S)e Scherpe aanval van Evatt op Gromyko 14 SS-lieden poogden te ontsnappen Molotov's Triëst-voorstel verworpen DONDERDAG 27 JUNI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10818 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Jjjtichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. V Recht is recht! IIIEE VOORSTANDER IS van een zoo volmaakt mogelijken rechtsstaat is daarom nog geen voorstander van een slaaf - sche onderwerping aan den letter van de •wet, van een bureaucratische letterknech- ferij onder het schijnschoone devies van: recht is recht! Gelukkig niet! Het te late indienen van de candidaten- lijsten voor de gemeenteraadsverkiezing te Nijmegen (Kath. Volkspartij) en te Deven ter (Communisten) kunnen wij niet be wonderen men had moeten zorgen vroe ger te zijn. In Deventer had de indiener een mijnenveld moeten ontloopen en was daardoor 20 minuten over tijd»; te Nijme gen was men in het stadhuis op een ver keerde kamer terecht gekomen en was men daardoor 2 minuten te laat aan het bureau, waar men moest zijn. Degene, die de lijst moest indienen, had vroeger van huis moe ten gaan; dat is zoo. Maar moet nu om dat te laten indienen, waarvoor toch een rede lijke verklaring kan worden gegeven (al is t dan ook o.i. geen excuus), een democra tische gemeenteraadsverkiezing onmogelijk worden gemaakt? Wij hebben eeihied voor de wet. Maar men moet ook onder bepaal de omstandigheden juist uit eerbied voor de wet een afwijking ervan durven aan vaarden, zeker als het vaststaat, zooals hier, dat daardoor voor de gemeenschap .zeer onaangename en nadeelige gevolgen kun nen worden voorkomen. Door zich in de bedoelde gevallen aan de wet te houden, treft men niet den persoon, die niet een voldoende voorzichtgheid heeft in acht ge nomen, maar wordt aan vele andern de uitoefening van het hun wettelijk gegeven kiesrecht practisch bemoeilijkt en zelfs practisch onmogelijk gemaakt. We begrij pen, dat Ged. Staten in Gelderland en Overijssel voor een niet erg gemakkelijke beslissing stonden, maar wij zouden die be slissing toch zeker niet zóó hebben geno men. rvE AUSTRALISCHE GEDELEGEERDE dr. Evatt diende in de gisteravond te New York gehouden vergadering van den Veiligheidsraad een herziene resolutie in be treffende Franco. In deze resolutie zou moeten worden vastgesteld, dat Spanje een mogelijke bedreiging vormt voor den internationalen vrede en veiligheid, en dat de Veiligheidsraad besluit om het vraagstuk op de agenda te houden, zonder te preju dicieeren op de rechten van de algemeene vergadering, zoodat de raad ten allen tijde de maatregelen zou kunnen nemen, die hij noodig acht. Russisch amendement verworpen Een zeer slappe resolutie, die door den Rus Gromyko absoluut waardeloos en nogal dwaas" werd genoemd. De „dwaze" resolutie werd evenwel met 9 tegen 2 stemmen aangenomen, dioch Gromyko verklaarde, dat de resolutie niet was aangenomen, omdat één der perma nente leden (Rusland) tegen gestemd had, (het z.g. veto-recht). Mr. v. Kleffens was echter van mee ning, dat de resolutie een voorstel van orde was en deze zijn niet onderworpen aan het veto-recht. Na een lange, vervelende dis cussie werd over de kwestie gestemd en besliste de raad met 6 tegen 1 stem, dat de resolutie een voorstel van orde was. Die ééne stem was van Rusland en nu was het weer de vraag of deze laatste beslissing als bindend kon worden beschouwd, daar een uitspraak over het karakter van een orde voorstel zelf geen orde-voorstel is. Dr. Evatt verklaarde, dat de situatie, waarin de raad zich thans bevond, een schandaal was.