S)e CcidaohcSoivïant Sjahrir opnieuw kabinetsformateur De eere-promotie van Prins Bernhard OP KORTE GOLF Ex-burgem. Sikkens voor het Tribunaal LEIDSCH TRIBUNAAL RADIO WOENSDAG 17 JULI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, /1.10 p. mnd, ƒ3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10835 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. mjn. BI) contract belangrijke korting. Woorden en feiten haar aanleiding van de a.s. gemeente raadsverkiezing een propagandablad ver spreid, waarin harde waarheden worden gezegd aan het adres van de Communisten. „Het is bij de Communisten", aldus ge noemd blad, „alles precies, zooals wij het ondergingen tijdens de dictatuur van de Moffen". „De communisitische „democra tie" kent maar één partij in het land, waar in zij heerscht: de communistische partij". „Geweld en terreur zijn de pijlers van de „democratie", van het communisme". „Hoe veel kiezers, die nu op de C. P. N. hebben gestemd, zouden thans reeds ontnuchterd zijn, als de partij van hun keuze de meer derheid zou hebben behaald?" Zoo gaat het voort. En nu bedenke men: dat bij de verkiezing van Eerste Kamer leden in de Staten der verschillende Pro vincies in de provincies Zeeland, Noord- Brabant, Utrecht en Limburg de commu nisten op de Partij van den Arbeid hebben gestemd. Liefde van één kant zult ge miscshien zeggen. Maar: bij de verkiezing van Gedeputeerde Staten in Noord-Hol land heef de Partij van den Arbeid ge stemd op de Communisten, waardoor als lid van Ged. Staten is gekozen een Com munist en niet een lid van de Protsetant- sche politieke partijen. Dat is dan toch wel aan beide zijden, een houding, die ons héél vreemd voor komt en die op ons niemand kan het Verwonderen niet erg geruststellend werkt! De verbinding Noord Zuid hersteld. De spoorbrug over de Oude Meas te Dor drecht is onder groo- te belangstelling of ficieel geopenid. De eerste, feestelijk ver sierde trein passeert de brug. NIEUWE TWEEDE KAMERLEDEN. Benoemd verklaard zijn tot leden der tweede Kamer: vacature mr. P. Lieftinck: J. C. Deering, te Voorburg; vacature B. A. A. Engelbertink: J. J. W. IJsselmuiiden te Arnhem; vacature ir. H. Vos: J. M. B. Vlam te Hengelo (O.); vacature prof. dr. G. van der Leeuw: A. Vondeling, te Leeuwarden; vacature W. Drees: G. J. N. M. Ruygers te Rijswijk; vacature mr. J. H van Maarse- veen: H. H. van der Zanden te EerseT. Na zijn terugkeer te Batavia heeft Sjah rir medegedeeld, dat hij opnieuw opdracht heeft ontvangen een kabinet te formeeren. De namen van de leden van dit kabinet zulilen wellicht binnen twee dagen wor- denn bekend gemaakt. Nog 32.000 geïnterneerden op Java. Het Fransche persbureau A. F. P. deelt mede, dat volgens betrouwbare inlichtin gen het aantal Europeanen en Indo-Euro peanen, die door de Indonesiërs als gijze laars in het binnenland van Java worden vastgehouden, op 32.000 moet worden ge schat. Het schijnt, dat de Indonesische auto riteiten niet in staat zijn om deze gevange nen te bevrijden. Zij worden namelijk be waakt door locale strijdkrachten, die het gezag van de centrale Indonesische regee ring nog steeds niet erkennen, aldus AFP. Gunstige stemming te Malino. De openingsrede van dr. Van Móok te Malino heeft een gunstigen indruk ge maakt op de afgevaardigden, die het meeste belang stelden in de definjtie van de be voegdheden en de plichten van het zoo juist aangekondigde algemeene regeerings- commissariaat voor Borneo en de Groote Oost, dat in de komende dagen het onder werp van bespreking zal zijn. Voordat na de promotie-plechtigheid de receptie in heft groot-auditorium