S)e ftzicbehc Soutcmt „De Vereenigde Staten van Indonesië" OP KORTE GOLF Socialisten weigeren medewerking BINNENLAND Seyss, de verdrukker van ons volk DR STEINBAUER zette vandaag te Neurenberg zijn Vrijdag afgebroken pleidooi ten gunste van Seyss Inquart voort. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat het Nederlandsche volk de Rijkscommissaris als verdrukker beschouwde en hem haatte. Het was volgens Steinbauer de tragiek van Seyss, dat hij, met welke plannen hij ook bezield was, naar Nederland kwam als de vertegenwoordiger van Adolf Hitler en een door de wereld gehaat systeem. „Honderden wetten, verordeningen en besluiten droegen steeds weer zijn handteekening en al waren zij wettelijk nog zoo volkomen correct, toch waren zij in de oogen van het volk steeds maatregelen van den vijand en was Seyss-Inquart de onderdrukker". MAANDAG 22 JULI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10839 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Indië, verdeeld in 4 Staten Tijdens de bijeenkomst van de conferen tie te Malino heeft dr. v. Mook gisteren een samenvatting gegeven van het standpunt, dat door het meerendeel der afgevaardigden wordt gehuldigd. Hij stelde voor, om Indo nesië voortaan „De Vereenigde Staten van Indonesië" te noemen, terwijl de samenstel lende deelen zouden worden aangeduid als „staten", die weer zouden bestaan uit „Autonome gebieden". Dr. van Mook legde er den nadruk op, dat de meerderheid zidh eens had ver klaard met de verdeeling van het geheel in 4 staten, t.w. Java, Sumatra, Borneo en de Groote Oost, waarvan de laatste twee op de conferentie zijn vertegenwoordigd. De kleine Soenda-eilanden, die nog af zonderlijk overleg met dr. van Mook heb ben gepleegd, hebben er ten slotte in toe gestemd, hun voorstel, dat ieder hunner een afzonderlijke staat zou worden, te laten vallen en „autonorhe gebieden" van den „staat der Groote Oost" te worden Met dit land zijn zij thans economisch en ook anderszins verbonden. Op de conferentie werd verder beslo ten een laatste gemeenschappelijke confe rentie voor Borneo en de Groote Oost bij een te roepen, om voor die gebieden een constitutie te maken. De vertegenwoordigers van den Riouw- archipel, Banka en Billiton verklaarden, dat de band van deze eilanden met Suma tra zoo hecht is, dat zij er den voorkeur aan geven, zich niet bij den „staat Borneo" aan te sluiten, doch in een afzonderlijke or ganisatie te blijven, totdat met Sumatra overeenstemming is bereikt. De vertegenwoordiger van Bali, de heer Soekaiwati, verklaarde, dat er in practijk weinig verschil zal bestaan tusschen een Indonesië, dat met Nederland door een bondgenootschap is verbonden, (zooals voorgesteld door de minderheid), en een zelfstandig Indonesië binnen het Konink rijk der Nederlanden, zooals de meerder heid voorstaat. Soekawati zeide de voorkeur te geven aan het laatste, omdat een bondgenootschap de mogelijkheid voor buitenlandsohe in menging biedt. Geen gratie voor Greiser „Arthur Greiser, die ter tood veroor deeld' is, heeft een verzoek tot den H. Va der gericht, opdat deze hem het leven zou redden. Hij was één der grootste vijanden der Kerk in Poznanië, waarvan hij gou verneur was. Nochtans wenscht de Paus het voorbeeld van den Goddelijken Mees ter te volgen, die aan het kruis voor zijn beulen bad en aan het verzoek van den veroordeelde te voldoen, door aan de be voegde autoriteiten een gratieverzoek over te brengen." Aldus luidde het telegram van het Vati- caan, waarin Z.H. de Paus om gratie ver zocht voor Arthur Greiser. den voormali- gen gouverneur van Dantzig. Het gratieverzoek is evenwel door presi dent Bierut afgewezen. De veroordeelde zal waarschijnlijk vanmiddag op een/open- baar plein te Poznan worden opgehangen. DE PAUS OVER HET GEVAAR