3)e Kruitmagazijn bij Amsterdam ontploft Vredesconferentie te Parijs begonnen 6-tons truck botste tegen N.Z.H.-wagen Handgranaat naar Sjahrir's lijfwacht MAANDAG 29 JULI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen 10.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10845 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave varf N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. By contract .belangrijke korting. V Wat nu? DE GROEI van de Communistische Par tij in Nederland blijkt wel heel sterk, als wij in de verschillende gemeenten vergelij ken het aantal Raadszetels, dat de commu nisten hebben behaald in 1939 en nu. Dit verschijnsel kunnen en mogen wij natuurlijk niet zoo maar langs ons heen la ten gaan. Dit zou in de hoogste mate on verantwoordelijk zijn. Wij moeten het rustig bezien, om er dan onze practische conclusies uit te trekken. Bij een nader beschouwen van het aan tal stemmen, dat op de communistische lijsten in de verschillende gemeenten is uit gebracht, komt voor ons vast te staan, dat het zeker niet alléén communisten zijn, die aan deze lijsten -hun stem hebben gegeven. Er zijn ongetwijfeld daaronder ook velen, die niet consequent de communistische ideo logieën aanhangen noch in feite noch in hun bedoeling. En waarom hebben dezen dan toch communistisch gestemd? De hier bedoelde ki-zers hebben zich zeker niet al len door dezelfde motieven laten leiden. Daar zijn er, die communistisch hebben ge stemd en liever aan een socialistische par tij hun stem zouden hebben gegeven, maar meenden, dat de Partij van den Arbeid niet echt socialistisch is. De mentaliteit van deze kiezers laten wij hier buiten beschouwing; wij veronderstellen, dat zij een eigen weg zullen zoeken in een nieuwe partij, welke reeds in oprichting is. Maar er zijn er ook velen, die op de Communistische Partij hebben gestemd, omdat zij ontevreden zijn over veel, wat er rondom hen gebeurt, en meenen op deze wijze die ontevredenheid te moeten spuien. Zooals er voorheen ook velen, door eenzelfde onberedeneerd ge vel gedreven, hun stem gaven aan de S. D.A.P., toen deze partij zich als revo lutionair aandiende. En ten slotte zijn er, die op de Communistische Partij hebben gestemd, omdat zij in de momenteele prac- •tische politiek der communisten, bezien van uit hun gezichtskring, een en ander constateeren, waarmee zij kunnen instem men. Zóó stemden er vóór den oorlog ook op de N.S.B. en sloten zich zelfs bij die par ty aan! Aldus moeten wij het groot aantal stem men, uitgebracht op de communistische lijs ten. verklaren. Het verschijnsel wordt door deze verklaring niet minder zorgwekkend, want het komt er voor de communistische beweging minder op aan, of de aanhangers overtuigde communisten zijn, als zij maar mee-loopen, mee-ageeren, mee-werken om den bodem vruchtbaar te maken voor het Communisme En wat zijn nu onze practische conclusies uit dit alles? Wij moeten door woord en door geschrift en door de actie van on2e principieele orga nisaties op èlle terrein trachten de oogen te openen van hen, die nóg niet begrijpen den waren aard en de uiteindelijke bedoeling van het communisme. En wij kunnen dat doen door te wijzen op de feiten, die een allerduidelijkste taal spreken. Doch dat niet alléén en dat niet op de eerste plaats. Het volk wil zien de breede perspectie ven van een nieuwe samenleving, gebaseerd op gerechtigheid. De goedheid en schoonheid van zulk een samenleving moet door óns wórden getoond in daden! Hier ligt vóór ons de inderdaad huiveringswek- kende verantwoordelijkheid van de chris tenen in dezen tijd. Dit is de les, die wij moeten trekken uit de cijfers van de ver kiezingen. Dit is de practische conclusie, die ons geweten bindt. Op het eeuwfeest van de St. Vincentius- ver. zeide onze Bisschop Mgr. Huibers in zijn predicatie, dat het communisme niet kan worden overwonnen door de wapenen van den oorlog, maar door de beoefening van de liefde. Deze woorden moet ieder on zer overwegen! Door de werkelijke beoefe ning van de