S)e Wij boden absoluten politieken tegenstand, volgens Seyss E.V.C. boekte geen succes in het Zuiden WOENSDAG 12 JUNI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen S 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10805 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van, N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. LEIDEN komt in Neurenberg ter sprake V Eisch van kuituur IN BEN VOORTREFFELIJKE REDE, uit- gesproken bij. den eersten terugkeer van Huizinga's sterfdag 1 Fefer. 1946, in de Lakenhal te Leiden, heeft dr Polman O.F.M. den kuituurhistoricus Huizinga ge huldigd „als een uitzonderlijk voornamen geest, eenig in de toch zoo rijke bescha vingsgeschiedenis dezer Lage Landen". Dr. Polman levert in bedoelde rede óók critiek op Huizinga, n.l. waar deze in een zijner werken pleit voor een nieuwe, niet- Christelijke ascese. En hij vraagt: werd en wordt niet alles, wat Huizinga verlangt, om de menschheid te brengen op een hoog peil van ware beschaving, op de meest verheven wijze geleerd, en ook beleefd, in de oude ascese, welke die van het Chris, tendom is? Huizinga, aldus dr. Polman, heeft ten slotte zelf het antwoord op deze vraag gegeven: „Zijn „anima naturaliter ohristiana" (zijn „van nature christelijke - ziel") breekt zich baan, als hij de bedoelde passage in een zijner werken over een nieuwe ascese besluit met hen zalig te prijzen, die het hoogst denkbare be lichaamd-zien in Wie eenmaal sprak: „Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven'.' Hier vliegt de vlinder in de vlam en ver zengt er zijn vleugels". Het kan niemand verwonderen, dat er weinigen zijn, die zoo scherpzinnig de misdadige, alle kuituur vernietigende dwa ling van het nationaal-socialisme hebben ontleend, als de Leidsche kultuièrhistori- cus prof. Huizinga. In zijn geschriften openbaart zich de „van nature christelijke ziel". Zoo lezen we in „In de schaduwen van morgen" en in „Geschonden wereld", dat „geen kuituur groot is, al is ze nog zoo rijk aan presta ties op technisch, artistiek of wetenschap pelijk gebied, wanneer haar de barmhartig heid ontbreekt". Deze uitspraak schoot ons door den geest, toen wij Zaterdag in ons" blad citeerden een artikel van prof. F. Duynstee in „Je Maintiendrai", waarin deze hoogleeraar den autoriteiten voor houdt. bij de behandeling van politieke delinquenten naast het recht ook de barm hartigheid te laten spreken Een mensch van ware en diepe kuituur weet in zijn denken en doen recht en barmhartigheid te combineeren tot een harmonisch geheel. x Als wij rondom ons zooveel stemmen hooren, die spreken over recht wat dan nog vaak onrecht is, dat zij redht trachten te praten en nooit van barmhartigheid, dan moeten wij constateeren, dat zeer velen, ook al zijn zij er zichzelf niet van bewust, besmet zijn met.een zeker soort Duitsche „kuituur"! Truman spreekt veto uit over wet op de arbeidsgeschillen President Truman h?eft zijn veto uitge sproken over de „Wet op de arbeidsge schillen", die voorziet in een raad van be middelaars bij het departement van ar beid, teneinde bij geschillen bemiddeling te verleenen. Als reden noemde de presi dent, dat de wet in een vredesdemocratie zou dwingen tot werken voor particuliere ondernemers. Staking zou niet kunnen plaatsvinden dan na 60 dagen na de be middeling. De wet bepaalt tevens, dat werkgevers en vakvereenigingen gerech telijk kunnen worden vervolgd als zij in breuk maken op collectieve arbeidscontrac ten. De president zeide, dat hij de wet had beschouwd van het standpunt van alge meen landsbelang. Hij hernieuwde zijn pleidooi voor zijn eigen voorstellen inzake stakingen, die een algemeenen noodtoe stand veroorzaken. Het Amerikaansche "ïluis van Afgevaar digden heeft president Truman's veto goedgekeurd. QJEYSS INQUART besprak in het vervolg van zijn getuigenis te Neurenberg gisteren ook de plundering van Nederland. Hij gaf toe, dat deze ten deele door zijn dien sten was uitgevoerd, of schoon het initiatief en den omvang van Berlijn uitgingen. „Onherstelbaar verlies voor Nederland heb ik voorkomen door te verhinderen, dat het wereldberoemde Kamerlingh-Onnes-Instituut" te L e i d e n naar Duitschland zou wor den gebracht. Het Rijk had dit instituut opgevorderd". hoor door den Franschen aanklager aan. Een van de eerste punten, die daarbij ter sprake kwamen, was de benoeming van N.S.B.