3)e ÊekLcbe Sou^cmt Overeenstemming bereikt inzake Triest Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland Broodrantsoeneering in Engeland OP KORTE GOLF in den /Caleidoscoop.».* DONDERDAG 4 JULI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10824 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WIL MER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgavfe van N.V. „De Leidsche Cour&nt" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. „Zeer gevaarlijk en funest" WIJ DACHTEN het wel! Zaterdag deel- den wij mede, dat minister Drees (Par tij van den Arbeid) als zijn meening heeft uitgesproken, dat er geen algemeene loons- verhooging kan komen, ma,ar dat de regee ring een verhooging van kindertoeslag overweegt. En gisteren werd op het con gres van de N.V.V. (nauw verwant met de P. v. d. A.) verklaard, dat kinderbijslag „zeer gevaarlijk en funest is", maar er jwerd bij gezegd: kindertoeslag^, /vooral door de katholieken voorgestaan"! Dat mi nister Drees er nu mee komt als met hét redmiddel uit den nood, werd verzwegen. Dat is óók „politiek" (maar tusschen aan- halingsteekens)! Dezelfde spreker had eerst verklaard, dat „loonsverhooging op grooten schaal niet de manier is om uit de moeilijkheden te geraken". En hij zaj de manier in: prijscorrecties, d.w.z. prijsver lagingen, waarvoor hij medezeggenschap der arbeiders een gebiedende eisch achtte. Men behoeft geen geleerd econoom te zijn, om te erkennen, da„ de samenleving meer' gebaat is met redelijk-mogelijke prijsver lagingen, dan met loonsverhooging op groo ten schaal. Maardie prijsverlagingen zijn er nog niet en zullen er de volgende week ook nog niet zijn! En moeten dan in dien tijd de gezinnen, en in het bijzonder de groote gezinnen, met de laagste inko mens noodlijdend blijven, omdat kinder toeslag „zeer gevaarlijk en funest" is en verhooging van kindertoeslag dus nóg ge vaarlijker en nóg funester! Nogmaals: kindertoeslag mag niet wor den gebruikt om loonen te drukken. Loonen behooren goed te zijn, in overeenstemming met de arbeidsprestaties van de loontrek kers. Kinderbijslag moet inderdaad zijn een „bijslag", een supplement voor grootere ge zinnen. In normalen tijd moet kinderbij slag, zóó beschouwd, en zóó beschouwen de katholieken het systeem van kinderbij slag worden gewaardeerd. In een abnor- malen tijd, waarin de loonen' niet ineens algemeen kunnen worden verhoogd zon der ernstige nadeelen, zal het systeem van kinderbijslag onmisbaar zijn. Het nieuwe Ministerie Op het paleis Sóestdijk zijn gisteren door H. M. de Koningin de nieuwe minis ters van het katoinet-Beel beëedigd. Baron van Boetzelaer van Oosterhout (Buiten- landsohe Zaken), mr. Van Maarseveen (Justitie), dr. Gielen (O., K. en W.), Lt. kolonel Fiévez (Oorlog en Marine), dr. Huysmans (Economische Zaken) en mr. Jonkman (Overzeesche Gebièdsdeelen) ar riveerden hiertoe om elf uur, in drie ver schillende auto's, op het paleis in gezel schap van minister-president dr. Beel. Het gezelschap vertrok om ongeveer half twaalf. Tot secretaris van de nieuwe minister raad is benoemd dr. M. J. Prinsen* secre taris-generaal van het Ministerie Van Bin- nenlandsche Zaken. Tot adjunct-secretaris van den raad is benoemd mr. J, J. Vriezen- dorp, tot nu toe secretaris van den vorigen premier, prof. W. Schermenhorn. Nadat op de onderscheidene departe menten de portefeuilles waren overgedra gen heeft gisterenmiddag de eerste minis terraad .van het nieuwe kabinet plaats ge vonden. —X— De Indische politiek Zooals reedB gemeld, koestert het Mi nisterie den wensch, om prof. Schenmer- horn te doen benoemen tot comimissaris- igeneraal voor Ned.