ware liefde moeten de men- schen van het communisme worden afge trokken naar het Christendom. Deze liefde moet de regeerders en bestuurders van hoog tot laag dringen, om met krachtigen ijver te bouwen een nieuwe samenleving. Die liefde vóóral moet ieder christen indi vidueel maken tot een waarlijk goed mensch in zijn eigen omgeving, waarlijk goed voor allen, met wie hij in relatie komt. De menschheid heeft behoefte aan goede wet ten, maar véél meer nog aan: goede men sch en! Door onze ergernissen echter drijven wij velen naar de dwaling, óók naar de dwa ling van het communisme. „Wie het voorrecht heeft Katholiek te zijn, maar niet leeft overeenkomstig zijn Geloof, is daardoor alleen reeds een erger nis voor zijn dwalende broeders. Hij bidt dagelijks, misschien meermalen daags met den mond: „Laat toekomen Uw Rijk", maar door zijn gedrag wordt hij anderen een voorwendsel of een aanleiding om van het Rijk Gods verwijderd te blijven. Immers niets verduistert zoozeer den luister der ware Kerk van Christus als het onwaardig levensgedrag harer kinderen". Met deze slot-alinea uit het werk van mgr. dr. G. v. Noort „De Christus", beslui ten wij dit artikeltje over de vraag: Wat nu? O ZONDAGMIDDAG omstreeks half zes werd Amsterdam opgeschrikt door drie zware ontploffingen, tengevolge waarvan een enorme rookzuil in Noordelijke richting door de geheele stad zichtbaar werd. In de Groote IJpolder was een kruit magazijn aan den Noorderweg in de lucht gevlogen. Het kruithuis was als opslag plaats gebruikt voor Duitsche munitie, die vergaard wordt uit de in de duinen ge legen bunkers. Een boerderij en enkele andere huizen in de omgeving werden door het vuur aangetast en vernield. Brandweer, politie en militairen, die ter hulp snelden, konden weinig uitrichten. De wacht aan den dood ontsnapt Op wonderbaarlijke wijze zijn de vier, bij het kruithuis op wacht staande mili tairen aan den dood ontsnapt. Bij de eer ste slag der hevige explosie, die door het in de lucht vliegen van de opgestapelde munitie werd veroorzaakt, werden de drie soldaten, F. Hurkmans, Tepe en Burg- greeve, alle uit Haarlem, tezamen met hun wachtcommandant, den eveneens in Haar lem woonachtigen heer Biesbrouck van den grond gelicht en als veertjes door de lucht geslingerd. Een viertal meters ver der belandden zij weer op den beganen grond en wel aan de andere zijde van een twee meter breede sloot, waarover de enorme luchtdruk hen had heengeslagen. Verdoofd van schrik en van den slag, maar wonder boven wonder slechts licht gewond, aarzelden de mannen met groote tegenwoordigheid van geest geen moment dekking te zoeken inhet water van de sloot. Gelijktijdig weergalmde daarop de tweede zware slag, die zoo mogelijk nog heviger was _an de eerste. De brokstuk ken en de projectielen vlogen de mannen om het hoofd, die er in het water echter weinig hinder van ondervonden. Toeri de ergste ontploffingen voorby waren, ver wijderd erf de mannen zich zoo snel moge lijk van de gevaarlijke plaats. Onderweg waarschuwden zij verscheidene bewoners van boerderijen voor de nog komende ont ploffingen. Velen van hen wisten in hun besluiteloosheid niets beters te doen dan achter een hooiberg te kruipen. Na in het Binnengasthuis verbonden te zijn, kon den alle vier de wachten huiswaarts kee- ren. DOODEN EN GEWONDEN. Uit nadere berichten valt thans reeds op te maken, dat de ontploffingen ernstige geyolgen hebben gehad. Een der bewoon sters der afgebrande dagloonerswoningen, de 60-jarige Cath. van Woerkom-Vlegels wordt vermist .Men vreest dat zij in de vlammen is omgekomen. Twee vrouwen, die eveneens aan den Noorderweg wonen, van Vlier en Stolwijk geheeten, zijn ge wond. naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. Het twaalfjarig zoontje van een dezer vrouwen is om het leven gekomen. VERHOOGING PRIJZEN VAN GRUTTERSWAREN, STROOP EN GROENE ERWTEN. Vpor de akkerbouwproducten voor den oogst 1946 zijn verhoogde richtprijzen vast gesteld. Deze verhoogde pry zen zullen met ingang van 29 Juli ook tot