- Hij beschuldigde Gromyko er van de meerderheid van den raad te willen overstemmen en een reeds aanvaar de resolutie te willen vernietigen. Met zijn vuist op tafel slaande zeide hij„Gromyko cal moeten begrijpen, dat zijn „neen" niet kan worden aangewend) tegen alle opeen volgende voorstellen, totdat het eenig over- Tunnel naar de gracht gegraven Op hetzelfde oogenblik, dat de vrijheid voor het-grijpen scheen, is een veertiental gedetineerden in het bewaringskamp „Vianda" te Hoek van Holland, die een uitbraakpoging gewaagd hadden, door de bewaking overrompeld eni weer veilig op gesloten. Reeds veertien dagen geleden ontdekte de kampleiding, dat eenige gedetineerden een ontvluchtingspoging voorbereiden. Zorgvuldig gecamoufleerd was ergens een steenen vloer van ongeveer 20 c.m. dikte opgebroken. Door het ontstane gat kreeg men toegang tot een kruisgang, die onder een deel van het kamp doorliep. De kampleiding, die wenschte te ontdekken, wie aan het complot meedeed, liet de be trokkenen stil hun gang gaan, doch con troleerde voortdurend, hoever de poging reeds gevorderd was. Op de plek, waar de kruipkelder het dichtst bij de omheining van het kamp kwam, werd de fundeering doorgebroken en een tunnel gegraven, die gestut werd met hout, dat in den kruip- gang lag. Eiken nacht vorderden de uit brekers ongeveer 75 c.m., de bedoeling was blijkbaar uit te komen op het talud van de gracht, waarna de uitbrekers hoop ten zwemmend te ontkomen. De kamp leiding schatte, dat in den nacht van j.l. Dinsdag op Woensdag de definitieve ont- HET IJ STOND IN BRAND Een ongewoon schouwspel werd gisteren door vele Amsterdammers gade geslagen: het water van het IJ stond in brand. Meters hoog laaiden de vlammen op, vlak naast met m.s. „Tegelberg", waarvan al zeer spoedig de verf van den buitenwand aan bakboordzijde vlam vatte. Het wonder was, echter zeer wel ver klaarbaar. Een taaie vonk was onder het laschapparaat van een op de „Tegelberg" werkzamen lasscher over boord gespron gen en toevallig temidden van een op het water drijvende groote plas olie terecht gekomen 90 Vierkante meter verf brandde van de „Tegelberg" af. Het vuur werd door de bemanning van het schip tenslttte met 3 stralen water en 'n schuimfoluschapparaat gedoofd, waarna de gemeente-brandweer korte metten maakte met de op het water lustig brandende stukken drijfhout. OFF1C. BONNENL1JST VOOR DE TWEEDE HELFT VAN DE 7e PERIODE (23 JUNI t.m. 6 JULI). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 606. 349 algemeen 250 gr. jam, stroop enz 350 algemeen 50 gr. thee Bonkaarten KF 606. 383 suiker 400 gram ruwe suiker 382 BMV 100 gram vet Bonkaarten LA, LB, LC 606. A 53 melk 2 liter melk B 43, C 53 melk 3K liter mellk Bonkaarten KD, KE 606. 849 algemeen 250 gr. jam, stroop enz Bonkaarten KG 606. 883 suiker 400 gram ruwe süiker Bonkaarten LD, LE 606. D 53, E 53 melk 6 liter melk Tabakskaarten, enz. T 34 2 rants, tabaksart V 34 100 gr. choc of suikerw X 34 100 gr. choc of suikerw Het aardappelrantsoen zal nader en af zonderlijk worden bekend gemaakt. Op de bonnen 383 en 883, aangewezen voor ruwe suiker, kan, voor zoover voor radig ook geraffineerde suiker worden af- geleverf. vluchting zou moeten plaats hebben. De uitgangen werden daarom extra bezet, om op alle verrassingen voorbereid te zijn, en daarna concentreerden de binnenbewakers hun aandacht op het in den vloer gehakte gat, waardoor inderdaad veertien gedeti neerden successievelijk verdwenen. Toen geen anderen meer aanstalten maakten om door het gat te kruipen, kwam de be waking te voorschijn en sommeerde de uitbrekers maar weer aan de oppervlakte te komen. Elf gaven hieraan terstond ge hoor, de drie anderen kwamen eerst te voorschijn nadat een waarschuwingsschot gelost was. De betrokkenen bleken voor het mee- rendeel SS-lieden te zijn; een van hen is in België reeds tot een gevangenisstraf van 20 jaar veroordeeld. Zij zijn allen in veilige bewaring gesteld. gebleven voorstel het zijne is De Veilig heidsraad kan deze methoden en tactiek niet toelaten". Ten slotte stelde de Rus een amendement voor, volgens hetwelk de raad vóór 1 Sept. a.s. op de Spaansche kwestie zou moeten terugkomen. Dit