Onze kath. mannelijke jeugdbeweging Arnold Meyer voor den rechtbank Sparen en werken is de oplossing! Ih den /Caleidoscoop Het zal velen onzer lezers interesseeren iets meer te weten over de organisatie van onze katholieke mannelijke jeugd en de ko mende koempoelan, welke 29 en 30 Juni zal worden gehouden. Vóór 1940 bestonden er drie katholieke mannelijke jeugdorganisaties. In den oorlog heeft men besloten over te gaan tot stich- Katholieke Jeugdbeweging is nog grooten- deels in opbouw. Het doel van dit commiis- sariaat is het contact met de buitenland - sche Katholieke Jeugdorganisaties te leg gen en te onderhouden. Als onderdeel van het plan, dat hiértoe is opgesteld zullen op 29 Juni a.s. vertegen woordigers van de Katholieke Verkenners- Uit Indonesië. Kin deren, waarvan de ouders overleden of onvindbaar zijn, wor den in weeshuizen te Batavia onderge- oracht. De kleinen tijdens het ontspan ningsuur. ting van één organisatie voor de katholie ke mannelijke jeugd om versnippering van krachten te voorkomen. Thans bestaat sinds 1 Maart van dit jaar de „Katholieke Jeugd beweging", welke is toegetreden tot de Ne- derlandsche Jeugdgemeenschap. De beweging heeft een bestuur en een hoofdkwartier in Den Haag Hieronder staan diocesane-, districts-, parochieele- en afzonderlijke leiders. De verantwoordelijk, heid iii de parochies berust bij een paro chieel hoofdleider, welke verantwoorde lijkheid mede gedragen wordt door den Parochie-aalmoezenier. De „Katholieke Jeugdbeweging" telt on geveer 80.000 leden en cav 12.000 leiders en leidsters. Zij werkt volgens het ideaal der Katholieke Actie. Haar doel is, de jeugd in haar vrijen tijd te binden en de leden vooral tot degelijke Katholieke Nederlan ders op te voeden. De verhouding tussdhen de Katholieke Verkenners en de Nederlandsche Padvin- dersvereeniging is zeer vriendschappelijk en men hoopt op een nauwe samenwerking op voet van gelijkheid. De koempoelan. De koempoelan was en is een bijeen komst van verkennersleiders en -leidsters. Het terrein waarop de koempoelan wordt gehouden wordt gezamenlijk aangekocht door de Nederlandsche padvindersvereeni- ging en de Katholieke Verkenners, met het doel om in de toekomst daar bijeenkom sten en cursussen te houden. Prins Bemhard is koninklijk commissa ris en waarschijnlijk zal hij de bijeen komst bijownen en ook^ aanwezig zijn bij het Lof, dat door Mgr. Jos. Baeten zal worden gecelebreerd'. Estafette naar Rome. Na afloop zullen twee leiders der Ver kenners een oorkonde, op perkament gecal- ligrapheerd, en gericht aan Z.H. den Paus, ontvangen. Deze oorkonde zal te voet naar Rome worden gebracht en zal iederen dag aan andere leidem -worden overgedragen De Verkennersorganisaties van België, Luxem burg, Frankrijk, Zwitserland en Italië heb ben hun medewerking toegezegd voor deze estafette. SPORT VOETBAL. L.V.B.-uitslagen van Zaterdag 8 Juni. 2de kl. A: Quick B. 4Lisser B. 1 27. 3de kl.: Noordwijk 3RCL 2 61 Noord- wijk 3 kampioen; Lisser. B. 2Quick B. 6 2—0. 10 Juni: Kamp. Roodenburg 2ASC 4 33. 1ste kl. B.: SJC 2Lisse 3 31. 2de kl. A: Altior 2—Alph. Boys 2 Alph. Boys niet opgekomen. 2de kl. B: Kagia 2WSB 3 i7;Teijlingen 3Foreholte 3 10. 2de kl. B: DSBLFC 5 LFC niet opgekomen. 2de kl. D: Lugd. 6UVS 7 54; Rooden burg 4—DOCOS 4 3—2; LFC 7—Lugd. 7 74. 3de kl. C: UVS 8Rouwkoop 3 06. Jun. A Afd A: Alph. Boys (B)Altior (B) 5—0 Afd. D: DOCOS (B)UVS (C) 24. L.V.B.-Frogramma Zaterdag 15 Juni: lste kl.: Noordwijk 2Leiden 1 4 uur (Leiden). 2de kl. A: Quick B. 3Lisser B. 1 4 uur; Katwijk 2Ter Leede 2 5.30 uur. 3de kl.: RCL 2Lisser B. 2 4 uur; Rijnsb. B. 4Noordwijk 3 4 uur; Katwijk 4T. en D. 2 3.30 uur. L.V.B.