"J Voedselpositie voor de toekomst beter BINNENLAND Hoe Fritsche zijn vertrouwen verloor Helden van het verzet opnieuw geëerd OP KORTE GOLF Bioscopen RADIO MEN KAN op vele wijzen beroemdheid verwerven. Sommigen krijgen een overigens kortstondigen wereldnaam door dagen lang op het puntje van een paal te blijven zitten, anderen door te pletter te vallen vanaf het dak van een wolken krabber. Het koraal-eilandje Bikini heeft zich tegen wil en dank wereldbekendheid verworven doordat het morgen een atoom bom op z5n koraal-rif krijgt. Het ligt mid den in de oneindigheid van den Grooten Oceaan en zou in gelukzalige vergetelheid voort zijn blijven droomen van wuivende palmen en ruischende blauwe golven, als de mannen, die de oerkracht der atoom kernen hebben weten te ontketenen, zijn eenzaamheid niet hadden uitgekozen voor hun experimenten. Fantastisch moet de uit werking zijn van zoo'n explosie. In één oogenblik wordt het mater van de zee ver hit tot één millioen graden iets onge looflijks voor mensohen, die met „wonder- kacheltjes" hebben geëxperimenteerd! Er zal een luchtstoot ontstaan, van circa 1000 mijl per uur en golven van 1000 meter hoogte zullen zich verheffen. Een satani sche macht is den mensch gegeven om den duivel der verwoesting los te laten en me nigeen bekruipt de angst, of het den mensch ook gelukken zal dien duivel in toom te houden. GEIWELDIG is de macht van een land, dat het geheim bezit van den atoom bom, zóó beangstigend groot, dat de Ver. Staten van Amerika het eenige land, dat or tot nu toe in geslaagd is om den atoom bom te vervaardigen zioh haasten om een middel te verzinnen, om er met goed fatsoen af te komen Zij hebben aangeboden alle mogelijkheden der atoom-energie ter beschikking van 'n in. fernationaal lichaam, de A.D A. (Atomic Development Authority), welk lichaam de volledige controle zou moeten hebben over alle proeven, welke met de ontzettende kracht der atoom-kernen worden ver richt, ten einde te verhinderen, dat de ont dekking tot een vloek wordt voor de anienschheid en een ramp voor de wereld. Maarzegt Amerika met een veelzeg gende blik op Rusland, in die A.D.A. geen veto-redht, hoor. Want daar beginnen we meer dan genoeg van te krijgen! Het is natuurlijk weer Rusland, dat bezwaar heeft tegen dit plan. Niet, dat het bezwaar heeft tegen het feit, dat Amerika z'n geheim afstaat! Neen, dat is mooi; maar van het veto-recht wil het geen afstand doen. Daarom stelt Rusland voor, de atoom energie onder controle te brengen van den Veiligheidsraad, in welk lichaam het 't zoo langzamerhand berucht geworden veto recht zoo waardig weet te handhaven. Bo vendien denkt Rusland; „Ik weet, welke positie ik inneem in den Veiligheidsraad en ik weet niet, welke macht mij zal over blijven in die A.D.A.Dat is ten slotte het kern-probleem zelfs van de atoomkernen wie zal de A.D.A. beheerschen? Het eeuwige, verdoemelijke wantrouwen tusschen de staten jegens hun wederzijd- sche bedoelingen, een wantrouwen, dat niet wijken zal, zoolang de volken hun eigen belangen najagen met voorbijzien van de belangen van anderen. J7EN SCHITTEREND staaltje van de wij ze, waarop Rusland het veto-recht weet te hanteeren, vertoonde deze week de Veiligheidsraad Daar had Rusland par don: het was Polen een voorstel inge diend om maatregelen te nemen tegen het Franco-regiem. Oorspronkelijk wilden de voorstellers