Zwitserland en de oorlogsmisdadigers Interessante toepassingen van Radar OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN Diefstal militaire goederen. De politie is een uit.gebreiden zwarten handel in mi litaire goederen op het spoor gekomen. Bij onderzoek bleken deze goederen, van het vliegveld Valkenburg afkomstig te zijn. Den vijftal personen werd in arrest gesteld: H. v. P., P. v. P., N. v. P., alhier, W. K. uit Katwijk aan Zee en G. v. Z. te Leiden. Ver schillende goederen als dekens, fietsban den, militaire kleeding enz. werden in be slag genomen. Het onderzoe"k wordt voort gezet. Burg. Stand. Geboren Adriana, d. v. J. van Rijn en C. Vooys; Krijn, z. v. K. Meyvogel en J. van der Plas; Clasina, d. v. A. L. de Jong en A. Rovers; Gijsbert, z. v. G. Messemaker en W. Zwanenburg; Maarten Paulus, z. v. D. v. d. Oever en K, Hgatsnoot; Wilhelmus J., z. v. J. v. d. Oever en A. C. van der Horst; Johannes N., z. v. J. H. den Haan en T. v. d. Kwaak; Willem, z. v. A. Vooys en F. L. J. Land; Comelis, z. v. C. v. Duyvenvoorde en C. Varkevisser; Ferdinand F. W., z. v. F. van Oosten en A. B. L. Plümacher; Comelis, d. v. B. Kuyt en C. v. Rijn; Jacobus J., z. v. G. Freke en G. de Ruyter; IJda, d. v. P. v. d. Wiel en D. de Vréugd; Theodora P. T. M„ d. v. H. J. Oogtdam en H. M. A. Vester; Catharina, d. v. C. Kwakemaak en W. C. C. H. van Maanen;^jpirk Amerika, z. v. C. Maagdelijn en G. '^«asnoot. Ondertrouwd: J. de Geus- en J. Bik; G. de Lange en A. M. Hellenberg; J. Plokker en E. Barnhoom. Getrouwd: N. v. Beelen en J. van der Plas; P. A. Jongeneel en M. M. L. F. Scholte; D. v. d. Plas en M. P. Roeleveld; A. v. Duyn en C. Klok; P. v. Beelen en A. v. d. Oever. LEIDERDORP Burg. Stand. Geboren: Alberdina, d. v. A. Burink en A. Steeneveld; Maria, d. v. G. Verlind en M. Oudshoorn; Petronella d. v. A. den Hollander en P. Rijsdam; Cor nells Johannes lifaria, z. v. M. Laken en A. J. Waaier; Agatha Maria, d. v. W. J. Habraken er. J. v. Alphen; Alida, d v. L. Krarreburg en J. Hemelaar. Ondertrouwd: A. de Groot jm. 25 j. en KI. Lindenburg jd. 27 j.; H. J. v. d. Cloot jm. 31 j. en M. E. Bindels jd. 25 j. Overleden: Jansje Wilhelmina Anker, 5 dagen; J. A. Maxpel. 71 j. weduwn. van. C. Jangen. LEIDSCHENDAM Burgerlijke Stand. Geboren: Johan nes Lambertus Maria Gemma, z. van L. J. Lans en K. J. Prenen; Gerardus Pieter, z. van H. Glasbergen en P. C. Buitelaar; Jaco bus Wilhelmus Maria, z. van J. W. Wil- lemse en E. W. v. d. Meer; Pietemella An- tonia Maria, d. van G. J. Meulenbroek en A. G. Westervoorde; Anna Adriana Helena, d. van C. J. v, d. Meer en A. J. C. Schil- peroort; Johanna Maria Gemma, d. van J. W. de Hey en M. C. de Hollander; Johan nes Leonardus Maria, z. van Th. Vieveen en A. Weerdenburg; Maria Lucia Hiacinta, d. van J. R. v. Hoeven en C. W. J. Wolters; Josephina Aafje Hendrika, d. van H. Olij- hoek en H. de Jong; Michael Willibrordus Petrus Maria, z. van H. van Herpen en E. Hendrikx; Maria Anna Berendina, d. van Th. Boeree en M. A. Rijsdijk; Alida Maria, d. van A. N. Zweekhorst en P. van Gils; Maria Jacoba Gemma, d. van J. Starren- burg en M. Henneken. Ondertrouwd: L. M. Dobbe 28 j. en C. J. Beekman 22 j.; L. J. v. d. Salm 25 j. en J. Th. v. Heyningen 18 j.; A. Jansen 25 j. en M. de Ruyter 23 j.; A. G. v. Berkel 23 j. en P. C. v. Rijswijk 22 j.; W. L. M. Kragt 29 j. en J. A. Boot 23 j.; J. G. Dros 45 j. en E. Fray 32 j.; Th. Sebel 28 j. en C. A. van Es 23 j. Getrouwd: J. Prins 31 j. en J. G. Wor tel 29 j.; A. J. Starrenburgv 34 j. en A. van Leeuwen 27 j. Overleden: Eelke Ponne 24 j.; An- tonia M. C. Wensveen 55 j.; J. C. Verhoog 64 j. echtgenoote van Oudshoorn; Fredericus Eibers 14 j.; Comelis