorloopig niet naar Parijs Volgens de „Daily Express" is er weinig kans op, dat Bevin, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, binnen de eerst komende tien dagen in staat zal zijn naar Parijs te gaan. Zijn ziekte is ernstiger dan men aanvankelijk had gedacht. Het kan weken duren, voordat zijn dokters hem weer aan het werk laten gaan. Byrnes' motto voor de Parijselie conferentie Sprekende over critiek op de bijeen komsten van de groote vier, die de ont- werpvredesverdragen voorbereidden, zeide Byrnes: „Indien de voornaamste geallieerde lan den niet gepoogd hadden hun standpunten te harmonieeren, voordat deze conferentie begon, zou ik er huiverig voor geweest zijn, te zeggen, hoeveel maanden deze con ferentie zou hebben moeten duren. In deze wereld, waarin nationale staten angstvallig hun souvereiniteit bewaren, is er nog geen middel gevonden om landen te dwingen, vredesverdragen goed te keu ren en te ratificeeren." Byrnes zeide, dat de conferentie de vrije hand gelaten zou worden om aanbevelin gen te doen inzake de ontwerp-vredesver dragen en hij verzekerde dat, indien de conferentie door een stemming van twee derde een aanbeveling doet, de V.S. hun invloed zullen aanwenden om die aanbe veling door den raad van ministers van buitenlandsche zaken der groote vier te laten bevestigen. BINNENLAND. Koningin Wilhelmina heeft gisteren aan Koning George van Engeland de ver sierselen van het Kroot-Kruis van de Mi litaire Willemsorde overhandigd. Tot burgemeester van Valkenswaard is benoemd mr. A. J. J. M. Hellenberg Hubar. De Koniklijke Stoomweverij te Nij- verdal, een der grootste textielfabrieken van Twenthe, heeft besloten, dat een deel van de overwinst (n.l. de winst boven de 4% dividend) ten bate van het personeel zal komen. De wijze van winst-verdeeling zal nader worden geregeld. De maximumprijs voor gerookte bok king is vastgesteld op 10 cent per stuk. Toen de 31-jarige dijkwerker P. Wil- leboordse te Westkapelle bezig was met het verwerken van steen op den dijk, kwam een der steen op een niet gevon den mijn terecht. De mijn ontplofte met het gevolg dat de man op slag werd ge dood. Het slachtoffer laat een vrouw en twee jeugdige kinderen achter. BUITENLAND. Z.H. de Paus heeft in een toespraak tot leerling-politieagenten gezegd, dat het Italiaansche volk, niettegenstaande de ont goochelingen en bezoekingen van het hui dige'' oogenblik, vredelievend en ijverig zal blijken te zijn, mits het een bestaans minimum verzekerd wordt. Kardinaal Schuster, aartsbisschop van Milaan, heeft te Rome gezegd, dat zij, die de bevolking laten hongeren door voorra den van het nationale graanbezit achter te houden, de H. Communie niet kunnen ont- renberg, Jackson, gaat per vliegtuig via Parijs naar de V.S. Hij zeide: „Het plan is, om begin September in* Neurenberg terug te keeren. ofschoon dat niet wil zeggen, dat men dan tot een beslissing zal zijn gekomen' Te Tel Aviv zijn tijdens de operaties 143 Joden, onder wie 10 vrouwen, gear resteerd. Te White Sand (Nieuw-lMexico) heeft de V2 bij proeven het wereldhoogterecord met 33 km. verbeterd. Het projectiel be reikte een hoogte van 166 km. en sloeg 110 km. van het jjunt van uitgang een diep gat in de woestijn. Met 1 Augustus verdwijnt in Honga rije de pengö. Een nieuwe munteenheid, de „forint" wordt ingesteld, welke be schikbaar wordt gesteld tegen inlevering van 200 millioen pengö. Te Göttingen