Kath. [ongerenleiders te A'dam bijeen OP KORTE GOLF OMGEVING „Het Groot Tooneel der Wereld" STADSNIEUWS MET BEGRIJPELIJKE TROTS zat de Bisschop daar voor zijn jongeren-leiders, die uit alle streken van het bisdom naar Amsterdam waren gekomen om zich te bezinnen op het nieuwe jaarprogramma: „Recht en liefde in de samenleving". Uit die bisschoppelijke vader-trots welde de heerijjke psalm van Koning David: „Als de Heer het huis niet bouwt, tevergeefs bouwen de bouwlieden" en wat in die psalm gezegd wordt over pijlen in de hand van een gelukkig man, om zijn zonen, die hem zullen verdedigen wanneer zijn vijanden kwaad van hem spreken In de poort. Be grijpelijk en gerechtvaardigd was die trots, want het was een indrukwekkend gezicht het opleidingskader van de Katholieke Jongeren, vereenigd in» K.A.J. K.J.M.V., en L.T.J., bijeen te zien in de feestzaal van het Bondsgebouw der K.A.J. aan de Stad houderskade, waar zij Zaterdagavond en gistermorgen zich verzameld hadden. Geprezen als: „Het sieraad van Haarlems Kerk" De Bisschop en de jeugd De zitting vap het congres was Zater dagmiddag na een wat armzalig hij- schen van de vlag geopend door voor zitter George de Vos, en een galmende, maar zeer harmonieuse „Hallo-canon". Dr. W. J. J. Dijsselbloem hield vervol gens een tamelijk zware rede over Recht en Liefde in de samenleving. Recht en liefde in de samenleving. ^Het recht in de maatschappij vergeleek spr. met het ijzer in een gewapend beton constructie. Zonder recht houdt de samen leving geen stand. Spr. behandelde achter eenvolgens het recht in het gezin waar bij hij zich fel keerde tegen de gemakke lijkheid der echtscheiding in de staat en in de arbeidsgemeenschap. Wat het recht in de staat betreft, de positieve rechts regels zijn nog steeds een product van de liberale Fransche revolutie en niet ge bouwd op de natuurlijke verhoudingen. Wat het recht in de arbeidsgemeenschap betreft, dit staat nog steeds in de kinder schoenen. Hier heeft de jeugdbeweging een groote .taak. Spr. prees te dezer zake de opzet van nationaal-socialistische en fascistische zijde, ofschoon de mentaliteit van die opzet niet^ deugde. In onze Neder- landsche wetgeving zijn de goede elemen ten voor het recht in de arbeidsgemeen schap wel aanwezig, doch spr. miste daar in de monumentale opbouw. Spr. bepleitte te dien aanzien hernieuwde bezinnihg op de sociale encyclieken. Behalve aan een stevig gefundeerd recht is in de maat schappij groote behoefte aan oprechte, welgemeende liefde.- Onze tijd mist de hoofdstructuur van de liefde tot God. Als men de liefde tot God wegcijfert, kan men alleen nog spreken van humaniteit aan surrogaat-liefde. Meer nog dan aan de structuur van het recht is er behoefte aan bezielende liefde, want de liefde is het die èn in het gezin èn in de staat èn voor al ook in de arbeidsgemeenschap de bal sem levert om de stroefheid van het recht soepel te maken. In dit verband de liefde in de staat bepleitte spr. een barmhartige ontvangst van politieke de linquenten en wekte hij op tot liefde voor den arbeid. Na een gezellige eterij hielden de leiders van de drie groepen, K.A.J., K.J.M.V, en L.T.J. in eigen kring pfaatavond, waar van de geestelijke vrucht 's anderendaags aan' den Bisschop zou worden aangebo den. De feestzitting. Was de avond besloten met overweging en Completen, de morgen werd in dezelf de stijl geopend met een plechtige H. Mis door den diocesaan aalmoezenier, rector H. A. J. Drost, in de kapel van het Bonds gebouw. Te 10 uur ving de feestelijke slot-zitting aan, welke door de aanwezigheid van den Bisschop, van den deken van Amsterdam