amendement werd ver worpen met 7 tegen 3 stemmen. De raad verdaagde daarop zijn zitting zonder bepaalden datum. Nabij Southampton vond dezer dagen een proefvlucht plaats met het eerste helicoptere vlieg tuig, dat met behulp van uitlaatgassen in- plaats vafi een pro peller wordt voort bewogen. Het toe stel, dat nog in het experimenteele sta dium verkeert, heeft alleen een hefschroef welke door een 330 P.K motor gedreven wordt. Woensdagmiddag bespraken de vier mi nisters van buitenlandsche zaken te Parijs de vrijheid van scheepvaart op de Donau, teruggave van geallieerde eigendommen in Roemenië, herstel van geallieerde eigen dommen en algemeene economische clau sule. Ten aanzien van de eerste twee pun ten kwam men tot overeenstemming; de an dere twee punten werden uitgesteld. De stemming werd in den middag hoop voller, toen Molotof verzocht een speciale inforimeele zitting bijeen te roepen voor 't behandelen van vitale Italiaansche kwes- sie zou Molotof zich willen neerleggen bij een onverwacht gunstige wending, doch werd danig teleurgesteld). Het bleek 's avonds dat Molotof een voorstel had, dat hierop neerkwam, dat Triëst een autonoom gebied zou worden on der 'Joego-Slavisohe soevereiniteit, te be- Het staken gestaakt! De staking bij de Amsterdamsche droogdok Mij. is gisteren opgeheven en ruim 800 arbeiders hebben het werk hervat. Wat de havenstaking betreft hebben acht arbeidscontractanten het werk hervat, waarmede thans geen over heidspersoneel meer in het havencon flict is betrokken. De staking in de Rotterdamsche haven schijnt te verloopen. Er gaan iederen dag meer arbeiders aan het werk. sturen volgens een door de groote vier goedgekeurd statuut. Als uiterste conces sie zou Molotof zich willen neerlegen bij een door de Joego-Slaven en Italianen ge zamenlijk uitgeoefende souvereiniteit Het compromis-voorstel werd verwor pen, nadat Engeland en Amerika bezwa ren hadden ingebracht —X— Japansche oorlogs misdaden Tenminste duizend Nederlandsche, Brit- sche, Australische en Amerikaansche guerillastrijders, die tusschen Maart 1942 en December 1943 door de Japanneezen op Java zijn gevangen genomen, zijn in manden bijeengepakt, waarin men var kens pleegt te vervoeren, op lorries ge laden en bij Soerabaja in zee verdronken. Dit is met zekerheid vastgesteld door het departement van den auditeur militair te Soerabaja op grond van getuigenrappor- ten. Voor het vervoer van levende varkens worden in Ned.-Indië veelal kegelvormige manden gebruikt, die gemiddeld zes bij anderhalve voet in den top meten. In elke mand persten de Japanneezen twee ge vangenen, zoodat dezen niet in staat wa ren een vinger te verroeren, terwijl de een zijn voeten naast het hoofd van den ander had. Ooggetuigen bevestigden, dat ladingen met deze manden, vijf lagen op elkaar op lorries, werden gebracht naar Grissee en Soekolik (bij Soerabaja), waarna de man den met de levende gevangenen eenige mijlen uit de kust in zee werden gewor pen. Men heeft eveneens kunnen vaststel len, dat verscheidene van deze manden bij Kedong Tjowek aan land zijn gespoeld. HET PURPEREN GEHEIM „TOEN DE KERK in de eerste tijden van haar bestaan onder het juk van Caesar verdrukt werd, verscheen den jongen keizer aan den hemel het kruis als de voorspelling en de be werker van een schitterende overwinning. Nu is een ander goddelijk teeken vol belofte voor onze oogen opgeheven: het Allerheiligste Hart van Jezus, schitterend door het er op geplaatste kruis in de oplaaiende vlammen. Daarin moet alle hoop worden geplaatst, daaruit moet het heil der menschen worden afgebeden en verwacht". Zoo heeft eenmaal Paus Leo XIII de verheven aanpassing van de godsvrucht tot het H. Hart van Jezus aan den moder. men tijd uiteengezet. En in de laatste halve eeuw is de ver eering van het H. Hart hand over hand toegenomen en is het een van de meest geliefde en een