3)e CeidaehcSotrfcci/nt Wat Sjahrir's „voorstellen" inhouden Een munitie-ontploffing bij Hannover Eucharistisch Congres te Amsterdam Bidault regeeringshoofd in Frankrijk In den Kaleidoscoop DONDERDAG 20 JUNI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10817 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave" van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. By contract belangrijke korting. ie Het komende kabinet DE „Nationale Rotterdamsdhe Courant" meent, dat het program van den ka binetsformateur in zijn practische maatre gelen beoogt, „een gemeenschappelijk op treden tot leniging van den nood van het oogenblik tot stand te brengen." Natuurlijk dat wordt óók en aller eerst beoogd door den kabinetsformateur. De nood van het oogenblik roept allereerst om een zoo goed mogelijke voorziening. Maar wij zijn er zeker van, dat het pro gram zidh niet daartoe betperkt. Genoemd blad1 erkent dit trouwens zelf even verder, waar het schrijft: „Al is het duidelijk, dat het sociaal- economische en het Indische beleid voor als na de voornaamste aandacht zullen blijven vergen, wij zullen ons niet in speculaties verliezen omtrent den in houd1 van het program- Wij wachten de regeeringsverklarirrg af, waarmede het kabinet zich aan de Kamer zal presentee- teeren". En het sociaal-economische in het pro gram zal zeker niet worden begrensd door den nood van het oogenblik, maar zal om vatten een radicale hervorming van het liberaal-economisch, liberaal-kapitalistisch stelsel, dat tot nu toe zij hei? dan ook getemperd door vele uitstekende sociale wetten heeft gevigeerd. Al willen ook wij ons niet in speculaties verliezen en de regeeringsverklaring af wachten dat durven wij toch wel voor spellen! En daarom aarzelen wij ook niet, tegen te spreken de meening van de „N. R. Crt.", dat het komende kabinet zal zijn een pro gram-ministerie en niet een op principiee- len grondslag berustend kabinet. Het zal, naar onze overtuiging, zijn gefundeerd op den principieelen grondslag van een chris telijke, democratische, vooruitstrevende politiek. Dat verwachten wij met absolute stel ligheid. De voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. Arbeid, jhr. mr. dr- v. d. Goes van Naters, heeft gisteren aan een A.N.P.-redacteur verklaard, dat de P. v. d. A. „gaarne volledige medewerking wil geven aan het vooruitstrevend program van minister Beel". Ook deze verklaring* wijst er op, dat minister Beel nóg heel wat meer wil, dan „voorzien in den nood van het oogenblik". Dat de heer van der Goes van Naters hieraan nog toevoegde den „oprechten wensch, dat de Katholieke Volkspartij en de Partij v, d. Arbeid elkaar zullen begrij pen en waardeeren en niet als het ware een verstandshuwelijk zullen sluiten" is een soort liefdesverklaring van de jongere par tij, de P. v. d. A., waarop de andere partij, de K.V.P., eveneens jong van hart maar met een jarenlange politieke ervaring, op een ftuchter-verstandelijke wijze zal we ten te reageeren! De „Nieuwe Leidsche Courant" maakt van de samenwerking tusschen K.V.P. en P. v. d A. melding onder den kop „Katholie ken onder controle van P. v. d. Arbeid" en schrijft o.m.: „De Katholieke kiezers zijn geannexeerd". Dat alles zonder éénig mo tief voor deze beweringen aan te voeren. Als voor den oorlog Katholieken en Prot Christ, in een Kabinet samenwerkten, was dan de eene partij onder controle van of geannexeerd door de andere?! Men wachte het program af