en vele andere genoodigden uit de jeugd- en stands-organisaties werd bijgewoond. Tusschen een eerewacht van fleurige en kleurige vaandels trad Mgr. het gebouw binnen, terwijl schallende bazuinen en trom-gedrom aan de in de feestzaal ver zamelden zijn komst aankondigden. Een „bisschopslied", door allen gezongen en een speechje van voorzitter de Vos wa ren de hartelijke verwelkoming, die den Bisschop ten deel vielen. Rector Drost hield een vurige toespraak, waarin hij allereerst den Bisschbp bij het tweede lustrum van zijn heilig 'ambt dank en hulde bracht voor alles, wat hij voor de jongeren is geweest, voor zijn voort- BINNENLAND. Koningin Wilhelmina zal Woensdag fe Londen aan Koning George dertig Hol- landsche rijpaarden aanbieden, die in Holland zijn gefokt. Prof. dr. Kappers, buitengewoon hoogleeraar in de geneeskunde aan de Am- sterdamsche universiteit, is vannacht plot seling op 68-jarigen leeftijd overleden. De Ned Kath. Bond „St. Joseph" voor Hotel-, Café- en Restaurantbedrijven is een feit geworden. De Bond roept alle ka- thólieké vakgenooten op. zich bij dezen bond aan te sluiten. Het secretariaat is gevestigd te Den Haag, Rijswijkscheweg no. 119. De Limbuigsche mijnen hebben voor de eerste maal niet "voor één dag, maar voor de geheele week een record geleverd. De gemiddelde productie klom tot boven de 30.000 ton per dag. Bij de treinen wordt deze week het aantal personenwagens uitgebreid, waar door goederenwagens voor personen-ver voer' kunnen worden uitgeschakeld. Een verscherpte controle is in Voorbe» reiding op het wegverkeer, speciaal ook op dat van de militairen. Prijsaanduiding blijft verplicht ook voor artikelen, die bonvrij zijn en die bui ten de prijsregeling vallen, zooals b.v. groente. Deze maatregel bedoelt, de con currentie te bevorderen. Te 's Gravenhage is een handgranaat geworpen naar het huis van een vrijgela ten N. S. N. A. P.'er in de Talckstraat. Er is veel glasschade aangericht; geen per soonlijke ongelukken. Te Stavenisse heeft men de ruiten in gegooid bij een pas uit de interneering ont slagen „boerenleider". Bij de relletjes zijn vijf personen gearresteerd. BUITENLAND. Dr. A. L. Wurfbain, de Nederlandsche consul-generaal te Kaapstad, is bij het be klimmen van den Tafelberg verongelukt. Te Parijs is overeenstemming bereikt t.a.v. een salarisverhooging van 18 pet. over de geheele linie. In Tsjecho-Slowakije leefden 2*A mil- lioen Duiticners Eén millioen is reeds „vertrokken". durende belangstelling voor de werkloo- zen, de gemobiliseerden, de gedeporteer den. Als geschenk voor al die zorg wordt den Bisschop thans aangeboden de Ned. Kath. Jongeren-beweging. Er is een sterke band gegroeid tusschen de jeugd onder ling. Dat de jongetnannen van alle stan den samen vergaderen is iets nieuws. Be halve jong en Nederlander voelen zij zich op de allereerste plaats Katholiek. Zij wil len in alles hoog houden de adelstand van de kinderen Gods. Zij zijn allen' één in Christus Jezus. Zij willen het Katholieke eenheidsbesef versterken, in de overtui ging dat alle standen gelijkwaardig zijn. De Jongeren-beweging is standsvorming, want de sociale vorming moet vobr iede- ren stand wel anders zijn. Dit wil geen splitsing beteekenen in aller groote taak, doch wij geven aan iederen jongeman, wat hij noodig heeft volgens de werkelijkheid van het leven. Aller groote taak is het, wat de geheele Kath. Actie beoogt, de Kerk te plaatsen midden in de moderne wereld. Na een sympathieke huldiging van Joh. Sluyter, die twintig jaar secretaris is ge weest van de Gezellen-vereeniging, droeg Simon Klein uit Leiden, op .de piano