-burgemeesters. Seyss zeide, dat hij alleen de burgemeester ontsloeg, die daar toe door dalden aanleiding gaven en dat de politieke instelling daarbij niet in overwe ging kwam. (Wie lacht daar?). Mettertijd werd het echter onmogelijk anderen dan N.S.B.'ers te vinden. Er wa ren geen anderen meer beschikbaar, om dat de verzetsbeweging samenwerking met de Duitschers had verboden. De Nazificatie der Universiteit Over de vorderingen der transportmidde len had hij niets te vertellen gehad, met uitzondering van de fietsenvordering. Kunstwerken der Nederlandsche musea waren volgens hem bijzonder beschermd en slechts Joodsche stukken zouden zijn opge vorderd. De vordering en de liquidatie van het bezit van het Koningshuis had hij ver ordend, omdat de Koningin tot actieven weerstand had opgeroepen, doch hij be weerde deze order zoodanig te hebben uit gevoerd, dat slechts drie tot vijf procent werd geliquideerd. De vernieling van havens en sluizen was een eisch van de Weermacht, doch Seyss' interventie zou hebben voorkomen, dat in Rotterdam alles vernield werd. Seyss deel de mede, in 1945 van Bormann order te hebben gehad in Nederland de „tactiek der verschroeide aarde" toe te passen en alle technische installaties te vernielen. Hij was zich er van bewust, dat dit den ondergang van Nederland zou hebben beteekend en kwam met Speer overeen de order niet uit te voeren. Ook het in 1944 gegeven bevel om dfe mijnen op té blazen bij den Ame rikaansche opmarsch in Limiburg liet hij na afspraak met Speer niet uitvoeren. Na uitvoerig gesproken te hebben over de hongerperiode in Westelijk Nederland, die hij een gevolg noemde van het stop zetten van het transport door de spoor wegstaking en door de weermachtsvorde ring van binnenschepen, zeide Seyss, dat hij niet meer in staat geweest was 't trans port op gang te brengen en daarna Hirsch- feld de vrije hand gelaten haid om dit te be we rks te 11 igen o Over de laatste maanden van de bezet ting zeide Seyss, dat hij op 1 April naar Speer te Oldenburg ging en daar de over tuiging kreeg, dat voortzetting van den oorlog onmogelijk was. Daarom heeft hij via Hirschfeld en de verzetsbeweging con tact met de Geallieerden gezocht, waarna 30 April de ontmoeting met luit.-gen. Bed- dell Smith plaats vond, waar Seyss toe zegde, dat het militaire verzet in Neder land zou worden opgegeven. Blaskowitz was eenigszins tegen dit advies doch Seyss had zelf de geheele verantwoording over genomen. Voorts heeft Seyss ten aanzien der inun daties opgemerkt, dat deze volgens Ame rikaansche oordeel tot 30 April binnen de mate van het militair geoorloofde gebleven waren Van de inundatie van de Wieringer- meer was hij niet in kennis gesteld. Nadat verschillende andere verdedigers vragen hadden gesteld, ving het kruisver- De zaak Arnold Meyer Onder groote belangstelling is vanmor gen om 10 uur voor het blonder Gerechts hof te 's-Hertogenbosch de behandeling begonnen van de zaak legcD Arnold Meyer, den voormaligen leider van Nationaal Front, wien ten iaste is gelegd, dat hij in de jaren 1940 en 1941 door zijn publicaties in bet weekblad „De Weg' en het dagblad „Nederlandsch Dagblud" opzettelijke ten voordeele van den vijand propaganda heeft givoerd, gericht op bet breken van het geestelijk verzet van het Nederlandsche volk tegen den vijanaeJijken bezetter en bet ontrouw worden van dat volk aan zijn r*.geering en de gemeenschappelijke zaak der tegen Dnitschland strijdende mogend heden. Arnold Meyer wordit verdedigd door door mi-. J. J. A. van der Putt, uit Eindhoven. De zitting begon met het voorlezen van de tenlastelegging door den proc.