-Programma Zondag 16 Juni: Kampioenschap ASC 4Alph. Boys 1 2 uur (Kempenaerstraat). lste kl. B: SJC 2 Teijlingen 2 2 uur (Tellingen), lste kl. C: Meerburg 1LFC 3, 2 uur. lste kl. D: KRV—UVS 5 2 uur; LFC 4—DOCOS 2 12 uur. 2de kl. A: Nic. Boys 2Alphia 3 2 uur. 2de kl. B: Kagia 2Warmunda 2 2 uur (Warmunda); WSB 3Lisse 4 2 uur; SJC 4Foreholte 3 2 uur (Foreholte). 2de kl. C: LFC 5—LDWS 2 10 uur. 3de kl. B: DSB 3ASC 7 11 uur (Zwarte Pad); Lugd. 7 ZLC 3 10 uur; Roodenburg 5UVS 7 10 uur. 3de kl. C: ASC 8Rouwkoop 3 12 uur; UVS 8Roodenburg 6 10 uur. Jun. A Afd A: AlphiaAlph. Boys (A) 12 uur; AlphenNic. Boys 12 uur. Afd. B: Teijlin genForeholte 12 uur. Afd. C: Rooden burg—DOCOS (A) 12 uur. Afd. B: ASC (B)Meerburg 12 uur (bijterrein); DOCOS (B)— LFC (B) 12 uur. ZWEMMEN. Jan? verbetert Europeesch record 100 M. borstcrawl. Gistermiddag verbeterde de bekende Fransche kampioen Alex Jany het Europeesche record 100 M. borstcrawl, dat sinds 1936 met den tijd 56,8 sec. op naam van den Duitscher Fischer stond. Jany zwom de 100 meter in den tijd van 56.7 sec., hetgeen buiten het Europeesche re cord, vanzelfsprekend ook een vërbetering van het op zijn naam staande Fransche re cord beteekent. Deze Fransche recordtijd yan Jany bedroeg 57,5 sec. Recordverbeteringen te Alkmaar. Door de te Alkmaar door D.A.W. georga niseerde zwemwedstrijden verbeterde A. Slikker het Nederlandsche record 3 x 100 meter wisselslag in den tijd van 4 min. en 13 sec. Het oude record stond op naam van C. G. van Aalst met een tijd van 4 min. 18.6 sec. Voorts slaagde Nel van Vliet van de Rob ben er opnieuw in het record 100 M. school slag le verbeteren. Zij noteerde thans een tijd van 1 min. 19,8 sec., hetgeen een ver betering van 0,8 sec. is op haar den 24sten Maart te Amsterdam gemaakten recordtijd van 1 min. 20,6 sec. Het Commissariaat Buitenland van de vereenigingen uit het buitenland ons land bezoeken. Italië, Oostenrijk, Zwitserland, België, Frankrijk, Luxemxburg, Engeland en Ierland hebben reeds" toezegging, ge daan. Zondag 30 Juni zal door deze vertegen woordigers een bezoek gebracht worden aan de koempoelan. Op 1, 2 en 3 Juli zal op het nationaal hoofdkwartier van de Ka tholieke Verkenners in Den Haag een con gres worden gehouden. Op den eersten dag zal door dr. A. J. M. Cornelissen uit Nij megen voor de congressisten een lezing worden gehouden over „Katholieken in de politiek in Nederland", terwijl oud-com missaris, René Höppener uit Roermond zal spreken over: Katholieke Jeugd in Neder land. 2 Juli zal des morgens een bespre king worden gehouden over de internatio nale (Samenwerking der katholieke jeugd organisaties, te meer daar op de conferen tie. die onlangs te Parijs is gehouden, aan Nederland het verzoek is gedaan om deze internationale samenwerking tusschen ka tholieke jeugdorganisaties te organisee- ren. 's Middags zal een bezoek worden ge bracht aan Amsterdam, terwijl het in de bedoeling ligt op 3 Juli een excursie naar den Wieringermeerpolder te organiseeren- OPLEIDING VAN JEUGDLEIDERS. Door den ministerraad is bepaald, dat aan die ambtenaren, voor wie een daartce strekkend verzoek door een fonafide jeugdvereeniging wordt gedaan, voor één maal gedurende hoogstens veertien dagen verlof met behoud van bezoldiging gege ven kan worden voor het volgen van een opleidingscursus voor jeugdleider of -leid ster. Dit verzoek dient echter voorzien te zijn van een gunstig advies van het direc- toraatgeneraal vorming buiten schoolver band van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. DE VERDEDIGING Vervolgens was het woord aan den ver dediger mr. J. J. A. van der Putt. De behandeling, die Arnold Meyer direct na de bevrijding heeft moeten ondervin den, noemde pleiter klein en onwaardig en hij verklaarde verheugd te zijn, dat de zaak thans is beland in de koele