Kaagweek bracht zon en wind en prachtige wedstrijden Nederlanders veroveren vijf Britsche kampioenstitels Krabbeltjes uit Frankrijk Belangstelling van liet Prinselijk paar Zaterdag.... eenigszins bewolkte lucht, spoedig een regenbuitje en daarna zon en wind en prachtig wedstrijd weer. Het werd een echte ouderwetsche Kaag dag, met interessante wedstrijden en veel, voor dezen eersten dag der nationale wed strijden zelfs zeer veel belangstelling en wat meer zegt: er was de zeer gewaardeer de belangstelling van het Prinselijk paar: Prinses Juliana en Prins Bernhard arri veerden rond 1 uur te Warmond met de prinsesjes Beatrix en Irene. Zij werden met net fraaie motorjacht van mr. E. Menten, penningmeester van De Kaag, afgehaald en naar het zonovergoten Kaag-wedstrijd- terrein gebracht, waar zij ongedwongen en aanvankelijk zonder'door velen opgemerkt te worden met veel belangstelling de ver schillende wedstrijden volgden. Zij waren getuigen van den start der Regenboogklas se, toen niet minder dan 21 van deze fraaie wedstrijdschepen den strijd tegen elkaar aanbonden. En welk een strijd. Als van ouds Hollanders tegen Friezen en alsof dit nog niet genoeg was: ook de Friezen stre den fel tegen elkaar. Dit ondervond Dirk Oppenhuizen van Klaas Vrolijk. Aanvan kelijk had eerstgenoemde de leiding, doch op het fraaie kruisrak DieperpoelNorre- meer nam Vrolijk de leiding over. Maar Oppenhuizen gaf niet op, maakte zeer goed gezien een zeer voordeeligen slag en had opnieuw de leiding. Vrolijk gaf. zich even wel niet gewonnen, vocht zoo lang tot hij dc leiding opnieuw heroverd had en stond de leiding niet meer af al werd hij ook da nig bedreigd door de Hollanders Bergsma en v. d. Velde, die wel Oppenhuizen, doch niet hem konden verschalken. Het werd de fraaiste wedstrijd van den dag. Later ging het Prinselijk paar nog achter de 12 Voetsjollen aan en nam ook hier met belangstelling kennis van de manoeuvres der verschillende deelnemers en deelneem sters, want het was een dame, n.l. mevr Schoen-Stroeve uit Amsterdam, die in de A-klasse den eersten dagprijs in de wacht wist te slepen. De uitslagen luiden als volgt: 45 M2. klasse: 1. Föhn, mej. E. Sijthoff, 2. Benati II. H. Verduyn. Vrijbuiterklasse: 1. Claes Pardous, H. v. Esseh. 2. Jan Brass, J. Dorsman. 12 M2. Klasse A: 1. Aeolus, M. Dudok v. Heel, 2. Mustang, C. Nauta, 3. Mah Jongg. T. H. Scheffers, 4. Piasjager, A. C. Laagwa- ter, 5. Saenden, W. G. Jungschlager. L.Z.C. definitief winnaar van den Lepelaar-prijs De jaarlijks terugkeerende Waterpolo- wedstr(jden om de Lepelaar-prijzen werden Zaterdagavond in de Zweminrichting De Zijl verzwommen dooi* L.Z.C. I en II; De Zijl I en II; Poelmeer I en II en Water vrienden. Zooals ieder jaar was de belang stelling van de zijde van het publiek groot. Het weer hield zich prachtig en elke ploeg, die aan dit tournooi deelnam deed haar best om het te doen slagen." Er werd begonnen met den wedstrijd Poelmeer II—De Zijl II. De rust ging in met blanken stand en Poelmeer wist na de rust de Zijl II te kloppen met 1—0. Vervolgens Poelmeer IDe Zijl I. Rust ging in met 2—0 voor Poelmeer. Rooyak- kers (1). Eindstand 2—2. Prevoo 1, W. v. Weizen 1 doelpunt. L.Z.C. II—L.W.V. II. Rust ging in met 0—0. Eindstand 0— 1 voor L.W.V. II. De Zijl IIL.W.V. I. Hierin speelde L.W. V. geen rol, hoewel de ploeg beter kan. De Zijl II wist dan ook vier doelpunten bin nen te halen (40). De strijd L.Z.C. II—Poelmeer II was iets beter. Boekooi (Poelmeer) wist voor de rust te scoren (0—1). Na de rust wist H. Walenkamp beide zeventallen pp gelijken voet te brengen (11). Hierna kwamen de eerste zeventallen L.Z.C. IPoelmeer I in het water. Voor de rust namen Teegelaar en Lut beiden een doelpunt voor hun rekening (20). Na de rust zijn het Teegelaar, Lut en van der Reijden, dien den stand op voeren tot 50. De Zijl II—L.Z.C. II. Voor de rust wist L.Z.C. II 1 x te scoren, na de rust wierp Arbouw den gelijkmaker in de touwen (1—1). L.W.V. IPoelmeer I. Rust 00. Eind' stand 0—0. Tot slot van dit tournooi kregen wij De Zijl I tegen L.Z.C. I. L.Z.C. behoefde in de zen kamp maar gelijk te spelen en ze was definitief winnaar van den Lepelaar prijs, de Zijl daarentegen moest winnen om aan bod te komen. Dadelijk wordt aan beide zij den flink aangepakt en wij zien schoten van Teegelaar en Lut (L.Z.C.) over en naast gaan. Ook de Zijl laat zich niet onbe tuigd en schoten van J. Blansjaar di; een heele goede part ij-speler en snel is, belan den of tegen paal of lat of de keeper, die terdege op zijn post was, keerde wat hij kon. En zoo ging de rust in. Daarna het zelfde spel. Geen oogenblik gaf een tegen stand de gelegenheid om een normaal schot te lossen. Het einde kwam dan ook met blanke stand. Hiermede heeft L.Z.C. den Lepelaar-prijs definitief gewonnen. Van de tweede zeven tallen mocht Poelmeer II den prijs in bezit nemen. Onder de aanwezigen merkten wij op wethouder A. J. Jongeleen. Idem B: Woelwater, L. H. Hahn, 2. Thun derstorm, W. A. Dwars, 3. Wake, J. Struyk, 4. Ronny II, A. v. Dorp. 5. Spitsmuis, D Boschma. Valkenklasse: 1, Whippet, ir. H. F. Zui- derbaan, 2. Goesting. W. Ritman, 3. Bufra, Duren, 4. Pierewiet, A. Brinks, 5. Windhapper, A. de Man. Drakenklasse: 1. Thalalta, W. P v. Duyl, 2. Goedewind, L. P. Vollebregt, 3. v. Speyk, J. Scheffer', 4. Joy. C. W. Jonker, 5. Bern, B. Maas. 16 M2. eenheidsklasse A: 1. Nix, G. H v. Harten, 2. Simon de Danser, J. P. v. Dijk, 3. Roerdomp III, J. Brunt, 4. Ideaal, H. Mo lenaar, 5. Spall, W. J. de Jongh. Idem B: 1. Corda. D. Eisma, 2. Op Dreef, mej. T. A. Rommel, 3. Cupido, J. Koning, 4. Duysz ter Ghast, mej. B. Brands, 5. Zwal ker. Heeroma. 16 M2. Toerklasse: 1. Roerdomp II, mej. H. Brunt. 2. Watergeest. J. W. Schmidt, 3. Frelisa, T. L. W. Foppen. Pampusklasse met bijzeilen: 1. Zilver meeuw, mr. A. M. v. Dusseldorp, 2. Wilde bras, J. M. Meertens. Idem z. bijzeilen: 1. Windekind. J. H. G. Sievex-ts, 2. Alk. A. Volker, 3. Furie, A. de Groot Jr., 4. Eider. B. Ouwerkerk. Regenboogklasse: 1. Hennie, M. Hendriks. 2. Eelko, W. Bergsma, 3. Duke, J. C. v. d. Velde, 4. De Bruiser, D. Oppenhuizen, 5. Dolfijn, K. Vrolijk. Olympiajollenklasse A: 1. Glipper, D. Kagchelland, 2. Zomerweelde. J. de Jong, 3. Vagebond, Th. v. Helvert. 4. Boroer, P. Velthuys, 5. Magneet, Bob Willems. Idem B: 1 Flossie, H. Lesage, 2. Tih, B. Boeschoten, Black Magic, A. de Wit. 4. Pechvogel, P. Schipper Jr. 12 Voetsjollenklasse A: 1. Phoenix, mevr' M. H. Schoen-Stroeve, 2. Duikelaartje, A. H. Mastenbroek. 3. Tippeltje II, J B. Wie- linga, 4. Mistral, F. Daniels. 5. Whippet, M. Knape. Idem B: 1. Vas-Y. J. W. Verhulst. 2. Hoe- rah, v. d. Wolk. 3. Duimelot, J. W. Oster, 4. Zeepaard, H. v. d. Weiden, 5. Karekiet II. C. Touw. Idem C: 1, Jolly Joker, H. Snoek. 