^eCekLcheSou/icwt Aardappel-beroering in Noord-Holland West-lnd. delegaties bij de Koningin Sjahrir naar Djokjakarta vertrokken OP KORTE GOLF RADIO WOENSDAG 26 JUNI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10817 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Oók een „geestesrichting" ^OOALS GEMELD, is tot burgemeester van Arnhem benoemd de heer Matser. Te voren was er tegen deze benoeming geprotesteerd, omdat Arnhem „in meer derheid Protstantsch" is. „Het Parool" acht deze kwalificatie „in meerderheid Protestantsch" onjuist. Wel is de stad in sterke meerderheid niet-katho- lie'k, constateert het blad. Terecht wordt de genoemde kwalificatie onjuist geacht. Het is in strijd met de werkelijkheid èn ook compromitteerend voor geloovige, ker kelijke Protestanten om eenvoudig al wat niet Katholiek en niet" Joodsch is Protes tant te noemen! „Het Parool" acht de Arnhemsche be noeming „een goede keus', een „uitsteken de benoeming", maar toch meent het blad tg moeten opmerken, dat minister Beel met de voordracht voor deze benoeming „af breuk deed aan het door de Regeering als het hare uitgedrukt beginsel, dat bij bur gemeestersbenoemingen rekening zou wor den gehouden met de „geestesrichting" van de gemeente." Wij vragen: wat is dan de „geestesrich ting" van de Arnhemsche bevolking? Niet-katholiek. Maar is dat ook al een geestesrichting? Kan men een geestesrichting bepalen naar een louter negatieven norm? „Het Parool' beslu't zijn beschouwing: „Wanneer de heer Matser heeft uitge diend, moet het vaststaan, dat Arnhem als burgemeestersplaats niet wordt opgevat als „een Katholieke vacature", gelijk de akelige terminologie van vóór den oorlog het uitdrukte. Indien tegen dien tijd een niet-Katiholiek de meest geschikte figuur is zullen de Katholieken tot zijn benoeming loyaal moeten medewerken." Die loyaliteit durven wij het blad ver zekeren. Maar wij van onzen kant verwach ten, dat men in de toekomst tegen de be noeming tot burgemeester van een „hoogst aangenaam en eenvoudig, bovendien in zijn toegankelijkheid uiterst democratisch man", die voor de gemeente „heeft gezwoegd" (aldus „Het Parool" over den nieuwen Arn- hemschen burgemeester, den heer Matser). niet meer zal protesteeren, omdat zulk een man Katholiek is, terwijl bovendien geen enkele andere positieve geestesrichting in de betrokken gemeente zulk een relatieve meerderheid heeft als de Katholieke fin Arnhem is 1/3 der bevolking Katholiek). Dergelijke uitingen van een „akelige" men taliteit moeten nu eens voor goed tot het verleden behooren! Arnold Meijer tot 5 jaar veroordeeld Hedenochtend is Arnold Meyer door het Bijzonder Gerechtshof te 's Herto genbosch veroordeeld ter zake van „het voortgezet misdrijf van opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp verlee- nen", tot een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek van voorarrest, waar onder tevens begrepen den tijd, dien hij, op last van het militair gezag in het kamp te Vught heeft doorgebracht. Hij werd voorts ontzet uit het actief en pas sief kiesrecht voor den tijd van 10 jaar. Arnold Meyer heeft acht dagen den tijd om in cassatie te gaan. Er is groote beroering ontstaan onder de aardappeltelers in Noord-Holland en er wordt reeds gesproken over „staken". De oorzaak ligt in ae prijzen. Door nachtvorst is de aardappeloogst voor een groot deel beschadigd en, hoewel de planten zich herstellen, blijft de oogst in ieder geval een maand verlaat. Intusschen echter zijn de prijzen op de gewone wijze, dus alsof er geen verlate oogst bestond, vastgesteld. Eerst waren ze vrij, toen werden de prijzen bepaald op 17.per 100 kg. De laatste dagen zakt de prijs met veertig cent per dag. Was de oogst niet verlaat dan zouden de eerste aardappelen de oorspronkelijke hooge prijzen gekregen hebben, maar thans bren-. gen ze veel minder op. Daar zitten nu de