-fiscaal mr. F. A. J. Deelen. OP KORTE GOLF BINNENLAND. Dr. T. Goedewaagen, de voormalige secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, die te Hannover was ondergedoken, is dszer da gen gearresteerd» Hij is naar 'Scheveningen overgebracht. Twee handelaren in valsche 50 dol larbiljetten zijn te Amsterdam gearresteerd Er wordj een winstgevende-handel gedre ven in valsch Amerikaansch geld, dat Ver moedelijk in België wordt gedrukt. Baron R. A. van Hardenbroek, opper- ceremoniemeester van H. M. de Koningin, heeft gistermorgen een ernstig auto-onge luk gehad op weg naar Den Haag. Hij is in St. Antoniushove te Voorburg opgenomen. Het aantal mannelijke kweekeüngen voor het onderwijzersberoep is in de ja ren '45 en '46 met 30 gedaald. In het loopende cursusjaar zijn 5685 kweekelingen Op ons bureau liggen nieuwe lijsten ter inzage van personen die zich bui ten de geallieerde gebieden op Java bevinden. gooooooo W eersverwachting oooooooo- tot Donderdagavond. g g Wisselend bewolkt, hier en daar nog o g enkele buien. Aafivankelijk verander- o g lyke wind, later uit richtingen tus- i q schen West en Noord. Vrij koel. ^ooooooooooooooooooooooooooooooooooooo in opleiding tegen 6507 in het vorige. Een vrachtauto met 18 personen is Maandagavond bij Drachten door een tram aangereden. Er werden zes personen ge dood. buitenland. Ten Oosten van Batavia zijn volgens of" eele Engelsohe berichten de ongere- ien toegenomen. e ontwerper van den eïfeltoren, Mau. rice Koechlin, een Elzasser van geboorte, is op 90-jarigen leeftijd te Montreux over leden. In het kader van de Engelsche jeugd uitzendingen zullen in Augustus en Sep tember twee groepen van honderd meis jes een bezoek aan Nederland brengen. De hoogste Noorsche onderscheiding namelijk die van Sint Olaf met ster en grootkruis, is aangeboden aan mevrouw Alexandra Kollontai, de eerste Sovjet-Rus. sische gezante in Noorwegen. De terroristische beweging van ha venarbeiders in Australië heeft nu zelfs belet, dat er reparaties worden verricht aan de Nederlandsche torpedojager „Piet Hein". De export uit de Vereenigde Staten voor Europa en Azië wordt door de sta kingen in Amerika nog steeds ernstig be lemmerd. Rusland en Zuid-Slavië hébben volle dige overeenstemming bereikt over econo» mische cultureele en politieke samenwer king. Vijf en twintig duizend Chineezen zijn door Nederlandsche troepen gered uit een kamp, waar zij door de Indonesische militaire politie gevangen waren gezet. Gerhardt Hauptmann, bekend Duitsch schrijver, is op 84-jarigen leeftijd overle den. „Ik moet zeggen, dat de Nederlanders ons absoluten politieken tegenstand hebben ge boden. Dit acht ik van beteekenis bij het geen Nederland in dezen oorlog gepresteerd heeft", zoo zeide Seyss. De Leidsche Universiteit. Bij de behandeling van het onderwijs leg de de aanklager een verklaring van het Nederlandsche Ministerie van Onderwijs over, waarin gezegd wordt, dat Seyss' po gingen om in Leiden een nationaal-so- eialistische Universiteit te stichten strand den op de zelfbewuste houding der pro fessoren en studenten. Seyss zeide, dat deze voorstelling te ver ging. Volgens hem was er nooit sprake van geweest en wilde hij n iet meer dan twee of drie nation aal-so cialistische profesoren benoemen. Dat hij het plan niet heeft uitgevoerd, noemde hij een bewijs, dat hij niet tegen de afwijzen de houding der professoren en studenten wilde ingaan. Waarom de studenten de loyaliteitsverklaring njet wilden afleggen, noemde Seyss Inquart onbegrijpelijk Voorts werd den beschuldigde een ver- hpor van Rauiters plaatsvervanger dr. Schoenhardt voorgelegd, waarin owrdt ge zegd, dat Seyss na den aanslag op Rauter het bevel gegeven had, tweehonderd ge- Tijdens een gewel dige windhoos werd het geheele dek van de open T.B.C.