RECHTZAKEN BINNENLAND BUITENLAND OMGEVING STADSNIEUWS Vincentius-vereeniging bestaat 100 jaar Op 24 en 25 Juli a.s. zal de vereeniging van den Heiligen Vincentius van Paulo in Nederland haar 100-jarig bestaan herden ken. De Nederlandsche vereeniging van den H. Vincentius van Paulo is een onderdeel van een groote wereldorganisatie, welke thans over de geheele aarde werkzaam is. Zij werd in 1833 te Parijs door een zeven tal studenten opgericht, waarbij de toen 20 jaar oude Frederic Ozanam als de stichter genoemd moet worden. Deze studenten kwamen eerst samen om op conferenties over allerlei wetenschappelijke onderwer pen te spreken. Maar weldra wilden zij ac tief naar buiten optreden en de wereld hun christen-zijn duidelijk maken. Zij begonnen met in de Banlieus van Parijs de armen te bezoeken. Frederic Ozanam, die later hoog leeraar aan de Sorbonne te Parijs werd en op slechts 40-jarigen leeftijd kwam te over lijden, stelde voor de vereeniging een reg lement op. Dit reglement bleek zoo soepel van structuur te zijn, dat het tot op heden toe nog nimmer gewijzigd behoefde te wor den en in de toekomst ook wel niet veran deren zal. Zijn organisatie breidde zich snel uit. Van Parijs uit verspreidde zij zich over de Fransche departementen, over Italië, Duitschland, Engeland, Amerika, enz. In 1846 werd de eerste afdeeling hier te lande opgericht. In 1870 telde men 129 con ferenties met 2080 leden en in 1945 530 met 9.000 leden. Het doel van de St. Vincentius- vereeniging bestaat hierin, om door de per soonlijke beoefening van werken van naas tenliefde mede te arbeiden aan de geeste lijke en zedelijke verheffing van het maat schappelijk leven. Het is dus een vereeni ging van liefdadigheid en apostolaat. Bij deze liefde-werken past men zich aan aan de behoefte en omstandigheden van elk land afzonderlijk. Zoo heeft men in Ame rika en Engeland zich vooral bezig gehou den met het inrichten van zeemanstehuizen, terwijl men in Nederland en Duitschland zich voornamelijk toelegt op het doen van huisbezoek. Op het oogenblik heeft de St. Vincen- tiusver. de zorg voor 8.000 voogdijkinderen, welke bij een veertigtal afdeelingen zijn ondergebracht, Ook zorgt de vereeniging voor goede lec tuur: in dit verband beschikt zij over een honderdtal volksbibliotheken, welke teza men 325000 banden tellen. Verder exploi teert zij verschillende gaarkeukens, welke speciaal in den winter goede diensten be wijzen. Voor bejaarde lieden heeft de St. Vin- centiusver. verscheidene huizen. Het bezoek aan bewoners van woonwa gens en woonschepen wordt ook door de vereeniging ter hand genomen en onlangs heeft men weer de federatie voor het Roomsch-Katholieke woonwagenwerk op gericht. Goed onderwijs voor de kinderen van de minbedeelden staat ook in de belangstel ling der vereeniging en het waren de Vin- centianen, die voor 98 jaar het katholieke onderwijs entameerden. Een tiental school complexen in den Haag en Amsterdam ge tuigt van de zorg op dit gebied. Ook nam de vereeniging het initiatief tot de oprichting van de Roomsch-Katho lieke Reclasseeringsvereeniging. De uitgaven der vereeniging bedroegen in de afgeloopen 1Ü0 jaar een bedrag van 116 millioen gulden, waarvan 43 millioen gedekt werd door de eigen bijdrage van de leden en van haar weldoeners, terwijl de overige 73 millioen door overheidssubsi dies werden ontvangen. De wereldorganisatie omvat thans 200.000 leden, verdeeld over 13.800 conferenties. Met het oog op het komende eeuwfeest heeft men een herinneringsmonument wil len oprichten. Daartoe werden op de con ferenties gelden ingezameld voor het zoo genaamde jubileumfonds. Het op te rich ten monument zal bestaan in een stichting, welke zich ten doel stelt de lichamelijke en geestelijke verzorging