2. Schrijverke, W. v. Bergen. FRIEZEN NEMEN DE LEIDING De derde dag van de Kaagweek zette in met de eerste race van den HollandFries land Regeriboogwedstrijd. Het was de elfde maal, dat de vertegenwoordigende pldegen van Holland en Friesland in deze kamp naast of beter gezegd: achter elkaar kwa men te liggen. Reeds zeven maal hebben de Friezen dezen teamwedstrijd in hun voor deel beëindigd en het wordt dus tijd. dat de Hollanders weer eens toonen. dat zij ook nog kunnen zeilen. Maar dan zal het er in de twee laatste wedsti-ijden anders moeten gaan dan gisteren, want in dezen wedstrijd namen de Friezen een kleinen voorsprong. Kr werd weliswaar zoo nu en dan aardig gekampt, de loefpartijen volgden elkaar soms snel op. maar behalve Bergsma, stelden de Hollanders eenigszins teleur. Men kon ook zeggen, dat de Friezen zich danig de den gelden, want zij wisten de 2e, 3e en 4e plaats te veroveren, waarbij zich tenslotte de 8e en 9e plaats voegden voor 'n geringe puntenvoorsprong. Met 29 tegen 26.1 pnt. staan de Friezen hierdoor aan den kop. Naarmate de dag vorderde, werden de wedstrijden interessantei*, mede doordat een stevige bries voor de noodige spanning zorgde. Dit bereikte wel zijn hoogtepunt in den persoonlijken wedstrijd der Regenboog klasse. waarvoor niet minder dan 24 sche pen den strijd tegen elkaar aanbonden. Eigenlijk teveel voor deze klasse, maar er was niets meer aan te doen. Vroeger zeil den deze schepen in twee afdeelingen, maar bij de gesloten inschrijving waren „slechts" 18 jachten. Daarna meldden zich nog ver scheidene deelnemers aan nadat er Zater dag reeds gezeild was, kon nü niet meer tot splitsing worden overgegaan. Wel poogde het wedstrijdcomité het gevaar rond den eersten boei (Zweiland) wat af te wenden door de baan te verleggen over den Eymers- poel, maar dit hielp niet veel. Het was, na dat de schepen met volle zeilen het Zwei- land waren genaderd, een gedrang en ge schreeuw om „ruimte" van jewelste. Aan varingen en botsingen waren schering en inslag, sommige jachten moesten tweemaal rond om vrijheid te kunnen krijgen. Een der deelnemers nam daarbij een in de na bijheid voor anker liggend Sharpie-jacht je mee, wiens eigenaar nu eens een fijn ori gineel kiekje van dezen grooten strijd wilde hebben. De Sharpie ging om en de vier in zittenden zullen in de verdere opwinding niet veel meer van den interessanten Re genboogwedstrijd gezien hebben. Deze duurde intusschen nog langen tijd voort, want zelfs tot in de tweede ronde was er bij dezen boei nog gedrang. Maar, de Frie zen deden het hier maar wat goed, want Vrolijk en Hendriks namen de twee eerste plaatsen voor hun rekening.... De uitslagen van Zondag zijn: Holland—Friesland Regenboogwedstrijd: 1. 'Friesland 29 p., 2. Holland 26.1 pnt. 45M2. Klasse: 1. Benati II, H. Veruyn, 2. Föhn, mej. E. Sijthoff. Vrijbuiterklasse: 1. Claes Pardous, 2. Jan Brass. 12 M2. Klasse A: 1. Acolus, 2. Mustang, 3. Mah Jongg, 4. Piasjager, 5. Saenden. Idem B: 1. Woelwater, 2. Thunderstorm, 3. Bounty. E. Rolf v. d. Bauman, 4. SpitS' muis, 5. Ronny II. Valkenklasse: 1. Bufra, 2. Whippet. 3. Merlin, Chr. Balder. 4. Emoe, E. v. d. Arend, 5. 't Spul, H. C. Kirkenier.- CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD WoodersonSlijkhuis Z Een der grootste wedstrijden, welke ooit plaats vondc 0 Alle Zondagsbladen zijn opge'ogen 0 r over den gi'coten str'u'd tusschen Woo- U derson en Slijkhuis over de drie mijl 0 op White City Stadium tijdens de A.A. 0 A.