Een pijnlijk probleem! In den Kaleidoscoop LEIDSCH TRIBUNAAL Op de rol van de zitting van het Leid- sche Tribunaal stonden gisteren tien nieu we zaken. Als eerste verdachte werd bin nengeleid L. Jager, spoorwegarbeider, te Leiden, wien ten laste was gelegd, dat hij als vrijwilliger dienst had genomen bij de NS.K.K., voorts had hij ten behoeve van de Duitsche Weermacht de spoorbrug over de Nieuwe Vaart opengedraaid en aan een zekere N.S.B.-ster, mevr. Visser, een in dien tijd bezarende uitlating van een goed Nederlander over de NS.B. overgebracht, kennelijk met het doel dezen persoon te verraden. Voorts had hij zioh aan zwarten handel schudig gemaakt. Verd., die alles ontkende, en zich ook veel niet meer wist te herinneren, meende, als zijn veront schuldiging te moeten aanvoeren, dat de permanente aanwezigheid van de Duit schers bij de spoorbrug hem, als zoon van den overwegwachter, met hen in aanraking bracht. Het gesprek met mver. Visser was slechts(!) in den huiselijken kring gevoerd. Het verraad had niet bij verd. voorgezeten. De president was zichtbaar ontstemd over het gedraai en gelieg van verd. Vervolgens stond G. Buitelaar, autobus ondernemer te Waddinxveen, terecht wien ten laste was gelegd het lidmaatschap van de N.S.B., het optreden van groepsleider, het steunenvan den N.V.D., terwijl hij voorts ook de aandacht op de verblijf plaats van een onderduiker zou hebben ge vestigd. In een uitvoerig pleidooi schetste verdachte's raadsman, mr C. M. Loeff, hoe B. tot de NS.B. was gekomen. Voor den oorlog had hij een groot autobusbedrijf met tien wagens. Geleidelijk zijn alle bussen door dc Duitschers gevorderd. Hij is toen in handen gevallen van het Vervoersfront der N.S.B., welke organisatie zou trachten de bussen terug te krijgen. Hier is echter niets van terecht gekomen. Mr. Loeff ver klaarde ten slotte, dat B. in Waddinxveen veel goed heeft gedaan en dat hij hier be kend staat als iemand waartegen men geen antipathie heeft. J. P. Huisjes, bloemistknecht te Hillegom, ^vas lid van de N.S.B., de W.A en de S.S. Verd. verklaarde nooit actief dienst te heb ben gedaan in de SS. Ook was hij nooit lid van de W.A. geweest. Hij was lid van de N.S.B. geworden, omdat hij zich met de economische toestanden niet kon ver eenigen. Hij was tot 1943 lid geweest en had daar thans spijt van. De zaak van mej. Sassen, die tegen haar voorwaardelijke buitenvervolgingstelling in verzet was gekomen, kon niet worden be handeld, aangezien de tijd, waarin verzet kon worden aangeteekend, reeds met twee dagen was overschreden, A- H. R. v. d Staak, boekhouder, te Noord wijk, was lid of sympathiserend lid van de N.S.B. geweest en had zich vrij willig naar Duitschland begeven om daar te werken. Uit het verhoor bleek, dat verd. eerst in 1942 lid' was geworden, terwijl verd. tevens aanvoerde, dat hij vergeefs getracht had hier werk te krijgien. Mej. M. G. M. v. Harteveld, uit Zoe- terwoude, had zioh te verantwoorden, om dat zij insteming had betuigd met de N.S. B., lid van de Jeugdstorm was geworden, bijeenkomsten van beide had bezocht, dat zij in 1943 in den Arbeidsdienst was ge gaan, dat zij na den dollen Dinsdag vrij willig naar Duitschland was gegaan en daar was gaan werken voor de Luftwaf- fen en voorts vriendschappelijken omgang met Duitschers had.gehad. De verdediger van verd., mr B. M. Vos, wees op het ge heel verkeerde milieu, waarin verd. had geleefd en waarin zij was