moeilijkheden. De telers wenschen dat het noodgedwongen uitstel van den oogst in de prijzen verdisconteerd wordt en deze prijzen niet 40 cent per dag doc hp 1.00 in de week zakken. En intusschen blijft de aanvoer zeer gering. Over veertien dagen zal de aanvoer wel snel toenemen, want dan begint de eigen lijke oogst. En dan zit men weer om rooiers verlegen, die exihorbitante loonen vragen. Voor de vaste arbeiders is een loon vastgesteld van veertig gulden pel week, maar „doe er maar gerust een tien tje bij", zeide men ons. En de „losse" vra gen nog veel hoogere loonen. Thans echter is de situatie zoo, dat men in de steden vrijwel geen aardappelen kan krijgen, al is er goede hoop, dat deze toestand over 14 dagen tot het verleden behoort. De Indische medi cijnman geeft aan den voet van de mos kee te Chandni Ckowik in oud-Delhi 'n demonstratie met een levende cobra voor een talrijk ge hoor. Twee petities aangeboden ISTERMIDDAG om 16.00 uur zijn de de beide West-Indische delegaties, die na mens de West-Indische gebiedsdeelen hun resp. petities komen aanbieden, door H.M. de Koningin in het paleis „Het Loo" ontvangen. Na hun bezoek aan H.M- de Koningin hebben de West-Indische delegaties gezamenlijk het volgende communiqué uitgegeven: „De mogelijkheid van een misverstand, dat onze komst de zorgen van de Neder landsche regeering zou kunnen vergroo- ten, willen wij uit den weg ruimen door te verklaren, dat het doel van onze petities is een grondslag te leggen voor samenwerking in rijksverband voor wat betreft Suriname en Curasao. Daarvoor is noodig, dat de volken in West-Indië in de gelegenheid wor den gesteld mede te werken door middel van eigen besturen Invoering van zelfbe stuur is mogelijk binnen het kader zelfs van de bestaande Grondwet. •Wij zijn uitgegaan van de veronderstel ling, dat er een Rijkseenheid tot stand komt in den geest, door H.M. in Hare koninklijke rede van 6 December 1942 tot uitdrukking gebracht". In de petitie van de Staten van Curasao wordt gezegd, dat het bestuursstelsel van Curasao totaal verouderd is en niet meer past in de moderne staatkundige gevallin gen, reden waarom een commissie is be noemd) om in overleg te treden met de Ned. regeering, om aan Curasao zelfbestuur te verleenen. In de petitie van de Staten van Suriname wordt eveneens aangedrongen op zelfbe stuur en wordt gevraagd, om nog vóór de bijeenkomst van de Rijksconferentie eeni- ge wijzigingen aan te brengen in de Suri- maamsche staatsregeling, wiaardoor reeds nu toegemioet kan worden gekomen aan het verlangen naar grootere zelfstandig heid. Niet representatief? Volgens het Katholieke blad „Amigoe di Curacao" is de Curacaosche delegatie niet representatief. Het is een publiek geheim op Curacao, dat eenige leden der Staten de mogelijkheid overwegen om het mandaat der delegatie in te trekken. Oil Oil Oil OII Oil Oil Oil Oil on o_ 0 r- 9 S Een nieuw consistorie q Naar verluidt zou Paus Pius XII pr komende herfst een zitting van kar- U dinalen doen plaats hebben teneinde q DE KABINETSCRISIS Er worden verschillende namen genoemd van nieuwe ministers in het komende Ka binet. Voor Onderwijs wordt genoemd dr. Gife- len, hoofdinspecteur bij het L. O. te Nij megen; voor Justitie mr. Maarseveen; voor Landbouw ir. Mansholt. Het zijn speculatie ook andere namen hoort men. De grootste moeielijkheid schijnt de bezetting,van het departement van Over- zeesche Gebieden te geven. Ondanks alles wordt toch de verwach ting uitgesproken, dat dr. Beel deze week gereed zal komen. een klein aantal kardinalen te doen benoemen. Q Bij deze gelegenheid zou ook kardi- naai de Jong den rooden hoed in ont- 0 vangst nemen. p; "ÖIIOIIOIICDIIOIIOIIOIIOIIOIIO Bonnenzwendel te Vuclit. f 120.000 aan suikercoupures gestolen Door een inval op het centraaldistributie- kantoor te Vught is een groote bonnen- zwendel aan het licht gebracht Twee amb tenaren