-lnddë. Een commis saris-generaal is een met buitengewone macht bekleede bestuurder, die zelfs boven den gouverneur-generaal Van Mook staat. Zijn aanstelling moet bij de wet ge schieden- Na 1814 zijn dergelijke functio narissen niet meer benoemd. 4 Zijn wij wel ingelicht, aldus de „Msbd.", dan zal imeer dan één functionaris worden benoemd. Indien onze inlichtingen juist zijn, wil de Regeering er drie doen benoemen. We moeten dit erkennen: Bij drie is de schijn, dat het kabinet-Sdiermerhorn in de Indië-politiek blijft voortbestaan, niet zóó sterk, als bij de benoeming van één func tionaris: Schermerhorn! Maar wat zal de werkelijkheidi zijn? —X— Proclamatie van de Republiek op de Phillippijnen De Amerikaansche radio maakt bekend, dat op de Philippijnen officieel de nieuwe onafhankelijke republiek in het leven is geroepen. Soekarno heeft in een radio-rede de Philippynen met hun onafhankelijkheid gelukgewenscht hij heeft daarhij de Ver- eenigde Staten geprezen „met hun sinds 30 jaren jegens de Philippijnen gevoerde po litiek." „Wij, Indonesiërs, verheugen ons van ganscher harte met u, uw vrijheid is een voorbeeld en een prikkel voor ons in on zen strijd. Wij treden thans een tijdperk binnen, waarin geen plaats meer zal zijn A:oor imperialisme of uitbuiting", aldus luidt Soekarno's boodschap aan de Philip PÜnen verder. X— ALLE MET SJAHRIR ONTVOERDEN VRIJGELATEN. Uit Batavia wordt gemeld: Naar wij van officieele zijde vernemen, zijn al degenen, die 3.1. Donderdag tezamen met Sjahrir wa ren ontvoerd, weer vrijgelaten. Verdere Bijzonderheden zijn niet bekend. In het Dept. van Justitie te Den Haag is Woensdag het nieuiwé (kabinet voor het eerst bijeengekomen. V.l.n.r. de ministers Mansholt, Lieftinck, Ringers, Beel (min.- pres.), Drees en Vos. Staande v.l.nr.: Huysmans, Gielen, Boetzelaer van Oosterhout, Maarsseveen, Fievez en Jonkman. EEN VROUWELIJKE GEDEPUTEERDE In de gisteren gehouden vergadering van Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn tot Gedeputeerden gekozen: J. A. J. Jansen Maneschijn (A. R., vacature Heukels) te Zwijndrecht, mr. G. J. C. Schilthuis (P. v. d. A., vacature-De Bruin) te Rotterdam, mr. E. J. M. H. Bolsius (K. V. P., herkie zing), te Leiden, mr. J. J. R. Sehmal (C. H. herkiezing) te 's Gravenhage (de heer Schmal werd ge- ec stemmen, 33 werden uitgebracht op den communist G. van Praag), mevr. mr. C. A. de Ruijter—de Zeeuw (P. v. d. A^. vaca ture Roos) te Rotterdam en Ir. H. Wit tenberg (K. V. P., vacature-Verschuur), 's Gravenhage. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten (vacature mr. G. van Buren) werd gekozen jhr. Ir. O. C. A. van Lidt de Jeude (P. v. d. V.) ép 's Graven- ige. De voorzitter. Mr. L. A. Kesper, heeft hulde gebracht aan de afgetreden Gede puteerden Heukels en De Bruin en hun verdiensten in het licht gesteld. Van de zijde der Kath. Volkspartij was ook, naar wij vernemen, het Tweede Ka merlid de heer M. P. v. d. Weijden gecan- dideerd als gedeputeerde. De heer v. d. Weijden, voor de keus gesteld: Kamerlid te blijven of Gedeputeerde te worden, heeft, na