60-j. bestaan der Leidsche Zwemclub Knabbeltjes uif fnanknijk Peters ontneemt Schulte den titel Docos-wedstrijden in de Leidsche Hout De Zijl wint het waterpolotournooi Als men ziet hoe de Leidsche Zwemclub haar diamanten bestaansfeest heeft her dacht, dan moet men zeggen, dat de ge schiedenis herleeft; dat de roem van een oude club, ook al is zij dan op het oogen- blik niet van zoo groote beteekenis, een voorname factor is, waarop het huidige ge slacht nog teert. Dat bleek al dadelijk bij de receptie, welke de Leidsche Zwemclub bij haar zestigjarig bestaan in de Stads gehoorzaal hield. Daar was een voorzitter van den K.N.Z.B., de heer Jan de Vries om te getuigen hoe de L.Z.C. met de Aimster- damsche en de Goudsche Zwemclub be hoorde tot de initiatiefneemsters van den Ned. Zwembond. Spr. wees op het voor treffelijke werk in die eerste jaren en ook l&ter door de L.Z.C. verricht en deed de toezegging van een herinneringsbóndsvlag, welke nog slechts aan vijf vereenigingen is uitgereikt Daar kwam verder weth. J. C. van Schaik getuigen van de waardeering van het gemeentebestuur voor het werk der L.Z.C.; hij wees voorts op de plannen voor een nieuwe open zweminrichting, waarbij hij de hoop uitsprak in vërband hiermede spoedig met de L.Z.C. in contact te zullen komen. Daar was verder de feestcommissie, wel. ke door den heer Cannoo als geschenk der leden een fraaie nieuwe vlag en een polo bal liet aanbieden. Daar kwamen ten slotte vertegenwoor digers van tal van zustervereenigingen om te getuigen van de genegenheid en vriend schap ten opzichte van de jubileerende vereeniging. En allen deden hun wenschen vergezeld gaan van bloemen, hetgeen het samenzijn een feestelijk karakter gaf. En de voorz., de heer mr. H. Goudsmit, beantwoordde alle sprekers op kernachtige wijze en uit alles bleek, dat de L.Z.C. nog lang niet dood is. Het polotournooi. Gistermiddag werd onder begunstiging van goed weder het aangekondigde waterpolotournooi in de zwem in irch ting „De Zijl" gehouden. De resultaten daarvan zijn als volgt: L.Z.C.—D.Z.V. Lut opende de score (10), doch uit een vrijen worp werd ge lijk gemaakt (11). Na de hervatting speelde L.Z.C. eenige oogenblikken met zes man en de gasten namen de leiding (12). Teegelaar maakte daarop gelijk (22). G.Z.<5.De Zijl. Door J. Blansjaar werd het 01, maar de Gouwenaars maak ten gelijk (11). Weer gaf J. Blansjaar de .Zijl de leiding (12) en Prevoo maakte 1—3, waarop G.Z.C. nog eenmaal tegen- scoorde (23). Die HagheL.Z.C. Uit een corner scoorde de Reede (01). Teegelaar en Lut zorgden voor de rust voor 03. In de tweede helft werd de keeper van Die Ha ghe achter zijn doel gezonden wegens een overtreding en eilacie.... de feestvreugde was zoo groot, dat Jan Elzinga er in slaagde naast het ledige doel te schieten. En ondanks numerieke minderheid slaag den de gasten en daarna in de eer te red den (13), waarop Teegelaar den eind stand op 14 bracht. De ZijlForel, Dit was de wedstrijd van Prevoo. Hij opende de score (10) en toen gelijk gemaakt was (11) bracht hij door twee fraaie doelpunten den stand op 31. v. Egmond scoorde geheel vrij 41 't Gooi blijit 1ste klasser, Excelsior en Vitesse promoveeren De promotie-competitie van den K.N.V.B. heeft thans drie beslissingen gebracht. Za terdag heeft T.O.G. met 20 van 't Gooi verloren, zoodat dé Hilversumsche eerste klasser haar plaats behoudt. De eindstand wérd: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. 