in de provincie Han nover zijn 15 koffers vol diamanten gevon den, vermoedelijk afkomstig van de Ant- werpsche diamantbeurs. Als gevolg van overstroomingen in het Noorden van Anatolië, veroorzaakt door stortregens, vreest men, dat 300 men- schen omgekomen zijn. Naar te Rome verluidt, zouden de Joego slavische commissies te Parijs, Londen en Rome, van plan zijn een Joego-Slavische regeer ing-in-(ballingschap te vormen, die het gezag Van koning Peter I zou erken nen. DISTRIBUTIENIEUWS BON 10 VOOR SCHOENREPARATIES. Bon 10 der lederkaart is aangewezen voor het doen repareeren van schoenen met leder zolenmateriaal. Begin September extra bon voor ver snaperingen. Met ligt in de bedoeling op 29 Aug. op de versnaperingenkaart een extra-bon voor 100 gram versnaperingen aan te wijzen. Aangezien de houders van gecombineerde tabaks- en versnaperingen- kaarten reeds geprofiteerd hebben van de destijds beschikbaar gestelde importsiga retten. wordt aan hen geen extra-snoepbon verstrekt. Een ei voor de jeugd. Op 1 Augustus zal een bon worden bekend gemaakt, waar op, voor personen, geboren in 1932 tot en met 1941 een ei verkrijgbaar zal zijn. Op 17 Augustus bon voor cacao. Door moeilijkheden bij den aanvoer van cacao- boonen zal niet op 10 Augustus, maar op 17 Augustus een bon voor 50 gram cacao worden aangewezen, die 14 dagen geldig blijft. Dit rantsoen is bestemd voor acht weken. Het is nog niet mogelijk het rant soen, dat op 16 Juni van 100 tot 50 gram werd verlaagd, weer op 100 gram terug te brengen. Extra bon voor meat and vegetables. Op 1 Aug. zal een bon worden bekend ge maakt voor 224 gram meat and vegetables voor personen in de leeftijdsgroepen bo ven vier jaar. De blikjes varieeren van 113 tot 908 gram. Voor blikken met een ge licht van 1 lb. 14 Ozs of 2 lbs (850 of 908 gram) moeten vier bonnen worden inge leverd. Voor zoover blikken van 6 lbs en zwaarder voorradig zijn, kunnen deze worden verkocht op basis van 224 gram vleesch en groenten per bon. Op den bloembon alleen zelfrijzend bak meel. Op den bloembon, die op 1 Aug. zal worden bekend gemaakt, zal uitsluitend zelfrijzend bakmeel verkrijgbaar zijn. Op deze wijze zullen de voorraden zelfrijzend bakmeel die door de verlagingen van het bloemrantsoen waren ontstaan, kunnen worden geruimd. WEER EEN MUNITIE ONTPLOFFING Thans te Bergen aan Zee VIJF DOODEN Nauwelijks is de schrik over de hevige ontploffingen bij Amsterdam eenigszins ge zakt. of opnieuw wordt de aandacht getrok ken door een ongeluk met munitie. Ditmaal echter met nog ernstiger gevolgen. Gistermiddag is in het voor het publiek verboden duingebied, eenige kilometers ten Noorden van Bergen aan Zee, een bunker met munitie de lucht ingevlogen. In dezen bunker waren vijf personen be zig met het bergen van de her en der door de duinen verspreid liggende munitie, z'5 werden allen op slag gedood. Het waren twee employe's van de Rijks marinewerf te Den Helder, de heeren B. Engeldorp Gastelaar en J. Groen, alsmede een drietal gedetineerden uit het internee- ringskamp te Schoorl, die zich vrijwillig voor het verrichten van deze werkzaam heden beschikbaar hadden gesteld, nl. Pon- ne, Bertram en Theys. Een andere gedeti neerde, Offerman, werd zwaar gewond, terwijl twee andere gedetineerden licht gekwetst werden. In den bunker lag een aanzienlijke hoe veelheid twee cm. granaten opgeslagen. De brandweer was direct ter plaatse, maar kon