ivt dicvt IKc&l@idlosco0 De verhouding Nederland-Indonesië Het Eucharistisch feest te Amsterdam De geinterneerden op eiland Madoera Het Liturgisch congres te Maastricht KONING UMBERTO heeft den 18en Juni, den dag, waarop het Hoog Gerechts hof den uitslag van het referendum in Ita lië zal moeten erkennen, niet afgewacht en heeft het land verlaten. Waarschijnlijk tot groote opluchting van den ministerraad, wiens voorzitter de Gasperi wettelijk be last is met de uitoefening der functies van staatshoofd. De ministerraad had besloten, dat de Gasperi, onmiddellijk nadat de uit slag van' het referendum vaststond, de functie van staatshoofd zou aanvaarden, maar de koning wilde hierin aanvankelijk niet berusten. Wellicht speculeerde hij op een of andere wijziging der situatie ten zij nen gunste. Weliswaar had het referendum een meerderheid van circa twee. millioen stemmen voor de republiek opgeleverd, maar er waren toch meer dan tien mil lioen Italianen voornamelijk in het Zui delijk gedeelte die voorstanders waren van een voortzetting der monarchie. En deze voorstanders waren nogal roerig. Met name in Rome en Napels is het tot demon straties en botsingen gekomen en het is niet onmogelijk, dat Umberto gedacht heeft: „Jc kunt nooit weten, hoe een dub beltje rollen kan". Ten slotte schijnt hij ingezien te heb ben, dat het nutteloos was, te hopen op een gewelddadige wijziging van den door het referendum geschapen toestand, daar de geallieerde overwinnaars een zoodanige verstoring van de rust in het land toch niet geduld zouden hebben, en heeft hij vrij willig het land1 verlaten. Maar niet zonder zijn kwaadheid nog even gelucht te heb ben in een proclamatie, welke in zoodani ge bewoordingen gesteld was, dat zij de twee partijen monarchisten en republi keinen tegen elkaar ophitste. Een fraai exit van het Huis van Savoye is dat niet. Met het heengaan eerst van koning Em manuel en daarna van zijn zoon koning Umbento is het aantal „koningen in bal lingschap" alweer toegenomen. De konin gen zijn aan 't uitsterven; de overgebleve nen moeten zich wel eenzaam gaan voelen. IN NEURENBERG heeft deze week Ne- derland in het brandpunt van de wereld belangstelling gestaan, toen Seyss-Inquart aan de beurt was om in den getuigenstoel plaats te nemen. Hij werd aan een kruisverhoor onder worpen inzake de rol, welke hij gespeeld heeft in Oostenrijk, waar hij Hitier gehol pen heeft om zijn geboorteland te an- nexeeren, en inzake zijn politiek in Neder land. Het verloop van dit kruisverhoor, dat voor Nederland afgenomen werd door den Fransohen aanklager Dubenest, heeft wel duidelijk aan het licht gebracht, dat iemand, 'die niet met de plaatselijke situa tie op de hoogte is en. de details niet aan voelt, niet de meest geschikte persoon is om een kruisvehhoor af te nemen. Zooals •bekend, kunnen alleen de vertegenwoordi gers der vier groote mogendheden als aan klagers optreden en zij nemen'dan ook de belangen van andere landen waar. Daarom was er geen Nederlander, die Seyss het vuur veel. nader aan de schenen had kun nen leggen dan de Franschman dat ver mocht te doen. En zoodoende kon Seyss-In quart, die vroeger advocaat is geweest, een vrij goede beurt maken. Hij poseerde als de man met goede bedoelingen, die niet verantwoordelijk is voor alles, wat de Duit. sche Weermacht en de Duitsche politie hier uitgespookt heben, en die zelfs door zijn interventie veel kwaads heeft weten te voorkomen Zelfs kon hij