de aangesloten leden der Ver. Naties verplichten, de diplomatieke be trekkingen met Franco te verbreken, maar 'bij de behandeling in den Veiligheidsraad ■werden allerlei variaties en verzachtingen voorgesteld, totdat er op het laatst een slap aftreksel overbleef, dat door den Veilig heidsraad met 9 tegen 2 stemmen werd aan genomen. Niks hoor, zei de Rus Gromiko, ik ben één van de twee tegenstemmers en dat wil zeggen, dat een permanent lid van den Raad, gebruik makend van zijn recht, het veto over dit voorstel uitspreekt. Het is dus niet aangenomen. „Ja maar", zei de scherpzinnige van Kleffens. „het kan beschouwd worden als een voorstel van orde en zulke voorstel len zijn niet aan het veto-recht onder hevig". Er werd ten slotte gestemd en met 6 te gen 1 stem werd uitgemaakt, dat het hier eer voorstel van orde betrof. Niks hoor. zei Gromyko weer. Ik ben er tegen en deze uitspraak is een principieele uitspraak en geen voorstel van orde. Toen sloeg de Australiër Evatt met zijn vuist op tafel en spuide eenige uitdrukkin gen. die wij veiligheidshalve binnen de muren van de Veiligheidsraad laten. TOO'N BOM moet hoognoodig eens ont- ploffen in de conferentie-zaal te Parijs, waar de vier ministers van buitenlandsche zaken een schouwspel aan de wereld ver- toonen van kleingeestige vitterij en vlie genafvangerij. Het lijkt wel of de Russen ook een ijzeren gordijntje in hun diplo matieke hersens hebben, zooals een der bladen het uitdrukte. Wat zich daarachter afspeelt, laat zich slechts raden. Zij zoe ken het in het behalen van kleine diplom; tieke succesjes, eon tactiek, welke de an deren razend maakt Zij zien niet in, dat zij daardoor het beetje good will, waarover zij na de overwinning op de Nazi5s hebben beschikt, totaal verspeeld hebben. TOCH KAN ER na veel geharrewar wel eens wat goeds geboren worden uit be sprekingen, welke aanvankelijk niets dan een smadelijke mislukking schenen te kun nen voortbrengen. Zoo is het ook gegaan in Britsch-Indië, waar de Engelsche re geering onafhankelijkheid had aangebo den; een voorstel, dat toch wel overwe ging verdient, zou men zoo zeggen- Maar het Br. Indische Nationale Con gres had alle mogelijke beswaren, niet te gen de onafhankelijkheid op zichzelf, maar tegen de voorloopige maatregelen oan deze te verwezenlijken. Muzelmannen en Mo hammedanen kiften n.l. om de keuze der personen, die in de voorloopige regeering moesten zitten. Ten slotte is, geheel onverwachts, het Engelsche plan op langen termijn aan vaard. Men had de heele kwestie reeds als hopeloos afgeschreven, doch nu is de hoop herleeft, dat alles nog op z'n pootjes terecht zal komen. |7X-PRESIDENT HOOVER, eere.voorzit!er van Truman's voedsel-commissie, heeft voor de Canadeesche en Amerikaansche radio, in zijn verslag over zijn kortgele den beëindigde reis, verklaard, dat de lacune van ongeveer 3600 duizend ton in de minimum-voorraden, welke twee maanden geledeti dreigde, thans aangevuld kan worden. Eenerzijds, aldus zeide Hoover, is dit te danken aan het succes van ons beroep op de landen met een voedselsurplusanderzijds aan de bereidwilligheid der landen met een voedseltekort om hun importprogramma te beperken. China niet te vrijwaren van hongersnood De Zuid-Amerikaansche staten, in het bijzonder Argentinië, hebben hun bijdrage sterk vermeerderd. In Indië zijn noodlij dende gebieden voorzien met