't Gooi 4 2 11 7—4 5 T.O.G.' 4 2 2 8—6 4 A.FC. 4 112 5—10 3 In Afd. IT heeft VUC het tegen Excel sior uit niet kunnen bolwerken. De Rot terdammers wonnen met 32, zoodat zij de plaats van V.U.C. zullen innemen. Excelsior 4 3 1 114 7 V.U.C. 4 2 2 9—8 4 Unitas 4—13 3—11 1 In Afd. Hl is het raar gegaan met de promotie, maar feit is, dat Vitesse promo- veert. De club van Göbel won in Deventer met 31, doch aan deze overwinning had den de Arnhemmers nog niet genoeg: maar Labor won een protest van Rigtersbleek» waardoor de Enschedesche overwinning een gelijk spel werd en deze club een punt ver loor en gisteren speelde zij weer gelijk te gen P.E.C. Vitesse 6 4 2 15—8 8 Rigtersbleek 6 2 3 1 11—7 7 P.E.C. 6 3 1 2 9—10 7 Labor 6 2 5 7—17 2 DE MEENINGEN OVER HET GEWIJZIGDE COMPETITIE-SYSTEEM. De twee Zuidelijke afdeelingen van den K.N.V.B. en afdeeling II hebben Zaterdag, haar algemeene vergadering gehouden, waarin zij uitspraak deden omtrent de fusie en het voorstel om tot een hoofd klasse te komen. In Eindhoven aanvaardde men de fusie bepalingen bij acclamatie, nadat ir. Hopster een en aÉRr had toegelicht. Den Haag maakte eerst bezwaren tegen 5e voor waarde om de katholieke juniores in aparte competities onder te brengen, maar na een uiteenzetting door den heer Schreuder, voorzitter van den Brabantschen Voetbal bond, werd tot handhaving der fusie be sloten; over vijf jaar wil men de kwestie echter opnieuw onder de oogen zien. Het voorstel om een hoofdklasse te vor men, kon ook in deze twee vergaderingen geen genade vinden Somimige Westelijke eerste-klassers wilden ook de promotie-de- gradatie-regeling handhaven, maar bij de stemming sprak de Haagsche bijeenkomst zich toch voor herziening uit. In het Zui den wensch men de eerste klasse los te ma ken van de districten. Géén hoofdklasse, maar wél vier eerste-klasse afdeelingen van elk 14 clubs, een inkrimping tot 56 stuks derhalve. Overeenkomstig het ad vies van de studiecommissie sprak men zich uit voor een zuivere pyramide-indeeling van tweede-, derde- en vierdeklassers en automatische promotie en degradatie. en na 'n tweede tegenpunt werd de eind stand 52 door J. Blansjaar. D.Z.VDie Haghe. De rust ging hier in met 20. Het einde kwam met 30. ForelGG-Z.C. Hier waren de Woerdenaars beter dan in de twee vorige wedstrijden. Rust ging in met 21, einde 3—1. D.Z.V.De Zijl. De Zijl kampte daar na met D.Z.V. om den lsten en 2d^n prijs, ewlke door de Leidenaars met 20 wen gewonnen, zoodat zij ongeslagen de eerste plaats in het toornooi bezetten. L.Z.C.Forel. Om den 3den prijs ging het tusschen L.Z.C. en Forel. Door de Reede werd het 10. Na de hervatting voegden Teegelaar en Lut (2) er nog twee doelpunten aan toe (4-^—1). G.Z.C.Die Haghe. De Goudsche club wist door een 30 overwinning de vijfde plaats te veroveren. D.Z.V had intusschep door haar eerste plaats in de afdeeling met L.Z.C. (dank zij beter doelgemiddelde) en Die Haghe be slag gelegd op den wisselbeker, die eenige jaren geleden tusschen deze drie vereeni gingen te verspelen was gegeven. Ne afloop werden de prijzen uitgereikt. De herdenking werd besloten met een feestmaaltijd in den foyer der Stadsge hoorzaal, welke uitstekend verzorgd was en waar verschillende sprekers, zooals de voorz. van den K.N.Z.B., de heer Jan de Vries, Ben Planjer en J. Moolenaar het woord hebben gevoerd- Nel van Vliet evenaart wereldrecord. De zwemster Nel van Vliet heeft Zater dagavond in Gent hpt wereldrecord op de 160 m. schoolslag geëvenaard, waarmee zij haar Nederlandsch record opnieuw verbe terde en op 1 mm. 19.8 sec. bracht. Op 1 Augustus zal zij in 's-Gravenhage