van het C.D.K. aldaar hebben voor ongeveer ƒ.120.000 suikercoupures gesto len. Het was de politie ter oore gekomten, dat de groepchef van de afdeeling nacontrole te Den Bosch bonnen te koop had aange boden. Bij een huiszoeking kwam 10.000.voor den dag, die hij be waarde in een potje op den schoorsteen, terwijl hij bovendien ƒ20.000 bij zijn fami- Jife bleek te hebben ondergebracht. Zijn assistent bleek ook zijn helper in de boos heid te zijn geweest. Bij hem vond men' 22.000 in den tuin verstopt en bij zijn familie 10.000 in een hoed met dubbelen bodean. Beide ambtenaren hadden zich coupures en bonnen voor 30.000 kg. suiker toege- eigend en deze verhandeld- X— EXTRA BRANDSTOFFEN VOOR CENTRALE VERWARMING. Aan gezinnen die, wegens gemis van een schoorsteenaansluiting in een woonvertrek of in een vertrek dat daarvoor kan dienen, zijn aangewezen op het gebruik van een in hun woning aanwezige centrale verwar mingsinstallatie, zal alsnog een toeslag vaste brandstoffen worden toegekend. Deze toeslag dient zoo spoedig mogelijk door de hiervoor in aanmerking -komende gezinshoofden per brief te worden aange vraagd bij de brandstoffencommissie, waar onder zij ressorteeren. OOETAN SJAHRIR, de Indonesische mi- nister-president, is gisteren in een Da kota van de R.A.F. nqar het hoofdkwartier van de Indonesische Tegeering te Djokja karta gevlogen, teneinde besprekingen te voeren met Soékarno en leden van het na tionaal werk-comité. Het oppercommando over Bandoeng. De officdeele overname van het hoogste commando van Bandoeng door het Ned, mi litaire gezag is vastgesteld op 28 Juni, waarbij generaal-majoor Hawthorn het ge zag aan de geireraal-maj. de Waal zal over dragen. Een aantal Japanners, die zich buiten het door de geallieerden bezette gebied bevon den hebben zich te Bandoeng gemeld. Het is thans overduidelijk, dat de. ver- VON NEURATH HAD HET BENAUWD. In de middagzitting van gisteren te Neu renberg heeft von Neurath het niet pret tig gehad. Hem werden eenige documenten, voorgelegd, die zijn eigen handteekening dragen, en het koelbloedige plan onthul len om het Tsjechische volk te verdelgen, zijn onderwijsinstellingen op te heffen en zijn taal tot een dialect te verlagen. Von Neurath had deze stukken in Augustus 1940 doorgezonden aan dr. Lammers, die ze aan den Fuehrer zou voorleggen. Tijdens dit verhoor toonde von Neurath zich weinig op zijn gemak. Hij hakkelde van het eene antwoord op het andere, gaf toe, dat hij hierover aan Lammers had ge schreven, maar beweerde, dat hij later in een onderhoud met Hitier een tegengestelde verklaring had afgelegd. BINNENLAND. Prof. Mr. F. J. F. M. Duynstee te 's-Gravenhage is benoemd tot tijdelijk raad-adviseur in buitengewonen dienst bij het departement van Justitie. Aan F. W. van Vloten, burgemeester van Delft, is ontslag verleend. Op 16 Juli opent de K. L. M. een nieuwe dienst op MadridLissabon, via Genève. Een comité is gevormd tot stichting van een permanente gedachtenis aan de genen. die in het „Oranjehotel" te Sche- veningen gevangen hebben gezeten. Het secreariaat is gevestigd v. Bleiswij'kstraat 16, Den Haag; giro 105318 „Comité Oranje- hotel". Geen onderscheidingen meer naar aanleiding van een jubileum van een ver- eeniging of instelling, aldus heeft de re geering besloten. Om onderscheidingen te kunnen waardeeren, moet men er niet royaal mee zijn. Nu aan de Westersuikerfabriek te Amsterdam het wenk niet hervat is, zal binnenkort het bedrijf worden voortgezet in de raffinaderij te Breda. Bij de Amsterdamsche brood- en meelindustrie dreigt, aldus de E. V. C„ een conflict. Met den minister van sociale zaken wordt onderhandeld over de vacan- tie- en toeslagregeling. In Amsterdam zijn elf personen van het gemeentepersoneel ontslagen, omdat zij z.g. hesmet" werk weigerden te verrich ten. De waam. burgemeester wil het ont slag niet intrekken. Een nieuw stadhuis zal m den Haag worden gebouwd op het Alexanderveld, onder leiding van architect Luthman. De kosten worden geraamd op 17 millioen. Het zal in 1950 gereed moeten zijn. Uit Indië wordt dezer dagen een groo te zending Ned.