uitdrukking worden gebracht in den prijs voor den con. sument, met name voor een aantal artike len, die van akkerbouwproducten zijn af geleid en waarvoor geen toeslagen uit het iandbouw-crisisfonds ten bèhoeve van den consument worden gegeven. Het hoofdbedrijfschap voor akkerbouw-produc- ten heeft met ingang van dien datum hoogere prijzen Vastgesteld voor tarwe meel. tarwebloem, roggebloem, zelfrijzend bakmeel, banketbakkerspceder, tarwe- gries, havermout, gort, gemengd meel, moutwijn, gist, aardappelmeel, geoxy. deerd aardappelmeel, maizena, glucose, dextrine, pudddingpoeders, zwarte stroop, groene erwten en spiterwten. Voorloopig blijft de broodprijs ongewij zigd. De door den minister van landbouw, visscherij en voedselvoorziening goedge keurde prijsverodeningen, waarin deze regelingen zijn vastgelegd, worden in het voedselvoorzienir.gsblad no. 49 van Zater dag 27 Juli 1946 afgekondigd. Handel en industrie kunnen nadere in lichtingen van de vakgroepen verkrijgen. Omtrent heffingen op voorraden zullen belanghebbenden nog worden ingelicht. Het werd in een sloot op 50 meter af stand van de afgebrande boerderij ge vonden, en was blijkbaar aan het hoofd getroffen, toen het trachtte te vluchten. Voorts zouden verscheidene wandelaars, die zich in de buurt van het kruithuis be vonden, het slachtoffer van de ontploffing zijn geworden. Daarbij zouden een doode en verscheidene gewonden zijn gevallen. De vier loodsen, waaruit het kruithuis bestond, zijn tot de grond toe afgebrand. Kleine hoeveelheden granaten enz. ont ploften drie uur na het begin van de ramp nog steeds, zoodat het toen nog altijd on mogelijk was de plaats van het kruithuis te naderen. Alle wegen in de omgeving zijn door de politie afgezet. Vermoed wordt, dat de ontploffing te wijten is aan broeiing van het kruit. Tot op 5 kilometer afstand waren alle ruiten gesprongen. Van het vee is alleen een paard zoo ern stig gewond, dat het moest worden afge maakt. HOE GEVAARLIJK HET WAS. Hoe gevaarlijk het Zondag in de Groote IJpolder was blijkt wel uit de ervaringen van een A.N.P.-verslaggever, die toen hij zijn eerste verslag doorbelde de schoor steen van het huis waar hij telefoneerde boven zijn hoofd door een granaat hoorde wegslaaij. Eenige uren later ontsnapte hij ten tweede male aan een groot gevaar, toen bij een der grootere explosies de top van een boom in de nabijheid waarvan hij dekking had gezocht, door een projec tiel werd weggeslagen en een granaat drie meter van hem den grond in ging. Een groep militairen van de geneeskun dige troepen had zich met groot gevaar in de richting van de plaats des onheils begeven toen juist een geweldige ontplof fing hen aan het oog der achterblijven den onttrok. Op het oogenblik der explo sie waren zij op minder dan honderd me ter van de gevaarlijke plaats genaderd. Ook zij ontkwamen als door een wonder. Later hebben zich geen nieuwe onge lukken meer voorgedaan. De graanvelden zijn behouden gebleven en de twee op 1500 meter afstand van het kruithuis staande loodsen met munitie zijn gespaard gebleven. n Nieuw èén-motorig vliegtuig, dat door den constructeur Frits Diepen tijdens den bezettingstijd werd gebouwd1 en be stemd is voor een lucht-taxidienst is op Schiphol aangeko men. Het toestel, dat een maximumr-snel- heid van 170 K.M. kan bereiken, is uit gerust met een Ford V. 8-motor. Het vliegtuig, ,,Karel Broese van Groenau" geheeten, had by zijn aankomst op Schiphol veel be kijks. VANDAAG BEGINT TE PARIJS de ''/redesconferentie voor de satelliet-staten van Duitschland, welke conferentie reeds is „voorbereid" door de „groote vier". Deze hebben n.l. de ontwerp-vredesverdragen met Italië, Roemenië, Finland, Honga rije en Bulgarije opgesteld en de 17 andere landen, welke nu met de vertegenwoordi gers van de „groote vier" bijeenkomen, zullen deze ontwerp-vredesverdragen bespre ken. „Op den terugweg naar den vrede" De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, Byrnes, heeft via de ra dio verklaard, dat de Ver. Staten de vast besloten meening zijn toegedaan, dat de vredesconferentie te Parijs het begin en niet het einde van de krachtsinspanningen voor het opbouwen van den vrede moet zijn. Byrnes zeide overtuigd te zijn, „dat wij na maanden van onafgebroken inspan ning op den weg terug naar den vrede ■»i«n". Hij 2tidc voorts, dat naar zijn ^-ening het verm i-.'en va t een nie i v?