VAN „NATIONALISATIE". Z. H. Paus Pius Xn heeft in een brief aan de Fransche Katholieke studieconfe- rewtie, welke te Straatsburg gehouden zal worden, geschreven, dat de christelijke sociale idealen bedreigd worden door „to talitaire strekkingen" op alle gebieden. De paus behandelt de kwestie van natio nalisatie van economische ondernemingen en zegt daarover: „Zelfs daar, waar natio nalisatie gerechtvaardigd is, bestaat het risico, dat daardoor de nadruk gelegd wordt op het mechanische aspect van het leven en daarom is het voordeel er van voor de gemeenschap zeer twijfelachtig. Naar onze meening zal het systeem van associatie of coöperatieve groepeeringen op alle gebied van de nationale economie veel meer ten voordeel strekken van het doel, waarop ge uw streven richt en van de welvaart der ondernemingen zelve". De Paus zegt ten laatste, dat de corpo ratieve organisatie van het economisch le ven gunstig schijnt voor de christelijke leerstellingen betrefende de persoonlijk heid van den mensoh, de arbeidsgemeen schap en den particulieren eigendom. BUITENLAND. De geestelijkheid van Alassia heeft geweigerd de gebruikelijke jaarlijksche processie ter eere van den patroonheilige dezer stad te houden, daar de eigenaren van dancings niet van plan waren hun etablissementen dien dag gesloten te hou den. Volgens berichten uit kringen van de Katholieke mirsie op Noord-Korea is alle Rocmsch-Katholieke eigendom door de Sovjetautoriteiten in beslag genomen. (Noordelijk Korea staat onder Sovjet-be stuur. het Zuidelijk gedeelte onder Ame- rikaaiisch). Zes olieverfschilderijen, ter waarde van 12500 pond sterling, waaronder een Rubens, zijn op onverklaarbare wijze uit een oud kasteel in Buedingen Hesse ver dwenen. Bij het Japansche parlement is een voorstel ingediend om een nieuwe geko zen Hoogerhuis in te stellen, dat de oude erfelijke adel zal vervangen. Volgens radio-Koblenz bevinden zich nog ongeveer twintigduizend kinderen, die tijdens den oorlog van hun ouders ge scheiden werden, in kindertehuizen of bij pleegouders in de Westelijke zones van Duitschland. AMERIKAANSCH CREDIET VOOR NEDERLANDSCH INDIë. Door den Nederlandschen ambasadeur te Washington, jhr. dr. Loudon, vertegen woordiger der Nederlandsche en Neder- landsch-Indische regeeringen is een over eenkomst geteekend, volgens welk aan de Nederlandsch-Indische regeering een cre- diet Van ten hoogste 100 millioen dollars zal worden verleend voor den aankoop van Amerikaansche surplus-goederen. Nederlandsche troepen verlaten Australië in alle stilte. De Australiscne hulpkruiser „Manoora" is van Brisbane naar Biak uitgevaren, zulks in het diepste geheim. Aan boord be vonden zich Nederlandsche troepen en be langrijke uitrustingsstukken, waaronder auto's en tanks. go lJitslagen K.N.V.B.noo< l Kampioenscompepetitie: Heerenveen o Haarlem 31. NACAjax 13, LimburgiaNEC 62. 5 Prom. 2e klasse: TOGAFC 50, o VUCUnitas 41. VitesseRigters- bleek 21, PECLabor 21, Goes g RBC 1—1, HelmondiaTSC 3—1, Em- I g menFriesland 3—1. De einstand in de kampioenscompe- o titie is thans: Haarlem Ajax Heerenveen NAC NEC Limburgia 10 7 12 10 7 3 10 4 6 22—21 15 o 33—16 14 23—26 10 2 15—20 8 22—32 7 o •ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo De Duitsche kruiser „Leipzig" is ter hoogte van Wilhelmshaven tot zinken ge bracht; de kruiser ..Hipper" en het ..vest zak-slagschip" „Admiraal Scheer" zijn te Kiel onbruikbaar gemaakt. De kabinetsformatie in België WET GAAT WEER MIS met de kabinetsformatie in België. De Alg. Raad der Bel- ^gische partij (B.S.P.) heeft n.l. Zaterdag besloten, niet samen te werken met de Christelijke Volkspartij, omdat deze een »«eks onaanvaardbare voorwaarden gesteld zou hebben. De voorzitter van de B.S.P. deed een beroep op v. Acker om op zijn beslissing