opgegroeid- Spr. vroeg het Tribunaal rekening te willen houden met de straf doo£ verd. reeds on dergaan. Mej. G. E. Evers, uit Warmond, was lid van de NS.B. geweest en volgens getuigen een fel lid, zij had had het gehate insigne gedragen, vergaderingen bijgewoond en goedgevonden, dat haar kinderen lid wer den van den Jeugdstorm. Verd. kon niet veel tot haar verdediging inbrengen. Mievr. W. C. J. Leenen, te Leiden was sympathiseerend lid van de N.S.B. geweest en van N.S.V.O- Zij was in verzet geko men tegen de voorwaarden van haar in- vrijheidsstelling, waarin bepaald, dat zij afstand moest teekenen van haar meubilair bezit en het beheer van haar huis en on roerende goederen moest goedvinden. Uit het verhoor bleek, dat zij tot de N.S.B. was toegetreden om haar man tevreden te stel len. Hij had hara tevens opgegeven als lid van N.S V O. Zij had nimmer vergaderin gen bezocht. Als haar verdediger trad op mr. Thunnissen, die haar geadviseerd had in verzet te komen, omidat hij de wijze van beheer aanvechtbaar achtte. Wat de ver dere beschuldiging betreft zeire spr., dat uit alls duidelijk blijk,t dat verd. zelf niet de minste activiteit aan den dag heeft ge legd. Mej M. v. Schaik, te Sassenheim, was ten laste gelegd, dat zij lid was geweest van de N-S.B., dat zij een groepshuis van de N.S.B. in haar woning had gehad, en ge werkt had voor de Duitsche Weermacht. Verd. verklaarde, dat zij geen geld kreeg van haar, die bij de N.S.KK. werkte en dat zij dus wel gedwongen was werk te zoeken, terwijl har raadsman, mr. A. J. Sormani, aanvoerde, dat haar man een ge deelte van het huis als groepshuis had moe ten afstaan'om de woning te kunnen krij gen. Voorts hekelde hij de Adviescommis sie, die een ingediend rapport na twee we ken herriep. Ten slotte stond ter-echt A. J. Pranger, te Leiden, die tot Dec. 1943 lid was geweest van de N.S.B., lid van de W.A- en de Ned. Volksdienst en in een rapport aangedron gen had op ariseering van de Cycle Im port te Den Haag. een Joodsche firma, ter wijl hij den leider van dit bedrijf had be ticht zijn personeel op te zetten tegen de Duitschers en de N.S.B. Dit had in zoo verre geen direct gevolg, omdat de heer de Wolff inmiddels overleed en het bedrijf overging op zjjn niet-Joodsche echtgenoote. Daarna had verd. zich nog aangemeld bij oe Neti Duitsche Kuituurgemeenschap. Verd. verklaarde, dat dit laatste camou flage was geweest om van de N.S.B. af te komen, terwijl hij over het ingediende rap port verklaarde, dat hij het niet als zoo danig had ingediend doch slechts om ver betering van positie te krijgen. Hierover werd langdurie gediscussieerd. Uitspraak *n al deze zaken op 18 Juni. „Dat het proces der vrijlating van lichte gevallen van politieke delinquenten niet vlot genoeg verloopt, staat vast. Van de ministerieele aanmaning tot uitbreiding van het justitiëele apparaat is nog weinig ge bleken" aldus de „Volkskrant". En het blad constateert terecht, dat deze langzame gang van zaken vele ernstige nadeelen met zich brengt. Nadeelen van fcnancieelen aard. De be waking der politieke delinquenten kost jaarlijks 334 millioen gulden. Nadeelen van geestelijken aard vooj: de betrokkenen, die te zwaar worden gestraft. Nadeelen voor de gemeenschap, door de verarming en verbittering in vele gezinnen. De ^Volkskrant" citeert dan met instem ming, wat prof. mr. F. Duynstee onlangs schreef in „Je Maintendrai". Hij meent, dat wellicht 75 percent der Nederlandsche be