Meyer krijgt 5 jaar Helden uit Indië bij de Victory-parade Geprefabriceerde woning in gebruik Massale réunie van verzetsstrijders Prins Bernhard-Fonds en „Anjerdag'' 3e atoombom zal Bikini-vloot treffen OP KORTE GOLF jyjEN ZAL ZICH MISSCHIEN NOG HERINNEREN, dat Nederland bij de Victory- Day in Londen werd vertegenwoordigd door een militaire delegatie uit Indië, die op grond van hun krijgsverrichtingen tegen de Japanneezen door het Kon. Ned. In disch Leger werd afgevaardigd. Slechts met een enkel woord is van hun aankomst in Nederland gewag gemaakt, officieel huldebetoon van Nederlandsche zijde was schaarsch, zij vertrokken naar Londen voor de Victory-parade en keerden terug en bij hun verder verblijf hier te lande zijn hun namen nauwelijks bekend geworden. En toch: zij hebben voor de zaak van Nederland in zeer moeilijke tijden zeer veel gepresteerd en wij mogen hun zeker niet den welverdienden lof onthouden, die hun voor hun roemrijk werk toekomt- Het is niet alleen om deze personen te eeren, doch in hen allen, die het in den strijd tegen de Jappen voor de Nederlandsche zaak hebben opgenomen. Dat hun taak daarbij allerminst gemakkelijk is geweest blijkt wel uit hetgeen hieromtrent op een in het gebouw van den Rijksvoorlichtings dienst gehouden persconferentie werd medegedeeld. bij Schaarsch huldebetoon aankomst in Nederland Deze conferentie stond onder leiding van den directeur van dezen dienst, den heer André en van de uit tien leden bestaande delegatie waren er zes aanwezig. De leider, kapt. F. den Ouden, vertrok bereide weer naar Australië, twee Ned. leden en vier In donesiërs waren ter conferentie aanwezig. De 1ste It. C. A. Vonk deelde een en an der mede over de krijgsverrichtingen van de verschillende leden, waarover wij hier een en ander willen mededeelen. Kapt. F. den Ouden was Bomber Com mand Hij onderscheidde zien op Glenn Martinbommenwerpers boven Tarakan, bo ven de Japansche vloot in de Straat Ma kassar, boven Palembang en de Javazee. Na de capitulatie weck hij uit naar Australië, werd Squadronleider in het beroemde Hol- landsche „I8th Mitchell Squadron", dat zijn sporen verdiende met het tot zinken brengen van Japansche duikbooten, trans portschepen en met raids op Nieuw Gui nea, Koepang, Ambon enz. Lt. C A. Vonck was jachtvlieger, vocht Loven Tarakan, Straat Makassar, Biitsch Borneo en Java. Hij heeft zes Japansche vliegtuigen op zijn naam, werd zelf twee maal. afgeschoten, doch redde zich per pa rachute. Later werd hij krijgsgevangen en ibiacht 214 jaar in Japan door. Na de be- rijding ging hij bij de luchtmacht in Australië. Geen spons over de fouten De overwegingen van het vonnis, waarbij Arnold Meyer tot 5 jaar is veroordeeld, be sloegen 24 foliovellen. Het Hof verklaart be wezen, dat de verdachte door het publicee- ren van het meerendeel der artikelen, waar van de belangrijkste passages in de dag- vaardiging zijn aangehaald, ten voordeele van Duitschland aangevoerde propaganda bevatten, en gericht zijn op het breken van het geestelijk verzet van het Nederland sche volk tegen den vijandelijken bezetter en het ontrouw worden van dat volk aan de gemeenschappelijke zaak der tegen Duitsch land strijdende mogendheden. Niet bewezen achtte het hof, dat verdach te met bovenbedoelde publicaties ook zou hebben gevoerd propaganda gericht op het ontrouw worden van het volk aan de Neder landsche regeering, al propageerde hij dan ook denkbeelden cn een beleid, dat in strijd was met wat de regeering voorstond. Het Hof is van oordeel, dat uitlatingen van de in de sententie nader aangegeven strekking niet haar strafwaardig karakter zou verliezen, indien de innerlijke bedoeling van den verdachte goed was en indien die uitlatingen, zooals zijn volgelingen