uiteraard niet veel meer uitrichten. INVASIEVOORSCHOT AAN DE ONDERWIJZERS. Het Verbondsbestuur van het Katholieke Onderwijzers Verbond in Nederland te Utrecht op 28 Juli 1946 in vergadering bijeen heeft zijn ontstemming uitgespro ken over het feit, dat de beslissing over de uitbetaling van het invasievoorschot aan de onderwijzers nog niet bekend ge maakt is. Te „Ermelunden" nabij Kopenhagen werd het groote in ternationale padvin derskamp. waaraan meer dan 7000 pad- vinders uit 8 landen deelnemen, door prins Knud, tweede zoon van den Deen- jschen koning ge opend. De padvin ders met hun vlag gen tijdens de ope ning van het kamp. Ontwerp -vredesverdrag met satelliet-staten Italië. De grenzen van Italië zullen die van Ja nuari 1938 zijn, behoudens enkele wijzi gingen, aan de Fransche en Joegoslavische grens, welke nader zullen worden vastge steld. Italië moet aan Joego-Slavië de ge meente Zara afstaan en alle eilanden, wel ke in nauwkeurig aangegeven gebieden liggen. Voorts moet Italië het eiland Pe- lagcsa aan Joego-Slavië afstaan, dat ge demilitariseerd blijft. De Dodecanese^ wor den aan Griekenland afgestaan en zullen eveneens gedemilitariseerd blijven. Vreem de troepen moeten binnen 90 dagen na het van kracht worden van het verdrag teruggenomen zijn. Italiaansche burgers, die op 10 Juni 1940 op gebied woonden, dat door Italië aan een ander land is af gestaan, worden volwaardige burgers van het land, waaraan het gebied is afgestaan, tenzij zij het Italiaansche burgerschap prefereeren. De ongeschondenheid en onafhankelijk heid van het vrije gebied van Triest zal door den Veiligheidsraad van de V. N. ver zekerd worden. Italië ziet af van zijn rechten op terri toriale bezittingen in Afrika Libye, Eri trea en Italiaansch Somaliland. De uitein delijke bestemming van deze gebieden zal GISTERENAVOND HEEFT MONSEIGNE UR HUIBERS, de Bisschop van Haarlem, „Rector" Bekkers overeenkomstig het voorgeschreven ceremonieel geïnstalleerd als Protonotarius Apostolicus. Het was een intieme plechtigheid, welke slechts door de Zusters van het huis en de vertegenwoordigsters der verschillende nederzettingen van de Congregatie werd bijgewoond. Om 6 uur werd de Bisschop aan de in gang van de Kapel ontvangen en door de assisteérende geestelijkheid naar het altaar geleid. Daar werden Hem de liturgische ge waden aangedaan, waarbij Deken J. Niekel van Rotterdam en Mgr. J. v. d. Tuin oud- Deken van Den Haag, als troondiakens as sisteerden. Door den nieuw benoemden Protonotarius werd toen den Bisschop de Pauselijke breve overgereikt, welke de Bisschop aan Rector Sondaal beval voor te lezen. In sierlijk en tegelijk machtig Latijn werd in deze breve een eloge gehouden op het werk dat door Monseigneur Bekkers sinds de oprichting van het Sint Petrus Liefde werk voor de Inlandsche Clerus gedurende vijf en twintig jaar was verricht. Het oprichten van dit Liefdewerk in alle parochies en instituten in Nederland, het verstandig en wijs beheer waardoor dé ge schonken giften van het Nederlandsche volk tot z'n hoogste geestelijk rendement kwamen, de Gebedsacties, kortom alles wat in deze vijf en twintig jaren door den nieuw benoemden prelaat was gepresteerd, bleek den Heilige Vader volkomen bekend te zijn en werd door Zijne Heiligheid even sierlijk als zakelijk geprezen. De „Breve" zelf was op dubbel vel per kament gecalligrafeerd en wel op een wijze waarvan alleen de