voorraden uit rijker bedeelde streken. Hoover legde er echter den nadruk op, dat de uiteindelijke overwinning op den hongersnood afhangt van drie voorwaar den: de rantsoeneering in de gebieden met een tekort iV>et gedurende de crisismaan den gehandhaafd worden, totdat het ge vaar geheel geweken zal zijn. Eveneens moet in de landen met een overschot ge durende de nog resteerende enkele crisis maanden de beperking in het gebruik van graan en vetten gehandhaafd blijven. Ten slotte moeten de voorraden gedurende de crisisperiode zonder onderbreking ver scheept worden. Alleen in China zal men den hongers nood niet geheel kunnen voorkomen, ter oorzake van de gebrekkige mogelijkheid DE CONFERENTIE DER VIER MINISTERS. De heer James F. Byrnes, minister van buitenlandsche zaken der Vereenigde Sta ten, heeft gistermiddag tijdens een voltal- vergadering van de ministers van buitenlandsche zaken der „groote vier" verklaard, dat hij zou staan op een heden te nemen beslissing of de vredesconfe rentie der 21 landen wel of niet zal wor den gehouden. PROF. H. KRAEMER EERE-DOCTOR VAN FIFE. De St. Andrew Universiteit te Fife Zuid- Schotland) heeft aan drie vooraanstaande personen op kerkelijk gebied, die in de verzetsbeweging een belangrijke rol heb ben gespeeld, een onderscheiding uitge reikt. Onder die drie is prof. dr. H. Krae- mer, hoogleeraar aan de Leidsche Nniver- sitelt. R.K. UNIVERSITEIT. .Prof. dr. A Schelleker.s O.P. is be noemd tot hooglee-aar m de moraal-theo- logie a in de R.K. Universiteit v- n Nijme gen als opvolger van magister dr. B Kors O P„ thans directeur van den K.R.O. DE HEER A. J. LIEVEGOED OVERLEDEN Gisternacht is plotseling, ten huize van zijn zoon, overleden de heer A. J. Lieve- goed, een vooraanstaande persoonlijkheid in de Nederlandsehe journalistiek, in den ouderdom van 65 jaar. De heer Lievegoed is zoowel hier als in Indië aan meerdere bladen werkzaam geweest, o.m. aan de „N. R. Crt." De heer Lievegoed, die zich gedurende van tronsport naar het binnenland en de ontoereikende organisatie. Naar Hoover's inzicht zal. behoudens goede oogstresultaten, de voedselpositie van de wereld in het komend jaar wel niet ruim ijn, doch ook niet zoo krap als thans. Hoover bepleitte tenslotte de organisatie van hulpverleening aan ondervoede kinde ren in Europa en Azië door den nieuw op- gerichten internationalen voedselraad. Het katholieke blad „La Croix" schrijft, dat sedert Januari de Katholieke Kerk in Albanië stelselmatig aan vervolging bloot staat. De campagne daarvoor werd inge zet door het blad „Bashkimi", dat te Ti rana verschijnt. Het gaat niet langer om de vervolging van somunige priesters, maar de campagne richt zich tot de geheele ka tholieke geestelijkheid. In Februari j.L werden vijf geestelijken gevangen geno men, omdat zij te veel op den voorgrond traden. Voorts werden 85 Italiaansche gees telijken, waaronder drie Zusters, die zich in liefdadigheidsgestichten bevonden en se dert 1939 in Albanië verbleven, uit het land gezet. Pater Antoon Haraipi, een let terkundige van naam, werd in Tirana ge- executeerd. Een zoogenaamd complot, dat zoowel te Scutari als in Tirana zou be staan hebben gaf aanleiding tot de arres tatie van talrijke geestelijken en van per sonen, die als christenen bekend stonden. Fritsche heeft vandaag te Neurenberg verklaard, dat hij er als journalist van overtuigd is, dat