-kampioenschappen. De Sunday Q Times schrijft onder meer: „Een der - Q grootste wedstrijden, die hier ooit Q - heeft plaats gevonden. De laatste ron- n de werd binnen de minuut geloopen, rj y het geen bijna niet te gelooven is en 0~" de laatste mül in minder dan 4M mi- nuut". U r Met meerendeel der andere Zondags- U bladen oeschrijft de race als „de beste 0 die hier in ja'-en geioopen is." 0 De Sunday Express schrijft: „Hoe Q geweldig Wooderson's eindspurt ge- Q weest is,wordt bewezen door het feit, Q dat de iaats+e tien yards door hem n werden afgelegd 'n een tijd, die slechts n r een tiende seconde minder was dan undsj Al de: 0 menten voor den Nederlander, ondanks 0 het feit, dat vrijwel geen der Zondags- 0 bladen zich speciaal met Slijkhuis be- Q zighoudt. - Q Volgons dc Sunday Pictorial heeft Q Wint's eindspurt M| leze compli Wooderson zijn tevens compli- oogenblikker lang, dat ik hem nimmer J p zou kunnen kloppen. Deze strijd was U r de spannendste en de mij meest vol- U 0 doening brengende race van mijn ge- jjr heele loopbaan." Q r Wooderson, aldus genoemd blad, was U na afloop vol lol m er het loopen van f) Slijkhu's n n 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 110 110110 11 CD 11 CD Nederland herstelt zijn bi'uggen. Een boog van de voet brug over den Moer dijk, welke afkom stig was van de spooiAxrug, is weer op zijn oude plaats teruggebracht. Tege lijkertijd werd een nieuwe overspan ning, welke door de fa. Penn en Bauduin vervaardigd was, in de vei'keersbrug in gevaren, A.N.P. P. Drakenklasse: 1. Jouy, 2. Sterna, J. C. Tims, 3. Goedewind, 4. Bern, 4. Aemilia, T. Houweling. "1 M2. Eenheidsklasse: 1. Simon de Dan- 2. Rixt, G. de Boer, 3. Thomas de Gauwdief, 4. Nix, 5. Akidi, J. v. d. Horst. Idem A2: 1. Hollands Roem, J. Roem Jr 2. Spall, 3. Roerdomp III, 4. Aqua Birda. M. v. Tok, 5. Hilda V, N. H. v.. Schelven Jr. Idem B: 1. Cupido. 2. Corda, 3. Swalker, 4. Duysz ter Ghast, 5. Aaltje, W. Struys. 16 M2. Toerklasse: 1. Roex'domp II, 2. Wa tergeest, 3. de Tobbe. J. Vonk. Pampusklasse m. bijzeilen: 1. Braassemer- meer. Idem z. bijzeilen: 1. Windekind, 2. Co- ninkskint, G. Pfeiffer, 3. Alk, 4. Eider. Regenboogklasse: 1. Dolfijn, 2. Hennie. 3. Karekiet, Schrijver, 4. Dubbel Dik, Jan Hci- nen. .5. Jan v. Gent. Olympiajollenklasse A: 1. Glipper, 2. Teb II, A. D. Bakker, 3. Zomerweelde, 4. Ara bella, J. Uylenbroek, 5. Magneet. Idem klasse B: 1. Tib,'2. Alvertje, E. J. Coster Jr.. 3. Flossie, 4. Pechvogel. 12 Voetsjollenklasse A: 1. Whippet, 2 No- name, J. Roelvink, 3. Tippeltje II, 4. Fit, B. Colenbrander, 5. Duikelaartje. Idem B: 1. Zeepaard, 2. Jorisz Jol, D. Schoute, 3. Vas-Y, 4. Janus Tulp, J. Paauw Jr.. 5. Duimelot. Idem C: 1. Jolly Joker, 2. Wervelwind, Nederburgh. NEW YORK WIL GEEN DURE PRIJZEN. Terwijl de besprekingen over de prijs- beheersching in de Ver. Staten op het doode punt zijn gekomen, hebben meer dan zeventig organisaties in New York Zaterdag de burgei's opgeroepen om een georganiseerde staking tegen prijsverhoo- ging te beginnen, door geheel en al uit de winkels weg te blijven. Voorts worden minstens tien demonstraties georganiseerd en ook optochten door de luxe-winkel buurten. Alles gaat onder het motto: „Koop uitsluitend de allernoodzakelijkste dingen". NEDERLAND MAG TEVREDEN ZIJN met de prestaties der Nederlandsche ath- letiekploeg, die op White City Stadium