-barak van het Diaconessen- huis te Utrecht weg geslagen- Wonder boven wonder kwa men geen ongeluk ken voor. Een over zicht van de ravage. vangenen neer te schieten. Hiertegen kwam Seyss krachtig op. Wel had hij gezegd, dat in dit geval maatregelen moesten worden genomen. Overigens bevestigde dit stuk, volgens Seyss-Inquart, dat hier geen spra ke was van gijzelaars, doch van menschen, die op Hitiers bevel als leiders van het verzet toch moesten worden gedood. Bij het verdere verhoor over verschillen de detailpunten bleek volgens den A. N-P.-verslaggever wel duildelijk het be zwaar, dat het verhoor niet door een Ne derlander, die met de Nederlandsche zaken volkomen op de hoogte is, werd afgenomen. Ofschoon de Fransche aanklager zijn ver hoor nog niet beëindigd heeft, heerscht reeds de indruk, dat het weinig aan be wijsmateriaal tegen Seyss heeft toege voegd. Tijdens het verhoor heeft Seyss herhaal de malen een eeresaluut gebracht aan de verzetsbeweging. Wel had hij het zich tot een plidht gerekend de politie te verwitti gen, wanneer het verzet zich ergens open baarde, maar hij zeide zich daarbij steeds bewust te zijn gewéest, dat hij deze ver volging slechts juridisch kon rechtvaardi gen en niet moreel, daar hij als Nederlan der waarschijnlijk evenzoo gehandeld zou hebben, als Nederland heeft gedaan. Voorts zeide Seyss, dat hij genoodzaakt was geweest den voedselcomimissaris Lou- was te handhaven, ondanks zijn anti-Duit- sche en anti-nazi-gezindheid, omdat hij bij het allermoeilijkste voedselprolbeem de onmisbare man was. „Dinteloord" kan heel Nederland van suiker voorzien QELI KKIG ZAL NEDERLAND slechts korten tijd van suiker verstoken zijn en dit dankt het aan het Zuiden. Men beschikt in West-Brabant n'.l. over de uitstekend geoutilleerde raffinaderij, de „Dinteloord". Bovendien is in deze onderneming de sfeer' rustig en doen zich daar geen arbeidsconflicten voor. De raffinaderij „Dinteloord" is in staat geheel Nederland van suiker tc voorzien en men behoeft derhalve ten aanzien van de nationale suikervoorziening geen vrees te hebben, alhoewel de staking aan de Westerraffinaderij te Amsterdam nog steeds voortduurt. Dinteloordschen wal, zoodat het anders op aezen tijd van het jaar leege haventje een bedrijvigen aanblik biedt. Het personeel van de „Dinteloord" werkt zonder eenig bezwaar rustig Zondags door. e. v. c. Contra minister drees. Gistermorgen had dé E. V. C. de Staat der Nederlanden en minister Drees in kort geding gedagvaard wegens het overtreden van de Arbeidsbemiddelingswet. De Haag- sche Rechtbank moet uitspraak doen over dit geschil. Minister Drees heeft de namen van on dersteunde bootwerkers en zeelieden aan de werkgevers doen opgeven. Indien deze personen aan een oproep tot arbeid geen gehoor gaven, werden zij van steun uitge sloten. De Verdediger van minister Drees, mr. G. J. Schol ten, betoogde, dat de president niet bevoegd is hierover te oordeelen. Hij ontkende de rechtspersoonlijkheid der E. V C. en haar aanspraken op schadever goeding. Voorts is de gevolgde procedure niet een inmenging van de in de Wet be doelde organen. De Arbeidsbemiddelings wet mag in dezen ernstigen toestand' niet extensief worden geïnterpreteerd. Uitspraak Maandag te 10.30 uur. De grootste moeilijkheid op het oogen- blik is alleen de voorziening van suiker van den detailhandel in het Noorden van Ne derland. Aangezien er in Noord-Nederland bij de detaillisten geen suiker aanwezig is, is een vacuum ontstaan, dat niet zoo ge makkelijk is aan te vullen. Een enorme hoe veelheid is met deze aanvulling gemoeid. De regeering is zoo gelukkig geweest 80 a100.000 ton ruwe suiker uit Cuba te kun nen betrekken. In verband met verschil lende moeilijkheden is het niet mogelijk geweest dit kwantum spoediger te ontvan gen. Toen nu de kostbare laiding aankwam" brak de staking uit en de schepen werden niet gelost Bovendien ging de „Wester" in staking. Er zijn toen 75 arbeiders van de „Dinteloord" naar Amsterdam gegaan om te helpen de suikerschepen te lossen. La ter werden zij vervangen door allerlei vrij willigers die nu drie schepen te Rotter dam en Amsterdam bezig zijn te ledigen. En pasant voerden de Brabantsohe arbei ders ook de 3.000 ton ruwe suiker, die voor de „Wester" aan den wal lagen, mee naar Stampersgat om ze bij de ..Dinteloord" te doen raffineeren. Een poging van een groep E.V.E.