wel zou den hebben begrepen, slechts dienden, om ter bereiding van wat verdachte in het be lang van het vaderland achtte invloed te winnen, daar die prijs nimmer mocht wor den betaald, cn rekening moet worden ge houden met de de omstandigheid, dat verd.'s artikelen niet slechts kwamen onder de oogen van zijn volgelingen, doch ook on der die van vele anderen. In het bijzonder wordt den verdachte zwaar aangerekend zijn artikelen betreffende het aanbevelen \an den strijd tegen Rusland en zijn oproep aan de Amsterdammers naar aanleiding van de Februari-staking. Deze oproep wordt voor den zich toen baanbrekenden geest van verzet uitermate funest geacht, omdat de strekking van den oproep hierop neer kwam, dat verdachte de Amsterdammers wilde inprenten, dat het dwaasheid was ter wille van Joodsche volksgenooten eenig verzet tegen de Duitschers te plegen en omdat die Qproep gedaan werd in een tijd, toen alom levendig werd het besef, dat dien volksgenooten hulp moest worden ge boden om hen te beschermen tegen wat de Duitschers en hun trawanten tegen hen ondernamen en naar te verwachten was verder ondernemen zouden. De stelling, dat Meyer wel fouten heeft gemaakt, doch niet „fout was" en dus niet zou mogen worden gestraft, wordt verwor pen. Over zoo groote fouten als die van Meyer kan niet de spons worden gehaald op grond, dat do bedoelingen goed vader- landsch waren. Voorts moet als inderdaad „fout" worden beschouwd iemand die in tijden van oorlog cn bezetting een politiek spel speelt, waarbij h'j. eigendunkelijk be palende, wat in het belang van het vader land is. by tal van gelegenheden ten voor deele van den vijand propaganda voert. Bij een andere opvatting dienaangaande zou men ook den idealist, die in de Duitsche legers streed, omdat hij daardoor meende ten voordeele van zijn vaderland te hande len, niet als „fout" kunnen beschouwen. Ten aanzien van de op te leggen straf maat wordt o.m. overwogen, dat de bewe zen verklaarde feiten als hoogst ernstig moeten worden beschouwd, vooral daar verdachte handelde als leider van een po litieke beweging, doch dat anderzijds moet worden in aanmerking genomen, den tijd waarin verdachte handelde en voorts dat aannemelijk is, dat verdachte's einddoel niet was de zaak der Duitschers te bevoor- deelen, dat reeds einde 1941 zijn beweging door de Duitschers is ontbonden, kennelijk omdat hij hun ni?t voldoende ter wille wil de zijn en dat hij steeds openlijk en na drukkelijk stelling heeft genomen tegen ieder streven, ook van Duitsche zijde, dat gericht was tegen onze onafhankelijkheid. Anold Meyer, die acht dagen den tijd heeft om in cassatie te gaan. vertoonde tij dens het voorlezen van het vonnis geen enkele reactie. Sgt. maj. N. Dejalle was eveneens jacht- vl.eger. onderscheidde zich vooral bij de verdediging van Soerabaja en bij aanval len op de Japansche landingen op Java. Na zijn gevangenneming werkte hij drie jaar aan den z.g. „bloeclspoorweg" in Burma iThailand). Ook hij ging onmiddellijk na de bevrijding weer vliegen. Sgt. T. Bruggink vocht boven Singapore, Palembang, Straat Makassar en Java. Hij werd eenmaal neergeschoten, doch redde zich. Zelf schoot hij vijf Jappen-toestellen neei drie jaar bracht hij door in Thai land. Tijdens een duikbootbombardement op de Japansche vloot in Straat Makassar werd 1 torpedo boot jager en 1 tanker tot zinken gebracht. Adj. M Kokkeling vocht als guerillalei- der op Nieuw-Guinea. Al die jaren voer de hij de Ned. vlag mede, welke hij thans aar. HM. de Koningin heeft aangeboden. Hij ruimde eens met 14 man 4Uö Jappen op. raids op Jap. eenheden en bracht den vijand caardoor bemaalde groote verliezen toe. Hij ruimte eens met 14 man 400 Jappen op. Dat was, toen niet minder dan 1100 Jappen een