Stempeltocht 1946 LEIDSCH TRIBUNAAL In den Kaleidosc Spreiding van „Steun"lasten over Rijk en Genieenten OP KORTE GOLF Bioscopen RADIO TOEN HET VERLEDEN week bekend werd, dat Sjaihrir één dezer dagen de Indonesische tegenvoorstellen aan dr. v. Mook zou overhandigen, hebben wij de hoop uitgesproken, dat er thans overeen stemming zou worden bereiikt in het anne en toch zoo rijke land van overzee. Het ziet er niet naar uit. De Ned. regee- ringsvoorlichtingsdienst heeft nu den in houd van Sjahrir's tegenvoorstellen bekend gemaakt en deze blijken uitermate teleur stellend te zijn. Zich baseerend op de ko ninklijke proclamatie heeft Nederland zich bereid verklaard, zoover als maar mo gelijk is tegemoet te komen aan de gerecht vaardigde verlangens der Indonesiërs naar zelfbestuur, maar onder voorbehoud, dat de Rijkseenheid gehandhaafd zou blijven. De Indonesiërs stellen thans voor, niet al leen een erkenning van het gezag der Re publiek over Java en Sumatra (het feite lijk gezag der Republiek over Sumatra is door Nederland steeds betwist), maar bo vendien een bondgenootschap met Neder land, vast te leggen in een verdrag. Door toe te geven aan dit laatste voorstel zou ^Nederland de gedachte van de Rijikseenheid prijsgeven. Het wil ons voorkomen, dat geen enkele regeering welke oriënteering zij straks ook zal blijken te bezitten, ten op zichte van het Indonesische vraagstuk, voor deze eisdh'zal kunnen wijken. Als er één regeering ver is gegaan in het toegeven aan de eischen der Indonesiërs, dan wias het wel de regeering-Schermer- Jiorn, waarin minister Logeman in deze kwestie de leiding had. Maar zelfs deze (de missionaire) regeering moet tlians verkla ren, blijkens het commentaar van den re- geeringsvoorlichtingsdienst, dat deze te genvoorstellen te ver gaan. Is het hier weer niet dezelfde geschiedenis als ,met sommige menschen, aan wie men één vin ger geeft en die de heele hand nemen? Eerst wilde de regeering niet onderhan delen met den collaborateur Soekarno* zy doet het toch, maar via Soekarno's loop jongen Sjaihrir. De regeering stond op de onverbrekelijke Rijkseenheid, maar later werd een termijn voorgesteld, waarna de Indonesiërs zou den mogen kiezen. De republiek wgs een monster van Japansche makely, maar men wilde haar toch wel erkenen.Nu is de grootste concessie der republikeinen, dat zij wel een verdrag met ons willen slui ten, dat dan weer kan worden opgezegd, zoodra het him uitkomt. Het wordt tijd, dat zoo spoedig mogelijk overgegaan wordt tot het houden van de in uitzicht gestelde Riiksconferentie, met alle deelen van het Rijksgebied overzee. HET GING eenige dagen zoo goed op de heropende Parijsdhe conferentie. Wij hoorden van „hartelijke sfeer" en van „be reikte overeenstemming". Maar de laatste dagen lezen wij weer de békende zinsnede: .,de ministers kwamen niet tot overeen stemming". Het is vooral de kwestie van de Italiaan - sdhe herstelbetalingen, welke tot negatie ve resultaten leidt. De ministers praten uren lang over betrekkelijke kleinigheden en men begrijpt niet, waarom- zij gezien het groote belang van een gepacificeerd Europa en van een wereld, die eindelijk weer eens tot rust en tot wederopbouw moet komen niet over futiliteiten kun nen heenstappen. Natuurlijk zit de onder grond van al dit geharrewar dieper De Engelschen en Amerikanen verzetten zich over het algemeen tegen het Russi sche verlangen, handelsovereenkomsten