P. G. Schoten 20 j.; Wilehlmus L. M. Kragt 2 j. LISSE Gemeenteraadsverkiezing. Bij de j.l. (gehouden candidaatstelling voor den ge meenteraad zijn de navolgende candidates lijstten ingeleverd1: Katholieke Volkspartij: J. Kortekaas, J. P. de Koning; F. J. van Kesteren; G. J. Randsdorp, J. W. A. Leféber, A. J. Mes man, Jac. van Dijk, J. G. Siebelt, H. J. de Bruin, P. Roanyn, G. J. Verdegaal, N. Stok man, J. P. Raaphorst. F N. A. Beijsens, Jac. van der Zwet, W. J. Bon, W. P. van Dijk, C. A- Elfering. Partij van den Arbeid: F. R. J. Knetsch, P. van Leeuwen, C. R. K. Chri&toffersen geb. Schouten; H. Capel, J. van Briemen, M J. Kaak, J. Lenstra en N. Bronkhorst. Chr. Hist. Unie: A. Tibboel, Jac. Kingma, A- de' Vries, W. van Blitrterswijk, W. Ver- duyn, B. van der Linden, Arie Marseille, J. van der Pol, D. Nieuwenhuis Jzn., H. Tigchelaar. St. Geref. Partij: T. de Haan, H. van Wa- veren, A. de Gans, G. Aangeenbrug, C van Voorst, A. Refterkerk. Anti Rev. Partij: D. Algera, E. Scholte, C. H- Steenwinkel, J. van Rossen, G. Baten burg, G. Rietkerk, Jac. Nieuwenhuis, A. Buurman, A. H. Niewenhuis, A. Schraven- deel. Vrije Geref. Kiesvereeniging: C J. Se- gers; G. Nieuwenhuis, K. Slootweg, J. Kooijman, J. C. van Woerden, T. Visser en J. Quartel. Kerkbollenveiling. De opbrengst van de j l. gehouden kerkbollenveiling in de St. Agatha-parochie te Lisse, ten bate van de kerk, armen en St. Elisabethvereeni- iging heeft de prachtige som van ƒ11.120 opgebracht. NOORD WIJK Burg. Stand. Geboren: Petrus J.. z. v. J. Achterberg en M. Hoogeduin; Theo Ge rard, z. van J. Barnhoom en N. Plug; Jo hanna H. M. M.. d. van A. Ch. Wijnands en M. v. Loef; Willem F., z. van N. v. Veen en A. den Hollander; Margaretha G., d. van C. J. v. d. Herpe en K. Tooners; Trees K., d. van H. C. Oerlemans en T. C. Mar let, Everardus C. M„ z. van J. M. Korte kaas en E. A. de Haas. Overleden: Willem Nieuwenhuis 58 j.; Christiaan F. Droogh 83 j. NOORD WIJKERHOUT Burg. Stand. Geboren: Ida Amelia d. v. H. J. Verstege en Schilder; Gerardus Leonardus Johannes z. v. G. J- Keijzer en Oostdam; Adrianus Theodulus Maria z. v. H. J. Conijn en van Emmerik; Johannes Martinus z. v. J. Mooijekind en Mooije- kind. Ondertrouwd^: L. van der Meij 29 j. en A. M. Seijsener 29 j; A. M. Vork 23 j. en A. Schoone 28 j. Gehuwd: C. J. B. Borcharding en A. W. van Gijlswijk; C. F. J. Brouwer en M. C. H. A. J. V. van den Burg. NIEUWKOOP Gemeenteraadsverkiezingen. Thans zijn voor de a.s. verkiezing de volgende candidatenlijsten ingeleverd: Kath. Volks partij: 1. J. Th. Kleijn; 2. I. Splinter; 3. E. H. van Dam; 4. P. Pieterse; 5. A. J. Verhaar; 6. H. Pieterse; 7. C. C. van Koert; 8. J. A. Vianen; 9. J. Eijs; 10. J. Mourits; 11 M. C. Rijnbeek; 12. L. M. v. d. Tol; 13. A. van Houten; 14. C. J. Zuydervliet. Chr. Hist. Unie: 1. A. van Dam; 2. J.Ravensbergen; 3. A. Blijleven; 4. P. C. ten Haken; 5. J. D. Verdel; 6. P. Huisman; 7. N. C. Angenent; 8 A. Bloos; 9. C. Vijfhuizen; 10. W. van Zut- phen. Gemeentebelang: 1. P. Augustinus; 2. Joh. Boer; 3. Ph. Zekveld; 4. N. Bodegra ven; 5. J. Zwart; 6. N. A. de Pater; 7. D. Kranenburg; 8. P. Preesman. Anti-Rev.: I. J. v. Tienhoven; 2. J. de Geus; 3. A. Plai- sier; 4. W. Visser; 5. B. Kemp; 6. A. de Vries. Partij van de Arbeid: 1. F. Veldhuyzen; 2. C. Sloof; 3. A. v. d. Neut; 4. S. Sannes. ROELOBARENDSVEEN Bloemenveiling. Op de algemeene le denvergadering van de Veilingvereeniging „Eendracht" maakt Macht" is de voorge stelde statutenwijziging door een zeer igroote vergadering met bijna alg. stem men aangenomen. Hierdoor zal de ver- eeniging voortaan genoemd worden „Coöp. Bloemen-, Groenten, en Fruitveiling Een dracht maakt