klopjae'.w op hem begonnen. Hij stelde c'aar slechts 62 man tegenover, waaronder een Amerikaan. Slechts 14 man bleef daar van over. De Jappen hadden een prijs op zijn hoofd gesteld van ƒ10.000, te betalen in rijst en zout. Na de capitulatie werd hij cj<or 12 Am. bommenwerpers begeleid, naar Australië gebracht. Ook de Indonesiërs hebben ons land groo te diensten bewezen. Adj. L. Tahapary b.v had zich als koelie bij de Jappen gemeld om te kunnen spionneer en. Hij vocht op Timor, werd door de Intelligence uitgezon den, wist eens een Jap. officier gevangen te nemen, die door een daartoe gecharterde duikboot naar Australië werd overge bracht. Korp. C. A Laisina onderscheidde zich als guerillastrijder en spion. Hoewel slechts twintig jaar oud bleef hij na zijn gevan genneming standvastig aan de Ned. vlag, toen hem de keus gesteld werd te kiezen lusschen deze en de Japansche. Dan ran selde men hem telkens weer naar zijn cel. Hij spreekt Japansch en andere talen. Hoe wel eenige malen gevangen genomen wist hij telkens weer te ontsnappen. Deze en nDg vele andere dingen werden var de leden der delegatie verteld, men deelde voorts bijzonderheden mede over de Parade in Londen. Zij was ongelooflijk goed van opzet. Voor de wijze, waarop de dele gatie in Londen is ontvangen en geduren de 13 dagen is beziggehouden had men slechts de grootste lof. De officieren wer den ontvangen door de koninklijke fami lie. Churchill en andere hooggeplaatste personen brachten een bezoek aan het l»amp. De Victory-day was bijzonder, in drukwekkend Niet minder dan 14 mil- lic-en menschen hebben de Parade aan schouwd. De namen van Engeland en Ne- cerland werden als om strijd genoemd en zi.' waren dezen dag één als nimmer tevo ren. |N EINDHOVEN is thans de eerste „pre- fabricated" woning in Nederland in gebruik genomen. Waar veertien dagen geleden nog niets te zien was, slapen nu de be woners van eei\ aardig comfortabel huisje. De korten tijd die noodig is om deze wo ning in elkaar te zetten mag wel een bijzondere prestatie genoemd worden, wanneer men weet, dat het hier geen noodwoning betreft, doch een permanent huisje van alle gemakken voorzien. De woning, een product van de „Daal-bouw", een fabriek die aan den loopenden band woningen gaat fabri ceeren, maakt een voortreffelijken indruk. Comfortabel en gezellig Het is een woning van het kleinste type en geschikt voor een echtpaar met een of twee kinderen. Zij bevat: een kleine hal, W.C. met douchecel (warm en koud water), een huiskamer-keuken van 5x3 meter, een slaapkamer, tevens ontvangkamer van 3x3 meter, een slaapkamer-zitkamer van 3 x 2 Yt meter, een zolder, een kleine kelder, terwijl in alle kamers kasten en bedden aanwezig zijn. Sommige zaken zijn ingenieus opgelost. In de huiskamer b.v. staat een soort van ingebouwd dressoir. Klapt men het blad daarvan op, dan is het plotseling een aan recht met boven den gootsteen een opklap baren kraan. In de slaapkamers verdwijnen I TIT ALLE OORDEN DES LANDS zijn gisteren vele duizenden bijeengekomen voor den landdag van de L.O. en de L.K.P. in het Zeisterbosch te Zeist.. Door de opeenvolgende sprekers werd teruggezien naar de periode van het georganiseerd ver zet tegen den wreeden overweldiger. Met bittere teleurstelling werd gewezen op de intense desillusie in dit eerste jaar der bevrijding, terwijl de ernstige belofte werd afgelegd om door te strijden voor algeheele zuivering en gerechtigheid tegen het wijd vertakte kwaad van corruptie en de overige wandaden. „Wij zijn teleurgesteld" Vanaf een heuvel met op de helling een groot kruis van witte jasmijn en aan de voet de nationale driekleur halfstok, sprak allereerst „Oom Jan" een welkomstwoord, en nadat het Koninklijk Zeister Harmonie gezelschap