Overdracht van de buitengewesten aan Nederlandsch opperbevel Sjahrir over zijn ontvoering De atoombom bracht geen sensatie BINNENLAND OP KORTE GOLF LIET A. N. P. VERNEEMT uit betrouwbare bron, dat tusschen de Nederlanders en de Britten besprekingen gevoerd worden, die ten doel hebben, een groot gedeelte van de buitengewesten van Nederlandsch Indië aan het geallieerd opperbevel te onttrekken. Deze stap zou in overeenstemming zijn met de Malino-conferentie, die in het midden van deze maand een aanvang zal nemen. De gebieden zullen aan het Nederlandsch opperbevel worden teruggegeven. De bron voegt er aan toe, dat er nog geen overeenkomst is gesloten, maar men is thans bezig met het regelen van de laatste bijzonderheden. De ontvoerde Sjahrir te Batavia Gisteren is Sjahrir per vliegtuig te Ba tavia aangekomen. Met een breeden glim lach stapte hij uit de „Dakota", waarmede hij gearriveerd was. Hij verklaarde, dat hem noch den anderen geweld was aange daan. Zijn ontvoerders waren „dwaze jon gelieden, opgestookt door een onverant woordelijke bende misdadigers met of zon der politieken achtergrond." Sjahrir deed cms zijn best, het geval zoo klein en onbeduidend mogelijk voor te stellen, doch inmiddels heeft de opertete- ontvoering haai uitwerking reeds gehad op de wereldopinie. Zoo heeft het Amerikaansche blad de „New York Times" reeds in een hoofdar tikel geschreven, dat de ontvoering van Sjahrir een van de grootste hindernissen voor de besprekingen vormt. Deze hinder nis wordt gevormd door de verdeeldheid van de Indonesische regeering en de ijl- heid van de aard van haar gezag, die maakt dat het moeilijk is om met juistheid te peilen wat haar politiek is, hoeveel macht ze kan uitoefenen en hoever die macht reikt. Zeker is het, dat de Indone sische regeering niet in staat is de extre misten te beheerschen. Dezen vechten niet alleen tegen de Britsche en de Nederland sche troepen, maar slachten ook honder den Chineesche inwoners af en bedreigen ongeveer twintig duizend met schrik ver gulde Nederlandsche burgers, die nog steeds als gijzelaars in interneeringskam- pen in het binnenland worden vastgehou den. met moord. Soekarno wijst elk ver band met de ontvoering van de hand. Hij moet in elk geval de verantwoordelijkheid aanvaarden voor het aansporen daartoe, door zijn kort geleden gedane oproep tot geweld." De Belgische konings kwestie in volksvertegen woordiging De bureaux en fractieleiders van Kamer en Senaat van België hebben gistermiddag eerst afzonderlijk en daarna gezamenlijk vergaderd om verklaringen der voorzitters van Cauwelaert en Gillon aan te hooren inzake de koningskwestie. De vergadering wordt Vrijdag voortgezet. BELGISCHE COMMUNISTEN BLIJVEN IN DE REGEERING. Het Centraal Comité van de Belgische communistische partij heeft een motie aan genomen, waarin o.m. wordt verklaard, dat in de huidige omstandigheden een re- geeringscrisis nadeelige gevolgen zou kun nen hebben voor de belangen van het land en van de democratie en „de plannen van de reactie in de hand zou werken". Zij be sloot derhalve de deelneming der commu nisten aan de regeering te handhaven. Het Centraal Comité „is evenwel van oordeel, dat de communisten hun deelne ming aan de regeering niet verder zouden kunnen handhaven indien deze, in plaats van op de arbeidende massa te steunen, zou weigeren rekening te houden met hun rechtmatige eischen". STAKINGEN IN HET LU1KSCHE BREIDEN ZICH UIT. Ondanks een herhaalden oproep van den Belgischen eersten minister, van Acker, het werk te hervatten, hebben de stakingen in het industriegebied van Luik zich uitge breid, doordat het personeel van groote fi lialen en coöperatieve warenhuizen teza men met de 35.000 mijnwerkers, transport arbeiders en arbeiders in ijzer, en staalin dustrieën, in staking gegaan is. De regeering heeft verklaard, dat, indien zulks noodig mocht blijken, zij arbeiders zal requireeren ter handhaving van de voedselvoorziening. De stakers eischen be halve hoogere minimumloonen