\ ^orlog voornamelijk afhangt van de snelheid, waarmee de gevaarlijke bronnen van wrij ving. die de nasleep van den vorigen oorlog zün, kunnen worden weggenomen Byrnes gaf de waarschuwing, dat „in een wereld, waarin landen angstvallig hun sou- vereiniteit bewaken" er geen „ideale werk wijze voor het tot stand brengen van den vrede" is. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Bevin, kon wegens een lichte onge steldheid niet naar Parijs gaan. De eerste- minister, Attlee, zal de Britsche delegatie yoor de vredesconferentie in zijn plaats lei den. Geen ernstige gewonden Gisteravond is op de kruising Rozen grachtNassaukade te Amsterdam een ern stig ongeluk gebeurd, dat"echter beter is afgeloopen, dan verwacht had kunnen worden. Om ongeveer kwart over Jien kwam een militaire zes tons vrachtwagen met groote snelheid de Nasaukade afrij den. Eerst op het laatste oogenblik zag de bestuurder van den wagen de tramtrein van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij., die uit de richting Haarlem komende de kruising Rozengracht Nassaukade pas seerde. De autobestuurder remde uit alle macht, doch slaagde er niet in den zwaren wagen tijdig tot volledige stilstand te brengen Met een geweldige klap greep de vrachtauto de voorste' wagen van de tram precies in het midden. Deze helde over, balanceerde nog een oogenblik tusschen overslaan of ih verticale stand terug te ko men doch sloeg toen definitief tegen de straat. Op de ontzettende harde klap en het gekerm der inzittenden kwamen voor bijgangers, omwonenden en het personeel van de eenige meters verder gelegen brandweerkazerne aansnellen. Zij begon nen onmiddellijk met het reddingswerk en slaagden er in alle passagiers uit hun be narde positie te verwijderen. Een twaalf tal personen liep glas- en schaafwonden can gezicht, beenen en handen op, doch ernstige persoonlijke ongelukken deden zich wonder boven wonder niet voor. Al len konden na verbonden te zijn naar huis terugkeeren. Ook de bestuurder» vart de vrachtauto bekwam geen letsel. Een tragische bijzonderheid is, dat zich onder de lichtgewonden een meisje en e?n jongen bevonden, die 's ochtends tezamen met een derden jongeman in zee gezwom men hadden. De derde jongeman keerde niet terug. Hij was bij het baden verdron ken. DIRECTORAAT-GENERAAL VOOR ZEEHAVEN- EN RIJNZAKEN. Bij beschikking van den minister van verkeer en energie van 3 Mei 1946 werd met ingang van 15 April 1946 ingesteld het directiraat-generaal voor Zeehaven- en Rijnvaartzaken. Deze instelling was het gevolg van den wensch van de regeering een grootere eenheid op het gebied van overheidsbestuur bij de behandeling van vraagstukken, de zeehavens en de Rijn vaart betreffende tot stand te brengen, ten einde het herwinnen van de oude posi ties te bevorderen. Door dit bureau zullen derhalve ook de zaken op deze gebieden, welke tot dusverre bij andere ministeries in behandeling waren, worden verzorgd. Langs internen weg wordt het verband met - de betrokken ministeries geregeld. Voortaan zullen belanghebbenden bij deze zaken zich dus aan ééri adres kunnen ver voegen. Het Indonesische ministerie van voor lichting heeft bekend gemaakt, dat vlak na middernacht, uit een uit de richting van Meester Cornelis in snelle vaart rijdende jeep, een handgranaat naar een lid van den lijfwacht van Sjahrir is geworpen. Volgens het lid van den lijfwacht bevonden zich in de jeep twee Indo-Europeanen en 'een Nederlander. Men heeft alsnog niet gemeld, of er dooden en gewonden zijn te betreu ren. De zaak wordt nog onderzocht. Naar aanleiding hiervan wordt van of- ficieele zijde vernomen, dat in het offi- cieele rapport, hetwelk door den