gedurende de tweedaagsche wedstrijden om de A.A.A. kampioenschappen vijf titels, twee tweede prijzen en een derden prijs verwierven. Kwalitatief een succes, dat tot de massa spreekt en ongetwijfeld de groote afvaardiging naar Londen gerechtvaardigd heeft. Kwalitatief is echter dit succes niet zoo hoog aan te slaan, aangezien de vijf kampioenstitels behaald zijn op louter EngeLsche athleten polshoog uitgezonderd dus tegen concurrenten, die op de betrokken nummers nimmer hebben uitgeblonken, namelijk discuswerpen, speerwerpen, kogelstooten, kogelslingeren en polshoog. heel veel. Het Engelsche publiek hoopte een waardig opvolger van Wooderson dien titel te zien winnen, maar het heeft heel weinig gescheeld of een niet geheel fit Nederlander had dit voorkomen. Maar ook de Ruyter maakte een fout, welke hem de zege deed kosten. Hy viel Wilson den uiteindelijken winnaar, in den laat- sten bocht aan, geen rekening houdend met den daaropvolgenden korten afstand tot de finish. Want toen zijn aanval faal de en Wilson de leiding hernam, moest de Ruyter buiten hem om de eindspurt pro- beeren in te zetten. Daarvoor bleek de af stand te kort. Hij wierp zich op het laat ste moment nog gelijk met Wilson over de eindstreep. De tijdopnemers noteerden in derdaad een gelijke tijd, 4 min. 17,4 sec. maar de jury van aankomst schonk Wil son den eersten prijs, hetgeen den K. N. A. U.-voorzitter kolonel Paulen ten zeer ste ontstelde, aangezien hij, zooals hij ons verklaarde, in staat was achter de finish te observeeren. dat in elk geval een dead heat geloopenwas, zoo niet een voordeel door de Ruyter behaald was. De heer Paulen aanvaardde echter sportief de be slissing der jury. De vier Nederlandsche kampioenen zijn Brasser discus wei-pen), Lutkeveld (speer werpen), Lamoree (polshoog) en Houtza ger (kogelslingeren) terwijl de Bruyn zijn titel kogelstooten behield. Onze eenige prijs was voor de Bruyn in dscuswerpen. Slijkhuis en de Ruyter gaveu goede kamp De insiders en fijnproevers op athletiek- gebied zullen vermoedelijk liever een over winning op de drie of op een mijl hebben gezien, dan alle bovengenoemde kam pioenschappen tezamen, hetgeen overigens door een der Nederlandsche officials werd bevestigd. Uit de prestaties der Nederlandsche ath leten is komen vast te staan, dat Neder land op dit moment zwak is in sprinters, op de 880 yards, een uiterst nuttig athleet bezit in de Ruyter en het voorrecht geniet een athleet te kunnen afvaardigen, die huizenhoog boven allen uitsteekt, namelijk Slijkhuis. De wedstrijden waarin de Ruy ter en vooral Slijkhuis betrokken waren, leverden dan bok de belangrijkste oogen- blikken van den dag, niet alleen uit Ne- derlandsch, maar ook uit internationaal oogpunt bezien. Heel athletieldievend Engeland zat ge spannen te wachten op den strijd op de drie mijl tusschen Wooderson en Slijkhuis en niet ten onrechte, want hier ontmoet ten elkaar rivalen, die uiterst weinig voor elkaar onderdeden. Wooderson, de tien jaar oudere athleet met groote ervaring tegen den 22-jarigen Slijkhuis, die ondanks zijn jeugd reeds op grootsche prestaties kon terugzien. Het was eerst wat vreemd te zien, hoe Wooderson, die zich sedert kort geheei op den langeren afstand heeft ingesteld, de leiding te zien nemen, reeds even voor dat de n ijl was gelQopen in een tijd van 4 min. 40.6 sec. De Engelschman leek in minder gunstige positie, maar in