-propa- gandisten die naar de „Dinteloord" kwam om te trachten het personeel van deze fa briek mede tot staking over te halen, •mis lukte. Er liggen thans dertig schepen voor den VERWARRING IN ITALIë. Weigert koning Umberto heen te gaan? Republikeinsche en monarchistische be loogingen wisselen elkaar snel af en voor al in het Zuiden, in Napels, heeft het heete Italiaansche bloed zich in hevige demon straties en vechtpartijen geuit, welke door de politie met de blanke wapens moesten worden neergeslagen. In Rome. De Gasperi. de Italiaansche minister president, is herhaaldelijk bij koning Um berto II geweest en het laatste bericht zou inhouden dat Koning Umberto weigert Ita- ]ië te verlaten ofndat hij de bevestiging door het Hof van Justitie, welke het refe rendum als een definitieve overwinning van de republikeinen verklaarde, niet wil erkennen, omdat er vervalschingen zouden hebben plaats gehad. Voor het koninklijk paleis hebben onop houdelijk demonstraties van sympathie plaats, terwijl onder aanvoering van Ro- mita, de min. van Binnen!. Zaken, de re publikeinen optochten formeeren. Nóg is de koninklijke standaard op het Quirinaal geheschen, maar alle troepen, taniks en ge vechtswagen, die eerst rondom het Quiri- naar waren opgesteld, zijn, teruggetrokken. Intusschen heeft het Italiaansche kabinet besloten dat de Italiaansche premier Al- cide de Casperi, de functie van hoofd van de staat zou overnemen. De Caspari ging hiervoor naar het Quirinaal om het den koning mee te deelen. Maar naar verluidt werd dit besluit door koning Umberto la coniek voor kennisgeving aangenomen. In Napels gingen de demonstraties ook vooral tégen de communisten- Suiker voor kinderen Een ei voor volwassenen Op 13 Juni zal de in het vooruitzicht gestelde bon voor 400 gram suiker voor de jongste kinderen (0 tot en met 4 jaar) worden bekend gemaakt. Het aardappelrantsoen voor pei'sonen boven de 4 jaar is voor de week van 16 tot en met 22 Juni met 1 kg. verlaagd. Daar tegenover wordt het broodrantsoen met 200 gr. verhoogd. Een verrassing vormt de oon voor een ei voor volwassenen, die a.s. Donderdag bekend wordt gemaakt. Het cacao-rantsoen is, zooals reeds werd aangekondigd, verminderd tot 50 gram per persoon. „Nooduitkeering" /"VNZE ONDERWUZERS en onderwijze- ressen wachten nog altijtd op de sala- risverhooging. Maar dat wachten duurt nu al zoo lang, dat de toestand bij steeds meer deren onhoudbaar wordt. Nu is aan de re geering voorgesteld om deze menschen een „nooduitkeering" te geven, zoodat zij in ieder geval even lucht krijgen en vooruit kunnen. Want het komt ook in onderwijzerskrin gen voor dat men dë schoenenbon voor de kinderen in het gezin eigenlijk niet kan gebruiken, omdat het geld noodig is voor het voedselpakket. Men heeft wel heel erg veel gesproken van vernieuwing van het onderwijs en Min de Leeuw heeft nog ettelijke secretarissen- generaal of dergelijke functies geschapen, maar voor hen, die onze jeugd niet alleen het A.B.C. moeten leeren en 2 x 2 is vier, maar dlie dikwijls de jeugd de eerste' be ginselen óók moet bijbrengen van opvoe ding tucht en orde, is er in het afgeloopen jaar weinig of niets gedaan. Trouwëns de positie van den onderwij zer is reeds jarenlang ondermijnd, hetgeen wel ten duidelijkste blijkt uit het groot ge brek aan onderwijskrachten, dat zich reeds nu openbaart en dat binnen zeer korten tijd ontstellende afmetingen zal gaan aanne men. Men moet daarvoor de cijfers maar eens zien, die het aantal leerlingen re- gistreeren van de kweekscholen. Het zal voor de toekomst van onze jeugd van uitermate groot belang zijn, dat het corps van onderwijzers en onderwijzeres sen een plaats en een standing