comman dant van de burgerlijke politie van den wacht aan de voorzijde van Sjahrir's huis daarover was ontvangen, de nationaliteit der passagiers van de jeep niet was ge noemd. De zinspeling op de „2 Indo-Euro peanen en 1 Nederlander" is bijgevolg van het republikeinsche ministerie van voor lichting zelf afkomstig. „Het geallieerde hoofdkwartier neemt deze plotselinge onderbreking van de eva cuatie van geïnterneerden buitengewoon ernstig op", zoo zeide Vrijdag een of- ficieele Britsche woordvoerder te Batavia. Hij voegde er aan toe. dat hij deze aan gelegenheid met Sjahrir zou bespreken. De woordvoerder gaf de volgende, bij zonderheden over de opschorting der eva cuatie: „Op 24 Juli te middernacht kreeg het geallieerde hoofdkwartier bericht, dat I tot nader order geen geallieerde krijgsge vangenen en geïnterneerden zouden wor den geëvacueerd. Er werd geen reden op gegeven. Nadat inlichtingen waren aange vraagd. zeiden de Indonesische autoritei ten. dat, aangezien er geen schriftelijke verklaring was gegeven, dat de aange duide schendingen van de overeenkomst van Djokjakarta zouden ophouden, de evacuatie van krijgsgevangenen en geïn terneerden m.i.v. 24 Juli zou worden op geschort. De weigering om de evacuatie voort te zetten is door de Indonesische autoriteiten gedaan zonder op antwoord te wachten of de gelegenheid voor een onderzoek te geven. Hierbij zijn vele dui zenden weerlooze vrouwen en kinderen betrokken, die na een langdurige gevan genschap onder de Japanneezen en de In donesiërs op hun bevrijding wachten. Dit brengt niet alleen mede, dat onschuldigen aan voortdurende ontberingen zijn bloot— •gesteld, maar stelt de terugkeer van fami lies na jaren van scheiding en angst nog langer uit". Op dit moment bevinden zich nog 35.000 geïnterneerden in het binnen land. MILICIENS LANGER IN DIENST? Naar „Parool" verneemt, beoogt de in de Troonrede in uitzicht gestelde wijziging van de Dienstplichtwet het verlengen van den termijn voor eerste oefening, die thans J voor het grootste deel der miliciens vijf en een halve maand bedraagt, tot tien of I twaalf maanden. Was „Seyss" oprecht? Sir Hartley Shawcross, de Britsche aan klager in Neurenberg, beëindigde Zaterdag zijn requisitoir. Aan het einde van zijn re de richtte de aanklager zich naar de be klaagden om de schuld van de 21 mannen één voor één vast te stellen. De rol van Göring en Schacht mat hij hierbij het breedst uit. Wat betreft Seyss Inquart ver klaarde Shawcross: „Hij wist dat de Joden in Nederland naar Auschwitz werden gedeporteerd, maar zijn onderzoek stelde vast, dat zij naar ver houding goed werden behandeld. Is het aan nemelijk, dat Seyss Inquart, die toegeeft kennis te hebben gehad van de groote mis daden tegen de Joden in Nederland, bij voorbeeld van de „poging hen te dwingen tot sterilisatie", die toegeeft, dat vele ern stige excessen voorkwamen in Nederland- sche concentratiekampen en die dit „in oor logstijd welhaast onvermijdelijk" vindt; die zeide, dat in vergelijking met de kampen in andere landen „het in Nederland misschien nog niet zoo slecht was": is het mogelijk, dat deze man werkelijk overtuigd was, toen hij zei te meenen, dat de mcnschen in Auschwitz naar verhouding „goed af wa ren"? Vandaag komen nog de Fransche aan klagers aan het woord. Nader wordt gemeld, dat de Fransche aanklager Dubost vandaag geconstateerd heeft: „De schuld van allen is genuanceerd, maar de minst schuldige onder hen verdient in onze oogen nog den dood". Hij gaf een beschouwing over den achtergrond van het Duitsche verval en vroeg zich naar aan leiding van Kramers getuigenis over zijn massa-moorden in de gaskamers: „Ik was er mee opgevoed" af, hoevelen er in Duitschland nog zyn, die evenals Kramers zijn opgevoed. NOODWEER IN ENGELAND. Het noodweer, dat Vrijdagavond in deze streken heeft gewoed, heeft ook Engeland geteisterd. Volgens de berichten was het 't hevigste noodweer sinds jaren in Enge land. Duizenden acres graan- en tuinge wassen zijn platgeslagen. Een groot ge deelte van