volking in de oorlog wel eens iets gedaan heeft dat feitelijk niet door de beugel kan. Dit is o.i. overdreven. Red.). Hij wijt dit aan de zedelijke misvorming de^roor-oor- logsche maatschappij. Voor-oorl^Éche eco nomische wantoestanden maakteVvelen re- volutionnair, deden hen toetreden tot de N. S. B. Volgens prof. Duynstee roept deze maatschappij-misvorming een» collectieve aansprakelijkheid in het leven. Daarmee wil hij wel is waar de persoonlijke aanspra kelijkheid der „foute" elementen niet uit schakelen, maar hij stelt de vraag, in hoe verre de staat in zulke omstandigheden recht doet, door vrij willekeurig op te breede schaal te gaan zuiveren en te gaan straffen of „tuchtigen". De „grooten" moeten gestraft worden, desnoods met de dood. Voor de lichte ge vallen moet zuivering genezing zijn. En in geen geval mag, wat prof. Duynstee de „Londensche zuiveringswaan" noemt, oor zaak zijn dat een kaste paria's gekweekt wordt. Ter voorkoming daarvan stelt hij een aantal practische maatregelen voor: terug brenging van het aantal delinquenten tot 25000 (zware gevallen), uitbreiding van het apparaat der bijzondere rechtspraak en op heffing der tribunalen, uitbreiding van de organisatie der Stichting Toezicht Politieke Delinquenten. Vooral de taak van deze laatste Stichting zal belangrijk zijn. Zij is veeal het eerste en laatste toevluchtsoord der vrijgelatenen. En nu moet worden vastgesteld, dat voor deze categorie zonder schuld der Stich ting zich in Nederland een toestand van schrikbarende rechteloosheid ontwikkelt. De kaste der verworpelingen groeit. Iedere week komen lichte gevalen waarvan de rechter, meerit, dat zij hun schuld hebben geboet vry. Zij vinden geen plaats in de samenleving aldus prof. Duynstee. Hij vertelt: Vijf en zeventig percent der vrijgelatenen bezit geen huis meer, ziet zijn meubels vergeven aan oorlogsslachtoffers. In de opslagplaatsen van het Beheerinsti- tuut ligt enkel nog afbraak. Vaak ook zijn de meubels gestolen. Sommige gemeenten weigeren hun ont slagen oud-inwoners eenvoudig de toegang. Ondersteuning soms ook aan familie die een ontslagene opneemt wordt ingetrok ken. Velen zijn letterlijk dakloos. En van de vordering van woonruimte onder beter gesitueerden komt niets. Voor de mannen die in overheids-, of semi-overheidsdienst waren is het vaak ho peloos. Ontslag met verval van pensioen is schering en inslag aldus prof. Duynstee. Wij besluiten: Laat men straffen naar DE VLAG DEKT' DE LADING. De Nederlandsche driekleur wap pert weer fier op alle wercldzeeén. Zij heeft onze hoop. ons vertrouwen opnieuw gerechtvaardigd. Naast onze eigen dierbare vlag hebben wij de vlaggen van onze bevrijders leeren kennen. De vlag gen van Engeland en Canada. Ook de populaire „stars en stripes van Amerika, de vlag der sterren en strepen. Acht en veertig sterren telt deze vlag en iedere ster vertegen woordigt een der staten. De dertien strepen geven de dertien staten aan die oorspronkelijk toetraden tot de Unie der Vereenigde Staten. Vooral die strepen komen ons bekend voor. Geen wonder ook Ze doen ons telkens denken aan die vertrouwde „6trepen"-verpak- king van De Gruyter! De blauwe wimpel voor kwaliteit. Het symbool van de hoogste voedingswaarde en onverdeeld genot. Bij De Gruyter bétere waar en tien procent korting. Ook hier werd het vertrouwen nimmer beschaamd. Ook hier dekt de vlag de lading. Ingez mei. rechtvaardigheid. En de barmhartigheid be