van de meest beoefende de voties geworden. De geloovige christen heeft in den loop der tijden en in de geschiedenis van zijn vroom heid vele afbeeldingen geschil derd van God's Zoon, onzen Verlosser. Het eene geslacht richtte zijn aandacht op den gekruisten Christus, weer een ander zag Hem als den ge- kroonden Triomfator, waarbij het teeken van schande een troon werd van glorie. Ande re tijden richtten hun aan dacht op den Verlosser, geze ten aan de rechterhand des Vaders, komende om, te oor- deelen. levenden en dooden. En nog weer anderen zagen Chris, tus het liefst in de gestalte van den Gceden Herder, op zoek naar liet verdoolde schaap, ge wond en vastgehouden in de warrige doornen. „Maar aan de moderne tij den", zegt een andere Paus en wel Pius XI, „is de mensch - heidi het (beeld gegeven van het GoddCihk Hart". Het is dit beeld dat den mo dernen mensch ook aanspreekt. Het kart, het purperen ge heim van het leven. Het hart, de schatkamer, waarin de mensch zijn vreugüe en cox zijn verdriet bewaart. Het hart, symbool van het beste wat de mensch bezit Het hart, teeken van mensch- ziin en teeken van goedheid. Want wie het mensch-zijn mist en de goedheid niet kent, kan niet meedoogenloozer worden gekarakterizeerd dan door hem te noemen „harteloos". Gods Voorzienigheid, die ook de geschiedenis der vroomheid schrijft in de Kerk, heeft voor zeker deze devotie aan onze aandacht geschonken om ons te wijzen op dat imensch-zijn van Christus, om ons duidelijk te maken dat juist door dat mensch zijn van Christus Hij de welsprekende weergave wordt van onzen nood aan Zijn al- machtigen Vader. Het mensch- eijn van Christus, waardoor Hij vlakbij ons staat, onze gevoe lens beseft en kent, onze stem mingen begrijpt, onze zwakheid mee aanvoelt, de bitterheid proeft van ons verdriet en het heimwee begrijpt, dat ieder menschenhart doortrilt. God's Hart, ons getoond in den Menschgeworden God. God's Hart, tot ons komend in het doorstoken Hart van Zijn Menschgeworden Zoon. De devotie tot het H. Hart heeft als kenmerk: goedmaken. Goedmaken wat wijzelf mis deden en goedmaken wat an deren misdoen. Liefde dus. die uitstraalt naar twee kanten. Liefde tot God, maar ook de liefde tot den miensch. Liefde, die aan wil vullen wat anderen tekort komen. Liefde, die wil herstellen, avat anderen afbreken. Liefde, die dankbaarheid wil toonen waar anderen onverschillig ziin. Want in wezen is eerherstel voor elk kwaad: eerherstel van ondankbaarheid'. Ondankbaarheid is iets wat onszelf grieft en pijn doet. Ondankbaarheid is in staat ons aan te sporen ons van iwmand terug te trekken. On dankbaarheid verkoelt en on dankbaarheid trekt een borst wering op en een scheidsmuur. Daarom hebben vele men schen geen contact meer met God, omdat zij ondankbaar zijn voor alles Avat Hij hun schonk in het rijk der genade en het rijk der natuur. Laten wij één week eens op recht dankbaar zijn Dankbaar jegens God: dankbaar jegens de menschen. Wanneer wij dat slechts één v/eek in practijk brengen, zul len wij verbaasd staan over de andere sfeer die er Avordt ge schapen, over de welAvillend- heid die de donkere hemel van menig humeur zal opklaren. Christus toont ons Zijn Hart om ons langs den weg van Zijn Menschheid op te voeren naar God. Als wij weer leeren dankbaar te zijn voor alles wat wij heb ben en wat wij ontvangen in dit leven, als wij weer dank baar zijn tegenover de men schen met wie wij omgaan en verkeeren. dan kunnen Avij ook langs dezen Aveg komen tot God en dan zal het Hart van Christus, het purperen geheim van Zijn liefde, voor ons wor den het purperen geheim van een nieuw en voller leven. H. S. BINNENLAND. 