Sfe CcicbclvjSowtcmt Oplossing overwegvraagstuk nabij Schitterende viering van het eeuwfeest der St. Vincentiusvereeniging in Nederland Tyrol en Italië, economische eenheid VRIJDAG 26 JULI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, f 3.25 p. kwartaal. Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10843 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. De receptie in de Kurzaal te Den Haag ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van St. Vincen- tius V.l.n.r. Mgr. Huibers, de Pause lijke Internuntius Mgr. Giobbe, Z.Em. Kardinaal de Jong, min.-pres. dr. Beel, Mgr. Lemamens, prof. Aalfoerse, Mgr. Hop mans, minister Drees Mgr. Mutsaers en de voorzitter der Twee. de Kamer, mr. van Schaick- H ET IS NOG SLECHTS enkele maanden geleden, dat in de Leidsche bladen een pu blicatie verscheen over de bestaande plannen ten aanzien van den befaamden overweg aan den Rijnsburgerweg Er kon toen worden medegedeeld, dat de Nederl. Spoorwegen een nieuw station zouden bouwen aan een verhoogden spoorbaan waar door alle overweg-misère tot het verleden zou behooren. Er zouden n.l. viaducten ko men op die plaatsen, waar verkeerswegen de spoorbaan zouden kruisen. Verwezenlijking van grootsche plannen Tevens werd toen medegedeeld, dat de stad Leiden daarbij geholpen door de opruiming, welke het bombardement op den Stationsweg had gehouden in ver binding met deze plannen een verbetering en saneering van haar verkeerswegen had ontworpen, gepaard gaande met een ver fraaiing van het sta'dsentrée bij het station. Weliswaar zouden Steenstraat en Sta tionsweg als toegangsweg tot het station behouden blijven, zelfs verbreed worden, maar het groote verkeer zou via het Schut tersveld over een nieuw te bouwen brug over den Rijnsburgersingel, over Beesten markt en Turfmarkt naar de Prinsessekade worden geleid. Een prachtig prespectief van stadsver- fraaiïng en verbetering werd toen geopend, maar het moest "besloten worden met het berustende advies: voorloopig wachten en afwachten. Thans staan wij aan den vooravond-van de uitvoering van deze plannen. De gemeente is klaar om de noodige stappen te doen, welke een begin zullen maken aan de verwezenlijking der groot sche projecten en ook de Spoorwegen too- nen bereidheid om het Leidsche spoorweg probleem te gaan aanpakken. OP KORTE GOLF BINNENLAND. H. M. de Koningin zal op 2 Augustus te 's Hertogenbosch een aantal decoraties uitreiken voor uitstekende daden verricht in oorlogstijd. Koningin Wilhelmina is gekozen tot eerelid van de Koninklijke academie van België, afd. schilderkunst. De voorzitter der Italiaansche socia listische partij, Pietro Nenni is op het vlieg veld Schiphol gearriveerd. De Limburgsche mijnen hébben voor een geheele week een recordprestatie ge leverd, aangezien de gemiddelde productie per dag tot boven de 30.000 ton steeg. De sigarettenfabrieken liggen vrijwel stil. De oorzaak is de vertraagde aanvoer van grondstoffen tengevolge van de sta kingen in de havens van enkele weken geleden. De schaarschte zal nog wel eeni- gen tijd aanhouden. De sit-downstakingen op eenige scheepswerven te Schiedam en Rotterdam zijn weer opgeheven; de onderhandelingen worden voortgezet. Voor de metaalbewerkers is een va- cantie-regeling ingevoerd. Met ingang van 5 Augustus zal het baanvak UtrechtHilversum wederom electrisch bereden worden. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft tegen drie leden van de N. S. K. K. en Waf f en-S. S. de doodstraf geëischt. Bij een botsing tusschen een auto en een motorrijwiel te Vledder is de motor rijder gedood en de autobestuurder ernstig gewond. Een kampeerder uit Amsterdam, die op de hei bij Bussum verbleef, is door de bliksem doodelijk getroffen. Derde soort klompen kunnen zonder bon worden verkocht. BUITENLAND. Vito Mussolini, de 30-jarige neef van den ex-duce, die tot 14 jaar gevangenis straf was veroordeeld wegens fascistische activiteit, maar amnestie heeft gekregen, is met zijn echtgenoote op weg naar „Het Cabaret Mussolini" aan