SPORT RADIO OMGEVING STADSNIEUWS Sn den Kaleidoscoop BUITENLAND RECHTZAKEN PAARDENSPORT Zondagmiddag werden in de zwemin richting „de Zijl" de Leidsche zwemkam- pioenschappen verzwommen, Deze wed strijden, door de Leidsche Zwemclub ge organiseerd ter gelegenheid van haar 60- jarig bestaaq, ziJn uitstekend geslaagd, mede dank 2Ïj het prachtige zomerweer. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was zeer groot en van begin tot ein de heeft men de sportverrichtingen met veel interesse gevolgd. Na een kort openingswoord door den voorzitter mr. H. R. Goudsmit en een feli citatie van den heer B. J. Moolenaar, die tevens den wensch uitte, dat deze wed strijden mogen bijdragen tot meerderen bloei van de zwemsport, namen de wed strijden een aanvang. De uitslagen luiden als volgt: 50 M. borstcrawl dames: 1. D. Stomps (P.) 35.6 sec., 2. T. Sjardin (Z.) 39, 3. J. Hanselaar (LZC) 40. 100 M. borstcrawl heeren: 1. G. Kikkert (Z.) 1.12.2, 2. C. Stomps (P.) 1.12.3, 3. J. Prevoo (Z.) 1.13. 50 M. schoolslag dames: 1. L. Mens (LZ C) 44 sec.. 2. J. Caspers (P.) 44.8, 3. B. v. Gastel (P.) 46. 50 M. rugslag dames: 1. L. v. Veggel (Z.) 43.6, 2. D. Stomps (P.) 43.7, 3. E. Bakker (Z.) 47.1. 100 M. schoolslag heeren: 1. W. Stomps (P.) 1.29, 2. C. Stomps (P.) 1.33, 3. F. v. Sissem (LWV) 1.35.1. 100 M. rugslag heeren: 1. H. de Tombe (Z.) 1.24.7, 2 J. v. d. Reyden (LZC) 1.31, 3. F. Wiesing (P.) 1.32. 3 X 50 M. wisselslag dames: 1, Zijl I 2.13,8, 2. Poelmeer 2.14. 3. LZC 2.16. Idem heeren: 1. Zijl 1.47.1, 2. Poelmeer 1.51.8, 3. Poelmeer II 1.55. 5 X 50 M. borstcrawl dames: 1. Zijl 3.35, 2. Poelmeer 3.36.8. Idem heeren: 1. Zijl 2.42.5, 2. Poelmeer 2.48.3. 3. LZC 2.51.4. 200 M borstcrawl heeren: 1. J. v. d. Rey den (LZC) 3.18, 2. A. L. v. Ingen Schenau (P.) 3.28.4 ZwitserlandNederland. In een inter nationalen zwemwedstrijd, welke Zondag te Bazel plaats had, heeft Nederland met 79 punten over Zwitserland (65 p.) gezege vierd. KORFBAL. DE KORFBALPROPAGANDA IN ENGELAND. Zaterdag vergaderde het bestuur van den Kon Ned. Korfbalbond te 's-Gravenhage. De hoofdschotel van de agenda vormde de verdere ontwikkeling van de plannen voor de voortzetting van de Engelsche actie na de zoo juist geëindigde tournée der demon stratie-ploegen in Midden en Zuid-Enge- land. Een gezelschap van ongeveer 40 En- gelsche onderwijs-autoriteiten en sportbe oefenaren is uitgenoodigd van 12 tot 24 Augustus eerstkomend de gast te zijn van den K.N.K.B. In een te Zeist daarvoor spe ciaal in te richten kamp zullen deze da mes en heeren een opleiding ontvangen, welke hen in staat zal stellen het korfbal spel in Engeland te onderwijzen en als lei der of als scheidsrechter op te treden, zoo wel voor de op te richten en nog te vor men clubs alsook op de scholen. Een vijf tiental prominente Nederlandsdhe speel sters en spelers zal worden uitgenoodigd in het kaïmip bij deze vooroefeningen behulp zaam te zijn. De competitie 19461947 zal niet aanvan gen op 8 September, zooals aanvankelijk was bepaald, doch op 15 September. LAWNTENNIS. WIMBLEDON-TENNIS TE NOORDWIJK. Onder buitengewoon groote belangstel ling zijn Zaterdag de eerste partijen ge speeld van den wedstrijd tusschen ge mengde Australische en Nederlandsche ploegen te Noordwijk. In de eerste partij bleek de Australiër Brown, hoewel hij niet dat flitsende spel gaf van Wimbledon, te sterk voor van Swol, die lang zijn sterkste spel niet speelde. De Australiër won met 6—3, 61. Zijn merkwaardige dubbelhan- dige forehand had meermalen