-Ind. producten verwacht: thee, koffie, peper, copra, tin, kapok. Een overbruggings-H. B. S. voor kin deren uit Indië is aan den Nieuwen Duin weg te Den Haag geopend; zij heeft 600 leerlingen. De Vlisco-katoenfabrieken te Helmond zijn veroordeeld tot 10.000 gld. boete, om dat de directie den aanwezigen voorraad niet had willen opgeven. Inbrekers hebben uit een villa in de Sveijnlaan te Hilversum voor een waarde van tien duizenden guldens aan juweelen gestolen BUITENLAND. Stalin heeft zich bereid verklaard, de helft van de 250.000 Duitsche vluchtelingen in Denemarken op te nemen in de Russi sche zone van Duitschland, mits Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten de andere helft nemen. In Oost-Pruisen is een nieuw massa graf gevonden, bevattende de lijken van circa 3.000 Polen, gestorven in Duitsche concentratie-kampen Hoewel de steenkoolproductie in West-Duitschland nog beneden de helft van het vooroorlogsche peil ligt, is toch een flinke stijging geconstateerd. De Tsjechen eir Slowaken zijn het eens geworden over him verhouding in de pe riode vóór de definitieve grondwetsrege ling. Engelsche en Amerikaansche oorlogs-. schepen liggen in de bocht van Venetië nabij de kust van Genezia Giulia, de Adria- tisohe provincie, .die zoowel door Italië als dioor Joego-Slavië wordt opgeëiscWt. De Italiaansche regeering heeft ver zocht door de ministers van buitenlandsche zaken te Parijs gehoord te worden in ver band met de vredesvoorwaarden, vooral wat betreft de Italiaansche bezittingen in Afrika. Een amnestie zal worden afgekondigd in Italië in verband mpt het uitroepen der republiek. Voor de Palestijnsche kust is 'n schip, namelijk de voormalige „Beauharnais", thans den naam „Josiah Wedgwood" voe rend, met meer dan duizend1 illegale Joodt- sche immigranten aan boord, door een Brit- schen torpedojager aangehouden en naar Haifa geëscorteerd. De Mongoolsche republiek heeft tele grafisch verzocht, te worden toegelaten als lid van de Ver. Naties. Te Brussel is een internationale bij eenkomst van afgevaardigden van omroep- vereenigingen begonnen. Volgens A.F.P. zijn alle landen van Europa vertegenwoor digd, voorts Egypte en «die geheele Sovjet- Unie. -— Illegale passagiers zijn er bijna op elk schip, dat de Ver. Staten bereikt, aldus een bericht uit New York. Op het oogenblik wordlen er ongeveer 300 vastgehouden op Ellis Island. De Britsche bakkers verzoeken de re geering het brood niet te rantsoeneeren. Er zou evenveel bloem en tarwe het land bin nenkomen als in 1939. In Zuid-Afrika zal op 1 Aug. a.s. in 9 belangrijke steden een rantsoeneering worden ingevoerd van brood en suiker, mogelijk ook van vleesch. Een Fransch luchtvaartdeskundige be weert, dat de atoombomproeven bij Bikini de veiligheid van de aarde bedreigen.Zulke experimenten moesten verboden worden, zoolang men niet wist, welke effecten er van te verwachten zijn. De hertog van Braganza, die aan spraak maakt op den troon van Portugal, is met vrouw en zoontje per vliegtuig uit Zwitserland te Lissabon aangekomen. zefsactie op de Zuidelijke hoogvlakte van Bandoeng wordt gevoerd door afdeelingen van de T.R-L met medewerking van het' volksleger. Vrijdag en Zaterdag hoorde men in Ban doeng hevige explosies ten Zuiden van de Tjitaroem op de Wegen naar Bandjaran, Soreang en Tjiparai, die men bezig is te vernielen, nadat de brugen reeds eerder waren opgeblazen: Sabelgeketter. Op 7 Juni j.l. den dag waarop „president" Soékarno den staat van beleg over geheel Java en Madoera heeft geproclameerd, heeft via de nationalistische zender te Djogja „generaal" Soedirman een rede ge houden, waarin hij o.im. zeide: „Laat