het Duitsche volk inder tijd niet afwist van de massamoorden in concentratiekampen, anders zou het zich nooit achter Hitier hebben geschaard. Fritsche verklaarde, dat hij in tegen stelling met het bericht dat Hitler in den strijd was omgekomen, het feit van zijn zelfmoord heeft verbreid, omdat hij het ontstaan van een Hitler-ythe in den kiem wilde smoren. Hitler's zelfmoord was de eerste reden, aldus zei Fritsche, waarom hij in het naziregiem werd teleurgesteld. zijn geheele loopbaan heeft toegelegd op de wetenschappelijke zijde van de journa listiek, heeft aan de Leidsche Universiteit colleges gegeven over de dagblad'weten- schap. Verscheidene publicaties van zijn hand op dit terrein hebben het licht ge- Nadat de heer Lievegoed lid was ge weest van de comonissie-Francois, welke in 1933 de voorlichting van het buitenland be. zag, werd hij met ingang van 1 Januari 1934 benoemid tot chef van den regeerings- persdienst, waarvan dte komst door de com- missie-Francois was voorbereid. Wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd vroeg en verkreeg hij met ingang van Januari van dit jaar uit deze functie ontslag met dankbetuiging voor de gewichtige diensten den lande bewezen. Het ongeval dat hem in 1940 trof, toen hij in het gijzelaarskamp te Buch en walde verbleef, is hij nooit geheel te boven ge komen. LEIDSCHE UNIVERSTITEIT. Geslaagd voor het doctoraal examen ge neeskunde 2e gedeelte de heeren: A. Ger- retsen te 's-Gravenhage (cum laude), W. P. C. Knuttel te 's-Gravenhage. Geslaagd voor het artsexamen le ge deelte de heeren: G. J. Sas te Bergen op Zoom, B. Entzinger te Leiden. Geslaagd voor het artsexamen 2e gedeel te de heeren: C. Ruijs te Oegstgeest; J. F. Saltet te Leiden, E. M. Soffels te Brunssum. Gistermiddag heeft prof. mr. A. F. W. D. Fischer, nieuw benoemd hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit om onder wijs te geven in het oud-vadërlandsche recht zijn ambt aanvaard met een in- augureele red over: „Oude en nieuwe op vattingen omtrent de studie van het oud- vaderlandsche recht". Een tweede reden was de mededeeling van een medegevangene, die zei, dat hij de marteling van zijn eigen vrouw had bijge woond. Een tweede medegevangene had hem ervan overtuigd, dat Hitier een on- juisten uitleg van den Duitschen aanval op Scv jet-Rusland had gegeven. Volgens Fritsche brak zijn laatst stroomhalm, toen Goebbels in April 1945 bij den Sovjet-Rus- sischen inval in Berlijn opgewonden ver klaarde: ,,Zoo heeft het Duitsche volk het gewild." Volgens Fritsche waren Goebbel's woorden, dat het Duitsche volk den oorlog, die het verloren heeft, gewild heeft, niet waar. Tijdens het kruisverhoor ontkende Frit sche, dat hij in zijn radiotoespraken de uit werking van het V-wapen op de Engel sche bevolking had overdreven om den strijd van het Duitsche volk gaande te houden. Volgens hem was de V-l het eeni ge wapen, waarmee Duitschland nog eenige hoop kon koesteren den tegenstand van den vijand te breken. Nadat Fritsche reeds eerder verklaard had niet op d'e hoogte te zijn geweest van het hestaan van gaskamers, totdat de Rus sen na de herovering van Charkof de pro cessen tegen oorlogsmisdadigers begonnen, ontkende hij op een vraag van Rudenko ooit gedurende den oorlog iets te zijn te gengekomen. dat met biologische oorlog voering te maken had. Rdenko haalde daarop een brief van Fritsche