terug te komen en een eventueelen opdracht tot kabinetsformatie alsnog te aanvaarden. Deze bedankte evenwel voor de eer en zeide. dat hij slechts een regee ring wilde vormen, die een sterke meerderheid achter zich zou hebben. Daarop heeft de Alg. Raad den heer Spaak verzocht om zich een benoeming tot formateur te laten welgevallen. Deze stemde tenslotte toe. Het Congres der B.S.P. heeft zich daarop met 219 tegen 17 stemmen bij 3 onthoudingen uitgesproken voor c linksche regeering. Senator Struye (C.V.P.) heeft daarop van de kabinetsformatie af gezien. De prins-regent heeft thans Spaak als formateur aangezocht, die de opdracht in beraad heeft gehouden. Wetsontwerp inzake de koningskwestie. Bij den Senaat is een wetsvoorstel inge diend tot instelling van een volksraadple ging over de koningskwestie. Alle Bel gen, die regelmatig ingeschreven zijn op de gemeentelijke kiezerslijsten, zouden vol gens dit voorstel, binnen de 40 dagen na de bekendmaking der wet, geroepen wor den om te antwoorden op de volgende vraag: „Zijt gij de meening toegedaan, dat koning Leopold ni zijn venheven grond wettelijk amibt zou uitoefenen, ja of neen?" De uitglag zou moeten worden medege deeld aan den koning en aan de Kamers. Het resultaat zou den koning in staat stellen een beslissing te nemen, die strookt met de wenschen en het belang van het land. „Onaanvaardbare voorwaarden" Senator Struye heeft Zaterdagavond een verklaring afgelegd, waarin hij de „onaan vaardbare voorwaarden" voor deelneming der C. V.P. aan de regeering mededeelde. In de eerste plaats ging het om de ko ningskwestie, waarin fcegemqetkoming werd gevraagd. Er zou een regeeringsver- klaring moéten komen, waarin werd vast gesteld, dat, indien er meeningsverschil- len bestaan tusschen den koning en een gedeelte van het land, de souverein altijd gehandeld had met het doel, de eer en het. belang van het land te dienen. Daarmede zou de kwestie niet opgelost zijn, doch een commissie van vooraanstaande personen zou belast moeten worden met de opstel ling van een verslag, teneinde het parle ment en het land voor te lichten. Het parle ment zou dan het voorstel van een refe rendum dienen te bespreken en de regte- rinig zou de verplichting op zich nemen, bij eventueele verwerping van dit voorstel, een andre oplossing te vinden. Het tweede punt was het vraagstuk van het vrouwen stemrecht, dat de C.V.P. wensdht te zien ingevoerd op 1 Jan. 1947. Het derde punt was de verdediging van den frank door een politiek gericht op een veittiooging der productie en vervolmaking der controle-maatregelen, die terugkeer tot de normale rechtspleging waaihorgen. Ten vierde wenschte de C.V.P. zoo spoe dig mogelijk terug te keeren tot een nor maal regiem op elk gebied. Om. zou het leger op vredesvoet gebracht moeten wor den- Ook op het gebied van de zuivering wenschte de C.V.P. terugkeer tot het prin cipe van het algemèene recht en tot ge rechtelijke waarborgen. De C.V.P. aldqg de heer Struye blijkt van meêning, dat een stabiele meerderheid niet verkregen kan worden zonder de medewerking van de twee groote partijen. De socialisten heb ben de verstandhouding tusschen de beide partijen onmogelijk gemaakt. PRINS BERNHARD NAAR SCHOTLAND Prins Bernhard is Zaterdagmiddag per vliegtuig op Hendon aangekomen en heeft een uur later zijn vlucht naar Renfraw (Schotland) voortgezet. Hij zal in Schot land de tweede Nederlandsche divisie in- specteeren. SLUITING DER BUITENGEWONE ZITTING VAN DE STATEN-GENERAAL. Zaterdag middag is de buitengewone zit ting der Staten-Generaal in naam van H M. de Koningin gesloten door den minister president dr. L. J. M. Beel. RECORD-PRODUCTIE IN DE LIMBURGSCHE MIJNEN. In de week van 8 t/m 13 Juli werkten er in het ondergrondsche bedrijf van de Lim- burgsche mijnindustrie