en de ontwikke ling van niet-zwakzinnige psychopatische kinderen uit alle lagen der bevolking zon der onderscheid van politiek of godsdiens tige richting te verzorgen. Deze stichting zal binnenkort 'in het leven worden geroe pen, waarbij nauwe samenwerking zal worden gezocht met het paedologisch in stituut te Nijmegen. Als eerste werkkapitaal voor de nieuwe stichting zal de St. Vincentius-Vereeniging bij gelegenheid van haar eeuwfeest een be langrijk bedrag beschikbaar stellen, die de leden uit eigen middelen hebben bijeen gebracht, terwijl in den loop van de vol gende maanden een beroep zal worden ge daan op den steun van geheel Nederland, om de nieuwe stichting welke in een drin gende behoefte zal voorzien, zoo spoedig mogelijk haar doel te helpen verwezen lijken. De kern van de St. Vincentius-Vereeni ging bestaat uit de in parochiaal verband werkende conferenties, welke overkoepeld worden door een Bijzonderen Raad. De op het platte land werkende conferenties zijn ten deele overkoepeld, terwijl de zooge naamde Hoofdraad alle Nederlandsche conferenties overkoepelt. Bij het jubileum van deze oudste, het apostolaat beoefenen de leekenvereeniging, worden vertegen woordigers uit het buitenland verwacht. Zoo zal de president van den algemeenen raad te Parijs prof. dr. J. Zeilier, de 1'Aca demie des inscriptions, aanwezig zijn, ter wijl ook afgevaardigden uit Ierland, Bel gië en Engeland worden verwacht. De komst van Duitsche Vincentianen wordt door de huidige omstandigheden niet waar- schünlijk geacht. Wij denken met groote dankbaarheid aan het ontzaggelijk veel goeds, wat de St. Vin- centiusver gedurende een eeuw in ons va derland heeft tot stand gebracht. In alle plaatsen, waar deze vereeniging werkt, wordt zij gewaardeerd. De leden be oefenen de naastenliefde in echt christelij- ken zin. Op de eerste plaats staat bij hen: zelfheili- gnig. Zij gaan uit naar hun mede-menschen, om hen met raad en daad bij te staan, en doen dat zonder eenig vertoon, eenvoudig, oprecht. Zij gaan uit naar hun mede-men schen als naar hun ware broeders en zus ters in Christus. Zij geven allereerst hun persoon uit diep-begrepen christen-plicht. De St. Vincentiusver. is een der schoon ste en zegenrijkste organisaties in ons land. Op ons bureau ligt voor belanghebben den passagierslijst van m.s. „Sjibajak". Het schip zal vermoedelijk 2 Juli te Rotterdam aankomen. BIJZONDER GERECHTSHOF. De advocaat-fiscaal bij het Bijz. Gerechts, hof te 's-Gravenhage eischte vanmorgen tegen de 20-jarige kapster H. G. v. d. Ho ven en haar 22-jarige zuster J. C. v. d. Ho ven, uit Leiden, 12 jaar gevangenisstraf wegens het plegen van verraad. Verdachten zouden aan Duitschers, waarmede zij om gang hadden, hebben medegedeeld de na men van enkele illegale werkers te Leiden, benevens dat er wapenen verborgen wa ren. Het gevolg is geweest, dat drie perso nen werden gearresteerd, waarvan er twee werden gefusilleerd. Verdachten ontken den den opzet tot het plegen van verraad, doch zouden hun mededeelingen hébben gedaan om hun Duitsche vrienden bij een landing der Engelschen veilig te stellen, De verdedigers van verdachten concludeer den tot vrijspraak. Arrest over 14 dagen. TE HOOGWOUD IS EEN NIEUWE CANDIDAATSTELLING NOODIG. Te Hoogwoud waren drie candidatenlijs- ten niet ingediend bij den voorzitter van het hoofdstembureau of zijn plaatsvervan ger, die afwezig waren, maar bij een amb tenaar ter secretarie. De heer De Boer, no taris te Hoogwoud, heeft daartegen bij Ged. Staten van Noord-Holland geprotes teerd. Hij is in het gelijk gesteld; een nieuwe candidaatstelling is noodig. MIJNONTPLOFFING IN VELSEN In aansluiting aan het bericht van gis teren over de mijnontploffing te Velsen kan medegedeeld worden dat de