3)e £cidóehc(2ou/icwt De Heilige Stede herrijst! Een coalitie-regeering in Frankrijk! Dr. Hirschfeld over proces Neurenberg OP KORTE GOLF MAANDAG JUM 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10821 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. HET VIERENSWAARDIG WONDER /■"•ISTEREN IS HET ZESDE EEUWFEEST van het H. Sacrament van Mirakel op luisterrijke wijze met een gradioos slot aan de herinnering overgedragen. Des morgens werd in het stadion door den bisschop van het Haarlemsche diocees een H. Mis opgedragen waaronder de Amsterdamsche jeugd ter H. Tafel naderde, 's Mid dags is met een pontificaal Lof door Mgr. Paolo Giobbe, pauselijke internuntius, en een luisterrijke processie, waarin de kardinaal en de Nederlandsche bisschoppen achter het Allerheiligste gingen, de viering van het zesde eeuwfeest waardig besloten. 's Morgens in het Stadion AMSTERDAMs' katholieke jeugd stroom de al vroeg van alle kanten naar het stadion. In gestage stroom vulden de kinde ren de tribunes. En als de Bisschop aan den voet van het altaar is gekomen dan zijn het duizenden en duizenden kinderen die één van hart en één van geest het „Heer, ontferm U onzer'' zingen om het spoedig jubelend te juichen „Vrede op aarde aan de menschen van goeden wil". Maar daar waren niet alleen kinderen. Daar waren talloos vele ouders, die met hun kinderen waren meegekomen, om dit eucha ristische feest mee te vieren. Dan komt het moment dat zij allen te communie gaan. Rondom het groene veld staan de commu- die banken, wit gedrapeerd. Zij vormen een stralende muur rondom de H. Stede van het altaar en in een onafgebroken stroom komen de kinderen van de tribunes, knie len neer aan de communiebank, waar veer tig priesters de H. Communie uitreiken. Zes eeuwen is het geleden dat het H. Sacrament ongedeerd bleef in de vlammen. Een grootsch wonder, maar grooter won der is het mysterie dat duizenden en dui zenden Christus ontvangen en zij allen van Hem worden vervuld en Hij Zichzelf geheel aan ieder schenkt. Het moet een heerlijke troost en bemoediging geweest zijn voor de ouders, maar ook voor allen die zorgqp voor de jeugd, dit te hebben gezien en te hebben meegemaakt. De witte Hofctie, in een kort kruisgebaar dalend en rijzend: Witte vlinder, die hun jonge ziel vol honig vond. En in menig groot menschenhart is mis schien een heilige jaloerschheid gekomen cm het hijgen van het zuivere kinderhart en die zuivere kindermond. Praeludium JNE TOEGANQSQWEGEN tot het Stadion zijn om twee uur al overvol. Onop houdelijk voeren de tram menschenmas- sa's aan en de politie die reeds vroegtij dig alle maatregelen heeft getroffen, zorgt dat het verkeer vlot voortgang kan heb ben. Als wij het stadion binnenkomen is dit om half drie al grootendeels gevuld en nog steeds komen door alle poorten en toegangen nieuwe groepen binnen. In de foyer verzamelen zich de hooge gasten en even over drieën wordt bij de ingang onze Nederlandsche kardinaal ont vangen. Als hij kort daarna in zijn vlam mend rood plechtgewaad op de eeretri bune verschijnt rijst heel het stadion om hoog en brengt een daverende ovatie aan den Nederlandschen Kerkvorst. Als de bisschoppen en prelaten zijn ge zeten, neemt de slotplechtigheid een aan vang. Voor ons ligt afwisselend in zon en schaduw het groote groene veld. Op de vier hoeken staan de beelden der evange listen als de getuigen van Christus' waar achtige tegenwoordigheid in Zijn heilig en aanbiddelijk sacrament. Dan klinkt duidelijk en luid tot drie maal toe herhaald het' openingswoord: „Geloofd zij Jezus Christus" en daarmede