de kust van het eiland Ischia in de golf van Napels, waar Mussolini's kinderen Romano en Anna Maria als accordeonist en serveuse werk zaam zijn. In de vier bezettingszones van Duitschland zal op last van den geallieer den bestuursraad een volkstelling worden gehouden. Zij moet tegen 25 October a.s. voltrokken zijn. Het Amerikaansche militaire bestuur in Duitschland heeft den rector van de universiteit te Erlangen bij Neurenberg opdracht gegeven onmiddellijk met de zuivering van professoren en studenten te beginnen. De voorzitter van de Turksche demo cratische partij, Djelal Bay ar, is van mee ning, dat de Turksche verkiezingen onder dwang geschied en de resultaten ver- valsoht zijn. Hij beschuldigt de autoritei ten ervan, alle middelen te hebben aan gewend, ter verzekering van een over winning der republikeinsche volkspartij. Het parlement van Eire heeft een stemmig de motie van de Valera, om toe lating te verzoeken tot het lidmaatschap van de V.N. aangenomen. Even buiten Madrid is onder een spoorbrug een groote lading springstof ontdekt, juist voordat de nacht-express MadridBarcelona zou passeeren. Dat was althans de stellige indruk van wethouder Jongeleen, die ons tevens kon mededeelen, dat de bijeenkomst in comité generaal van den Raad verleden week Don derdag aan de bespreking van deze plan nen gewijd was. Daar was o.a. aanwezig ir. Halm van het Dept. van Wederopbouw, ar chitect Kuiper, uit Rotterdam, adviseur voor het uitbreidingsplan en architect Buurman, adviseur van de daar ter plaatse door te voeren herverkaveling, alsmede ir. Boogerd, directeur van Gemeentewer ken. Ook is er reeds gesproken met de eige naren van de perceelen langs den Stations weg. Er zal n.l. ten behoeve van de ge meente Leiden een onteigening worden doorgevoerd ten einde het nieuwe uitbrei dingsplan van arch. Kuiper daar ter plaat se te kunnen verwezenlijken In overeen stemming met de ontworpen plannen en zooveel mogelijk rekening houdende met de belangen van de eigenaren der percee len zal dan een herverkaveling plaats vin den In deze moet het belang van de ge meente praevaleeren, want nu is de kans er, om dit stadsgedeelte grondig te sanee- ren en een mooi entrée te scheppen. Aan den Stations weg en langs den nieuwen ver keersweg langs het station is gedacht aan een bebouwing met modern cachet. Er zullen hotels en winkels komen en van de eigenaren der te onteigenen perceelen zal niet ieder in staat zijn deel te nemen aan een zoo kostbare bouwwijze als daar ver- eisoht zal zijn De hoogte der gebouwen zal minstens 20 M. moeten zijn. Voorzoover zij niet, hetzij alleen hetzij in combinatie, zullen kunnen bouwen in de omgeving van net station, zullen zij elders schadeloos ge sold worden. Vooral de belangen van de genen, die door het bombardement getrof fen zijn, zullen niet verwaarloosd worden. Daarvoor is zelfs een speciale commissie samengesteld, bestaande uit de heeren v. d. Drift en Huurman, aannemers, en architect Landman, die zich mei ir. Halm en archi tect Buurman in verbinding zullen stellen, teneinde een 200 gunstig mogelijke regel «ng te verkrijgen. Zoodra het uitbreidingsplan gereed zal zjjn zal het ter visie worden gelegd. Met den bouw kan, zooJra alles in kan nen en kruiken is, onmiddellijk begoTier worden, daar althans voor de gedupeer den het materiaal aanwezig is. D dar niet alle gedupeerden bij de herverkaveling ;n aanmerking zullen willen komen, zal ei voor andere gegadigden nog wel ruim te genoeg over zijn, doch zij zullen moeten wachten op hun beu wvei gunning. In alle gevallen kan er nu een begin gemaakt worden met een belangrijke ver betering der stad, welke door de aanslui ting met nieiwe verkeerswegen op het provinciaal- en lijkswegennet van groote beteekenis kan zijn. NADAT WOENSDAGOCHTEND, zooals gemeld, een plechtige Requiemmis was op gedragen voor de overleden leden en begunstigers dér jubileerende vereeniging, is 's middags een studievergadering gehouden in een der zalen van den Dierentuin te 's-Gravenhage, waar