deelneming aan de prijsbeheersohing. „Ondanks eenig verzet van reactionnaire zijde in de Nederlandsch© volksvertegen woordiging, heeft de Nederlandsche regee ring haar ernstige wensch getoond om een voor alle partijen bevredigende oplossing te verkrijgen. Het is nu aan de Indonesi sche regeering om en haar bereidheid en haar kunnen, om een dergelijke oplossing te bereiken en te handhaven, te toonen." Toespraken van Z. H. den Paus „Wij geraken er meer en meer van over tuigd, dat alleen in een geest van liefde de innerlijke en uiterlijke vrede tusschen de naties te verwerkelijken is" zei 7. H. de Paus in een radio-toespraak gericht tot het Eucharistisch nationaal congres in Sucre in Bolivia. „Niet alleen de naties alleen ver wijderen zich steeds verder van elkaar, al dus de Heilige Vader, maar binnen de na ties bestaat verdeeldheid tusschen de klas sen. De liefde en niet de haat aldus Z. H. de Paus kan het heil der wereld ver zekeren. De liefde, die de grondslag en te vens het fundament is van iedere eenheid. Zij alleen kan de sociale ongerechtigheden doen verdwijnen en het niet te ontloopen leed hier beneden draaglijk maken; uit haar komt de geest der naastenliefde voort, welke zoowel de inwendige als uitwendige vrede der volkeren brengt. In een toespraak tot het Eucharistisch feest in Luik smeekte de Paus Gods zegen af over de bewoners van Luik. De H. Va der noemJde België een bij uitstek eucharis tisch land waar de menschelijke en chris telijke beschaving in alle gedaanten bloeit. Voor een Nica-agent aangezien „Zij dachten, dat ik een agent van de N.I.C.A. was", zoo begon Sjahrir, kalm glimlachend, zijn verslag van zijn vier- aaagsche gevangenschap. „Een groep van ongeveer 13 T.R.I-sol- daten en pemoeda's (gemilitariseerde jeugd, met stenguns gewapend, zijn Don derdagnacht om drie uur het huis binnen gekomen, waar ik verbleef de vroegere Javasche bank te Soerakarta. liet is moge- li„ dat dit tot op zekere hoogte mijn eigen sohuld was. Men heeft mij herhaaldelijk ge /aarschuwd meer voorzorgsmaatregelen te treffen, doch ik had altijd de gedachte van mij afgezet, dat er iets zou kunnen ge beuren. Ik had mijn persoonlijke lijfwacht in Malang achtergelaten en de wacht, die vtor het huis was geposteerd was in slaap gevallen. Zoo traden de daders het huis binnen. Ik geloof stellig, dat zij niet wisten, wie ik was. Van republikeinsche zijde had den zij op hoog bevel te hooren gekregen, dat ik een N.I.C.A.-agent was en gearres teerd moest worden. Ik werd dus in een auto gebracht, waarmee wij vertrokken. Darmawan en Soeddbio waren samen met mij en zij vertelden den ontvoerders, wie ik was. Eenigen van hen werden daardoor aan het twijfelen gebracht, doch de mees ten geloofden ons niet, te meer daarom, omdat ik geen enkel herkenningsteeken draag. Op de reis moesten wij drie maal van auto verwisselen en tenslotte arriveer den wij, door en door koud, in de berg plaats Paras. „Naderhand is duidelijk geworden, dat menschen vgn de ontvoeringsbende, die omtrent mijn' identiteit in twijfel verkeer den, Djogjakarta van alles op de hoogte hebben gesteld. Degenen, die het initiatief tot de ontvoering hebben genomen, hebben het schema hiervoor zeer zeker voortref felijk uitgedacht Hun eenige fout was, dat zij voor de ontvoering zelf lieden hebben gebruikt, die noch van hun plannen noch van mijn identiteit iets afwisten. Daaraan was het dan ook te danken, dat ik zoo spoe dig bevrijd kon worden. Toen we in Paras waren, merkte ik op, Jat mijn bewakers zich onmiddellijk na de officieele bekendmaking van de ontvoering bezorgd begonnen te maken. Na vier uur besloten zij om een officier naar Paras te roepen, die mijn identiteit zou kunnen vaststellen. Ik kan thans niet mededeelen, wie deze ontvoering op touw heeft gezet, doch de namen zijn bekend en de politie stelt een onderzoek in. Over een paar dagen zal alles zijn opgelost. Het is duidelijk, dat zij, die het initiatief tot mijn ontvoering hebben genomen, tegenstanders van mijn