en oordeele dan. Dat zullen ook wij dan doen, objec tief en zonder eenige vooropgestelde mee- ning. EéN CENT MEER VOOR HET SCHOONMAKEN VAN DE HARING. De maximumprijs voor maatjesha ring blijft voor den consument gehand haafd op 8 cent per stuk. Voor het schoonmaken der haring mag echter één cent meer in rekening worden gebracht dan aanvankelijk was bepaald, zoodat het schoonmaken der haring ten hoogste 2 cent per stuk kan kosten. Op de naleving van de prijs- voorscliriften voor haring zal streng worden toegezien. Officieele Bonnenlijst Voor de tweede helft van de 7e periode '46 (23 Juni tan. 6 Juli). Elk der volgende bonnen geeft recht op heft koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 606. 340 t.m. 344 alg. 800 gram brood. 345 alg. 400 gram brood. 346 alg. 200 gram kaas. 347 alg. 100 gram bloem. 348 alg. 100 gram gedroogde zuidvruchten. A 64 reserve 1 ei. B 64 reserve 1600 gram brood1. C 64 reserve 800 gram brood. B 66 reserve 100. gram kaas Bonkaarten KF 606. 380 BMV 250 gram boter. 381 BMV 125 gram margarine. Bonkaarten LA, LB, LC 606. 255 vleesch 200 gram vleesch. 256 vleesch 300 gram vleesch. A 52 melk 2 liter melk. B 52, C 52 melk 3H liter melk. Bonkaarten KD, KE 606. 840, 841 algemeen 800 gram brood. 842 algemeen 100 gram kaas. 843 algemeen 100 gram bloem. 844 algemeen 100 gram gedr. zuidvr. D 64 reserve 800 gram brood E 64 reserve 600 gram rijst, kindermeel of biscuits. Bonkaarten KG 606. 880 BMV 250 graan boter. 881 BMV 125 gram margarine- Bonkaarten LD, LE 606- 755, 756 vleesch 100 gram vleesch. D 52, E 52 melk 6 liter melk. Tabakskaarten enz. T 33 2 rantsoenen tabaksartikelen. V 33 100 gram chocolade of suikerwerken. X 33 2 rantsoenen tabaksartikelen. Het aardappelrantsoen zal nader en af zonderlijke worden bekend gemaakt. Gedurende deze 14 dagen wordt 100 gr. vleesch extra beschikbaar gesteld. In to taal heeft men dus over 500 gram de be schikking. Een stap terug sinds de besprekingen op de Veluwe y OLGENS DEN NED. INDISCHEN REGE ERINGSVOORLICHTINGSDIENST omvat ten de op 17 Juni aan dr. v. Mook overhandigde tegenvoorstellen van Sjahrir het sluiten van een verdrag, inhoudende in hoofdzaak een de facto erkenning van het ge zag der regeering van de Republiek Indonesia over Java en Sumatra en de samen werking met die regeering tot de vestiging van een Indonesischen Vrijen Staat, die met Nederland in een bondgenootschap zal treden. De vijandelijkheden zullen worden gestaakt en van weerszijden geen uitbreiding worden gegeven aan de ingenomen posities en aanwezige troepmachten. EEN BONDGENOOTSCHAP VOORGESTELD Vertegenwoordigers der Buitengewes ten zullen deelnemen aan de onderhande lingen over de vestiging van den Indone sischen Vrijen Staat. Een bijzondere ver houding daartoe en tot het Koninkrijk der Nederlanden zal worden geschapen voor die gebiedsdeelcn, die bezwaren maken te gen een onvoorwaardelijke toetreding. Over deze verhouding zal na drie jaren verder bij volksstemming worden gedecideerd. Deze voorstellen vormen een ernstigen terugtred ten aanzie i van die, welke in April jJ. aan de Nederlandsche regeering ter beoordeeling zijn voorgelegd. Deze laat ste toch voorzagen o a. in een intreden van de republiek als constifcueerend onder deel van een Vrijstaat Indonesië in het ko ninkrijk en hielden geen beperking in van de toevoer van Nederlandsche troepen. In de besprekingen op de Hooge Veluiwe werd ten aanzien van twee punten geen overeenstemming