op langen termijn met Italië te sluiten en de herstelbetalingen te putten uit de Italiaan- sohe productie waardoor deze produc tie door Rusland gekanaliseerd zou^wor- den, zooals dit reeds op den Balkan en met Finland geschied is. En waarschijnlijk ligt het eigenlijke fun dament van deze economische aspiraties van Rusland nog weer dieper, n.l. in het verlangen het Italiaansdhe volk via zijn economie bok politiek in zijn macht te krij gen. Hier ligt de kern van alle mislukkingen: de mogendheden beschouwen het werk der conferentie teveel als een middel om het grootste politieke en economische voor deel voor zichzelf te verkrijgen en te weinig als een oprechte poging tot over eenstemming en samenwerking. Speciaal Rusland maakt zich daaraan schuldig en noopt de anderen tot afweer. A.MERIKA toont in verscheidene kwes- **ties een heel wat grootscher allure. Zoo kwam eind vorige week de Amerikaansche financier Baruch met een waarlijk sensa tioneel plan voor de Commissie voor de Atoom-energie, welke commissie te New- York was bijeengekomen. De Ver. Staten verklaarden zich bereid, al hun atoom bommen te vernietigen en er geen meer aan te maken. Voorwaarde daartoe is ech ter. dat er een internationaal controle-ap paraat in het leven wordt geroepen, waar aan do leiding in alle fasen van de ont wikkeling en het gebruik van de atoom energie moet worden toevertrouwd. In deze instantie de ADA geheeteij (Atomic De velopment Authority) mag geen sprake zijn van eenig recht van veto (een recht, •waarmede Rusland graag de besluiten der anderen torpedeert). Dit voorstel is een waarlyk grandioos ge baar van de Ver. Staten, die hiermede hun militaire overwicht, gebaseerd op dit ver schrikkelijke wapen, vrijwillig prijs ge ven. Dc Engelschen juichten dit plan van harte toe, maar de Russen hadden alweer bezwaren. Zij verzetten zich tegen de af schaffing van het veto-recht en kwamen met oen eigen plan. Wel willen ook zij af schaffing van de atoombommen, maar geen controle-comimissie. Zij denken: vandaag of morgen vinden wij het geheim zelf wel en dan is het een knappe jongen, die ons wat maakt! ÏN FRANKRIJK is Georges Bidault, tot nu toe minister van buitenlandsche zaken, thans gekozen tot hoofd van de vooijloopige Fransche regeering. Deze functie omvat zoowel die van president der republiek (welk ambt officieel-niet wordt vervuld) als van minister-president Georges Bi- oaull. die nu de tweede opvolger van de Gaulle is, staat bekend als een principieel Katholiek en was gedurende den oorlog ac tief leider van de Fransche ondergrondsche beweging In hom zal Frankrijk een leider vinden, die hot belangrijke werk van het cheppen eencr nieuwe grondwet in goede banen zal weten te leiden. Deze week werden een vijftal zaken voor het Leidsch Tribunaal behandeld. Als eerste verscheen mej. W.' K. Keereweer- Müller te Leiden. Haar was ten laste ge legd, dat zij was aangesloten geweest bij de NSDAP en de Frauenschaft. Zij was vrijwillig kookster geweest bij de D.W. in de Doelenkazeme, had verder vrijwillig kwartier gegeven aan Duitsche militairen, had voorts bewerkt en aangespoord, al thans niet verhind#*d, dat haar man en haar 15-jarige zoon bij de SS gingen die nen, waardoor zij tevens geld en extra levensmiddelen ontving en zij had ten slotte openlijk blijk gegeven van haar in stemming met de Duitsche bezetting door haar kinderen naar de Duitsche school te