Macht", en vervolgens zijn de leden nu verplicht al de door hen ge teelde fruit, groenten en bloemen door de vereeniging te doen verkoopen. Weliswaar hadden de leden, op een enkele uitzonde ring na, zich reeds schriftelijk verplicht tot het veilen van hun bloemen door de ver eeniging, maar de laatste tijd werd deze toezegging maar matig nagekomen, Hierin is nu radicale verandering gekomen. Na een indrukwekkend betoog van den heer Machielse over het doel van de veilingver eeniging bleken de meeste kweekers het ware gemeenschapsbelang voor de leden in de vereeniging in te zien- Dit mocht ook wel verwacht worden, gezien de ontelbare voordeelen, die de leden in den loop der jaren genoten hebben van hun zoo sterke organisatie. Het bestuur heeft verder machtiging ge kregen tot aankoop van grond en uitbrei ding der gebouwen. VOORSCHOTEN Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer H. C. van Leeuwen, slaagde voor het di ploma brood- en banketbakker op de te Arnhem gehouden examens WASSENAAR Gemeenteraadsverkiezingen. Gisteren werden alhier de volgende candidatenlijs ten ter verkiezing van leden voor den Ge meenteraad ingeleverd. R.K. Volkspartij: I. A. J. M. van Moorsel; 2. P. J. M. Aalberse; 3. A. J. van Bemmelen; 4. C. C. A. van Ha ren; 5. J. W. H. M. Eijsenck; 6. J. J. Knjj- nenburg; 7. C. E. v. d. Berg; 8. A. C. Duij- vestijn; 9. L. H. A. J. M. Timmerman geb. Sistermans; 10. J. J. M. Veraart; 11. G. H. Kampschöer; 12. H. L. J. van Dillen; 13. W. P. J. Croon; 14. C. H. Vroom; 15. C. P. J. Corel. Partij van den Arbeid: 1. W. Boen der; 2. K. Huibregtse; 3. W. C. Kool: 4. A. van der Goes van Naters geb. van der Plaats 5. J. H. A. A. Kolff; 6. H. van den Hoek; 7. H. E. Scheffer; 8. J. Zimmerman; 9. C. A. van Gorcum; 10. R. Ritsma; 11. G. E. Kie viet de Jonge geb. Waelkens; 12. J. Oude geest; 13. A. Seller geb. Mansholt. A.-R. en C.-H.-partij: 1. C. v. d. Poel; 2. J. Hazen berg; 3. L. G. Oosteling; 4. W. F. van Glin steren; 5. J. Buter; 6. G. Verlind; 7. C. Mansvelt'; 8..M. H. G. Griethuyzen; 9. G. E. C. Pelzer; 10. C. Boudewijn; 11. H. C. Vis ser; 12. J. D. Binnendijk; i3. G. J. Hekkert; 14. C. M. van Sillevelt; 15. J. D. Wilton; 16. J. J. Struys; 17. P. J. Sizee. Partij van de Vrijheid: 1. J. Blom; 2. H. W. v. d. Voort; 3. J. L. F. C. van der Vis; 4. P. F. Bourgois; 5. A. A. Niemeyer geb. van Nahuys; 6. A. N. Molenaar; 7. J. Overvoorde; 8. W. Tref fers; 9. H. F. Kolff; 10. R. C. de Borst; 11. M. de Haan. Comm. Partij Ned.: 1. P. Zwart; 2. J. M. Boelhouwer; 3. M. Th. Schuurman; 4. D. Lange geb. Luijten. WOUBRUGGE Gemeenteraadsverkiezing. Voor de op 26 Juli a.s. te houden verkiezing van de gemeenteraad zijn een viertal candidaten lijsten ingediend, waarop de candidaten in de hieronder aangegeven volgorde zijn ge steld. Kath. Volkspartij: P. J. van der Eng, J. Zwetsloot, W. H. J. Bank, C. P. Borst, C. W. Lieverse, W. van der Laan, G. J. van Tol en J. W. Elstgeest Gecornb. lijst Chr. Hist, en Anti-Rev.: T. den Hertog, J. Hopman, H. Angenent, C. Wittebal, A. Boon, C. Rijlaarsdam, G. A. van Wingerden, P. Los, C. Kempenaar. J. J. Anker, C. T van--Rijn en B. van Dam. Gecomib. lijst Partij van den Arbeid Partij van de Vrijheid: P. Schraverus, G. Kroes, C. van der Beek, H. Wester, H. Schijf, W. den Hertog. Vrije lijst: Chr. van der Nagel en J. Grandia. ZOETERWOUDE Arbeidsfeest. - De afd. Zoeterwoude van de R.K. Arbeidersbeweging heeft Zon dag op schitterende wijze het Arbeidsfeest gevierd. In de Sint Janskerk werd de vie ring aangevangen met een Hoogmis en al gemeene H. Communie waarna in het Pa tronaat de leden zich vereenigden aan een gemeenschappelijk ontbijt. Des avonds kwamen de leden