OP KORTE GOLF Bidault voorzitter Vredesconferentie Rudenko overtreft alle aanklagers! Republikeinen winnen zóó geen respect LEIDSCH TRIBUNAAL DINSDAG 30 JULI 1946 Bureaux: Papengracht 32. Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen 10.26 per week, 1.10 p. mnd, 13.25 p. kwartaal. Franco p. post 14.00. -> waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10846 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. "Üitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. „Moedig en groot" IN EEN BESCHOUWING over „het be gin" van het nieuwe kabinet schrijft het weekblad „De Linie": ,.Als het eerste concrete voornemen van deze nieuwe regeering, de vrijlating van 45,000 politieke gevangenen, maatstaf mag zijn, dan zullen wij een moedig en groot beleid mogen verwachten." Inderdaad is er voor zulk een concreet voornemen moed noodig. In onzen rechtsstaat is er voor de Over heid moed noodig, om recht te doen aan politieke gevangenen, als dit naar het oordeel van de Overheid beteekent, dat de straf voor de betrokkenen voldoende is geweest en zij daarom in vrijheid moeten worden gesteld. In onze christelijke samenleving is er voor de Overheid moed noodig, om naast het recht, dat gehandhaafd moet worden en zijn loop moet hebben, ook de barm hartigheid te laten spreken. Zoogenaamde lichte gevallen bestaan er naar de meening van vele phariseïsch-ga'.in c ::eder niet' Wij vertrouwen, dat de Regeering het bedoelde concrete voornemen, dat volgens „De Linie" van moedig en groot beleid ge tuigt, met wijsheid ten uitvoer zal brengen. Een raar volkje HET PARTIJBESTUUR van de Party van den Arbeid, dat Zaterdag jl. te 's-Gravenhage in vergadering bijeenkwam, heeft, blijkens een uitgegeven communi qué, „met verontwaardiging en verontrus ting" kennis genomen van de wijze, waar op reorganisatiemaatregelen aan het depar tement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen worden doorgevoerd. Zoowel een opbouwende cuitureele politiek als de goe de geest van samenwerking onder de be trokken ambtenaren acht het partijbestuur door bedoelde maatregelen, die het rechts bewustzijn van velen hebben gekrenkt, ernstig in gevaar gebracht. Heel Nederland klaagt over het groot aantal ambtenaren en in ieder gezelschap vormen de ambtenaren een onderwerp voor een geanimeerd gesprek! En nu komt een minister met besluiten cm aan zijn departement het aantal amb- te naren in te krimpen, hij begint daarmee bij de „hooge" die vaak een nasleep van lagere ambtenaren meetrekken en aan stonds' wordt er geprotesteerd „met ver ontwaardiging en verontrusting". Dezelfde protesteerders zullen morgen weer gaan schelden wat tot den goeden toon schijnt te behooren op' de regee ring, die maar niets doet om het aantal ambtenaren te verkleinen! Wij toonen ons -soms een raar volkje! BINNENLAND Pastoor J. J. Schaafs te Losser is op 65-jarige leeftijd overleden. De overledene had in verschillende Duitsche concentratie kampen gezeten, waardoor hij een onge neeslijke ziekte had opgeloopen. Het Liturgisch Congres te Maastricht wordt bijgewoond door 250 deelnemers. Een nieuw Jezuieten-college is opge richt te Groningen; een gymnasium, dat met 2 klassen en 5 leeraren is begonnen. De regeering overweegt, het tabaks rantsoen te verhoogen, aldus „Parool". Zou het bij overweging blijven? Aan de distributie van fruit, waartoe besloten is, zal de afd. Utrecht van de con tactcommissie voor groenten en fruit niet deelnemen. Men heeft er zeer sterke be zwaren tegen. Amerikaansche pakketten met voe- dings- en genotmiddelen voor een totaal waarde van 120.000.000 gulden zullen in elf Europeesche landen, waaronder ook Nederland, worden verdeeld". Het zijn pak ketten, die oorspronkelijk bestemd waren voor de invasie van Japan. Veertig duizend blikjes geconden seerde melk heeft de directeur van een zuivelfabriek in het Zuiden weten te ver duisteren. De C.C.D. heeft proces-verbaal opgemaakt. Bij een botsing tusschen een tram en een goederentrein op Zuid-Beveland te Hoedekenskerke werden vijf personen ge wond. De K.L.M.