trachten! De lichte gevallen moeten spoe dig zijn afgehandeld. Wij leven in een recht staat!! -X— MOORD OP EEN KAPELAAN OPGEHELDERD. Op 9 Augustus 1944 werd kapelaan Koop- mans in zijn pastorie te 's-Hertogenbosch door enkele leden der S.D. gearresteerd. De arrestant, die gelegenheid kreeg zich nog even te verwijderen, meende de kans schoon te zien, aan zijn belagers te ontsnap pen, maar bij den uitgang der pastorie werd hij met enkele kogels in den rug pardoes neergeschoten en overleed lirect daarop. Thans heeft de politieke recherche afdee- ling Den Bosch klaarheid weten te bren gen in dezen moord, welke mede aan ver raad te wijten was. Het betreft hier de ver dachten E. Raffenbeuk, Duitsch chauffeur bij de S.D., Chr. Deckers en Jozefina van Hooft, beiden te 's-Hertogenbosch. -x- DE E.V.C. WORDT NIET UITGESLOTEN. Van officieele zijde deelt men ons mede: Zoowel de onderlinge verhoudingen als het contact met^de Regeering wordt beïn vloed door de omstandigheid, dat de E.V.C. totnogtoe geen deel wenscht uit te maken van de Stichting van den Arbeid. Intusschen berust de vaststelling van ar- beidsvoQrwaarden op het oogenblik tenslot te bij het college van rijksbemiddelaars. Tot dit college kan ook de E.V.C. zich wenden. In dien zin wordt de E.V.C. even zeer „erkend" als welke andere organisatie ook. Op voorwaarde, dat zij bereid is zich bij te nemen beslissingen neer te leggen. Tot nu toe is gebleken, dat dit niet het geval is. Staking beteekent echter, dat men dezen weg niet wil gaan, en staat dus on der de tegenwoordige omstandigheden aan het verkrijgen van een oplossing in den weg X— WE MOGEN 500.MEENEMEN NAAR HET BUITENLAND. Met ingang van 3 Juni j.l. is het Neder landers, die tijdelijk naar het buitenland gaan, toegestaan per persoon f 500 in bui- tenlandsche betaalmiddelen mee te nemen, mits zij in het bezit zijn van een geldig pas poort en dito deviezenreisvergunning. SIGARETTEN ZUN een begeerlijk object en ze vormen de grootste fac tor bij den zwarten han del. Hoe minder sigaret ten er te krijgen zijn, hoe meer de zwarte handel floreert. En daarom tracht de regeering zoo veel mogelijk aan deze behoeften van het Neder landsche volk tegemoet te komen door de ver koop van sigaretten mo gelijk te maken. Zoo heeft zij millio^nen pakjes sigarettenvloe- papier in Amerika ge kocht en deze zijn in 320 kisten in Rotterdam aan gekomen. Maar de nobele heeren van de E.V.C. (communistische vakvereeniging) zorgen dat de kisten niet worden gelost. Men kan dus straks z'n pakje shag wél krijgen, maar er géén si garetten van draaien. Wij krijgen nu al in den tijd van aardbeien en bessen geen suiker, dank zij de verdedigers van de rechten van den arbeider en de huismoeders weten zonder de suiker ook al geen raad met de inmaak. En dan is er in "ister- dam nog zoo'n stakings leider, die met veel bra voure verkondigt: „We blijven stak' u, al moeten we weer «uikerbieten eten." Ze moest* t riiaar be ginnen met die „mijn heer" vast op een suiker bietenrantsoen te zetten. DE „DRIESTUIVERS- opera" in Berlijn is weer voor het voetlicht geko men. En zij geeft een uit voering waarin de Duit schers ongehoorde Lied jes kunnen beluisteren. Men zingt er o.a.: „De ballade van de Hitier- satraap" en daarin wor den Goering, 'Hitier, Goebbels, Keitel bezon gen op een manier zooals de brave Duitschers het sinds 1933 niet meer gé- wend waren. Maar het publiek klapt, grinnikt en zingt spottend het re frein mee. IN 1871 VERDREEF Victor Emmanuel I, de overgrootvader van de in ballingschap gaande ko ning *Umberto, den Paus uit het Quirinaal, waar uit thans Victor Emma nuel III en na hem, ko ning Umberto in balling schap gingen. In 1871 werd door een referendum het Huis van Savoye het koningshuis van Italië. 