politiek zijn. Nu kunnen zij zich op de hoogte stel len, want het olledige dossier van de on derhandelingen is nog in hun handen. Ik bezit er in ieder geval een copie van. Dit incident zal evenwel noodzaken tot strenge maatregelen tegen de extremisten om dergelijke dingen in de toekomst te vermijden. Met het oog daarop ben ik voor nemens morgen naar Djogjakarta te gaan, Prinses Margriet toont groote belangstel ling voor den poppenkast tijdens het kin derfeest dat ter gelegenheid van Prins Bernhard's verjaardag in tegenwoordigheid van het Prinselijk Gezin te Baam werd gehouden. A. H. F. P. Katyn komt in Neuren berg tot andere proporties Tijdens de gisteren gehouden zitting van het Hof te Neurenberg getuigde de Bul gaar dr. Markof, die deel uitmaakte van de Duitsche commissie, welke naar Katyn was gevlogen om een onderzoek in te stel len naar den massamoord op de Poolsche officieren. Er waren hierin zoowel medi sche deskundigen uit de bezette landen, waaronder Nederland, als uit Zwitser land. Markof verklaarde, dat zij slechts twee dagen te Katyn waren gebleven. Er werden in hun tegenwoordigheid geen nieuwe graven geopend, slechts de reeds geopende graven werden getoond, waar uit de lijken reeds te voorschijn waren ge haald. Het eenige wetenschappelijke on derzoek was een lijkschouwing, uitgevoerd op acht lijken door acht leden der com missie. In glazen kasten nabij het graf wa ren, aldus Markof, papieren ten toon ge steld, welke, naar het heette, waren opge graven. De documenten waren voor de aankomst der commissie echter reeds op gegraven en de commissieleden mochten deze zelfs niet aanraken. Markof zeide, dat hij één lijkschouwing had verricht en dat hij van meening was, dat deze lijken niet meer dan één jaar of 18 maanden lagen begraven niet drie jaar. -X- COMMUNISTISCH ECHEC IN BEIEREN. In de constitueerende vergadering van Beieren heeft de christen-democratische partij op grond van de verkiezingsresul taten van Zondag j.l. met 109 zetels de ab solute meerderheid verworven. De sociaal democraten verkregen 51 zetels, de com munisten 8 zetels In Groot Hessen ver overden de sociaal-democraten 43 zetels, de christen-democraten 34 zetels en de communisten 7 zetels. Ondanks een groot- scheepsche verkiezingsactie in beide sta ten van de Amerikaansche zóne kregen de communisten slechts een klein gedeelte der bevolking achter zich. waar ik tevens mijn kabinet definitief zal formeeren". Op de vraag, of hij geloofde, dat de ont voering was georganiseerd door Tan Ma- lakka of Soebardjo, gaf Sharir ten ant woord, dat de schuldigen behoorden tot de lieden, die zoowel voor, gedurende als na den oorlog steeds op hun eigen voordeel uit waren. Hij voegde er aan toe; „Maar Soebardjo en Tan Malakka waren vóór mijn ontvoering op vrije voeten. Daar wist ik niets van, ik dacht dat zij nog huis arrest hadden". Toen hem gevraagd werd, of hij van meening was, dat de Nederlanders aan deel aan deze affaire hadden gehad, ver klaarde Sjahrir: „De zaak is thans in han den van de politie en ik laat me daarover niet uit." Men vroeg Sjahrir, welke gevolgen het incident wellicht zou hebben, waarop hij antwoordde: „De reactie van de T.B.I. was ten minste zeer verstandig. Velen, die zich tot dusver niet bewust zijn geweest van den werkelijken toestand, zullen nu de re aliteit zien. Ik ben van meening, dat deze affaire een versterking van de positie der regeering beteekent bij het ondernemen van a-ties tegen bandelooze elementen". Sjahrir verklaarde, dat hij de verklaring van dr. van Mook zeer had gewaardeerd. „Ik ben zeer ingenomen met de verklaring van dr. van Mook. Wij hebben elkander leeren waardeeren". DE ONDERDRUKKING DER PALESTIJNSCHE TROEBELEN. Op speciaal verzoek is veldmaarschalk Montgomery aanwezig geweest op een ver gadering van het Britsche kabinet, waar de jongste gebeurtenissen in Palestina zijn besproken. Een definitieve uitspraak over de te volgen politiek valt eerst tegen het einde van de maand te verwachten, kort