be geleid door rector E. Paap, het boeiende en vlammende dichtwerk „Jeugd" van Leo Spieghel voor. Aansluitend sprak George de Vos over „het vuur dat branden moet in onze har ten", de liefde. De diocesane voorzitters van de K.A.J., Wim Weekenborg uit Amsterdam, van de K.J.M.V., Piet Verkley uit Alphen a. d. Rijn, en van de L.T.J., Kors van den Bosch uit Stompwijk, brachten daarna de op schrift gezette vele goede voornemens der jongeren ter kennis van den Bisschop. Toespraak van den Bisschop. Daarna sprak Mgr. zelf, die allen be groette als zijn blijdschap en zijn hoop. De bisschop herinnerde eraan, dat de jeugd in de afgeloopen jaren veel heeft moeten dragen, maar zij hebben zich hun Kath. organisatie waardig getoond. ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. Voor het associatie-exa men boekhouden slaagde de heer C. Breu- kel alhier. Getrouwd: Gerardus Johannes Ponsioen 27 j. en Catharina Maria Therèsia van der Burg 25 j.; Pieter Arie van Dijk 28 j. en Wilhelmina Lemkes 30 j.; Jacob Uitten- broek 62 j. en Johanna van der Graaf 43 j. Overleden: Adrfanus van Sprang 74 j., wedr. van Cornelia Verweij; Helene Wil- helmine Licht 62 j.f geh. met Jan van Apeldoorn (overl. te Leiden); Petronella Beens 38 j., geh. met Egbertus Petrus Jo zef ,Beumer (overl. te Leiden). HOOGMADE Jubileum. Donderdag 1 Aug. herdenkt de heer A. J. v. d. Voorn den dag, dat hij 25 jaren geleden benoemd werd tot lid van het R.K. Armbestuur van Hoogmade, wel ke taak hij altijd met veel toewijding ver vuld heeft. Dien dag zal om 9 uur een ge zongen H. Mis tot zijn intentie worden op gedragen en wij hopen, dat het den zoo kwieken jubilaris gegeven mag zijn, dat hij zijn taak nog jaren ral kunnen vervullen. KATWIJK AAN DEN RIJN Mishandeling. Tegen den handelaar L. V. is door de politie proces-veriaaal opge maakt wegens dierenmishandeling. De mis handeling bestend uit het afsnijden van ooren en staart van een hond. Jubileum. Op 10 Aug. a.s. hoopt de zeereerw. heer Pastoor J. Houtman zijn zouden priesterfeest te vieren. Pastoor Houtman is rustend ea inwonend in Pen sion St. Joseph, maar bij die gelegenheid zal pastoor H. een plechtige Hoogmis op dragen in de parochiekerk. NIEUWVEEN „De Verbetering". Het bestuur van de zwemvereeniging kwam met enkele ge noodigden bijeen ter bespreking van de moeilijkheden tot het in stand houden van het zwembad. Het financieel verslag was giunstig. Een batig saldo van 60.De materiale. bezwaren daarentegen waren nog al talryk. Naast- het zand, dat moet worden aangebracht, zullen ook de pier- baklcen hersteld moeten worden. Van de overige attributen als springplanken en plankiers zal wegens gebrek aan materiaal- moeten worden afgezien. De kleedhokjes zullen worden gecarbonileumd. NOORD WIJKERHOUT Geboren: Johannes Adrianus, z. v. Q. Th. Penings-Meskers; Theodorus Maria, z. v. A. Augustinus-Heemskerk; Quirina Ag nes Maria, d. v. J. M. Opdam-van der Ploeg; Hermanus Arnoldus Maria, z. v. P. van den Berg-Sikking. Overleden: P. Q. Onderwater, 44 j.; A. F. J. M. Sanders. 72 j.; M. Schenk, 68 j„ echtgenoote van H. van Kampen. Ondertrouwd: W. Middendorp, 30 j. en M. P. Slobbe, 26 j. OUD-ADE Door den bliksem getroffen. Vrijdag avond omstreeks 9 uur is in het weiland nabij de landbouwerswoning van A. v. d. Poel bij het Vennemeer door het hemel vuur een tweetal koeien gedood. UITHOORN. Gemeenteraadsverkiezing. Uitge bracht zijn 2139 geldige "stemmen, van on waarde 31. Uitgebracht op Kath. Volkspar tij 1249, Gemeentebelang 126, P. v. d. A. 230, Ohr. H. en Antirev. 