vangt het voorspel aan. De inleiding op de komende huldiging van Christus in Zijn Sacrament, het praeludium dat uit gaat bloeien in een symphonie van kleur en klank, waarin heel het katholieke volk zijn partij vervult, van den gepurperden kardinaal tot het kleinste misdienaartje in zijn rooden toog en waarin de rijke dame op de duurste plaats gelijkelijk meebidt en meezingt met de moeder die ternau wernood geld heeft om voor haar ondeu gend straatjoch het dagelijks brood kopen. Hier was de gemeenschap die alleen maar werkelijkheid kan worden door het geloof en de genade. Het verleden wordt heden pvlT VOORSPEL was bedoeld om in kort bestek de historie van zes voorbije eeuwen in onze gedachten op te roepen. Ambachtsgilden en kooplieden, hande laars en visschers vormden in het jaar 1345 kleurrijke groepen op de marktdagen die werden gehouden rondom het Sacra mentsfeest. Blijdschap en vroomheitr reik ten elkaar de hand; het was deze gedachte die inspireerde. En zoo zien wij zich lang zaamaan de stoet opstellen die straks de beroemde processie van Derkinderen los zal maken van het doek en levend een luisterrijken ommegang door Amstel's Heilige Stede gaat uitbeelden. Kleurige groepen van jonge meisjes in rood en groen, geel en blauw trekken het middenveld op en geven daar in stijlvolle dans de vertolking van hun eerbied en hun geloof. Als zij hun taak hebben vervuld en als kleurige stralen van het middelpunt van het altaar wegvloeien, komen wederom honderden en honderden in het wit ge kleed en roode en gele en paarse bloemen dragend hun plaats innemen rondom het altaar. Eenmaal hebben vrouwen het Sa crament beschermd en het bewaard voor onteering. Nü ook bij de herdenking van Amsterdamsche sacramenteele glorie ver dienen zij in het nageslacht van vrome dappere vrouwen een eereplaats in te nemen De zon straalt over dit alles zijn feeste- Jijken luister en als een wolk het licht on derschept kan kan dit alleen een moment daarna de kleuren dest te vreugdiger doen oplaaien. Pontificaal Lof en Processie DE VERBINDENDE TEKST van den jon gen schrijver Ad. Bevers werd op uit stekende wijze door Henk Schaer aan het volle Stadion voorgedragen. Duidelijk te verstaan, bevattelijk en beeldend was dit een uitstekende vondst om alles tot een geheel te brengen. Onderwijl heeft de Nuntius rich klaargemaakt voor het Pon tificaal Lof, waarin afwisselend met het koor de gezangen door allen in het Sta dion worden meegezongen. De processie heeft zich opgesteld^ Vendelzwaaiers uit het Roomsche Zuiden openen den stoet en htm zwaaiende en zwierende vendels brengen op hun wijze eer en hulde aan het sacra ment, zooals de lichtgeschoeide danseres sen van daarstraks op hun manier hun hart hadden vertolkt. Alle kloosterorden in de bonte schakeering die de Kerk biedt, in haar staalkaart van religieuze gemeen schappen, zijn vertegenwoordigd. Priesters en bruidjes, jeugdvereenigingen en stu- dentencorporaties, aalmoezeniers van le ger en vloot, zij allen, één in het gelooven, gaan voor het Allerheiligste uit. En onder het baldakijn gaat rustig en ingetogen de afgezant van dien Paius, die Hem draagt van Wien alle macht voortkomt en in Wien alle autoriteit rijn oorsprong vindt. Klein en verborgen in de roerlooze gedaante van witte hostie, de,Zon der gerechtigheid, waarnaar elk hart zich keeren moet om zijn leven tot volle rijpheid te brengen. Onmiddellijk achter het H. Sacrament gaat de kardinaal, forsch en vierkant. En achter hem eveneens in de volle statie van Het zesde eeuwfeest van het H. Sacrament van Mirakel werd besloten met een