voor het parlement op reces gaat. In het Britsche Lagerhuis, waar de Palestijnsche kwestie ook ter sprake kwam, heeft de op positie steun aan de regeering toegezegd bij het onderdrukken van de georganiseer de gewelddaden. TRIEST ONDER INTERNATIONAAL TOEZICHT. Molotof is gisteravond te Parijs accoord gegaan met de voorstellen van Bidault over een tienjarige internationaliseerdng van Triëst onder gemengd toezicht als basis voor verdere onderhandelingen, zij het dan voorzien van een Russisch amende ment. Besloten werd de kwestie verder te bestudeeren en er* Dinsdagmiddag om twee uur verder over te beraadslagen. De Italiaansche koloniën, de vredescon ferentie en Duitschland staan nog steeds op de agenda. De Gasperi, premier van Italië, heeft verzocht gehoord te worden, voordat een besluit over Triëst wordt ge nomen. Het voorstel van Bidault heeft in Ita liaansche kringen veel verbittering ver oorzaakt. Wat de bom vernielde Het schijnt, ciat de sensatie-fantasie de uitwerking van de atoombom wel een beet je heeft opgeschroefd. Misschien zullen de wetenschappelijke resultaten, welke de geleerden straks zullen kunnen verkrijgen, buitengewoon interessant blijken te zijn, voor den gewonen leek is het heele geval van Bikini oen teleurstelling geworden. Volgens een waarnemer, die zoowel de ex plosie van Nieuw Mexico als die van Na gasaki had gezien, is de explosie op Bikini wel grooter geweest dan die van Nieuw Mexico maar niet zoo groot als die van Nagasaki. Zeven minuten nadat de bom was ge vallen, was de atoomwolk een magnifieke sneeuwwitte kolom met oranje-roode stree- pen, die snel opsteeg en naar het Zuiden tfdreef. 23 Minuten na het neerkomen der bom begon het te regenen; men weet niet, of dit een gevolg is van de explosie, Na 25 minuten was er geen spoor van de atoomwolk boven de lagune te.bekennen on konden waarnemers de kolom slcehts door oranjeachtige sporen in de stapel wolk ver ten Zuiden van het doelwit on derscheiden. Tengevolge van de radio-activiteit moch ten journalisten en andere waarnemers niet vóór vanmiddag aan boord gaan van de schepen in het gebied van de ontplof fing. Wel zijn verscheidene waarnemers schepen de lagune binnengevaren. De gei ten, die voor wetenschappelijke doelein den aan boord van de oorlogsschepen te Bikini zijn, stonden op hun gemak op een bosje hooi te kauwen toen de eerste groep onderzoekers den toestand in de lagune in oogenschouw kwam nemen. Vice-admiraal Blandy, bevelhebber van de Amerikaansche troepen, belast met het uitvoeren van de proefneming met de atoombom, heeft bekend gemaakt, dat 5 schepen gezonken en 6 zwaar beschadigd zijn door het geweld van de Bikini-atoom bom. Hij verklaarde, dat 2 torpedojagers, de lichte Japansche kruiser „Sakawa" en 2 transportschepen van 12.000 ton gézon- ken zijn. Verder zeide hij, dat de voortdu rende radio-activiteit een inspectie van de als doelwitten gebruikte schepen vandaag zou verhinderen Toen het waamemings- schip de „Appalachian" door de lagune voer, leek de onderzeeboot „Skate" op een verfrommeld stuk papier. Admiraal Blan dy verklaarde echter, dat de „Skate" in 14 dagen gerepareerd kon worden. De leger voertuigen aan boord van de Nevada - een der doelen stonden overeind, terwijl hun banden blijkbaar de hitte getrotseerd hadden. JOURNALISTEN ONDER CENSUUR. Volgens den correspondent van de Co lumbia Broadoasting System is aan journa listen, die de atoomfoomproef bij Bikini hebben bijgewoond, censuur opgelegd. Desalniettemin zeide de correspondent, dat de proefneming naar zijn persoonlijke meening zeer onbevredigend was geweest. De wijziging in de Departementen Zooals uit de lijst van nieuwe ministers blijkt, is het departement van Algemeene Oorlogvoering opgeheven, evenals het de partement van Scheepvaart. De economi sche aspecten van de scheepvaart zullen komen te ressorteeren onder het departe ment van Economische Zaken, terwijl het zuivere verkeerselement zal vallen onder het door minister Vos te beheeren depar tement