succes. In de tweede partij bleek Wilton buitenge woon op dreef tegen Pails. De 'Australiër was echter op den duur te sterk en won met 8—6, 6—2. In het dubbelspel zegevierden de Austra liërs Brown en Harper met 62, 63, 3—6 97 over Rinkel en van Swol. Rinkel was meer dan eens de meest brilliante speler van het veld. In de vierde set kwamen de Ned. spelers op 41, doch daarna ontwik kelden de Australiërs zülk een goed aan vallend spel, dat zij met 97 wonnen. De laatste twee games waren love-games. Onder ongekend groote belangstelling uit alle deelen van het land werden giste ren de wedstrijden te Noordwijk met deel neming van de Australische spelers voqrt- gezet. Van Swol was wederom niet in zijn bes ten vorm en daardoor kreeg Harper zijn revanche voor Wimbledon met 61, 3—6, 61. De Nederlandsche speler was on vast en miste kansen. De Australiër ser veerde herhaaldelijk uitstekend en plaatste scherp. De voornaamste partij, die tusschen de beide Australiërs Brown en Pails, bracht een teleurstelling daar Pails reeds in de eerste game, waarin uitstekend gespeeld werd, niet fit werd. Hij speelde zichtbaar gehinderd door, doch moest bij 61, 32 voor Brown opgeven. De laatste had nu en dan schitterend spel gegeven, doch alleen bij vlagen. Het heeren-dubbelspel waarin Brown voor Pails inviel, had tenslotte tot resultaat dat Brown en Rinkel langer noo- dig hadden om van Harper en Wilton te winnen dan vermoed was: 75, 46, 46, 6—4. 6—3. voor Dinsdag. HILVERSUM I. 8,20 K R.O. Pluk den dag en herhaling Lichtbaken: 10.10 Gr. platen; 11.30 Als de ziele luistert; 12.05 Pianorecital; 12.30 Lunchconcert; 12.45 Reportage opening Staten Generaal; 16.De Zonnebloem; 16.55 Viool en piano; 20.15 Radia Philh, orkest. HILVERSUM II. 8.25 Gram. muziek; 10.35 Ensemble Jet ty Cantor; 11.30 Piano-recital; 13.30 Vaude ville orkest; 15.30 Oratorium Jeanne d'Arc au bticher: 17.Paul Goodwin, viool en piano; 18.25 Cesar Franck cyclus; 19.30 „Les gars de Paris"; 20.05 Radiorevue. Courses te Alkmaar. De uitslagen van de gisteren te Alkmaar gehouden drave rijen luiden: Prijs van Warmond: pr ij zendraverij over een afstand van 2040 M. 1. Jenny Sister, ber. W. H. Geersen, tijd 3 -min. 14.2 sec., km.tijd 1 min. 36.1 sec.; 2. John D; 3. Koh In Noor. Prijs van Leiden: handicapdraverij over een afstand van 2000 M.: 1. Freddy Scott, ber. de Graaf, tijd 3 min. 04.3 sec., km.tijd min. 31.3 sec.; 2. Abdullah Scott; 3. Al- louez. Prijs van Oegstgeest: prij zendraverij over een afstand van 2040 M.: 1. Gratie Hanover, ber. D. Leeuwenkamp, tijd 3 min. 05 sec., km.tijd 1 min. 29.8 sec.; 2. Hen- drika D; 3. Don Brewer. Prijs van Lisse: heat-prijzendraverij over een afstand van 1640 M. Totaal: i. Joe Axkit, ber. W. H. Geersen; 2. Farida; 3. Eton Brewer. Prijs van Hillegom: prijzendraverij over een afstand van 2040 M.: 1. Guy Hanover, ber. W. H. Geersen, tijd 2 min. 56 sec., km. tijd 1 min. 26.3 sec.; 2. Frits van Sillador; 3. Edelman. Prijs van Sassenheim: kortebaanjSrijzen draverij afstand 690800 M. Finale: 1. Ju Ju. br. J. Ham, tijd 1 min. 1.1 sec.; 2. Guy Hanover; 3. Boyke Norton. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Anna Catharina Maria, d. van M. Brauns en M. Griffioen; Goverdina, d. van W. Th. den Daas en G. van Rijswijk; Pieter Jan Hermert, z. van P. J. H. Ver kade en J. de Koning (geb. te Leiden); Wim, z. van T. Bennemeer en J. H. Musch; Cornelia Catharina, d. van H. L Bruning en C. A. Brandt; Clazina Petronella, d. van P. K. van den Houten en C. Niehof; Mat- thijs Willem, z. van W. N. van der Pol en J. P. Rietveld; Johannes, z. van J. de Lange en G. de With. Ondertrouwd: C. A. der Bliek 28 j. te Apeldoorn en J. van Arkel 29 j.; A. G. Brand 21 j. en J. de Kleer 21 j.; B. Belt 28 j. en N. H. Beenakker 23 j. Gehuwd: J. N. Redegeld 37 j. en J. A. van Zundert 31 j.; W. C. van der Bijl 32 j. en M. van Dolder 28 j.; A. Osté 46 j. te Koudekerke en M. Belijenberg 28 j.; C. Goedhart 32 j. en P. Vis 31 j.; C. Mur 24 j. te Mijdrecht en A. H. N. Heenk 20 j. Overleden: Teunis Dirk Hagen 3 j.; Wil lem van Dam 71 j., geh. met W. de Vos; Kornelis L. van der Pouw 6 j.; Theodorus Vrisekoop 29 j. (overl. te Leiden); Marijtje Cornelia Verkade 76 j., gehuwd met J. Vonk; Maas van Dijk 69 j., gehuwd met G. Zuijdam. HAZERSWOUDE Wilhelmina-vereeniging. Onder groote belangstelling vond op 18 Juli een alge- meene ledenvergadering plaats van de Wil- helminavereeniging. Op de agenda kwam als punt van behandeling voor: Be stuursverkiezing. Gekozen zijn de volgende heeren L. A. J. Jacobs, voorzitter; J. van Elk, secretaris-penningmeester, A. Dors man, P. Olierook, C. Timmermans, A. Ver heul, B. de Vogel. Dank zij de activiteit van enkele leden, is de ledenaanwas een groot succes geworden. Ruim 400 personen heb ben zich als lid opgegeven. HILLEGOM Jubileum Pastoor B. van Leeuwen. Het zilveren Pastoraat van Pastoor B. van Leeuwen van de St. Josephparochie is na een schitterende kerkelijke viering besloten met een reeks van 4 feestavonden voor de parochianen in hotel „Flora". Een gemengd koor, gevormd door alle parochiekoren, zong voortreffelijke liederen onder leiding in den heer Kakebeeke. Declamaties en reidansen werden keurig uitgevoerd. Een tooneelspel in 2 bedrijven van Godfried Bomans „Een eeuw achter" wérd onberispelijk gespeeld. Na de pauze werd opgevoerd de revue: „Waar blijf je nou?" die 22 jaar geleden tallooze malen met groot succes werd op gevoerd in verschillende gemeenten in de omgeving ten bate van de kerk, thans ech ter aan den tegenwoordigen tijd aangepast. Deze revue is ook nu weer een groot succes geweest. De St. Josephparochie kan met groote voldoening op dit mooie Pastoorsfeest te rugzien. NIEUWKOOP Geboren: Cornelia Johanna Maria, d. van A. J. Balvert en A. C. Douven; Willem, z. van T. v. Lith en A. v. LithjEngelbertus Antonius Geradus, z. van J. Hoogerwerf en B. H. A. Pouw; Jacoba Maria, d. van J. M. Groenendijk en M. Pieterse. Overleden: J, de Bruyn, wedr. van J. K, de Groot. NOORDWIJK HEROPENING VAN DE NOORD- BOULEVARD. Het was Zaterdag voor Noordwijk aan Zee een heugelijke dag. De Noord-Boule vard werd met eenige plechtigheid feeste lijk heropend. Hoewel de vernielingen aan deze badplaats, in vergelijking met die in andere van weinig beteekenis waren, was het na de bevrijding toch ook weer niet zoo, dat het badleven onmiddellijk kon worden hervat. De Duitschers hadden, met het oog op de van zeezijde verwachte in vasie, een muur gebouwd op de boulevard; voorts hadden zij er versperringsblokken geplaatst. Op initiatief van ir. G. Roos, tot voor kort directeur van het streekbureau Rijn land van den dienst voor den wederop bouw te Katwijk werd na de bevrijding een plan ontworpen, om de boulevard, nu zich de gelegenheid voordeed, schooner te laten verrijzen. Was de boulevard voor den oorlog zes meter breed, thans heeft men hem, gebruikmakende van den versper ringsmuur (welke men heeft laten kante len) en de betonnen versperringen, een breedte kunnen geven van 21 meter waar van 9 