trachten het wereldrecord op dit nummer dat sinds 1943 op naam van de Duitsche Gisela Gras staat, te verbeteren. DE A.S. WERELDKAMPIOEN- 0 SCHAPPÉN WIELRENNEN 5 NEDERL. PLOEG VOOR ZURICH. Q y Naar wij vernemen heeft de sport- Q n commissie van de Nederlandschè Wiel- z ren-Unie de volgende renners aangewe- n O- zen voor de aanstaande wereldkam- pioenschappen, v/elke van 23 Augustus rj r tot en met 1 September te Zürich Zwit r U seriand) worden gehouden: p Ej Sprint amateurs:: Hij zeiendoorn en-U U Bontekoe. r Sprint professionals; Van Vliet en U 0 Derksen. Achtervolging: Peters en Schulte. 0 Q Stayers: Van der Voort. - Wegwedstrijd amateurs: Kleefstra, Q n Verhoeven, Van Beek, Van Os, Har- y mans, De Booy, Voorting en P. Peters. Q n Wegwedstrijd beroepsrenners: Mid- y delkamp, .Schulte. Schellingerhoudt, n OVooren, Lambrichs, Steenbakkers, Jans y sen en v. d. Voorde, r Voor de eerste maal staat ook het y U nummer 5 km. achtervolging voor ama- p pj teurs op het programma, doch om prin- U 0 cipieele reden (de Nederlandsche wie. lerofficials achten dit nummer te (J 0 zwaar voor amateurs) heeft men voor dit kampioenschap niet ingeschreven.Q OIIOIIOIIOIICDMOHCDIIOIICDIIO DE RADIO VOORTAAN ONDER HET DEP. VAN ONDERWIJS. Dienst der P.T.T. onder dep. van Verkeer. Vanaf 3 Juli zijn de departementen van Algemeene Oorlogsvoering en van Scheep vaart opgeheven: zijn de namen van dep. van Handel en Nijverheid en dep. van Ver keer en Energie gewijzigd in resp. dep. van Econ. Zaken en dep. van Verkeer. Onder dit laatste ressorteert in het vervolg de P. T.T., terwijl scheepvaartzaken onder het dep. van Verkeer, en het mijnwezen onder het dep. van Economische Zaken zijn ge bracht. De radio ressorteert voortaan on der het dep. van Onderwijs. 19 Juli. Vanmorgen was ik eindelijk zoo ver. dat ik aan het werk kon gaan. Te gen negen uur heb ik de metro genomen naar de Rue de Sully, waar de Bi- bliothéque de l'Arsénal ligt, een dèr grootste bibliothe ken van Frankrijk. Ik was te vroeg, de bibliotheek gaat pas om 10 uur open. Ik ben toen over de pont de Sully en het ile de St. Louis naar de katnedraal gewandeld. De laat-de maal, dat ik ze bezocht heb, was op 15 Augustus 1939. toen kardinaal Verdier er een pontificale Hoogmis cele breerde. De kerkvorst is in Maartl940, nog vóór de Duitschers Frankrijk bin nenstroomden, gestorven. Gelukkig maar. zei me een Fransche priester, die ik op de Archévêché ontmoette: voor een man als hij zou die bezetting onverdragelijk ge weest zijn. Waarop ik al leen maar geantwoord heb, dat hij in dat geval de Fransche kardinaal de Jong geworden zou zijn Maar ik sprak over de ka thedraal. Het was niet zon der or.troeri'.p, eh dank baarheid, dat ik er binnen trad. Zij staat er nog even stoer als voorheen en heeft door den oorlog niets gele den. Nergens ervaart men zoo sterk als juist in de No tre Dame, cat de kathedra len (ik heb dat eens ergens gelezen) de moeders zijn van hel Fransche volk Het- eenige. wat me opviel was, dat de moderne vensters, die voor den oorlog in het schip waren aangebracht, weer verwijderd zijn. Mis schien is dat gebeurd met het oog op de mogelijke bombardementen Ze zullen dan natuurlijk weer op nieuw geplaatst worden. De roosvensters waren in elk geval nog aanwezig en ik mocht we weer vermeien in dat flonkerende kleurenspel. De kanunnikken waren be. zie hun officie te bidder, priem en terts: daarna be gon een plechtige conven- tueele Mis, vermoedelijk vanwege het feest van 'Sint Vincentius. een der groote, nationale heiligen van Frankrijk. Om tien uur was ik terug op de bibliotheek: het was de eerste maal. dat ik ze bezocht Ze is ondergebracht in een rustig, voornaam ge bouw en heel de atmosfeer is er hoffelijk .en ingetogen. v. Vliet, v. d. Voort en Bijster winnaars in een echt centrum van gees tesleven. 