aan majoor Van Pasavant, vertegenwoordiger van het opperbevel in het ministerie van propa ganda, voor den dag, waarin Fritsche ver klaart, dat hij voorstellen voor een biolo gische oorlogvoering aan hem voorlegt, opdat de geadresseerde deze aan de des betreffende organisatie zou kunnen door geven. Ook moest Fritsche toegven in Mei 1942 van Hitler's orders tot uitroeiing van de joden en de intelligentsia in de Oekraine en het doodschieten van gevangen Sovjet commissarissen te hebben vernomen, lord Jowitt, lord-kanselier op de toeschouw werstribune weid bijgewoond, zal heden worden afgesloten. Te Zeist werd een landdag van L.O. en L.K.P. gehouden, waarbij op indruk wekkende wijze de slachtoffers van het verzet werden her dacht. Een overzicht tijdens de plechtig heid1. Bijzetting stoffelijk overschot van Joop de Vries en J. Oberg Ruim een jaar is verstreken sinds de al- geheele- bevrijding van ons vaderland plaats vond. Voor het zuiden en het oosten is het reeds-anderhalf jaar geleden en nog zijn niet alle helden van het verzet, nog zijn niet alle gevallen Vrijheidshelden tot rust gekomen. Dan hier dan daar worden er naar hun laatste rustplaats gebracht. Leiden en omgeving telde er gisteren weer twee: Joop de Vries en J. M. Oberg, de eerste op Rhijnhof, de tweede op het Heldenkerkhof te Wassenaar. Gistermiddag te 1 uur vond op de be graafplaats Rhijnhof de bijzetting plaats van het stoffelijk overschot van Joop de Vries, tot begin Febr. 1944 ambtenaar bij Gemeentewerken hier ter stede. Nog slechts eenige weken geleden waren alle leden van dezen dienst met directeur en hoofdambtenaren bijeen in het stadhuis ter onthulling van een plaquette ter nage dachtenis aan de twee personeelsleden, die den vreeselijken strijd niet overleefden. Gisteren waren allen weer present, nu ook met weth. Jongeleen. oud-weth. Wilbrink, de oud-directeur van Gemeentewerken, de heer ir. A. M. de Blauw, de weduwe van het slachtoffer Oberg en verschillende hoofden van gemeentedienst. In de aula van Rhijnhof, waar de kist, gedekt met de Ned. vlag onder een schat van bloemen bedolven ging, sprak eerst weth. A. J. Jongeleen namens het gemeen tebestuur woorden van afscheid. Joop de Vries bracht met Kiljan het grootste offer, dat zij konden brengen: het offer van hun leven. Met eerstgenoemde was het nog iets anders dan met Kiljan. Hij viel, staande voor het vuurpeleton. Hij was nog jong; zooveel had men nog van hem mogen ver wachten, nog een goede toekomst had hij voor zich. Vooral voor de ouders is het tra gisch dit offer te hebben moeten brengen. Spr. hoopte, dat zij wilden aannemen, dat het gemeentebestuur oprecht met hen me deleeft en dat zij de nagedachtenis aan hun jongen in eere zullen houden. De directeur #an Gemeentewerken, de heer ir*. D. Boogerd, sprak namens dezen dienst, gaf een korte levensschets van de Vries en herinnerde er aan hoe hij op 24 Febr. 1944 werd geroepen voor den ar beidsinzet. Toen bleek pas wie hij was. Hij weigerde niet alleen aan dien oproep ge hoor te geven, maar hij schaarde zich da delijk aan de zijde van het actieve verzet. En hij viel op den geheimen radiopost bij de „Vloeiweide" in de woning van den boschwachter Neefs^ in de bosschen van Rijsbergen ten zuiden van Princenhage. Met de onthulling van de plaquette in het Leidsch stadhuis heeft men eerbiedige hulde willen betuigen aan beide jonge