1948 werd dat zelfde koningshuis door een referendum het land uitgestuurd. Onwillekeu rig denken wij aan de herhaalde waarschuwin gen, die Don Bosco aan 't Huis van Savoye deed toekomen, toen zij zich vergrepen aan de Kerk en kerkelijk goed. „Ramp na ramp zul len uw huis treffen", deelde Don Bosco mee, en in verbij terend snel le opeenvolging stierven kinderen en familieleden van den koning. Maar de koning ging toch op den ingeslagen weg voort. Zou nü de voorspelling voltooid zijn? En de ram pen voor het Huis van Savoye een einde hebben gevonden? IN DEN HAAG STAAT een fabriek. Een wonder lijke' fabriek, die uit het puin nieuwe steenen maakt. Het puin wordt fijngemalen, vermengd met cement en meer sub- stantiëele ingrediënten en dan, na ettelijke behan delingen tot groote for- sche steenen geformeerd. Dat is van belang voor de opbouw. ER IS ECHTER GEVAAR dat bepaalde instanties deze nieuwe uitvinding van zoo groot belang ach ten, dat zij daarom de goede dingen die nog staan, willen gaan afbre ken. Zoo hooren wij tot onze stomme verbazing, dat het Departement van Oorlog de afbraak heeft aanbesteed van een groot gedeelte van het gebouw, waarin het departement is gehuisvest. Niet een aanbesteding om kaze matten of dergelijke din gen af te breken, maar om een bestaand en in gebruik zijnd departe mentaal gebouw te sloo- pen. Is dit op zien al gek, het wordt nóg gekker. De bedoeling is nl. niet uit het puin nieuwe stee nen te maken, maar men wil int laats van de af te breken - vleugejs een noodgebouw neerzetten om dan daarna nieuwe vleugels te bouwen. Wij vragen: Hoeveel millioenen wordt er door deze dwaasheid weggegooid? Wat zullen ze in Bra bant en Limburg, waar duizende daken zijn, waar de regen doorheen lekt, waar duizenden niet eens een fatsoenlijk dak boven hun hoofd hebben, wat zullen ze in Brabant en Limburg wel denken van dit ambtenaarlijk ge doe? De opschriften „Bevrijd ons van het Westen" zijn in het Zuiden nog altijd niet weggenomen of uit geveegd!! KARDINAAL GRIFFIN, in Engeland, heeft open lijk gezegd dat de specia le rechtbanken voor de echtscheiding kortweg moeten worden opgehe ven. Zij scheppen telkens opnieuw de gelegenheid om onder allerlei voor wendsels huwelijken te ontbindem En de kardi naal moet het treurige feit constateeren dat er in het huwelijksleven een groot aantal menschen rondloopen, die door deze gelegenheid worden ge maakt tot de dieven van de eerlijke huwelijks trouw. ALS HOLLYWOOD zich met heilige zaken be moeit, doet ze het na tuurlijk fourt, want van heiligheid en godsdienstig leven heeft de regie geen benul en dat zijn onwer kelijke coulissen in de drama's oftewel kluchten, die ze daar opvoeren. Een nieuw product, ge titeld: „Het lied van Ber- nadette" en dat zooge naamd de geschiedenis van het meisje uit de Py- reneëen, in Lourdes be handelt. laat Bernadette smoorlijk verliefd worden op een molenaar. Dan is er natuurlijk de gelegen heid voor een hartbre kend afscheid en 'n hart verscheurend adieu, een met tranen overstroomd gezichtje.enfin ,u kent het filmrecept wel, waar de domme menigte zich aan vergaapt. Een bezoeker