2)e CckióchcSou/tont Havenstaking omvat thans 20.000 man M. R. P. partij van sociale vooruitgang DINSDAG 4 JUNI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003. Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826. Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935. Abonnementsprijzen f 0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10799 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL cn TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Ons bezit waardeeren pRITLEKLOOZE LOFZINGERS op den ouden tijd houden vooruitgang en ver betering tegen. Maar hun, die blind zijn voor het goede, wat in den ouden tijd is bereikt kunnen wij al evenmin ons ver trouwen schenken. Terwijl wij - ons interesseeren voor alles wat er rondom den verkiezingsstrijd in Frankrijk plaats grijpt, denken wij met groote dankbaarheid aan wat de „oude" politiek in ons vaderland heeft weten te bereiken op het gebied van het onderwijs. Wij leven wat het onderwijs betreft hier in een positie, welke ons door de ka tholieken in Frankrijk wordt benijd en niet alleen door de katholieken in Frank rijk! Hier finantiëele gelijkstelling of subsidie voor het bijzonder onderwijs. Wij zijn nog, helaas, financiëel vrijwel rechteloos voor wat betreft eenerzijds het bewaarschool- onderwijs en anderzijds het hooger onder wijs, maar op het overige terrein Van het onderwijs heeft het bijzonder onderwijs zijn finantiëele rechten op de overheids kassen. In Frankrijk moet het bijzonder onder wijs zichzelf geheel bekostigen met het gevolg, dat op de staatsscholen, waar een groot deel van het onderwijzend personeel materialistisch denkt, heel veel katholieke kinderen zijn. Bij den verkiezingsstrijd in Frankrijk had de Republ. Vrijheidspartij in haar pro gram staan: subsidie voor het bijzonder onderwijs. De Rep. Volksbeweging achtte echter voor een dergelijk programmapunt een parlementaire meerderheid nu nog niet. mogelijk, en had het daarom niet in haar program opgenomen. (Beide partijen hebben een overwegend katholieke samen stelling; de Republik. Volksbeweging is van deze twee verreweg de grootste partij). Conclusie: Wij moeten het waardeeren dat in ons land de vrijheid van onderwijs al zoo ver is verwezenlijkt al zijn wij er nog niet, al yjn er nog rechten, voor welker verwerving nog moet worden ge streden. En die waardeering moet zich uiten in een aanhoudende zorg om ons bij zonder katholiek onderwijs zoo goed mogelijk te doen zijn. Goed katholiek on derwijs en goed katholiek onderwijs. Als v/ij dat verzuimen, toonen wij ons onze, in vergelijking met andere landen, be- vorreehte positie niet waard. Uitslagen Italiaan sche verkiezingen Katholieken hebben de leiding Volgens de eerste uitslagen voor de con- stitueerende vergadering die als nog van de Italiaansche verkiezingen bekend zijn, hebben de christelijke democraten (katho lieken) de leiding met 2.862.800 stemmen, hierna volgen de socialisten met 1.615.350 en de communisten met 1.565.450 s/temmen. De Rameinsche bladen leveren nog geen commentaar, maar het orgaan der christe lijke democratie,,,11 Populo", schrijft, hoe wel het nog „te vroeg is voor commen taar", met voldoening op te merken, dat „de groepeering dier krachten in Italië evenwichtiger schijnt te zijn wan in Frank rijk en men daar door een groote stabili teit in de regeering en wetgevende verga dering kan voorzien". De stemming over het referendum. De Italiaansche vice-premier, Pietro Nenni, heeft heden medegedeeld, dat vol gens de tot nog toe getelde stemmen in het referendum over de toekomst der monar chie 1.509.000 personen voor de republiek en 848.000 voor de monarchie hebben ge stemd. -X- LONDEN BEREIDT ZICHT VOOR OP VICTORY-DAY. Allerwege heerscht er thans in Londen groote activiteit ter voorbereiding van. de groote Victory-parade. Steeds meer con tingenten van allerlei Engelsche buiten- landsche legeronderdeelen komen in En geland aan ter