een aanvang nam. onderhield H. M. de Ko ningin zich eenige oogenblildten met mr. dr. G. H. Terpelkwijk, burgemeester van Utrecht en wnd. voorzitter van het colle ge. van curatoren, terwijl H. K. H. prinses Juliana converseerde met jhr. mr. dr. M. van Holthe tot Echten, secretaris van dit college. Daarop werd de prins, gekleed in generaals uniform, binnengeleid door den rector-magnificus, prof. dr. J. Boeke, ge volgd door de leden der hofhouding. Z. K. H. begroette allereerst Z.Em. Johannes Kardinaal De Jong en werd daarna gecom plimenteerd door H. M. de Koningin. De prinfies feliciteerde haar gedoctoreerden echtgenoot met een handruk en een om helzing. De buitenlandsche professoren en het gevolg van het prinselijk paar kwamen vervolgens him gelukwenschen aanbieden. Daarop onderhielden prins en prinses zich eenige oogenblikken met den minister-pre sident, terwijl de koningin sprak met den promotor, prof. dr. H. van der Valk. Nadat Kardinaal De Jong het prinselijk paar had gecomplimenteerd, nam» prof. Boeke plaats naast dén eere-doctor en prof. Pompe naast de prinses, waarop een lange rij van hoog leeraren en docenten aan hen werd voorge steld en him complimentatie uitspraken. Intussohen werden de Bazelsche professo ren, Bonjour en Henschen, alsmede de rec tor van den senaat, de heer D. van der Most van Speyk aan H. M. de Koningin voorgesteld, die zich daarna geruimen tijd onderhield met Kardinaal De Jong en den minister-president. Om half vijf verliet H. M. het groot-auditorium. Hierna' boden baron A. van Heemstra en mr. van Hoogenhuyzen namens het univer siteitsfonds een album van de universiteit aan, waarna het prinselijk paar zich eenigen tijd terugtrok om enkele ververschingen te gebruiken. Om tien minuten over vijf ver lieten zij de zaal om zich even op te hou den in de wachtkamer der hoogleeraren, waar de prins zijn handtteekening plaatste, in het album der eere-doctoren. Het prin selijk paar nam daarop plaats in het rij tuig van den senaat voor het maken van een korten rijtoer, die hen naar de socië teiten van de studenten voerde. Na daar eenigen tijd te hebben.vertoefd, is het Prin selijk Paar naar Soestdijk vertrokken. De Indonesische republikeinen, die te Malino aanwezig waren, hebben verklaard, dat zij alleen bezwaar maken tegen het al gemeen karakter van Van Mook's ope ningsrede, dat hij hierin onvoorwaardelijk tot uitdrukking heeft gebracht, dat de be sprekingen zullen plaats hebben, uitgaan de van het beginsel van een federatie bin nen het Rijk. Overigens vonden zij den toon van de rede „zeer aangenaam". De uiteindelijke constitueerende verga dering, die zal beslissen over den politie- ken status van de buitengewesten, zal op zijn laatst over drie maanden bijeenkomen. De verkiezing van candidaten voor die con ferentie zal waarschijnlijk beter georgani seerd zijn dan voor de»afgevaardigden te Malino, daar men daarvoor meer tijd zal hebben. Naar verwacht wordt, zal na deze con stitueerende vergadering een slotbijeen komst worden gehouden, waarop Indonesië als geheel zal worden behandeld. Nederlanders bij Batavia niet vervangen. Uit officieele bron wordt vernomen, dat wederom is besloten, dat de Nederland- sche troepen in de gebieden ten Zuiden van Eatavia niet door Britsche en Britsch-In- dische troepen zullen worden vervangen, zooals oorspronkelijk de bedoeling was. Voorbarig voorstel. Noch de Indonesische, noch de Neder- landsche officieele kringen te Batavia heb ben tot dusver eenige aanwijzing gekre gen, dat een „vredesconferentie" onder voorzitterschap van lord Killearn door de Britsche