-die voortdurend haar vleu gels uitslaat, heeft gisteren een speciale lijn naar Glasgow geopend. BUITENLAND Te Jeruzalem is een Britsche korpo raal doodgeschoten. De politie heeft de verdachte, een Arabier gearresteerd. De moord zou geen politieke beteekenis heb ben. Een schip met vluchtelingen, dat naar verluidt meer dan 2000 Joodsche man nen, vrouwen en kinderen vervoert, word_t gesignaleerd in de buurt van Haifa. Alle Fransche postdiensten, behalve die voor de vredesconferentie, liggen van daag (Dinsdag) gedurende 10 uur stil, daar 140.000 postbeambten een staking ter ver krijging van 25 pet. loonsverhooging voor bereiden. Met sirene-geloei is te Rome het be gin van een één-urige algemeene staking, uit protest tegen de beslissingen van de ministers van buitenlandsche zaken der groote vier, aangekondigd. De staking geldt voor geheel Italië. De bijna twee kilometer lange brug over de Kleine Eelt is door brand ernstig beschadigd. KERKNIEUWS MAG. B. D. VAN BREDA, O.P. t Te Nijmegen is op 78-jarigen leeftijd overleden pater B. D. van Breda, O.P., oud provinciaal der paters Dominicanen. Gistermiddag om 16 uur is te Parijs de vredesconfertntie, waaraan 21 landen deelnemen, officieel geopend door den Franschen premier en minister van buiten landsche zaken, Georges Bidault. Namens Frankrijk heette hij de afge vaardigden welkom en zeide er van over tuigd te zijn, dat er op vriendschappelijke wijze zou warden samengewerkt. Bidault merkte op, dat het verdrag van Versailles het uitbreken van een nieuwen oorlog niet had voorkomen en dat er zich bij het lot stand brengen van den vrede geweldige moeilijkheden voordoen. Derhalve is het juist, dat de beslisingen van de vier minis ters van buitenlandsche zaken ook aan andere landen worden voorgelegd, opdat de vredesverdragen op een zoo breed mo gelijke basis besproken kunnen worden. Op de openingsrede van Bidault volgde een daverend applaus van de afgevaardig den. Vervolgens werd Bidault op voorstel van Byrnes, den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken, tot tijdelijk voorzitter der conferentie gekozen. Trygve Lie, de secretaris-generaal der 7. N., werd met algemeene stemmen uitge- noodigd om als eeregast en waarnemer voor de V. N. op de plenaire zittingen van de conferentie aanwezig te zijn. Vertegenwoordigers van Nederland, Au stralië, Wit-Rusland, Brazilië, China, Etho. pie en Tsjecho-Slowakije werden aange wezen om de commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven te vormen. De conferentie werd om 17.20 uur ver daagd. Vandaag om 16 uur zou men op nieuw bijeenkomen. Het bezoek van H.M. de Koningin aan Engeland H.M. de Koningin zal Dinsdag per spe ciaal K. L. M.-toestel van Soesterberg naar Londen reizen cm een bezoek te brengen aan den Engelschen koning en zijn gema- l'n. De Koningin zal' na haar aankomst begroet worden in naam van den koning door den graaf van Athlone. den oom van koning George. Dinsdagavond zal er in be sloten kring ter eere van H. M. de ko ningin op het Buckingham Palace een di ner worden gegeven. Woensdagmorgen zal de Koningin de Hollandsere paarden aan den Engelschen koning aanbieden. Met de koningin zullen meereizen: mevrouw L. de Beaufort, dame du palais, en kapitein vlieger R. J. E M. van Zinniq Bergmann, adjudant van H. M. de Koningin. Het jaarverslag over 1945 van den Proef tuin Zuid-Holland Glasdistrict geeft een uitvoerig o\*Fzicht van den arbeid door dit instituut verricht in het belang van de groente- en fruitteelt. Het verloop van het ledental was als volgt: Bondsveilingen 3267 (v.j. 3169), Kringveilingen 2326 (v.j. 2291), buiten het ambtsgebied 454 (v.j. 448). We gens gebrek aan gas en electriciteit kon het laboratoriumonderzoek slechts traag door gaan; grondonderzoek ging in Augustus