van Verkeer, waarvan de „energie" wordt ondergebracht bij Economische Za ken, waartoe ook het mijnbedrijf zal- be- hooren. Het beheer over het departement van Marine zal tijdelijk worden waargenomen door den minister van Oorlog. Het ligt in de bedoeling, dat zeer binnenkort zal wor den overgegaan tot de benoeming van een minister van Marine. X— NIEUWE LUCHTREUZEN VOOR DE K. L. M. De nieuwe luchtreuzen, de Lockheed „Constellations", welke de KLM zich heeft aangeschaft voor transatlantische vluchten, kunnen op 10.000 M. hoogte vliegen zonder dat de passagiers last hebben van de ijle lucht. Twee. compressors houden n.l. de cabine op de vereischte druk. De normale hoogte, waarop gevlogen wordt, is 6000 M„ dus boven de z.g. vuile lucht. Het vliegtuig biedt naar keuze ruimte aan 48 tot 64 passagiers. Voor lange afstan den zal de keuze 48 stoelen zijn, die voor 'den nacht in 24 bedden veranderd kunnen worden. Voor kortere afstanden kunnen 64 passagiers gerieflijk vervoerd worden. De kleedkamers zijn voorzien van sofa's, spiegels, wasohtafels, etc. om tegemoet te komen aan de wenschen van de passagiers. Aparte toiletten zijn aanwezig, zoomede vestiaire. Ook de bagageruimte is groot. Bij iedere stoel is een leeslampje, een aschbakje en een plaats voor het wegber gen van literatuur. En kunnen warme en koude maaltijden geserveerd worden. Luchtlifters in de pan try verdrijven etensluchten. De wanden zijn met zorg bekleed en iso- leeren elk storend geluid van de motoren. Flinke partijspoorten bieden een ruim uit zicht. BINNENLAND. Inzake de houding van jhr. D. J. de Geer, oud-minister-president, tijdens den oorlog wordt een uitgebreid onderzoek in gesteld onder leiding van mr. W. P. Bok hoven. In Engeland zijn reeds verschei dene getuigen gehoord; thans is men in Duitschland begonnen met een getuigen verhoor. Frits Koolhoven, de directeur van de N.V. Koolhoven vliegtuigen is tengevolge van een hersenschudding overleden. De musicus Jack Miller (Jaap Mole naar is te Bussum tengevolge van een auto-ongeluk overleden De twee slachtoffers van het ver melde auto-ongeluk te Laren zijn de be kende tooneelschrijver Eduard Veterman en diens echtgenoote. Het passiespel te Tegelen is Zondag middag. de eerste uitvoering, bijgewoond door vijfduizend toeschouwers. Vijf uur lang duurde het voortreffelijk opgevoerde spel naar de tekst van pater Jacques Schreurs. Een driejarig kindje te Almelo is ver moord door een 18-jarigen in wonenden knecht, die wraak wilde nemen op de moeder. De stichting „De Nederlandsche Opera" is thans te Amsterdam opgericht met medewerking van Rijk en gemeente Amsterdam. Van de geroofde landbouwgoederen zijn tot 30 April uit Duitschland terugge voerd: 3000 paarden, waarde 1.500.000 gld., locomobielen 52.500 gld.. maahnachines enz. 39.120 gld., totale waarde 1.591.620 gld. Slechts een klein deel van het gesto- lene! De verkoop van meubelen zal binnen kort geheel vrij worden gegeven. BUITENLAND. Tijdens het referendum in Polen heb ben zich Zondag geen ongeregeldheden voorgedaan, behalve bij Stettin, waar ter roristen in een stembureau vernielingen hebben aangericht. Correspondenten ver klaarden, geen „ijzeren scherm" te hebben aangetroffen. De Poolsche politie heeft een bende van 300 man gearresteerd te Warschau. Alle Duitsche krijgsgevangenen in de Amerikaansche zóne, met uitzondering van 140.000 man, zijn op vrije voeten ge steld. Volgens diplomatieke kringen te Washington zou men tot een overeen komst zijn gekomen inzake de vorming van een Duitschen Statenbond. Het Russische ministerie van handel maakt bekend, dat met ingang van 2 Juli de prijzen van verbruiksgoederen gemid deld met 40 pet. verlaagd zullen worden. Naar uit Haifa gemeld wordt, heeft een vliegtuig een schip met 2000 illegale Joodsche immigranten aan boord waarge nomen. Het schip is op weg naar Palestina. Twee duizend fabrieken in Saksen, die het eigendom waren van Nazi's en oorlogsmisdadigers, zijn door de provincie riddergedicht van de