van Lour des heeft zich gewend tot de oude mevrouw Juli Nicolau, de weduwe van Pierre Jtficolau, broer van den molenaar op wie Ber nadette zou verliefd zijn geweest. Ze is 94 jaar en als^i nu weet, dat Berna dette op 7 Januari 1844 geboren werd, dan heb ben wij dus een tijdge noot van Bernadette. En bovendien iemand die haar broer, de molenaar, toch wel erg goed zal ge kend hebben! Toen men hakr het verhaal van de Holly- woodsche film verleide, heeft ze er smakelijk om gelachen en gezegd: „Och, het schijnt er in Amerika bij te hooren, maar ze zijn nooit verliefd ge weest op elkaar. Maar toen de gendarmen Ber nadette bij de grot wilden oppakken, toen heeft de kleine Nicolaas gezegd: „Je blijft van dat meisje af, anders moet je mij eerst ondersteboven slaan. Maar voor iets degelijks", zeide oude dame, „heb ban de Amerikanen blijk baar geen feeling. Daar maken zo dan ipaar een liefdesgeschiedenis van". Bioscopen DE BRITSCH-INDISCHE VORSTEN EN DE BRITSCHE VOORSTELLEN. Een dag nadat de Mohammedaansche Liga tc Bombay de Britsche voorstellen heeft aangenomen, hebben de vorsten regeerders van 100 millioen menschen zich in gunstigen zin over het plan uitge sproken. Casino koos voor deze week de film „Le Bossu" (De gebochelde) en het is een goede keuze gebleken, al was het alleen maar hierom, dat deze film een tegenhanger is voor de oppervlakkige, materialistische en tendentieuze films, welke den laatsten tijd overal draaien. De waarde van deze film zit niet alleen in het feit, dat ze een ander thema behandelt dan de courante films, doch zit juist in het thema dat ze behan delt en de wijze waarop. De film voert ons terug naar den tijd, vlak vóór de Fransche revolutie, een tijd, waarin nog ridderlijk heid bestond en hoofschheid en het den mannen nog alles waard was voor hun eer en naam te strijden en zelfs te sterven, een tijd, waarin het begrip „vrouw" iets schoo ners beteekende dan in den tegenwoordi- gen tijd zoo vaak gemeend wordt en waar in trouw bestand was tegen alle listen en intriges in. Een tijd ook, waarin corruptie en verkwisting hoogtij vierde en het geld (ook toen al) niet stabiel was. Het verhaal spannend en met vaart verfilmd, laat een goede indruk achter. Lido vertoont de film „Walz-Times", wel ke in de annonce wordt aangekondigd als „de nieuwste, gezellige vroolijke Engelsche operette film". Of ze aan deze reclame be antwoord laten we hier in het midden, feit is, dat op het thema van de wals een ver haal is ontstaan, dat geen enkele andere pretentie heeft dan, te amuseeren en dat doet het. Het is amusant, luchtig, vlot en zwierig en neemt den toeschouwer alle zwarigheden uit het hoofd. Wie dus „door den last der tijden" gedrukt wordt kan zich aangenaam verpoozen in Lido deze week. Luxor. Met een variatie op een bekend I spreekwoord zouden we, bij het zien van „De Big van het Vreemdelingenlegioen", kunnen zeggen: „wat worden we oud, en de film met ons "We kunnen ons zelfs niet meer herinneren, wanneer de big geboren werd, maar 't moet zoo omstreeks 1936 zijn geweest. Een respectabele leeftijd voor een big, maar dank zij Fernandel is het vleesch toch nog niet zóó taai, of het kan nog gege ten worden. De slager, of misschien de veel gesmade „tand des tijds" heeft er echter wel zóó aan geknauwd, dat er enkele malsche stukjes uit verdwenen zijn, waardoor het kleine varken niet meer z'n volle vleesch- bonnen-aantal waard is. Wie met de Pinksterdagen nog eens