j.l. weer draaien. Van den specialen dienst voor Profielonderzoek, waarvoor 7500 is uit getrokken, maökten reeds talrijke tuinders gebruik, ingesteld is een speciale dienst voor adviseeren in zake stoken en venvar- men, ten einde dit economischer te doen plaats hebben en waarvoor 5000 is gevo teerd. Het aantal hoofdass. en assistenten bedraagt 29. Ten opzichte van de schrifte lijke voorlichting verscheen „Factoren, die het optreden van neusrot bij tomaten be palen", terwijl „De Fusariumziekte van komkommer en meloen" binnenkort zal verschijnen. Bovendien verschenen regel matig publicaties van den Voorlichtings dienst in „Groente en Fruit". In September j.l. kon de in 1944 afgebroken cursus van de Tuinbouwvakschool voor de West- landsche Teelten wéder worden hervat en op 31 December worden beëindigd met de uitreiking van 31 diploma's. De exploitatierekening van de afdeeling Onderzoek sluit met een eindbedrag van 73073.54, waarin een voordeelig slot van 1527.16, hetwelk bij de reserve is voegd. De begrooting 1946 ligt hooger dan zijn voorgangers. De contributies zijn ruim 37.000 hooger geraamd en gebracht op f60.000, het subsidie is geraamd op 18.000, het eindcijfer op 111.458. Ook de uitgaven liggen veel hooger, zoo kosten meer: gas 700, electriciteit 400, brandstoffen 3600, personeel 14.000, onderzoek profiel en ver warmingstechniek 12.500, foto-mnteria^l 800, onvoorzien 1393.45. Uit de balans over 1945 blijkt o.a., dat de rijks- en pro vinciale subsidies tot heden niet zijn uitge keerd. De Verkoopafdeeling had nog te kampen met het niet aanwezig zijn van verschillende artikelen, waarbij het uitval len van Duitschland als leverancier werd gevoeld. In de wel leverbare artikelen steeg de omzet niet onbelangrijk. De ex ploitatierekening met een eindcijfer van 38.043.10, geeft een winst van f 5220.32. De balans heeft een eindcijfer van ƒ79.454.30. Het slot van het verslag is gevuld met de resultaten van talrijke onderzoekingen, proefnemingen en aanwending van bestrij dingsmiddelen. OZANAMSTICHTING TE NIJMEGEN. Naar wij vernemen, zijn de plannen en de financiering zoover gevorderd, dat bin nen afzienbaren tijd kan begonnen worden met de oprichting van een Ozanamstichting te Nijmegen tot lichamelijke en geestelijke verzorging van niet-zwakzinnige psychopa- tisch aangelegde jongens. In het bestuur zijn vertegenwoordigd de St. Radboud- stichting, de St. Vincentiusvereeniging en Jiet paedologisch instituut. Kinderen uit minder welgestelde gezinnen zullen hier allereerst opgenomen worden. Het Amerikaansche ministerie van bui- enlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat de Britsche regeering „in principe' het aanbad van Byrnes, den Amerikaan schen minister van buitenlandsche zaken, inzake het samengaan als economische eenheid van de Eritsche en Amerikaansche bezettingszones van Duitschland heeft aan aard. De Ver. Staten eri Canada zijn met En geland besloten, zich tijdens de aanstaan de vergadering van den centralen admi nistratieven raad der Unrra te Genève te verzetten tegen het voortzetten van de Unrra. aldus vernam Reuter uit gezag hebbende bron te Washington. De pogingen van den directeur-generaal der Unrra, La- guardia, om een nieuw internationaal hulpbureau in te stellen als opvolger van de Unrra, zijn klaarblijkelijk tot misluk king gedoemd. William Clayton, de Ame rikaansche onderminister van buitenland sche zaken, belast met de leiding der eco nomische aangelegenheden, zeide tot een delegatie, die naar Genève vertrok: „Wij kunnen die landen niet eeuwig aan de hand houden. Waarom zouden wij hen als kinderen behandelen?" DE ATOOMBOM ALS CYCLONEN- BEDWINGER. Wij bezien den atoombom teveel als een instrument van vernieling en spelen ermee op Bikini om te zien, hoeveel schepen er ineens mee naar den kelder kunnen gaan. De Japanners zijn slimmer en hebben een betere bestemming voor dit moordtuig uit gevonden. Zij