3)e£cicbcivcSou/ïo/nt KABINET BEEL TOT STAND GEKOMEN Wie zijn de NIEUWE Ministers? DINSDAG 2 JULI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen S 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10822 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting .,De Burcht'v. Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Vertrouwen gevraagd A LS WE VERTROUWEN mogen hebben in een zaak, die tot stand is gekomen na veel bespreking en veel beraad en na dat veel moeilijkheden overwonnen zijn moeten worden, dan mogen wij vertrou wen hebben in het nieuwe Kabinet Beel. En inderdaad is er ook gezien de feite lijke samenstelling van het kabinet alle reden, om met vertrouwen de daden tege moet te zien. Veel, wij mogen zonder overdrijving zeggen: ontzaglijk veel zal van het nieuwe kabinet worden verlangd en verwacht. Het staat voor een gigantische taak. Eti wij mogen ook daarom eischen. dat het Nederlandsche volk het kabinet zal steu nen door het eerlijk en oprecht te schen ken het vertrouwen, dat onmisbaar is voor een zoo vruchtbaar mogelijke ontplooiing van de activiteit, de geweldig groote acti viteit, welke land en volk voor de orde ning en den nieuwen opbouw van het maatschappelijk leven behoeven. Dat de Volksvertegenwoordiging den arbeid van het kabinet zal mogelijk maken, zal steu nen door het haar vertrouwen te geven, willen wij als vanzelfsprekend veronder stellen. Natuurlijk sluit zulk een vertrou wen niet uit critiek in opbouwenden geest zulke critiek is óók noodig voor een gezonde werkzaamheid. Onze hoop, dat minister Beel er in zou slagen, een kabinet te vormen, op een zoo breed mogelijke politieke basis, is niet verwezenlijkt: in het kabinet-Beel missen wij vooraanstaande politieke figuren uit andere partijen dan de Kath. Volkspartij en de Partij v. d. Arbeid. Wij veronder stellen. dat de mogelijkheid, om een bree der politieke basis te leggen, wel is be proefd, maar dat men helaas niet is kun nen slagen. Intusschen is het, zooals boven gezegd, onze stellige verwachting, dat ook de an dere partijen in de Volksvertegenwoordi ging het kabinet met vertrouwen zullen ontvangen. Katholieke Volkspartij en Partij v. d. Arbeid gaan samen, maar niet in een verslappende fusie, doch in een federatie, welke tot vruchtbare resultaten zal kun nen leiden, in samenwerking óók met andere partijen. Wij bidden God, dat Hij het kabinet moge zegenen in deze voor de toekomst van ons land beslissenden tijd. Minister Beel bezocht j.l. Zondag de Studiedagen te Valkenburg. Daar heeft hij, aldus de „Msb." een korte toespraak ge houden tot de aanwezigen, waarin hij en kele algemeene richtlijnen uiteenzette, waardoor hij zich bij de samenstelling van zijn program heeft laten leiden. Hij ver klaarde er naar gezocht te hebben een program samen te stellen, dat èn christelijk èn vooruitstrevend is. Hij noemde als zui len van zijn program de versterking van het gezinsleven, de vernieuwing van het onderwijs, de vormgeving der maatschap pelijke verhoudingen en de versterking van het gezag in het staatkundig leven. Hij meende, dat het mogelijk is, ondanks het feit, dat wij arm zijn geworden en ondanks de zeer gevaarlijke internationale situatie waarin wij verkeeren, toch de sociale desiderata, die in het katholieke program voorkomen, te verwezenlijken. Politieke schakeeringen Het nieuwe Kabinet vertoont de volgen de politieke schakeeringen: Tot de K.V.P. behooren de minister-president dr. L. J. M. Beel, de minister van justitie mr. J. H. van Maarseveen, de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr. Jos. Gielen, de minister van oorlog A. H- J. L. Fievez, en de