dr. A. Olierook en mr. F. Meylink spraken over doel en werk wijze der vereeniging, en was er 's avonds een feestelijke begoetingsavond voor de leden. Donderdag is met waarlijk imposan- ten luister het jubileum gevierd. Een luister, waarin in schitterend licht is ge steld de groote sociale beteekenis van de jubileerende katholieke charitatieve orga nisatie in het verleden en óók voor het heden en voor de toekomst! Donderdagochtend was er een pontifica le H. Mis in de kerk aan de Elandstraat, die in- en uitwendig was versierd. Aan den hoofdingang waren schilden aan gebracht, waarop de wapens van 's-Gra venhage en Parijs, de bakermat van de jubileerende vereeniging. In het kerkge bouw was een rijkdom van bloemen en palmen. Een zevental banen van kardi naalsrood beldekten de ramen achter het hoofdaltaar, waarop het beeld van St. Vin- centius. Behalve de Kardinaal, die de pontificale H. Mis celebreerde, waren aanwezig de pauselijke internuntius, mgr. Giobbe, de Bisschop van Haarlem mgr. Huibers, de Bisdhop van 's Bosdh mgr. Mutsaerts, mgr. Jan Olaf Smit, mgr. dr. Verhoeven, de vi caris-generaal van het bisdom Breda Van de burgerlijke autoriteiten noemen wij de minister-president dr. Beel, den minister van oorlog luit.-kol. Fievez, den Commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland mr. Kesperv staatsraad Aalberse, de voorzitter der Tweede Kamer mr. v. Sdhaik, de waarn. burgemeester van Den Haag ir. Feber. Bij de Kardinaalsmis assisteerden mgr. Hendrikx, vicaris gen. van Den Bosch als presbyter assistens, deken W. J. Pompe van Den Haag, deken J. H- Niekel van Rot. terdam als troondiakenen en deken C. J. W. van der Wiel van Haarlem en pastoor L. Brink van Noordwijkerhout als diaken AUSTRALIË Embargo Nederlandsche schepen opgeheven Donderdagavond heeft de bestuursraad van de vakbonden in den staat Nieuw Zuid- Wales de reeds tien maanden bestaande boycot van Nederlandsche schepen in de wateren van Nieuw Zuid.Wales opgeheven. De motie om deze boycot op te heffen heeft van de zijde der communisten hefti- gen tegenstanjl ontmoet. Een afgevaardigdoe van de vakvereeni- ging van scheepstimmerlieden zag den toe stand echter béter in en verklaarde, dat' het een fout is geweest om te weigeren re paraties aan deze schepen te verrichten en ze niet te laden en te lossen. „Dit is een internationale kwestie, waarmee de Austra lische vakvereenigingen zich niet moeten bemoeien. Er zijn internationale lichamen gevormd om dergelijke zaken te behande len en wij hebben daar niets mee te ma ken." EVACUATIE OP JAVA GESTAAKT. De Indonesische republikeinen hebben el ke evacuatie uit het binnenland „tot na dere aankondiging" gestaakt. Voor deze opschorting werden geen re denen opgegeven. Het Britsche hoofdkwar tier heeft een onmiddellijk onderzoek ge last. Volgende conferentie te Denpasar. Naar wij vernemen, heeft dr. Van Mook bij den afscheidsmaaltijd te Malino aange kondigd, dat de tweede conferentie te Den pasar op Bali zal worden gehouden. DERDE DAG DER VIERDAAGSCHE ONWEER BRENGT GEWENSCHTE AFKOELING F EN HEVIG NACHTELIJK ONWEER, dat tot in den morgen voortduurde, maakte - de derde dag van de Vierdaagsche weinig belovend. Toch trokken om half zes de eerste 55 K.M.-wandelaars de poort uit en toen het weer tegen 7 uur opklaar de waren de meesten al op weg, 67 Deelnemers Verschenen niet op het appèl. en subdiaken, de secretaris van den Kardi naal, de weleerw. heer van Luenen en rec tor Borkeloh, lid van den Hoofdraad, als ceremoniarii. Het koor voerde uit de mis in Es van Wilem Andriessen. Het was een indrukwekkende, schitterende plechtig heid! Z-H.Exc. mgr. Huibers hield een pre- dicatie, waarin mgr. den revolutionnairen geest ten tijde van Frederik Ozanam, den oprichter van het St. Vincentiuswerk, ver geleek met de huidige periode, waarin het communisme het menschdom tot opstan digheid brengt. Geen legermachten zullen deze strooming kunnen tegengaan, alleen de naastenliefde, welke het kenmerk van den Vincentiaan is, zal het communisme de macht