hebben n.L gevraagd heel beleefd, want te eischen hebben zij thans niets meer! of de atoombom niet zou kunnen worden aangewend tegen de wer velwinden. Volgens den directeur van het centraal meteorologisch observatorium in Japan bevindt zich ten N.O. van het eiland Okinawa een „strategisch" kruispunt, waar de koers van de wervelwinden wordt be paald. Vandaaruit kunnen zij de richting van de Chineesche Zee kiezen, van den Stillen Oceaan ofwel op Japan losgaan. Door middel van het laten explodeeren van een atoombom, aldus meent de Japan- sche geleerde, zou men misschien de wer velwinden in een bepaalde ongevaarlijke koers kunnen dwingen. De „Sch. 205", die te Scheveningen was gestrand, wordt met behulp van het kust wachtvaartuig weer vlot gebracht. „EEN BENDE WILDE MISDADIGERS" Gistermiddag is te Neurenberg de Rus sische aanklager Rudenko als laatste van de vier aan 't woord gekomen. Ook hij sprak de overtuiging uit, dat de bewijsvoe ring op alle punten de aanklacht bevestigd heeft en dat de getuigenissen van de be schuldigden en de argumenten van de ver dedigers machteloos gebleken zijn om de aanklacht aan te tasten. Was de Fransche eisch in harde onverbiddelijke woorden gesteld, de Russische overtrof dien wellicht nog en Rudenko betitelde de beschuldigden als een bende van wilde misdadigers, die getracht had inferieure rassen te gebruiken als kunstmest voor den groei van het „Her renras". Rudenko keerde zich uiterst scherp tegen vele getuigen, die slechts mis dadigers waren en gekomen waren om meineed te plegen, teneinde hun vroegere chefs het leven te redden en tegen de ver dedigers, die jammerlijke pogingen hadden aangewend om de menschheid het recht te betwisten haar vijanden te veroordeelen. Het hoofddeel van de rede van Rudenko was gewijd aan de bespreking van de schuld van iederen beschuldigde afzonder lijk en hierin was hij veel uitvoeriger dan alle voorgangers. Voordat hij hiertoe over ging, heeft hij evenwel de argumenten, door de verdedigers tegen den wettelijken grondslag van het proces aangevoerd, kort en scherp weerlegd volgens dezelfde mo tieven als reeds door de andere hoofdaan klagers is besproken. VOLGENS „NEW-YORK TIMES" In een hoofdartikel oefent de „New-York T;mes" critiek op de republikeinen, om dat zij de evacuatie van geinterneerden op Java hebben stopgezet. „Op gezette lijden schijnen zij alles te c'oen, wat mogelijk is om diegenen wier steun en sympathie zij anders zouden be zitten, tegen zich in het harnas te jagen.. De republikeinsche leiders maken bezwaar, wanneer men de geïnterneerden „gijze laars" noemt, d-jch men kan onmogelijk een beteren term bedenkenWaarom wor den de geïnterneerden nog steeds vastge houden, indien mqn niet de bedoeling heeft hen te gebruiken als pionnen in de onder handelingen met de Nederlandsche regee ring? De redenen, die worden opgegeven voor het stopzetten van de evacuatie per Op vragen van den heer Vorrink in ver band met een bijeenkomst van vroegere leden van fascistische of nationaal-socia- listische groepen heeft de minister van justitie het volgende geantwoord: De bedoelde aangelegenheid had reeds de aandacht van den minister getrokken. De resultaten van een door hem inge steld onderzoek, benevens een antwoord op de vraag, of tegen P. Denis een gerech telijk onderzoek al dan niet is geopend, hoopt hij zoo spoedig mogelijk aan de Ka mer te kunnen mededeelen. De minister stelt er prijs op, reeds thans te verklaren, dat het probleem van de bestrijding van ongewenschte politieke ac tiviteit van personen, die in den bezet tingstijd een onjuiste houding hebben aan genomen, zijn volle aandacht heeft. Voor zoover het ten deze gaat om personen, die ingevolge het besluit politieke delinquen ten 1945 voorwaardelijk buiten vervolging z>jn of worden gesteld, verdient het aan- oacht, dat deze personen volgens de hun gestelde voorwaarden verplicht zijn zich als goede Nederlanders