rijp beraad en ingewonnen ad vies, besloten cm lid te blijven van de Volksvertegenwoordiging ih de Tweede Kamer. Bij den aanvang van een zittings periode, waarvoor de kiezers hem opnieuw hun vertrouwen hadden geschonken, meende hij, zijn post niet te mogen verla ten. vooral niet omdat hij niet de zeker heid had, dat in zijn -plaats een andere af gevaardigde uit den (boerenstand zou tre den. Persoonlijk belang heeft de heer v. d. Weijden bij zijn beslissing klaarblijkelijk niet laten meespreken. Men moet dit be sluit van den afgevaardigde waardeeren. De heer v. d. Weijden heeft zijn besluit ge nomen in overeenstemming met het advies van het bestuur van de Katholieke Volks partij. Er is gisteren te Parijs overeenstemming bereikt ten aanzien van twee kwesties, welke tot nog toe het voornaamste strui kelblok voor de conferentie zijn geweest. De ministers zijn accoord gegaan met een Amerikaansch plan voor internationalisa- MOORD OP INDO-EUROPEAAN TE SINGAPORE. Gistermorgen is te Singapore het lijk van een Nederlandsch onderdaan in een goot gevonden. Het is geïndentificéserd als dat van een Indo-Nederlandschen particulier, Lutter. Berichten, als zou de moord het gevolg zijn van anti-Nederlandsche gevoe lens der Maleiers is door den Nederland- schen consul-generaal, Vigeveno, tegenge sproken. Deze zeide: „Uit de inlichtingen heb ik opgemaakt, dat er geen grond be staat voor het gerucht, dat de moord het gevolg zou zijn van anti-Nederlandsdhe gevoelens." De Indo-Europeaan is verschillende ma len in zijn rug gestoken. In denzelfden nacht zijn in een ander gedeelte van Singapore ook een Nederland- sche burger en zijn vrouw van achteren aangevallen. De man is in ernstigen toe* stand naar een ziekenhuis gebracht, maar zijn vrouw is met slechts lichte verwon dingen ontsnapt. Gemeld wordt, dat kort geleden verscheidene botsingen tusschen Maleiers en Nederlanders en militair per soneel plaats hebben gehad. 'Eenige nach ten geleden was er in een amusements park een „free for all"-gevecht, met het gevolg, dat het park voor Nederlandsch militair personeel verboden is. Kath. Gedeputeerden in N.-H. bedanken Naar „Trouw" verneemt, hebben de leden der Kath., Volkspartij der Prov. Staten van Noord-Holland, die tot lid van het college van Ged. Staten van Noord-Holland geko zen waren en die hun benoeming in beraad hadden gehouden, na afloop der Staten- zitting in de vergadering der fractie over leg gepleegd met hun medefractieleden. In deze fractievergadering hebben de Statenleden van de Kath. Volkspartij, be sloten, om niet met communisten zitting te nemen in het college van Ged. Staten. P. v. d. A. had 'met de communisten samenge werkt, om een communist tot Ged. te be noemen. De tot Gedeputeerden gekozen leden der fractie van de Kath. Volkspartij hebben voor hun benoeming bedankt. Tot Ged. Statenleden waren Dinsdag ge kozen: mej. mr. A. E. Ribbius-Peletier (P. v. d. A.); A. B. J. Prakken (P. v. d. A.); mr. dr. B. J. Witteman (K.V-P-); L. J. P. N. A. Bouwman (K.V.P.); B. de Vries (P. v. d. A.); M. Harmsen (C.P.N.) en tot buitenge woon lid P. C. van der Vaart (P. v. d. A.). Het Engelsche Lagerhuis heeft Woens dagavond het regeeringsprogram voor de broodrantsoeneering goedgekeurd. De Brit- sche minister van voedselvoorziening had tevoren enkele toelichtingen gegeven. Te gen het einde van Augustus