sferen des rechts. Vervolgens betoogde pleiter dat nationaal front on Arnold Meyer voor den oorlog onbetwistbaar goed vaderlandsch waren. Hij haalde als bewijs daarvoor ver schillende passages aan uit het programtna van nationaal front. Ook na de bezetting echter zijn talrijke feiten te zijnen gun ste aan te halen: Daar zijn op de eerste plaats de tallooze artikelen, brochures en redevoeringen, waarin hij niet alleen de N.S.B. heeft aangevallen en afgemaakt, zooals niemand in dien tijd durfde doen, maar waarin hij bovendien de onrechtvaar dige eischen van den bezetter met kracht heeft afgewezen en de eer en onafhanke lijkheid van Nederland tallooze malen hartstochtelijk heeft verdedigd. Een andere aanwijzing aen gunste van Arnold Meyer is de houding van den be zetter tegenover hem en zijn werk. Arnold Meyer zelf kreeg huisarrest en over zijn vermogen werd een beheerder aangesteld, die het heeft verspeeld.- Een vreemde belooning voor een bevoordeeler van den vijand, aldus pleiter. Wat betreft het ontrouw worden van Ar nold Meyer aan het volk en aan zijn regee ring en de gemeenschappelijke taak der te gen Duitschland strijdende mogendheden, zeide pl., dat Arnold Mdyer toch niet de eenige is, die critiek had op de naar En geland vertrokken regeering. Ook „De Standaard", toen nog onder hoofdredactie van Colijn, sprak over „de smadelijke vlucht van de regeering" en over „bondge- nooten, die niet leverden waaraan wij het meest behoefte hadden". Ongemerkt zijn wij hier gekomen al dus mr. v. d. Putt, op het thema van mi nister Burger: niet of iemand fouten heeft gemaakt is beslissend ten aanzien van zijn vaderlandsche gezindheid, maar of hij fout is. De opvatting van minister Burger wordt thans wel door iedereen aanvaard. Het was de verstandigste opmerking, die ooit een minister over de politieke berechting ge sproken heeft. En hij is er dan ook over gevallen. Is er gedurende de bezetting één schrijver over politieke onderwerpen ge weest, die geen fouten gemaakt heeft? Tot slot sprak Arnold Meyer; Hij zeide: Ik heb gevaarlijk en gewaagd spel gespeeld met den bezetter, maar ik heb het gespeeld als een principieel aanhanger van het vorstenhuis en als een man, die zijn vaderland lief heeft. Over mijn denkbeel den, over de politieke organisatie, waarvan ik aan het hoofd stond en over mij per soonlijk mag men denken, zooals men wil, maar het zou mij ondragelijk zijn; als men mijn vaderlandsche gezindheid en trouw aan het vorstenhuis zou ontkennen. Ik heb gestreden en geleden voor vaderland en vorstenhuis. Ik was bezield of liever beze ten van vaderlands-liefde en had slechts een doel: Nederland en Oranje te dienen. Vredesfeest K.N.G.V. Het vredesfeest, van het Kon. Ned. Gym- nastiekverbond te Arnhem is geworden tot een machtige demonstratie van jeugdige volkskracht, tot een indrukwekkende en vaak ontroerende manifestatie van dank baarheid voor de herwonnen vrijheid. Tien duizenden toeschouwers verbeidden met spanning het groote oogenblik, waarop tus schen de enorme menschenimassa's door zeshonderd vlaggen en vaandels, wijduit wapperend in den sterken wind de weide werden opgedragen, en de 3 kolommen van 4000 jonge vrouwen en mannen in strakke orde het veld opmarcheerden, zich telkens splitsend en de vaandelgroep met het K.N. G.V.-vaandel voor de eeregasten trad en haar groet bracht. 