de taptoe en nationale liederen had laten hooren, sprak „Henk" van de L.O. een openinsgwoord uit, waarin hij ge waagde van de diepe teleurstelling die na de bevAjding moest worden ervaren, nu niet eens meer bekend is wie aan den goe- Uit de couranten en door middel van de radio zijn velen reeds op de hoogte gesteld van de grootsche doelstelling van dit fonds. Om dit zoo sterk mogelijk te maken, het geen noodzakelijk is om den geestelijken en materieelen nood te lenigen, wordt er in ons geheele land op Zaterdag a.s. een collecte ge houden. In Leiden heeft zich een com missie gevormd, wel ke zich ten doel stelt, deze collecte zoo goed mogelijk te doen slagen. Collec tanten zullen op tal van plaatsen en aan de huizen een anjer- blompje aanbieden, waarbij de bekende collectebus zal wor den vertoond. Een geh\idswagen zal door Leiden rijden, om aan iedereen nog eens duidelijk de doelstelling van het Prins Bernhard Fonds uiteen te zetten. En met deze wagen trekt een zwerm collectanten mede, allen voor zien van de bekende bus. Geeft, Leidenaars. Geeft met gulle hand, zoodat de volle bus sen bij herhaling moeten worden geledigd. Dank zij de medewerking van de Bloe mist-Winkeliersvereeniging, zullen groote, levende anjers té koop worden aangeboden. Deze zijn niet goedkoop. Maar het Prins Bernard Fonds wil zoo velen helpen! Wie dus koopen kan, die koope. Collectanten kunnen nog worden aange nomen. Leidenaar. Veel wordt gevraagd. Maar geeft voor dit Fonds, zoodat uit deze collec te velen kunnen worden geholpen. den en wie aan den slechten kant staan en profiteurs met een kleineerend lachje spre ken over de illegalen, die hun leven veil hadden voor de goede zaak. Een groot deel van ons volk begrijpt de motieven van het verzet niet, zei spreker. De stoottroepen blijven geformeerd, omdat ze nog een groo te taak hebben te vervullen. Boven alle verschillen uit zullen de strijders van ka rakter één blijven zooals zij. één waren tij dens de bezetting. Elleboog-politiek viert hoogtij. Pastoor Apeldoorn (Victor) nam daarop het woord en zeide geen onvruchtbaar ge mijmer over wat voorbij is te willen hoo ren, maar uit die herinnering kracht put ten om den strijd voort te zetten voor een betere toekomst, nu de idealen nog niet zijn verwezenlijkt en de elleboog-politiek hoogtij viert. „Het land is vol van teleur- gestelden, die bij de departementen het zelfde hoofd te pletter loopen, dat zij eens veil hadden voor het vaderland", zoo zeide hij. Als een der geestelijke leiders wil spre ker getuigen dat de verzetsorganisaties niet hebben gefaald en dat zij den strijd zullen voortzetten in de nooit verzwakkende kracht van het christelijk geloof, waar door velen hebben begrepen, dat de strijd ging tusschen christenen en heidenen On ze Koningin ging voorop in dien strijd, welke de reactie thans tracht te verdoeze len en te kleineeren, zoo riep de pastoor uit. Na declamatie van den Doolaai-t gaf „Bob" van de K.P. een overzicht van het K.P.-werk, dat door pl.m- 500 leden werd verricht; 160 maal zijn distributiekantoren overvallen, waardoor 140.000 onderduikers aan levensmiddelenkaarten kor.den worden .geholpen, terwijl honderden gevangenen werden bevrijd. De L.K.P. bracht hiervoor 250 offers. Door een andere spreker werd vervol gens de oude strijd tegen de bezetters op gehaald. Hij sprak over de organisatie, de kameraadschap, de koeriersdiensten en den falsificatiedienst. Het harmoniecorps speelde ten slotte de treurmarsöh van Chopin, waarna de aan wezigen met een minuut stilte de gevalle nen herdachten. Onder de tonen van het Wilhelmus heschen daarop 12 KP.'ers de vlag in top. DE KOMENDE VERSCHRIKKING ^ONDAG 30 JUNI OM HALF TIEN dan is het in Nederland Maandagmorgen zal de atoombom vallen