534_ Gekozen: 7 Kath. Volkspart'j; M. P. A. de Blieck, S. N. Heemskerk, Th. j. Konst, ir. J. Chr. Meuwissen, J. Raadschelders, M. J. A. Verdegaal, G. W. Voorn; 1. P. v. d. A.: J. Duiker Jzn., 3. Protest, lijst J. Bos, B. Lodewegen en D. Verwoerd. Mgr. was dankbaar, dat allen zich thans hadden geschaard onder de vlag, door het episcopaat voorgeschreven. Dat heeft velen hunner offers en ook Mgr. offers gekost, want ook Mgr. had zeer veel liefde voor de St. Jos. Gezellen, die schitterende en voortreffelijke vruchten heeft voortge bracht. Mgr. verheugde zich echter ook over het heerlijke voorbeeld van Kath. eenheid, in de nieuwe organisatie tot uiting gebracht. Den leiders wees Mgr. op hun verantwoordelijkheid. Echt leiderschap is volheid, ijdelheid is leegheid. Daarom moeten de jongeren-leiders veel bidden. Mgr. wekte ook op tot gehoorzaamheid aan de priesterlijke leiding, welke de grondvest is van alle Kath. Actie en tot een omzetting in daden, van hetgeen op dit congres besloten, voorgenomen en be loofd was. om ten slotte Psalm 126 in zijn geheel aan te halen en toe te passen op de Jongeren-beweging. Zij ook zullen als de zonen van den gelukkigen man opr staan om de H. Kerk door woord en voor beeld te verdedigen en Haar te bescher men tegen alle kwaad. Gij zijt riep de Bisschop uit het sieraad van Haarlems Kerk. Zegt allen ge dag in uw dorpen en steden, brengt allen mijn zegen over. Onder de bescherming van de H Maagd Maria zal uw werk ge lukken. Een geestdriftig „Leve de Bisschop" en een massaal en manhaftig gezongen „Wil helmus" besloot als met honderdvoudig bazuingeschal dit congres der Kath. Jon geren-beweging. Openluchtspel te Stompwijk Het is zoo langzamerhand traditie ge worden, dat Stompwijk in den zomer een openluchtspel opvoert. Na de succesvolle opvoeringen van „De Geheimen der H. Mis" en het Bevrijdings- spel „Plant de Meiboom" zal nu ook deze keer een spel van diepzinnige inhoud ge geven worden. De verwachtingen zijn hoog gespannen. Reeds op dit oogenblik is men bezig een groot tooneel op het ter rein achter de R.K. Kerk te bouwen. Wind en weer dienende, zal er op 11, 15 en 18 Augustus 's avonds om half acht en op Maria Hemelvaart ook 's middags om half drie „Het Groot Tooneel der Wereld" van Calderon worden gespeeld. Het aantal deelnemers dat meespeelt bedraagt 250. Het spel Is een spel van de eerste en laatste dingen vön den mensch. Herhaal delijk klinkt deze waarschuwing: Doe het goede in deze tijd, God wacht in de eeuwigheid. Hiermede is tevens aangegeven dat dit stuk een zuiver geestelijk spel is. De naam van den schrijver Don Pedro Calderon de la B.irca is een waarborg voor het echt klassieke mysteriespel. Is het leven van iederen mensch niet een mysteriespel? R.K. Vakschool voor Meisjes te Leiden. Geslaagd zijn: voor Godsdienstdiploma A: de dames: F. van Dooren, M. van der Reep, T. Winkelmolen, allen te Leiden, W. H, M. Röben te Winschoten, C. J. de Wit, Leeuwarden, C. Hoogeveen te Was senaar, voor het eerste gedeelte van het Gods dienstdiploma A: de dames: E. A. van Rijen te Leiden en J. M. T. Versteegen te Montfoort. voor het aanvullend examen diploma A bij het diploma M.M.S. in het vak Kerk geschiedenis: de dames: A. M. C. Th. van Lieimt te Etten-Leur, A. van der Top te Leiden en E. M. Wissing te Amsterdam. Geslaagd zijn voor de akte N VII (leerares Huishoudkunde en wasbehande- ling): Mej. E. A. M. I. van der Broek te Boxtel; voor het tweede gedeelte (prak tijk) van de akte N VIII: de dames: G. J. van Ingen Schenau, E. van der Hoogt bei den te Leiden. Geslaagd voor akte N VIII (leerares kooken en voedingsleer): C. J. M. Wes- sels te Utrecht, M. A. de Wit te Leeuwar den en