Pon tificaal Lof en Processie in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Een overzicht tij dens het Pontificaal Lof, dat werd opgedragen door den Pauselijk Internuntius, Mgr. P. Giobbe. zijn bisschopsambt de bisschop van Haar lem, gevolgd door de andere Nederland sche bisschoppen, abten en prelaten Het juichend Te Deum geeft aan allen de gele genheid om hun vreugde uit te zingen over dit groote feest en God te danken, dat Hij Amsterdam behoedde voor het geweld, dat zoovele andere steden en dorpen van on6 land vernietigend heeft geteisterd. Dan knielt op de bovenste trede van het altaar Mgr. Huibers om in een krachtig ge bed God te danken voor Zijn gegeven ze gen en Zijn geschonken genade, maar om die zegen en genade ook af te smeeken voor lieel ons volk, zijn Koningin en zijn regee ring, en om God te vragen dat Hij Amster dam behoede voor den rooden vlammen gloed van ongeloof en Christushaat. Als het Tantum Ergo verklonken is neemt de kardinaal de monstrans en geeft daarna, terwijl de bazuinen schallen en al len nederknielen en militairen en politie stram in de houding staan, naar alle vier de winstreken den zegen met het Aller heiligste. Dit is het slot van het zesde eeuwfeest van het vierenswaardig wonder waaraan Almsterdam zooveel glorie en opkomst te danken heeft en dat zal blijven voortleven in de herinnering van het nageslacht. De vreugde over het welslagen en de blijdschap over het mooie weer, die door de tegenwoordigheid van het H. Sacra ment moesten worden bedwongen, breken over alle dammen heen als de bezoekers van het Stadion binnen en buiten de mu ren de kans krijgen om den kardinaal en de bisschoppen toe te juichen. Om kwart voor zeven is het feest ge ëindigd, stroomt het Stadion leeg, is de fei telijkheid van dit feest voorbij, maar blijft de herinnering aan een grootsch en gran dioos gebeuren. Officieel is medegedeeld, dat Bidault een regeering gevormd heeft. Bidault zelf zal, behalve als minister president, ook als minister van buitenland- scbe zaken optreden. De twee vice-presi- denten zijn Maurice Thorez (communisti sche leider) en Felix Gouin (socialist). De socialisten hebben in deelneming aan de regeering toegestemd op de volgende voorwaarden: ratificatie van Leon Blum's te Washington gesloten overeenkomst, het houden van de eerstvolgende verkiezingen op 15 October aanstaande, bespoediging van het opstellen van een grondwet en re geling van de kwestie der loonen bij voor koming van prijsstijging. Ook de communisten doen mee in deze coalitie-regeering, na aanvaarding door Bi dault van den eisch, tot een onmiddel lijke algemeene verhooging van salarissen Z.Em. Kardinaal Johannes de Jong in de Processie welke in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gehouden. IJET A.N.P. heeft dr. H. M. HIRSCHFELD, die in Neurenberg als getuige gedag vaard was in de zaak van Seyss ïnquart gevraagd, eenige door hem opgedane in drukken van dit proces weer te geven. Dr. Hirschfeld vestigde er de aandacht op, dat over de rechters van het tribunaal weinig gesproken wordt. In Neurenberg zijn zij buiten de „court room" zelfs bijna onvindbaar. Zij ontrekken zich aan alle discus sies. Daarom weet ook niemand iets te vertellen omtrent hun inzichten. Het spreekt vanzelf, dat dit aan de reputatie van het Tribunaal ten goede komt. Gevraagd naar zijn indruk over de zwak ke positie van den Franschen aanklager te genover Seyss ïnquart, antwoordde dr. Hirschfeld: „De openbare aanklagers heb ben in het algemeen geen gemakkelijke positie tegenover de veelal uiterst geslepen oeklaagden. De