zenden. Bekl. voerde ter harer verdediging aan, dat zij Duitsche van haar geboorte was. Daardoor kon zij geen lid van Ned, instel lingen zijn, zij zou nimmer haar zoon tot dienstname bij de SS hebben gedwongen, zij wist ook niet, dat de kinderen via de Duitsche school en de Hitier Jugend naar het leger werden overgeheveld. De presi dent haalde verschillende getuigenverkla ringen over verd. aan, waarvan zij zeide, dat zij waren geuit, omdat de menschen in de buurt haar haatten. Hierna verscheen J. C. v. d. Slot uit Noordwijkerhout, die in de jaren 1942 1944 ver\fcers werkzaamheden voor de D.W. had gedaan. Bekl. had graszoden voor Duitsche verdedigingswerken vervoerd, welke hy van boeren kocht en tegen den dubbelen, prijs aan de Duitschers verkocht. Hij had destijds zelf verklaard dik aan de Weermacht verdiend te "hebben. Daardoor heeft hij zich ook wel eens vóór de Duit schers uitgelaten. Hij had zich twee paar den en twee wagens kunnen aanschaffen, naar verd.'s echtgenoote verklaarde kostten de paarden f 12.000.doch deze waren later door de CCD in beslag ge nomen. De verdediger van verd., mr. Herfst, las nadat bekl. en zijn vrouw uit de zaal waren verwijderd een psy chiatrisch rapport over verd. voor, waarin deze zeer sterk verminderd toerekenings vatbaar wordt verklaard en waarin werd medegedeeld, dat hij lijdende is aan toe vallen, hetgeen bevestigd werd door een Roode Kruis-bewaker. Mr. Herfst vroeg in verband met een en ander zoo mogelijk een onmiddellijke invrijhëidsstelling. Na raadkamer verklaarde de president, dat het Tribunaal verd ontslagen achtte van verdere detentie, doch de uitspraak zal ge lijk met die der anderen op 2 Juli volgen. J. Paats, schilder te Leiden, was lid van de NSB geweest en van het Ned. Arbeids front en was brandweerman op het vlieg veld Valkenburg geweest ten behoeve van de D.W. 'Hij had destijds zelf verklaard een fel lid te zijn geweest. Verd. werd door het Tribunaal uitvoerig ondervraagd over zijn werkzaamheden op het vliegveld, waarop deze aanvoerde, dat ieder, die daar werkte, bij een brandweerploeg werd in gedeeld. J. F. van Berkel te Leiden was. lid van de NSB geweest en blokleider, vanaf de oprichting lid van de W.A. en voorts por tier-bode bij den Ned. Landstand te Den Haag, hij had tevens zijn radiotoestel mo gen behouden. Mr. Donders dankte het Tribunaal, dat het deze zaak vervroegd had willen behandelen mede in verband met den gezondheidstoestand van verd.'s vrouw, in verband waarmede hij tevens uiterste clementie "bepleitte. Tenslotte stond terecht M. Kamlade uit Woubrugge, die até lid van de NSB aldaar groepsleider was geweest, lid van de W.A., en van den Ned. Volksdienst, enz. enz. Verd. zeide. dat er op Woubrugge slechts 14 NSB-ers waren geweest. Propaganda had hij er nimmer gemaakt. Uitspraak in al deze zaken op 2 Juli. In de zitting van het Leidsdhe Tribunaal van Dinsdag 2 Juli a.s. komt de zaak voor tegen den oud-burgemeester van O e g s t- geest, den heer O. L. J. Sikkens. Voor wien het woord „stempeltocht" nog weinig zeggend is en hoogstens ver keerde associaties oproept met werkeloos- beid en laagconjunctuur, de volgende sum miere aanduiding. Het is eigenlijk een complex-begrip. Men vat er in één woord mee samen een reeks van de meest verscneidene tochten, excursies en bezoeken aan punten her en der in de provincie, allen binnen een vastgéstelden termijn aan te doen. En