slacht offers zijn: luitenant ter zee 3e klasse C. Schriel, matroos der le klasse A. Witvliet en de matrozen der 2e klasse G. Raithel, W. T. C. Kregting en W. van der Geest. Dit marine-personeel behoorde tot de in IJmuiden geplaatste afdeeling van den mijnenruimdienst der Koninklijke Marine. De omgekomen burger was J. Stork. OVERZEESCHE GEBIEDSDEELEN. Officieel© verklaring van de Ned. Indische regeering. In de eerste officieele verklaring, weUce te Batavia is vei'strekt na de overhandiging van de Indonesische tegenvoorstellen, heeft eèn woordvoerder van de Neder- landsch-Indische regeering de Indonesische onderhandelaren er van beschuldigd, hun aanvankelijke verlangens naar een rege ling te hebben gewijzigd in een weigering om de Nederlandsche souvereiniteit te er kennen over de eilanden, welke onderwerp van de gevoerde besprekingen zijn geweest. Gisteren is Soetan Sjahrir met zijn ge zelschap in Djogja gearriveerd. Sjahrir en zijn kabinetsleden waren voornemens van daag een kabinetszitting te houden in de ambtswoning van president Soekarno. Een nieuwe bron van deviezen? Komodo en Rindjah (tusschen de eilan den Soembawa en Flores) en de Westpunt van Flores zijn de eenige vindplaatsen ter wereld van de reuzenleguaa Men schat het aantal momenteel aanwezige dieren tus schen de 700 en 2000. De waarde van één exemplaar van dit bijna voorwereldlijk dier, dat uiterst zeldzaam is, wordt op 100.000 geschat. BROODRANTSOENEERING IN ENGELAND. De Engelsche minister voor de voedsel voorziening heeft gistermiddag bekend ge maakt. dat de broodrantsoeneering in En geland zal ingaan op Zondag 21 Juli. Het rantsoen zal voor volwassenen 9 oz. per dag, voor mannelijke handarbeiders 15 oz., voor a.s. moeders en vrouwelijke handar beiders 11 oz. per dag bedragen. Het vleeschrantsoen wordt vanaf 21 Juli met ongeveer 13}^ oz. verhoogd. FRITZSCHE VERDEDIGT ZICH TE NEURENBERG. Hans 'Fritzsche, de voornaamste radio propagandist van Goébbels, verklaarde in de rechtzaal te Neurenberg, dat hij gedu rende den oorlog zoo veel mogelijk ver deeldheid tusschen de geallieerden had willen zaaien. Naar zijn meening was dat een geoorloofde manier van oorlogvoering. Aanvankelijk was hij voorstander der dic tatuur, maar naderhand geraakte hij ge heel bekeerd. LEIDSCHENDAM Binnen de ramen blijven. Ondanks de waarschuwingen stak het 16-jarig meisje van R het hoofd buiten de ramen van de blauwe tram. Het gevolg was, dat zij met het hoofd tegen een der betonnen masten botste. Met een zware hersenschudding is het kind naar een ziekenhuis in Den Haag overgebracht. VALKENBURG. De paardenmarkt. De reeds vele eeuwen oude en voorheen ver buiten ons land be kende Valkenburgsche paardenmarkt, is weer in eere hersteld. Was zij tijdens de bezetting, eenige, jaren verboden, thans zal dpze paardenmarkt weer gehouden wor- Gen op Donderdag 12 September a.s- VOORSCHOTEN Stempeltocht 1946. Om meerdere be kendheid te geven aan den stempeltocht 1946, „Zuid-Holland aan den bouw", uitge schreven door de Stichting Vreemdelingen verkeer Zuid-Holland, kwam gisteravond een aantal dames en heeren bijeen in het Raadhuis. De tafels in de raadszaal waren gesierd met folders en platen op dezen tocht betrekking hebbende. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven gaf een kort overzicht van den vorigen stempeltocht in 1943, waaruit bleek dat ook in deze gemeente voor dien tocht veel belangstelling bestond en vele vreemdelingen Voorschoten bezoch ten, vervolgens gaf de heer J. Aden een meer gedetailleerd verslag van den stem peltocht, die door jong en oud kan worden gedaan en waarby men niet gebonden is aan een bepaald soort van vervoermiddel. Aan dezen tocht is het winnen van prijzen verbonden en Voorschoten heeft speciale prijzen beschikbaar gesteld o.a. voor de 6 mooiste foto's van deze gemeente, voor het beste verslag over de gemeente enz. Deze prijzen zijn door particulieren en indus trieën welwillend afgestaan. Stempelboek- jes zijn te verkrijgen op het raadhuis van 912 en 1417 uur a 0.50. In deze gemeen te zijn 5 stempelplaatsen. Ook inlichtingen worden op het gemeentehuis verstrekt. Het boekje geeft recht op alle voordeelen, wel ke speciaal voor de deelnemers aan dezen tocht zijn* verworven. Binnenkort zal op ruimere schaal nog meerdere bekendheid aan den stempel tocht worden gegeven, welke wordt ge houden tusschen Juni en eind September. Ook zullen pogingen in het werk worden gesteld om tot de oprichting van een af deeling voor vreemdelingenverkeer te ko men. WARMOND Gemeenteraadsverkiezing. De candida- lenlijst voor de gemeenteraadsverkiezing zijn als volgt genummerd: 1. Kath. Volks partij, 2 Partij v. d. Arbeid, 3. Gecomb. Prot. Christ, lijst, 4. Partij v. d. Vrijheid'. EERSTE ZOMERCONCERT. De organist Leo Mens is zijn bespelingen op zijn geliefd Pieterskerkorgel weer be gonnen. 't Was maar voor weinigen, dat hij en Charles van Isterdael speelden, maar die er waren zullen niet anders dan waar- deeren wat zij in dit uur van stemmings vol muzaiekschoon hoorden. De organist opende en sloot met Bach. In de door wrochte Prélude en fuga in C gaf hij mooi en knap werk; het muziekschoon vloeide hem uit de vingers en de stemcapaciteiten van het orgel interesseerden niet weinig. De „Toccata en fuga in d". Men hoort haar honderd maal in z'n leven en hemelhoog moet men opzien naar de scheppingskracht van den meester, die hem tot 't eind van z'n leven bijbleef. Ook hier was de inter pretatie gelukkg vaardig en op peil. Als wij iets te wenschen hebben, dan zou het dit zijn: wat meer kernachtige geestdrift in dit laatste fleurige werk. De cellist van Isterdael die zich in langen tijd hier riet liet hcoren, speelde een programma van niet tè courante cellostukken. Hij opende met een fraaie „Suite'' van d'Her- vëlois. Het „Adagio" van Guillou vormde met „Prélude et Lento" van de aan hem opgedragen „Suite" van Dr. Brommer het middendeel en slot. Al deze cellowerken zijn kennelijk geschreven om de eigen schappen van het instrument en de kwa liteiten van den bespeler te doen uitko men en dat zijn er bij van Isterdael niet weinig. Als een cellist van beteekenis heb ben wij hem beluisterd in wien de techni sche en muzikalee beloften van eertijds zijn uitgegroeid en gerijpt tot voldragen kunstenaarschap. Hierneven speelde Leo Mens de verstilde „Aria" van Loeillet, en het „3e Choral" van César Franck be- hoorende tot zijn laatste werk. Bijzonder boeiden de décoratieve belichtingen, de stijl en aanvoeling en het analystisch re- gistreeren. Voor dit mooie kerkconcert kan men niet anders dan erkentelijk wezen. J. Kortmann. „WELKOM VREEMDELING!" Naar wij vernemen zijn op initiatief van den wethouder van Onderwijs, den heer J. C. van Sohaik, besprekingen gehouden om het vreemdelingenbezoek in onze stad te vergrooten. Wij weten, dat Leiden een stad is, die vele bezienswaardigheden be zit, waarnaar vreemdelingen gaarne komen kijken. Wanneer hiervoor een goede organisatie in het leven wordt geroepen, dan kan aan dit •bezoek leiding worden gegeven. Zoo zul len allereerst kundige gidsen noodig zijn. Het bureau van V.V.V., dat met zijn direc teur, den heer Visser, volgaarne met de plannen van den wethouder instemt, is reeds bezig eenige gidsen op te leiden. Toch zullen er nog meerderen noodig zijn. Zou dit niet iets zijn voor jongelui uit de hoogere klasen van het gymnasium, de H. B.S.