meter voor den rijweg. Op uitnoodiging van het comité tot her opening van den Noord-Boulevard, hadden zich Zaterdagmiddag vele genoodigden verzameld op het terras van restaurant „De Zeeleeuw", vele badgasten en belang stellenden op den boulevard zelve. De vlaggetjes en bloemen gaven het geheel een fleurig aanzien op dezen zomerschen namiddag. De voorzitter van het „comité tot her opening van den Noord-Boulevard", de heer Wenckebach, sprak de genoodigden en belangstellenden toe. Vervolgens voer de mr. C. Punt, waarnemend burgemees ter, het woord. Spr. schetste het ontstaan van den boulevard in den huidigen vorm. Hij bracht dank aan de verschillende in stanties, die dit herstel hadden mogelijk gemaakt en speciaal aan ir. Roos. Met leed wezen herdacht spr. den omgekomen medewerker aan den herstelarbeid: A. Sas te Aerdenhout. die, bij de vervulling van zijn plicht, onder een betonblok werd ver pletterd. Het gemeentebestuur heeft besloten een comité in het leven te roepen tot steun aan de hulpbehoevende weduwe van den omgekomene. Spr. richtte zich, nadat allen eenige oogenblikken stilte in acht hadden geno men ter herdenking van don heer Sas, tot den Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper. Spr. verzocht de echtgenoote van den Com missaris der Koningin het over den boule vard gespannen lint te willen doorknip pen. Mr. Kesper hield eerst nog een korte toespraak, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat wederom een deel van de wederopbouwwerkzaamheden in Neder land met succes is bekroond. Men denkt in Nederland soms wel eens. aldus spr., dat het met den wederopbouw en het herstel niet zoo vlot gaat, maar bij nader inzien zal men toch moeten toegeven, dat er sinds de bevrijding zeer veel tot stand is ge bracht. Dat is ook de meening van vele buitenlandsche bezoekers. Spr. wenschte Noordwijk aan Zee geluk met de heropening, welke, naar hij ver trouwde, gevolgd zal worden door een al- gemeene wederopleving van de plaats zel ve, die daardoor een parel onder de bad plaatsen aan de Noordzeekust kan worden. Mevrouw Kesper knipte vervolgens het lint door, waarna het gezelschap over de boulevard liep, gevolgd door een korte op tocht. bestaande uit muziekkorpsen, rui ters en een wagen van den reddingsdienst. WOUBRUGGE Geboren: Teuntje, d. van P. Nap en M. Nap-Kammeraad; Jacob, z, van A. W. Buntsma en S. Buntsma-Vrolijk. Ondertrouwd: J. Breedijk 32 j. en B. M. Visser 23 j.Th. J. van der Wereld 24 j. en F. F. van der Voorn 24 j. Getrouwd: P. G. van Luiing en I. M. Hoogendoorn. Overleden: P. Zeilstra 79 j. wedn. van A. van Iperen. Vertrokken: L. van Rozendaal naar 's-Gra venhage; S. T. A. van der Laan naar Zoe- terwoudc; M. J. van der Laan naar Alke made; M. C. Pleit naar Rotterdam. ZOETERWOUDE Aanbesteding. Zaterdagmorgen 11 uur had in het Patronaatsgebouw dc aanbeste ding plaats voor den bouw van 14 arbei derswoningen aan den Schenkelweg voor de R.K. Woningbouwvereeniging „Sint Willibrord", architect A. H. J. Paardekoo- per te Oegstgeest. Ingekomen 17 biljetten: L. J. Bosman en Zn. 188.500, Gebr. van Duijn, Noordwijk 197.000, J. v. d. Eist- hout, Scheveningen f207.250, Fa. v. d. Geer en Stuifzand, Leiden 184.600, Fa. Groen en Bregman, Benthuizen f 192.900, H. C. Heemskerk. Leiden 187.300, Fa. E. Hulsbos en Zon., Zoeterwoude f 189.533, D. C. van Kins, Langeraar 218.000, Fa. de Lang. Leiden 192. 