meer arbeiders dan sinds de bevrijding in eenige vorige week het geval is geweest. In deze week werd eën productie bereikt van 166.332 ton steenkool, wat ook meer is dan in eenige voorafgaande week sinds de bevrijding. SCHORSING OPGEHEVEN. Bij beschikking van den minister van O., K. en W. is de schorsing van prof. ir. Chv. Visser, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, opgeheven. Turken voor het eerst naar de stembus. Voor de eerste maal in de geschiedenis van Turkije is het Turksche volk Zondag j.l. ter stembus getogen om bij algemeen kies recht en geheime stemming een nationale vergadering te kiezen. Tot nu toe was de republikeinsche volkspartij in Turkije de eenige wettige partij. Thans zijn er vijf op positiepartijen in het veld, waarvan de de mocratische partij ij verreweg de sterkste is. Volgens de eerste officieuze berichten, zou de stemming te Istaniboel een succes zijn voor de democraten. Over 't algemeen is de verkiezingsdag rustig verloopen; alleen te Adana is een lid van de democratische partij doodgeschoten. Het Duitsche bezit in Oostenrijk Namens het opperbevel van de Sovjet- bezettirfgstroepen is aan de Ocstenrijk- sche regeering medegedeeld, dat alle goe deren, die Vóór 15 Maart 1938 in Duitsche handen waren, als Duitsch bezit worden beschouwd. Dit is eveneens het geval met goederen, die na de aansluiting bij het Derde Rijk door satellietstaten aan de Duitschers zijn overgedragen of door Oos- tenrijksche burgers zonder dwang aan Duitschers zijn verkocht of gecedeerd. Alle Duitsche rechten op exploitatie van natuurlijke hulpbronnen in Oostenrijk, alle handelsmerken en patenten en alle ondernemingen, die sedert 1938 onder be heer van Duitschers of met Duitsch kapi taal zijn opgezet, zullen als Duitsch bezit beschouwd worden, indien het element van dwang ontbreekt. De Oostenrijksche regeering is niet bij ster verheugd over deze mededeeling, daar er aldus weinig kans is op een onafhanke lijk economisch leven van Oostenrijk. Als de Russen al deze goederen als oor logsbuit gaan opeischen, wordt het econo misch leven volkomen lam gelegd. De volgende Atoombom- proef. Het tijdstip van de ontploffing der vijfde atoombom, onder water in het strandmeer van Bikini, is vastgesteld op 24 Juli te 20.35 G.M.T. In een rapport, dat Zaterdag is uitgege ven door een groep Amerikaansche bur gerlijke deskundigen, wordt gezegd, dat de atoombom, zooals deze op het oogen- blik bestaat, niet de noodzakelijkheid zal uitschakelen van grondtroepen, schepen of luchtwapenen, maar wel de samenhang, waarin deze worden gebruikt, zoodanig zullen veranderen, dat een radicaal gewij zigde uitrusting, opleiding en tactiek ver- eischt zal zijn. coooo WEERSVERWACHTING ooooo g tot Dinsdagavond: o g Matige, aan de kust tijdelijk vry g g krachtige wind tussöhen Z.-W- en Z. o o Zwaar bewolkt, met nu en dan eenige c o regen. 8 ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo eens, dat Seyss in deze steeds matigend was opgetreden tegenover Sauckels eischen Een argument voor wegvoeren van mate rialen zocht spreker weer in de eischen van den totalen oorlog. Op de vaststelling der bezettingskosten zou Seyss geenerlei invloed gehad hebben. Overigens behoorde hei geheele hoofdstuk der economische plundering volgens Steinbauer thuis bij de vredesconferentie, doch niet in een straf proces. Hij merkte op, dat alle uitvoer nauwkeu rig werd geboekt, zelfs de tramritten van soldaten, waaruit moest blijken, dat Ne derlands vordering van iy3 milliard als echt beschouwd werd! Ten aanzien van de Jodenvervolging maakte Steinbauer de wel wat overbodig lijkende opmerking, dat de Jodenster dooi de Nederlanders niet als een vernederend teeken werd beschouwd. Na Seyss' eigen getuigenis nog eens te hebben samengevat zeide