3500 leiders en leidsters van de Ka tholieke verkenners komen Zaterdag en Zondag te Lunteren bij elkaar. De Bis schop van Breda en Prins Bernhard wor den verwacht. Om den „Duitschen tijd", die in ons land is ingevoerd, wettelijk vast te leg gen en dus tot een Nederlandschen tijd te maken, is een wetsvoorstel ingediend. Bij het lager onderwijs zijn 2600 va catures," die niet kunnen worden aange vuld. Tot burgemeeter van Waalwijk is be noemd mr B. J. Lambooy, burgemeester van Deurne. Tot gemeente-secretaris van Zwolle is benoemd de heer Bakker, gemeente secretaris van Kampen. De nationale tentoonstelling van het Ned. trekpaard is in den Bosch onder groote belangstelling gehouden. Er waren meer dan 400 paarden. De meeste prijzen behaalde Limburg, Het bureau voor nationale veiligheid (voor opsporing van oorlogsmisdadigers enz.) wordt, naar de „Nieuwe Crt." be richt, geliquideerd. Van de 600'man per soneel zullen er met 1 Aug. nog 60 in dienst zijn. De Alg. Ver. voor Vreemdelingenver keer heeft besloten in New Pork, Enge land, Frankrijk, Zwitserland en. de Scan dinavische landen in het najaar een groote propaganda te voeren tot bezoeken aan Nederland in 1947, De Haagsche taxi's zullen begin Juli weer gaan rijden. OP KORTE GOLF Een stichting Opinie-onderzoek is in wording. Voorloopig secretariaat is: drs. H. L. Jansen, C. J. Alkemade en jhr. W. P. de Koek. De Raden van Arbeid houden een congres te Amsterdam, dat vandaag is ge opend. Twaalf Zwitsersche cultuur-technici, zuivelexperts, leeraren en ingenieurs be zoeken ons land, o.a. Hoofddorp. Brieven voor het buitenland, zwaar der dan 20 gram, moeten geopend aan een postinrichting worden afgegeven. Automobilisten en motorrijders kun nen na 30 Juni op de gebruikelijke ben zinebons in België geen benzine meer krijgen. Smeeroliën en vetten zijn niet meer aan distributie-bepalingen onderworpen. Het tribunaal te Kampen staakt, om dat het Bijz. Gerechtshof te Arnhem een van collaboratie verdacht persoon, wiens zaak het tribunaal in behandeling had, buiten vervolging heeft gesteld. Het lijk van een 21-jarig meisje Helena Sturm is door een wandelaar ge vonden in het IJbosch te Amsterdam- Noord. Het meisje was blijkbaar door wurging om het leven gekomen. De re cherche zoekt naar de oplossing van deze mysterieuze moord. BUITENLAND. Bidault heeft in het Franschc parle ment gezegd, dat de regeering allereerst tot taak had de geschikte atmosfeer te scheppen voor het ontwerpen van een grondwet, waarmede men in October ge reed zou moeten zijn. De Fransche assemblée heeft met 517 tegen 4 stemmen een motie van vertrou wen in de regeering van Bidault aange nomen. Op de Arabische conferentie zou een voorstel tot het „onmiddellijk vormen van een gezamenlijk Arabisch leger ter ver dediging van Palestina en andere Arabi sche landen tegen Zionistische en buiten landsche agressie" zijn aangenomen. Op den verjaardag van de verwoes ting van het Tsjechische dorpje Lidice, dat in Juni 1942 door de Duitschej-s in de asch gelegd werd. terwijl de mannen wer den gefusilleerd, hebben de Tsjechen een pelgrimstocht gehouden naar de vlakte, Avaar eens het dorpje lag. Nabij het voormalige Duitsche con centratiekamp Zeithain in Saksen zijn de lichamen van ongeveer honderdduizend Sowjet-burgers ontdekt. Het normale binnenlandsche lucht verkeer in Italië mag 1 Juli worden her vat. Pleziervluchten en zweefvliegen blij ven verboden. Op ons bureau ligt voor belanghebben den deze lijst ter inzage. Het schip zal vermoedelijk 2 Juli te Rotterdam aan komen. Gezinsverzorgster zorging ontmoet echter niet overal de waardeering die het verdient. Wél bij vele geestelijken, wél bij de doktoren, Avèl bij sociale instellingen. Maar niet bij menschen die er weinig of niets van afweten, en on danks dat hun oordeel vellen. Zoo brengt men tegen de gezinsverzorg ster in, dat zij, zooals men dat uitdrukt, „de markt bederft". Wie de advertenties leest die binnenko men, maar daarom nog niet worden ge plaatst, begrijpt niet erg veel van de op merking: „Gezinsverzorgster bederft de madkt". In die advertenties wordt „een net