bij het eiland Bikini. Het eiland Bikini is geheel en al ontruimd en alle bewoners zijn overgebracht naar een eiland dat meer dan 150 K.M. verder ligt. Alle personen, die het gebied binnen een vastgcstelden grens zou den willen naderen, hetzij per schip of per vliegtuig, zullen door de machtige Ameri- Icaansche vloot- en luchteskaders onverb'dclellijk in den grond worden geboord of raar beneden gehaald. De Amerikanen wenschen geen „ongewenschte" toeschou wers! De atoombom zal door een super vliegend fort worden afgeworpen op een vloot van ongeveer 100 schepen. Daaronder bevinden zich afgedankte Amenkaansche kjuisers, en verder veroverde Japansche en Duitsche marinevaartuigen. Midden in deze vloot ligt het oude slagschip Newatia", geheel en al in helle oranje kleuren ge schilderd, een kleur die blijkens de proefnemingen het meest geschikt is om van grooten afstand te worden waargenomen. leger, marine en luchtmacht hebben voor bereid, geven toe, dat zij overtuigd zijn niet alle reacties, die door de ontploffing zullen ontstaan, in de hand te hebben. Hun verwachtingen zijn als volgt: Bij de explosie zal de wind een sterkte krijgen van meer dan 1600 K.M. per uur. Golven van 100 meter en hooger zullen over de omringende eilanden en riffen heenslaan. De temperatuur van het water zal in de buurt komen te liggen van 1 millioen gra den, zoadat in een enkel oogenblik een geweldige hoevelheid water in stoom zal opgaan en de dichtstbijzijnde schepen in deze fantastische hitte wegsmelten. De afgeworpen atoombom zal een uit barsting ontketenen die het mensohelijk oog over een afstand van 50 K.M. verblindt en die sterker zal zijn dan tientallen or kanen. Er zal een vloedgolf over den Oceaan slaan, die zal kunnen worden waar. genomen in Shanghai en Chili, in Australië en Nieuw-Zeeland, in San Francisco en zelfs aan de Atlantische Oceaankust van •het Amerikaansche vasteland. Door den bodem van de zee heen zal de aarde in tril ling worden gebracht en de verst afgele gen seismografen zullen deze beving re- gis treeren. Een brandende hitte en woeste gloeien de winden zullen zich verspreiden en veel kleurige wolken zullen zich ziedend een weg banen in de stratosfeer. Hoe gaat het met de menschen? De hoofdgroep van de waarnemers zal zich op ongeveer 50 a 60 K M. afstand van de ontploffing bevinden. Geweldige fotografische apparaten en Gevolgen niet nauw keurig te overzien Deze vloot draagt een bemanning, een levende bemanning, maar van een eigen aardig soort. Guineesche biggetjes zullen hun gevechtsposten innemen, vierduizend witte ratten moeten hun functie vervullen in gevechtstorens, aan het dek, op de com mandobrug en in de machinekamer, twee honderd geiten en tweehonderd varkens zullen zijn opgesteld, sommigen met een geheime bescherming en zoo geprepareerd, dat 'hun huid'zooveel mogelijk de men schelijke huid in zijn samenstelling bena dert. De bom die gebruikt zal worden is van hetzelfde formaat en dezelfde kracht als de bom die boven Nagasaki werd afgeworpen. Het doel van deze operatie. Het doel van deze proefneming, bij de Amerikaansche. staf officieel genaamd „operation crossroads" is: zooveel mogel- lijk te weten te komen omtrent de wapens waarmee zij te doen krijgen en omtrent de wapens waarmede zij zich tegen den atoombom kunnen verdedigen. In Amerika acht men de proef van bui tengewoon belang voor de wetenschap ten einde door deze proef gegevens te kunnen verzamelen over de atoomenergie, en deze te kunnen gebruiken voor vreedzame doel einden en het gebruik daarvoor te bespoe digen. Welke gevolgen? De Amerikaansche geleerden, die deze heele operatie in nauwe samenwerking met filmtoestellen zullen hetgeen zich bij Bi kini afspeelt vastleggen. Er zijn toestellen