G. Bosscher te Heemstede en de Eerw. Soeur Laura (Mej. A. C. M. Ahaus) te Etten; voor het eerste gedeelte (theorie) van de akte N VIII: Mej. M. M. A. van Eeden; voor het tweede gedeelte (prak tijk) van de akte N VIII: de dames: J. A. Hokkeling te Leiden, M. E, Bos te Alphen a. d. Rijn, C. van Heuven, E. G. C. A. Seyen ten Hoorn, A. E. Seyen ten Hoorn, te Oegstgeest, M. A. Kikkert te Heem stede, J. G. J. M. Lohmeyer, R. M, Stock man te Den Haag. Het getuigschrift Huishoudkundige werd behaald door "de dames: J. A. M. Hosman, E. Sutterland, A. J. M. van der Top, S. de Visser, J. Th, P. Vlasveld, M. C. van Wee- ren, allen te Leiden, J. v. d. Berg te Sas- senheim, H M. van der Bijl te Alphen a. d. Rijn, W. M. Hoogeveen te Wassenaar, M. C. J. M. Pijnenburg te Noordwijker- hout, W. H. M. Röben te Winschoten, J. M. Rotteveel te Boskoop, J. G. J. Santbrink te Voorschoten, M. J. Schouls te Leider dorp. Geslaagd voor het getuigschrift v. d. 1- jarige opleiding tot Huishoudkundige: Je dames: D. Bleuzé. H. Donders te Leiden, A. Hogewoning, T. Vollebregt te Oegst geest, vE. Bensmann te Delft, D. Boot te Sassenheim, C. Boot, C. v. d. Bijl, F. Booy, H. de Pijper fe Alphen a. d. Rijn, H. v. d. Donk te Wassenaar, E, Franke te Den Haag, A. de Groen te Enschede, H. Jaarts- veld te Groenlo, J. Pijnacker te Lisse, L. Verbeek te Hilversum, M. Versteeg te Hen gelo, T. de Wit te Leeuwarden, het getuigschrift Hulp in de Huishou ding werd behaald door de dames: L. Ha venaar te Zoetermeer, R. Koppers, R. Rij ken te Oegstgeest, C. van Leeuwen te Noordwijk. Geslaagd voor het examen Costuum- naaister d edames; P. Heetveld, C. van Koolbergen. N. Lammerse, B. de U^euw, L. Olivier, A. Tuinhof de Moed, J. Zwet sloot allen te Leiden, I. Driebergen, R. v. d. Eijkel, J. Hoogewoning, G. v. d. Mey, M. van Egmond, allen te Rijnsburg, M. Hoffmann, N. Rotteveel, C. Vink te Oegst geest, C. Balkenende te Leiderdorp, A. Lieverse te Lisse, T. van Leeuwen te Zoe- terwoude. Geslaagd voor het examen Huisnaaister de dames: A. Feyneribuik, A. Hendriks, J. Lek, W. Martens, A. Tuinhof de Moed, al len te Leiden, T. Luiten te Stompwijk, T. Parlevliet te Katwijk, herexamen: 2. Geslaagd voor het examen van de 4- jarige middagcursus: Mej. C. Verheul te Hazerswoude. Uitgesteld examen: 2. Het getuigschrift van de 2-jarige Pri maire dagopleiding werd uitgereikt aan: S. Beurze. J. Blonk, A. de Jong, T. Oli vier, B. Brussel, R. Geerlings, Th. Gene- mans. A. van Hoorn, P. Ouwerkerk, A. Rossenberg, G. Zonderop, C. Gordijn, G. van Kouwenhoven, A. Stikvoort, N. Stik- roort, P. Vermeel allen te Leiden W. Bijl, W. van Diggelen, N. Jonker, B. Star, J. Star, N. Zwanenburg, A. Borst, H. v. d. Berg, T. Haazer, L. Hoffmann, A. Hoger- vorst, J. van Nieuwkoop, J. Verhaar, A. Peek, allen te Oegstgeest, A. van Leeu wen. L. van Osnabrugge, Th. Heyn te Lei derdorp, C. J. v. d. Bos te Zevenhoven, J. de Monyé, I. van Abswoude te Noordwijk, M. Volkers, C. Duivenvoorde, R. Vreeburg, R. de Jong, te Voorschoten, N. Vromans, J. Vromans, M. Paardekooper, T. Vink, G. Paarde'kooper, te Zoeterwoude, G. Otto te Langeraar, R. Zuidhoek, F. Mosseveld, te Voorhout, M. Gijlswijk te Noordwijker- hout, J, Lubach te Oegstgeest,- herexamen: 2, afgewezen: 6. ^iet getuigschrift voor de 2-jarige Mid dag voorber Opleiding werd uitgereikt aan: R. Juffermans, C. Kanbier, W. de Jong te Leiden, L. den Dubbelden, R. Borst, J, Inklaar te Oegstgeest, A. van Leeuwen, te Hazerswoude, G. Luynenburg te Voorschoten, C. Noordermeer te Kat wijk, A. Timmers te Rijnsburg, C, Vink te Zoeterwoude en C. Zwetsloot te Sassen heim. Afgewezen: 6. Overgangsexamens: Opleiding „Huishoudkundige". Bevor derd van de eerste naar de tweede klasse de dames: A. Leicher, S. Hakkenberg, B. van Laarhoven. M. v. d. Weijden, M. Th. Theelen, O. van Diest (voorw.) allen te Leiden, T. Belle, H. Henkus, N. Persoon, H. Floris te Lisse, J. Hoogeveen, H. v. d. Meer, T. Mulder te Noordwijk, R. Jonker Roelants, T. de Koning, D. Melchers te Schiedam, L. v. d. Krpon te Langeraar, J. Lohmeyer te Den Haag, B, Peters te Dedemsvaart, M. Sukkel te Gouda, L. Weyenborg te Lichtenvoorde, Ph. Wes- sels te Venlo, J. Beerhorst, A. v. Diggelen, A. Lanser, V/. v Zonneveld, A. Hubers, T. Hubers, C. Verlint (voorw.), G. Meiman, N. Oostveen, Th. Otto te Sassenheim, D. Hetzel, B. de Kwaasteniet, O. van Leeu wen te Alphen a. d. Rijn, A. Lommeerse te Hillegom, A. Parlevliet. W. Parlevliet te Katwijk. C. Westerhoven te Voorhout, G. Bergsma te Oldenzaal, L. Jansen te Noordwijkerhout, N. Lockefeer te St. Jansteen, Th. Schermer te Hoorn f voorw.) I. Misseghers te Koewacht, T. Steltenpool te Wognum, T. Rotteveel te Oegstgeest, herexamen 2. niet bevorderd: 2. Opleiding „Hulp in de Huishouding". Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse de damee: J. Brinks, A. den Hee- ten, J. den Heeten (voorw.), R. Rooyak- kers, J. Smid te Leiden, R. Berbee, T. v. d. Berk (voorw.) T. Damen, C. v. d. Laan, A. Lefeber, te Lisse, G. v. d. Blij te Oegstgeest, M. Knibbe te Abbenes, C. van Leeuwen te Zoeterwoude, H. Lommerse, R. Lommerse te Hillegom, B. Moolenaar, Th. v. d. Weijden te Sassenheim, R. van Sta veren te Warmond. H. Buschman (voorw.) T. Castelein (voorw.) te Lisse. Afgewe zen: 1. Opleiding Huisnaaister". Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse de dames: S. Blansjaar, M. Goddijn, T. Mat ters, A- Rietveld te Leiden, M. v. d. Bent, M. Schrama, B. de Vries, G. Zwaan te Katwijk, J. Geerlings te Noordwijkerhout, T. Hoffmann, F. v. d. Kwaak te Oegst geest, L. de Hollander, M. Verdoes te Lei derdorp. B. Hoogeboom, A. Koek te Roe- lofarendsveen, R. de Wit te Voorschoten. Primaire Dagopleiding. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: I. Caste lein, R. Cras, T. van Deurzen, J. Janssen, B. Juffermans, A. Koster, A. Verschragen, T. Vintges, L. Vlasveld, W. Werkhoven, A. Wouterloot, H. Arbouw, E. Bleijie, C. Develing, M. Fuchs, A. v. d. Hoek, G. Kes- seboom, C. Kling, N. Kranenburg, T. de Leen, C. Matters, Fr. Rietveld, W. Toyn, C. Verboom, allen te Leiden, W. Elskamp, A. van Staden te Oegstgeest. R. Balk, J. Heshof, A. Keyzcr, A. v. d. Klugt, D. Slin gerland, T. Warmerdam, te Noordwijker hout, C. Brugman, N. Rietveld, L. Tol, L. Verheul, te Hazerswoude, L. Droogh, R. Onderwater. A. Slingerland, M. van Velzen te Zoeterwoude, D. v. d. Burg, P. v. d. Geest C. Spiegeler. M. Spiegeler, Th. Vogelaar. M. v. Baardwijk, C. Grootenboer te Voorschoten, S. de Koning, B. Vieveen te Leidschendam, W. Slierings. M. Stuif zand, L. v Driel. I. Rietveld, L. Verwijs, B. Vonk, J v. d. Wolk te Leiderdorp, L. Verburg te Koudekerk, -voorwaardelijk: 19, niet bevorderd: 30. Middagvoorbereidende opleiding: Be vorderd van de eerste naar de tweede klasse de dames: G. v. d.