pauselijke staatssecreta- rie het geheim bezit. Een juweeltje van vorm en verluchting. De Bisschop spreekt. Na de voorlezing heeft de Bisschop van Haarlem in een hartelijk en eenvoudig woord den nieuwen Protonotarius geluk- gewenscht en getuigt, flat deze benoeming inderdaad de bekroning was van een zegen- rijken arbeid en 'n onverwoestbaar volhou den. De Bisschop schetste de rijke zegenin gen die uit de activiteit van Monseigneur Bekkers waren voortgekomen en welke, PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de gisteren te 's-Gravenhage gehou den zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland stuitte de mededeeling van Gedeputeerde Staten omtrent het besluit inzake de schrijfwijze van den naam der provincie .Zuidholland' unaniem op den tegenstand van alle fracties. De leden konden zich niet met het be sluit vereenigen, zoodat het niet zal wor den uitgevierd. We blijven schrijven: Zuid-Holland! Het rapport van Gedeputeerde Staten inzake technische voorzieningen iiy be zettingstijd was voor de leden een wel kome aanleiding om aan het adres van den provincialen waterstaat alsmede aan de diverse bij deze materie betrokken in stanties en ambtenaren warme hulde te betuigen voor het vele en nuttige werk, dat tijdens de bezetting werd verricht, teneinde de provincie Zuid-Holland voor ernstige rampen te behoeden. In deze er kentelijkheid werd ook de illegaliteit be trokken. Woorden van bijzondere waar deering werden gericht tot de Gedepu teerde Staten voor de wijze waarop het herstel inundaties, versprerringen, het bruikbaar maken van gronden ter hand genomen werd. Met kracht werd de wenschelijkheid be toogd, de stichting „Hulp en Heil" te Leidschendam, thans nog in gébruik door het Centraal Bureau voor de Statistiek, weer aan haar oorspronkelijke bestem ming terug te geven. Het voorstel van Gedeputeerde Staten tot verleening van een aanvullende sub sidie in de kosten van het herstel van het Prinsenhof te Delft, alsmede het toeken nen van provinciale subsidies in de kos ten van herstel van monumenten werd ten slotte aanvaard. l^E ONTWERP-VREDESVERDRAGEN met Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland, waarover de „groote vier" het met veel moeite eens zijn geworden, zijn thans bekend gemaakt. Zooals men weet, moet de Vredesconferentie, welke op het oogenblik te Parijs bijeen is, hierover een oordeel vellen. Tevens zal zij moe ten beslissen t. a. v. die clausules, waarover de „groote vier" het nog altijd niet eens rijn. door de Sovjet-Unie de V. S., het Ver. Koninkrijk en Frankrijk, binnen een jaar na het tot stand 'komen Van het verdrag, bepaald worden. Sardinië en Sicilië moeten yrijwel ge heel gedemilitariseerd worden. De Italiaan, sche vloot wordt ingekrompen, het land zal niet meer dan twee slagschepen, vier kruisers en een aantal andere eenheden mogen hebben. Italië mag geen slagschepen bouwen of aankoopen en het totale personeel van de vloot mag slechts 22.500 officieren en man schappen omvatten. Het Italiaansche leger met inbegrip van de carabinieri mag niet meer dan twee honderdvijftigduizend man sterk zijn. Het mag met niet meer dan tweehonderd tanks (middelmatig zware en zeer zware) bewa pend zijn. Tot de Italiaansche luchtvloot zullen niet meer dan 200 jagers mogen behoo- ren. Italië krijgt geen vliegtuigen, welke in de eerste plaats bommenwerpers zijn cn installaties voor bommen bezitten. Italiaansche