zal er nog voor acht weken tarwe en bloem voorradig zijn, tenzij er nieuwe voorraden worden inge voerd. Als de invoer uit de Ver. Staten door stakingen of door het opheffen van de prijsbeheersching komt te stagneer en, zou dit zeer ernstige gevolgen voor Engeland met zich brengen, wanneer niet als voor zorgsmaatregel tot rantsoeneering werd overgegaan. De regeering mocht op dit punt geen risico nemen. De voedsel-zen- dingen naar de hongerende landen zijn mede aanleiding geweest tot de bestaande voedselschaarschte in Engeland. Meer dan tot dusver kan Engeland ook niet sturen naar de Britsche bezettingszone van Duitschland. Als het huidige rantsoen al daar niet gehandhaafd kan worden, berust BUITENLAND. De staking in het Luiksche is Woens dagmorgen beëindigd. In Italië worden personen, die door geallieerde militaire hoven of Italiaansche tribunalen veroordeeld zijn wegens vergrij pen tegen de belangen der geallieerden (de categorie, welke eerst van amnestie werd uitgesloten) voorwaardelijk in vrij heid gesteld. De plaatsvervangend militair bestuur der in de Amerikaansche zóne luitenant-ge neraal Clay, heeft een generaal pardon af gekondigd voor nazi's onder de 27 jaar. De Britsche veiligheidsdienst heeft den negentien-jarigen leider van een Hit- Ier jeugd-bende, die gepoogd heeft de Rijn brug bij Düsseldorf op te blazen, tezamen met drie andere terroristen gearresteerd. De leider, Hans Skubinna, had een eigen fabriekje van ontplofbare stoffen en hield een dagboek van de „verrichtingen" der bende bij. In Hongarije is Woensdag een bank biljet van 10.000.000.000.000.000.000.000.000 (10 quadrillioen)) pengö in circulatie ge bracht. de verantwoordelijkheid daarvoor geheel bij de Ver. Staten, verklaarde de minister. Op een vraag van een conservatief lid, waarom Rusland geen graan naar de Brit sche zone kan zenden, antwoorde de minis ter: „Als u denkt dat u graan van Rusland kunt loskrijgen, dan wensch ik u er het béste mee". BINNENLAND. Z.H. de Paus heeft in audiëntie ont vangen de Ned. Handelsdelegatie, die in Rome vertoeft om te onderhandelen met de Ital. regeering. Het curatorium der Katholieke Econo mische Hoogeschool heeft voor het studie jaar 1946/1947 benoemd tot rector-magni- ficus prof. dr. P. P. van Berkum en tot se cretaris van den senaat prof. H. A. Kaag. De stakende havenarbeiders zijn zoo wel te Amsterdam als te Rotterdam in overgroote meerderheid aan het werk ge- gin in de provincie Utrecht is benoemd de heer mr. G. A. Diepenhorst (A.R.). In de Prov. Staten van Noord-Brabant zijn leden van de Kath. Volkspartij tot ge deputeerden gekozen met de Partij v. d. Arbeid was geen overeenstemming bereikt. Ook in Limburg zijn alleen leden van de Kath. Volkspartij gekozen. De spion in Duitschen dienst Antoon van der Waals, die zich had weten in te dringen in ondergronsche organisaties en vele Nederlanders heeft verraden, is in Duitschland gearresteerd en naar Engeland overgebracht. Om de malaria te bestrijden zullen in Amsterdam (Tuindorp, Oostzaan) de huizen met een desinfecteerend middel worden bespoten. Het is een proef. Door inundaties is de malaria (die haar oorzaak vooral vindt in zout water) steeds toegeno men. Het ontziltingsproces van het water van het Noordzee-kanaal hoopt men in vier jaar te kunnen voltooien. In de Vierdaagsche zullen de miliatiren mogen meeloopen, nu de heer Breunese heeft afgezien van de leiding. 