Graal, werd op een veiling te Londen verkocht voor 4.000 pond sterling. De Gasperi heeft gisteren formeel aan de Nicola de bevoegdheden van het presidentschap der Italiaansche republiek overgedragen. Hij b^od tevens het ont slag van zijn kabinet aan en werd belast met de vorming der nieuwe regeering. Vice-admiraal Blandy heeft mede gedeeld. dat de explosie van de atoombom „aanzienlijk minder schade" heeft veroor zaakt dan de Japanneezen te Pearl Har bour hebben toegebracht. Tot burgemeester van Praag is een communist benoemd. De Britsche gezant te Madrid heeft opdracht gekregen om de uitlevering van Leon Dégrelle, den Belgischen landverra der, te vragen. Te Triest is het Maandag nog onrus tig geweest. Er werd geschoten en hand granaten werden tusschen vechtende Ita lianen en Joegoslaven geworpen. De eerste resultaten van het Poolsche referendum wijzen op een regeeringsover- winning. Vijf leidende figuren van de Duit sche schijnregeering te Boedapest zijn ter dood veroordeeld. De Russische pers en de radio hebben de atoombom-proef op Bikini doodgezwe gen. Einde havenconflict in zicht? Min. Drees sprak vanmorgen 't N.V.V.- congres toe en over het huidige zee lieden- en havenarbei 'ersconflict spre kend zei Z. Exc., dat dit naar alle waar schijnlijkheid vandaag zijn einde zal bereiken. -X- Oproep aan oud- Engelandvaarders Het ligt in de bedoeling om. bij gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin een tweedë deel aan te bieden van de foto-album, betrekking hebbende op de wederwaardigheden der Engelandvaarders. Iedere oud-Engelandvaarder kan een blad folioformaat voor dit doel inzenden. Hierop behoort rechts -ooven in de hoek duidelijk, liefst in drukletters, zijn naam geplaatst te zijn. Verder kan hij op het blad' in het kort melding maken van sijn vertrek uit het vaderland, zijn belevenissen onderweg, da tum van aankomst en ontvangst bij H. M. de Koningin in Engeland. Verder ontvan gen onderscheidingen, wat of zijn huidige bezigheden zijn en hoe zijn tegenwoordig adres luidt. Op de bladzijde mogen ook twee foto's geplakt worden. Inzendingen dienen te geschieden voor 10 augustus aan het secretariaat van H. M. de Koningin, Noordeinde 72 te 's-Graven- hage, terwijl op de enveloppe vermeld worde: „Album Engelandvaarders'^ -X- Zware walserij komt terug IJmuiden in feeststemming Het was gisteren een feestelijke dag bij de hoogovens te IJmuiden omdat de zware walserij, die de Duitschers in 1943 sloopten en naar Duitschland brachten, terugkeerde. Deze walserij kostte voor den oorlog 10 millioen gulden. Ze was in 1943 juist bedrijfskaar toen de Duitschers haar wegvoerden. Na den oor log werd zij teruggevonden bij Brunswijk en arriveerde gisteren in wagons en sche pen weer in haar geboorteplaats. Het is het grootste object dat tot nu toe uit Duitschland is teruggevoerd. Na een korte toespraak van den commis saris-generaal voor de Nederlandsche eco nomische belangen in Duitschland, ir. L. Otto, speelde de fabrieksharmonie het „Wil helmus" en trok men in optocht naar de plaats waar de walserij nu wel spoedig zal herrijzen. Wat reeds repatriëerde. Intusschen begint de groo4e stroom van de door de Duitschers geroofde goederen naar Nederland te vloeien. Reeds zijn er zeven complete fa'brieksinstallaties, 2500 gereedsschapswerktuigen, 300 geroofde tramwagens en 20 pet. van de geroofde ma chines teruggevoerd. Voorts talrijke sche pen, kunstschatten, treinen enz. In het IJsselmeer en in de Waal en an dere rivieren liggen nog vele gezonken schepen, gevuld met door de Duitschers weggehaalde goederen, zoodat het lichten hiervan ook nog verrassnigen kan opleve ren. In IJmuiden arriveerden zeven schepen, welke door de Duitschers weggevoerde zware walsery van' het Hoogovenbedrijf te IJmuiden terugbrachten. Deze walserij heeft een vooroorlogsche waarde van tien millioen gulden. Zij kan aan vierhonderd arbeiders werk verschaffen. Een der sche nen np/»rr~»» A.N.P.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2