dienstmeisje gevraagt tegen 80, tegen 100 gulden in de maand, plusi vrije kost, veel vrij en aangename werkkring". Dergelijke advertenties worden herhaaldelijk aange boden, maar niet geplaatst. Maar degenen die dergelijke aanbiedingen doen, zulke lo nen betalen, daérvan zou men kunnen, zeg gen, dat zij de markt bederven. Maar een gezinsverzorgster, die zestig gulden in de maand verdient, plus kost en inwoning, maar geen extraatjes en dergelijke, die een veel zwaardere taak heeft omdat zij er niet enkel en alleen is voor de boel te redde ren, maar in het huisgezin ook de moeder te vervangen, bij de opvoeding en de ver zorging van de kinderen, die bovendien dikwijls heele pakken naaiwerk mee naar haar colonnehuis neemt, om daar dan ge zamenlijk de heele garderobe weer op peil te brengen, van zoo'n meisje kan men toch moeilijk zeggen dat zij de markt bederft. Vooral daar zijzelf niet vrij hebben te kie zen, maar gezonden worden naar die gezin nen waar op geestelijk en medisch advies haar sociale hulp het meest gewenscht is. Dit werk van de gezinscolonne is dan ook een voortdurende post van „bijleggen" cn men moet er zich daarom niet over verba zen dat het bestuur, dat de belangen van deze gezinscolonne behartigt, maar er ook verantwoordelijk voor is, een tarief heeft vastgesteld, dat degene die het' betalen kan, daarvoor moet voldoen. Blijkt het dat dit gaat bóven de finantiëele kracht van het betrokken gezin, dan kan dat gezin toch hulp krijgen, omdat dan Aveer andere bronnen worden nagespeurd die aan\mllen waartoe dat gezin niet in staat is. Wanneer men deze feiten nagaat en dit eerlijk beschouwt, dan zullen buitenstaan ders, die er weinig of niets van weten, wat voorzichtiger worden in hun oordeel. De gezinsverzorgster zal echter haar taak, die zij vrijwillig op zich heeft geno men. terAvijl het meerendeel van hen ge makkelijk een veel beter betaalde baan zou kunnen hebben, met dezelfde toewijding en hetzelfde sociale gevoel blijven vervullen. Maar de katholieken van Leiden mag het Avel op het hart worden gebonden, dat zij bij hun goede werken de steun aan de ge zinscolonne een goede plaats vooraan moe ten geven! Want steun aan de colonne bc- teekent steun aan in nood verkeerende ge zinnen. De kabinetsformatie Volgens de inlichtingen van het „Bin nenhof" zal de nieuwe regeering er als volgt uitzien: Minister-pres. en Binnenl. Zaken: Dr. L. Beel (Kath.); Buitl, Zaken: vermoedelijk Mr. J. H. v. Royen; Handel. Nijverheid en Scheepv.: Mr. Huysmans (Kath.); Soc. Za ken: W. Drees (P. v. d. A.); Openbare Werken: Ir. H. Vos (P. v .d. A.); Land bouw en Visscherij: Ir. S. Mansholt (P. v. d. A.); Verkeer en Energie: Ir. Neher (P. v. d. A.); Justitie: Mr. v. Maarsseveen (Kath.); Financiën: Prof. P. Lieftinck (P. v. d. A.); Onderwijs, K. en*W.: Dr. J. J. Gielen (Kath.); Oorlog: Overste A. H. Fievez (Kath.); Overzeesche Gebiedsdee- len. vermoed. Mr. H. v. Helsdingen; Zon der Portefeuille: Mr. E. N. v. Kleffens, —X— Belgische koningskwestie In November van het vorige jaar heeft de Belgische regeering koning Leopold uitgenoodigd om alle stukken te publi- ceeren, noodig om de „koningskwestie" in het juiste licht te zien. Koning Leopold heeft daarop een wit boek doen samenstellen, maar is genood zaakt om daarbij documenten over te leg gen, waarbij andere personen betrokken zijn. Om te beletten, dat de publicatie van deze stukken aanleiding zou geven tot een onverkwikkelijke polemiek, welke niet in het belang van het land zou zijn, heeft de koning zich bereid verklaard, de documen ten voor te leggen aan een speciale com missie. ooooo WEERSVERWACHTING °°°°S O O §tot Vrijdagavond. v Zwaar bewolkt met eenige regen, g g Wind tusschen Zuid en West, meest o o matige aan de kust tijdelijk krachtige, g o Later iets lagere temperatuur. g oooooooooooooooc.ooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1