een ouderwetsch Fernandel wil zien, kan, in dien hij niet al te critische neigingen heeft, in Luxor terecht. Trianon. Wat komieken als Stan Lau rel en Oliver Hardy met een „Zigeuner prinses" te maken hebben, wordt duidelijk als men weet, dat ze ditmaal zigeuners zijn. En daar ze „zoo eerlijk als goud" zijn, ko men ze nog al eens in moeilijkheden. Stan en Olly behooren tot de goede oude garde en wie eens hartelijk lachen wil, zal het stel gaarne weer zien verschijnen. In een voor film doemt Charley Chaplin op in een pro ductie, welke zeker een kwart eeuw oud is. Konittgm „ïïlade" Maar deze koningin kan nog te weinig textielpunten uitdeelen en haar fabrieken hebben nog niet genoeg kolen. Koningin Mode heeft een cercle gehou den in het Victoria Hótel te Amsterdam. Zie hier het verslag: Op initiatief van het Nederlandsch Ge- OP KORTE GOLF BINNENLAND. In de havens te Rotterdam gaan meer arbeiders aan het werk. Er werken nu 950 havenarbeiders; een tweetal weken gele den was dit aantal 600. Voor hun te dure belegde broodjes zijn te Rotterdam elf winkeliers gestraft met boeten, variëerend van 50 tot 6000 gulden. De K. L. M. zal op haar vliegveld te Karachi een Nederlandsch hotel bouwen. Het dividend tfan de Amsterdamsche Bank bedraagt 3 dat van de Incasso- bank 4 De veestapel was wat het rundvee betreft in Maart gestegen. Het aantal var kens is echter minder dan vorig jaar Dec. De Haagsche bakkers hebben hun eischen inzake vacantie ingewilligd gezien, zoo-dat de staking is afgelast. De bestrijding van de Colorado-kever is het onderwerp van de studie van een in- tevnationale commissie, die te Gent verga dert en waarbij ook Nedeiiand vertegen woordigd is. De Nederlandsche uitvoer in 1946 wordt geschat op 900 millioen gulden; we keeh- ten voor 2 y. milliard terug. Fietsbanden zullen in den vervolge in grooter hoeveelheden op het platteland dan in de steden worden gedistribueerd. Voor de Passiespelen te Tegelen zijn alle plaatsen reeds uitverkocht. In de zaak van Arnold Meyer, welke 12 Juni voorkomt, zijn door de verdedi ging als getuigen a décharge opgeroepen de heeren H. Petillon te 's-Gravenhage en dr. H. van Schaik te Wassenaar. Een felle scheepsbrand heeft gewoed op 't vrachtschip „Aalsum" in de Amster damsche haven. De oorzaak is niet bekend. Er waren drie gewonden, o. w. één ernstig. BUITENLAND. Tijdens de Amerikaansche bezetting van het kasteel Kronberg in Hessen ver dwenen de Hessische kroon juweelen. Zij vertegenwoordigen een waarde van 2 mil lioen gulden. Thans zijn ze teruggevonden, verstopt onder een vloer. Een Amerikaan sche kolonel en zijn echtgenoote, alsimede een majoor en een korporaal zijn gearres teerd. De staking der Amerikaansche arbei ders in de anthraciebmijnen is geëindigd. Het R^pmeensche leger zal aan het eind van deze maand- tot 100.000 worden teruggebracht, het m-inimiurn, noodzakelijk voor de binnenlandsohe veiligheid en de grensbewaking. De beheerder van een kerkhof te Lu gano.blijkt sinds eenigen tijd handel te drijven in goed geconserveerde doodshoof den met tanden, die als tafelversiering dienst moeten doen. België zal aan Churchill een sigaren kistje van malachiet aanbieden, met een gouden monogram op het deksel en ver sierd met briljanten. De sigaren zijn Ver vaardigd van tabakssoorten uit den Belgi schen Congo. De BerBjnsche astronoom, dr. Weber, heeft in de avonduren van den 31sten Mei bij de ster ,,Eta" in het sterrenbeeld .,De