250.000 paar steunzoolen per jaar zul len binnenkort in ons land kunnen worden vervaardigd in 25 modellen. Het anti-papisme, dat door de injectie van den oorlog in zijn kwade ge volgen was teruggedron gen. begint zijn invloed weer te doen gelden. Na eerst spektakel gemaakt te hebben over het be noemen van een katho liek als burgemeester van Arnhem, vertelt nu het dagblad „Trouw", dat in een vergadering van de vNed. Herv. Kenk een motie is aangenomen, waarbij de Ned. Herv. Synode verzocht wordt op haar qui-vive te zijn wanneer de katholieken zouden willen beproeven om het burgerlijk huwe lijk en het processiever bod op te heffen. Behalve antipapis tisch is het bericht ook nog dom, want de katho lieken wenschenn niet kortweg opheffing van het burgerlijk huwelijk, maar zij wenschen wél, dat het kerkelijk huwe lijk erkend wordt en niet meer afhankelijk is van het burgerlijk huwelijk. Een dergelijke erken ning van de kerkelijke huwelijkssluiting is dus, uitsluitend van belang voor hen. die aan de ker kelijke huwelijksinzege ning nog waarde hechten. Maar voor aldegenen die zonder God of Kerk le ven, blijft de sluiting van het huwelijk voor den burgerlijken stand nood zakelijk. Anders zou een groot gedeelte maar raak kunnen gaan leven en zóó slecht en zóó dom, dat ze dit wenschen, zijn ook de katholieken nog niet Liever Turksch dan paapsch. In het West- Friesche dorp Hoogwoud is er een kansje, dat de meerderheid van den Raad, die tot op heden protestantsch was nu de katholieken ten deel zal vallen. De communisten waren van plan om ook een lijst in te dienen en aangezien er voor de communisten meer winst te halen valt uit de krin gen die vroeger tot een of ander protestantsch ge loof hebben behoord, dan uit de kringen der katho lieken, werd het gevaar van het verdwijnen der protestantsche meerder heid nog acouter. En dan beleeft men in dit kleine dorpje dat protestanten en communisten eensge zind optrekken tegen de katholieken. Geruchten deden reeds vroeger de ronde, dat de Nazis over een bepaalde injectiestof 'beschikten, waardoor zij hun slacht offers, die in verhoor werden genomen, in zulk een toestand brachten, dat zij incapabel waren om de waarheid- te ver bergen, d.w.z. zij gaven eerlijk antwoord op de gestelde vragen zonder besef te hebben van de plaats waar ze waren en degenen die hun verhoor den. Thans zou iets derge lijks in Amerika zijn uit gevonden en daar zal het wel grootscheeps gaan. Misschien dat bepaalde instanties b.v. zuiverings commissies en dergelijke van dit middel ook eens gebruik konden maken. De Katholieke Actie heeft tot doel bij alle ka tholieken een diieper be wustzijn te brengen van hun geloof en daardoor dat geloof innerlijk en uiterlijk krachtiger te be leven. Natuurlijk richt zij zich ook tegen het groot ste euvel van dezen tijd: de verwording van het huwelijk. Als men hu welijk en gezin onder graaft, dan ondergraaft men de gemeenschap. Echtscheiding beteekent ontbinding van het gezin, beteekent verwaarloozing van de kinderen, betee kent het losweeken van de gemeenschap van elke moreele grondslag en is inderdaad de voorberei ding voor de totale anar chie. „De Echo van het Zui den" schreef in dezen geest en besloot zijn arti keltje met „echtscheiding is de eerste stap naar Sovjët-Russische toestan den". „Vrij