528, J. van Noort, Bent huizen 185.640, Gebr. Oosterom, Warmond 187.780, J. J. Rodewijk, Zoeterwoude 184.620, L. Schroder, Wassenaar f 192.000, A. van Straten, Gouda f 197.100, Gebr. den Ouden, Oegstgeest f 184.900, Fa. Voordouw, Zoeterwoude f 195.000, J. Weber, Rijswijk 185.580. Begrooting 182.500. Voetbal. Hedenavond speelt een elf tal van 't Watertje tegen een elftal van het Dorp. ZIJN UITVINDING DEUGDE NIET. Te Moskou is dezer dagen overleden prof. Alexander Bogomoletz in den ouder dom van 65 jaar. Hij was de uitvinder van een serum, dat een versterkende invloed op het cellen- weefsel moést hebben en dus een lang leven zou moeten bewerkstelligen. Het serum is op groote schaal op oorlogs gewonden toegepast. Hopelijk met meer succes? HET „BEHOUDEN HUYS". Het Sint Franciscus Liefdewerk alhier heeft gisteren officieel haar even ten Noorden van Noordwijkerhout gelegen bui tencentrum „Het Behouden Huys" in aan wezigheid van vele genoodigden geopend. Nadat het gezelschap in autobussen was gearriveerd werd het eerst door leden van den S.F.L.-staf rondgeleid over het inder daad prachtig gelegen terrein. Daarna verzamelde men zich bij „Het Behouden Huys" ter onthulling van een gevelsteen. In een geestig toespraakje schetste de aalmoezenier, de weleerw. heer pater Duyn. stee, de moeilijkheden, die ondervonden waren bij het verkrijgen van dit buitencen. trum. Spreker dankte allen, die hun mede werking hadden verleend, vooral de heeren hoofdingenieur Stöve en ir. van Munster van Radio Nora, waarvan de laatste aanwe zig was. Nadat mevr. van Munster den ge velsteen onthuld had, sprak pater Duynstee nog de hoop uit, dat het huis inderdaad een „Behouden Huys" zou blijken te zijn en dat het S.L.F. er zou mogen overwinteren. Aan mevr. van Munster werden vervolgens bloemen en aan diverse andere medewer kers van Radio Nora een blijvende herinne ring aangeboden. Namens de moeders der S.F.L.-jeugd bood mevr. Koele wijn een schilderij aan ter verfraaiing van het interieur. De weleerw. pater Louwe wenschte het geheele S.F.L. geluk met dit schitterende buitencentrum en bracht vooral hulde aan den onvermoeiden ijver van zijn collega pa ter Duynstee, dien hij den „modernen pa ter" noemde en ten voorbeeld stelde aan ieder, die op de een of andere manier werkt voor de jeugd. Na de hierna volgende vlaghijsching maakte het gezelschap een rondgang door het huis en werd de keurige inrichting van keuken, kapel, slaapzaal etc. bewonderd. Tot slot was men nog geruimen tijd gezel lig samen in de stafkamer, terwijl ds leia sters zorgden voor thee. Hierna werd de terugtocht aanvaard. WIE MIST EEN KIND? Sinds Zaterdagmiddag 4 uur verblijft aan het bureau van politie een knaapje volgens eigen opgave genaamd Wim v. d. Burg, ge boren 22 Juli 1939 en volgens zijn opgave wonend in de omgeving van de Petruskerk. Hij zou voorheen ook in Den Haag ge woond hebben. Signalement: blauw blousje, bruin broeqje, witte katoenen kousjes, zwarte lage schoenen, blond haar, bruine oogen, gezonden bruine gelaatskleur. De C. v. P. verzoekt ieder, die inlichtin gen kan geven over identitiet en herkomst van het kind, inlichtingen te verstrekken aan het bureau van politie, afd. Kinderpo litie, Zonneveldstraat. Jan Engelman is een van onze beste dichters en men kan hem gerust de vertaling toevertrou wen van de tekst van den beroemden Mattiheus-Pas sion van Bach Het stuk Nederlandsch dat hij daarbij levert kan een verrijking worden van onze Nederlandsche taal, maar daarbij blijft het dan ook. Want de opzet om straks de Mattheus- Passion niet in het Duitsch, maar in het Ne derlandsch te laten uit