met hun huisgenooten bijeen voor de grootsche vie ring en wel een buitengewone belangstel ling werd van alle zijden gegeven. Aanwe zig waren o.m. Deken Bont, Pastoor Kla ver weijden, kapelaan Koomen, geestelijk adviseur, Burgemeester Smeets, de heer J. van den Akker, Diocesane Bondsvoorzit ter, de besturen van den L.T.B. en van de Hanze. Voorzitter J. H. v. d. Ploeg sprak een kloeke openingsrede en leidde de zegening van de werktuigen in. De heer M. L. Op dam gaf met een heerlijke pianosolo een goede muzikale inleiding. Voor het podium stonden in een bloe menversiering alle werktuigen die bijeen gebracht waren fraai opgesteld. Met het aambeeld als middenpunt waren al die vele en verschillende attributen van den arbeid tot zegening saamgebracht.. De voorzitter sprak de proloog: Wij zijn gekomen Heer, van alle zijden en geven U het werk van hart en handwaarna Deken Bont in priesterlijk gewaad de lof zang welke de drie jonglingen in den brandende oven zongen om den Heer te loven met het volk beurtelings uitsprak. Een dameskoor onder leiding van den heer Kappendijk zong dan Psalm 150 Lau- date Dominum in Sanctis ejus. Tenslotte sprak de deken de zegening uit waarna de werktuigen met. wijwater werden besprenkeld .Nu volgde de epiloog en onder aandachtige stilte voerde de heer Opdam de Nocture van Chopin uit. Een vroolijk strijkensemble voerde nu muzieknummers uit. De Kajotters decla meerden en daarna werd een begeesteren de rede uitgesproken door den Bonds voorzitter Weer werden zangnummers uitgevoerd door het damerzangkoor en ten slotte: de opvoering door de Kath. .Too- neelvereeniging van het tooneelstuk: „Een Eeuw Achter" van Godfried Bomans, R, K. Sportvereeniging „St. Jan". Heden, Donderdagavond, half acht speelt het derde elftal op eigen terrein aan het Dorp een vriendschappelijke wedstrijd te gen Meerburg III. Morgei! Vrijdagavond is er geen indoortraining in het Patronaat in verband met werkzaamheden voor de Fancy-fair, daarom wordt er op het sport terrein getraind. Zondag speelt het eerste elftal op eigen terrein om half drie tegen Foreholte. Dit kan een spannende wedstrijd worden, immers de Foreholters behaalden in de afgeloopen competitie het kampioen schap van hun afdeeling. Wanneer echter ons elftal volledig uitkomt, en de spelers hun taak serieus opnemen wordt het stel lig een spannende en fraaie we<istrijd. Op de vragen van den heer le Poole in verband met de houding der Zwitserschen autoriteiten gedurende de bezetting in het algemeen en hun houding na den oorlog tegenover oorlogsmisdadigers, heeft de mi nister van buitenlandsche zaken o.m. het volgende geantwoord: In een aantal gevallen hebben Zwitser- sche autoriteiten Nederlanders, die gedu rende de bezetting er in geslaagd waren het Zwitsersche grondgebied te bereiken, niet toegelaten of teruggeleid. Vergunning tot toelating in Zwitserland had als hoofdvoorwaarde, dat er voor den betrokkene direct levensgevaar moest be staan. Een besluit van den Bondsraad van 17 October 1939 verplichtte de Kantons hen, die Zwitserland illegaal binnenkwamen, met uitzondering van de deserteurs en po litieke vluchtelingen, zonder formaliteit te rug te leiden naar het land, waaruit zij kwa men of waarvan zij onderdaan waren. Bij de beoordeeling daarvan moet reke ning gehouden worden met de omstandig heid, dat het grootste deel der vluchtelingen trachtte Zwitserland uit het Zuidelijk deel van Frankrijk te bereiken en de Zwitser sche autoriteiten zich op het standpunt kon den stellen, dat niet-toelating uit of uitlei ding naar dit gebied, dat tot November 1942 onbezet was, de betrokkenen niet in direct levensgevaar bracht, voor Nederlanders