regeering is voorgesteld, zoo als door Frediric Kuh in de „Chicago Sun", is verklaard. De Nederlandsche kringen zijn van meening, dat het voorstel tot een dergelijke bijeenkomst eenigszins 'voorba rig zou zijn, zoolang de tegenvoorstellen van Sjahrir nog door de Nederlandsche regeering in Den Haag worden bestudeerd en er nog geen antwoord op ontvangen is. Anderzijds wordt erkend, dat een derge lijke bijeenkomst wellicht vruchten, zou kunnen afwerpen. BINNENLAND. Kardinaal De Jong is gisteren tegen woordig geweest bij de St. Pleohelmus-pro- cessie te Oldenzaal, waaraan 15.000 perso nen deelnamen. Pater Gilbertus Lohüis O.F.M. hield de feestpredikatie. Tot directeur van de hoogere tex tielschool te Enschede is benoemd ir. J. J. Penning. De gemeenteraad van Roosendaal, in voltallige zitting bijeen, heeft den schei denden waamemenden burgemeester Si mons gehuldigd en besloten bij den minis ter van Binnenlandsche Zaken te protestee ren, dat de heer Simons niet tot burge meester is benoemd. Voor de derde keer, aldus een der sprekers,* zal nu weer een „noordeling" de burgemeestersfunctie ver vullen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft een millioen gulkien beschikbaar ge steld voor den aanleg van sportvelden. Het eerste Duitsche schip na de bevrij ding is gisteren de Rotterdamsche ha ven binnengevaren. Het C. A. C. in de meelindustrie kan spoedig worden verwacht. De onderhande lingen verloopen zóó, dat een dreigend conflict niet meer te vreezen is. Het C. A. O. in de metaalindustrie is nog niet tot stand gekomen. De bedoeling is echter om het terugwerkende kracht te geven van 15 Juli 1946, Op de bijenmarkt te-Veenendaal was gisteren de aanvoer zeer groot. Er waren 1500 korven en kasten. De prijzen varieer den van 1830 gld. per volk- Een gewijzigde prijsregeling voor de zoetmiddelen is in de „Stscrt." van gisteren opgenomen. De koffieprijzen zullen binnenkort belangrijk stijgen, behalve voor de goed koopste soort, omdat de regeering de sub sidies laat vervallen. Voor de vijfde maal is de beruchte misdadiger Henk Bartels uit de strafge vangenis te Scheveningen ontvlucht. Met een vijl, die hij in zijn cel had opgeborgen, heeft hij de spijlen doorgezaagd en is toen over twee hooge muren geklommen. Den "blgenden dag heeft hij telefonisch den dag bladen van zijn ontvluchting in kennis ge steld. PHILIPS' CYCLOTRON WORDT NAAR AMSTERDAM OVERGEPLAATST. B. en W. van Amsterdam vragen den gemeenteraad een crediet van f 17.000 voor het herstel van eenige gebouwen en het terrein van de Voormalige gasfabriek in de Watergraafsmeer, waarin de z.g. cy clotron (het apparaat voor atoomsplitsing) van de N.V. Philipsfabrieken te Eindho ven zal worden ondergebracht. J)e regeering heeft een stichting voor fundamenteel cnderzoek der materie opge richt. Deze stichting, die met een belang rijk rijkssubsidie zal werken, heeft ten doel welbewust leiding te geven aan en het stimuleeren van het wetenschappelijk cnderzoek op die gebieden, waarop .be langrijke, wellicht werleld-hervormende ontdekkingen verwacht kunnen worden. Zoo'n gebied is de kernphysica. Tijdens den oorlog heeft men in de Philipsfabrieken te Eindhoven een z.g. cyclotron ontworpen, die thans voor het nemen van wetenschap pelijke proeven vrijwel gereed is. Met dit apparaat, dat het belangrijkste in zijn soort in Westelijk Europa is. kunnen atomen gesplitst worden en zijn aanwezigheid zal allerlei industrieën kunnen aantrekken. VINCENT CLEERDIN. t Te zijnen nuize in Vught is plotseling overleden Vincent Cleerdin, griffier der Staten van Noord-Brabant en bekend