feite trok hij zoo haxx' aan Slijkhuis, dat de Neder lander in onzekerheid bleef verkeeren, welk moment hij diende te kiezen om het initiatief over te nemen. Intusschen was de twee mijl in 9 min. 23.4 sec. afgelegd en het veld uiteen getrokken terwijl er in feite slechts twee loopers waren overge bleven; Woodei'son en Slijkhuis, dicht achter elkaar. De twee en een kwart mijl werd in 10 min. 33 sec. en de twee en een halve mijl in 11 min. 45,4 sec. afgelegd. Toen gebeurde het onvermijdelijke, maarop het verkeerde moment: Slijk huis nam in den eersten bocht van de laatste ronde de leiding, verkeerd om suc ces te kunnen behalen tegen een Wooder son, wiens eindspurt terecht door al zijn concurrenten gevi'eesd wordt. Onder groot enthousiasme van het con tingent Nederlandsche militairen op White City poogde Slijkhuis de leiding te hand haven, maar Wooderson zette nu zijn be faamde eindspurt in en reeds lang voor dat de eindstreep bereikt werd was Slijk huis geslagen. Een wreede ontgoocheling voor allen, die met zekerheid op een Nederlandsche over winning gerekend hadden, maar toen la ter de tijden bekend gemaakt wei-den, kon Nederland weer fier het hoofdomhoog steken, --ant beide athleten hadden den besten tijd, die ooit hier gemaakt was, verbeterd: Woodex'son met 13 min. 53.2 sec. en Slijkhuis met 13 min. 54.2 sec. waairoede hij zijn recordtijd van 14 min. 9,5 sec., welke hij op 7 Juli te Rotterdam noteerde, wederom verbeterde. De Ruyter was niet in goede conditie. Hij' had den geheelen morgen op bed ge legen omdat hij zich niet wél gevoelde. Dat hij niettemin onder dergelijke om standigheden nog zooveel heeft kunnen presteer en, in de mijlrace, bewijst welk een goed athleet hij is. Zijn tegenstanders waren allen Engel- schen, maar op dit nummer zegt dat juist Toen ik in '39 in Parijs was, zond ik geregeld dag- boekkrabbels naar de Leid- sche Courant. Ditmaal eisebt de papierschaarschte, dat het bij „krabbeltjes" blijven moet. Na zeven jaar opgesloten te zijn geweest in een land, waar men dreigde te stik ken van benauwdheid en ergernis, is het werkelijk een herademing, er weer eens uit te kunnen vliegen en vreemde landen te berei zen. Dat je in het buiten land bent, merk je aan stonds aan de koddig klin kende vraag van den Bel gischen conducteur: „De kaarten zijn allen nagezien alsjeblieft?", je merkt het ook aan het land zelf, aan de smakelooze bouwtrant, soms aan een karakteristie ke kerk of een grandiooze toren. Brussel blijkt weinig gele den te hebben Het is er op vallend stil. Dat kan ech ter wel liggen aan dé tijd' van den dag en het feit, dat we slechts ondergeschikte stations aandoen. Ik erger me telkens opnieuw in Brus sel, nog meer aan de men- schen, dan aan het paleis van justitie, dat zoo hetero geen in deze huizenmassa ligt. De Brusselaars zelf ma ken een smakeloozen in druk, vooral de vrouwen. Zij hebben hun stoere, ge zonde Vlaamsche aard ver speeld, maar ze zijn en blij ven te giof, om Frangaises te kunnen zijn. We sporen nu snel op Frankrijk aan, het weer is aanmerkelijk opgeklaard (in Nederland had het zijn best gedaan, mij het afscheid niet al te zwaar te maken) en ik geniet van de groote, glooiende velden met die romantische boompartijen er tusschen en spoedig van dat merkwaardige schouw spel, dat de mijnstreek biedt, met alom de alsmaar groeiende sintelbergen. Tn Quévy komen de Fransche douaniers in den