bereikt, t.w. de vedrags- vorm (waartegen uit constitutioneele re denen bezwaren moesten worden gemaakt) en de erkenning van het de facto gezag der republiek over Sumatra (betwelk in strijd werd geacht met de feiten). Verwacht mocht worden, dat op deze basis naar verdere overeenstemming zou worden gezocht. Het plotseling loslaten van het geleidelijk bereikte doet nu de hoogst ernstige vraag rijizen of de gesprekspartner der Nederlanders wel in een positie ver keert, waarvan men zich resultaten mag voorstellen. De Nederlandsche verliezen. De Nederlandsch Indische Voorlichtings dienst heeft bekend gemaakt, dat het Ne derlands ch Indische leger in geheel Neder- landsch Indië, gedurende de maand Mei de volgende verliezen heeft geleden: 20 doo- den, 2 vermisten en 85 gewonden. Noodkreet van de Chineezen te Padang. De Chineesohe gemeente te Padang heeft op 17 Juni een telegram afgezonden, waar in gezegd wordt, dat de Chineezen te Pa dang nog steeds onder een boycott leven. De Indonesiërs staan hen niet toe levens middelen te koopen. Het nationale comité heeft voorgesteld alle Chineezen op ge heel West-Sumatra te interneeren. PARIJSCHE CONFERENTIE De verkiezing van Bidault tot president van Frankrijk heeft z'n terugslag gegeven op de conferentie van de vier ministers te Parijs. Zij kwamen gistermiddag slechts kort bijeen, want één der vier kon niet meer aan de conferentie deelnemen. Bi dault was n.l. geen minister van buiten- landsche zaken meer. De ministers kwamen t.a.v. de twee pun ten, die op de agenda stonden, niet tot overeenstemming. Het gaat blijkbaar weer de verkeerde kant op. Volgens politieke waarnemers te Parijs verdoet men teveel tijd met discus sies over betrekkelijk geringe bedragen, die in geen verhouding staan tot de algemeene oorlogskosten. De ondergrond hiervan schijnt men te moeten zoeken in de tegenstrijdige stand punten t.a.v. de vraag, hoe de na-oorlog- sche economie van Italië ingeschakeld moet worden in het geheel der Europeesche eco nomie. Van den anderen kant meent men er zeker van te zyn, dat bij geen der be trokken landen het verlangen bestaat, de huidige conferentie te doen mislukken. Meer dan 100 dooden Meer dan honderd personen hebben gis teren het leven verloren bij een explosie in een munitieopslag, toen brand uitbrak in een zoutmijn bij Hennigsen, 25 kilome ter van Hannover, waar tienduizend ton explosieve stoffen lagen opgeslagen. Twee duizend ton zijn geëxplodeerd in twee van de drie verdiepingen van de zoutmijn. In de mijn waren tachtig Duiteehers en drieëntwintig z.g. „displaced persons" werkzaam, toen het ongeluk gebeurde. Er is geen enkele kans, dat één hunner ge red wordt, daar het onmogelijk is het vuur te benaderen wegens het gevaar voor ver dere ontploffingen. In de zoutmijn, die tot honderd meter diep gaat, hadden de Duit- schers alle soorten munitie geborgen en sedert de bezetting waren arbeiders bezig met het wegruimen. EXTRA-TREIN OP ZONDAG A.S. Voor de vele deelnemers aan de plechtige H. Mis in het Stadion te Amsterdam, welke om half 9 aldaar zal worden opgedragen, hebben de Spoorwegen een extra-trein ingelegd van Den Haag naar Amsterdam. De trein vertrekt uit Leiden om 6.27 en is in Amsterdam 7.10. DE MOEFTIE TE CAIRO. Naar in betrouwbare Egyptische kringen verluidt heeft koning Faroek van Egypte gisteren den Moefti van Jeruzalem ontvan gen. WORDT DEGRELLE UITGELEVERD? Het Fransohe blad „Liberation" publi ceert een