krijgsgevangenen zullen zoo spoedig mogelijk gerepatrieerd worden. Ten hoogste negentig dagen na het in werking treden van het verdrag zullen alle vreemde strijdkrachten uit Italië te ruggetrokken zijn. Italië zal deelnemen aan de herstelbeta lingen tot een bedrag van honderd millioen dollar (vijf-en-twin tig millioen pond ster ling), te voldoen in zeven jaren. Geduren de de eerste twee jaren zullen hiertoe geen goederen aan de loopende Italiaansche pro ductie onttrokken worden. Daarna wel. Voorts zal Italië deze schulden betalen met een deel der uitrustingen en fabrie ken, die bestemd waren voor de oorlogs industrie en die niet gemakkelijk voor de vredesindustrie te gebruiken zijn. De der de betalingsbron zijn de Italiaansche acti va in Bulgarije, Hongarijen en Roemenië. Roemenië. De grenzen van Roemenië zullen die van 1 Jan. 1941 zijn met dien verstande, dat de Hongaarsch-Roemeensche grens die van 1 Jan. 1938 zal zijn. Wat de grens met de Sovjet-Unie aangaat; hier gelden de ver dragen tusschen dc U.S.S.R. en Roemenië f1940) en tussclien de U. S. S. R. en Tsje- cho-Slowakije (1945). Roemenië mag 120.000 man troepen heb ben, verder luchtafweer en een luchtvloot alsmede een vioot, in overeenstemming hiermee, geen bommenwerpers. Negentig dagen na het in werking tre den van het verdrag zullen vreemde strijd krachten Roemenië hebben verlaten, maar de Sovjet-Unie mag haar verbindingen met het roede leger in Oostenrijk onderhouden via Roemeensch gebied. Roemenië'moet herstelbetalingen aan de Sovjet-Unie doen wegens schade, door Roemenen aan Sovjet-gebieden toege bracht, maar er wordt rekening gehouden met 'het feit, dat Roemenië Duitschland den oorlog verklaard heeft, zoodat het land niet meer dan 300.000.000 dollar over een periode van acht jaar behoeft te vergoe den. Roemenië zal in den vorm van pro ducten en machines betalen. Bulgarije. De grenzen van Bulgarije worden die van 1 Januari 1941. Ook aan Bulgarije worden leger, vloot en luchtmacht toegestaan, geen bommenwerpers. De landmacht mag maxi maal 55.000 man sterk zijn. Bulgarije moet herstelbetalingen doen aan Joego-Slavië en Griekenland, maar daar het oorlog gevoerd heeft tegen Duitschland, zal niet het volle pond ge- eischt worden. Een bedrag is nog niet vast gesteld. Hongarije. De grenzen van Hongarije met Oosten rijk en Joego-Slavië worden die van van 1 Jan, 1938. (De in 1940 te Weenen genomen beslissingen vervallen). Over enkele pun ten zullen Hongarije en Tsjecho-Slowakije echter nog geh"ord worden. Hongarije zal eveneens strijdkrachten mogen hebben, in totaal 60.000 man, geen bommenwerpers. Wat de herstelbetalingen aangaat: deze bedragen 300.000.0000 dollar, waarvan twee derde aan de Sovjet-Unie komt. De beta lingen zullen in den vorm van producten en uitrustingsstukken geschieden. De re geering der Vereenigde Staten behoudt zich het recht voor deze zaak ter vredes conferentie opnieuw ter sprake te bren gen. Finland. voor 't oog der wereld verborgen, uit waren gegaan naar duizenden en duizenden zie len. Onbekend aan den werker zelf maar die eens de legioenen zouden vormen om hem triomfantelijk binnen te halen als het uur daar was om van zijn geestelijk rent meesterschap verantwoording af te leggen. Met den wensch dat de nieuwe waardigheid nog vele jaren nieuwe luister zou bijzetten aan de persoon van monseigneur Bekkers en dat zijn nieuwe waardigheid zou bijdra gen