voeren. is een krankzin nig idee. Iedereen die ook maar iets van minziek afweet en die ook maar iets van muziek kan ge nieten, weet dat hier tekst en muziek bii el kaar behooren, met el kaar zijn vergroeid en dat een vertaling niet alleen afbreuk kan doen, maar zelfs de totale muzikale sfeer bederven en uiteen rukken. Bach kan er toch zeker niets aan doen, dat er zoo'n misdadiger als Hit- Ier na hem aan het be wind is gekomen? En Bach heeft het toch.niet op zijn geweten, dat het Duitsche volk zooveel ploerten heeft voortge bracht? Deze opdracht van den vorigen minister van On derwijs. Prof. v. d. Leeuw, is een miserabel sluitstuk van zijn amb telijke periode, en een onverantwoordelijk toe geven aan de groote schreeuwers die ieder ge voel voor onderscheid missen. In „De Linie" heeft een geharnast artikel gestaan van een luitenant der Ma rine. waarin ongezouten op de a-sociale en a de mocratische tekortkomin gen werd gewezen bij de leiding van de Marine. De „Nieuwe Nederlan der" heeft daarop gerea geerd met een groote kop „Een Roomsche rel?" Dit is zeer typeerend voor dit blad. „De Nieuwe Neder lander". U moet n.l. we ten, dat de hoofdredac teur van Walsum één van de groote mannen is van de N.V.B. U weet wel, volgens het recept „alles en allen één". En dan liefst met de toevoeging: „geen hokjes en schot jes". En daar komt me dit exemplaar van de „Nieuwe Nederlander" en gaat de aanklacht pro- beeren teniet te doen door de suggestie van „een Roomsche rel?", als of het hier alleen om Roomsche jongens gaat. Alsof er geen Christelijke ouders zijn, Hervormden, Luthersche, Doopsgezin de. die ook graag een fat soenlijke leiding zien ge geven aan hun kinderen. Is het soms een Room6ch belang, dat wij een ma rine hebben, in alle op zichten perfect in orde? Is het soms een Roomsch belang, dat de eer van de Nederlandsche marine hoog wordt gehouden? Wij Roomschen, zien dat als een Nederlandsch be lang, dat iederen Neder lander aangaat, of hij Jood. Protestant of Ka tholiek is. Wü zien het als het belang van het heele Nederlandsche volk dat onze jongens in le ger en bii de marine uit stekend worden verzorgd en goed en degelijk wor den opgevoed, en wü be danken er voor om onze Nederlandsche jongens te laten verpesten. En dat is geen Roomsch, maar dat is een Nederlandsch belang. Maar de „Nieu we Nederlander" heeft zichzelf nu in een hokje gezet en als ze er het etiket opplakken, e „be- kiompen", dan is dit nog wel erg zacht geschre ven. De geteisterde gebieden moeten het nu aanzien, dat de weinige huizen die worden gebouwd en de andere die worden opge lapt, onafgewerkt blij ven staan, want de bouwvakarbeiders sta ken. En dit keer wordt dc staking niet geleid door de Eeuwige Vecht Club, maar door onze be proefde organisaties. Het college van Rijks- bemiddelaars schijnt een zeer eigenwijs standpunt te hebben ingenomen en wil dat standpunt nu ook tegen alle advkizen in, doordrukken. De onbil lijkheid, of liever de on rechtvaardigheid van de beslissing door dit col lege genomen is blijkbaar zóo groot, dat de vakbon den die in het afgeloo- pen jaar getoond hebben hun moeilijke verant woordelijkheid ten volle bewust te zijn thans als laatste wapen ter verde diging de staking heb ben aangegrepen. We hopen, dat de Re geering met het eigenwij ze standpunt der Rijks- bemiddelaars korte met ten maakt. In België zal men op nieuw een regeering gaan vormen. Blijkbaar weer zonder de katholieken. En zooals men het in socia listische en communisti sche kringen