's Middags moest ik op nieuw op- de Arcnevèché zijn. Toevallig kwam ik toen langs het Musée Rodin in de Rue de Varenne. Ik heb van de gelegenheid geprofiteerd om dit mu seum, aan Franlcrijk's en wellicht Europa's grootste beeldhouwer van de laatste eeuw gewijd, te gaan bekij ken. Het is alleszins de moeite waard. Zelden heb ik zoo levendig ervaren, wat de macht van een kunste naar is. Heel het werk van Rodin is een medicatie ever de schoonheid van het men. schelijk lichaam, dat hij bij na steeds in ziio oorspron kelijke heerlijkheid uit beeldt. Maar deze kunst wordt nimimer wulps of tri viaal. zij is in haar diepste wezen kuiscih. zij mist iede re onzuivere bijgedachte, zij is eigenlijk, geloof ik. de openbaring van het heim wee naar de verloste mensch, naar de heerlijk heid der vrijheid van de kinderen Gods. Gistermorgen werd ik op straat aangehouden door een meisje, dat me vroeg, of ik niet de ..pére de Hol- lande" was. die hen in '39 in Longpont bezocht had. Ik moest er uit concludeeren, dat zij Marie Thérèse was, toen nog een kind van 12 jaar. in die zeven jaren uit gegroeid tot een jonge vrouw. Haar vader werkt aan de Citroën-fabrieken, haar moeder is ^onderwijze res op een „école libre". d.w.z. een katholieke school. Zij is de eenigste dochter. Vanavond kwam ik voor- - bij het huis waar de familie me door den pastoor verteld woonde en ben ze even gaan werd. Een communistisch begroeten Ze wonen' op gemeenteraadslid van Leyal- een vijfde étage, men komt lois ,verd door de Duitschers er langs een wirwar van jezocht, maar is door een trappen. Dieo-geloovige ka- religieuze en een Jezuiet ge- tholieken. die het maar wat red. De men kwam er later jammer vinden, dat Marie openlijk loyaal voor uit en, Thérèse niet door een heele toen de Jezuiet Parijs be- reeks van broertjes en zus jes gevolgd werd. Ik moet natuurlijk hooren, hoe het onder de oorlog ge gaan is Men heeft hier steeds in angst geleefd, om dat te Levallois een munitie. devaart naar Lourdes be loofd. als Levallois®gespaard zou blijven. De vorige week is men juist uit Lourdes te ruggekeerd. Ze vertellen me nog over de reis die door Notre Da me de Boulogne door Frankrijk gemaakt wordt. Er zijn van dat genadebeeld vier copieën gemaakt, die voortdurend op reis zijn om alle parochies van Frank rijk te bezoeken. De burge meester van Levallois, een echte communist, wilde ver bieden. dat het genadebeeld ook hier zou komen. Van hoogerhand werd hem ech ter beduid, dat hij dit niet verbieden kon. Toen ver bood hij iedere manifestatie op straat. Maar toen het beeld arriveerde was heel 't plein rondom de kerk zwart van de mensóhen. Het duur de een half uur. eer het Lie. ve-Vrouwebeeld in de kerk was gebracht. De burge meester had zeshonderd po- litie-agenten gerequireerd om „de orde te handhaven", de beproefde nazi-methode. Deze heeren hebben werke lijk niets van den oorlog ge leerd. Later is het beeld ook nog bij de petites soeurs ge bracht: het werd een ware geloof&manifestatie. Marie- Thérèse vertelt me dat al les uitvoerig, met groot enthousiasme en ik moet haar vurig, kinfderlijk ge loof wel bewonderen. Maar ik vraag me toch af, of men hier niet wat al te naief is en te gemakkelijk meent, dat een openbare manifesta. tie