12.000 turners voerden over een groot en diep front de vrije oefeningen uit. Al turnend openden zich de rijen uitvoeren den. De enkele meegezongen regels als ,,'k Heb u lief mijn Nederland" en het slot „Wij geven Holland nooit", uit de monden van de duizenden verleenden aan de uitvoe ring een expressie van nadmikkelijkheid en legden tevens den nadruk op het in de allereerste plaats nationale karakter van het feest Grooten indruk maakte ook het eerbe toon aan de helden, die vielen in den oor log. Een gevoel van ontroering voer door uit voerenden en kijkers ook bij het hij sche n van de-vlaggen van 8 geallieerde naties on der het spelen der volksliederen. Over een breed front werden die vlaggen geheschen en wendden de duizenden executanten hun gezicht naar de vlag, die aan een mast werden bevestigd, terwijl zeshonderd vaan dels een groet brachten. Na de serie vrije oefeningen „Vrede en Vrijheid" sprak de bondsvedrzitter, de heer W. de Graaf een kort woord van hulde en dank tot allen, die dit feest deden slagen in de eerste plaats tot het gemeentebestuur van Arn hem. Na het zingen van het bondslied van het K.N.G.V. en van het 6e couplet van het Wil helmus was dit vredesfeest ten einde. Des ochtends om 11 uur was er reeds eenzelfde uitvoering door 9000 turners (sters) gegeven. NEDERLAND'S DEVIEZEN-PROBLEEM I^AAL GEPLUNDERD, zijn wij blijven zitten met de brokken. Wij weten het. Eerst hebben wij het nauwelijks willen ge-looven en gemeend, dat wij toch konden koopen wat ons ontbrak. Maar nu weten wij, dat dat niet gaat, ondanks de millioenen, die minister Lieftinck zoolang van ons in bewaring heeft genomen. Wij hebben geen deviezen. Men kan nu eenmaal niet naar het buitenland gaan om iets te koopen met een stelletje papieren guldens op zak. Die neemt een buitenlandsche handelaar niet in betaling. Hij wil dollars zien als bij een Amerikaan is, of ponden sterling als bij een Engelschman is. WIJ ZIJN EEN ARM LAND GEWORDEN Hoe komen wij aan dié dollars of pon den? Wij kunnen ze voor een tijdje leenen, maar op den duur is er maar één weg om ze in ons bezit te krijgen en dat is: er iets voor presteeren. Wanneer wij onze goederen verko-pen, krijgen wij de beschikking over deviezen, evenzoo wanneer wij onze dien sten verkoopen (bijv. door onze scheep vaart). DE KERN van he deviezen-systeem is dus: wanneer wij geen goederen van ons zelf kunnen aanbieden en geen midde len hebben om ons verdienstelijk te maken voor het buitenland (schepen, vliegtuigen en andere arbeidsprestaties), dan krijgen wij geen buitenlandsch geld in handen, waarmede wij op onzen beurt in het bui tenland kunnen koopen wat ons ontbreekt. En de kern van ons deviezen-probleem is: waar halen wij in 's hemelsnaam de goede ren vandaan, die wij het buitenland moeten aanbieden en hoe herstellen wij ons scheep vaart- en havenverkeer? Het is in den grond van de zaak hetzelfde probleem als van den kleinen man, die ge reedschappen noodig heeft om daa^-mee zijn brood te verdienen, maar die het geld mist om zich die gereedschappen aan te schaffen. Het Nederlandsche volk is nu zoo'n klein mannetje geworden. En om het Nederlandsche volk daarvan te overtuigen, maar meer nog om het Ne derlandsche volk te overtuigen van de ab solute noodzaak om zich daarnaar te gedra gen en de tering naar de nering te zetten, heeft de president van de Nederlandsche Bank, dr. M. W. Holtrop, de pers eens bij eengeroepen in het van rijker dagen getui gende gebouw van de Nederlandsche Bank te Amsterdam. Want het Nederlandsche* volk is niet ge wend om de rol van het kleine mannetje te spelen, en is daartoe niet geneigd ook. De Nederlander heeft zoolang stil gezeten, hij wil weer vooruit en snel vooruit en als hij zich daarbij gehandicapt voelt door de de- viezenbepalingen, dan doet hij wat een ge middelde Nederlander maar al te gauw doet hij ontduikt die bepalingen. En brengt daarmee de moeizame opbouw van onze financieel-economische positie in ge vaar! IJOE IS OP het oogenblik onze positie? Wij hebben een ten deele vernield en leeggeplunderd land; een tot de helft ge slonken handelsvloot; een Indië. dat geen