begrijpen, dat wij hert; .bloeien van den export naar Duitsch- land" als plundering aanvoelden, hetgeen niet belet heeft, dat hij er braaf aan mee deed. Ook voor het verzet en de sabotage had hy een woord van erkenning, hij zou het misschien zelf ook gedaan hebben, als hij Nederlander was geweest. En hij had zoo'n last van Mussert, die als maar mi nister-president wilde worden! Wij hebben den braven man indertijd wel miskend! Maar wij kunnen ons voor stellen, dat het Nederlandsche volk hem zal blijven „miskennen". r\15 PERZISCHE KWESTIE, die indertijd U zooveel stof heeft doen opwaaien in den Veiligheidsraad, omdat de Rusische troepen maar niet uit Azerbeidsjan wilden vertrek ken, schijnt nu van de baan te zijn. Wij drukken ons voorloopig voorzichtig uit want de oplossing, die nu wordt medegedeeld, lijkt haast te radicaal om waar te zijn. Azerbeidsjan zou n.l. in een overeen komst mot de Perzische centrale regeering zijn streven naar autonomie hebben opge geven en een doodgewone provincie wor den. Als dat juist is, heeft de centrale re- geering haar doel voor 100 pet. bereikt en is de stormvlaag, welke uit dat deel van Azië begon op te steken en zelfs den we reldvrede bedreigde, het bekende glas water stormpje gebleken. Men zal zich her inneren, dat de Rus Gromyko indertijd kwaad wegliep uit den Veiligheidsraad. Waarschijnlijk is Azerbeidsjan als pion op het politieke schaakbord opgegeven. \7OLGENDE WEEK zullen de tegenvoor- stellen van Sjahrir worden bekend ge maakt Of zen voor de Nederlanders aan vaardbaar zullen zijn zal nog moe ten blijken. Laten wij het hopen zoowel voor de Indoinesiërs zelf als voor de Nederlandsche onderdanen, die door het' lange wachten op overeenstem ming de dupe worden van de rechteloos heid, welke nog altijd feitelijk in een groot deel van Indië heerscht. Want het groote argument van de republikeinen, dat zij de facto het gezag uitoefenen op Java en Su matra, is den laatsten tijd wel zeer zwak geworden. Gebeurtenissen als te Tangerang hebben plaats gevonden, laten de werke lijke situatie maar al te duidelijk zien. Naar uitbanning der a toombommen Dc commissie voor de atoomenergie is gisteren voor de eerste maal in het gebouw van de V.N. te New York bijeengekomen. De commissie moet alle aspecten van het probleem der atoomenergie bestudeeren, en een aanbeveling opmaken, waardoor dé vreedzame aanwending van de atoomener gie en de uitbanning van atoomwapenen en andere wapenen voor massale vernietiging verzekerd zouden worden. Als voorzitter fungeert dc Amerikaan.Baruch. Gezien door de „Christian Science Monitor" De Christian Science Monitor van Maan dag j.l. bevat een artikel van Nathan Broch, waarin deze o.m. het volgende zegt: „De ontwikkeling van den toestand in Ne derlandsch-Indië in den laatsten tijd heeft in militair en diplomatiek opzicht, van Nederlandschen zoowel als van Indonesi- schen kant, een hoogtepunt bereikt. De In donesiërs trachten snelle beslissingen te forceeren, terwijl de Nederlanders juist omgekeerd handelen. De onervaren Indo nesische leiders zijn gpen partij voor van Mook, die van Óostersche diplomatiek ge heel op de hoogte is, hetgeen hij heeft ge leerd bij zijn tijdreddende- en bijna ook „rykreddende"-onderhandelingen met de Japansche chantage-missies naar Batavia in 1941. De Indonesische leiders hebben het ge voel gehad, dat de Nederlanders door te onderhandelen een spel hebben gespeeld om aan hun troepen de gelegenheid te ge ven