meesten der aanklagers hebben ook het leven in de door Duitsch- land bezette gebieden riet meegemaakt. De buitgemaakte documenten vormen ech ter veelal een prachtig bewijsmateriaal. In de zaak-Seys ïnquart is dat ook het geval. In tegenstelling met wat ik op vele plaat sen gelezen heb, ben ik van meening, dat deze aanklacht sterker gefundeerd is, dan men oppervlakkig zou aannemen na het inderdaad vrij zwakke kruisverhoor, dat Seyss ïnquart onderging van de zijde van den plaatsvervangenden aanklager. Het valt stellig te betreuren, dat de kleine mogend heden geen gelegenheid hadden een eigen aanklager aan te wijzen. Psychologisch zou de Nederlandsche zaak dan meer naar vo ren gekomen zijn. Echter dient men te be denken, dat het oordeel der rechters door psychologische effecten zeker niet bein- vloed wordt." Von Neurath aan de beurt. Thans is baron Konstantin von Neurath aan de beurt, die vijf jaar lang Hitler's mi nister van buitenlandsche zaken was. Hij wordt er van beschuldigd Hitler's interna tionale politiek, welke gericht was op ver dragbreuk, te hebben geleid. Hij heeft een belangrijk aandeel gehad in de overweldi ging van Oostenrijk en was gedurende vier jaar „protector" van den uiteengerukten Tsjechischen staat. Von Neurath voerde aan, dat hij een te genstander van de radicale ideeën van de nazi's was geweest. en pensioenen. Bidault heeft zich evenwel niet vastgelegd ten aanzien van de mate, waarin deze salarisverhooging zal plaats vinden. Zooals men weet, is een drie-partij en- regeering de eenig mogelijke oplossing, om een meerderheid in het parlement te heb ben. —X— Nog geen datum voor Vredesconferentie Het wordt een vervelende berichtge ving van de Parijsche conferentie. Zater dag kon men weer niet tot overeenstem ming komen ten aanzien van het vaststel len van een datum voor de vredesconfe rentie. Zooals het nu gaat", zei de Amerikaan» Byrnes, „is het niet waarschijnlijk, dat wij vóór September 1947 tot overeenstemming komen." Bevin stelde daarop voor, dat Vrij dag aanstaande de besprekingen over de vredesverdragen met de Balkanlanden be ëindigd zullen moeten zijn. De plaatsver vangers van de ministers zullen opnieuw een agenda opstellen, en de ministers zul len voortaan tweemaal daags bijeenko men. Deze voorstellen werden aanvaard. X— ONTMOETING VAN MOOKSJAHRIR. Dr. van Mook heeft Soetan Sjharir ver zocht nadere toelichting te geven op de laatste Indonesische tegedvoorstelleil, zoo wordt uit niet- officieele bron bericht. Na de bijeenkomst, die, naar verluidt, gisteren op neutraal gebied bij den geal lieerden verbindingsofficier is gehouden, is geen communiqué verstrekt. RUSLAND EN DE ATOOM-KWESTIE. Naar te New York verluidt zal Gromyko. de Sow jet-Russische vertegenwoordiger bij de commissie voor de atoomenergie, voor stellen dat de aanbevelingen van die com missie voor een wereldplan voor de con trole van atoomenergie en het uitschake len van atoom-oorlogswapens, slechts aan- rroro^on kunnen worden met een twee- BINNENLAND. Zaterdagmiddag is te Amsterdam in „De Bijenkorf" de marine-ten toonstelling geopend door lt.admiraal C. Helfrich. Het Haagsch dagblad ,.De Telex" is samengevoegd met het dagblad „De Ne derlander", terwijl het te Leiden verschij nende dagblad „De Kroniek" in samen werking met „De Telex" als christelyk- historisch dagblad zal blijven verschijnen. Nederland zal voor meer dan een millioen pond waarde versche groenten leveren voor de voorziening van het Ame- rikaansche bezettingsleger in Duitsch- land. De katholieke studenten in Utrecht zullen Woensdagavond in het Wilhelmina- park een dansspel geven, dat een reactie is op de danswoede van thans. Zij zullen be schaafde dansen brengen. 