-en en de Ulo-scholen? Zij kunnen daardoor hun vacantie-tijd niet alleen ver dienstelijk werk verrichten, maar ook nog inkomsten boeken! Er zullen voor deze rondleiding door de stad verschillende plannen worden voorbe reid. Hierbij wordt gedacht aan een bezoek aan de musea, den Burcht, het bekijken van oude bouwwerken, rondvaarten, enz. Aan de plaatselijke café-restaurants zal verzocht worden door bijzondere attracties dit vreemde! ingenbezoek te helpen stimiu- leeren. Bij dit laatste zal men veel kunnen overnemen van hetgeen het buitenland ons heeft getoond! Voor onzen middenstand zit er in deze plannen veel aantrekkelijks. Behalve verte genwoordigers van den Leidschen midden stand waren bij de besprekingen vertegen woordigd de H.TJVL, de N.Z.H.T.M., de Ce- ibuto, verschillende exploitanten van „rond- vaartbooten". De directeur van V.V.V- werkt aan de plannen voor dit jaar. Zij zullen nu nog 'bescheiden moeten zijn. Mbar wanneer on ze middenstand haar belangen goed in ziet, zal zij de gelegenheid aangrijpen om hieraan haar vollen steun te geven. In volgende jaren kan dan verder wor den uitgebouwd. Leiden gaat met de groote uitbreidings plannen, de nieuwe viaducten bij de spoor baan, den wegenaanleg in de omtrek een goede toekomst tegemoet! De stad) zal groeien en veel vreemdelin gen trekken. Laat de burgerij zorgen, dat de vreemdeling niet alleen voelt, dat hij hier welkom is, maar dat men hier alles doet om het bezoek aan de stad attractief te maken. Anjerdag Prins Bernard Fonds. De aandacht van het publiek wordt erop ge vestigd, dat alleen in die bloemenzaken de geheele opbrengst aan het Fonds ten goede komt, die kenbaar zijn aan een oranje strook, waarop staat: Anjerverkoop Prins Bernard Fonds 2.50. Men lette er- op, dat alleen de groote Amerikaansche kasanjers worden verkocht. De volgende leden van de Bloemist-Winkeliers Ver eeniging voor Leiden en Omstreken wer ken aan de verkoopactie mede. C. Hosman, A. Kors, C. Kriest, Fa. Rie- mens, H. Eradus. J. Buurman, W. Buur man. K.A.J. „St. Petrus". Een groote ver gissing bevat het bericht ven gisteren, vol gens welk de bijeenkomst van de jonge mannen aan det Mare nr. 34 hedenavond om 8 uur zou plaats hebben. Deze bijeenkomst gaat hedenavond wel door; echter niet om 8 uur maar om 9 uur zal begonnen worden. Want op het Feest van het H. Hart gaat elke jongeman naar het Plechtig Lof, dat het gehouden Triduum besluit met Feestpredicatie en Processie. Eerst na het Lof begeven de jongemannen zich naar de Mare 34. H. C. A. P. VAN DRUNEN, Aalmoezenier. Handbal. De wedstrijd K.J.M.V. „St. Petrus"Meerburg wordt a.s. Zondag om 4 uur gespeeld op het Meerburgterrein. K.J.M.V.-ers die niet meespelen komen na tuurlijk als supporters. R. K. Vereen. „Oost en West". Ter gelegenheid van het afscheid van den Geestelijk adviseur van de R.K. Ver. „Oost en West" „Omnia Omnibus", pater Soema- diwirja, O.S.C., hield deze vereeniging gisteravond een bijeenkomst in den foyer der Stadsgehoorzaal. De voorzitter der vereeniging, de heer P. C. A. ten Broek, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, waarna hij een opwekkend woord sprak tot aanbeve ling van het lidmaatschap, waarvoor de contributie slechts f 2.50 per jaar bedraagt per gezin. Spr. wendde zich vervolgens tot pater Soemadiwarja en wees erop, dat het dezen zeer verheugde toen hij de mededeeling ontving naar Java te kunnen terugkeeren. Spr. herinnerde eraan, dat pater Soemadi warja elf jaar in ons land heeft doorge bracht. Hij heeft hier zijn hoogere studiën gevolgd en de H, Wijdingen ontvangen, terwijl hem mede de hooge waardigheid van het priesterschap hier ten deel viel. Zijneerw. heeft in dien tijd hier vele vrienden gemaakt, waarvan dit afscheid niet zonder ontroering aan hem zal voor bijgaan. En allen, die hem kennen, be treuren zijn heengaan, al gunt men hem van harte, dat hij weer