bericht uit Madrid, waarin ge zegd wordt, dat de Spaansche autoritei ten de uitlevering van Léon Degrelle aan België hebben toegestaan. In het kader der Mi- rakel herdenking heeft dé Bisschop v. Haarlem, Z.H-Exc. Mgr. J. P. Huibers, de tentoonstelling ,,Zes eeuwen Katho liek Amsterdam" welke in het Waag gebouw te Amster dam wordt geliou den, officieel ge opend. Mgr. Huibers en Mgr. van den Burg, Deken van Amsterdam, worden door de tentoonstel lingscommissie rond geleide Gisteren is te Amsterdam het Eucharis tisch Congres, dat deze week onder den ti tel „Zes eeuwen de triomf van het Mi rakelsacrament" gehouden wordt, begon nen. In het Waaggebouw werd door den Bis schop van Haarlem, Mgr.' J. P. Huibers, de tentoonstelling „Zes eeuwen katholiek Am sterdam" officieel geopend. In zijn ope ningswoord dankte Mgr. Huibers het ge meentebestuur van Amsterdam, den hoofd directeur van het Rijksmuseum, jhr. Roëll en vele andere autoriteiten voor de onder vonden medewerking. Hierna werd een rondgang over de tentoonstelling gemaakt. De expositie omvat behalve enkele voor werpen uit de vroegere H. Stede, de kapel, zooals kussens, oude vaandels, de z.g. mira- kelkist enz., ook nog schilderijen, uit ker ken vóór 1578, kostbare zilveren altaar- voqr werpen, begijnenkleed ing, oude boeken en handschriften, het begrafenisbriefje van Joost van den Vondel, enz. Des avonds volgde in het rijk met bloe men, vaandels en vlaggen versierde Con certgebouw de begroetingsavond waarop o.m. aanwezig waren Mgr. P. Giobbe, Pau selijk Internutius, Mgr. J, P. Huiibers, pre laten, abten en talrijke andere geestelijke en wereldlijke autoriteiten. De Dekien van Amsterdam, Mgr. G. P. v. d. Burg. las 'de Pauselijke breve voor, waarin Z.H. de Paus zijn goede wenschen uit voor het welslagen van het Congres en als blijk van zijn bijzondere genegenheid den Apostolischen Zegen geeft. Hierna heeft Mgr. Huibers het Eucharistisch Con gres geopend. Pastoor W. Nolet hield een rede over „Het Mirakel en het religieuse leven" en prof. dr. W. Asselbergs (A. v. Duinker ken) over „Het Mirakel en het cultureele leven". Het Collegium Musicum Amstelodamense heeft onder leiding van Toon Vranken de bijeenkomst opgeluisterd, terwijl de avond besloten werd met het „Te Deum" van Hendrik Andriessen. Morgen draagt Mgr. D. Huurdeman, Vi caris-Generaal van den Kardinaal-Aarts bisschop van Utrecht, in de St. Willibrords. f Georges Bidault is gisteren tot hoofd van de voorloopige Fransche regeering ge kozen Hij is de opvolger van Gouin, die op zijn beurt de Gaulle opvolgde. De functie van „hoofd der voorloopige Fransche regeering" sluit in zekeren zin aan op die van president der Fransche Republiek, maar deze functie wordt op het oogenblik niet vervuld. De nieuwe Fransche premier is een vu rig katholieke, die vóór den oorlog leeraar in de geschiedenis was en hoofdredacteur van het blad ,Aube", dat toen slechts een kleine oplaag had. Gedurende den oorlog was hij actief lei der van de Fransche ondergrondstihe bewe ging en in Septem/ber 1944 werd hij voor zitter van den nationalen raad van verzet en minister van buitenlandsche zaken Hij heeft in de slag om Frankrijk als korpo raal gevochten, werd in Juni 1940 krijgsge vangen gemaakt en met het oog op zijn leeftijd in December 1941 vrijgelaten, waar na hij in April 1942 door Laval werd ge arresteerd. Hij wist uit de gevangenis te ontsnappen en hierna begon hij met zijn ondergrondsche