Zwaan" een zich snel voortbewegende ko meet van de 9de grootte ontdekt. X— VOOR 40 MILLIOEN GEROOFDE GOEDEREN TERUG. De waarde van hetgeen de Duitschers aan goederen uit Nederland hebben weg gevoerd, bedraagt ca. drie en een half mil liard gulden. Daarvan is thans voor circa- 40 millioen teruggevoerd. De teruggevoerde goederen kunnen als volgt worden gespecificeerd: industrieele uitrustingen enz. ca 10.000.000.Hierbij oevinden zich eenige complete fabrieks- installaties zooals die van de Michelinfa- briek te 's Hertogenbosch, van de Gazelle- rij wielenfabriek, van de aluminium wals en persbedrijven te Ouden Rijn enz. Bin nenvaartschepen 5.000.000.Juweelen, diamant enz 1.250.000.—. kunstvoorwer pen, waarbij 1100 schilderijen 16.000.000, spoorwegmaterieel f 8.000.000. nootschap voor de mode-industrie werden de nieuwste zomercreaties van eenige vooraanstaande Nederlandsche modehui zen, schoen-en leerfabrikanten getoond. De meeste modellen behalve de hoeden waren confectiemodellen, gedeeltelijk voor de binnenlandsche, gedeeltelijk voor de buitenlandschc markt. Het is de bedoeling van het genootschap om, nu Berlijn als modecentrum is weg gevallen, Amsterdam de plaats van deze stad geheel of gedeeltelijk te doen inne men. Pasteltinten, vaak in combinaties bruin- blauw, grijs-rood of geel-groen zullen de zen zomer „en vogue" zijn. Slechts voor de middagjurken ziet men hier en daar donkerder tinten. De modellen zijn bijna alle eenvoudig en sportief. Zoowel voor jassen als jurken domineert de v-hals met sportkraag. De jassen, en trouwens ook de jurken, hebben wijde mouwen, de schouderlijn is breed, de taille meestal behalve bij jassen van swaggermodel smal. Rokken vallen meest ruim en even on der of tot de knie. Vaak ziet men bij de jurken ruimte in den rug even boven de taille, terwijl zoowel jassen als jurken veelal gegarneerd ,zijn met groote zakken. De jurken hebben als eenige versiering soms een knoopsluiting opzij en vaak van voren en een enkele maal grillig ge vormde borduursels langs den zoom. De mantelpakjes hebben nog steeds lange jasjes en bij vele, vooral gekleede. jurken komt een schootje weer in de mode. Bij de schoenen ziet men nog veel door- loopende hakken, dikke, plompe zooien, open hakken en neuzen. De tasschen zijn meestal vap glad leer vervaardigd. Hoe den, van stroo of ander materiaal, vaak een beetje extravagant van model, wor den meestal achter op het hoofd gedragen. Is Uw Radio defect? Bel. 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.0. N.V., Nieuwe Rijn 32 Repareert vlug, betrouwbaar en vakkundig Ingez. med. HET BELGISCHE AUTOVERKEER VRIJ. Ten einde het economisch herstel van het land te bevorderen en omdat de be voorrading van binnen- en buitenland- sche brandstoffen thans verzekerd is, zal het autoverkeer in België op 1 Juli a.s. vrijgegeven worden. Het zeebanket goedkooper Met ingang van Woensdag 12 Juni zullen de nieuwe maximumprijzen voor haring van kracht, worden. Deze prijzen zijn: Gezouten haring per stuk 0.08, ge stoomde of gerookte haring per stuk 0.10, Gemarineerde haring ofrolmops per stuk 0.10. Versche haring per kilo 0.50. Op naleving van deze prijzen zal streng gelet worden. Een nieuwe DC4, de PH-TAS, werd op Schiphol door den burgemeester van Schie dam, de heer Alberts, gedoopt met den naam „Schiedam". De „ceremonie" ge schiedde niet een flesch Schiedamsche je never.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2