op alle strategische belangrijke punten in Nederlandsch-Indië te landen. Dit is thans teh uitvoer gebracht. De Nederland sche militaire bases in de groote Oost zijn thans stevig bevestigd en zijn in staat met elke politieke en militaire infiltratie van republikeinen uit Java af te rekenen". VERBINDING DEN HAAG—NOORDWIJK De verbinding Den Haag via Haagsche SchouwRijnsburg—Noordwijk is, naar de K.N.A.C? meldt, voor het verkeer hersteld. Hiermede vervalt dus de omweg Rijnsburg Katwijk, welke tot nu toe moest worden gereden. Verder zegt Broch: „Het in den laatsten tijd straffer geworden optreden van van Mook, en zijn spel met de Indonesische lei ders, om tijd te winnen, beloven in de toe komst hun vruchten af te werpen. Dank zij van Mook is de Nederlandsche militaire organisatie in Nederlandsch-Indië zeer sterk geworden, maar niemand weet of zij werkelijk sterk genoeg is om af te reke nen met een volksopstand op groote schaal, als waarmede Soekarno in zijn laatste ra dio-rede heeft gedreigd". Broch is van mee ning, dat zulk een opstand waarschijnlijk den steun zal hebben van velé Japansche beroepsofficieren, die zich nog altijd op Java verborgen houden ondanks alle ge dane oproepen om zich over te geven, van Java verborgen houden, ondanks alle ge daan door maarschalk Terau.chi's, stafchef, luit.-gen. Takaso Numata. DE VLUCHT IN DE LUCHT. Luchtlijn naar Bazel en Zuid-Amerika. Op 1 Juli a.s. zal de K.L.M. een luchtlijn naar Bazel openen. Dagelijks, ook op Zon dag, zal een vliegtuig te 15.30 uur van Schiphol vertrekken en om 17.50 uur lan den op Bazel's nieuwe luchthaven Blotz- heim, vanwaar eiken morgen om 9.30 uur een toestel naar Amsterdam start, dat te 11.50 uur op Schiphol aankomt. Deze nieu we lijn geeft in het bijzonder goede aan sluitingen naar en va nScandinavië en Praag. Begin October a.s. zal de K.L.M. een ge- regelden dienst openen op Zuid-Amerika. Hierdoor zal het mogelijk worden om in ongeveer twee etmalen van Amsterdam naar Rio de Janeiro en in nog geen 2\i et malen naar Buenos Aires te vliegen. Twee maal per week n.l. Dinsdag en Vrijdag zul len comfortabele D.C. 4's van Schiphol starten voor een luchtreis van circa 12.000 k.m. Op Zondag 23 Juni 1946 zal dc viering van het Zesde Eeuwfeest van het H. Sa crament van Mirakel te Amsterdam haar bekroning vinden met grootsche plechtig heden in het Olympisch Stadion. Het Stadion, de eenige plaats waar Ka tholiek Amsterdam voldoende ruimte vin den kan om de tienduizenden te bergen, die getuigen willen zijn van deze mani festatie van geloof, deze huldebetuiging aan het H. Sacrament van Mirakel, zal dien dag herschapen zijn in een geweldige kathedraal. In het midden van het grasveld wordt op een enorm trappenbordes het altaar opgericht, dat overkoepeld wordt door een 24 meter hoog Ciborium. Op de vier hoe ken rijzen op een trappengesteld vier reus achtige zuilen omhoog, die bekroond wor den door vijf meter hooge beelden, welke Het eerste betrouwbare nieuws over de geïnterneerden ophet eiland Madoera is hekend geworden na de aankomst te Soe- rabaja van 14 Indo-Europeanen, die op 9 Juni door de „Evertsen" werden bevrijd. Een der verslaggevers van A. N. P.