werkzaamheden. Bidault staat op een door en door demo cratisch standpunt en heeft op politiek ge bied een merkwaardige flair. In December van het vorige jaar hij was toen 46 jaar oud trouwde hij Frankrijk's eenige vrou welijke diplomaat, Suzanne Borel, die zijn assistente geweest was. De Sovjet-Unie fulmi neert tegen Spanje. Fran co moet verdwijnen. Maar diezelfde Sovjet-Unie is een en al vriendelijkheid Op de zwarte markt in Parijs is alles te koop. De toelatingsexamens voor de studenten zouden weer gaan beginnen toen de of- tegen den dictator Péron ficiëele vragen die aan de in Argentinië. Een jaar geleden dreigde de Sov jet-Unie nijdig weg te loopen wanneer het fas cistische dictatoriale Ar gentinië in de Vereenigde Naties werd opgenomen. Maar het is voor de Rus sen heel gewoon om ra dicale ommezwaaien te maken. Ze laten zich al leen leiden door datgene waarvan ze hopen dat het hun voordeel brengt, of dat recht is of krom doet er niet toe. Ieder verstan dig mensch kan intus- schen weten wat hij aan de Sovjet-Unie heeft. De jonge Engelsche kardinaal Griffin geeft onomwonden over de brandende kwesties van den dag zijn oordeel. Toen hij daags na Victory-day, waarvan hij de groote pa rade op de eeretribune had bijgewoond, een be zoek bracht aan een col lege, sprak hij: „Het was de ramp van Victory-day dat gen. Anders en zijn dappere Poolsche leger niet waren vertegenwoor digd in de overwinnings parade te Londen". Het is een in-trieste houding, die Engeland heeft aangenomen tegen over de weergalooze dap pere soldaten van het land waarvoor Engeland heeft gezegd in den oor log te gaan. studenten zouden worden voorgelegd, gedrukt en wel voor 30..000 francs per stel op de zwarte markt werden aangeboden. Toen het Fransche ministerie van Onderwijs daar ach ter kwam werd het exa men uitgesteld en knob belden de geleerden een reeks nieuwe Vragen te- samen. Als protest tegen het uitstel van het examen gingen 30.000 studenten in staking, hetgeen zeker niet bedoeld was om hun verstandelijkheid te de monstreer en. Want nu duurde het nóg langer voor ze hun wijsheid aan de gestelde vragen kon den toetsen. In Den Bosch wonen geestige menschen. Een zekere mijnheer B. Brunk lam, heeft gehoord dat de studenten van de technische hoogeschool (hij weet misschien niet wat dat is) zich vrijwil lig hebben aangemeld Vindt u de oplossing van deze mijnheer niet geweldig? Wat een genie, wat een genialiteit, wat toont deze man een be grip. „Vrij Nederland" waarin de brief van de zen mijnheer is opgeno men, zèt er boven „Een Salomonsoordeel". Maar niet alle men schen weten dat bij Salo mon ook niet altijd de wijsheid thuis was. Alle geïnterneerden zijn ploerten, zei een kampcommandant. En hij zou ze graag met eigen handen dood timmeren. Aldus lezen wij in de „Nieuwe Eeuw" een uit lating weergegeven van een man die verantwoor ding draagt voor een in- terneeringskamp. Als men een duidelijk bewijs wil hebben hoe hoog noodig het wordt aan dit gevangen hou den van duizenden en duizenden menschen een einde te maken, dan heeft men het hier. Wat zyn wij voor een volk geworden, dat wij nog honderduizend men schen opgesloten houden, méér dan in Frankrijk Degenen die het proces tegen Seyss Inquart in Neurenberg hebben mee gemaakt zijn allesbehalve tevreden over den open baren aanklager die als Franschman absoluut niet op de hoogte was van Ne derlandsche toestanden en Seyss' handel en wan del dus niet op de juiste manier