minister van economische zaken dr. G. W. M. Huysmans. Tot de Partij van dien Arbeid behooren de minister van financiën, prof. nur. P. Lieftinck, de minister van sociale zaken, de heer W. Drees, de minister van verkeer, ir. H Vos en de minister .van landbouw, visscherij en voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt. Niet aangesloten bij een politieke partij zijn: de minister van buitenlandsche zaken, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, de minister zonder portefeuille mr- E. N. van Kleffens, de ministers van overzeesche gebiedsdeelen mr. J. A. Jonk man en de minister van openbare werken en wederopbouw dr. ir. J. A. Ringers. Het nieuwe Kabinet telt dus vijf verte genwoordigers van de Katholieke Volks partij, vier van de partij van den arbeid en vier partijiooze ministers —X— Regeeringsverklaring in de Tweede Kamer De Tweede Kamer zal a.s. Vrijdag 5 Juli bijeenkomen. Het ligt in de bedoeling van den minister-president, dr. Beel, dan een regeeringsverklaring af te leggen. Over deze verklaring zal de Kamer discussieeren op Dinsdag 9 en Woensdag 10 Juli. 5 Kath. Volkspartij - 4 Partij v. d. Arbeid en 4 partijiooze Ministers H. M. de Koningin heeft heden het K. B. ge- teekend, waarbij het nieuwe kabinet is sa mengesteld als volgt: Minister-president en Binnenlandsche Za ken: dr. L. J. M. Beel; Buitenlandsche Zaken: mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, hoofd van de directie politieke zaken van het de partement van buitenlandsche zaken; Justitie: mr. J. H. van Maarseveen, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: dr. Jos. Gielen, hoofdinspecteur van het lager onderwijs te Nijmegen; Financiën: prof. mr. P. Lieftinck; Oorlog en Marine a.i.luitenant-kolonel A. H. J. L. Fiévez, chef van bureau II van het militaire kabinet van den min. van oorlog; Mr. L. J. M. Beel Openbare Werken en Wederopbouw: dr. ir. J. A. Ringers Verkeer: ir. H. Vos; Economische Zaken: dr. G. W. M. Huysmans, direc teur van de Maatschappij tot Financiering van het Na tionaal Herstel; De beëediging heeft morgen plaats in Paleis Soestdijk om Mr. E. N. van Kleffens Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening: S. L. Mansholt Sociale ZakenW. Drees Overzeesche Gebiedsdeelen: mr. J. A. Jonkman, oud voorzitter van den Volksraad; Minister zonder portefeuille: mr. E. N. van Kleffens. Dr. G. W. M. Huysmans, de nieuwe minis ter van economische zaken van het ka binet Beel, werd in 1902 te Eindhoven geboren. Hij studeerde aan het Canisius college te Nijmegen en vervolgens aan de handelshoogeschool te Rotterdam, waar hij in 1926 promoveerde op een proefschrift getiteld: „Termij nhandel in valuta". Na enkele jaren directeur te zijn geweest van de Rotterdamsche bank- vereeniging te Heerlen werd hij be noemd tot directeur van de Centrale Coöperatieve Boerenleenbank te Eindho ven. Hij was o.a. lid van de staatscom missie voor bankzaken en voor finan ciën en sociale assurantie. In 1936 werd hij onderdirecteur van het departement voor groothandel van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in' Oost-Bra bant. Sedert de bevrijding trad hij op als adviseur voor financieele zaken van het militair gezag in Noord-Brabant tot ,hij in April j.l. in het vorige kabinet werd opgenomen, als opvolger van ir. J. van den Broek. De heer Huysmans is- katholiek. Mr. J. H. van Maarseveen is 3 Augustus 1894 geboren te Utrecht, in welke ge meente hij het gymnasium en de rijks universiteit bezocht. Hij vestigde zich als advocaat en procureur en werd in 1937 tot lid der Tweede Kamer gekozen. Mr. van Maarseveen is juridisch advi seur van de Nederlandsche Katholieke Arbeidersbev/eging. Dr. J. J. Gielen is. in Ruophen (N.