ook tegelijkertijd het Ge- loof zelf herstellen zal. Van meer belang leek me daarom een voorbeeld, dat zocht, ging hij niet bi.i zi.m confraters, maar bij den communist logeeren. die zich er niet voor schaamde hem te ontvangen Nog altijd .geloof ik dat BÜHLo het krachtigste middel om fabriek gevestigd was, plus het Christendom te prediken een fabriek van Citroën- de Jaad is- Woorden znn Maar er is niets gebeurd, noodig. maar hebben betrek- Eenmaal is er een bom ge- kelijke waarde: men moet vallen juist aan de rand van laten zien. de gemeente, nog net'niet Dr. HENRI v. ROOIJEN, er in. De pastoor had een be-ÏIWnV Kruisheer. Dertig duizend toeschouwers zijn Zon dagmiddag getuige geweest van een prachtigén eindstrijd tusschen Peters en Schulte voor het kampioenschap van Ne derland ach ter volg mg.' Schulte, titelhou der. in jaren ouder en rijker in ervaring dan Peters, leed voor de eerste maal in zijn wielercarrière een zware nederlaag Zwaar was deze nederlaag zeker, niet vanwege het feit, dat Peters met enkele meters verschil won, maar wel in verband met de manier, waarop het gebeurde. Pe ters liep na den start onmiddellijk uit en na drie ronden lag hij twintig meter voor op Schulte. Deze beging de o.i. tactische fout om door en extra krachtinspanning te trachten niet alleen zijn achterstand in te loopen, maar zelfs een kleinen voor sprong te verkrijgen, hetgeen hem inder daad gelukte. Maar Peters, die veel heeft geleerd sedert het vorig jaar, toen hij ook tegenover Schulte in den eindstrijd stond, had zijn krachten beter verdeeld. Hij had nog voldoende reserve om in de tweede ronde het tempo vol te houden en ten slotte te verhoogen. Drie ronden voor het einde^ lag Schultd nog iets voor, maar daarna moest hij bukken voor het tempo van Peters. In de' laatste anderhalve ron- DE MOTORRACES OP DUINDIGT. De renbaan Duindigt, waar anders ge- ruischloos 1 p.k.'s hun courses uitvechten, was Zondagmiddag, de tweede maal dit seizoen, weer het opwindende tooneel voor de sintelbaanmotorraces. Dat de motor sport populair is blijkt wel uit het feit, dat men om de duizenden toeschouwers te kun nen bergen extra plaatsen had moeten aan brengen. P. van Aartsen nam wel fraai re vanche op Hartman. Zoowel bij de 350 cc. als de 500 cc.klasse kon hij de overwinning behalen. Het nummer 500 cc. verloor veel aan spanning doordat in de 2e manche de favorieten Bosman en Hartman machine pech kregen wat zooveel strafpunten ople verde, dat hun kans vrijwel verkeken was. Van Aartsen kon hier vrij gemakkelijk winnen. J. Bosveld won op sublïème wijze de 500 cc. langen afstand. Bij de „oude rot ten" was A P. van Hamersveld de man. Beide manches won hij overtuigend. Van Aartsen boekte zijn 3e overwinning op den langen afstand 350 cc., waar Hartman door pech moest uitvallen. WATERPOLO. De ZijlForel. Dinsdag 30 Juli om 8 uur werden in de Zweminrichting alhier voor de competitie K. N. Z. B. gespeeld de wedstrijden: De Zijl 1Forel 1 (Woerden) en De Zijl IIR. Z. C, III (Rotterdam). Door de jl. Donderdag op L. Z. C. be haalde overwinning heeft De Zijl haar pun. tenaantal cp zeven gebracht, waardoor zij thans achter Brandenburg, welke club in middels ongeslagen kampioen werd en L. Z. C., die is uitgespeeld met een punten totaal van acht, de derde plaats onneemt. Mocht De Zijl dus haar laatsten wedstrijd tegen Forel in een overwinning weten om ie zetten, dan passeert zij L. Z. C. en eiri- digt als tweede op de ranglijst, Het resul taat van den wedstrijd De Zijl 2 tegen R. Z. C. 3 is van geen