te minder, daar er dien tijd nog officieuze Ne- derlandsche vertegenwoordigers in Frank rijk bestonden in den vorm der Offices Neerlandais. De minister beschikt niet over gegevens, die hem in staat zouden stellen mede te deelen welke aantallen Nederlanders in Zwitserland niet zijn toegelaten of zijn uit geleid. Uiteraard kregen de Nederlandsche Het reclasseeringswerk vraagt Uw aandacht Een van de merkwaardige verschijnse len in ons land is, dat op het gebied va», gestichts- en opvoed in gs wezen De vereenigingen voor reclasseering en kinderbescherming waren het, die met mo derne strafrechtgeleerden aandacht vroe gen voor de persoonlijkheid1 en omstandig heden van den delinquent. „Achter de daad staat de dader", zoo roep men Wetge ver en Rechter toe en deze roep leidde al lereerst tot de Kinderwetten van 1901, maar later ook tot de voorwaardelijke ver oordeeling voor opvoed/bare misdadigers, een speciaal recht voor psychopathen en een afzonderlijke gevangenis voor ernstige jeugdige misdoeners van 1823 jaar. De samenwerking van deze vereenigin gen was vóór den oorlog deels door wet telijke regeling, deels uit vrijen wil reeds aangevat en is tijidens den oorlog nog sterk gegroeid; de bereidheid', om teza men een organisatie te vormen, die alleen het belang (een zoo goed mogelijke resocia liseering van de delinquenten) en niet den eigen groep dient, is er allerwege. Een uiting daarvan is de medewerking, om de opleiding van reclasseeringsamlbtenaren aan de Overheid toe te vertrouwen, en om straks de vorlichting af te staan aan den in ieder Arrondissement te formeeren Re- classeeringsraad, waarin elke richting haar vertegenwoordiging krijgt naast de amb telijke leden Te verwachten is, dat deze Raad even eens leiding zal geven bij de verdeelgin van het celbezoek en de toewijzing der voor waardelijke veroordeelingen aan de ver schillende instellingen en toezichthouders. Op deze wijze en met den Centralen Re- classeeringsraad als toporgaan, zou een juiste coördinatie en voldoend contact met de betrokken afdeeling van het Departe- men van Justitie en de rechterlijke orga nen in de Arrondissementen verkregen kunnen worden voor een zoo vruchtbaar mogelijken arbeid. Een symboo} van de vrijwillige samen werking der instellingen is ook de Natio nale Reclasseeringsdag, welke na een on derbreking van 5 jaar thans weer voor het eerst op 6 Juli a.s. in het geheele land door alle vereenigingen op dit gebied van maatschappelijk hulpbetoon gezamen lijk gehouden zal worden. Hoewel de over heid meer dan vroeger haar taak tot sti muleering en subsidieering van dit uit so ciaal oogpunt noodzakelijke werk beseft, blijft immers financieele steun van parti culiere zijde dringend noodig en behoort deze gezien te worden als plicht. Deze nationale collecte op 6 Juli a.s. ver dient derhalve ons aller steun. Van overheidswege werd goedgekeurd, dat van geblokkeerde bankrekeningen gel den worden overgeschreven op gironum mer 160150 van den Nationalen Reclassee ringsdag. Mage ook velen daarvan gebruik maken! (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vo rige oplage). Twee fraaie overwinningen van Stuivenberg. Op de Hollandia-wedstrijdén te Rotter dam behaalde de Hollandlooper Stuiven berg op len Pinksterdag een uitstekende overwinning in de 1500 M. kl. A. en B. door als le te finishen in 4.18,6, 2e was de Bussumer Pelle (4.18,9) terwijl als le A klasser als no. 4 De Rooy van Pro Patria door de finish ging. M. v. Keppel werd op het nummer 800 M. jun. 2e in 2.11,9, het geen van deze jeugdige Wassenaarder eveneens een goede prestatie is. De 2e Pinksterdag leverde te Alphen wederom een zege voor Stuivenberg