-Ane- ta heeft den leider van de groep, H. H. Stelter, geïnterviewd. Voor den oorlog was de heer Stelter technisch ambtenaar tij de zoutfabriek van Madoera. Tijdens de Japansche bezetting was hij geïnterneerd in het Tjimahi-kamp, vanwaar hij na de Japansche capitulatie naar Madoera is te ruggekeerd om zijn vrouw en kinderen, die niet door de Japaneezen waren ge ïnterneerd, te evacueeren. HU heeft dit echter niet gedaan kunnen krijgen en op 6 October 1945 werd hij opnieuw ge- jnterneerd door de B. K. R, en later door de T. R. I. in de gevangenis van Pame- kasan. In Januari 1946 werden de geïnterneer den in andere plaatsen op Madoera, zooals Soemenep en Sampang, allen in deze ge vangenis samengebracht. Op 3 Maart wer den zij x overgebracht naar Laden, het vroegere proefstation van den landbouw- voorlichtingsdienst. Hier genoten zy meer vrijheid van beweging en beter voedsel. Een week na de overtocht naar Laden wer den de Indo-Europeesche Vrouwen en kin deren in hun eigen huizen geïnterneerd. De behandeling werd correct genoemd en zij ontvingen voldoende voedsel. Men neemt aan, dat zy thans zijn bijeengebracht te Soemenep of te Kalïanget. In Mei 1946 werden de mannen voor een drievoudige keuze gesteld: a) Aanvaarden van het Indonesische sta atsburgersch aip b) Aannemen van den staat van niet- inheemsch Aziaat; c) Evacuatie. Van de dertig mannelyke geïnterneer den, waarvan ei één overleden was, kozen er 35 het eerste. De overigen gaven de voorkeur aan evacuatie. Ofschoon men was het in dienst blijven bij den n.a.d. strafbaar? De Drentsche kamer van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden is op last van den advocaat-fiscaal, jhr. mr. j. E. de Ra- nitz, een proefproces begonnen, teneinde een beslissing uit te lokken of het in dienst blijven by den N.A.D. strafbaar is. Als „proefkonijn" diende W. Vuyk, te Assen, die op advies van eenige voortaanstaande personen uit de verzetsbeweging als kader lid in dienst bleef van den N.A.D. zich hier niet over uitliet, meenden zy, dat zij zouden worden geëvacueerd naar de geallieerde zóne. Zij waren volkomen onkundig van den stand van zaken in Ne derlandsch-Indië. De T. R, I. had hun ver teld. dat zoowel Nederland als Indonesië republieken waren. Op 8 Juni werden zij naar Sampang overgebracht, waar zij aan boord gingen van een houten trawler van Japansch maaksel, wellc schip later door de „Evert sen" werd opgevangen. Toen Nederlandsche zeelieden aan boord van het schip kwamen, boden de Japan sche bemanning en de Indonesische bewa kers geen weerstand. De evacué's dachten aaarom, dat een en ander behoorde bij hun uillevering aan de geallieerden. Zelfs nu nog v'erkeeren zij in de veronderstelling, dat de T. R. I. het plan? had om hen via het binnenland van Java naar Semarang of Batavia te brengen. Zij zijn. uiterst dankbaar jegens de offi cieren en de bemanning van de „Evert sen". de vier Evangelisten voorstellen. Het ge- heele veld wordt omsloten door veertig communibanken, onderbroken door een zestal poortingangen. In de morgenuren zullen meer dan 12.000 kinderen onder de Pontificale H. Mis om half negen, die door Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem wordt opgedragen, de H. Communie ontvangen. Des namiddags 3 uur zal in een grootsch Liturgisch Praeludium in groote trekken de Mirakeihistorie van zes eeuwen worden verbeeld. Aan dit praeludium werken meer dan zes duizend geüniformde deelnemers mede, ën een koor .van meer dan achthon derd zangers onder leiding van Hubert Cuypers. Aan deze apotheose sluiten aan het Ponr tificaal Lof, op te dragen door den Inter nuntius van Z.H. den Paus, Mgr. iGobbe, en de plechtige processie van de geheele priesterschap, bisschoppen, abten en pre laten, met aan het slot de zegening met het Allerheiligste door Z. Em. J. Kardinaal de Jong. De plechtigheden in het Stadion zullen zyn de eerste massale geloofsmanifesta- ties der katholieken van Nederland na de bevrijding, een huldebetooging aan Chris tus-Koning in Zyn allerheiligst Sacra ment. KERKNIEUWS h.k. wijdingen. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Zaterdag 15 Juni in de Kathedrale Kerk St. Bavo te Haarlem de volgende H.H. Wydin gen toegediend. Het Priesterschap aan de Eerw. Heer en: A. E. Au wens, student van het Theologicum te Warmond en aan L. Grypink, uit het Aarts-Diocees Reims. Het Sub-Diaconaat aan de Eerw. Heer en: J. J. M. Agterof. E. van Diepen. A. W. d? Greef. G. J. Klinkenberg. Th'. G. J. Kloeg. Th. J. Kramer. P. J. Krol. H. W. J. Kuipers. S. H. J. van der Meer. M. van der Ploeg. J. P. Sysener. J. Sikkink. Allen Theologan ten van het Theologicum te Warmond. Het volledig programma Het programma voor het Liturgisch Con gres te Maastricht is thans definitief vast gesteld. evenals de lijst van de inleiders. De wetenschappelyke afdeeling behan delt onder leiding van Prof. Dr. P. Kreling O.P. „De Liturgie als Mysterie". De ope ning vindt plaats Zaterdagavond 27 Juli. Zondag 28 Juli. 10.30 uur: „De Myste riën cultus", door Dom El. Dekkers O.S.B. uit Steenbrugge (B.); 3.30 uur: „Kritische waardeering van den Mysteriëncullus" door Ad. van der Putte O.P. (Nijmegen); 6 uur: „De Liturgie als Mysterie in de H. Schrift", door Mr. Th. Soiron O.F.M. Maandag 29 Juli. 10 uur: „Sacfamen- tum en Mysteriën gegenwart bij St. Augus- tinus en zijn tijdgenooten", door Dr. F. van der Meer (Nijmegen); 3.30 uur: „Christus, de volheid van het Liturgisch Mysterie" door Dr. U. Notelbaert S.J. (Maastricht). De practische afdeeling behandelt onder voorzitterschap van Prof. Dr. L. Buys C.SS.R. „De actieve deelneming van het ge- loovige volk aan de Liturgie der Kerk". In de openingsvergadering op Maandag avond spreekt Prof. Dr. L. Buys C.ss.R. (Wittem) over „De Liturgie als middelpunt van het H. Mysterie". Dinsdag 30 Juli. 10.30 uur: „De plaats van de Liturgie in het christelyk leven" door Dom N. Boer O.S.B. (Oosterhout); 3.30 uur: „De viering van de H. Mis", door J. Kaarsgaren (Baarn); 6 uur: „Volkszang", door Dr. E. Bruning O.F.M. (Woerden). Woensdag 31 Juli. 10.30 uur: „Het ker- kelyk jaar in de Parochie" door E: v. d. Donck (Hasselt); 3 uur: „Sacramenten en Sacramentaliën", door W. Dekkers O. Praem. (Tongerlo); en „Litui-gie en Onder wijs" door Dr. W. Bless S.J. (Maastricht). Donderdag 1 Aug. 10.30 uur: „Liturgie en Katholieke Actie", door Prof. Dr. J. M. J. A. Hanssen (Roermond); 3 uur: „Com ment se pose le problème de la Liturgie po pulaire?" door Paul Dancoeur S.J. (Pariis). Alle inlichtingen verstrekt het secreta riaat: Tongerschestraat 23, Maastricht. EEN HALF UUR NATUURGETROUWE. MUZIEKONTV ANGST. Eerste stereofonische uitzending ter wereld. Vanmiddag om half vijf zal Radio-Neder land gedurende een half uur een stereofo nische proefv..'