-Br.) in 1898 geboren. Hij volgde de R. K. Leer- gan te Tilburg en studeerde aan de uni versiteit te Gent in de Genmaansche philologie, aan welke faculteit hij in 1931 promoveerde, hij werd vervolgens directeur van de R. K. Middelbare School te Hulst. Vele publicaties zagen van zijn hand het licht. Zijn dissertatie „De wan delende jood in Volkenkunde en Letter kunde" is bekend. Mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, de nieuwe minister van bui tenlandsche zaken, werd 7 November 1892 te Amersfoort geboren. Na zijn pro motie aan de stedelijke universiteit te Amsterdam trad hij in 1923 in dienst bij het ministerie van buitenlandsche zar- ken als attaché te Kopenhagen. In ge noemden dienst was hij achtereenvol gens gezantschapssecretaris te Boekarest, Washington, Mexico City, en gezant- schapsraad te Brussel en Berlijn. Van Mei 1940 tot Augustus 1940 was hij waar nemen chef van de afdeeling diploma tieke zaken van het ministerie van bui tenlandsche zaken te Londen. Aan de ambassade te Washington was hij van Augustus 1940 tot April 1946 als gezant verbonden. Op laatstgenoemden datum werd hij benoemd tot chef politieke za ken aan het departement van buitenland sche zaken. A H. J. L. Fievez werd in 1902 te Zutphen geboren, waar hij de* 5-jarige H. B. S. bezocht. Na zijn militaire studies aan de K. M. A. te Breda 1919—'22 te hebben voltooid werd hij benoemd tot 2e lui tenant bij het 17e regt. infanterie te Venlo. Van 1926'31 was hij leeraar aan de gasschool te Utrecht en bezocht ver- Volgens van 1931'34 de hoogere krgijs school. Daarna was hij een jaar gedeta cheerd onder de bevelen van den chef van den generalen staf en werd hij in 1935 toegevoegd aan den commandant van het veldleger. In Maart 1938 volgde zijn benoeming tot kapitein van de infan terie en in November van dit jaar tot idem bij den generalen staf. Gedurende 1 de mobilisatie en den oorlog was hij hoofd van het bureau organisatiën van het hoofdkwartier van het veldleger. In krijgsgevangenschap vertoefde hij te Neurenberg, Stanislau en Neu-Branden- burg, waar hij hoofd was van de ge heime berichtendienst (radio) der krijgs gevangen Nederlandsche officieren. Na terugkeer in Nederland (Juni 1945) werd hij geplaatst op het ministerie van oor log bij de afdeeling generale staf, later militair kabinet van den minister, waar hij de functie vervulde van hoofd van het bureau organisatiën. Kort daarop volgde zijn benoeming tot majoor en op 1 Mei van dit jaar tot luit-kolonel von den generalen staf. In het voorjaar van 1946 verbleef hij in Engeland, waar hij deelnam aan een intergeallieerde cursus voor hoofd-officieren. Overste Fievez was jarenlang lid van het hoofdbestuur van de R.K. Officieren Vereeniging. Van zijn hand verschenen al van bijdragen in de militaire vakpers alsook in dag- en weekbladen. Dr. J. A. Jonkman werd op 13 September 1891 te Utrecht geboren. Hij studeerde aan het gymnasium aldaar en vervol gens aan de universiteiten te Utrecht, Toulouse en Leiden. Aan laatstgenoem de universiteit promoveerde hij in 1918 tot doctor 'in de rechtswetenschappen met een dissertatie over „Indonesisch" nationale grondslag van het onderwijs ten dienste der inlandsche bevolking. Een jaar later deed hij examen voor de Indische rechterlijke macht en vertrok toen naar Indië, waar hij benoemd werd tot buitengewoon landraad-voorzitter te Tebing Tinggi en Medan. Vervolgens werd hij sub-officier van justitie te Se- marang en te Batavia. Van 19271931 was mr. Jonkman lid van den volksraad, waarvan hij in 1940 tot voorzitter w.erd benoemd. Intusschen