kunnen ontnemen. Mgr. wees voorts op het onchristelijke farizeïsme van dezen tijd ten aanzien van de politiekg de linquenten. Ook op dit terrein, zeide de Bisschop, is een belangrijk werk voor de Vincentianen weggelegd. In den middag werd een feestelijke bij eenkomst gehouden in de groote zaal van het Kurhaus te Scheveningen, waarbij zeer vele autoriteiten van hun belangstelling blijk gaven. Behalve de reeds genoemden was nu ook aanwezig de Bisschop van Roermond mgr. Lemmens en minister Drees. Na het Wilhelmus werd de Marseillaise gespeeld ter eere van de Fransche gasten, o.a. den president van den algemeenen Raad der St. Vincentiusvereeniging te Pa rijs. Een zangkoor bracht de St. Vincentius- cantate, getoonzet door Toon Vranken, ten gehoore, waarna mgr. dr. F. Feron de her- dnkingsrede uitsprak. De zangeres Jo Vincent zong het „Salve Regina" van Rudolf Mengelberg. Hierna sprak de president van den al gemeenen raad uit Parijs, prof. dr. Zeiller, en constateerde, dat de Nederlandsche St. Vincentiusvereeniging tot de meest actie ve en meest bloeiende van Ozanam's stich ting behoort. Onder luid applaus fee'trad hierna dr. Beel het spreekgestoelte om als oud-Vin- centiaan en mede namens de regeering een dankwoord te richten tot hen, die in deze vereeniging de christelijke charitas die nen. Mgr. Giobbe las een schrijven voor van Z.H. den Paus, waarna aan verschillende leden onderscheidingen werden uitgereikt. De bijeenkomst werd besloten met het zin gen van het ,.Te Deum", waarna Kardi naal de Jong alle aanwezigen den zegen schonk. „De weg wordt moeilijker'' DE GROOTE ADVIESCOMMISSIE der il legaliteit is opgeheven. Zij werd inge steld gedurende de bezetting en na de be vrijding heeft zij groote en vele diensten bewezen door haar adviezen aan de Re geering. Het heengaan van de G.A.C. is een stap vooruit op den weg naar een normaal de mocratisch g^ko/.en regeering, zoodat de taak der Adviescommissie is teruggelegd in de handen van hen, die daartoe door het volk zijn geroepen. Toch is het volkomen begrijpelijk dat velen uit de verzetsbeweging de opheffing van dit college betreurden, om dat zij meenen, dat daarmee de invloed van de illegaliteit uil ons volksleven wordt teruggedrongen. Wij zijn het daarmee niet eens. Wij hebben de invloed van de illega liteit altijd gezien als een zuurdesem van persoonlijkheid in de samenleving. Dc ille gale die gedreven werd door de zuivere liefde voor zijn volk. door den waarachti- gen zin voor de vrijheid en door de on baatzuchtige drang de geknechten te hel pen, zal dié invloed ten allen tijde behou den en in onze gemeenschap laten uitwer ken wanneer die geest uit de illegale tijd hem ook nu in den weer legalen tijd aan drijft. Prof. Schermerhorn merkte op: „Er zul len lieden in ons land zijn, die deze likwi- datie met ..hoerah" zullen begroeten. .In derdaad, die zijn er en het zijn diegenen, die door het werk van die illegaliteit en zelfs alleen al door het noemen van het woord „illegaal", hun geweten voelen kna gen om de lafheid die zij tijdens de bezet ting betoonden en die daarom alles uit de illegaliteit zien en voelen als een aanklacht tegen hun slappe houding. Maar zulke lieden, al trekken ze dan ook nog een martelaarsgezicht, worden tóch vroeg of laat uitgerangeerd, omliat tenslot te de persoonlijke moreele moed en de per soonlijke bereidheid tot algeheele inzet het waarachtige doel uiteindelijk bereiken „Onze weg wordt nog moeilijker", heeft Schermerhorn gezegd. Heeft hij gelijlk? Het is voor den enkeling zwaarder den weg al leen te moeten afleggen dan gezamenlijk. Maar van den anderen kant is de geeSt die den mensch bezielt niet terug tc houden door gebrek aan organisatie of door het opheffen van een bepaalde verbinding. De échte, eerlijike, onbaatzuchtige wer kers der illegaliteit zullen elkander ten al len tijde weervinden en altijd met elkan der verbonden blijven. En het zal juist die onbaatzuchtige eerlijke geest zijn, die daar bij het kaf zal scheiden van het koren. Zoo zien wij de