trein. Ze zijn hoffelijk en volstrekt niet lastig (de Nederland sche en Belgische waren dat evenmin). Spoedig stopt de trein in Feignies, het Fran sche grensstation. Na zeven jaar afwezigheid zijn we weer in ,1a doulce France". Op het eerste gezicht is er niets, veranderd. Men ziet dezelfde menschen, dezelfde Fransche types, geestig, hof felijk, plagerig, met niet zel den een merkwaardige nuch terheid, die soms tot arg waan groeit. Ik heb pleizier in de Fran sche stationnetjes, natuurlijk niet zoo ki-aakhelder, als ze bij ons in Holland zijn, maar toch met iets gracieus in hun typische boogjes, vaak ovei-gi-oeid met een vracht van rozen. Al de oude be kende narrxen passeeren weer de revue: Landrecies, Saint Quentin, Compiègne, Creil. Het is daar een px-ach- tig land, met veel bosschen en heldere riviex*tjeé. Even voorbij Creil is men bezig het hooge, lange viaduct te herstellen. Een medereizi ger vertelt, hoe hij het bom. bardement met eigen oogen gezien had. Er waren negen Amerikaansche bommen' werpers en alle negen bom men waren raak. Nu zijn we spoedig aan het Gare du Nord, nadat we eerst de Basilique de Mont- martre hebben begroet en bewonderd, zooals zij daar grootscth en ietwat exotisch haar gebaar maakt in het licht van de dalende zomer- Op het station zoek ik on middellijk de metro op. En ik hericen weer alles, de trappeh, de groote platte gronden van het metro-net, de loketten en de perrons. Wel vind ik het ook hier op vallend stil (maar het is al over aohten). Toch, zoo gauw de trein daverend is binnengerold en ik me met m'n koffers naar binnen héb geheschen, voel ik me weer opgenomen in het leven van de grootstad. Hier zijn alle typen aanwezig. De opzich tig geschminkte dametjes en de Liefdezuster met haar schuit van een kap, het ne gerinnetje en de kleine Tongkinees, wat verderop een Chinees, scouts, arbei ders, kantoorbedienden. Een oude volksvrouw biedt haar Fransche hart blijkt niet veranderd te zijn. Ik zoek een onderkomen in het „Maison du bon Pas teur", een hotel voor pries ters. Het is, 'helaas, geheel bezet. Men vei"wijst me naar het Hotel de Bretagne et du Canada, Rue Cassette 10, trés i-ecomimandé pour les prêtres". Ik moet dus op nieuw met al mijn koffers op sjouw (een taxi kan niet lijden!) Het is half elf als ik ax'riveer, na wat gezocht te hebben in de donkere, ver stilde straten, waar alles met luiken gesloten is. De eerste, die ik de weg vroeg, bleek een Italiaan te zijn, de tweede was een agent, die me spoedig op dreef bracht. Hier is gelukkig nog plaats. Het duurt niet lang meer of ik duik weg in het uitste kende bed en slaap heer lijk in. DR. HENRI v. ROOIJEN, Kruisheer. Onder matige publieke belangstelling streden gisteren de beste B dames athleten van Nedex-land haar vreedzamen strijd om de nationale titels. Tot daverende presta- ties is het niet gekomen hoewel diverse promoties naar de A-klasse genoteerd wer den. Het organiseerënde Brunhilde had te vens eenige nummers ingelascht voor de Oslo-candidaten waarvan Mevr. Blankers- Koen met een dubbele overwinning op 80 M. horden en 200 M. het meest in het oog viel. Opvallend waren de schamele resul taten van de Leidsche deelneemsters; vaxx Nieuw Brunhilde zagen wij zelfs in het geheel geen deelneemsters. De uitslagen werden: 100 M. Dames A.: 1. Mej. N. Tim mer (Zeeburg) 12 sec.. 2. Mej. Gerda Koud- jjs (Victoria) 12 sec. 200 M. A.: 1. Mevr. F. Blankers-Koen (Sagitta) 25,6 sec.. 2. Mevr. L. Kuipers-Sluitex-s (Sagitta) 26,3 sec. 80 horden A.: 1. Mevr. J. Blankex-s-Koen (Sag.) 11,7 sec., 2. Mevr. Koudijs .