~Boog, C. Lager- man, R. Voogt te Leiden, A. de Hollander, Tj. van Santbrink te Voorschoten, A. Pauw te Katwijk, R. Sistermans te Hille gom, B. v. d. Vis. R. Reyneveld te Koude kerk, voorwaardelijk: 4, niet bevorderd: 2. Middagcursus. Bevorderd van de derde naar de 4e klasse de dames: D. Baalber- gen, L. de Best, N. Hazenoot, C. Ouwe hand te Katwijk-Zee, M. v. Duyn te Oegstgeest, H. Groen, A. Slootweg te Ha zerswoude, M. Hereur, C. Varkevisser te Sassenheim, N. Noort, J. Ravensbergen te Rijnsburg, G. van Roeven te Voorschoten, S. Stikkelorum te Leiderdorp, niet bevor derd: 5. LANDJUWEEL. Evert Castelein, die aan zijn school de moderne dans doceert, is als man van smaak ook een groote voorstander van de volks of wel folkloristische dans. Hiertoe uitge- noodigd hebben drie dansgroepen uit Eind hoven, Alphen en Rotterdam onder leiding van hun leeraren laten zien, wat zij in hun mars hebben, cn dat mocht er zijn. Joop Koevoets, de jonge regisseur, leeraar en declamator te dezer stede, had de cultureele leiding en een woofd van lof voor hem en den heer Castelein, want alles liep op rol letjes. Eindhoven in het eenvoudige witte uniform stond vooraan wat training en élé- gance betreft, dan volgden de anderen, 't Is volksdans, maar zwier moet er toch zijn en was er ook. Op gelaatsplastiek kan hier en daar nog wat meer gelet worden. Verder was alles sluitend, rhythmisch en vroolijk dansten de paartjes over de groene wei. Joop Koevoets leidde telkens een nieuwe serie in met een fraai gedichtje of snaak- sche luim; woord voor woord verstaanbaar. Uit 't Middel-Nederlands zette hij een „Sot- Veel dieper aan inhoud is dit spel wan neer men het vergelijkt met Elckerlyck. De mensch die na een zondig leven door boetvaardigheid tenslotte de hemel, zijn einddoel bereikt. In dit spel „Het Groot Tooneel der Wereld" worden op realisti sche wijze de uitersten van den mensch getoond. In groote trekken is de inhoud aldus weer te geven. De Meester (God) roept de Wereld op. die luistert naar 't konden van Zijn Wil. De Wereld krijgt tot opdracht het Schouwtooneel gereed te maken met het doel, om 'smenschen geest om hoog te richten: In 't spel, dat zij hun leven noe men, wordt de zin hun openbaar. De wereld verdeelt de rollen, welke de menschen in hun leven moeten spelen en eindigt met de waarschuwing: wie echter in zijn rol mocht falen, en niet zijn die pen zin vervult, zijn aandeel wordt hem niet onthouden; hij gaat te gronde aan eigen schuld. De rijken zullen te gronde gaan, de koning zal tot inkeer komen, ter wijl de boeren de plaats der zuivering moe ten betreden. De hemel en de engelen zullen toezien, hoe de menschen haar rol zal spelen. Dan ziet men in het spel de menschen opko men, die hun rol krijgen overeenkomstig Gods Raadsbesluit. De een heeft het lot van ongeboren kind. de ander krijgt schoonheid, terwijl anderen met konings- maoht bekleed worden en weer anderen het lot van den rijke is toebedeeld in schrille tegenstelling met hen, wier lot de armoede is. In de wereld mag ook niet de wijsheid ontbreken. Niemand wil een zwa re rol in het leven spelen, daarom legt God, de Meester de rol op, welke met vreugde of onder protest wordt aanvaard naar gelang de rol is. Tot hulp geeft God den mensch de Wet, die op critieke mo menten waarschuwend haar stem laat klinken; doe het goede in de tijd, God wacht in de eeuwigheid. De armen ondervinden de hardheid van hun lot. Zij zoeken troost bij rijken, boe ren en schoonheid en bij den kpning. Tel kens worden zij ruw weggejaagd, terwijl de koning hen tenslotte verwijst naar de instanties van het gestempel. Wanneer de rijke smaalt op de wijs heid die de hongerigen spijzigt en de dors- tigen laaft, grijpt de koning in en ont neemt hem de helft van zijn bezittingen. Het resultaat: ik lach er om! Wat die mij ontneemt met lepels, dat haal ik terug met heele schepels. Gebukt onder de last van het konings schap gaat de koning steun zoeken bij schoonheid. De wijsheid brengt hem dan tot bezinning. Het leven schijnt hem een droom. Zijn ambt moet niet zijn macht, maar dient tot vrede. Een