Nederland" citeert dit en zet er dan boven: „De kop van Jut", hetgeen dus duide lijk beteekent: „Jullie Katholieke Actie sleept overal de communisten met de haren er bij. En altijd weer moeten jul lie daarop lostimimeren." Wü hebben reeds meer malen opgemerkt, dat „Vrij Nederland" bij tiid en wijle erg vriendelijk cn erg lief doet tegenover communisten en commu nisme De titel die zij dan ook als critiek gaf op de uiting van de Katholieke Actie bewijst de sympa thie voor de communis ten eens te meer en be wijst ook, d'at zij van de destructieve krachten van dit stelsel nog geen flauw benul heeft. De staking door de E. V.C. ontketend is thans eindelijk opgeheven. We waren er al zoo aan ge wend. dat we misschien het geweldige nadeel zou den vergeten dat deze sta king aan de Nederland sch e gemeenschap heeft toegebracht. Vooreerst waren daar de moeilijk heden met de suikerdis tributie. Gisteren hebben we vernomen, dat we, dank zij de stokende en stakende E.V.C. voorloo- pig niet bij elkaar op de koffie kunnen komen. Voorts heeft het maar een haartje gescheeld of de heele tabaksindustrie met tienduizenden arbeiders zou lamgelegd zijn. zoo dat wij geen sigaretten, geen shag en geen siga ren zouden krijgen, Dit alles spreekt ons het meest aan, maar hoeveel is er niet verloren ge gaan doordat er maanden en maanden niet werd gewerkt. Dit heeft de ge- heele opbouw van Neder land gestagneerd, want overai in de industrie moest men zich gaan in stellen om de voorraden die er waren zoo lang zaam mogelijk te verwer ken, daar anders door ge brek aan nieuwe aanvoer de arbeiders uit die in dustrieën op straat kwa men. Het is te hopen, dat de arbeiders die aan de staking hebben deelgeno men dit zelf ook zullen inzien en dat er in de toe komst bij arbeiders en werkgevers een groeien de en rechtvaardige ver antwoordelijkheid komt om goede sociale verhou dingen te scheppen, maar ook, dat een Vakvereeni- ging arbeiders en ge meenschap niet mag op offeren aan een prestige kv/estie. tie van Triëst en tevens over een plar. voor de Italiaansche koloniën. Het Ameri kaansche plan voor Triëst wordt geken schetst als het resultaat van het oorspron kelijke uit zes punten bestaande Russi sche plan, Dinsdag door de Franschen en gisteren door de Amerikanen verder ge amendeerd. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat slechts „onderge schikte ontwerp wijzigingen" overblijven. Molotof weigerde een datum voor de vredesconferentie der 21 landen vast te stellen, voordat de groote vier tot over eenstemming zouden zijn gekomen over de Italiaansche herstelbetalingen. Er be staat evenwel hoop, dat de datum voor de vredesconferentie in den loop van de vol gende dagen zal worden vastgesteld. —X— Hitler's chauffeur weet weinig nieuws De vroegere chauffeur van Hitier, Kernpke, van wien werd verwacht dat hij meer zekerheid zou kunnen geven omtrent het lot van Hitier en Bormann, heeft wei nig kunnen toevoegen aan hetgeen reeds bekend was over de laatste dagen van Berlijn. Toen de tank, waarmede Bormann door den Russischen ring om Berlijn trachtte te breken, werd getroffen, is Kernpke be wusteloos geraakt. Wel heeft hij nog ge zien, dat Bormann de lucht in geworpen werd. Nadien heeft hij Bormann niet meer gezien, Kernpke verklaarde, dat de ontplof fing zoo hevig w^s, dat hij met zekerheid aanneemt, dat Bormann gedood