menschen. Nu opnieuw past een woord van hulde en over alles heen, wat men nu rondom zich ziet gebeuren, moet men zien naar de toekomst. Spr. gaf de verzekering, dat men de nagedachtenis van Joop de Vries in eerbied zal blijven gedenken. Namens de Ver. - oor Experimenteel Ra dio-onderzoek en tevens als voorzitter van de afd. Leiden dezer vereeniging sprak de heer H. A. de Reiger. Hij wees op de groo te beteekenis van den geheimen radio dienst, die zooveel heeft gedaan om de Ge allieerde oorlogvoering van dienst te zijn en herinnerde er aan hoe van de groote schare radiozendamateurs een vierde ge deelte is gevallen. In de laatste vergade ring der ver. ziin er 27 posthuum onder scheiden met het eerelidmaatschap. En on der hen bevond zich Joop de Vries. Spr. gaf de verzekering, dat zij hem nimmer zullen vergeten en dat zij niet voor niets hebben geleefd. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer J. v. d. Brule namens den Gew. commandant van de O. D. te Breda en de O.D.-ers uit het gewest Breda, die met Joop de Vries hadden samengewerkt. Alle overlevenden zijn bezield met hetzelfde ideaal. Zij zullen er voor zorgen, dat Joop het offer van zijn leven niet voor niets heeft gebracht. Nadat hierna nog gesproken was dooi den heer W. Weyers namens de Radiogroep las ds. P. M. Luca, Rem. predikant hier ter stede, psalm 103. Daarna wees hij er op, dat de Vries niet alleen een strijder was voor recht en vrede, maar ook een strijder met een goed en strijdbaar hart. Juist daarom missen wij hem. Wij denken ook aan allen die met hem gevallen zijn en die ons land ook nié? kon missen, omdat zij strijdbare jonge mannen waren. Wij moeten dankbaar zijn voor het voorbeeld, dat hij heeft gegeven en voor de strijdbaar heid, die hij heeft getoond tegenover de verkrachter van het recht. De strijders vielen, opdat wij zouden leven. God is de Heer van alle leven; zoo Hij het doet, is het welgedaan! Hierna werd de tocht naar het graf aan vaard en nadat de kist in de groeve was neergelaten werden bloemen in het graf gestrooid, waarna de vader van Joop de I Vries, de heer J. H. de Vries allen dankte, I die op zoo ondubbelzinnige wijze blijken van belangstelling en meeleven hadden be toond. De plechtigheid werd door ds. Luca besloten met het bidden van het Onze Vader. Op het Heldenkerkhof te Wassenaar. De familie de Vries vei'gezelde daarna mevr. Oberg naar Wassenaar, waar op het Heldenkerkhof het stoffelijk overschot van haar man werd bijgezet. J. M. Oberg. stuurman bij de Rotter- damsche Lloy'd, was in de jaren 4344 eveneens strijder en illegaal werker in Brabant. Ook hij viel voor het vuurpeleton. De gemeente Wassenaar, waar Oberg de laatste jaren woonde, heeft dezen gevallen held een waardige rustplaats op het Hel denkerkhof bereid. Een eerevacht van po litie stond aan de groeve opgesteld, toen de kist met het stoffelijk overschot, even eens door politiemannen gedragen, nader de. Toen de kist was neergelaten sprak ir. H. W. v. d. Voort, wethouder van Wasse naar. Wij staan hier op het Heldenkerkhof, aldus spr., en dragen een held naar zijn laatste rustplaats. Oberg was een held, d.w.z, iemand, die het Ueaal, dat hij zich gesteld 'had, nastreefde zonder aarzelen, recht op het doel af. Deze held heeft zulks gedaan met het offer van zijn leven. Zoo behoeven wij de ons gebrachte bevrijding niet te zien als een