let terkundige :.'e heer Cleeidin had nog nor maal tot 6 uur gewerkt op de provinciale griffie. Na het souper zeide hij zich onwel te voelen en eenige oogenblikken later overleed hij. Vincent Cleerdin werd 5 Juli 1880 te 's-Hertogenbosch geboren. Na gestudeerd te hebben aan het Redemptoristen-col lege te Roermond en in Nederlandsche let teren en kunstgeschiedenis aan de universi teit te Utrecht, bezocht hij de universitei ten van Keulen, Leuven en Parijs. Te 's-Hertogenbosoh studeerde het administra- recht recht', werdi in 1908 benoemd tot ambtenaar ter provinciale griffie van Noord-Brabant, en 1928 tot griffier. Bekend zijn om. zijn werken: Omtrek ken en figuren (1914), Dagen van reisge not (1915), Paaschfantasieën (1916), Leon Bloy (1917), Brabantsche sagen (1922 en 1929), Monnikenleven (1923), Richard Kra- lik (1927), Vincent van Gogh en Brabant (1929), Sagen van Brabant (1929), Ge sprekken met Des. Erasmus (1936). ZOOALS GISTEREN reeds in het kort vermeld, vond gisteren voor het Leidsch Tribunaal de. behandeling plaats van de zaak-Sikkens. oud-burgemeester van Oegstgeest. Als eerste getuige was daarbij opgetreden de heer Kreuzen, kolenhande laar te Laren, die mededeelde, dat besch. hem geld schuldig was en dat hij getracht had dit ongedaan te maken door hem (get.) twee dienstrevolvers daarvoor aan te bieden. lijk pleitte voor de invrijheidstelling van aangehouden gemeentenaren. Na het getuigenverhoor ging de presi dent de dagvaarding nog eens in haar ge heel na. k Over z\jn aanmelding voor het vrijwil ligerslegioen, deelde beschuldigde mede, dat hij gen. Snijders, die een goed vriend van hem was, om een betrekking gevraagd had. Deze had hern toen met gen. Seyffardt in verbinding gebracht en deze had hem op briefpapier van het Vrijwilligerslegioen geantwoord. De president laakte vervolgens de hou ding van beschuldigde bij zijn installatie rede als burgemeester van Oegstgeest. Spr. wees er op, dat hij toch benoemd was door den Rijkscommissaris omdat hij N.SB.'er Uitspraak 30 Juli Beschuldigde geeft toe, dat hij get. wel geld schuldig was. Hij heeft hem voorts geen wapenen aangeboden tegen ruil van de kwitantie en hij heeft tegen hem geen aanklacht ingediend bij de SD. Volgende getuige was de heer Boog, des tijds inspecteur van politie te Laren. Get. zeide opdracht te hebben gekregen huis zoeking bij get. Kreuzen te doen op verbo den vuurwapens en hem te arresteeren. Er werden echter alleen enkele sierwapens gevonden en K. werd niet gearresteerd. Later moest men hem mededeelen, dat hij zich bij de S.D. had te melden en bij'deze gelegenheid vroeg men hem wie Sikkens was. Get. vertelde voorts, dat de Duitsche militaire en politieke politie over het al gemeen niet erg te spreken waren over de N.S.B. En spr., die veel ambtelijke omgang had met de Duitsche instanties, heeft op die manier veel N.S.B.'ers van een burge meesterschap terug kunnen houden. Op een keer, dat spr. weer een onder houd had met de Duitschers, kwam de heer Sikkens, toen wethouder van Laren, plotseling binnen, vroeg verontschuldiging en deelde mede, dat men bij huiszoeking bij den heer Herman den Jood Diamant zou aantreffen, die naar de Engelsche radio luisterden. Spr. heeft de Duitschers even wel van een overval kunnen afhouden, waarna hij de illegaliteit van een en an der in kennis stelde. Niet waar is, dat de betrokken families zijn gewaarschuwd. Niettemin zijn de Duitschers er toch nim mer voor huiszoeking geweest. Beschuldigde ontkent, dat hij de Duit schers gewaarschuwd heeft huiszoeking te doen bij genoemde personen. Hij had be trokkenen