belang meer. De Lei- denaren zijn, zónder zelf te spelen, vorige week reeds kampioen geworden door de onverwachte nederlaag van Merwede II tegen S. V. H. 3. Behalve De Zijl 2 be haalden De Zijl 4 en De Zijl (dames) het kampioenschap harer afdeelingen. ATHLETIEK. Nationale wedstrijden te Dordrecht. Als eenig Leidseh deelnemer startte aldaar op de 800 M. junioren de Holland-athleet A. v. d. Linden en eindigde in 2.14.8 tevens als eerste. J. v. Bakel (Holland) promoveerde te Rotterdam. Na een uitstekende race slaagde de Holland-looper J. van Bakel. na geruimen tijd niet aan wedstrijden te heb ben deelgenomen, er in, op de Nenyto- sintelbaan de 3000 M. B.,C. en D-klasse met grooten voorsprong tè winnen op een veld van pl.m. 40 loopers in den tijd van 9.45,8. Sasberg en Vis werden resp. 3e en 4e. Onderlinge Holland-wedstrijden. Za terdagmiddag organiseerde de A. V. Hol land voor haar senior- en junior-afdeelin- gen een onderlingen vijf kamp, waaraan net groote animo door een behoorlijk aan tal athleten werd deelgenomen. De pres taties werden berekend naar Finsche pun tentelling waarbij H. Kips met 2482 pnt. als eerste senior eindigde, 2e D. Brouwer 2417 pnt en 3e Tonkelaar 2382 pnt. Bij de junioren behaalde C. v. Venetiën met 2781 pnt. de zege, 2e J. Stroosma 1995 pnt., en 3e J. Fray 1741 pnt. de bleek Peters over een machtigen eind spurt te beschikken, waar tegenover Schulte machteloos stond. Schulte had waarschijnlijk verstandiger gedaan, niet op de helft van den strijd, maar in de laatste twee ronden zich extra in te span- nen, waarbij het zeker niet onmogelijk zou zijn geweest, dat Peters daardoor mo reel geknakt zou zijn geworden. De laat ste overwon Schulte's offensief op de helft van den wedstrijd en daaruit putte hy nieuwen moed voor de tweede helft. Het is wel buitengewoon jammer, .dat slechts één vertegenwoordiger per land in de we reldkampioenschappen achtervolging mag uitkomen. Met Peters en Schulte had Ne derland een fraaie kans gemaakt op eer ste en tweede plaats. In de sprintnummers viel niets bijzon ders te nóteeren. Van Vliet had in beide ritten meer moeite met Derksen dan oogenschijnlijk leek.-Toen hij een maal profkampioen was geworden, bleek de spanning bij hem volkomen verdwenen. Er volgde een dusdanige reactie, dat hij den tweede rit tegen den amateurkam pioen Bijster om het algemeen sprintkam pioenschap van Nederland verloor. Het werd een korte sprint, van 175 meter af, waarbij van Vliet op drie lengten achter Bijster lag. Het bleek een fout te zijn te gen den snellen amateurkampioen, want deze zette zoo snel aan, ging zoo goed door, dat van Vliet hem op dezen korten afstand niet meer kon bereiken. Van Vliet, die nu tien maal kampioen van Nederland is geworden, leefde geheel voor den wed strijd tegen Derksen. Toen deze achter den rug was, moest er een inzinking ko men. Met het bovenvermelde gevolg. In den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland achter groote motoren won van der Voort. Kampioenschap van Nederland achter volging: Finale: 1. Peters, tijd 6.28 3/5; 2. Schulte 6.32. Finale kampioenschap sprint amateurs 550 M. Ie manche: 1. Bijster, 16 sec. laatste 200 M., 2. Hijzelendoorn; 2e manche: 1. Bijster, 2 sec. laatste 200 M., 2. Hijzelen doorn. Einduitslag: 1. Bijster, 2. Hijzelen doorn. 3. Bontekoe. Kampioenschappen sprint professionals en onafhankelijken over 550 meter. Fina le: le manche: 1. van Vliet 12 1/5 sec. laatste 200 M., 2. Derksen. 