te gedragen. Naar het oordeel van den minister lijdt het geen twijfel, dat bedoelde personen met deze verplichting in strijd komen, in dien zij hun vroegere fascistische of natio- naal-isocialistische politieke bedrijvigheid in eenigen vorm bedekt of openlijk, zou den hervatten. Volgens artikel 13 van het besluit poli tieke delinquenten 1945 kan dit hernieuwd tot hun aanhouding en bewaring leiden. De minister heef aan de procureur-fiscaal bij de bijzondere gerechtshaven opdracht gegeven te bevorderen, dat bij het toezicht op de naleving der gestelde voorwaarden voldoende aandacht worde geschonken aan ongeoorloofde politieke activiteit van de betrokkenen. De organen van rijks- en gemeentepoli tie zijn dienovereenkomstig geïnstrueerd. VEEHOUDERS WEER BAAS IN EIGEN STAL? Het is niét onwaarschijnlijk. aldus de „Volkskrant" dat de rundveehouders voor 1947 ontheven zullen wórden van hun leverirtgsplicht. Het Bedrijfisschap voor Vee en Vleesch heeft in dezen geest de regeering van zjjn standpunt doen blijken en het college van provinciale voedselcom- missarissen ondersteunde dit advies. VJiêgtuig schijnen meer een excuus te zijn voor verdere vertraging dan dat zij aanne melijke gronden zijn voor het intrekken van een belofte. De eventueele resultaten moeten niet alleen de Nederlandsche auto riteiten, die familieleden onder de geïn terneerden hebben, verbitterd maken, doch ook de publieke opinie tegen de Javaan- rche onafhankelijkheidsbeweging innemen. Interneering en uithongering van hulpe- looze menschen is geen goed midde] om het respect en den steun der democratieën te winnen." GERINGE KOLONISATIEMOGELIJK HEDEN OP NIEUW-GUINEA. Bij velen heeft de meening postgevat, dat Nieuw Guinea kansen biedt voor kolonisa tie op groote schaal. Men doet goed zich te realiseeren, aldus luidt het in een publi catie van den Ned. Indische voorlichtings dienst dat de tot dusver beschikbare ge gevens niet leiden tot de gevolgtrekking, dat in Nieuw Guinea landstreken aanwezig zijn van zoodanige vruchtbaarheid, dat tot volksoverplanting op groote schaal kan worden overgegaan. Zooals reeds eerder werd gepubliceerd, bevinden zich nabij Manokwari eenige complexen grond, waarvan de kwaliteit, naar Nieuw-Guinea maatstaf gemeten, zoo danig is, dat deze bij oordeelkundige en in tensieve bewerking redelijke producties oplevert. Hoewel er dus geen hooge verwachtingen kunnen worden gekoesterd, is de regeering toch bereid, om bij wijze van eerste proef neming een aantal personen naar genoem de plaats te zenden, teneinde zich met land- bouwwerkzaamheden vertrouwd te maken en in dit opzicht de noodige ervaring op te doen. LT.-GENERAAL SPOOR IN NEDERLAND Gistermiddag om half zes is lt-generaal S. H. Spoor op het militaire vliegveld Val kenburg met een Mitchell B 25 uit Indië gearriveerd. Generaal Spoor zal omstreeks tien dagen in Nederland verblijven ten einde besprekingen te vceren van militair- tcchnischen aard. VERSCHROEIDE AARDE IN DEN IJ-POLDER. Nog smeulen en rooken de overblijfse len van het kruithuis in den Grootcn IJ- polder bij Amsterdam, 30 uur nadat het door de eerste drie zware explosies de lucht in werd geblazen, en nog worden af en toe lichte knallen van uiteenspattende geweeramunitie waargenomen, maar het gevaar voor nieuwe explosies van eenigen omvang of voor nieuwe branden is thans geweken. De aanblik van het terrein in de onmid- delijke nabijheid is welhaast onbeschrijflijk. Hier kan eerst echt van verschroeide aarde worden gesproken. Een viertal, ongeveer 30 M.