deelneming aan de parade. Ook het Nederlandsche contingent is Za terdag in Harwich aan land gegaan en zal deze week een speciale training voor den parade-marsch beginnen. Londen maakt zich in grooten stijl op voor de V-parade, waarvan men verwacht, dat zij door 10 millioen bezoekers zal wor- cfen gade geslagen. KALININ OVERLEDEN. Michajl Iwanowitsj Kalinin, oud-voor zitter van den Oppersten Raad der Sow- jet-Unle, is overleden. ^E STAKINGEN IN DE HAVENS en havenwerken te Rotterdam en A'dam omvat thans 20.000 menschen. Dit aantal groeit nog voortdurend, zooals gisteren, toen er 300 man personeel van de „Boissevain" na binnenkomst in Amsterdam zich bij de stakers voegde. Wanneer het zeeliedenconflict zal zijn opgelost, zijn tegelijkertijd de daaruit ontstane sympathiestakingen van havenarbeiders en arbeiders uit industrie- en transportbedrijven, die nu niets te maken willen hebben met alles wat zij als „be smet" beschouwen, geëindigd. ontvangen de stakers van verschillende zij den steun. Gratis voedsel komt van vele kanten, terwijl Amsterdamsche kinderen van stakers bij families op het platteland worden ondergebracht. Wat de strijd niet vergemakkelijkt is de inschakeling van de circa 1000 militairen (van alle zijden hoopt men dat de discipline van het oogenblik behouden blijft, eenig incident zou tot gevolgen kunnen leiden waarvan het leed niet is te overzien) en van vrijwilligers en studenten. Er ligt op het terrein van de havenstrijd niet weinig brandbare stof. Voortdurend is het gevaar aanwezig dat daarin een vonk valt. Om deze reden en meer nog om de economische consequenties wordt van alle zijden reikhalzend uitgezien naar het einde van het zeeliedenconflict, waarmee de ove rige conflicten tegelijkertijd geëindigd zul len zijn. Inzet der zeeliedenstaking Kort geformuleerd komt het hierop neer: de erkenning van de E.V.C. (Eenheidsvak centrale). Wanneer men deze communisti sche vakorganisatie tot mede-onderteeke- ning van de nieuwe C.A.O. (collectieve ar- beids-overeenkomst) toelaat, hervatten de in den aanhef genoemde 20.000 menschen direct hun werk. Het conflict ontstond toen begin April ve le zeelieden weigerden te monsteren op die nieuwe voorwaarden, daar zij aan de vast stelling daarvan geen deel hebben gehad. Zij erkennen de leiding van de in unie sa menwerkende vakbonden niet als him af vaardiging en het resultaat van haar on derhandelingen met de reeders, neergelegd in de nieuwe C.A.O. uiteraard evenmin. Dat zij nu deze C.A.O. mede wenschen te onderteekenen beteekcr^t niet de aanvaar ding van het daarin bepaalde, doch wel, dat zij zich daarmede erkend weten omdat vol gens een daarin neergelegde clauesule, el ke verandering in of vernieuwing van de C.A.O. slechts de vrucht kan zijn van on derhandelingen tusschen de partijen die haar onderteekenden. Het N.V.V. heeft echter en dat is niet te verwonderen erg weinig vertrouwen in de E.V.C. en wenscht van het E.V.C.- bestuur allereerst de garantie dat er geen conflicten meer zullen worden uitgelokt, geen stakingen meer worden geproclameerd of steun tégen de by het N.V.V. aangesloten bonden zal worden verleend. Intusschen breidt de staking zich uit en Donderdag 6 Juni a.s. zal H.K.H. Prin ses Juliana een bezoek brengen aan Oost- en Noord-Brabant. Broodsmokkel aan de Belgische grens De instelling van de 500 meter strook aan de grens kan niet ver hinderen, dat toch nog dagelijks al lerlei vrachtjes smokkelwaar vanuit België Nederland binnenstroomen en omgekeerd weer vrachtjes van Nederland naar België worden ge transporteerd. De goederen, die vajnuit België worden overgesmokkeld, blijven im mer dezelfde: textiel, schoenen, si garetten en drank. Op het oogen blik bestaat er echter een rage om vanuit Nederland brood naar Bel gië te smokkelen. Dit is een merk waardig verschijnsel, wanneer men weet, dat in België veel meer meel- producten vrij van bon te koop zijn dan in Nederland.' Maar de Belgen hebben tegenwoordig grauw brood... Voor het overige zijn „Hollandsche zetpatatten", pootaardappelen, bij de Belgen nog altijd evenzeer in trek. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Lutjebroek den Weleerw. Heer A. T. L. Hendriks; tot pastoor te Heer Hugowaard (H. Hart) den Weleerw. heer H. Ulleman; tot pastoor te Ovezande den Weleerw. Heer H. A. J. M. v. d. Ven, kapelaan te Amsterdam (H. Vin- centius). PROV. STATEN ZUID-HOLLAND. De verkiezingsdienst A. N. P. deelt me de: Bij de berekening van de zetelverdee- ling voor de Prov. Staten der provincie Zuid-Holland werd abusievelijk aangeno men dat de Christ. Hist. Unie haar lijsten in alle kieskringen der provincie met elkaar verbonden had. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. De lijst in den kies kring Ridderkerk bleek niet verbonden te zijn met de andere lijsten en was dus een op zich zelf staande lijst. Dit heeft tot ge volg. dat de Christelijk Historische Unie één zetel minder toegewezen krijgt dan werd berekend en de Party van den Ar beid één zetel meer. Een en ander heeft echter geen invloed op de denkbeeldige samenstelling van de Eerste Kamer. De Amerikaan sche jeep, die zijn nuttig heid en veelzijdig heid gedurende den oorlog op alle too- neelen van den strijd bewees, heeft nog een nieuwe taak ge vonden, n.l. die van brandweerauto. Uit gerust met pompen en een reddingslad der is het de ideale machine voor de brandweer op het platteland. Tijdens een demonstratie der vrijwillige brand weer te Berkey in Ohio bewees de jeep weer eens te meer zijn buitengewone hoedanigheden. BISSCHOPSWIJDING TE 'S-HERTOGENBOSCH. Op Tweeden Pinksterdag zal de onlangs benoemde apostolische vicaris van Suriname, Mgr. Stephanus Kuy- pers, te 's-Hertogenbosch tot bisschop worden gewijd door Mgr. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch. De Katholieke stembus overwinning in Frankrijk Het succes van de M. R. P. (Mouvement républicaine populaire, progressieve katho lieken), die als de grootste partij te voor schijn is gekomen, heeft alle profeten ver rast. De uitslagen komen thans nog binnen uit overzeesche kiesdistricten, maar men verwacht geen ernstige bedreiging voor de positie van de M.R.P. De nieuwe constituce- rende vergadering in haar eigenlijk partij karakter is door de uitslagen in Frankrijk reeds bepaald. De M.R.P. met haar 160 afgevaardigden, waaronder nog niet gerekend die van de overzeesche gebieden, behaalde meer den 4.800.000 stemmen en hiermede is zij de sterkste partij, een privilege, dat zij op de communisten heeft veroverd. Zij boekte een winst van 17 zetels, terwijl de communisten er twee en de socialisten er 15 verloren en juist in die districten, waarin men verwacht had, dat de socialisten de meerderheid zou den behalen. Deze verkiezingen hebben aangetoond, dat het land behoefte had aan een ideaal. Over het algemeen verwachtte men dat de republiekeinsche vrijheidspartij de rechter vleugel van de M.R.P. zou aantasten, doch hiervan is niets gekomen. Na zoovele schommelingen willen de kiezers zich niet meer van de partij van socialen vooruit gang afwenden. Frankrijk blijft in d$n vol- sten zin des woords doordrongen van zijn geestelijke waarden en het land wenscht niet meer terug naar den ouden politieken sleur. De M.R.P. is dank zij het werk van een menigte enthousiaste strijders een jon ge partij. De meeste van haar volgelingen maakten het kader van het verzet uit. RADIO voor Woensdag. HILVERSUM I. 8.Nieuw; 10.Morgenwijding; 11. Uitz. v. continuebedr.; 12— Eddy Wallis; 13.;Nieuws; 14.Voor de vrouw; 14.30 Omroeporkest; 15.Voor de jeugd; 1,7.30 N.V.H.; 18.Nieuws; 19.15 Dep. uitz., 20. Nieuws; Aansl. Kurhaus Scheveningen; 21.Hoorspel. HILVERSUM II. 8.Nieuws; 9.15 Ziekenbezoek; 10.30 Morgendienst; 11.Piano-recital; 13. Nieuws; 13.45 Vedelaars; 14.30 Cactussen; 15.Pianoconcert; 16.15 Kinderkoor; 16.45 Voor jongens en meisjes; 19.30 Engelsche les; 20.Nieuws; 21.Radio Phil. Orkest; 23.Werken v. Schubert. X— WEERSVERWACHTING tot Woensdagavond. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen Z.W. en Z. Tijdelijk toene mende bewolking met plaatselijk eenige regen, voornamelijk in het Westen van het land. Eenige verdere stijging van tempera tuur. OP KORTE GOLF BINNENLAND. Deken B. v. d. Hagen is ter gelegen heid van zijn gouden priesterfeest benoemd tot eereburger van Helmond. Nederland heeft een handelsaccoord gesloten met Finland. Finland zal aan Nederland leveren hout, papier, carton en graniet. Nederland aan Finland machines, garens, zaden, haring, vlas, chemische producten. Aan beide zijden voor een be drag van ongeveer 25 millioen. Voorloopig mogen geen nieuwe aard appelen meer ter veiling worden aange voerd. Dit om te voorkomen, dat nog niet volgroeide aardappelen worden gerooid. Bakkersgezellen te Amsterdam drei gen met staking, als hun niet wordt ver leend een vacatitie van 12 volle dagen met 50% vacantie-toeslag. De Katholieke Verkenners houden 29 en 30 Juni hun eerste nationale Koempoe- lan, De fietsenmakers in den Haag zijn gaan staken, omdat zij weigeren banden te plakken voor den vastgestelden prijs van 40 cents. De A.R.K.A. vergadert te 's-Graveift hage met als hoofdschotel van de bespre kingen: de interne en externe reorganisa tie van Arka. In visscherij-kringen verwacht men groote haringvangsten. De 20-jarige H* L. uit Leidschendam is te Amsterdam met zijn auto te water geraakt en verdronken. De mede-inzitten de is gered. In de treinenloop zijn sedert gisteren vele wijzigingen en verbeteringen aange bracht. BUITENLAND. De inflatie in Hongarije is nog toe genomen. Er zijn nu bankbiljetten van honderd millioen pengoes. Tengevolge van een munitie-ontplof fing zyn bij Leuven vijf wandelaars ge dood. ZUINIG MET KOFFIE en CACAO Daar er eenige vertraging is ont staan in den aanvoer van koffie is het niet uitgesloten, dat in Juli niet op tijd een koffiebon zal kunnen'worden aan gewezen. Een ieder wordt aangeraden, hiermede rekening te houden. Ook de aanvoer van cacao verloopt thans niet geheel naar wensch. In ver band hiermede zal op 16 Juni voor alle leeftijden 50 gram cacao in plaats van 100 gram beschikbaar worden gesteld. Zooals bekend, is dit rantsoen bestemd voor aoht weken.. KOLENRANTSOENEN 1946/47 VOOR INSTELLINGEN. In het tijdvak van 4 Juni t/m 15 Juni a.s. is er nog eenmaal gelegenheid voor het aanvragen van vaste brandstoffen voor instellingen, kantoren, werkplaatsen enz. Het hiervoor te bezigen formulier MD 393-05 kan bij den plaatselijken distribu- tiedienst worden afgehaald. EXTRA BON VOOR „MEAT AND VEGETABLES". Op 6 Juni zal een bon worden bekend gemaakt voor „meat and vegetables" voor personen in de leeftijdsgroepen boven vier jaar. Voor blikken met een gewicht van 1 lbs 14 ozs of 2 lbs (850 of 908 gram) moeten 2 bonnen worden ingeleverd. Blikken van 6 lbs en zwaarder kunnen worden verkocht op basis van 450 gram vleesch en groenten per bon. SYMBOLEN- EN ZEEHELDENZEGELS ONGELDIG. Het publiek wordt er nogmaals op gewezen, dat met ingang van 1 Juhi de postzegels van de symbolen- en zeeheldenserie geen geldig frankeer zegel meer vormen. Deze zegels mo gen niet meer als frankeerzegel wor den gebruikt. Het schijnt wel zeker te zijn, dat de M.R.P. zal verklaren, dat haar leider, Geor ges Didault, de huidigen Min. van Buitenl. Zaken, in aanmerking komt voor het vor men der nieuwe regeering en dat zij daar om de vergadering zal verzoeken hem tot president der voorloopige regeering, die te gelijkertijd hoofd van den staat en de re geering is, te kiezen. Het is echter ook mo gelijk, dat er een socialist hiervoor zal wor den gekozen, daar de socialistische partij onvermijdelijk als schakel tusschen de beide andere groote partijen zal fungeeren. —X— TEGENVOORSTELLEN UIT INDONESIë. In welingelichte kringen te Batavia wordt verwacht, dat Sjahrir met tegen voorstellen naar Batavia zal terugkeeren. Men neemt in deze kringen aan, dat deze tegenvoorstellen in hoofdzaak zulen behel zen den eisch, dat de republiek Indonesia geen autonome staat binnen het kader van het koninkrijk zal zijn, doch eerder een on afhankelijke staat, welke aanvankelijk met het koninkrijk uoor een verdrag zal zijn verbonden. De erkenning van het de facto gezag over Sumatra zal waarschijnlijk even eens deel uitmaken van de in het tegen voorstel vervatte eischen. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. Onder voorzitterschap van loco-burge meester weth. J. A. Riedel, kwam de raad gistermiddag in vergaderng bijeen. De voorz. deelde mede, dat. bericht was ingekomen van den heer J. A. M. Engels, dat hij bedankte als lid van den tijdelijken gemeenteraad wegens vertrek naar elders. .De heer mr. H. Burgersdijk verklaarde hierna, dat hij zich bij de Partij v. d. Ar beid had aangesloten. Hierna werd overgegaan tot behandeling van de agenda. Aan dr. J. R. Wartena wend eervol ont slag verleend als leeraar aan het Gymna sium; aan mej. A. v. Nood als onderwijze res aan de o. 1. school Paul Krugerstraat; aan mej. J. M. Bertels als onderwijzeres aan de o. 1. schol Medusastr. B.; aan dr. H. W. Borgerhoff Mulder als eerste ge neesheer aan de gem. gestichten; aan mej. mr. W. de Brockert als secretaresse van het college van curatoren van het Gymna sium. Tot leeraar in de aardrijkskunde aan de H. B. S. met 5-jar. cursus wordt be noemd dr. T. van der Zee, te Sneek. Tot secretaris van het college van cu ratoren van het Gymnasium wordt be noemd mr. R. Streng, commies-redacteur ter gemeentesecretarie alhier. Tot onderwijzeres aan de o. 1. school aan de Paul Krugerstraat werd benoemd mej. G. W. Kruit, onderwijzeres te Kloos terhaar, id. aan de school aan de Medusa straat B. mej. J. van Steenis, onderwijzeres te Waardenburg. B. en W. stelden voor tot het beschik baar stellen van gelden ten behoeve van den aanleg van een plantsoen op een stuk grond, gelegen tusschen de Leliestraat en de Verlengde Bloemistenlaan. De kosten werden geraamd op 1000.De heer Hendriks (C.-H.) vroeg of van dit stuk grond geen speelweide kon worden ge maakt. Weth. Jongeleen voerde verschil lende bezwaren aan, waarna het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Op het voorstel van den heer Piena in zake het geven van een naam „Dr. Gerrit Kastein" aan een der bestaande straten of pleinen, steld,en B. en W. voor hiermede te wachten totdat de plaats Voor een te stichten oorlogsmonument zou zijn be paald. Z, h. s. goedgekeurd. Een bedrag van 3128.werd uitge trokken voor deh aankoop van een draai bank ten dienste van de Brandweer, een bedrag van 1960.voor een alarmeerin- richting ten behoeve van de brandweer, een bedrag van f 2200.voor twee mo torrijwielen ten behoeve van de politie, een bedrag van f 199.50 voor de aanschaf fing Van een röntgen-apparaat voor de gem. gestichten. Z. h. s. wordt goedgekeurd het voorstel: te bepalen, dat met ingang van het school jaar 19461947 de Jongensschool voor U. L. O. tevens toegankelijk zal zijn voor meisjes, die bestemd zijn om opgeleid te worden voor het mulo-B-diploma. Melk winkels Zondags gesloten. Op het voorstel van B. en W. tot wyzi- ging.van.de.verordeninjg op de Winkelslui- Frankrijk bepaalt zijn koers ry: verkiezingen in frankrijk zijn voorbij. Het komt hierop neer: de Katholieken De Socialisten verliezen. De Communisten verliezen. Dit is van groote beteekenis. Het wijst er op, dait het Fransche volk, langzaam maar zeker tot een juist inzicht kond. Kort na de bevrijding, in de eerste roes, die e^n chaos i overschuimde, konden de Commu nisten ruime winst behalen# De Socialisten papten onmiddellijk met de Communisten aan, het partijbelang stel lend boven het landsbelang. Want zij vreesden niets zoozeer als een verzwakking van hun rangen door het af zwaaien van velen naar de roode troepen. De Communisten hebben geprobeerd hun