naar zijn geboorte land terugkeert. Spr. wees er dan op, dat Zijneerw. veel voor de oprichting van de vereeniging heeft gedaan en dat hij het bestuur met een ware bulldog-vasthoudendheid heeft geïnspireerd het werk te beginnen en voort te zetten. Daarvoor dankte spr. hem ten zeerste. Spr. hoopte tenslotte, dat Zijneerw. in Indië vruchtbaar werk moge verrichten en dat .het hem gegeven moge zijn in zijn vaderland vele jaren te werken aan de uitbreiding en bevestiging van de H. Kerk, Hierna zette de vertrekkende missiona ris het doel der vereeniging uiteen: het stichten van een eigen Indonesischen kring voor Katholieke en niet-Katholieken, welke voor milieuvorming zal zorg dragen en tevens een barricade kan vormen tegen communistische invloeden. Spr. deed ten slotte een beroep op de katholieken van Nederland om gebed en steun, voor de uit breiding van Christus' rijk op aarde. De Mord-makers brachten Hawaian- muziek en -zang, Paul Nolet toonde zich een uitstekend declamator en het tooneel- gezelschap der Lichtfabrieken gaf een ge slaagde opvoering van „Het Spook van Cambrooke Castle", een mysterieus spel in één bedrijf. Een bal o.l.v. Evert Caste- lein besloot den avond. De leden van den Nederlandsche R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Jozef Afd. Lei- oen worden Maandag 8 Juli in de gelegen heid gesteld, hun vacantiebonnen te verzil veren in he. Gebouw „rreiker", Jan Vos- senstee^ des avonds tusschen 19.30 en 21.30 uur. HET BESTUUR. De eerste Leidsche schoenmakerscursus. Het vorig jaar werd op initiatief van den Wethouder van Onderwijs, den heer J. C. van Schaik, een avondcursus voor schoenmakers opgericht. Voorheen be stond een dergelijke opleiding hier niet. Wie zijn vakbekwaamheid wilde vergroo ten, moest naar den Haag. Ieder begrijpt, dat dit maar zelden gebeurde. Toch voelde men in vakkringen de noodzaak van een goede opleiding. De heer van Schaik slaagde er het vorig najaar in om de vele moeilijkheden te overwinnen en den zoo zeer gewenschten cursus tot stand te bren gen. Hoe zeer dit op prijs werd gesteld kan men afleiden uit het aantal aanmeldingen. Dit bedroeg n.l. 70!! Behalve uit onze stad kwamen de inschrijvingen uit de vele dor pen in den omtrek. Men wilde allerwege profiteeren van de geboden gelegenheid. Natuurlijk zijn er in den loop van de 10 maanden, die deze opleiding duurt, eenige leerlingen afgevallen. Dit werd veelal ver oorzaakt door het ontbrekende verkeer, slechte rijwielbanden en ziekte. Het eind resultaat is evenwel zeer verblijdend. Bin nenkort zal deze le Leidsche cursus be ëindigd worden met een kleine tentoon stelling van werk der cursisten. Op deze tentoonstelling komen we nog wel terug. Thans is de gelegenheid voor inschrijving voor den 2en cursus reeds begonnen, Moge deze 2e cursus even succesvol slagen als de le. Dan zullen de schoenherstellers en „de klanten hiervan de vruchten plukken". Gymnasium. Voor het toelatings-exa- men zijn geslaagd de cand.: C. Arend, Th. Barnard, J. Banvhoor, P. M, van Bemme- lcn, M. P. P. Blind. H. E. M. Boeke, M. A. J. G. Böhl, C. Bovenberg, J. H. Cromme- 2 in, J. van Deventer, R. Drost, F. Elker- bcut, D. Eringa, K. Hermsen, A. P. Ike, E. A. Kallenborn, J. J. Kruyt, J. J. Kui per, P. Kuivenhoven, W. Kuyper, N. F. M. Kuypers, T. Lekkerkerkcr. J. Matze, J. Molenaar, A. A. van Nes, H. P. Nooteboom, A. H. Oort, M. A. Overduin, A. K. E. Poortman, J. de Raad, A, Riedel, F. N. Ro- waan. G. R. L. Schokking, M. Schotel, L. Schouten, J. Stapensea, J. B. G. Steensma, A. C. S. Steinz, J. Tinbergen, M. J. Valk, J. van Veen, J. Veenstra, E. de Wilde, W. L. de Witt. H. M. Knottnerus, A. M. M. Erouwer. Geslaagd voor eindexamen Gymna sium A, groep 4, L. G Abrahams, A. M. E. van Dunné, N. van