overal, in de brandpunten van historisch schoon of landschappelijke aantrekkelijk heid staat de man met den stempel, die het zwart-op-wit bewijs levert, dat ook inderdaad het doel is bereikt, de haven aangedaan, het museum bezocht, de heu vel beklommen. De idee is nog tamelijk jong. In 1941 hebben de eerste 5400 Haagsche pionier-stempelaars in stijgende verba zing hun eigen stad ontdekt. De leerrijke en interessante bezoeken overschreden de 60.000. Waar geen groei is, is geen leven. Alleen nieuwe doelen en curiositeiten konden den op eenmaal opgewekten speurzin latent houden. Dus werden in 1942 Leiden, Delft, Naaldwijk en Gouda binnen den kring ge- biecht, waar spontaan 10.000 vreedzame veroveraars op aanrukten. Van alle posten tezamen werden in totaai 120.000 geregis treerde bezoeken gengeld. Toen kwam 1943: de eerste provinciale stempeltocht. Wat Zuid-Holland nog aan aantrekkelijks te bieden had werd tot een bloemlezing gebundelu, waarin do lezer slechts voor „gezien" had te teekenen. Het resultaat? Een „levée en masse". Welk een verschil, deze nieuwe stempel- Wie lust kersen zacht en rood In de Be tuwe is de pluk van deze smakelijke roode vruchten in vollen gang en manden vol vinden via veiling en handelaren hun weg naar de consumenten. tocht, met die welke optornende tegen de oorlogsmoeilijkheden nog in 1945 werd gehouden. Van West-Oost.is de stroom der eigen cultuurgoederen weer definitief Oost-West geworden, na ontsmetting aan den grens. De gapende leegte der musea is weer met scheppingen van een lang en een korter verleden aangevuld en nu de dag van gisteren ons weer heeft geleerd hoe los de steenen der menschelijke beschaving nog op elkaar, liggen is er reden te meer om met aandacht stil te staan bij wat i over eind bleef in den storm: een oude kerk uit de zeventiende eeuw, een gevel van nog eerbiedwaardiger <Jatum. Delft, dat 700 jaar werd, Gorinchem een oude vestingstad met het slot Loevestein, Dordrecht, musea en historie. Maar ook het levend heden: Boskoop met zijn bloeiende heesters, De Kaag. waar booten in een nieuw verfje, maar met de oude vrijbuitersnamen weer zeilen op een veiliger wind; Hoek van Holland, Scheveningen en Katwijk, waar opnieuw de tochten uitmonden in de verkwikking der zee; het is weer een veelheid in ver scheidenheid. De termijn, waarbinnen de tocht vol voerd moet zijn, is ditmaal gesteld van 20 Juni tot en met 30 September a.s. In schrijving kan geschieden bij alle deelne mende V. V. V.'s en gemeenten. Voor inlichtingen wende men zich tot de V. V. V. ter plaatse of tot de Stichting V. V V. Zuid-Holland, Parkstraat 38, 's-Gra« venhage, geopend alle werkdagen van 9 17 uur, des Zaterdag tot 13 uur (telefoon De Italianen staan be kend als een zanglustig volk. Maar in een rapport over Nederlandsche kin deren in Zwitserland wordt verteld, dat zij wel eens een keer lastig kun nen zijn. maar dat zij, o zoo graag zingen. Het is voor ons te hopen dat de Zwitsers niet alle lied jes verstaan die~*onze jeugd van tegenwoordig zing, want er zit niets verheffends in. De „Ouwe taaie" en de „Mauie Mau- len" doen nog altijd op geld; Vooral gezongen met het Leidsche accent zijn zij een wonder van welluidendheid. In een oud kasteel, Assemburg bij Heemskerck, wordt een cursus gegeven voor leiders bij volkszang. Ze zullen daar wel wat beters gepresteerd hebben en het is werkelijk te ho pen dat vooral onze jeugd organisaties