kans waar te nemen en dat hfeeft het Fransche volk de oogen geopend. Het is gaan beseffen, dat hen van dc Communisten slechts een andere dictatuur wacht, en zoo gauw dólt tot hen door drong, hebben de Franschen de eerste dam opgeworpen tegen den rooden vloed toen zij met meer dain een millioen stemmen de dictatoriale Kamer verwierpen. Thans doet het Fransche volk nog een stap verder. Het heeft zich duidelijk afge wend van al de visschers in troebel water en gekozen voor een positief bewind, dat de vrijheid van het volk waarborgt. Dit is van groote beteekenis, want Frank rijk is nog altijd een groote mogendheid en de koers, die dit land gaat kan beslissend worden voor de vaart waarmee West-Euro pa naar een nieuwe toekomst stevent. Wij hopen dat het vooral de Fransche Katholieken gegeven zal zijn een vooruit strevend sociaal stempel te d'rukken op de komen/de regeering en zoo aan de wereld een voorbeeld te geven, dat duidelijk maakt dat alleen christelijke democratie die wereld kan herstellen. ting, met name de sluiting der melkwin- kels op Zondagochtend, vroeg dc heer Wittenaar. hoe het kwam, dat dit voorstel eerst nu kwam, terwijl het verzoek in dien geest reeds maanden geleden was ingediend efi bedoeld was vóór den zomer. De heer Hendriks vroeg of het niet mo gelijk was een uitzondering te maken voor de baby's, waarop dr. Key zeide, dat men geconserveerde melk in voorraad kan ne men. De voorz. gaf den heer Wittenaar toe, dat de behandeling inderdaad laat plaats vond maar het is nog niet te laat. Wat de gevraagde uitzonderingen voor baby's betreft, zeide spr., dat het niet mo gelijk is uitzonderingen te maken. Bij het voorstel tot beschikbaarstelling van gelden 1980.ten behoeve van het bezighouden van de schooljeugd in de a.s. zomervacautie sprak de heer Per- quin er zijn bevreemding over uit, dat deze materie niet in de Commissie van Onderwijs is gebracht. De weth. van onder wijs, de heer v. Schaik zeide, dat dit waar schijnlijk een gevolg was van het feit, dat deze zaak buiten de afd. onderwijs is be handeld. Op enkele andere vragen, o. a. over het al of niet gemengd zwemmen, gesteld door den heer A. van Dijk, deelde weth. v. Schaik mede. dat er gezorgd wordt voor behoorlijk' toezicht, en, waer er gezwommen wordt in „de Zijl", waar altijd gescheiden wordt gezwommen, zal dit ook* nu gebeuren. Nadat mevr. Brag- gaarde Does woorden van waardeering had geuit voor het initiatief ten deze van het college, werd het voorstel z. h. s. goed gekeurd. Bouw van 82 arbeiderswoningen. Naar aanleiding van een schrijven van den Inspecteur voor de Volksgezondheid, stelden B. en W. voor uitvoering te geven aan het bouwplan van „Ons Belang" be treffende den bouw van 82 woningen ten Zuiden van de Tomatenstraat, waarbij op rijksvoorschot kan worden gebouwd, vroeg de heer Stokman of het niet beter was. een geldleening aan te gaan bij particulieren, omdat deze goedkooper zijn dan het rijk, antwoordde weth. Jongeleen, dat B. en W. de mogelijkheid daarvan zullen onderzoe ken. Het vraagstuk der volkshuisvesting. Het laatste punt der agenda, een' nota van B. en W. inzake het vraagstuk der verdeeling von woonruimte in de ge meente, lokte een langdurige discussie uit. In deze nota zeggen B. en W. o.a., dat het aantal woningzoekendeln hier nog 1832 be draagt. Binnen de cijfers die den omtrek geven van het" probleem, liggen alle moei- iijkheden op sociaal, eoonomisch en cultu reel gebied. Kinderrijke gezinnen beschik ken over eene te gering aantal kamers, hu welijken moeten bij gebrek aan een woning worden uitgesteld, ernstige zieken (t. b. c.- patiënten!) kunnen niet naar een gezon-. dere omgeving worden overgebracht, amb-' lenaren, hoogleeraren, doktoren, predikan ten. specialisten en leidende figuren m belangrijke industrieele bedrijven kunnen niet in'functie treden, omdat zij geen on derdak kunnen vinden, enz.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1