op; thans won hij, na feilen strijd met z'n stadgenoot Vos (Z.L.C.), lie hij pas op de laatste 100 M. van zich af kon schudden, de 800 m. B. Mede door den orkaanachti- gen storm was de strijd der eerstaanko- mende 2.11,5, 2e Vos in 2.11,6, 3e Dijk graaf (W.I.K. W'man). De A.V.V. '36 Comb.man De Wit won de 800 m. C. in 2.13,3, Leeuwenhoek en Eykeleboom, beide Alphenaren, werden op vèrspringen A resp. le en 2e met 6.78 M. en 6.36 M. Het vèrspringen C. was weder om voor de Alphenschc athleten Mooy en Verkerk, resp. le en 2e met 6.27 M. en 5.97 M. Ook de Alphensche jeugd bleef op dit nummer niet achter en zoo werden Harskamp en v d. Nagel, beide A.A.V. '36 Comb le en 2e bij de Junioren met 5.88 M. en 5.71 M. De W.I.K.-athlete Ine v. Beek behaalde in 13,2 scc. een keurige overwinning bij de dames 100 m. D. C. v. Venetiën (Holland) werd 3e op de 100 M. jun. in 11,9. Het kogelstooten kl. C. was wederom voor een Alphensche sportman, v. Roon won met 10.15 M. W. v. -Dorp, onze stadgenoot en bekende Roodenburg rechtsbuiten werd le 100 m. E. in 11,3, Eykelenboom (A.A.V. '36 Comb.) won de 100 m B. in 11,1. 3000m. B: 2e Dijkgraaf (W.S.K.) 9.52; idem C. le Broekman (AA. V. '36 Comb.) 0.48; 2e Zoetemelk (W.I.K.); idem D: le De Wit (A.A.V. '36 Comb.) in 10.15.9. 4 X 100 M. heeren le A.A.V. '36 Comb. 47.5. Hoogspringen B. le Leeuwen hoek (A.A.V. '36 Comb.) 1.75 M., idem C. le Mooy (A.A.V. '36 Comb.) 1,60 M. Zweedsche estafette le A.A.V. '36 Comb, in 2.14,6. LEIDEN DOODELIJKE AANRIJDING- Dinsdagmiddag te half drie is de 26-jarige mej M. E. K., woonachtig in de Lelie straat, toen zij met haar rijwiel op de Gceregracht reed, door een met zand be laden vierwielige vrachtauto aangereden. Het rechtervoorwiel reed de wiel rijdster over beide dijbeenen. Het slachtoffer werd in zeer ernstigen toestand naar het Aaead. Ziekenhuis vervoerd, waar zij in den avond aan de bekomen verwodingen is overle den. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. Demonstraties op liet vliegveld Valkenburg Ieder van ons heeft wel eens gedurende den tijd toen er oorlogsvliegers boven stad en land ronkten, reepjes zilverpapier naar beneden zien dwarrelen en ze dan nieuwsgierig opgeraapt; niet wetend waar voor die reepjes staniol dienen moesten. Zij dienden om de peil-installaties van den vijand te verstoren. Die peil-installaties hebben een groote rol gespeeld in den oorlog en de geallieer den hebben den wedstrijd in het toepassen van de beste uitvindingen der wetenschap glansrijk gewonnen met hun radar. Dezer dagen heeft het Britsche Radar De monstration Detachement zijn nieuwste ra dar-installatie gedemonstreerd op het mi litaire vlegveld Valkenburg. Het zijn twee kleine gesloten voertuigen, op het dak waarvan een komvormig voor werp onafgebroken heen en weer draait. Op eenigen afstand hiervan staan twee zoek lichten, waaraan eenzelfde voorwerp ge monteerd is, terwijl een tweetal constant draaiende motoren en een drietal trucks het vreemdsoo-tige schouwspel completee- ren. De installatie wordt gebruikt in samen werking met het luchtdoelgeschut, dat ge heel ingeschakeld hierop, automatisch de aanvallende vijandelijke machine onder vuur neemt. Elke wagen heeft oen capaci teit van 30 mijl, waarbinnen vliegtuigen direct kunnen worden waargenomen. Door middel van deze nieuwe toepassing van de radar, zal het naderen van een slad voor de vijandelijke vliegers vtijwel gelijkstaan met zelfmoord. De opzet is een groot aan tal van deze radarvoertuigen bij een stad op te stellen, die dan samenwerken met batterijen afweergeschut. Door middel van kabels maken de ka nonnen iedere beweging van den radar zoeker mede, zoodat op het