kon schatten. Maar er is een aanzienlij ke kans, dat wanneer Seyss Inquart als oor logsmisdadiger wordt aan gewezen hij- hier in Ne derland opnieuw terecht zal staan. vel. den gapenden Hitier niet te wekken. Eerst des middags vernam ook Hit- Ier dat de invasie begon nen was. Achter den Atlantik- wall stond een tankkorps opgesteld, welks taak het was de landingstroe pen te vernietigen. Het inzetten van dit korps moest door Hitier zelf geschieden. Noch Rom mel, noch Rundstedt mochten het bevel tot aan vallen aan dit corps geven Toen Hitier eindelijk be vel gaf tot den aanval, was het reeds 2 uur des middags. Inmiddels had de Aimerikaansche lucht macht de spits van dit korps voor het grootste deel uitgeschakeld, zoo dat de tegenaanval te laat en zonder élan werd uitgevoerd. Er worden veel rede voeringen gehouden, maar dat beteekent niet dat er veel wordt gezegd. Wanneer u zich de moeite geeft sommige redevoe ringen nog eens rustig over te lezen, dan staat u vejjbaasd over de vaar digheid om met ontzag gelijk veel woorden niets in verband met de ha- België en méér dan er in venstaking als transport arbeiders op te treden. „Di't is', zoo schrijft de geestige mijnheer, „zeer flink van deze knapen en het bracht mij op het volgende idee: laat de zoo graag werkende studen ten transportarbeiders worden en de transport arbeiders studenten!" heel Duitschland door de geallieerden gevangen zijn gezet? Wij hebben Ghurchill zoo toegejuicht en wij hebben zoo dik wijls moed geput uit zijn woorden, we moesten nu maar eens radicaal be grijpen. dat hij ook gelijk heeft waar hij zegt: haat is onvruchtbaar. Toen op 6 Juni de inva sie begon, was men van Duitsche zijde verrast. Rommel was toen, on danks het door Hitier uit gevaardigde verbod tot het nemen van verlof, naar Ulp gevlogen om den verjaardag van zijn vtouw te vieren. Zijn stafchef moest hem tele fonisch trachten te berei ken om hem van het ge- t 7P(rP<in beurde op de hoogte te stellen. Tegelijkertijd V,J* regels kunnen werd het bericht aan het oppercommando van de weermacht medegedeeld. Mey waagde het niet, met het oog op het vroe ge morgenuur, generaal Jodl te wekken, zoodat deze pas om 9 uur 's mor gens het bericht van de invasie vernam. Jodl, op zijn beurt wachtte nog een uur. alvorens Keitel op de hoogte te stellen. Zoowel Jodl als Keitel hielden zich aan het t>e- je meer plezier bezorgen dan vyf vel druks.... „Van Zwabberen", zei de oudste officier tegen een matroos, „als je wat minder jenever had ge proefd dan had je nou al officier kunnen zijn, net als ik, inplaats van als maar matroos voor de mast". „Dat mag niet hin deren". gaf janmaat ten antwoord „want als ik dronken ben voel ik me -"'miraa!" kerk aan den Amsteldijk een plechtige H. Mis op. Op dien dag worden congresverga deringen gehouden in het Concertgebouw, terwijl des avonds een concert gegeven wordt door het Collegium Musicum Am stelodamense, het koor „Katholiek Am sterdam" en do solisten Jo I mm ink, H. An driessen, Louis van Tulder e.a. In den Stadsschouwburg voert het Aansterdamsch- Rotterdamsch tooneelgezclsdhap onder re gie van Albert van Dalsum „Maria Bood schap", van Paul Claudel, op. OP KORTE GOLF BINNENLAND. Tot deken van Zevenaar is benoemd de zeereerw, heer E. Frank, pastoor te Ze venaar, in de plaats van deken Reure- kamp, wien op verzoek eervol ontslag is verleend. Negen en twintig paters Franciscanen zijn naar de Missie vertrokken; achttien naar