voorstelt, zou deze samenwerking, met de Katholieken on mogelijk zijn vanwege hun standpunt in de ko ningskwestie. Dit is maar gedeeltelijk juist. Want van Acker, de leider der socialisten, heeft ver klaard. dat met de Ka tholieken in een regee ring op dit punt wel tot overeenstemming was te geraken. Zoo is het. Maar er is een andere eisch, die de Katholieken hebben ge steld. En over dien eisch praat men liever niet. De Christelijke Volkspartü iri België heeft n.l. ge- c-ischt, aat per 1 Januari 1947 aan alle vrouwen in België het kiesrecht wordt verleend. Maar daar moeten èn sodalis ten èn communisten niets van hebben, omdat ze te recht vreezen, dat de vrouwen, ook van de „rooden", wel eens blijk konden geven over meer gezond verstand te be schikken dan hun weder helften. Maar met even groote brutaliteit redeneeren so cialisten en communisten over de democratie het Belgische volk. De Kaagwcek is ge houden en het weer was goed. Bü tijd en wijle het zelfs fleurig op het water en aan belangstel ling ontbrak het niet. Zelfs de Prinses èn de drie Prinsesje kwamen van zon, wind en water genieten. Dan was er nog iemand, die de aandacht trok doordat hij in tegen stelling met vele anderen zoo goed als geen kleeren aan zijn lijf droeg. Tot groote ergernis van tal- loozen. die dit bemerk ten. Ieder mensch heeft plichten van fatsoen en hoe hooger men geplaatst is. des te zwaarder is de verplichting die uit die positie voortvloeit. Iedere Nederlander en daar valt voor niemand een uitzondering te maken moet aan het moreel her stel van ons volk mee werken. REVOLUTIE IN BOLIVIA. Bolivia is &én van die Zuid-Amerikaan- sche republieken, waarin revoluties even talryk zün als de kabinetswiselingen in Frankrijk. Op het oogenblik is er weer één uitgebroken. Wat er precies aan de hand is, wete men niet. Volgens sommige be richten is de rogeering omver geworpen en de president Villarroel vermoord; volgens andei-e berichten is hü slechts gevlucht. Weer andere berichten zeggen, dat de op standige beweging onderdrukt is en aan honderd personen het leven heeft gekost. Honderd vijftig personen werden volgens deze informaties gewond. WOELIG CHINA. Wat er precies in het onmetelijke „He- melsche Rük" gebeurt, is vaak een groot raadsel. Thans schijnen er weer groote gevechten aan den gang te zijn. Van de zijde van de regeering te Nanking wordt vernomen, dat 120.000 man communisti sche troepen een „grootscheepsch offen sief" hebben ingezet in Noord-Kiangsoe, met het doel een aanval te ondernemen op Nanking en Sjanghai. De communisten van hun kant beweren, dat meer dan 14 legers der Kwcmintang met 100 vliegtuigen en tanks gereed staan om den strijd in de van de Japanneezen bevrijde gebieden in Noord-Kiangsoe te beginnen. Vice-admiraal William Blandy, bevelheb ber der Amerikaansche strijdkrachten voor de atoombomproeven, heeft medegedeeld, dat het aantal dooden onder de dieren, die de eerste atoombomproef hebben meege maakt, gedurende de laatste dagen van 15 tot 25 pet. is gestegen en dat 33 percent der overlevenden nog in levensgevaar verkeert. Volgens den Amerikaanschen vlootcom- mandant Shields Warren zijn er aanwijzin gen, dat penicilline en bloedtransfusie een gunstige uitwerking hebben op aan radio activiteit blootgestelde dieren. Varkens, geiten en andere dieren, die onder den in vloed van de gammastralen staan, blijken „geen werkelijke pün" te hebben. Dit be vestigt de waarnemingen op menschelijke overlevenden na den aanval op Hirosjima en