../ending verzorgen, welke ■waarsohijnlyik de eerste uitzending van de ze aard op onze planeet zal zijn. BIJ DE SAMENSTEL LING van het nieuwe kabinet in Japan is er voor het eerst een katho liek minister gekozen. Het is Prof. Tanaka, die benoemd is tot minister van Opvoeding. Onlangs werd Prof. Tanaka in het keizerlyk paleis ontboden. De kei zer, de keizerin en ver schillende leden van de keizerlijke familie waren aanwezig. Prof. Tanaka werd verzocht een uit eenzetting te geven van de katholieke geloofs- en zedenleer. De keizer en diens broeders stelden verschillende vragen en het onderhoud duurde bijna twee uur. IN EEN KLEIN DORP bij Quebec (Canada) brak brand uit. Door de groote droogte der laat ste weken en door ge brek aan voldoende bluschmateriaal, greep het vuur snel om zich heen. Binnen enkele uren waren 32 gezinnen dak loos geworden. Toen trok de pastoor van het dorp zijn super plie aan, stapte in een wagen, reed door bet dorp en maande de ge- loovigen aan den rozen krans te gaan bidden. Al le dox*pelingen, die niet by het blusschen konden helpen, knielden in de straten en begonnen te bidden. Nog geen uur later stroon-^e de regen neer en daarmede kreeg men ook het vuur onder be dwang. EEN ENGELSCH EN EEN FRANSCH SOL DAAT ontmoetten elkan der op zekeren morgen in Duitschland. „Bij ons thuis", vertelt de Engelschman, „zit men nu te ontbijten met ham en-eieren. dank zij de in- voermogelijkheden van het ministerie der Domi nions." „Zooiets hebben ze by ons niet", antwoordt de Franschman, „maar daar staat tegenover dat wij een ministerie van voed selvoorziening hebben." „O, zoo'n ministerie zouden wy ook wel kun nen hebben", zegt de En- gelsche soldaat fier. „Daar tvvyfel ik geen moment aan", repliceert de Franschman. „maar dan was het ook direct gedaan met jullie ham en-eieren". HET GEBEURDE IN PARIJS. Ook daar is tex- tielschaarschte nog steeds een probleem. En het komt herhaalde malen voor dat nachtelijke wan delaars worden aange houden en onder be dreiging van een revol ver hun kleeren moe ten uittrekken, waarna ze dan zonder kousen, schoenen, jas en pak, naar huis kunnen gaan. Onlangs werd een keu rig net heertje in Parijs des nachts aangehouden door een minder net ge kleed individu, die hem met een revolver dwong zijn kleeren uit te trek ken. Toen het heertje op bloote voeten en rillend in zijn overhemd op het Parijsche plaveisel stond, bood hij van pure zenuw achtigheid zijn dikke por tefeuille nog aan „Zeg, denk je dat ik een belastingambtenaar ben?" vroeg de ander verontwaardigd. En hij weigerde met een ridder lijk gebaar de portefeuil le DE TACTIEK is overal hetzelfde. Communisten hier in Nederland geven zichzelf exclusief den naam van de Partij van het Verzet en ze rekenen erop, dat wy een uiterst zwak geheugen hebben. Zij begonnen pas hier in Nederland met het ver zet legen Duitschland toen Rusland oorlog kreeg met Hitier. Maar vóór dien tyd moesten zij zich aanpassen aan het vriendschapsverdrag. In Joego-iSlavdë ging het al precies hetzelfde. Onmiddellyk na de Duit sche inval was er de ver- zetsparty tegen de Duit- schers onder leiding van Mihailovitsj. Maar niet zoodra was het vriend schapsverdrag van Rus land met Duitschland uit en was de oorlog begon nen of daar kwam per vliegtuig een zekere Josi Broz naar Zuid-Slavië en nam daar. den naam Tito aan. Tito js een uit gesproken communist die de kerken laat sluiten, d:^ de priesters gevangen zet of uitmoordt, katho liek en orthodox, en die voor zich en zyn partij het monopolie opeischt van het verzet en de menschen die onmiddel lyk de wapens tegen de Duitschers opnamen, ook toen er nog een vriend schapsverdrag was met Rusland, uitmaakt voor verraders en ze in een slotproces natuurlyk ter dood laat brengen. Zoo zijn de communis tische manieren. PROF. DE LEEUW heeft zich bij een herdenkings feest van een opvoedings instituut in Nijmegen OP KORTE