zelf gewaarschuwd niet naar de radio te luisteren. De volgende getuige was mevr. Diamant, geboren in Beieren, wonend te Laren die tegenover den heer Sikkens woonde. Zij was door hem gewaarschuwd op te pas sen om niet bij den heer Herman naar de Eng. radio te luisteren. De heer Diamant verklaarde, dat de heer Sikkens hem en anderen op verschil lende wijzen heeft geholpen, toen hij weth. van Laren was geweest. De politieman KI. de Groot uit Oegst geest, verklaarde, dat de heer Sikkens een goede kerel was. Deze getuige ver klaarde voorts een en ander over de zaak- Cannoo, waarbij beschuldigde gezorgd had, dat deze moord niet als politieke moord werd beschouwd, zulks om te voorkomen, dat ingezetenen van Oegstgeest hiervoor verantwoordelijk werden gesteld. Get. deelde verder nog mede, dat de heer Sik kens verschillende onderduikers had ge holpen, ook in zijn eigen woning De politieman A. Koerten, uit Oegst geest, verklaarde, dat hij nimmer iets ge merkt heeft van de NSB.-gezindheid' van den burgemeester. Get. had op bevel van de S.D. zekeren Oostveen gearresteerd^ doch in overleg met den burgemeester was deze man weer vrijgelaten. Beschuldigde deelde hierna den presi dent nog mede. dat een der Ortskomtnan- danten hem had gevraagd of hij nat.-socia list was. Daarop had spr. bevestigend ge antwoord, waarop de Duitscher hem had gezegd: maar ge handelt steeds tegen de Duitsche belangen. Hij doelde hiermede op het feit, dat de burgemeester herhaalde- Van Kleffens voorzitter van de Veiligheidsraad Tijdens de nu volgende zittingen van den Veiligheidsraad zal de Nederlandsche afgevaardigde mr. v. Kleffens het voorzit terschap bekleeden. De eerste zaak die in behandeling komt, is die van de klacht van Siaim tegen Frankrijk, BUITENLAND. Vittorio Mussolini, de zoon van den voor maligen Duce, die zich Verborgen hfeld in Noord-Italië, zou volgens de „Giornale d'Italia" ontsnapt zijn naar Spanje. De Italiaansche regeering spreekt dat bericht echter tegen. In verband met het verdwijnen van het lijk van Mussolini zijn te Florence 20 personen gearresteerd. Verdachten bewe ren Mussolini alleen maar een meer eer volle begrafenis te hebben willen geven. Ex-koning Peter van Joego-Slavië, die zich te Londen bevindt, heeft telegrammen gestuurd aan koning George, president Truman, Bidault, Attlee en Byrnes om in terventie voor den ter dood veroordeelden generaal Michailowitsj. Maarschalk Tito heeft in een te Ce- tinje gehouden rede verklaard, dat Joego slavië de te.Parijs genomen beslissingen niet zal erkennen, doch op legale wijze zijn eigen standpunt zal blijven verdedigen. Het Amerikaansche militaire hof te Dachau heeft 43 van de 73 Duitsche offi cieren en manschappen, beschuldigd van moord op de Amerikaansche krijgsgevan genen tijidens den veldslag in de Arden nen, tot den strop veroordeeld. In de zitting van gisteren heeft he! tribu naal in de volgende zaken uitspraak ge daan: C. van Uijl te Leiden ontzetting uit de beide kiesrechten en ontzeggen van het recht ambten ie bekleeden of te dienen bij de gewapende macht. Th. H. Sandtrs te Katwijk, interneering voor den tijd van 2 jaar en 6 maanden tot uiterlijk 19 November 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten, te dienen bij de ge wapende macht en ontzegging ambten te bekleeden bij ovtrheidsinstellingen. Mej. J. Vlekke te Leiden, intefieering voor den tijd van 1 jaar en 3 mnd. tot uiterlijk 30 Nov. 1946, ontzetting uit beide kiesrechten. Hierna werden een aantal nieuwe zaken behandeld. Het eerst stond tedecht G. Mul der te Leiden, die op verschillende wijze hulp of steun aan den vijand heeft ver leend. Uit armoede berustte hij erin, dat zijn vrouw bij de D. W. ging werken. Hij had verraden, dat kolen van Dr. W. waren gestolen, hij had vrijwillig gewerkt nad in Duitschland, dat hij thuis bezoek kreeg van Duitschers, met wie hij handel dreef, voor Donderdag. HILVERSUM I. 8.20 Pluk den dag; 10.15 Morgendienst; 11.