9010 politieke delinquenten zijn tus- schen 5 Mei en 2 Juni vrijgelaten of buiten vervolging gesteld. B. en W. van Den Haag stellen den ge. meenteraad voor, om hen te machtigen, stappen te doen, om Voorburg en Rijswijk bij Den Haag te voegen. De spoorwegdienst over de Moerdijkburg zal, naar nu officieel wordt gemeld, vóór 1 Sept.- kunnen worden hervat. De schaarschte aan haring is, zoo deelt men mede, alléén toe te schrijven aan de slechte vangst; binnen enkele weken is er een groote hoeveelheid beschikbaar, te gen den vastgestelden prijs van resp. 8 en Ministrieëele bespreking te Londen Drie Nederlandsche ministers, die ge durende het weekend besprekingen te Londen hebben gevoerd, zijn Zondagmid dag per vliegtuig naar Nederland terug gekeerd. Nader vernemen wij, dat de mi nister Drees, Beel en Van Roy en te Lon den een ontmoeting hebben gehad met mr. Van Kleffens, den vertegenwoordiger van Nederland in den Veiligheidsraad, en jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. den Nederlandschen ambassadeur te Pa rijs. X— PRINS BERHARD BEZOEKT NEDERLANDSCHE TROEPEN IN ENGELAND. Het bezoek dat prins Bernhard Zaterdag ochtend aan het hooofdkwartier der Ne derlandsche troepen in Engeland bracht, heeft bijna twee uur geduurd. Bij de voort zetting van zyn inspectietocht wordt prins Bernhard vergezeld door den minister van Defensie J. Meynen, die gisteren per vlieg tuig te Londen is aangekomen. In het kamp te Brentwood, dat de prins heden bezocht, worden de jonge oorlogs vrijwilligers opgeleid, die daar in de afge- loopen anderhalf jaar een volledige Brit- sche militaire opleiding ontvingen. Morgen bezoekt d^ prins het depot der Nederandsche troepen te Wolverhampton. Tot slot bezoekt hij Woensdag eenige Brit- sche opleidingscentra, waar Nederlanders geoefend woroden. Amerikaansche schoenen in distributie Nu de handel met een zekere hoeveel heid uit de Vereenigde Staten geïmpor teerd schoeisel is bevoorraad kan ook de distributie van deze schoenen een aan vang nemen. Voor Amerikaansche schoenen komen voorloopig alleen in aanmerking zij, die in de periode van 1 Januari 1945 tot 1 April 1946 geen schoenenbon hebben ontvangen en aan wie sedert 1 April 1946 op grond van het laatste cijfer van hun stamkaart nog geen schoenenbon ik uitgereikt. Deze personen moeten eerst bU hun schoen winkelier een bereidverklaring, waarop moeten voorkomen naam en adres van den klant, alsmede soort en maat der schoenen, halen. Met deze bereidverkla ring moeten zij zich wenden tot den dis- tributiedienst van hun woonplaats (even tueel tot dien van de woonplaats van den winkelier) onder overlegging van stam kaarten en inlegvellen. De distributie- dienst zal tegen inneming van bon a, b, c, d of e 614 van het inlegvel een schoe nenbon voor Amerikaansch schoeisel, rechtgevende op een paar heeren-, dames-, jongens-, meisjes- of kinderschoenen, uit reiken, waarbij de keuze van het soort schoeisel niet beperkt wordt door de soort van het inlegvel, waarvan men een boii inlevert. Men kan dus b.v. op een kinder inlegvel ook een bon voor heerenschoenen krijgen. De aandacht wordt erop gevestigd dat de Amerikaansche schoenen (U.S.A. - schoenen) voor een groot deel heeren schoenen zijn. BUITENLAND. In de Katholieke kerken in de Brit- sche bezettingszone van Duitschland is Zon dag een herderlijk schrijven voorgelezen van den aartsbisschop van Keulen, kardi naal Joseph Frings, waarin deze er op aan dringt, dat de verdeeling van