GOLF BINNENLAND. H. K. H. Prinses Juliana zal a.s. Maan dag om 20.40 een radio-toespraak houden als voorzitster van Nederlandsch Volksher stel, over „Volk in nood". Z. K. H. Prins Bernhard heeft giste ren te Utrecht de parade afgenomen van het 1ste regiment genietroepen, pioniers corps, expeditionaire macht en luchtdoel- artillerie. De groote radioluisterwedstrijd van Koos Koen ten bate vaft de noodgebieden wordt op Zondag 23 Juni des middags om 5 uur over den zender Hilversum I her haald. Mr. Ferd'. Duynstee heeft ontslag ge nomen als secretaris van de Kath. Volte- partij. Hij zal zich als advocaat te Maas tricht vestigen. De luchtpostzcgels van 12H cent (kraaienzegel) en van 30 cent (z.g. dric- hoekszegel) zijn buiten gebruik gesteld en niet meer voor frankeering geldig. Een gedeelte van het volkssanatorimn te Hellendoom moet gesloten worden om dat er /liet voldoende personeel te krijgen is. DdCr dezen maatregel worden een der tigtal patiënten naar huis gezonden. Vqor sluiting van winkels wegens va- cantie is geen toestemming van B. en W, meer noodig. De prijsverlaging van de. liaring op 8 cent ontmoet vele bezwaren by den de tailhandel. Als een redelijke prys noemt de vakgroep 12 cent voor venters en 15 cent in detailzaken. In de Jaarbeursgebouwen te Utrecht zal in Juli 1947 een groote nationale am bachtstentoonstelling worden gehouden. Ongeveer 50 ambachten zullen aan deze expositie deelnemen. Onder de aardbeicntelers in Ken- nemerland heerscht groote ontstemming. In In een vergadering is geprotesteerd tegen de opgelegde regeling van 40% aan de fa brieken tegen 70 cent per Kg. Een groote partij Engelsche en Indi sche tabak zal binnenkort ter beschikking van Ned. fabrikanten worden gesteld. De doodstraf is geëischt tegen een beul van Ommen en een anderen tyran van Vught, en tegen drie personen, die o.m. vry willig dienst hadden genomen by de Waffen SS en tegen de geallieerden had den gevochten, en een N.S.K.K.-man. Bij een autobotsing te Rotterdam, hoek HeemraadsingePis een inzittende, een 39- jarige telefoniste gedood. De minister van Binnenlandsche Za ken, dr. L. J. M. Beel, zal zich hedenmid dag per vliegtuig naar Brussel begeven ter bijwoning van de viering van het 100- jarig bestaan der regie van post- en tele graaf aldaar. De minister wordt Zondag avond terug verwacht. Het herstel van de schutsluis in den afsluitdijk te Den Oever is thans zoover gevorderd, dat deze sluis gedeeltelijk voor de scheepvaart in gebruik kan worden ge nomen. BUITENLAND. Koning Umberto, is uit Madrid per vliegtuig naar Lissabon vertl-okken, alwaar hy inmiddels is aangekomen. De verkiezing van een hoofd van de Fransche regeering zal op Woensdag 19 Juni plaats vinden. De Nat. Vergadering van Tsjecho-Slo- wakije zal op 19 Juni te Praag byeenkomen ter verkiezing van den president van Tsje- cho-Slowakije. De Amerikaansche senaat heeft bij handopsteking het departement van marine gemachtigd de atoombomproeven ten uit voer te brengen. Een kleurenfilm van Victory-parade is thans naar verschillende landen gezonden, o.a. naar Nederland. John Baird, de uitvinder van het eer ste televisie-apparaat, is gistermorgen te Bexhill (Engeland) overleden. Baird was 53 jaafr oud. Bij onlusten te Singapore (bestorming van winkels van Mohammedaansche In diërs) zijn veertig personen gewond. Een werd gedood. nogal kwaad gemaakt op de katholieken, omdat deze hem verweten, dat hij nog gauw even voor zijn demissionair-worden