— Zonnebloem; 12.05 Kamerorkest en Lunchconcert; 15.Pianokwartet; 17. Fluit-recital; J8.15 Vacantietips; 20.08 Ma rinierskapel; 21.20 „Postale Mannenzang"; 22.30 Gr. platen. HILVERSUM II. 9.15 Morgenwijding; 10.36 Zang en piano; 12.35 Pierre Palla, orgel; 14.Wereld-lite ratuur en kamermuziek; 15.20 Gr. platen; 19.Viool; 20.15 Aansl. Kurhaus Scheve ningen; 21.30 Hoorspel; 22.Concert. terwijl hij connecties onderhield met leden van de S.D. en de Groene Politie. Hij was werkzaam bij den Luchtbeschermings dienst te Leiden, maar zijn medeleden wa ren bang voor hem, omdat hy o.m. gezegd had, dat hij met zijn Kriegsverdienstekruis meer kon bereiken dan zij dachten. Ver schillende getuigen k décharge werden vervolgens gehoord, die allen ten voor- deele van beschuldigde getuigen. Bekl. voerde tot zijn verdediging aan, dat er twee Duitschers bij hem kwamen, doch het karen familieleden van zijn vrouw. Hy ontkende voorts gezegd te hebben een Kriegsverdienstekruis bezeten te hebben. Bij het verdere getuigenverhoor deed zich een verschil van meening voor ten aanzien van het punt inzake het rappor teeren van een kolendiefstal. De voorz. stelde wijziging van de dagvaarding voor, waarmede d everdediger mr. Schaper geen genoegen nam. De zaak werd daarop ge schorst. Vervolgens stond terecht C. Plug uit Noordwijk, die Duitsche militairen op be zoek had gehad, die bij hem kind in huis waren. Hij werkte voorts vrijwillig voor de weermacht. Een portefeuille welke hij op het strand had gevonden, had hij aan de Duitsche politie overhandigd. Beschul digde verklaarde, dat de Duitscher, die bij hem op bezoek kwam, een neef was van zijn vrouw, terwijl de andere Duitsche mi litair een Poolsch communist was. Hij gaf toe vrijwillig bij de D. W. gewerkt te heb ben, doch dit had hij gedaan omdat hij bij de Luchtbescherming ontslagen was. Het pakje, dat hij aan het strand had gevon den, had hij slechts naar de Duitschercs gebracht, omdat hij door een schldwacht was aangehouden, die het nummer van zijn persoonsbewijs had genoteerd. De verdediger bestreed de dagvaarding op verschillende punten en vroeg voor de overige clementies. Vervolg pag. 2. Over het door hiem vervaardigde ge dacht tegen de Eng. vliegers, verklaarde spr.. dat dit gericht was tegen het feit, dat in Rotterdam 3000 Ned. burgers bij een vliegeraanval waren gedood. De president merkte op, dat beschuldig de dit bij den luchtaanval der Duitschers op Rotterdam had moeten doen, waarop besch. antwoordde, dat hij zulks ook gedaan heeft. „Maar dat is nimmer gepubliceerd'*, aldus de president. „Neer", aldus bekl., „dan was ik onmiddellijk doodgeschoten!" Over het aanbrengen van den Joodschen theaterbezitter in Hilversum, zeide bekl., dat hij den bewusten brief hadi geschre ven op verzoek van dr. Zimmer, die een lastigen anderen gegadigde kwijt wilde. Spr. had het bovendien gedaan, om/dat de concurrent een felle anti-semiet was, waar door de betrokkene veel slechter af ge weest zou zijn. Te 2 uur kwam de verdediger, mr. E. Bolsius, aan het woord Deze ging in den breede in op de versdlillende punten der ten lastelegging. Dat hij de belofte van trouw aflegde was in feite niet anders dan de toezegging van een vereenigingslid' aan den voorz. der