Steinbauer, dat de cardinale vraag in de aanklacht tegen deze beschuldigde is, of hij het lot van de ontvoerde Joden ge kend heeft en het niet heeft verhinderd. Ook tegenover zijn verdediger bleek Seyss ,.op overtuigende wijze" betoogd te heb ben. van de vernietigingskampen niets ge weten te hebben. „Toen ik hem vroeg, waarom hij niet was afgetreden, toen zijn eigen inzichten in dit vraagstuk bij Himm- ler en zijn trawanten geen invloed bleken te hebben, antwoordde hij, dat hij als sol daat in den oorlog niet mocht deserteeren". Vertegenwoordiger van een gehaat systeem Steinbauer betoogde, dat Seyss bij zijn bestuur van het standpunt was uitgegaan, dat het Haagcche Landoorlogreglement door de ontwikkeling van den totalen oor log onbruikbaar was geworden en dat deze ontwikkeling moest toelaten, dat het potentieel van bezette landen tot aan door de menschelijkneid gestelde grenzen mocht worden ingeschakeld. Voorts had de ont wikkeling van het ondergrondsche verzet geleid tot de strengste preventieve maat regelen. Seyss had het tot zijn plicht ge rekend, de aanwijzingen van de opperste leiding van het Duitsche Rijk hierin te vol gen, doch iedere gedachte aan onwettig handelen, zou hem daarbij verre gelegen hebben. Steinbauer gaf vervolgens een overzicht van de toenemende hyper-organisatie en centraliseering van het nationaal-socialis- tisch bestuur. Behalve het Rijkscommissariaat waren er zeven organisaties die maatregelen trof fen, waarop Seyss Inquart volgens Stein bauer geenerlei invloed heeft gehad, nLï leger, politie, Goerings vierjarenplan. Ro senbergs „Einsatzstabe", Sauckel Speer en de N.S.D.A.r. Wellicht zou volgens den verdediger de geschiedenis nog eens ont hullen, hoe handig de beschuldigde ge weest is in het verhinderen van door deze instanties genomen maatregelen. Steinbauer bestreed de aanklacht, vol gens welke Seyss de onafhankelijkheid van het land zou hebben aangetast. De genomen maatrelen waren -volgens hem geen in breuk op het Volkenrecht, „want tijdens een bezetting beslist de bezetter zelf. in hoeverre een noodzaak tot wettelijke maat. regelen en tot verandering der wetgeving bestaat." (Een zonderlinge opvatting van het Volkenrecht. Red.). Opheffing der politieke partijen was volgens spreker het goed recht van den bezetter geweest, daar de partijen zich tegen hem keerden. Daar stelde hij tegenover, dat Seyss de vorming van een N. S. B.-regeering consequent had afgewezen, ter vrij 1 de verklaring, dat deze partij de wil van het volk vertegenwoor digde, geenerlei rol had gespeeld. Ook een poging tot Germaniseering van Nederland was volgens Steinbauer te niet gedaan. (Echter meer door het verzet van- het Nederlandsche volk dan door toedoen van Seyss. Red.). De economische plundering. Ten aanzien van de tewerkstelling in het buitenland betoogde de verdediger even- Dienstweigeren is niet gelukkig, want hét schijnt hier en daar in het leger een moreel pesthuis te zijn. Wie een aalmoezenier spreekt ver neemt uit deze gespreken ten eerste, dat het meerendeel van onze jongens werkelijk wel goed wil, maar dat zij blootgesteld zijn aan de meest funeste invloeden van lie den, die hun taak niet begrijpen en die alle verantwoordelijkheidsgevoel missen. Er z.ijn er zeer zeker onder de legerleiding, die alles op alles zetten om het moreel om hoog te brengen. Maar zij kunnen blijk baar niet tegen den stroom opkomen. Het „Lichtbaken" van Zaterdagavond heeft aangaande de toestanden feiten onthuld, waarbij van tevoren moest worden gezegd, dat de kinderen de huiskamer maar moes ten uitgaan. Er is een heel dossier van brieven waar uit bet misdadig gebrek aan moreele op voeding blijkt, terwijl er zelfs rondloopen als instructeur die bij wijze van spreken lesgeven in ontucht. Nog eens, wie met