(Vict.) 11,9 sec. 100 M. B.: 1. Mej. M. Huizinga (Zeeburg) 12,6 sec., 2. mej. Scheffers 12,8 sec. 200 M. B.: 1. Mej. D. Koster (Palthena) 27 sec., 2. Mej. G. Berkhout (Ada) 27,8 s. 80 M. lxorden B.: 1. P. Stans (Ada) 54,1 s., 2. B. Hendriks (G.A.C.) 13,5 s. 4 x 100 M: 1. Palthena 53,3, 2. Zaanland, 3. Brunhilde, Leiden, 53.8. 4 x 100 M. B.: TT Sagitta 54,1 s., 2. Ada 54,4 s. Hoogspringen B.: 1. Mej. G. de Grooot (Sagitta) 1,485 M., 2. mej. B. Hendriks (Gac) 1.435 m. Vex-springen B.: 1. mej. H. Bos (Ensch. Boys) 5.05 M., 5. F. Kunphers, Brunh.-L.. 4.75 M. Speerwerpen B.: 1. Mej. A. Noord raven (Palthena) 31,89 M., 2. mej. T. v. d. Werf (Sag) 29,56 m. Speerwerpen A.: 1. mej. J. Koning (Gona) 35.45 m., 2. mej. E. Dammers (Zeeburg) 35,18 m., 3. mevr, Meeuwen-Dieben (Brunh. Leiden) 31,41 M. Discus B.: 1. Mej. C. Yfjes (Licurgus) 31,49 m., 2. G. de Jongh (Zaanland) 31.39 m. Kogelstoot B.: 1. mej. M. Lock (Miner va) 9.78 m., 2. mej. C. Schuurman (Zee burg) 9.66 m. Docos. A.s. Zondag oi'ganiseert Shot in Den Haag op de Sintelbaan aan de Laan van Poot de Nationale B-kampioenschap pen, waarop ook enkele Docos-athleten zul len uitkomen. H. Bresser en J. Berbee zul len hun krachten op hoogspringen meten, terwijl L. v. d. Steen op de 1500 M. zal star ten. Ook op de 4 x 400 est. zal een ploeg aan den start vex'schijnen. Het is ontegen zeggelijk een zware wedstrijd, doch wan neer de athleten zich geheel geven, zijn goede resultaten niet onmogelijk. Om 11 uur worden athleten en supporters aan het station verwacht. Arie van Vliet kampioen 50 K.M. In een wedstrijd, die tengevolge van den angst der lange-afstand-specialisten om voor elkaar het „vuile werk" te doen, den sprinters meer kansen bood dan het geval had behooren te zijn, heeft Arie van Vliet na een fonrxidabelen eindspurt het kam pioenschap van Nederland voor beroeps renners gewonnen over de 50 K.M. zonder gangmaking. Dit was het nogal verrassend slot van een vrij bloedeloos gedoe, dat ditmaal stel lig geen propaganda foeteekende voor deze soort wedstrijden. Van de 49 renners die deelnamen, waren aan het einde nog na genoeg allen in de baan. Wel een bewijs dat er heel wat ontbrak aan felheid, initia tief en durf. Enkele uitlooppogingen, in het begin van den strijd ondernomen, vex-dien- den ternauwernoood dien naam, zoo schuchter en weinig doortastend waren zij. De laatste ronde leverde het interessante schouwspel van den heelen strijd op. Van Vliet, die voortdurend óf aan de staart van het peleton had gereden een voor hem begrijpelijke tactiek zag in deze laatste ronde kans, mét Derksen alle „stayêrs" voorbij te komen en op de laatste 50 meter nog af te rekenen met Remkes en Peters. Deze zag zijn harde werken beloond met een uiterst eervolle derde plaats. De uitslag werd. 1. van Vliet, 1 uur 7 m. 30 sec., 2. Remkes, 3. Peters, 4. Derksen, 5. Matena, 6. Boeyen, 7. Ooms, 8, de Best, 9. Motke, 10. Middelkamp. X— Voetballer tijdens wedstrijd overleden. Tijdens den gisteraxiddag gespeelden voetbalwedstrijd PechvogelsHermandad te Rotterdam overleed de linkshalf van Pechvogels, de heer P. L. Schipper vai Oort 'door hartverlamming. De we-drtv was elf minuten aan den gar"*

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2