-breede, streepen loopen in divergee rende richting van de volkomen platte en nog rookende puinmassa, die eens het kruithuis vormde, het bouwland in. Deze streepen zijn bijna een halve kilometer lang en ontstaan bij de eerste explosies. Bij het redden van menschen en dieren, die zich in de nabijheid van het kruithuis bevonden, toen het de lucht invloog, heeft zich het merkwaardige verschijnsel voor gedaan. dat ook dieren instinctief in sloo- ten dekking hebben gezocht. Dr. Hans Schlange-Schoeningen, hoofd van het departement voor voedselvoorzie ning en landbouw in de Britsche bezet tingszone van Duitschland, heeft te Bre men verklaard, dat de slechtste periode der voedselvoorziening voorbij is en dat de ko mende herfst een verbetering te zien zal geven. Zijn optimisme was gebaseerd op de oogst in de Britsche zone, die beter schijnt te zullen worden dan zich oorspronkelijk liet voorzien en op de verbeterde vooruit zichten. van de wereldoogst. Indien de leveranties van het buitenland voortgaan, aldus Schlange, kan men in de Britsche zone ettflang een verhooging der rantsoenen tegemoet zien. Ex-burgemeester Sikkeus tot zes jaar veroordeeld Na 1 Mei 1947 voorwaardelijk In de zitting van het Leidsch Tribunaal hedenmorgen werd allereerst uitspraak gedaan in de veertien dagen geleden be handelde zaken. Daaronder bevond zich die van den cx-burgemeester van Oegst- geest O. L. J. Sikkcns. Het Tribunaal heeft in een uitvoerig vonnis het gedrag van beschuldigde ge laakt, Weliswaar zijn verschillende pun ten van de dagvaarding door het Tribunaal losgelaten, doch het keurt allerminst goed, dat beschuldigde ten koste van alles zich een positie wilde verwerven. Toen hem dit eenmaal gelukt was. heeft hij ook wel iets goeds gedaan. Waar beschuldigde voorgeeft onaangenaam te zijn getroffen door het feit, dat H.M. de Koningin op den Dam door communisten werd uitgefloten, begrijpt het Tribunaal niet hoe hij er toe komt zichzelf aan te sluiten bij een land- verraderlijke kliek en het begrijpt zulks temeer niet daar beschuldigde oud-officier is. Het vindt hierin aanleiding beschuldig de zijn militair pensioen verbeurd te ver klaren en hem te verbieden militaire on derscheidingsteekenen te dragen. Het Tribunaal meent voorts, dat ouder dom en ziekte in dit geval geen aanleiding zijn een voorwaardelijke straf op te leg gen. Het Tribunaal vonniste daarop: inter neering voor den tijd van zes jaren, dus tot 8 Mei 1951,. zulks met het advies hem op 1 Mei 1947 uit de voorwaardelijke in terneering te ontslaan, mits hij zich in de interneering goed gedraagt. Voorts ontzet ting uit de beide kiesrechten en ont zegging om te dienen bij de gewapende macht en het bekleeden van openbare ambten. Hierna werden nog de volgende uit spraken gedaan: C. Plug te Noordwijk aan Zee, kreeg een interneeringsstraf voor den tijd van één jaar en zes mnd. tot uiterlijk 11 Nov. 1946. ontzetting uit de beide kies rechten, het dienen bij de gewapende macht en het beklccdcn van openbare ambten. A. P. Dijksman, garagehouder te K a t- w ij k a a n Zee, werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Het Tribunaal legde hem evenwel de volgende straffen op: ontzet ting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht, het bekleeden van openbare ambten en het verbeurd verklaren van zijn vermogen, zich uit strekkend tot zijn beide panden aan den Sluisweg en een bedrag van f 22.000, Dr. O. J. G. Kronig te Oegstgeest, die als arts verbonden was aan het Acad. Ziekenhuis, kreeg een interneeringsstraf voor den tijd van drie jaar en zes mnd. tot uiterlijk 1 Nov. 1948, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de ge wapende macht, het Bekleeden van open bare ambten. L. de Vries, winkelier te Leiden, die o.m. was opgetreden als Vcrwalter over de zaken van den heer Blitz te dezer stede, kreeg een interneeringsstraf voor den tijd van vier jaren tot uiterlijk 5 Juli 1949, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht, het bekleeden van openbare ambten en ver beurd verklaring van zijn vermogen. 000°° WEERSVERWACHTING tot Woensdagavond. x Krachtige, aan dc kust tijdelijk storm- 8 w achtige Westelijke wind. Zwaar be- g 8 wolkt met regenbuien. Weinig veran- g g dering in temperatuur. o 8 ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1