aalmoes, doch als een recht door datgene, wat zij voor ons heb ben geofferd. De gemeenschap zal tot in lengte van dagen prijs stellen op wat hij met anderen hiervoor gedaan heeft. Namens de directie van de Rotterdam- sche Lloyd sprak vervolgens de heer E. Vernes, oud-inspecteur van den Nautischen dienst dezer Mij., die er op wees Oberg ge kend te hebben als een officier van for maat, een man van beteekenis. voor wien nog een groote toekomst was weggelegd. Spr. betreurde in hem een bekwaam stuur man. De vlag, waarmede hij voer en waar voor hij streed, bedekt nu zijn kist. Spr. zeide geen kracht te kunnen geven om het leed te doen dragen, dat dit verlies voor echtgenoote en gezin heeft gebracht, Spr. hoopt, dat deze van hoogerhand moge zijn gegeven. Nu heeft hij de reis naar de euwigheid aanvaard en spr. twijfelt er niet aan, of ook deze reis zal hij tot een goed einde hebben gebracht. Verder spraken ook hier nog de heeren J. v. d. Brule en H. A. de Reiger, waarna bloemen in het graf werden gestrooid en de heer W. v. Ingen Schenau namens de weduwe dankzegde voor de betoonde be langstelling. BINNENLAND. Amerikaansche oorlogsschepen zullen in het tijdvak van 2530 Juli de havens van Amsterdam en Rotterdam bezoeken. In het bouwbedrijf zal de vacantie dit jaar zijn in de week van 5 tot en met 10 Augustus. De taxi's in den Haag, die weer zijn gaan rijden, kosten 75 cent voor de eerste kilometer en 15 cent voor iedere 500 meter meer. Iedere vier minuten wachten kost 10 cent. De terreur in de Rotterdamsche ha ven neemt, nu de staking gaat verloopen, dagelijks toe. Een aantal schepen is nog naar buitenlandsche havens gedirigeerd moeten worden. Een auto, waarin 2.000 ongebanderol- de sigaretten is te Apeldoorn aange houden. Deze sigaretten bleken afkomstig van een diefstal .te Rotterdam, waarbij o.m. 100.000 sigaretten uit een entrepot waren gestolen. Tet Rotterdam zijn nog 5 andere personen gearresteerd. Een ernstig auto-ongeluk heeft plaats gehad te Laren. Twee auto's zijn op een kruispunt tegen elkaar gereden, een parti culiere auto en een militaire auto. Van de twee inzittenden in de particuliere auto is de vrouw op slag gedood en de man ernstig gewond. Een bende bonnenvervalschers is door de Rotterdamsche recherche aangehouden. Het zijn 17 personen, o.w. 3 Belgen, die ongeveer 3 millioen valsche tabaksbonnen hebben vervaardigd en grootendeels in om loop hebben gebracht. Alle rijvergunningen zullen vermoe delijk reeds de volgende maand worden vernieuwd. Verbod van rijden op Zon- en feestdagen zal worden gehandhaafd. Kampeeren op terreinen, waar munitie heeft gelegen, is nog steeds gevaarlijk. In verband met de vacanties verzoekt men, hierop attent te maken. BUITENLAND. De Paus zal Zondag waarschijnlijk om elf uur en om vijf uur radiotoespraken hou den ter gelegenheid van de sluiting van de Eucharistische Congressen te Luik en te Sucre (Bolivia). De Tsjechoslowaaksche regeering heeft aan de ministers der groote vier te Parijs een memorandum gezonden, waarin verzocht wordt om Triëst dadelijk aan Joe goslavië toe te wijzen, „aangezien zulks in hooge mate ten goede zou komen aan de verbindingen der centraal-Europeesche landen. De Britsche opperbevelhebber in Duitschland, sir Sholto Douglas, heeft de bevolking van Hamburg gewaarschuwd niet de ordeverstoringen te herhalen. Naar men weet heeft de bevolking van