op dat ter rein de zaken flink gaan aanpakken. De communisten zijn er allesbehalve over gesticht dat Min. Dr. Beel met hen g£en overleg heeft ge pleegd. Nadat zij eerst tijdens de verkiezings campagne op alle moge lijke maniergn de Katho lieke Volkspartij voor reactionnair, fascistisch en anti-democratisch heb ben uitgemaakt, verklaar de zij na den uitslag dat ze toch wel met deze K. m V. P. wilde samen werken. Aangezien echter Dr. Beel heel goed weet wat voor raar vleesch er in de com munistische kuip zit, heeft hij heel wijselijk geen contact gezocht met de party die morgen haar ,ja" weer even rustig in ..neen" verandert én wat zij Vandaag wit noemen morgen voor zwart scheldt. Als reactie leuren de communisten thans met de leuze: „Weg met Dr. Beel." In Engeland wordt de volkszang zelfs door de Engelsche princessen be oefend. Prinses Elisabeth is weer begonnen :met wat zij noemt „mijn zang avonden". Tesamen met Prinses Margaret-Rose en een twintigtal vrienden is een klein koor samen gesteld dat in het bijzon der oude Engelsche balla des en volksliederen in studeert. Dr. -William Harrs de beroemde organist van St George's Chapel te Wind sor fungeert als koorlei der en accompagneert op de piano. Gewoonlijk worden de avondjes gehouden in Buckingham Palace en de zangers en zangeressen amuseeren zich buitenge woon. De beide princessen zijn bij de sopranen inge deeld, terwijl onder de tenoren en baritons zich verschillende officieren bevinden die Prinses Eli sabeth geregeld begelei den wanneer zij met haar vrienden een avond uit gaat naar een concert of theater. Voor een rijksdaalder per stuk koopen wij straks op straat een witte anjes cvm hén te helpen, die door den oorlog have en goed verloren. Waarom juist een anjer, behoeven wij U niet te vertellen, dat weet U al. Op Victory-day werd in de Londensche straten opk iets verkocht voor de slachtoffers van den oor log en naar wij hooren, was er een fabelachtige vraag naar om het in handen te krijgen. U moet nl. weten dat gedurende den oorlgg Montgomery een auiogrammenboek bij hield. In dit boek schreef Winston Churchill per soonlijk verschillende bladzijden, waarin hij zijn indrukken van den oorlog neerlegde. Verschillende andere beroemde per soonlijkheden schreven in Monty's boek; veldmaar schalk Smuts. Mr. Mac kenzie King, generaal de Gaulle. Alle leidende zee-, land- en luchtmachtbe- velhebbers, Britten en Amerikanen hebben hun ihandteekening in het boek geplaatst terwijl er ook de signaturen van Duit sche generaals in voorko men, die zich aan Mont gomery overgaven. Bestaat er een beter souvenir van de overwin ning dan een dergelijk boek? Wij kunnen begrijpen dat het grif voor 5 shil lings f 2.50—) wegging. De ambtenarij viert hoogtij. Aan bepaalde in stanties werd een gelijk- luidenden brief verzon den waarin mededeeling werd gedaan dat hun voor de eerstkomende periode maar 50 pet. van het benoodigde papier zou worden toegewezen. Aan het hoofd van den brief stond: „Gelieve in uw antwoord het nummer van dit schrijven te ver melden. 