ophefifng van de G.A.C. niet als het den geest geven van de illega- liteit. Wèl het einde van een organisatie, van een instantie, maar voortleven blijft het sterkste en het schonste dat hén en alle eerlijke illegalen in den strijd tegen den Duitscher heeft doen volhouden en overwinnen, zij het zelfs in het sterven. Voorstel van Bevin Medische dienst uitstekend verzorgd. Over het algemeen had de afkoeling van de nacht de moeilijkheden van het zware Betuwe-parcours aanmerkelijk verlicht. De meeste wegen waren beklinkerd, zoodat de deelnemers weinig last ondervonden van de klei. Er werd dezen dag wederom in een snel tempo gemarcheerd, en velen wa len voor tienen reeds in Eist, dat zijn gas ten een hartelijke ontvangst bereidde. De burgemeester van Eist, de heer Kleijn, ont ving de autoriteiten en de pers op het ge meentehuis en beloofde in de toekomst van Eist een even prettig rustpunt te ma- Ken als thans Wychen, Groesbeek en Cuyk reeds zijn. Ook in Valburg, waar een Roo- de Kruis post was ingericht, waren de be woners enthousiast en werd den wande laars fruit aangeboden. Ook dit jaar is de medische dienst weer uitstekend verzorgd. Acht medici, twaalf anarcheerders, acht masseustes en vijftig Roode Kruis soldaten verleenen hier spon tane medewerking. Honderden komen in de blarenafdeeling en bij de masseuses te recht, om weer fit gemaakt te worden voor den volgenden dag. Zij, die evenwel te vermoeid geoordeeld worden om den tocht te vervolgen, wordt verboden hieraan ver der deel te nemen. Zorg voor den inwendigen mensch. Voor de voedselvoorziening wordt een stad als Nijmegeen dikwijls voor moeilijke vraagstukken gesteld. De dames van U. V. V. maken zich hierbij zeer verdienstelijk vbor de honderden wandelaars, die in kam pen zijn ondergebracht. Om eenig blijk te geven van de moeilijkheden, welke hier moeten worden overwonnen, diene, dat de dames van U. V. V. eiken dag 7300 boter hammen moeten klaar maken en warme maaltijden voor honderdtallen heeren deel nemers bereiden. De stemming in Nijmegen zelf is opper best. Muziekcorpsen trekken door de stad, er zijn concerten in „De Vereeniging" openbare dansgelegenheden enz. Als vriendelijke attentie zal vandaag op den tocht naar Grave, Gennep en Cuyk langs de Nebo worden gemarcheerd, waar honderden militairen worden verpleegd. NIEUWS VAN HET SMOKKELFRONT. Grenspolitie en douane-beambten heb ben dezer dagen wederom eenig succes be haald. De Roosendaalsche politie hield een vrachtauo aan, die een dubbelen bodem bleek te hebben. In de geheime bergplaats bevonden zich pantserplaten die, naar het bleek, gebruikt konden wordenom de cabine geheel tegen kogel-indringen te be veiligen. Resten shag aan de kwaliteit was te merken, dat deze uit België kwam bewezen voorts, dat de dubbele bodem zijn diensten reeds bewezen had. Dinsdagmiddag zag een der politieagen ten een pakket uit den Pullman werpen. Nog voor een gereedstaande handlanger van den treinsmokkelaar de goederen in, veiligheid kon brengen, had de politie deze in beslag genomen. Het waren zeven lap pen prima textielstof. Dienzelfden dag werd nog een man aan gehouden die 20 kg. Belgische shag ver voerde. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Bevin, heeft in het Lagerhuis ge antwoord op het debat over de toekomst van Zuid-Tirol. Vele leden van het Lager huis hadden n.l. geprotesteerd tegen de beslissing, dat Tyrol onder Italiaansch be heer zou blijven. Bevin zeide: „Naar mijn meening behoort een „Anschluss" van dit gebied niet naar het Noorden, doch naar het Zuiden te geschieden, zoodat de eco nomische handels- en douane-unie van Oostenrijk zich aansluit bij Italië en de Zuidelijke landen". „Wat, aldus Bevin, verhinderde de Italianen en Oostenrijkers gezamenlijk gebruik te maken van ge meenschappelijke openbare nutsbedrijven, zoodat de opgewekte electriciteit in dit ge bied gezamenlijk gebruikt zal kunnen worden? Ik doe hun-beiden dit voorstel". De inwoners van Tyrol, aldus Bevin, hebben het recht gehoord te worden op de