Hamburg geprotesteerd tegen het oprichten van een nieuw Engelsch hoofdkwartier in Ham burg, waardoor de woningen van 20.000 Duitschers gevorderd zullen worden. Er zullen drastische maatregelen genomen worden indien de ordeverstoringen niet ophouden. In de Amerikaansche zone zullen a.s. Zondag 9 millioen Duitschers de grondwet gevende volksvertegenwoordigingen voor de staten Beieren, Hessen en Wuertemberg kiezen. Frankrijk en Polen zullen binnenkort een gezamenlijke verklaring van vriend schap en samenwerking afleggen. De Japansche communistische rijks dagafgevaardigde Sanzo Nosaka heeft ver klaard, dat Japan geen afstand moet doen van het recht om oorlog te voeren daar er een verschil bestaat tusschen aanvals- en verdedigingsoorlogen. De gouverneur van Sofia, Stoimenof, is gearresteerd, evenals drie leden van de redactie van het oppositieblad „Nardono zemedelsko zname''. Tegen Stoimenof is is door de communisten een perscampagne gevoerd. Een der mooiste Engelsche particulie re postzegelcollecties, bestaande uit ruim een millioen zegels en volgens den eige naar ongeveer 160.000 gulden waard is ver dwenen. Lido. De ingrediënten, die gebruikt zijn om de cocktail samen te stellen, waar uit „Parijs in hoogspanning" moest ont staan, zijn: sensatie, humbug, dramatiek, 'n schijn van humor en veel pathetiek. En juist dat laatste bestanddeel is de oorzaak, dat de film een mislukking werd. Erich von Stroheim bereikt nergens het niveau, waarop wij hem zoo gaarne zien, Annie Ducaux is niet te herkennen na haar rol len in „meisjes achter tralies" en „De twee Zusters Kleh". 't Is een gewone oplichtingsgeschiedenis, waarin ook de vrouw van den Politie commissaris een rol speelt, hoewel nader hand blijkt, dat zij onschuldig is. Achteraf vinden wij den tweeden titel, dien deze film draagt, namelijk „Demas qué" veel juister: na de aankondiging van namen als von Stroheim, Ducaux, Arletty, is zij een ontgoocheling. De leeftijdsgrens van 18 jaar vinden wij te laag gesteld. Volwassenen kunnen het geval misschen beter verdragen. voor Zondag. HILVERSUM I. 9.20 Orgelspel; 9.45 Geestelijk leven; 10.Bachcantate; 10.30 Tuin der poëzie; 10.50 Haarl. orkestver.; 12.Operettemu ziek; 12.40 Concert; 14.30 Aansl. Kurhaus Scheveningen; 16.15 Sportflitsen; 17.Ca baret; 17.30 Oome Keesje; 19.Prot. Stu- diodienst; 20.15 Aansl. Kurhaus Scheve ningen; 21.30 Hersengymnastiek; 22.Ca baret; 23.45 Nocturne. HILVERSUM II. 8.30 Hoogmis uit Horst fL.); 9.45 Gewij de muziek; 10.Prot. Kerkdienst; 12.30 Lunchconcert; 14.50 Uit Suriname; 15.20 Gooisehe kring; 16.15 Sportflitsen; 17. Prot. Kerkdienst; 19.45 Kampvuren langs den evenaar; 21.Onbekend. Nationale Reclasseeringsdag. Ter ge legenheid van de Nat. Reclasseeringsdag zullen de volgende autoriteiten via de Hilversv.msche zender tot het Nederland sehe volk spreken: de Minister van Justitie 5 Juli, 19.15 uur; het Kamerlid Jan Schouten 4 Juli, 20.05 uur; Ds. Spelberg 5 Juli en Koos Vorrink op 3 Juli. De uitzending van 29 Juni gaat niet door. In plaats daarvan zal de K.R.O. een uitzending verzorgen op Zondag 30 Juni van 14.30 tot 14.50 uur, waarschijnlijk met Pater Borromeus de Greeve als spre ker. Van de overheid is toestemming verkre gen, dat van geblokkeerde bankrekeningen gelden worden overgeschreven ten bate van de Nat. Reclasseerinssdae.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2