2e manche: 1. van Vliet 12 1/5 sec. laatste 200 M., 2. Derksen. Einduitslag: 1. van Vliet, 2. Derksen, 3. Remkes. Finale kampioenschap Ned. Sprint 1946. Amateurs en professionals 550 M. le man che: 1. v. Vliet 13 1/5 sec., 2. Bijster. 2e manche: 1. Bijster 13 sec., 2. v. Vliet. 3e manche: 1. v. Vliet 12 2/5 sec., 2. Bijster. 100 K.m. achter groote motoren om het kampioenschap van .Nederland. 1. van der Voort, 1 uur 25 min. 38 sec., 2. Bakker, met 1 ronde achterstand; 3. Remkes met 2 ronden achterstand; 4. Pronk, met 2 ronden achterstand. Klink, Groenewegen, de Best en Reuter kwamen met 5 en meer ronden achterstand over de eindstreep. SCHAKEN. DE RUSSISCHE DEELNEMERS AAN HET WERELDSCHAAKTOURNOOI- TE GRONINGEN. s Naar officieel uit Moskou wordt ge meld, zullen de Russische schaakmeeesters Botwinnik, Smyslov, Boleslavsky, Flohr en Kotov aan het wereldschaaktournooi te Groningen deelnemen. De Russische kampioen Botwinnik bracht reeds voor den oorlog een bezoek aan Ne derland, toen hij deelnam aan het bekende AVRO-tournooi in 1938. Hij bezette hierin de d^rde plaats. „Staunton" voorronde voor wereldkam pioenschap. De F. I. D. E, de Wereld schaakbond, heeft besloten, dat de win naar van het Staunton-tournooi te Gronin gen, zal mogen deelnemen aan de wereld kampioenschappen, welke in 1947 te Noord- wijk worden gehouden. „Groningep" is dus een officieele voorronde geworden. RADIO voor Dinsdag. HILVERSUM I. 7.45 Opera-fragmenten; 8.20. „Pluk den dag"; 9.00 Vrouwenspiegel; 9,45 Lichtba ken (herhaling), 10.10 Quintet; 10.45 Ge dichten; 11.00 Hartvelt-kwartet; 12.03 Zang recital; 12.30 Lunchconcert; 13.45 „Gouden harten"; 14.00 Gramofoonmuziek; 14.30 De ontwikkeling van het lied; 15.00 Voor de Vrouw; 16.De Zonnebloem; 16.30 De Fransche muzieit; 18.00 Muziek voor den maaltijd; 18.15 K. A. B.; 19.30 Voor de jon geren; 20.15 Concert; 21.00 Filmkwartier; 21.15 Radio Philharmonisch orkest; 22.35 „Dé 12 stoelen' (II) (Hoorspel); 23.30 .Slotaccoord". HILVERSUM II. 7.30 Gramofoonmuziek; 8.45 Serge Pro- kofieff; 9.50 Arbeidsvitaminen; 10.35 Pia norecital; 11.15 het Lyra-trio; 11.45 Gramo foonmuziek; 12 30 Ons platteland; 12.40 Piano; 13.15 Ensemble Bandi Balogh 14.10 De kwintetspelers; 15.15 Richard Crooks zingt. 15.30 Jeanne d'Arc au Bücher (II); 16.45 Muziek van Dvorak; 17 00 Piano; 17.03 „Les Gars de Paris"; 18.15 The Sqymasters; 18.40 César Franck-cyclus; 19.30 Metropo litan Opera; 20.05 Metropole-orleest; 20.35 Vertelling; 20.05 Orkest en orgel; 21.15 „Contact'; 22.15 Buitenlandsch overzicht; 23.15 Palais de Dance; 23.45 Gramofoon muziek. Fraaie prestatie van W. van Dorp De gisteren door Docos in de Leidsche Hout georganiseerde athletiekwedstrijden zijn uitstekend geslaagd te noemen. In het kader der Diocesane Juniorencompetitie was een vrij uitvoerig programma samen gesteld, doch de uitslagen daarvan kun nen we hiér niet alle opnemen, zoodat we ons bepalen moeten tot de voornaamste prestaties op de diverse nummers. Deze week hopen we den volledigen stand dezer competitie te kunnen geven. Behalve de competitiewedstrijden wa ren er ook nummers vastgesteld voor se nioren, voornamelijk nieuwelingen, omdat sommige athleten op voor hen ongewone nummers uitkwamen. Ook hier werden sommige goede prestaties behaald, waar van we in de eerste plaats noemen die van W. van Dorp in het vèrspringen. Hij be reikte hier een afstand van 6.98 M.. een sprong die dit seizoen door de B-klassers van de K. N. A U. nog niet geëvenaard is. Van Dorp had reeds een sprong gemaakt van 7.35 M., doch deze was ongeldig ver klaard, wijl hij enkele centimeters over de streep afsprong. Bij intensieve training zal cieze athleet het nog ver kunnen brengen. De voornaamste resultaten zijn; 3000 M., kl. C.: 1. L. van Heteren Docos 9 min. 50 sec.; 2. Kortekaas DEM 9.52.6.. Idem D.: 1. K. Ransdorp Holland (Haar lem) 9.55.6. 