bij. die duizend opnamen maken per se conde en er is een apparaat, zóó sterk, dat het op 30.000 meter afstand de seconde wij- eer van een polshorloge kan fotografee ren 0 Het dichtstbij blijft de kanonneerboot „Barton"; op vijftien K.M. afstand zal dit schip klaarliggen om met de grootst moge lijke snelheid op de vlucht te kunnen slaan wanneer zich bepaalde teekenen bij de ex plosie voordoen. Heel het schip is door lood en beton be schut en ieder lid der bemanning draagt een speciaal pak en uniform en zulk een ondoorschijnende bril, dat het zonlicht nauwelijks door de glazen heen kan drin gen. Op den morgen dat de proef gaat geno men worden zullen er nog 30.000 menschen die er de laatste voorbereidingen hebben getroffen met kanonneerbooten worden af gehaald en ten teelten dat elk schip van alle menschelijke levende wezens is ver laten, worden er roode en gele vlaggen geheschen. Een man moet controleeren of op alle schepen, die aan de atoomproef worden onderworpen, deze roode en gele vlaggen zijn geheschen en dan zal deze man als laatste het tooneel der komende verschrikking verlaten. Na de eerste controle van de automati sche instrumenten zullen de orders van vice-admiraal Blandy, die heel de operatie leidt, de machineriën in beweging zetten die nog meer kennis moeten gaan opdoen. Vliegende boten zullen over de woest- kolkende zee bulderen en het is de taak van hun bemanningen om de radio-activi teit te meten, om de eerste ooggetuigenver slagen over te brengen en deze bemannin gen zijn de weinige menschelijke wezens die zicih daarbij aan ernstige gevaren bloot stellen. Wanneer hun verslag gunstig is, dan zal men verscheidene kleine automatische toe stelletjes naar beneden laten fladderen, welke monsters nemen van het water, dat door de atoomkracht beroerd is. De geiten, varkens en ratten zullen dood of levend verzameld worden en direct worden over gebracht op een speciaal ingericht schip waar de medische wetenschap de uitwer king zal beginnen te bestudeeren van de doodende stralen op de levende lichamen. Ten slotte zal een heel leger van natuur kundigen en onderzoekers het eiland bin nendringen om daar in het hart van de proefneming de gevolgen te kunnen con- stateeren. Maandenlang zal het eiland Bikini van de overige wereld geïsoleerd blijven totdat elk spoor van de atoomsplitsing zal zijn verdwenen. de opklapbedden geheel in den wand. zoo dat men overdag alle ruimte beschikbaar heeft. Het interieur maakt een frisschen en ge- zelligen indruk en was keurig behangen en geverfd. De constructie van deze huizen is al even ingenieus. Het binnenhuis, bestaande uit 4 elementen (doozen), is in de fabriek ge heel geprefabriceerd, d.w.z. alle ramen, kas ten, bedden, schilderwerk, keukeninstalla tie, onzichtbare lichtleiding, schakelmate- riaal, douche etc. zijn in de fabriek volle dig in de doozen ingebouwd. 's-Morgens om acht uur kwam de eerste doos aan en 's middags om 4 uur moest „de mei" van het dak gehaald worden, omdat de pannen er op gelegd moesten worden. Om het huisje werd daarna een halfsteens muurtje gebouwd.. Thans wordt voor een prijs, die lager is dan de meeste noodwonin gen die thans gebouwd worden, een per manente woning geleverd. De woning bijv., die thans te Eindhoven in gebruik is, komt geheel kant en klaar met opklapbedden, gaskachel, warm water geijser en wat dies meer zij op 4000 gulden. De huurprijs be draagt 4 gulden per week. Het probleem der berechting Een „verbijsterend onbegrip1' Voor de Protestantsch-Christelijke Re- classeeringsvereeniging te Rotterdam heeft prof. dr. F. Duynstee, voorzitter van de Stichting toezicht politieke delinquenten, een rede gehouden over het probleem der berechting. „Er is" aldus spreker, „geen hoop op herstel, indien