Brazilië en elf naar Britsch-Ind'ië. De Prov. Staten van Zuid-Holland vangen hun eerste zitting aan op Dinsdag 2 Juli. Tot lid van de Prov. Staten var Zuid- Holland is in de plaats van mr. Th. v Lier (P. v. d. A.), die bedankt heeft, benoemd H. van Es, te Dordrecht. Dr. J. G. van Gelder, dir. Kon. Kabi net van schilderijen, is benoemd tot ge woon hoogleeraar in de kunstgeschiedenis to Utrecht. Een internationaal scheepvaart con gres wordt te Amsterdam gehouden en is ge opend door minister de Booy. Tot directeur van het vervoer is by het directoraat-generaal van het verkeer benoemd de he»r A. Meyer, rijksinspecteur van het verkeer. Het Londensche Phllharmonisch Or kest zal in September een tournee door Nederland maken. In de Unileverzaak zijn een procura tiehouder en een kantoorbediende veroor deeld tot resp. Wt jaar en 8 maanden ge vangenisstraf. De LimburgsJic mijnwerkers hebben weer hun rejotd verbeterd. In de laatste week is de productie andermaal gestegen. In Borne zal de Twentsche textiel industrie een bedrijfssehool oprichten. Voor middenstandszaken, die door de oorlogsomstandigheden zijn gedupeerd, wordt, naar het „HbLd." verneemt, een credietregeling overwogen. Iedere werknemer in het banketbak kersbedrijf die op 1 Mei een jaar in dienst is bij denzelfden werkgever, heeft, blij kens een in de „Stort." opgenomen rege ling, recht op 12 vacantiedagen met behoud van loon, zoo mogelijk 6 dagen achtereen. Zij, die op 1 Mei geen vol jaar in dienst zijn, hebben recht op één dag voor elke maand. De poffertjes mogen niet meer dan 35 cent (40 cent, als de kraam slechts één maand staat) kosten per portie van 100 gram bloem en 15 gram boter. BUITENLAND. Bij de monding van de Loire, waar de laatste DuitscheTS, die de zak bij St. Na- zaire verdedigden, zich overgaven, zal een monument worden opgericht met de inscriptie: „Hier is de oorlog in Europa geëindigd". Volgens „Italia Nuova" zou generaal Peppino Garribaldi, kleinzoon van den held der Itaiiaansche onafhankelijkheid, zijn gearresteerd wegens handel in levens middelenkaarten. In Italië zijn 13 personen gedood en 52 gewond bij een treinbotsing. De militaire autoriteiten te Jeruzalem hebben restaurants, bars, bioscopen en ho tels voor Britsche militairen verboden, tot dat de Britsche officieren, die te Tel Aviv ontvoerd zijn, weer terecht zijn. Het Britsche zeeprantsoen zal Zondag a.s. met één zevende verlaagd worden. De hulpbrug over den Rijn bij Ko blenz is door tot nog toe onopgehelderde oorzaak vernield. SPEER IN DE BEKLAAGDENBANK. Gisteren nam na het kruisverhoor yan von Papen, dat 6 uur duurde, de 41-jarige leider van Hitiers wapenindustrie. Albert Speer, plaats in de beklaagdenbank te Neurenberg. De aanklacht verklaart, dat hij de kwade genius was, die achter de systematische roofd en plundering der bezette gebieden stond. Hy wordt beschuldigd van samen zwering tot het voeren van een agressie oorlog en van vele misdrijven tegen dc menschelijkheid. Speer verklaarde thans, dat indien Hit- Ier vrienden had gehad, hij, Speer, be schouwd moest worden als een zijner in tiemste vrienden. §0000000 Weersverwachting oooooooo. tot Vrijdagavond. 5 Heldere koude nacht, morgen over- o dag wisselende bewolking met in het o o Oosten van het land plaatselijk nog 3 g enkele buien. Overdag matige wind A tusschen West en Zuid-West. Iets war- x 5 mer. booooooooooooooooo- r. juooo

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1