vereeniging trouw te zullen zijn. Dat hij N.V.D. en Winterhulp steunde dat geschiedde ook door de Ned. Unie. Dat hij zijn diensten had aangeboden aan het Vrijw. Legioen moet nog bewezen worden. Er is geen enkel bewijs daarvoor aan te voeren. Wat het geval Kreuzen betreft, voerde verdediger aan, dat de een den ander sug gereert. dat Sikkens achter dit geval zit. Ook hier faalt volgens spr. het bewijs. Wat het verraad van mevr Diamant en den heer Herman betreft, zeide mr. Bol sius, dat de verklaring van inspecteur Boog. dat hij de families gewaarschuwd zou hebben, nu door hem teruggenomen is. Hij achtte al deze beschuldigingen vol kamen onbewezen- En daar staat tegenover de verklaring van den heer Diamant, die niets dan lof had voor dezen beschul digde. Mr. Bolsius deed hiemd voorlezing van verschillende gunstige verklaringen over den heer Sikkens en las het gedicht voor, dat bekl. hadi gemaakt naar aanleiding van den Duitsdhen luchtaanval op Rotter dam. Dat was uiting van een gevoelig ge moed zonder aanzien des persoons, zon der partij te kiezen vóór of tegen. Zoo moet men ook het gedicht tegefc de Engel- schen zien. Of,was het niet waar, dat ook wij, ook heel goede Nederlanders moeite hadden am niet onder te gaan in de anti- Engelsche stemming na de bombardemen ten van zoovele steden, als. Nijmegen, Den Haag enz. Wat betreft het voordeel trekken uit een be paald ambt, meende spr., dat het Tribunaal- besluit nimmer kan bedoelen, dat men voordeel heeft uit een benoeming in een bepaald amlbt. Er zijn heel wat burgemees ters benoemd en ambtenaren en notarissen en ook dezen wordt dit niet kwalijk geno men. Wat het behouden van zijn radiotoestel betreft, zeide spr., dat dit geschiedde, om dat hij burgemeester was. Daarvoor werd door Ned. instanties geijverd. Wat zijn redevoering betreft bij zijn in stallatie en missdhien nog andere dingen, welke hem als N.S B.'er zijn ten -laste ge legd!, zeide spr-, dat het feit, dat de heer Sikkens lid was van de N.S.B., nu een maal medebracht, dat hij alles deed wat des N.S.B.'ere was. Maar spr. tartte ieder te bewijzen, dat zijn cl'iëni! iets in den geest van het natj-socialisme heeft gedaan. Spr. citeerde daarop weer verschillende verklaringen van personen, die door den heer Sikkens zijn geholpen, waarbij o.a. van een, die ter dood was veroordeeld. De heer Sikkens heeft verder nimmer N.S.B.^personeel aangesteld of nimmer ge tracht vacatures te maken om in dien geest te kunnen handelen en dat er van het ge- heele gemeentepersoneel niemand naar Duitsdhlandl is gezonden. Spr wees ten slotte nog op het geval-Can'noo, dat hij zeer tactisch heeft behandelld. Spr. concludeerde dan, dat er niet één Nederlander is, die doof het optreden van den heer Sikkens benadeeld is geworden. Hierna las spr. een verklaring voor van den geneesheer van het kamp Duindorp, waaruit blijkt, dat de hoer Sikkens ernstig lijdende is. Spr. vroeg ten slotte of de straf, waarmede Lij reeds gestraft is, niet voldoende is geweest. Spr. wilde dit niet zelf doen, maar deed het uit naam van de moeder, die haar kind van den dood terug kreeg, uit naam ook van de talrijk velen, die door zijn bemiddeling uit de gevange nis en het concentratiekamp zijn gebleven. Het Tribunaal bepaalde hierna de uit spraak op 30 Juli. WEERSVERWACHTING ooooo 8 tot Donderdagavond Bewolkt weer met plaatselijk regen. g Meest zwakke wind, overwegend tus- g schen Zuid-West en Zuid-Oost. Weinig g g verandering van temperatuur. g OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOor." uooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1