men die menschen den rug toekeert. Het aantal gevallen, dat bereicht wordt of voor berechting in aan merking komt, bedraagt 150.000. Dit is tee kenend voor het verbijsterend onbegrip voor dit probleem. De ernstigste gevallen mogen slechts worden berecht" aldus spr. „Aan formeele maatstaven, zooals het lid maatschap van N.S.B. en de toetreding tot het N.S.K.K. wordt overdreven waarde toegekend. Ons volk dient zich te verzetten legen elk verschijnsel van ontwrichting van de gevestigde orde en de daarachter schuilende publieke deugden. Hetgeen thans geschiedt met het probleem der po litieke delinquenten is afbraak. Tiendui zenden gevangenen zijn tot den bedelstaf gebracht, beroofd van hun zelfrespect, van hun goed en van hun werkgelegenheid. Duizenden vrouwen zijn tot prostitutie ver vallen, kinderen zijn van hun ouders ver vreemd, zij hebben honger en vernedering ondervonden. Herstel is alleen mogelijk door begrip van ons geheele volk. Op den bodem van dit probleem", zoo eindigde spr., „ligt de deugd, hetgeen ook geldt voor den weg, die leidt tot de oplossing". BINNENLAND. Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben gisteren een bezoek gebracht aan de Zuid-Hollandsche eilanden. Min. Lieftinck heeft aan de Staten- Generaal een witboek over de geldsanee- ring aangeboden. Het boek omvat ca. 250 bladzijden. Tot burgemeester van Linschoten is benoemd de heer de Geus, secretaris van Maartensdijk en tot burgemeester van La ren de heer v. d. Ven, secretaris van Wijk bij Duurstede. Op grond van ingekomen beschuldi gingen) tegen prof. Goudriaan deelde de president van de rechtbank te Utrecht mede, dat hiernaar een enquête zal worden ingesteld. De behandeling vindt 9 Sept. a.s. plaats. In Schagen wordt van 18 tot en met 21 Sept. een landbouw- en middenstandsten toonstelling gehouden. Voor den Rijksweg Den HaagRotter dam wordt een nieuwe en moderne ver lichtingsinstallatie geprojecteerd. Zeer bin nenkort wordt de proef verlichting aange bracht. Het zal niet meer voorkomen, dat de echtgenoote van een militair gelast zal worden haar woning te verlaten, omdat zij zoogenaamd, nu de echtgenoot afwezig is, niet meer de beschikking over het perceel behoeft en wel ergens anders kan intrek ken. Bij de Kaweefabriekcn (de bekende Karei v. Wely's sigarenfabrieken) te Roo- zendaal heeft de directeur de heer W. v. Wely zijn zilveren jubileum gevierd en met hem jubileerden nog 37 zilveren en gouden jubilarissen. Het is een grootsch feest ge worden. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen is een mazelen-epidemie uitgebroken; aan pen- pensiongasten moet bezoek met kinderen worden ontraden. Wat betreft dameshoeden wijst men er op, dat de vastgestelde prijzen alléén gelden voor gestempelde hoeden. BUITENLAND. De landdag van Tirol heeft geprotes teerd tegen het besluit der vier ministers te Parijs, waarbij het Fuster-dal aan Italië werd toegewezen. Een millioen Amerikanen, afkomstig uit Joego-Slavië, hebben verklaard in een memorandum, dat Triëst een Jcego-Slavi- sche stad is en moet blijven. De Amerikaansche kruiser „Fargo" is te Triëst aangekomen. De voormalige commandant van het concentratiekamp Flossenburg, Max Koe gel, die dezer dagen is gearresteerd, heeft zich opgehangen. Langs de kusten der Noordpoolzee zullen in den loop der komende 5 jaren 140 nieuwe vuurtorens en 16 radio-bakens en radar-stations worden gebouwd. Boven Hutton-Cranwich in Kent is een bombardementsvliegtuig met een Spit fire in botsing gekomen. Zeven man wer den gedood. Ons blad verschijnt vandaag met vier pagina's. Daarvoor is vergunning ver leend in verband met het door niet- verschijnen op 2den Pinksterdag be spaarde papier.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2