was mr. Jonkman met behoud van zijn titel gedetacheerd als officier van justitie bij het hof te Makassar, welke functie hij van 1934 tot 1938 bekleedde, waarna hij in gelijke betrekking overging naar het hof te Se- marang. Met twee maten MUSSERT heulde en werkte samen met de Duitschers, die ons overvielen, plun derden en trachten uit te moorden. De Duitschers werden overwonnen, moesten onvoorwaardelijk capituleeren. Mussert werd berecht, ter dood veroordeeld en gefussileerd. SOEKARNO heulde en werkte samen met de Jappen, die Indië met hun gruwelen overdekten en Inheemschen en Euro peanen gelijkelijk als slaven behandelden. MaarSoekarno mag een „kabinet" vormen. MaarSoekarno mag „Ministers" er op na houden, die hun orders bij hem moe ten komen halen. Maarmet Soekarno werd langs den weg van die „ministers" door de Neder landsche Regeering Schermerhorn onder handeld. Het halve „Kabinet" van Soekarno wordt op een mooie morgen ontvoerd en wordt per keerende post weer terugbe zorgd. Soekarno proclameert zich zelf tot dicta tor en probeert te gelijkertijd de zwakheid en de voosheid van zijn bewind te maskec- ren door de Communisten met wien hij ook heeft samengewerkt, nu de schuld te geven van Sjahirs ontvoering. Dit alles grootendeels ten gevolge van de „praatpolitiek" van Schermerhorn, Lo geman en van Mook. Een man, die Indië en de verhoudingen kende als weinig anderen, die reeds vóór dat de oorlog met Japan dreigde, een zelf standig bestuur van Indonesië in zijn plan nen en gedachten had opgenomen, die als Gouverneur-Generaal in vrede en oorlog zijn plaats altijd wist, zulk een man werd de hei ingestuurd, Tjarda van Starcken- borgh. „Eerst orde scheppen, dan praten". Dat was zijn advies. Dat paste echter niet in de zwevende en balanceerende manipulaties van het Trio: Schermerhorn, Logeman en van Mook. Mussert schieten wij dood./En terecht. Over Arnold Meijer zetten ze met behulp van Schermerhorn en Koos Vorrink, het geheele land op stelten. Maar Soekarno collaborateur van groot formaat krijgt strijkages en buigingen bij ieder woord en elke bespreking. Nu Schermerhorn nog Commissaris-Ge neraal voor Indië en binnenkort wordt dan Soekarno voorgedragen voor het Groot kruis van de Nederlandsche Leeuw. 'Het is een fraaie manier van meten met twee maten. Prof. W. Schermerhorn comm.-generaal Van gezaghebbende zijde verneemt As sociated Press, d^t de nieuwe Nederland sche regeering zich de komende dagen zal bezighouden met het scheppen van de func tie van commissaris-generaal van Neder- landsch-Indië. Dit is een met buitengewone macht bekleede bestuurder van Ncd.-Indië, die boven de eigenlijke regeering aldaar voor het oogenblik dus boven luitenant- gouverneur-generaal dr. H. van Mook geplaatst zal zijn. Sinds 1855 is voor de uit voering van deze maatregel een bijzondere wet noodig. Van dezelfde zijde werd As sociated Press verzekerd, dat prof. W. Schermerhorn voor de nieuwe functie in aanmerking zou komen. X— K.L.M.-VLOOT UITGEBREID. In dien loop van de volgende maand zal de K.L.M.-vloot worden uitgebreid met een viertal Lockheed „Constellations", wel. ke zullen worden gebruikt voor trans-at- lantische vluchten. ooooo WEERSVERWACHTING 9 Zwakke tot matige wind aanvanke- o o lijk nog uit Zuid-Oostelijke richting, o o later omloopend naar het Zuid-Westen. o Op vele plaatsen onweersbuien, daarna o koeler. o 5 oooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Mr. C. G. W. H. baron v. Boetzelaer Mr. J. H, van Maarseveen Dr. G. W. M. Huysmans Dr. J. J. Gielen Luit.-kol. A. H. J. L. Fiévez Dr. Ir. J. A. Ringers

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1