Egmond, A. A. van Gorkum, J. W. Stoffel, E. F. Vergunst en W. L. Wijding. Gem. H.B.S. Voor het toelatings examen zijn geslaagd: Th. Admiraal, F. A. F. Bakkers, F. D. Boeff, B. A. Bol, H. van Brero, A. J. Corpel, Iet Corts, L. J. Dek ker, R. H. Dekker, J. A. Goeman. W. de Hen M. J. W. van der Horst, Sylvia Huizing, F. N. M. Juynboll, G. C. van de Kamp, H. A. B. Knorringa, D. J. van Kooten, F. G. J. N. Kop, A- van der Kwaak, J. Lamirnens, N. Laterveer, H. A van der Linden,'N. W. Louwrier, N. Maarsen, D. M. de Miarcas, J. P. de Mey, P. L. de Meijer, W. F. de Moed, J. J. de Neef, F. Neuteboom, J. D. Noest, R. P. Oosterhuis, H. A. J Otto, Net tie Raar, J. F. de Ren, A. A. Rommerts, A. D. Schnitzler, G. J. Schoonwater, P. J. iSchophuizen, J. G. Splinter, L. van der Steenhoven, H. P. van Venetiën, K. F. v. Venetiën, C- Oh. Voerman, J. van der Walle, M. de Water, H. van Welzen, W. D. H. Zwart. Diamanten en gouden doctoraten. Donderdag 4 Juli zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat mr. J. W. D. Francken, wo nende te Brussel, aan de Leidsche univer siteit promoveerde tot doctor in de rechts-, wetenschappen; hetzelfde jubileum her denkt op Zaterdag 6 Juli mr. C. H. J. van Haeften, wonende te Wassenaar; op Maan dag 8 Juli zal het zestig jaar geleden zijn, dat mr. R. J. H. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in bui tengewonen dienst, wonende te 's-Graven hage, aan de Leidsche universiteit promo veerde tot doctor in de rechtswetenschap pen; op Woensdag 10 Juli dr. J. E. G. van Emden, wonende te 's-Gravenhage, vijftig jaar doctor in de geneeskunde (cum laude). De C.C.D. was hem te vlug af. Heden morgen liepen twee controleurs van den C.C.D. in de buurt van de 3 Octoberstraat, toen zij iemand op de fiets deze straat zagen inrijden met een rijwiel, waarop een zak met onbekenden inhoud. Toen de fiet ser bemerkte, dat in die straat een agent van politie surveilleerde keerde hij snel om. Maar hij had buiten de activiteit van de C.CJD.-controleurs gerekend. Zij hielden den man aan en het bleek, dat zich in de zak 89 klossen wol bevonden. Bij het ver hoor bleek, dat deze afkomstig waren uit de fabriek van de Gebrs. v. Wijk. Door de politie werd in verband daarmede heden morgen nog aangehouden de 30-jarige sto ker J. H., aldaar werkzaam. BURG. STAND. Geboren: Albertus Gerardus Andreas, z. v. A. P. van Brussel en L. van der Zeeuw; Adam. z. v. A. W. van Rossen en S. van der Blom; Petronella Hermina Ma ria, d. v. T. van der Berg en A. M. Lom- merse; Harmen Pieter Ferens Cornelis, z. v. H. M. Veenema en E. J. Hradek; Mar- tinus Cornelis, z. v. H. J. van Kastrop en W. P. Pijnaker; Antonia Dirkje, d. v. D. Hereur en C. van Es; Franciscus Wilhel mus Theodorus Maria, z. v. T. C. P. Tct- teroo en G E. Nijssen; Jan, z. v. J. Berk huizen en M. H. Westendorp; Willem Fre- derik, z. v. W F. Gressie en M. W. Basti- aan; Yvonne Madeleine Marie, d. v. E. Bu- die en T. M. Versleijen. Geboren: Catharina Maria d. van J. D. de Koning en J. H. Fontein; Theodorus z. van P. van den Bossche en J. C. Buis; Horst Albertus Mennis z. van H. A. K. Slieker en E. Hendriks; Christiaan BartholomOus z. van J. de Fëbre en J. C. Philippo; Thea d. van C. Sterk en J. van Helmondt; Yvonne Johanna Martiny d. van M. Nieuwkcrk en J. C. Leuering; Yvonne Geertruida Petro nella d. van N. van Leeuwen en E. A. M. UI jee; Albert Dirk z. van J. C. den Haan en N A. Groen; Johanna d. varj J. H. Sic- ra en C. H. Stouten; Marijke Yvonne d. van M. G. Zeegers en J. Zeegers; Herman Jo hannes z. van D Gijsman en M. C. de l'Ecluse; Tineke d. van D. P. van Snijle- com en G. Blad; Wilhelmina d. van N. van Huis en A. M- Onderdelinden; Jacoba Re becca d. van W Vavier en J. van Vliet; Georgius Petrus Franciscus Marie z. van