8C0 M.: 1. J. Smit IEV 2.10.8. Estafette 4 x 100 M.: 1. Docos 49.1. Zweedsche estafette: 1. Docos 2.22. Hoog springen klasse D; 1. W. van Dorp 1.60 M Vèrspringen: 1. Willem van Dorp, 6.98 M„ 2 Veldhoven Docos 5.68 M. Speer werpen: kl. D. 1 Schavemaker IEV 39.32 M., 4. M. Brusörf, Docos 32.18 M. Discus kl. C.: L. Huiskes Thor 29.58 M., idem D.: A. Pleij, Docos 25.15 M. De voornaamste resultaten der junioren competitie zijn: 100 M.: C. Rip Holland 11-8. A Kallenberg, Docos 11.9 300 M.: C. Tuijnman, Docus 40.5; C. Rip H. 41.2. 400 M.: W. Schiedam ASVM 57.8, H. Men- tink Docos 59.2 800 M. J. Smit IEV 2.10.9. Est. 4 x 100 M. 1 Docos, 2 Hol land. Kogelsteoten: A. Pleij, Docos 10.48 M. Hoogspringen: K. Kraakman DEM 1.55 M., A. Kallenberg Docos 1.40 M. Discus: G. Bakker DEM 28 04 M.; A. Pleij Docos 27.17 M. Vèrspringen: A. Kallen berg Docos 5.75 M. Speerwerpen: A. Kallenberg Docos 30.57 M. De voornaamste uitslagen van de onder linge dameswedstrijden zijn: 80 M.: Th. Brakel 11.1, J. Eonnet 12.8 100 M.: L. .\d. Berg 14.9. - Kogelstooten: T. van der Steen 6.97 M. Discus: A. Gieske 16.63 M. Speerwerpen A. Gieske 14.66 M. Hoogspringen R van Gent 1.10 M. Vèr springen: J. Bonnet 4.10 M. RECHTZAKEN GEEFT ILLEGAAL WERK VERMINDERING VAN STRAF? Tegen P. S. H., ingenieur uit 's-Gravenha ge, werd door den procureur-fiscaal drie jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief geëischt. H. had in de S.S. dienst genomen. Toen hij inzag, welke fout hij begaan had, heeft hij zich aangesloten bij de illegaliteit, waarvoor hij zeer belangrijk werk verrichtte. Het Hof veroordeelde ver dachte tot 2 jaar gevangenistraf met af trek van preventief. Tevens verkreeg bekl. bet recht om cassatie in te stellen. Bij de veroordeeling overwoog het Hof, dat bui ten beschouwing werd gelaten, dat H. als medebestuurder bij de Oostcompagnie was opgetreden, waarvoor hij later nog zou worden vervolgd. Er was alleen gelet op verdachte's toetreding en dienen bij de Waffen S.S., waarvoor hij na de Duitsche overval op ons land uit Venezuela naar Nederland was teruggekeerd. Verdachte voerde een misdadige propaganda voor de Duitsche idee. Het Hof zou niet geaarzeld hebben een zeer zware straf op te leggen, ware het niet, dat verklaringen van be langrijke personen uit de verzetsbeweging het Hof de overtuiging hadden geschon ken, dat verdachte's politieke gezindheid in gunstigen zin was gewijzigd. Het Hof heeft verdachte's werkzaamheden voor de Duitschers en voor de illegaliteit tegen el kaar afgewogen en besloten, dat een ge vangenisstraf van twee jaar rechtvaardig is, waarbij in aanmerking wordt genomen, dat verdachte van Maart 1944 tot Augustus 1945 in Zwitserland gedetineerd is ge weest. POLITIERECHTER. P. C. van L. te Leidschendam was betrokken bij een clandestiene slachterij, waarbij het vleesch zwart werd verhan deld. De Officier vorderde een maand ge vangenisstraf. Vonnis: 200 boete of 1 maand hechtenis, benevens drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. B. K. te Voorschoten had vleesch, dat 'van clandestien slachten afkomstig was van welk feit verdachto trouwens ook wel meer afwist, zoo dacht de Officier. Deze vorderde drie weken gevangenisstraf te gen K. Vonnis: twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2