Parijsche vredesconferentie. Ten aanzien van de grensmoeilijkheden zeide Bevin: „Dg pogingen om Europa te verdeelen in vele onafhankelijke staten brengt mij werkelijk tot wanhoop bij mijn pogingen om in Europa een redelijke economische ordening tot stand te brengen. Wij wisten zelfs niet of wellicht ook Oostelijk Oosten rijk afgesneden zou worden. De situatie is op het oogenblik zeer delicaat, en de gang van zaken maakt, dat men zich afvraagt wat het uiteindelijke fait-accompli zal zijn". Over Triëst zeide hij: „Indien ge een wederopstanding van Duitschland en in het bijzonder van Pruisen, wilt voorko men, voel ik mij aangetrokken door het denkbeeld het Europeesche handelsver keer meer naar de Middellandsche Zee dan naar de Oostzee te richten. Indien Zuid-Duitschland en Oostenrijk en de staten, die daar in de nabijheid liggen, er toe gebracht zouden kunnen worden, zich te richten naar een haven der Vereenigde Naties als Triëst, zie ik in de toekomst groote mogelijkheden voor een economi sche éénwording in dat gebied". ELF SCHEPEN GEZONKEN BIJ BIKINI. Naar verluidt, zijn tengevolge van de explosie der atoombom bij Bikini elf schepen gezonken. De strekking der van Bikini verzonden telegrammen is volgens Reuter: „Dit is de meèst doodelijke en grandiooze bom van allemaal. Het ziet er naar uit, dat de dagen van onze hedendaagsche oorlogsschepen geteld zijn". Radio New York meldt voorst, dat ra dioactiviteit nog steeds een nader onder zoek van het gebied der proefneming ver hindert. Het is mogelijk, dat 4 duikbooten eveneens gezonken zijn. Vervolgens wordt nog gemeld, dat bij een volgende proefneming in het komen de jaar een atoombom op groote diepte in den oceaan tot ontploffing zal worden ge bracht. NIEUWE PLANNEN VOOR PALESTINA. Het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat Byrnes twee alternatieve plannen voor de oplossing van het Palestijnschc probleem heeft ontvangen. De plannen zijn ontwor pen door een Anglo-Amerikaansche ka binetscommissie. Nog vóór zijn vertrek naar Parijs (a.s. Zaterdag) zal Byrnes de plannen met president Truman bespreken. Ofschoon de plannen pas na het overleg met Truman zullen worden gepubliceerd, weet de „Chicago Sun" reeds mede te dee- len, dat 40% van het Palestijnsche gebied een autonome Arabische provincie zal worden en 15% een zelfbesturende Jood- sche provincie. Het overblijvende deel het gaat hier om een gebied in het Zuiden van het land zal na een nader onder zoek aan een van de beide eerstgenoemde provincies worden toegevoegd. Een ronde tafel-conferentie. Namens de Britsche regeering zijn gis teren uitnoodigingen verzonden door de Britsche ambassadeurs en diplomatieke vertegenwoordigers in het Midden-Oosten aan vijf Arabische landen, en belangheb bende partijen, in Palestina, zoowel Ara bieren als Joden, om deel te nemen aan een ronde tafel-conferentie over de Pa lestijnsche kwestie, welke in Londen zal worden gehouden. Er is nog geen datum vastgesteld voor de opening van de con ferentie TRUMAN STAAT ACHTER HET PLAN VAN BARUCH. President Truman heeft op een perscon ferentie verklaard, dat hij ondanks de op positie van de zijde der Sovjet-Unie ach- iT-e het plan van Baruch voor een interna tionale controle op de atoom-energie staat. AUDIËNTIE BISSCHOP v. HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 31 Juli géén audiëntie verlee nen. Wij zullen vanavond, zooals gebruike lijk, uitslagen gemeenteraadsverkie zing aan onze bureaux publiceeren op borden en door een luidspreker. Op het bureau van de „Leidsche Courant" ligt de passagierslijst ter in zage van het nu „Sloterdijk", dat verm. op 31 Juli te Rotterdam aan komt. ooooo WEERSVERWACHTING °o°°t 8 tot Zaterdagavond g Toenemende bewolking met reeds g g hedenavond of vannacht plaatselij- o o ke onweersbuien, die met hagel en 8 o met rukv/inden gepaard gaan en o o afkoeling brengen. Veranderlijke o wind, tijdelijk omgaand naar 't W. 000000000000000000000000000000000000000

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1