Nagasaki. Kapitein Warren voegde er nog aan toe, dat de dieren te Bikini, even als dat bü vele inwoners der Japansehe, door een atoombom getroffen steden het geval was, hun haren beginnen te verlie zen. Blykens uitgebracht rapport zijn alle tien leden van de commissie van onderzoek in zake Pearl Harbour, samengesteld door het Amerikaansche Congres, het er over eens, dat de bevelhebbers van leger en vloot op Hawai „in hun verantwoordelijkheid tekort geschoten zyn." Acht van de tien leden meenen, dat wij len president Roosevelt en zijn kabinet ge handeld hebben met „onderscheidingsver mogen, bekwaamheid en vooruitzienden blik". De andere twee leden echter hebben een apart rapport ingediennd, waarin wordt verklaard, dat wylen president Roosevelt, zijn kabinet en het militaire opperbevel te Washington „moeten deelen in do verant- woordelükheid voor de ramp, welke deze vitale basis is overkomen." Laguardia, de directeur-generaal van de Unraa, is op zijn inspectie-reis te Rome aangekomen. Twee leden Van executiepeletons, die ty- dens de oorlogsdagen dienst namen bij de Duitsche politie, zijn door de Rotlerdam- sche Kamer van het Haagsche Bijzondere Gerechtshof conform den eisch ter dood veroordeeld. Het zijn de 28-jarige H. W. Verwayen en de 23-jarige A. de Vries. WIE EEN KUIL GRAAFT VOOR EEN ANDER De 52-jarige beruchte Amstcrdamschc makelaar J. P. Everout, die „uitsluitend om zich te verrijken tijdens de bezetting den vyand volkomen vrijwillig hulp heeft verleend bij het ontrechten van de Jood- sche Nederlanders", zooals een zin uit het lange vonnis luidde, „en door deze immo- reele hulp groote sommen heeft verdiend", is Zaterdagmorgen door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam conform den eisch tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld, waarvan tien door te brengen in een rijks werkinrichting. In deze straf is het lid maatschap der N.S.B. van Everout niet be grepen. Hiervoor zal hij zich alsnog voor het tribunaal hebben te verantwoorden, dat bovendien het recht heeft Everout's bezit tingen verbeurd te verklaren. OUD-ILLEGALE WERKERS BEZORGD OVER VRIJLATING POLITIEKE DELINQUENTEN. De federatie van organisaties oud-illegale werkers heeft in verband met de aange kondigde vrylating van ca. 45.000 politieke delinquenten een telegram gezonden aan den raad van ministers, waarin zij haar be zorgdheid uitspreekt over deze plannen. In het telegram wordt er o.m. op gewezen, dat de huidige dossiers geen volledig beeld geven van de mate van schuld der delin quenten. De vrijlating van' een vastgesteld aantal delinquenten zou er verder toe lei- len, dat ook uit rubrieken van niet-lichte gevallen vrijlating zal moeten plaats vin den, hetgeen de federatie in strijd acht met het koninklijk woord, dat er in bevryd Ne derland geen plaats meer zou zyn voor dezulken. Het uitvoeren van bedoelde vrijlating op korten termijn zal volgens de federatie voorts de wederinschakeling van de vrij gelatenen in het maatschappelijk leven en het toezicht op deze lic^n ondoenlijk ma ken, hetgeen toeneming van de criminali teit en ongewenschte politieke reorganisa tie reeds thans in enkele steden van ons land geconstateerd al of niet in verkap ten vorm, ten gevolge zou hebben. De federatie zegt tenslotte van dezen maatregel te vreezen, dat by oud-Illegalen en de verontruste burgerij de overigens door haar ongewenscht geachte neiging zal ontstaan, eigen rechter in deze te gaan spe len.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3