uw woning en erf voor wat zij zijn en offert uw leven voor de onafhankelijk heid van het vaderland). Wij zonen van In donesia kennen geen verlies. Onze leus is: liever staande sterven dan knielend te le ven. Liever tot den grond gelijk gemaakt worden dan wederom de Nederlandsche heerschappij te dienen". Gezinsverzorgster ryAT ER ONMUDDEfLLLJK na de bevrij- ding in vele gezinnen hulp noodig was, daarover heeft niemand zich verwonderd, maar zooals bij alles hadden wij de stille hoop, dat zich ook op dit terrein weer gauw een herstel zou voordoen. Redelijkerwijze immers mocht men ver wachten dat de vele vrouwelijke werk krachten die tijdens den oorlog de arbeid hadden verricht van hen, die naar Duitsch land waren gesleept of die, om dit gevaar te ontgaan, waren ondergedoken, dat deze vrouwelijke werkkrachten weer terug zou- komen om in het gezin hun arbeid te ver richten. Het gebeurde echter anders en zelfs het omgekeerde: steeds meer jonge meisjes werden en worden nóg, voor alle mogelijke banen gevraagd. Gisteren lazen wij weer een advertentie, waarbij een van de de partementen niet een of twee, maar kort weg „typisten" vraagt. Zoo bleef en zoo blijft het groote gezin zonder hulp. Toen heeft men van katholieke zijde het initiatief genomen om te komen tot een georganiseerde gezinsverzorging. Een nieuwe taak op sociaal gebied: meis jes en jonge vrouwen met een flink karak ter, voldoende ontwikkeling en huishou delijk begrip, kunnen zich hiervoor op geven. Zij maken een cursus mee van zes maanden theorie en praktijk, en gaan dan in colonne-verband in de groote steden hun taak uitoefenen. Zij zijn niet bedoeld om de dienstbode te vervangen, maar zij zijn wel bedoeld om dié gezinnen te helpen, waar de hulp hetzij door ziekte of anders zins het hardst noodig is. Daarvoor stellen zij zich in verbinding met de parochie geestelijkheid, met den geneeskundigen dienst en met de sociale instellingen, want het spreekt vanzelf, dat het beperkt aantal gezinsverzorgsters ook nog maar beperkte hulp kan verleenen en dat daarom uit alle aanvragen een keuze moet worden ge maakt. Dit werk is feitelijk nog geheel en al op den steun van particulieren aangewezen. Momenteel is er nog geen enkele offi- ciëele subsidie en men moet voor zichzelf maar eens een berekening maken wat het onderhoud, ,kost, inwoning, sociale lasten etc, van een colonne van twintig meisjes kost om te begrijpen dat er duizenden en duizenden guldens voor noodig zijn. Dat deze meisjes, die zich zes maanden hebben voorbereid, die deze cursus heb ben moeten betalen, behalve vrije kost en inwoning in het colonne-huis ook nog een maandsalaris krijgen van zestig gulden zal ieder weldenkend mensch vanzelfsprekend vinden en begrijpen. Maar het werken zonder subsidie, zon der krachtige steun van sociale en chari tatieve instellingen, kan op den duur niet worden volgehouden. Min. Drees reeft een klein jaar geleden de vage verwachting gewekt, dat dit. zoo als hij het zelf noemde, „uitermate sociaal werk", subsidie zou ontvangen, maar tot op heden is dat niet gebeurd. Wij kunnen alleen maar hopen dat het vooruitstrevend sociaal program, waaraan de K.V.P. haar steun heeft toegezegd, ook dit probleem onder handei\ zal nemen en dit sociale werk voor ondergang bewaren. Gen. der Kruisheeren Pater dr. W. van Hees benoemd Tijdens het generaal kapittel, dat giste ren in het klooster der Kruisheeren te Uden werd gehouden, is tot generaal der orde gekozen, pater dr. W. van Hees, prior van het klooster en directeur van het gym nasium aldaar. De nieuwbenoemde generaal, die den in 1940 overleden generaal mgr. W. van Din ter als zoodanig opvolgt, werd 20 Febr. 1906 in Amsterdam geboren, geprofest 28 Aug. 1925, priester gewijd 18 Juli 1930. Hij stu deerde te Rome, waar hij het doctoraat in de theologie behaalde en werd September 1932 benoemd tot magister der fraters in het klooster te Zoeterwoude, waarvan hij in Mei 1936 prior werd. Hier bleef hij tot 1941, waarna hij als prior naar Uden werd overgeplaatst. Sedert het overlijden van Mgr. van Din- ter, werd in de vacature voorzien door de benoeming van een vicaris-generaal, omdat het tijdens den oorlog niet mogelijk was de buitenlandsche leden der orde in Nederland bijeen te roepen. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat de Orde der Kruisheeren, ook Orde der Reguliere Kanunnikken van het H. Kruis genaamd, een Nederlandsche orde is, welks generaal niet te Rome, maar in Nederland zetelt. Voorts geniet hij het privilegie van de pontificalia en draagt hij als zoodanig mij ter en staf en hij heeft daarbij de bevoegd heid de kleinere wijdingen toe te dienen. voor Donderdag. HILVERSUM I. 9.15 Morgenwijding; 9.30 Arbeidsvitami nen; 10.30 Voor de vrouw; 10.36 Pierre Palla, orgel; 11.10 Pianorecital; 12.Con cert; 13.15 Vaudevilleorkest; 14.20 Zang en piano; 15.Voor zieken en gezonden; 19.25 Declamatie met gitaar; 20.00 A-vro concert; 21".30 Hoorspel. HILVERSUM n. 9.05 Pluk den dag; 10.15 Morgendienst; 11.15 De Zonnebloem; 11.45 Zangrecital; 12.30 Lunchconcert; 13.15 Herdenkingsdag L.O.L.K.P.; 13.45 Katholiek en Protes tant; 15.30 Concert; 16.45 Hobo-recital; 20.05 Mannenkoor; 21.20 Mensohen en mu ziek. Verkiezingstegenslagen Zoowel de communistische lijst voor de gemeenteraadsverkiezing te Deventer als de lijst der Katholieke Volkspartij voor Nijmegen, welke beiden telaat waren inge diend, blijven ongeldig. De Gedeputeerde Staten van Overijssel en Gelderland hebben naar aanleiding van in gestelde beroepen aldus besloten. Zooals men zich herinnert, was de lijst der communistische partij voor Deventer 20 minuten te laat binnengekomen omdat de bezorger in een mijnenveld terecht kiwam. De lijst voor Nijmegen werd slechts met enkele minuten vertraging ingediend. Een beroep op het feit, dat wij op het oogenblik den door de Duitschers inge- voerden midden-Europeeschen tijd hebben en niet onzen wettigen tijd, waardoor een verschil van veertig minuten ontstaat, vónd geen genade, „want", zoo vroeg mr. dr. J. W. Schneider, als lid van Ged. Staten van Overijssel, „wat dan te denken van de lijsten, die des morgens precies om negen uur waren ingeleverd?" Mr. Stokvis die bij het debat bij de Gedeputeerde Staten als raadsman de C.P. N- vertegenwoordigde, achtte deze lasten dan ook ongeldig. Waarop mr. Schnei der repliceerde: „Maar dan zijn zoo wel de Tweedie Kamer-, als de Statenver kiezingen ongeldig" Te Nijmegen heeft deze beslissing groo te opwinding veroorzaakt Wat nu te doen? De grootste partij is zonder candiatenlijst; zij rekende op 24 zetels, die nu dus onder de andere partijen zullen moeten worden verdeeld, alsmen er nog niet wat op weet te vinden. Zal de regeering de moei lijkheid weten op te lóssen? Als de regee ring dat niet kan, dan komt de vraag, wel ke de houding zal zijn van de K.V.P., welk advies zij haar kiezers, die moeten stem men zal geven. DE PARIJSCHE BESPREKINGEN. Vijf groote kwesties wachten nog op een oplossing, t.w de Italiaansch-Joego-Slavi- sche grenskwestie, de Italiaansch-Fransche grenskwestie, de Italiaansche herstelbeta lingen, de Italiaansche vloot en de vredes verdragen met de Balkanlanden en Fin land. De eenige ontwikkeling van belang in de besprekingen tussehen de vier ministère van buitenlandsche zaken is de laatste twee diagen geweest: het onderzoek van de mo gelijkheid om de vitale kwestie Triest weer te berde te brengen. Uit niets blijkt echter nog, dat op dit gebied belangrijke vorderin gen zijn gemaakt. ooooo WEERSVERWACHTING °°°°°0 O O 2 Matige wind tussehen Zuid-West en g Noord-West. Wisselend bewolkt, met g g een enkele regenbui. Iets lagere tenv o g peratuur, maar in het algemeen meer g o zon dan vandaag, oooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1