18 R. D." Aan het eind van den brief kon u lezen: „Tele grafische, telefonisch en schriftelijke verzoeken kunnen niet worden be antwoord." En daarmede moeten de instanties het dan maar weer doen. Men wordt vooral verzocht het r.ummer van het schrij ven te vermelden en dan zeggen ze onder aan den brief: maar je krijgt toch geen antwoord! Het roode jasje en waarop het kleine sikkel en hamertje, dat wij het „Parool" reeds in een vroeger artikel hebben aangemeten, wordt al reeds door het Parool" gepast. De demissionnaire regeerinig-Scherpierhorn, door,het „Parool" gewel dig gesteund, is de schuld van de miserie met de E. V. C. Maar nu er een re geering komt, waarbij de P v. d. A. niet zooals „Het Parool" heeft ge adviseerd, in de oppositie gaat maar met de K. V. P. wil samenwerken, wordt „Het Parool" één pleitbezorgen van de E. V. C. En heel rustig laat de hoofdredacteur van „Parool" op een groo te meeting van de „Eeu; wige Vecht Club" een speech van hem voorle zen die een pleidooi in houdt voor de E. V. C. en de nieuwe regeering sommeert nu maar eens op alle mogelijke wijzen de Eenheidsvakcentrale te steunen. De „Telegraaf" wissel de met den dag van koers Maandag waren ze pro en Dinsdag waren ze contra. Het hing er m.aar vanaf aan welike kant het mees te zij viel te sp.innen. ..Het Parool" zet de traditie voort en het blad achten wy daarom in zijn invloed even verderfelijk als de vroegere „Telegraaf". Trouwens men weet wel dat er in wezen geen ver schil is. DE ONDERSTEUNING VAN HULPBEHOEVENDEN Druk thans eenzijdig verdeeld f"\E GELDELIJKE ONDERSTEUNINGEN, die van overheidswege verstrekt worden aan gezinnen van politieke delinquen ten, beloopen in Leiden een bedrag van tweeduizend gulden per week. Dit bedrag wojrdt door de gemeente aan de belang hebbenden uitbetaald, maat ongeveer 75 pet. ervan wordt door het Rijk geresti tueerd. Geheel anders staat het met de on dersteuning van de z.g. „armlastigen". Naar aanleiding van bovengenoemde uitkeeringen willen wij hierop weer eens de aandacht vestigen. financieele gevolgen ervan door het Rijk gedragen behooren te worden. Toch is hiermede nog slechts half werk gedaan omdat men niet terzelfdertijd de conclusie heeft aanvaard, dat ook de zorg voor ouden van dagen en anderen, die maatschappelijken steun behoeven, in dezelfde mate een onevenredige last op de onderscheidene gemeenten leg gen. Daar waar een groote arbeidersbevolking is zullen ook veel ouden van dagen zijn,' die niet in eigen onderhoud vermogen te voor zien, terwijl in de bovenbedoelde woonge- meenten (met hun veel grootere financieele draagkracht) een relatief véél geringer ge tal steunbehoevenden woont. Nieuwe gegevens, door het C. B. v. d. St. verzameld en betrekking hebbende op de maanden Januari, Februari en Maart van dit jaar, doen dit overduidelijk zien. Er blijkt allereerst uit, dat wij hier in Leiden voor dit doel over het loopende jaar zullen moeten rekenen op een Vitgave ten laste van de gemeentekas van meer dan zeven- honderdvijftig duizend gulden! Daar zijn Bij de thans bestaande wetgeving moeten de kosten hiervan geheel en al door de gemeente gedragen worden. Voorheen was dat ook nog het geval met de uitkeerin gen aan werkloozen, maar terecht heeft men ingezien, dat het in hooge mate on billijk was, deze kosten voor rekening van de gemeente van inwoning te brengen. Er zijn eenerzijds gemeenten met een groote arbeidersbevolking en anderzijds plaatsen, waar weinig of geen industrie is, en waar practisch alleen beter-gesitueerden wonen In de naaste omgeving vèn elk industrie- of handelscentrum kan men dergelijke spe cifieke woongemeenten vinden. Terwijl daar juist het gemiddeld inkomen (en ge middeld vermogen) der ingezetenen rela tief hoog is, huisvesten zij