inneemt, die het mogelijk maakt in alle opzichten hun krachten voor de jeugd in te zetten. Nu kan men zeer veel idealisme hebben, maar het oude woord blijft altijd nog waar: eerst leven en dan filosofeeren. Wanneer men dag-in-dag-uit moet prakkizeeren hoe men de eindje aan elkaar moet knopen, hoe men voor zijn gezin moet zorgen, ter wijl men van 's morgens negen, met een kleine onderbreking, tot 's middags vier, het rumoerige jonge en opgroeiende goedje klaar moet maken voor het leven, en dan 'bovendien nog de wrijfpaal zijn voor de ouders van die lieve jeugd, die dikwijls al hun zorgen bij den onderwijzer komen uitklagen, dan moet men wel iemand zijn van een buitengewone heiligheid om dit vol te houden. En aangezien heiligen in alle categorieën nog altijd uitzonderingen zijn, moet men die uitzondering niet als eis oh stellen! Het nieuwe ministerie vindt hier geen makkelijke, maar wel een vruchtbare taak en zeker een van de eerst noodzakelijke. H. SONDAAL, Bissch. Inspecteur. Bon 09 voor schoenenreparaties Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat bon 09 der lederkaart is aange- wezeu voor het doen repareeren van schoe nen met leder zolenmateriaal. Het aantal voor elke reparatie benoodigde bonnen is vermeld op de bij den schoenhersteller aan wezige lijst. Bon 09 blijft geldig en kan in combinatie met reeds aangewezen bonnen worden gebruikt. POSTVERKEER MET DUITSCHLAND. Verzending van post naar Duitschland is thans weer mogelijk. Zooals reeds ge meld is, zijn alleen toegelaten brieven tot en met 20 gr. en niet-geillustreerde brief kaarten met uitsluitend mededeelingen van persoonlijken aard, bij voorkeur in het Nederlandsch, Fransch Duitsch (La- tijnsch schrift), Engelsch en Russisch. PAUSELIJKE NUNTIUS UIT ROEMENIë TERUGGEROEPEN. Op verzoek van de Roemeensche regee ring is Mgr. Cassulo Andrea, de pauselijke nuntius voor Roemenië, teruggeroepen. Met het oog op de groote katholieke be langen in Roemenië zou de H. Stoel een hoogen, niet Italiaanschen vertegen woordiger hebben benoemd, wiens naam nog geheim wordt gehouden. RECHTSZAKEN BIJZONDER GERECHTSHOF. Wegens dienstnemen bij de organ. Speer heeft terecht gestaan de stoker G. v. Vuu- ren uit Boskoop. Verdachte wilde graag chauffeur worden, zoo vertelde hij, en daarom was hij bij den vijand in dienst gegaan. Hij had echter spijt gekregen, en had de vlucht genomen, waarbij hij zijn wapens enz. bij de illegaliteit had ingele verd. Tegen verdachte vorderde de adv. fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof acht maan den gevangenisstraf met aftrek preventief. Het Hof heeft hem veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Als chauffeur was W. C. Knijnenburg te Leiden in dienst gegaan bij dc N.S. K.K. en had als zoodanig zijn hulp aan den vijand gegeven in Duitschland en Frank rijk. De adv. fiscaal vorderde tegen ver dachte zes maanden geyangenisstraf met aftrek van preventief. POLITIERECHTER. B. W. tc A 1 p h e n aan den R ij n kocht een aantal levensmiddelenkaarten, welke van diefstal afkomstig waren, het geen verdachte niet behoefde te weten, maar wel, dat hij de bescheiden niet mocht koopen, zoodat de Officier bij den Haag- schen Politierechter tegen hem f 250. boete of 5 weken hechtenis, benevens voorwaardelijk twee maanden gevangenis straf eischte. Het vonnis werd conform dien eisch. Wegens het verhandelen van brandstof fen in strijd met de distributievoorschriften stond terecht L. P. J. L. uit Warmond. Tegen verdachte luidde de eisch veertien dagen gevangenisstraf met aftrek preven tief. De politierechter veroordeelde con form dien eisch. A. V. te Leidschendam had zich schuldig gemaakt aan clandestien slachten van een koe, waarna het vleesch in den zwarten handel verdween. Gezien de ernst van dit feit. vorderde de Officier tegen hem een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De politierechter veroor deelde conform den eisch.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1