G. P. van Kints en C. J. Geerlings; Alexander Theodorus Maria e. van A. W. van der Holst en A. C. Westgeest: Marian- na d. van G. Biesot en M. van der Ploeg; Magdalina Johanna d. van A. A. van den Hoven en K. A. van der Wcrff; Jacob Pie ter Albertus z. van J. P. Haan en B. Hu- bers; Willy d. van D. de Jong en M. Hoek. Overleden: E. de Vries wed. 80 j.; M. M. C. N. Maillart de Landreville wed. 65 j.; N. A. van Heijningen Klinkert wed. (51 .i.: H. J. van Marwijk z. 2 mnd-; M. G. Klerks d. 8 maid. Getrouwd: F. W. Biegstraaten jm. en M. A. W. van Boxtel jd.G. J. Zwart jm. en J. W. Herreur jd.; C. van Tongeren jm. en M W. Sierat jd.; A. J. Dekker jm. en H. C. Sprokholt jd.; J. P. Boezelijn jm. en C. Kok jd- Geboren: Gérardus Johannes z. van A. C. S. van Soest en Rhemann; Maria Anna Hen-drica" d. van P. P. van den Berg en M. A. Driessen; Hermanus Arnoldus Johan nes z. van B. W. van der Wiel en Am. E. Vorstermans; Wilma d. van B. Groene we gen en R. J. E. Dane; Maria d- van H. Ver meer en W. P. Fakkel; Hillegonda Hesier d. van J. B. Ubbink en S. W. Affourtit; Elisabeth Maria Bendrika d. van T. H. van Sohaik en C. J. Brasker; Aagje Jacoba d. van J. Soeting en J. M. Jungerius; Corne lia Anna Maria d. van J. J. Kerkvliet en A. A. M. Boon; Leonardus Quiririus Jo hannes z. van J. Q. Onderwatr en M. C. Hooyimans; Theodora Bertha d. van W. F. van Oosten en T. B. Engelman. Overleden: C. M. de Haas d 46 j.; J. Al- laart man 54 j.; D. van Booren zoon 40 j.; C M. van Zeil huisvr. van G. J. van der Meer 48 j.; J. P. Koster huisvr, van J. Hoogkaimer 46 jG. van Delft wëd. 86 j. Getrouwd: W. A Kraijenhoff van der Leur jm. en I. B. van Adbeck (baronesse) jd.; M. Koolsbergen jm. en II. M. van den Bos jd.; H. M. Fontein jm. en J- B. van Ko nijnenburg wed. Geboren: Hendrik z. van P. N. Dool en M. Blok; Frans Willem z. van F. W. van Houten en G. P. Domankus; Frederik Mar- tir.us Jacobus z: van J. Laman en M. C. Zeelenberg; Jacobus Franciscus z. van P. J. de Ruijter de Wildt en A. S. L. Hoogcn- dijk; Elisabeth Josephine d. van H. J. Krij ger en Z. Hoek; Maria Hubertina d. van H. J. Barends en C. F. M. G. E. M. Oudshoorn: Petronella Nicolette d. van H. J. Barends en C. F. M. G. E. M. Oudshoorn; Wilhel mus z. van M. W Pompe en T. van Enge len. Overleden: A. H. van der Horn vrouw 76 j.; J. A- A. Zuijiderduijn dochter 4 j.; H. J de Heiden wedn. 74 j. Ondertrouwd: D. de Mooij jm. en P. v. d. Heijden jd.; W. J. de Haas wedn. en A. Breder veld jd.; P. C. van Egmond jm. en C van Duist ja.: J. Groeneveld jm. en S. Munnik jd.; P. Gijsman gesch. c-ri J. Hee ren jd.; H. J. Jesse gesch. en J C. van der TTpwich jd.; C. J. Nadort jm. en M L. Dell jd.; J. Nieuwenburg jm. en F J. Vinken- stein jd.; T. J. Overdijk jm. en J. Luk jd.; J. Schreuder jm. en M. Springer Jd.; H. L. Speijer jm. en A. Fortuijn jd.; W. J T. van der Weyden jm. en M. E. Gybcls jd Babyzorg U.V.V. Aanvragen voor ba- bykleeding kunnen voor dringende gevallen ingediend worden tusschen 1 en 15 Juli '46 op het bureau U.V.V. Stadhuis kamer 112 des morgens van 10 tot 12 uur behalve Za terdags. In aanmerking komen gevallen, waar de baby voor November 1946 geboren wordt en kinderen geboren na Januari 1945. DISTRIBUTIENIEUWS. Morgen is de letter S vanaf Schrader tm. Smit aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat een ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, in dier voege, dat daaruit vervalt de geprojecteerde straat tusschen Heerenstraat en de gedeeltelijk bestaande, gedeeltelijk geprojecteerde Dui- venbodestraat, met ingang van 28 Juni 1946 gedurende vier weken voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeente-secreta rie, afdeeling Algemeene Zaken. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3