Slechts weinig arbeiders en zullen zij dus ook nimmer veel werkloozen hebben. Massale werkloosheid berustpractisch nooit op plaatselijke factoren, het is een nationale aangelegenheid en terecht is men dan ook tot de erkenning gekomen, dat de dan de administratiekosten en de salaris sen van de hierbij werkzame ambtenaren niet in begrepen en ook het gemeentelijk aandeel in de ondersteuning van de gezin nen der politieke delinquenten is hierbij buiten beschouwing gelaten. Vergelijken wij deze Leidsche uitgaven met die in andere steden, wier inwonertal eveneens tusschen 80 en 100 duizend ligt, dan komen wij tot zeer groote verschillen, die des te duidelijker spreken indien wij de kosten omrekenen per duizend inwoners. Men oordeele: Enschedé Breda Hilversum Arnhem LEIDEN 3.660.— 3.740.— 6.760.— 8.200.— 8.700.— De tegenstelling wordt nog grooter in dien wij hiernaast nu enkele z.g. „rijke" gemeenten stellen, d.w.z. gemeenten met een financieel veel draagkrachtiger bevol king: Wassenaar *.850. Voorburg 2.700. Rijswijk 1.460.— Het is duidelijk, dat deze verhoudingen even onhoudbaar zijn als de vroegere druk der werkloosheidslasten. Bij de in voorbe reiding zijnde herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten zal het noodzakelijk zijn, mede verandering te brengen in de bepaling, dat de armenzorg- kosten geheel en uitsluitend komen voor rekening van de gemeente van inwoning. BINNENLAND. Prins Bernhard is, vergezeld van eenige officieren, in Londen aangekomen, om versohillende onderdeelen van het leger, die daar in opleiding zijn, te bezoe ken. Er zijn horloges uit Zwitserland ge komen. Maar ze zijn bestemd voor perso nen werkzaam bij spoorwegen, tramwegen transportbedrijf. P. T. T., mijnen, gas. en electriciteitsbedrijven, politie, ziekenhui zen, artsen. De anderen wetgn toch wel, hoe laat het is De haring zal voor den vastgestelden prijs (10 cent, schoongemaakt) worden verkocht. Aldus heeft de vakgroep detail handel besloten. Er zou echter momenteel weinig haring zijn. Alle belangrijke spoorweglijnen zul len, naar wordt medegedeeld, in Mei. 1951 geëlectrificeerd zijn, BUITENLAND. De Vaticaansche radio deelt mede, dat de volgende week 16 vrachtwagens met medische hulp naar Duitschland zul len vertrekken. Boven Zweden verschijnen den laal- sten tijd regelmatig radio-grafisch be stuurde vliegende bommen, die men voor Russische bommen houdt. Te Parijs werden gisteren op de bij eenkomst der „vier" geen besluiten geno men en geen nieuwe voorstellen gedaan. Vandaag komt men opnieuw bijeen. De gedachtenwisseling werd geschetst els „zeer vrij" Luchtfoto's toonen aan, dat Birma, vroeger het grootste rijstexporteerende land ter wereld, in het kofhende seizoen zelfs niet voldoende rijst zal kunnen pro- duceeren om de eigen bevolking te voe den. De nieuwe voorzitter van de voed- snelnood-bijeenkomst van 20 landen te Washington, de heer L. Peters (Neder land) begon met een beroep te doen op Sowjet-Rusland, om zich bij de organisa tie aan te sluiten. De Argentijnsche regeering heeft de diplomatieke betrekkingen met Polen hervat en de Poolsche regeering erkend. Prinses Nadeida de Braganza, een kleindochter van aartshertog Franz Joseph van Oostenrijk, die op 13 Juni j.l. uit dc bovenste verdieping van een Londensch ziekenhuis viel en overleed, heeft volgens de uitspraak van het hof voor lijkschou wingen, in een vlaag van zinsverbijstering