den graanoogst in sommige ge bieden is verloren en men vraagt zich af, of dit van invloed zal zijn op de brood- rantsoeneering. Ook prins Bernhard heeft den invloed van het noodweer ondervonden. Hij was n.l. met een door hem bestuurde „Dakota" naar Yorkshire gevlogen om het Neder- landsche opleidingskamp te Catterick te inspecteeren, doch het weer verhinderde hem terug te vliegen. Het blad „Giornale d'Italia" meldt, dat de Paus het voornemen zou koesteren bij de aanstaande vredesconferentie te Parijs diplomatieke stappen tè ondernemen, ten einde te verkrijgen, dat men bij het vast stellen van de voorwaarden die de over wonnenen zullen worden opgelegd, de be ginselen der christelijke naastenliefde niet uit het oog zal verliezen. De Nederlandsche delegatie ter* vredes conferentie te Parijs is als volgt samen gesteld: Gedelegeerde en hoofd der Ned. dele gatie: mr. C. G W. baron van Boetzelaer van Oosterhout, minister van buitenland sche zaken; gedelegeerde en plaatsvervan gend' hoofd: jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, Hr. Ms. ambas sadeur te Pariis; gedelegeerden: mr L. G. Kortenhorst, Kamerlid; E. Kupers, Kamer lid; prof. mr. dr. J. P. A. Francois, raad adviseur. Leden der delegatie: mr E. Star Bus- mann, buitengewoon gezant en gev. minis ter; imr. A. F. van Troostenburg de Bruyn, id.; mr. C. J. M. Schaepman. id.; kolonel A. G. J. M. F. van der Kroon, militair at taché; C. C- C. van Stolk, dir. gen. voor zeehaven- en Rijnvaartzaken; dr J. P. A. Idenburg, chef kabinet van den luit.-gouv.- generaal; mr. E. D. M. Koning, dir. v. h. directoraat handels- en industrieel beleid: T. E. H. Mathon, departement van oorlog; mr. E. A. Liefrinck, hoofd v- d. af deeling buitenl. betalingsverkeer v. h. ministerie v Financiën; mr. M. C. M. Voorbetel, pers attaché. Secretaris is: mr. R. B. baron van Lyn- den. DUITSCHE EIGENDOMMEN IN DE FRANSCHE ZONE VAN OOSTENRIJK. Frankrijk heeft de Oostenrijksche regee ring er van in kennis gesteld, dat het het voornemen koestert, het vraagstuk van de Duitsche bezittingen in de Fransche be zettingszone van Oostenrijk te behandelen op een wijze, die gunstig is voor hot her stel van Oostenrijk", en dat het stappen heeft ondernomen om het mogelijk te ma ken dat Oostenrijksche ambtenaren deel kunnen nemen aan het beheer dezer eigen dommen. Tot een beslissing zal zijn geno men zullen de Duitsche bezittingen onaan getast worden gelaten. Door deze Fransche stap heeft van de vier bezettende mogendheden nog slechts Engeland Oostenrijk niet op de hoogte ge steld van zijn houding ten aanzien van de Duitsche eigendommen in dat land. Naar de meening van Engeland, aldus de Bri^ sche minister John Hynd in een verkla ring, die hij vorige week te Weenen af legde. is dit een vraagstuk, dat door onder ling overleg der bezettende mogendheden dient te worden geregeld, en niet door af zonderlijke stappen bij de Oostenrijksche regeering. De voorzitter van de Arabische hooge commissie in Palestina, heeft na een bij eenkomst der commissie verklaard: „De commissie heeft besproken, welke houding zij zal aannemen ten aanzien van de voor gestelde ronde-tafel-conferentie te Londen over het Palestijnsche probleem. De Ara bische hooge commissie zal weigeren te zamen met Joden aan eenigerlei conferen tie deel te nemen, die de toekomst van Palestina zal bespreken". Hij voegde er aan toe: „De Arabische hooge commissie verzet zich met nadruk tegen een verdee ling als oplossing van het^^obleem. Een verdeeling is niet uitvoerbaar uit een poli tiek, bestuurstechnisch, financieel en so- standpunt." KERKNIEUWS Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Leeraar aan het Semi narie Hageveld te Heemstede den Weleerw. Heer C. P. vap Dam, die Kapelaan was te Kwadendamme. ooooo WEERSVERWACHTING g Zwaar bewolkt, met tydelijke opkla- g g ringen. Enkele regenbuien. Overdag 5 o geleidelijk aanwakkerende en naar g Z.W. of Zuid krimpende wind. Weinig g verandering in temperatuur, ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1