In geheel Nederland wordt door de politie weer eon groote actie gevoerd', om de jeugd weer op het belang van een veilig verkeer te wijzen. Zelfs het loopen op de trottoirs valt niet mee. Een „overtreder" wordt door den agent dadelijk „bij den kraag gepakt. voor de katholieke sport- beweging in die streek van Engeland een prach tige propaganda geweest. EEN BLOEDNEUS is OVERDOOPEN VAN leefd, of deze hem en zijn want de menschen verlie- de waarheid is wel eens geen prettig ding, maar straatnamen is hier en persoonlijke bagage mis- zen alles. Portefeuilles rneer niet prettig om te soms kun je er mee bof- daar aan de orde van den schien naar het station met geld, horloges en hooren. dag. De Duitschers zijn kon brengen. Waarop de schoenen, rozenkransen DE NOODGEBIEDEN ermee begonnén en wij domme Duitscher „ja" en ringen. En «vragen schreeuwen om ,,ul zoo draatien het -weer om. zei, en de slimme pater allemaal. „Antomus, bes- aanplakbiljet- Maar de communisten de- wegbracht met kostbare te vrind, geef dat ik het ten en jn schr;fturen die den het ook. Alles wat stukken, die de Duit- spoedig vind naar godsdienst zwejmde schers eigenlijk hadden We hooren dikwijls werd uit de straatnaam moeten gappen. spreken over menschen gebieden We die hun geloof hebben v,nrfpn Hat%ro mo^ pn IN AMSTERDAM vieren verloren. Zou het geen wij het Mirakel, maar in Leuven Hatiefnemera willen aan- fen. Zoo verging het een blinde man in Amerika. Hij botste met zijn bol te gen een lantaarnpaal en kreeg een -hevige bloed- speciale actie ii.leiden neu*- Toen h" den ,v°l- voor finantiëelen steun gend,en morgen wakker verbannen. En zoo werd in Odessa de Drieëenheid- straat 1 omgedoopt in „straat van de vijftiende verjaardag van de hand werkslieden- en boeren vinden dat erg mooi en we zullen er graag onze werd was alles vreeselijk helder en hij kwam na 20 jaar blind zijn tot de het zesde eeuwfeest S»cd idee zijn om Anto: büd aan schenken, ontdekking, dat hij weer het H. Sacrament van mus ook eens voor die d jni_ kon zien, In den loop van nkel maar in Leuven verloren zaak aan te roe- den dag werden zpn politie". Mooi, nietwaar? feuwfeest vieren van dc praktijk gebracht? En n en daar vo(jr b al. En veelzeggend! Ze schil- instelling van H. Sacra- wie heeft ooit aan deze de bureaux spreekk0ren nen daar in het land der mentsdag. In 1246 werd „verloren zaak gedacht. aan heffen: „Helpt vrye. ware democratie dit feest voor het eerst „TROUW" HET ANTI- Limburg aan hu'izen", jitterbug" zulïe*n heel politic noodig te hebben jn Leuven gevierd op revolutionnaire dagblad, „Helpt Brabant aan glasï spoedig hebb n afgedaan, voor alle 'schakeeringen aandringen van de H. Ju- is aangevallen omdat het „Houd op met praten en En de sierlijke dansen van arbeiders. liana Cornillon. 16 Juni aangaande de verkiezin- pak eindelijk aan, ruim van vroeger zullen weer Als de communisten beginnen de feesten in gen heeft gezegd: Vóór op je papieren en voer in eere worden hersteld, nog eens de baas worden tegenwoordigheid van Christus en tégen Baal", eindelijk tfat uit". Weet Aldus de uitspraak van ü1 j fni Z.0 ,n ze meerdere kardinalen o.a. Eerlijk gezegd heeft U, gisteren had ik iemand een Engelschman. We ho- b.v. de Mirakelsteeg kun- kardinaal Griffin en zal „Trouw" het bij het rech- op bezoek en die liet me pen dat de man gelijk nen veranderen in: „Steeg op de Maas een unieke te eind, want in wezen 14 vellen zien die hij in heeft, want als je de te- van de eerste verjaardag Sacramentsprocessie wor- gaat het om christendom moest vullen voordat hij genwocriige menschheid van de partijbonzenpoli- den gehouden, waarbij 0f heidendom en in de kans kreeg om iets te tie- versierde jachten, kano's, laatste rede van den Paus kunnen