is. Wat Hitier betreft zei Kernpke, dat hij kan verklaren, dat Hitier op 30 April tus schen 14 en 15 uur is gestorven. Op de \maag van den aanklager of hij Hitier toen gezien had en of diens lichaam was ver brand, zei Kernpke: „Ik heb de vrouw van Hitier naar buiten gedragen en zag toen het lichaam van Adolf Hitler, dat in een deken was gewikkeld." „V/at het werke lijk Hitler?", vroeg de aanklager. Kernpke antwoordde: „Het was maar een kleine deken en de beenen van Hitier staken eruit." -X— AMERIKA EN DE PALESTIJNSCHE JODÉN. Vertegenwoordigers van de Jewish Agen cy for Palestina 'hebben een bezoek ge bracht aan president Truman, om diens tusschenkomst te verzoeken. De president zeide, dat de gebeurtenissen in Palestina geen vertraging (mochten brengen in de emigratie van 100.000 Joden uit Europa naar Palestina. Amerika is bereid de tech nische en financieele verantwoordelijkheid voor het transport op zich te nemen. Deze toezegging, welke nog niet ter kennis van de Britsche regeering is gebracht, wordt ongewoon genoemd, omdat zij gedaan is, terwijl de onderhandelingen over het rap port der Anglo-Amerikaansche commissie nog aan den gang zijn. OFFIC. BONNENLIJST VOOR DE EERSTE HELFT VAN DE 8STE PERIODE 1946 (7 t.m. 20 JULI). Bonkaarten KA, KB. KC 608. 417 tm. 421 brood 800 gram brood 422 brood 425 boter enz. 426 boter enz. 435 boter enz. 436 suiker 427 algemeen 428 algemeen 429 algemeen 430 algemeen B 79 reserve C 79 reserve B 80 reserve 400 gram brood 125 gram boter 250gram margarine 100 gram vet 400 gram ruwe suiker 200 graan kaas 100 gr. zelfr. bakmeel. 250 gr. jam, stroop, enz. Ca. 225 gr. huish.zeep of 90 gram toiletzeep 1600 gram brood 800 gram brood 100 gram kaas Bonkaarten LA, LB, LC 608. 389 vleesch 100 gram vleeseh 390 vleesch 400 gram vleesch A 67 melk 2 liter melk B 67, C 67 jnelk liter melk Bonkaarten KD, KE 608. 917, 918 brood 800 gram brood 925 boter enz. 250 gram boter 926 boter enz. 125 gram margarine 936 suiker 400 gram ruwe suiker 927 algemeen 100 gram kaas 928 algemeen 100 gr. zelfr. bakmeel 929 algemeen 250 gr. jam, stroop, enz. 930 algemeen Ca. 225 gr. huish.zeep of 90 gram toiletzeep D 79 reserve 800 gram brood E 79 reserve 500 gram rijst, kinder meel of kinderbiscuits Bonkaarten LD, LE 608. 889, 890 vleesch 100 gram vleesch D 67, E 67 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz. T 37 2 rants, tabaksarlikelen V 37, V 38 100 gr. chocolade en/of suikerwerken. X 37 2 rants tabaksarti'kelen X 38 100 gr. chocolade en/of suikerwerken De bonnen voor melk zijn geldig t.m. Za terdag 13 Juli a.s- Voor de week van 14 t.m. 20 Juli zullen voor tabak, melk en aardappelen nog bon nen worden aangewezen. Op "de suikerbonnen 436 en 936 is, voor zoover voorradig, ook geraffineerde sui ker verkrijgbaar. Men moet er evenwel re kening mee houden, dat de suiker niet on middellijk bij den handel verkrijgbaar zal zijn in verband met de bevoorrading. Op de bonnen 428 en 928 algemeen is uit sluitend zelfrijzend bakmeel verkrijgbaar. 00000 WEERSVERWACHTING Verspreide onweersbuien, die tijde- g lijk afkoeling brengen. Morgen gedeel. g telijk bewolkt, wind veranderlijk doch o meest tusschen Oost en Zuid^West. Ma- g o tig. behoudens tijdelijke toeneming bij o plaatselijke onweerstoringen, ooooooooooooooocooooooooooooooooooooc

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1