levensmidde len rechtvaardig geschiedt. Uit het Ruhrgebied hebben zich reeds honderden naar de Sovjet-zone begeven, om daar hun geluk te beproeven. Eén der oorzaken is de voedselschaarschte. De Fransche bezettingsautoriteiten hebben bepaald, dat boeten, opgelegd aan actieve nazi's, zullen worden gestort in een fonds tot hulpverleening aan slachtoffers van de nazi's en aan behoeftige kunstenaars en intellectueelen. In Hongarije verloopt de inflatie fan tastisch snel. De drukkers van bankbiljet ten kunnen het niet bij houden. De prijzen stijgen met het uur. De regeering heeft toe gezegd tegen 1 Aug. te beginnen met sta bilisatie. Aan de Hongaarsche Katholieken was verleden Donderdag het houden van hun nationale Sacramentsprocessies verboden. Veldmaarschalk Montgomery heeft "te Athene het eereburgerschap van die stad ontvangen. Van 2226 Juni worden te Brussel de z.g. „medische dagen" gehouden. De ope ning werd Zaterdag bijgewoond door konin gin Elisabeth, alsmede door de ambassa deurs van Nederland, Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten en Brazilië. De Italiaansche Senaat is bij decreet van de Italiaansche regecring opgeheven. Italië heeft te Parijs doen weten, dat het geen afstand doet van ziin Afrikaan- goooo< Voetbaluitslagen van Zondag Kampioenschap van Nederland: AjaxHeerenveen 21N.A.C. Limburgia 20; N.E.C.Haarlem 34; HeerenveenAjax 21; Haar lem—N.E.C. 2—2. DISTRICT I. Eerste klasse: R.F.C.Xerxes 0—2, Promotie tweede klasse: 't Gooi A.F.C. 0—0. 8 DISTRICT n. 8 Promotie tweede klasse: V.U.C.Ex- 8 celsior 13. Promotie derde klasse: L.F.C. o V.D.L. 1—2 (o.pr.v. L.F.C.) o Promotie vierde klasse: Archipel q Hillegom 3—0. 000000000000000000000000000000000000006 WEDERRECHTELIJKE ARRESTATIES. De jacht op Arnold Meyer. Voor de rechtbank te Breda is behandeld de zaak tegen den Amsterdamschen hulp- rechercheur C. T. Kief, bekend om zijn we derrechtelijk optreden op jacht naar Arnold Meyer. Na een zeer uitvoerig verhoor constateer de de officier van justitie mr. van der Dus- sen, dat déze zaak zeer belangrijk is, om dat de laatste tijd zeer veel opzettelijke we derrechtelijke vrijheidsberoovingen plaats hebben. Wij moeten terug naar juiste rech terlijke verhoudingen, zoodat er opgetreden dient te worden tegen willekeurige arresta ties. Het Openbaar Ministerie treedt op als beschermer van den rechtsstaat. Kief is eigenmachtig, zonder zijn superieuren of politie van andere plaatsen in deze zaak te kennen, aan het arresteeren gegaan en het feit is volgens den officier dan ook een ernstige inbreuk op den rechtsstaat. Een straf van één jaar zou niet te hoog zijn. Kief had echter de steun (niet: de opdracht) van hooge autoriteiten, hetgeen hem een vol komen verkeerd denkbeeld gaf. Het zou dan ook onjuist zijn om deze pricipieele zaak uit te vechten op zijn hoofd. Daarom bepaal de spr. een hoofdstraf in voorwaardelijken vorm en een onvoorwaardelijke bijkomende straf. Hij eischt een voorwaardelijke gevan genisstraf van één jaar met een proeftijd van 3 jaar en ontzegging van het recht, om gedurende vijf jaar een functie te beklee- den bij de politie. De raadsvrouwe, mr. Ma- zurel uit Amsterdam, bepleitte vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling. Het laatste verzoek werd ingewilligd. Uitspraak op 3 Juli. 00000 WEERSVERWACHTING ooooo H tot Dinsdagavond. Matige wind, meest tuschen Z.W. en 5 o W. Aanvankelijk meest zwaar bewolkt, 8 later wisselende bewolking. Op de o o meeste plaatsen eenige regen. Betrek-o o kei ij k koel >0000000

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1