oogenblik, dat het bevel tot vuren gegeven wordt, de loo- pen nauwkeurig op het doelwit gericht zijn, terwijl de instelling zoo is, dat de projectie len meteen doel treffen. Aangezien iedere batterij practisch een ander toestel uit het aanvliegende eskader waarneemt, ligt het voor de hand, dat op deze wijze een ware vernietiging onder de aanvallers wordt aan gericht. De straal, die leder apparaat uit zendt, is betrekkelijk smal, waardoor een grootere selectiviteit verkregen wordt en ieder apparaat slechts één toestel waar neemt. Dit brengt als voordeel mee, dat het moeilijk is de ontvangst door middel van staniol-strookjes te storen. Ook.de zoeklichten zijn met radar uitge rust, zoodat het mogelijk is bij het ontste ken van het licht meteen het desbetreffende vliegtuig in den lichtbundel te vangen, zon der eenige mogelijkheid voor het> slachtof fer om weer uit de straal te komen, omdat ook hier de werking volautomatisch is en het zoeklicht iedere wending en duik van de vliegtuigen meemaakt. Door een instal latie in de eigen „Nightfighters" is het mo gelijk vriend van vijand te onderschieden. Gelukkig is de toepassing van radar niet alleen beperkt tot oorlogsdoeleinden. Ook in vredestijd is voor radar een groote toekomst weggelegd, daar zij kan bijdragen tot h^ veilig binnenloodsen van schepen en vlieg tuigen bij slecht weer of mist. autoriteiten slechts konnis van die gevallen, waarin het den betrokkene gelukte tijdig met haar in verbinding te komen. Terwijl eenerzijds Harcr Majesteit's ge zant moest waken zich niet te mengen in een binnenlandsche Zwitsersche aangele- heid, is anderzijds zoowel in het algemeen herhaaldelijk op milde toepassing der ge stelde bepalingen aangedrongen als voort durend in de zich voordoende concrete ge vallen overleg gehouden met de betrokken autoriteiten van justitie en politie. Deze stappen geschieden meestal rechtstreeks en mondeling met de betrokken autoriteiten. In een aantal gevallen zijn echter nola's ge wisseld. Door persoonlijk contact en voort durende besprekingen is een zeer groot aantal Nederlanders voor uitleiding behoed. Na de bevrijding zijn ter zake geen de marches-ondernomen. Er zijn slechts enkele concrete gevallen van het naar Zwitserland brengen van uit Nederland gestolen goe deren bekend. Een onderzoek naar de her komst van deze goederen is gaande. STADSNIEUWS De installatie van burgemeester Jhr. Mr. F. H. v. Kinschot Zooals gemeld zal a.s. Maandagmiddag de installatie plaats hebben van den nieu wen burgemeester jhr. mr, F. H. van Kin schot. De tijdelijke gemeenteraad zal daartoe te 2 uur in een speciale zitting in het stadhuis bijeenkomen. Bij deze plech tigheid zijn o.m. uitgenoodigd de Commis sarissen der Koningin de provincies Zuid- Holland en Noord-Holland, alsmede tal van burgemeesters van de groote steden in het Westen en van de om Leiden liggende ge meenten. Verder zullen de hoofden van takken van gemeentedienst in voor zoover mogelijk chefs van de afdeelingen de in- ir.stallatie bijwonen. Na de bijeenkomst zal van 45.30 uur in den Foyer der Stadsgehoorzaal door den burgemeester aan ingezetenen en be sturen van vereenigingen gelegenheid wor den gegeven met hem kon nis te maken. Des avonds zal op initiatief van de 3 Oc- tober-Vereeniging een welkomst-serenade worden georganiseerd, waaraan de Leid- sche vereenigingen kunnen deelnemen. De samenkomst daarvoor za] zijn te 7.45 uur op het Kaasmarktterrein. Distributienieuws. Morgen is de let ter B vanaf Boer aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bonkaarten. UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal-ex am en Wis- en Natuurkunde (Pharmacie met toxicolo