zelfmoord gepleegd, jt Casino. De Katholieke Film Actie deelde ons mede, dat de film „Dédé van Montmartre" afgekeurd is, reden waarom noch advertentie noch recensie wordt ge plaatst. Lido. De film „Ik ontmoette een moor denaar" doet een gruwelverhaal verwach ten, doch deze verwachting en zelfs iedere verwachting valt tegen. Het is een pro duct, waarvan „er 100 in een lood gaan". Een film dus welke kennelijk is geprodu ceerd om de productie vol te maken. De inhoud is niet sterk en de uitwerking is ook geen voorbeeld van suggestieve film kunst. Nochtanser zijn menschen, die dergelijke thema's apprecieeren. Voor de zulken moeten we de grens bij 18 jaren leggen. Trianon. Voor de film „In handen der Nazi's" kunnen we niet veel bewondering hebben. Dit product is kennelijk aan den loopenden band gemaakt, zonder ernstige vóórstudie, en met geen andere dan propa gandistische doeleinden. Wij betwijfelen echter, of deze Engelsche film zelfs in En geland vóór den oorlog, of i:i het eerste jaar van den wereldstrijd succes zal heb ben gehad. De eerste scènes, welkejiiet uit blinken door duidelijkheid, laten een jon gen zien, die in het water springt. Hij wil bij zijn moeder zijn, die hij dood waant. Zijn moeder was een „Arischezyn vader niet. Een oude vriend, een Jood, belooft hem, naar Duitschland te gaan, om te on derzoeken, of zijn moeder nog in leven is. Na enkele avonturen komt hij weer in En geland terug. Een enkele keer lijkt het, of de figuren min of meer caricaturaal zullen worden weergegeven, maar zoover komt het helaas niet. We zouden anders mis schien nog een iet of wat komische scène gezien hebben. Een leeg verhaal, een leeg product, dat geen ontroering geeft, noch een andere snaar van menschelijke gevoe lens raakt. In het vóórprogramma wordt de kleurenfilm van de „Victory-parade" gedraaid. Om den opzet van de hoofdflim zouden we het programma voor 18 jaar voorbehouden wenschen te zien. Rex. In dit theater, dat een voorliefde aan den dag schijnt te leggen voor „vuur- werk"-films, draait deze week „Bommen op China". Liefhebbers zullen er van we ten te genieten. Toegang 14 jaar. voor Zondag. HILVERSUM I. 8.15 Uitzending voor het platteland; 9.15 Orgelspel; 10.Zondagshalfuur; 10.30 Prot. Kerkdienst; 12.40 Cantate door kin derkoor; 13.15 Metropole orkest; 14.30 Aansl. Kurhaus te Scheveningen; J7.Luis terwedstrijd; 17.30 Oome Keesje; 18.15 Sport; 19.25 Promenade orkest; 21.15 Hoor spel; 21.45 Zomerpotpourr. HILVERSUM II. 8.30 Prot. Studiodienst; 10.Hoogmis Minderbroedersklooster te Megen; 12.30 Lunchconcert; 13.40 Apologie Prof. Kors; 14.15 Rustenburger Koorknapen; 15.30 Uitz. Olyimp. Stadion te Amsterdam ter gelegenheid van het Mirakelfeest; 17.30 Prot. Kerkdienst; 20.Gooisch Gem. Dub- belkwartet; 20.30 „Van den Sacramenten van Amsterdam"; 22.15 Avondgebed; 23. Ensemble Splendora. voor Maandag. HILVERSUM II. 9.15 Morgenwijding; 9.30 Arbeidsvita minen; 10.36 viool en piano; 11.15 Pierre Palla, orgel; 14.Piartb recital; 14.40 clari net en piano; 15.Grepen uit wereldli teratuur; 16.30 De Kwintetspelers; 192Q Louis Zimmerman, viool; 20.15 Aansl. Kur haus Scheveningen; 22.30 Dutch swing college. HILVERSUM I. 9.15 Bij jonge zieken; 9.50 Oud-Ital. ka mermuziek; 10.30 Morgendienst; 11.35 uur Vioolrecital; 16.45 Rotter Philh. sextet; 21.30 Kamermuziek; 22.15 Actueel geluid; 22.50 Zangrecital.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2