signaal weerklinkt. De dood treedt naar voren. Ontwaak. De droom is uit. Koning, uw rol komt tot besluit. Geveld door den dood ligt de koping daar. Zijn leven was: vermetel de aanvang cn de voot het slot. Koninklijk einde van dit levenslot. Deze regels zullen er toe bijdragen het spel begrijpelijker te maken en de be langstelling en het voornemen bij U op gewekt hebben dit groote en grnotsche schouwspel te gaan zien in Stompwijk op 11, 15 en 18 Augustus. N. v. PAASCHEN, pr. teraey" in hedendaagsche taal om, en de pittige één-acter „Nu nog" gehceten, werd door 'n schoenmaker en zijn cga, den buur man en den schout heel aardig op dc plan ken gebracht. Tusschen dc reeks opwekken de dansen, waarvan de kringdansen, dc horlepiep, de Zeeuwsche Schots, de drie poorten Parconsfarwcll cn nog enkele an dere 't meest frappeerden, hoorden wij wat volkszang, die niet al te best vlotte. Hier- neven danste Greet Molkenbocr (leerares aan de dansschool voor plastische dans en volksdans) een Hindoedans, een Spaansche en Hongaarsche dans, ontworpen en verrijkt naar de traditie van het land, gevoed door het onbedorven instinct voor den dans, zoo als een volk dit in zich draagt. Zij danste mooi en met goede smaak ,al had zij de planken vloer moeten verwisselen voor het stroeve gras. Eric van Noyen secundeerdc haar op 't klavier en stond haar geheel ter zijde. De rijdansen, welke niet door „Klank en Beeld" werden begeleid of door de keu rig bespeelde blokfluiten, nam hij geheel onvoorbereid voor zijn rekening, hetgeen minder slaagde, maar vergeeflijk is. Ten slotte werd de „Groote Ronde" gedanst en herhaald door genoodigden uit de toe schouwers, wat natuurlijk vrij onbeholpen ging en eep vroolijke noot te meer was op dezen zon-overstraalden middag. Ten slotte sprak de heer Castelein het afscheidswoord en fraaie bloemen voor de dansleiders, den cultureelen leider cn de solo-danseres wa ren de tolk van zijn gevoelens en het ap plaus daverde. J.- KORTMANN. EEN UUR MET BACIL Aan den vooravond van de herdenking van diens sterfdag op 28 Juli 1750 vierde Leo Mens met een klein maar zeer ann- aandachtig gehoor den grooten meester Jo- hann Sebastian in een kerkconcert. uitslui tend gewijd aan Bach's werken. Leo Mens had in dit concert een bescheiden, maar toch heel belangrijk deel. Als gast concer teerde de Lochemsche organist Johan Le- géne. Hij speelde „Fantasa et fuga alia giga g. gr. t.". Virtuoos was de techniek, voor naam de muzikaliteit en naast behccr- sching van het instrument ook veel enthou siasme. De fijne muzickgevoeligheid ont brak niet bij de registratie en voordracht van de drie koraal voorspelen, die hij met zoo'n liefde vertolkte. Was deze kennisma king dus aangenaam, die met de sopraan zangeres Anneke van der Graaf deed hier voor niet onder. Verleden jaar werd zij door het' Haagsche Conservatorium onder scheiden en, nu wij haar hoorden is onze meening, dat zij dit heeft verdiend. Zij heeft een mooie reine stem en is een fijn voelende jonge zangeres. Haar loon is hel der en toch heel gevoelig en blinkt vooral in het hooge register uit door een zilveren glans. Zij zong twee „Geistliche Licder" heel mooi en de bekende Aria „Scufzcr Tranen. Aan de spits stond „Bist du bei mir" door het opbloeien van innerlijke be wogenheid. Leo Mens begeleidde haar op de hem eigene zeer toegewijde wijze, ^vaarna hij in een opwelling van spqntaan uitvie ren de Passacaglia speelde in een geestdrif tig zich overgeven aan de prachtige orgel muziek en alle reden gaf zijn opvatting te waardeeren. T. KORTMANN.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3