tot bloei van de werken, die hu stuwde of nog zou ondernemen, besloot Haarlems Bisschop zijn voorden. Hierna had de eedsaflegging plaats en de voorgeschreven plechtige geloofsbelijdenis. Daarop bekleedde de Bisschop Monseigneur Bekkers met de teekenen zijner prelatuur en werd de plechtigheid besloten met het Te Deum en de solemneele Bisschoppelijke benedictie. Deken Homulle, Deken de Wit van De venter, Directeur Overbeek van. het be kende en beroemde Doofstommen Instituut te Sint Michels Gestel, Pastoor van Bem- melen van Voorschoten en Pastoor Klaver weiden waren bij dit alles aanwezig. Di recteur Schrama was ceremoniarius en de overige functies werden vervuld door en kele leden van missioneerende orden. Als bijzonderheid is het waard om te ver melden dat de eerste Inlandsche Priester een Chinees de studie voor het Pries terschap werd mogelijk gemaakt door de parochianen van de kerk van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand in Amsterdam. Deze parochie was opgericht en stond toen onder leiding van Pastoor Huibers, nu Bis schop van Haarlem. NOORD-HOLLANDSCH GEDEPUTEERDEN. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland zijn de heeren mr. dr. P. J. Witteman L. J. P. N. A. Bouwman van de K.V.P., voor de derde maal gekozen als leden van Gede puteerde Staten. Ditmaal hebben zij hun benoeming aanvaard, na aanvankelijk twee maal te hebben bedankt. 7 HH.VERSNUM I. 8.20 „Pluk den dag"; 8.30 Vrouwenspie. gel; 8.50 Hoogmis; 10.00 Symphonie-orkest; 10.45 Viool en piano. 11.„De Zonne bloem"; 12.30 Vaudeville-orkest; 14.00 Cin derella; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Lon don Theatre Orchestra; 15.10 Schubert; 16.45 Orgel; 17.15 Piano; 17.45 Koor; 18.15 Vacantie; 20.08 Loosdrechtsche plassen: 21.30 Bel Canto; 23.00 Brahms; 23.30 Lon- dens Phi'lhamonisch Orkest. HILVERSUM n. 8.45 Piano; 9.50 „Arbeidsvitaminen"; 10.35 Orgel; 11.15 Zang en piano; 12.35 Me. tropole-orkest; 13.15 „Les Joyeux Bohé miens"; 14.20 Kamermuziek; 15.20 „Con fetti"; 16.15 Film. 18.15 Renova-septet; 19 „Stem de viool"; 19.30 Cabaret^program- ma; 20.15 Promonade-orkest; 21.15 Vroolijk hoorspel; 21.45 „Les Gars de Paris"; 22.30 The Skymasters; 23.15 „Avondmelodie". ooooo WEERSVERWACHTING OOOOO tot Donderdagavond. x Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla- ringen. Enkele regenbuien, geduren- S de den nacht, vooral langs de Noord- g zee- en IJselmeerkusten, overdag ook o in het binnenland, o ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo De grenzen van Finland zullen zijn die van 1 Jan. 1941, afgezien van de provincie Petsamo, die aan de Sovjet-Unie komt. Laatstgenoemde doet afstand van het recht op het pachten van het schiereiland Hangö, maar krijgt het recht om tegen Vergoeding van 5.000.000 Finsche marken wateren en territorium van het gebied Porkkala te pachten ter stichcin? van een marinebasis. De Aalandseilanden worden gedemilitariseerd. Finland mag ruim 34.000 man andmacht- personeel hebben, verder vloot- en lucht strijdkrachten, geen bommenwerpers De herstelbetalingen ten behoede van de Sov jet-Unie zullen slechts ten deele gedaan behoeven te worden, daar Finland zich ten jaatste tegen Duitschland gekeerd heeft. Finland zal over een periode van acht jaar 300.000.000 dollar hebben te voldoen. De betaling geschiedt in den vorm van hand cisartikelen

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1