gie) de heer E. M. Cohen, te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid, op proefschrift, getiteld „Auto nomie en Zelfbestuur", de heer A. J. Ro- mijn, geboren en wonende te Winschoten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Yvonne Marianne d. van B. v. Leeuwen en M. E. C. Jansen; Willem Fre- deriik z. van W. F. van der Post en W. C. Schouten; Paulien d. van M. van der Kaay en M. S. La Lau; Hendrik z. van H. Breuker en C. M. van den Berg; Lena d. van C. Kok en L. M. Mark; Henny z. van W. Oostrom en H. Beij; Frederik Gottfried e. van J. Mar ij t en J. C. Diepenbach; Ellen Alma d. van G. J. Visser en M. C. Naar; Jan Franklin z. van T. K. Lingsma en C. J. E. Schuilenburg. Sophia Antoin. Lucia, d. v. A. A. J. Straman en M. A. Hoogeveen; Wilhelm Adrianus Leendert, z. v. J. L. den Fdel en W. A. van der Linden; Josina He lena, d. v. J. W. Heringa en M. A. G. Lely; Johnny Lambertus, z. v. L, Schouten en J. van Egmond; Maria Petronella Johanna, d. v. A. van Dam en L. J. M. den Dunne; Hendrika Wilhelmina, d. v, H. Heins en C. Leusink; Catharina, d. v. W. F. Jongelecn en S. Louwrier; Hendrik Wessel, z. v. H. W. Heinrichs en J. J. Veldhuijzen; PieteT Jan, z. v. P. van Leeuwen en A. A. Jans sen; Johanna Elisabeth, d. v. J. Dekker cn M. E. Houthoff; Yvonne Suzette, d. v. M. L. Kuijt en A. van Putten; Wilhelmina Catharina Maria, d. v. F. H. M. Kok en W. M. Egmond; Picternella Jacoba, d. v. P. W. Brant en W. Dijkhuizen; Maria Jo hanna, d. v. L. T. Kurpershoek en A. Boter; Hendrika. d. v. C. Zonneveld en H. den Haan; Willemijntje, d. v. J. W. van der Zijden en A. N. Maaskant; Henny, z. v. G. J. de Graaf en L. de Boor; Johanna Cor nelia Hendrika, d. v. J. Kok cn J. M. C. Leugering; Izaak Gerardus Willem, z. v. I van den Nieuwendijk en M. E. van Tol; HendrLkus Theooorus, z. v. A. van Es en W. H. van Berkel; Antonetta, d, v. H. Trouwee en J. Massaar; Alphons Bernard, z/v. H. Devilee en M. Lalerveer; Engel- bertus, z. V. J. B. Korenhof en A. M. Pot; Robert, z. v. C. Lepelaar en J. Lasschuyt; Aixja Elize. d. v. G. J. Koet en J. B. van Eemmel; Anna Maria Wilhelmina, d. P. J. Arts en W. B. Bakker; Pieter Johan nes z. v. P. Westmaas en A. van Toren; Maarten, z. v. P. A. Jonquiére en M. C. Poozer; Maria, d, v. J. van Hooidonk en M. Milder; Gerard Johannes, z. v. J. Nieu wenhuis en J. van den Broek; Maria Cato Elizabeth, d. v'. A. Kallenborn en J. F. Slendebroek; Bertus Cornelis Jacobus, z. v. B. van" Helden en E. Fransen; Dirk Reinier, z. v. A. W. van deu Bos en C. van Beelen; Alfred Antonius, v. H. 'J. van Diest en W. van den Berk; Antje d. v. J. van der Kwaak en F. G. de Mooij; Abra ham Martinus z. v. A. M. van Veen en C. J. van der Boog. Gehuwd: J. H. Sipman jm- en L. van dei- Baan jd.; A. Verbeek jm. en J. C. Lotte gesch.; A. C. van Tienhoven jim. en M. •Middelkoop jd.; D. van Heijst jm. en P. A. van der Kooij jd.; W. C. van der Knijff jm. en A. Alberts jd.; F. J. Driessen jrp- en J. H van Tol jd.; I. R. Kriek jm. erf C. Brouwer jd.; N. J. van der Meel wednr. en T. P. A. M. Visser jd.; J. C. Plug jm. en A. Larman jd.; S. C. Poot jm. en A. Hannaart jd.; L. van der Reijden jm. en G. Geuke jd.J. W. Rjjnsburger jm. en N. Griffioen jd.; N. M. J. Ruijtcr jm. en A. H. M. van NooiU jd.; A. J. Schrijcr jm. en J. F. R. Fromy j'd.; W. J. Smit jm. en C. Schouten jd1.; W C- J. Stouten jm. en R. H. van Zandwijk jd.; H. G. Warmerdam gesch. en M. Gressie wed.; H. M. van Dijk jm. en H. M. A. Krabbe jd.; J. A. Veen jm. en J. M. H. van der Geer. Overleden: P. Nagtegaal, m. 37 j.; H. Sut- terland, m. 63. j.; P. H. C. Versluijs, m. 44 j. 1

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3