koopen. roeibooten en allerhande heeft de H. Vader dan SLIMME PATERS kom vaartuigen de deelnemers 0ok heel duidelijk gezegd: IN ENGELAND IS HET dende poedelTNatuurlijk je niet eiken dag tegen, zullen meevoeren. Vijf- „Het is van kardinaal be- gebeurd dat een jonge njet als je de dansleeraars Maar als je ze ontmoet, tien schepen zullen ta- iang dat in het uur wat kapelaan een cricketclub zejf zjet dansen, bleaux vertoonen uit de V'ij nu beleverj alle ka- oprichtte. Dat kan hier vereering van het H. Sa- tholieken en al cegenen ook gebeuren. Maar die EEN OUD-MARINEMAN cier, die het commando crament. Het getuigt van die gelooven in een per- jonge kapelaan werd na solliciteerde in een res- had over het plunderde- een fantasie wparop het soonlijken God en Zijn riet al te langen tijd bis- taurant naar een baantje, tachement, dat de be- Venetië van het Noorden, geboden erkennen, dat schop van Nottingham iancAiieuieia wuicu 3311- het zevende pon? W,e heeft dat oo.Un ni>r Den Haag oogen hoe scherper en nu kan hij ze normaal gebruiken. „Helpt JAZZ EN SWING EN dan loop je er beslist in. Zooals de Duitsche offi ziet jazzen en swingen blijf je onveranderlijk denken aan natte, schud- „Wat was je bij de ma- roemde abdij van Monte Amsterdam, jaloersch kan deze allen zich door nie- bleef, ook in die hooge rine?" vroeg de eigenaar. Cassino moest leegstelen. zijn!!! mand en niets ter wereld waardigheid, zijn club „Opticiën en kanon- Do pater-foibliothecaris laten intimideeren. Maar getrouw. Bij het 25-jarig nier", was het antwoord, stopte heele mooie, en DE VEERTIENDE JUNI dat zij zich bewust moe- bestaan was hij de eere- „Is dat niet een eigen- kostbare manuscriptenin is het de feestdag van ten zijn van hun kracht gast terwijl hij bij tijd en aardige combinatie? enkele koffers en sjouw- St. Antonius, de patroon Het is voor sommige hu- wijle de cricketsport be- „Toch niet, mijnheer, de daarmee proestend en van verloren zaken. Er is manisten niet prettig om oefent en zelfs in het ik haalde de oogen uit de zwoegend naar den Duit- waarschijnlijk geen heili- onder de heidenen te laatste seizoen de hoog- aardappelen en dopte de schen officier en vroeg be- ge, die het zoo druk heeft, worden gerekend, maar ste score maakte. Het is erwten baten brengt maar offers vraagt; een ach terland, dat volkomen neergeslagen ligt, Dat beteekent dus aan den eenen kant een sterk verhoogde invoer-behoefte, want over de heele linie moeten tekorten worden aangevuld; en aan den anderen kant een ernstig geslonken export-mogelijkheid. Daar komt nog bij, dat een deel van onze vroegere exporten een luxe karakter droeg en luxe goederen thans minder dan ooit ge vraagd worden, terwijl onze ruilvoet t.o.v. het buitenland in ons nadeel is veranderd, doordat de prijzen der in te voeren grond stoffen verhoudingsgewijs meer gestegen zijn dan die der uit te voeren fabrikaten. Daarnaast staat een vermindering van onze dienstverleeningen door middel van onze scheepvaart, een vermindering van den transito-handel en een vermindering van inkomsten uit kapitaal (Indië). En met een dergelijk gat in onze volks- portemonnaie zijn wij op het oogenblik be zig om op groote schaal in te voeren wat wij noodig hebben. Naar schatting zal de invoer over het jaar 1946 circa 2000 a 2300 millioen gulden bedragen, waartegenover een export zal staan van slechts 600 k 700 millioen 30 van den invoer!). Wij financieren dat allerrtaal met geleend geld, maar ook dat zal moeten worden terugbetaald 70%? Onze dienstenbalans zal nauwe lijks meer een overschot vertoonen. Wel vormen daarin de rente en dividenden op buitenlandsche beleggingen nog steeds een netto bate, doch de scheepvaart levert per saldo nog altijd een tekort op, evenals