iemand als secretaris-ge neraal had aangesteld, die zooal niet vijandig tegenover het christen dom stond, dan toch in ieder geval absoluuit a- religieus is. Nu probeert de minister zich te ver dedigen met de bewering iat deze man geen in vloed kan uitoefenen aan het departement van on derwijs, want dat hij niet anders te doen heeft dan besluiten uit te voeren. Nu is er gec sterveling met eenig verstand in Nederland die dit schijn- argument ook maar éven accepteert, want niemand zal durven beweren, dat de hoogste ambtenaar onder den minister alleen maar domweg besluiten heeft uit te voeren. Inte gendeel, men weet heel goed dat hy ook advies moet geven, benoemin gen kan voordragen enz. En dan is het voor ieder een duidelyk dat iemand die zelfs niet in den meest vagen zin van het woord christelyk ge noemd kan worden, de aangewezen persoon die het vertrouwen heeft van de christelijke meer derheid van ons volk, die in zijn by zonder onder- wys de hoogste beginse len van het christendom wenscht te zien toegepast en versterkt. Bioscopen Casino: Prezen we verleden week de film Le Bossu (De gebochelde) om zyn goe de kwaliteiten ze valt nóg te genieten, want Casino heeft ze geprolongeerd in Lido draait deze week een film, óók een Fransché, die werkelyk alle lof verdient. In zyn strijd tegen de melaatschheid lee- ren we hierin een dokter (Harry Baur) kennen, die met hart en ziel verbonden is aan de negers van Fransch Oost Africa en die sterke vriendschapsbanden onderhoudt met den militairen commafidant (Victor Franc) wiens levensdroom het is om de dorre woestijn tot nieuw leven te wekken door de rivier de Niger af te dammen. In zijn menschlievendheid wordt de comman dant besmet door een melaatsche juist op het oogenblik waarop zijn levensdroom con- creten vorm begint te krygen, en een nieuw geluk ontwaakt. De groote Fransche film dramaturg Bauer vindt in deze film een excellenten tegenspeler in Victor Franc. Beiden munten uit in fijne nuanceering van het menschelijk karakter. Het scenario hoewel ontsproten aan de fantasie, geeft een zoo reëele werkelijkheid, dat men ver geet, dat het slechts fantasie is. We verheugen ons aan diegenen, gelyk er immers zoovelen zyn, die het gehalte en de tendentieuze strekking van de films in den laatsten tijd werkelyk beu zyn, nü de raad te kunnen geven: Van een film van de werkelijk goede soort is „De held van de Niger" een geslaagd voorbeeld. Toegang 14 jaar. Trianon: Het is met de film „De Duivel was de laatste gast" als met een gedicht, dat, hoewel prachtig voorgedragen, toch om zyn inhoud en strekking moeilijk te aanvaarden is. Het valt dus te begrypen dat Marcel Camé voor de verfilming van het gegeven een kroon wegdroeg, doch daarmede is geenszins de lading van het gegeven gedekt. Het verhaal van deze film immers staat los van alle normale verhou dingen en vindt zyn kracht juist in het abnormale. Waar nu dit abnormale zich by- na uitsluitend afspeelt op het terrein van het huwelijk, ligt hier de kern, waarom ze voor katholieken onaanvaardbaar is. Reden waarom deze film voorbehouden moet blij ven voor volwassenen met rijp onderschei dingsvermogen. Rex: De film „Zigeunetprinses", welke ver leden week in Trianon draaide, is deze week „geprolongeerd" in Rex. Stan Laurel en Oliver Hardy zullen ook hier wel geen I moeite hebben den toeschouwers eenige l amusante oogenblikken te verschaffen.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2