aalmoezeniers spreekt staa't versteld over de treurige gevolgen die het in-dienst-zijn op tallooze jonge en zelfs oudere menschen heeft. Het is dan oök volkomen begrijpelijk, dat menige vader en moeder zich afvraagt, en menige jonge kerel ook: zal ik het maat niet vertikken om onder dienst te gaan? Ik wil wel mijn vaderland dienen maar wens oh niet verpest te worden. En laat men dan niet schijnheilig aankomen met de be wering: „dat zal aan jezelf liggen", want de omgeving schijnt op sommige plaatsen van zulk een aard te zijn en de leiding zjoq zonder begrip voor verantwoordelijkheid, dat het menschelijkerwijze gesproken on mogelijk is om niet in den vloed onder te gaan. Als er niet op korten termijn een ern stige verbetering komt en als niet op zeer radicale wijze verpestende elementen uit het leger worden verwijderd, of ze gouden kragen of geen gouden kragen dragen, dan zullen wij inderdaad dienstweigering gaan propageeren! Bovendien zou hij de overtuiging hebben gehad, dat bij zijn aftreden Nederland niets beters zou verkrijgen. De wijze, waarop Himmler zijn politiek geheim hield, was volgens Steinbauer een voldoende bewijs om te gelooven. dat Seyss inderdaad onwe tend is gebleven. Himmler was zoover ge gaan, dat bij van Seys 400 Mark eischte voor iederen weggevoerden Joodschen Ne derlander, als bijdrage in de vestigingskos ten in Polen. Dit behoorde tot de camou flage zeide Steinbau#r. Steinbauer beeft voorts de hongerca- tastrophe in Holland voorgesteld als een door de staking ontstane noodtoestand, die oen aangeklaagde niet als een misdaad mocht worden aangerekend. Spreker be weerde. dat de voedselpositie in Nederland niet slechter is geweest dan in Duitschland. (Dat weten wij wel beter!) Dr. Steinbauer heeft in de twee uren van zijn betoog, waarin hij over Nederland sprak, herhaaldelijk met welgekozen woor den gesproken ever de grootheid van ons- volk in zijn historie, in zijn verzet tegen den bezetter en in zijn prestaties. Hij sprak over windmolens en tulpenvelden, over Rembrandt en Grotius, over Egmond, Hoor- ne en de Ruyter en over Neerlands verzet zeide hij: „Hier in dit proces hebben wij geleerd, dat van alle bezettende landen Nederland den hardnekkigsten en taaisten politieken en een steeds effectieveren daad werkelijken tegenstand heeft geboden en dat dit volk door alle jaren heen nooit de hoop opgaf, dat d© dag der vrijheid weer eenmaal komen zou." Demonische psychopaath. Steinbauer's bespreking van Seyss in Oostenrijk was een dramatisch opgestelde schildering van het lot, dat Oostenrijk ge troffen heeft. Hitier beminde Oostenrijk, volgens Steinlbauer „als een demonische psychopaath met de liefde Van een afge wezen minnaar" en Goering hield ook Van bet land, maar voornamelijk van zijn erts. zijn cellulose zijn bauxiet en olie, „de gc- meenschapelijke wil van deze beide groo- ten van het Derde Rijk om Oostenrijk te gelegenertijd op te slokken" was volgens Steinbauer de sleutel tot het drama. Daar voor was in zijn oogen geen samenzwering noodig geweest: v/at verder nog had mee gedaan, waren slechts figuren op het schaakbord dezer mannen. Soyss was een dezer. Seyss Inquart was bedrogen, zoo betoogde spreker, want de Anschluss ver liep heel anders dan hij zich had voorge steld. Himmler kwam naar Weenen en be gon reeds den eersten nacht zijn arrestaties. Seyss werd onschadelijk gemaakt en aan den kant gezet Buerckel kwam met dic tatoriale macht en de bevoegdheden van Seyss-Inquart waren nauwelijks girooter dan die van een ambtenaar van den twee den rang. Tenslotte werd hij weggewerkt naar Zuid-Polen. De wedstrijden ^voor de Kaagweek zijn begonnen. De „Re genbogen" in den strijd. Winnaar werd de heer Hendriks uit Sneek. v. d. Reyken P.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1