het reisverkeer. Toch moet het tekort van 70% gedekt worden. En wel met de volgende middelen: 1. de uiterste zuinigheid bij den import; 2. de bevordering tot het uiterste van den export;' 3. .het opnemen van buitenlandsche cre- dieten als overbrugging; 4. het gedeeltelijk aanspreken van bui tenlandsche beleggingen De twee laatste maatregelen zijn slechts noodmaatregelen, want het crediet moet worden terugbetaald en het opsoupeeren van buitenlandsche saldi kan ook niet eeuwig blijven, voortduren. De twee eerste zijn de eenige' duurzame maatregelen, sa men te vatten in twee woorden: sparen en werken. zoowel de invoer als de uitvoer van overheidswege aan een stelsel van vergun ningen onderworpen, evenals het noodza kelijke intermediair, de deviezen, is onder worpen aan de controle van de Nederland sche Bank. Wij vormen dus één groot Nederlandsch gezin; waarin het ordelijk moet toegaan: pa moet weten wat er inkomt, pa moet we ten wat er uitgaat en pa zit boven op de portemonnaie. Maar wat doen nu de stoute jongens? Zij probeeren stiekum wat dubbeltjes uit pa's portemonnaie te graaien en dan raakt pa de controle kwijt. Nu lijkt het niet zoo erg, als u of ik een briefje schrijven naar een kennis in Ameri ka met het verzoek, iets over te sturen; be taling volgt later. Óf als wij ingaan op het aanbod van een Zwitserschen hotelier, die schrijft: „Komt u van 't jaar toch maar, al kunt u niet betalerf. Het geld komt wel te recht". Of als we een bagatel francs „zwart" koopen en over de grens smokkelen. Maarin de maanden September t/m December van het^vorig jaar werden alleen te Amsterdam en Rotterdam 950.000 paket- ten en 7194 kistep als „geschenk-zendingen" aangevoerd. In April j.l. raamde de P.T.T. den aan- voér van paketten op 200 a 250.000 per maand met een waarde op jaarbasis van 125 millioen. Visitatie leerde, dat vermoe delijk voOr wel 80% dezer „geschenken" be talingsverplichtingen bestaan of hebben bestaan. En wat de deviezen-smokkelarij betreft, heeft men aan één grensstation eens gedu rende 8 uur een lijfsvisitatie gehouden, het geen een som van bijna 20.000 aan fraudu leus uitgevoerde binnen- en buitenlandsche betalingsmiddelen opleverde! 7ULKE KLEINIGHEDEN loopen op en brengen het noodzakelijke sparen op de uitgaven en het doelmatig produceeren in gevaar en daarmee de allernoodzakelijk ste importen voor herstel en wederopbouw. Nederland, de kleine man, kan en mag zich zulke dingen niet meer permitteeren althans in de eerste jaren en moet van den ernst zijner situatie doordrongen zijn. Voor degenen onder onze lezers, die in het „gelukkige" bezit mochten zijn van Amerikaansche of Engelsche saldi en deze moeten aangeven zij medegedeeld, dat binnenkort de tegenwaarde van vrijwil lig ten verkoop aangeboden vreemde valu ta zal worden afgerekend voor 40% op vrjje en voor 60% op geblokkeerde rekening. RECHTSZAKEN BIJZONDER GERECHTSHOF. Tereoht stond M. J. van Zuylen, agent van de H.A.C.O., uit A lp h e n a. d. R ij n, die aan verschillende boeren eten had ge vraagd voor de ondergrondsche beweging, waarbij hij mededeelde, dac hij zelf lid van deze beweging was. Het eten heeft verd. ten eigen bate aangewend. De proc.-fiscaal achtte het gepleegde feit zeer ernstig, vooral, daar door dergelijke handelingen een smet wordt geworpen op den naam van de illegaliteit. Spreker eischte 8 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. POLITIERECHTER. Wegens het clandestien slachten van een koe stond terecht J B. de R- te Leid- schendam, tegen wien de Officier een jaar en drie maanden gevangenisstraf eischte. De rechtbank heeft verdachte ver oordeeld tot een jaar gevangenistraf, met aftrek van preventief.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2