3)e CcicbcheSoutcmt „Eerste stap moet nog worden gezet" 6* Eeuwfeest H. Sacrament van Mirakel Katholieke landdag in de Zaanstreek MAANDAG 3 JUNI 1946 Bureaux: Papengracht 32, Leiden Giro 103003, Telefoon voor Advertenties en Abonnementen 20826, Redactie en Directie 20015. Handelsdrukkerij 20935, Abonnementsprijzen ƒ0.26 per week, 1.10 p. mnd, 3.25 p. kwartaal. Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 36e JAARGANG No. 10798 Hoofdred.: Rector H. SONDAAL en TH. WILMER. Directie: G. G. VAN ELBURG. Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" jn Stichting ,,De Burcht". Advertenties 15 cent p. m.m. Bij contract belangrijke korting. Z. H. der Paus scherp en beslist pAUS PIUS XII heeft in een toespraak tot de kardinalen, een toespraak welke door de radio werd uitgezonden en welke met 't oog op de verkiezingen in Italië en Frank rijk één dag vreger werd gehouden, zijn diepe teleurstelling uitgesproken over de huidi ge toestand in de wereld, waarbij de eerste stap naar den vrede nog met worden gezet. Wij krijgen den indruk, dat de vrede steeds meer en meer terugwijkt", zoo be gon de Paus Zijn rede. „Een jaar is voorbijgegaan sinds de oorlog in Europa ten einde kwam en nóg hebben wij een uiterst zware en moelijke weg voor ons. Nóg is de eer ste beslissende stap naar den vrede niet gedaan. met terugkeer naar machtsmiddelen ofwel politieke en economischen druk, de stem van het recht versmoren. Frankrijk en Italië. ;„Tot de geloovigen zeg ik": aldus de Paus, „verlies den moed niet; gij zijt talrijker en sterker dan uw tegenstanders; God is met u. Morgen gaan de burgers van twee groo- te landen (Italië en Frankrijk) ter stem bus. We zullen zien of zij hun geloof ves ten op de harde rots van het Christendom of dat zij zich wenschen over te geven aan de onmogelijke en ongebreidelde machten van materialistische staten zonder religie. De Kerk zoekt geen strijd, maar omdat zij een moeder is, is zij vaster en onwankel baarder, en har liefde is sterker dan alle materieele krachten". Krijgsgevangenen- „Honderdduizenden krijgsgevangenen en anderen zijn nog zonder tehuis, We weten, dat het internationale recht de overwinnen de landen niet verplicht de gevangenen vrij te laten alvorens de vrede gesloten is, maar indien zij hen tot handenarbeid ver plichten, zouden de belangen van die lan den beter gediend zijn, wanneer deze men- schen als vrije arbeiders aan den weder opbouw konden werken. Een excuus is het gebrek aan scheepsruimte, maar hiet is te hopen, dat de menschelijke barmhartig heid het zal winnen van andere overwegin gen, hoe wettig deze ook mogen zijn en dat er een uitweg moge worden gevonden. Ongewone toon van den H. Vader Het meest opvallende in deze rede van den H. Vader is de besliste toon waarop hij over dit onderwerp sprak. Bij het bespre ken van internationale, zoowel als natio nale toestanden 'bediende de Paus zich van een taal, waaraan men niet gewoon is. In scherpe en vaak ontgoochleende termen, stelt de Paus vast, dat men thans verder dan ooit van den vrede verwijderd is, in plaats van daarnaar te streven en met kracht wees Hij op de hinderpalen, die een rechtvaardigen vrede in den weg staan. De eerste staip op dien weg is naar 's-Pausen meeninig niet gezet, zoolang een bedreiging Groote dag voor de Kath. Jeugdbeweging Het was gisteren een groote dag voor de Katholieke Jeugdbeweging. Het Nationaal Hoofdkwartier van de Katholieke Jeugdbeweging is ingezegend door de hoofdaalmoezenier de zeereerw. heer A. J. L. Verhoeven. Het hoofdkwar tier is gevestigd Jan van Nassaustraat 113 en 98. Hierin bevinden zich, behalve ver schillende bureaux, cantine, studie- en leeszaal, nog logeerkamers, waardoor het hoofdkwartier tevens als pied-a-terre kan dienen voor leden van de Katholieke Jeugdbeweging, die in Den Hfeag moeten vertoeven. Na de inzegening van de beide huizen werd overgegaan tot het installeeren van de hoofdkwartiercommissarissen voor pers en periodieken en voor de jongens- clubs, drs. Willem Snitker en Br. Aman- tius, die ook in de wereldbroederschap der padvinders werden opgenomen. 's Morgens was in het St. Aloysius- College baron Van Voorts tot Voorst als hoofdcommissamis geïnstalleerd en tevens opgenomen in den wereld broederschap der padvinders. Na de zegening door den hoofdaalmoezenier en het opspelden van de insignes spraken de oud-hoofdcommis saris, de heer A. Nöpperner en de hoofd aalmoezenier over de verantwoordelijke taak, die de nieuwe hoofdcommissaris op zich genomen heeft. Havenstaking duurt voort DE PERS KREEG GEEN TOEGANG Zoowel in Amsterdam als in Rotterdam zijn Zaterdag vergaderingen gehouden waar de E.V.C. (de communistische Een heidsvakcentrale) de stakers bijeen had geroepen. De pers hacP tot deze bijeen komst geen toegang, zoodat wy alleen maar te hooren kregen een communiqué, dat door de E.V.C. wérd verstrekt. In dit communiqué wordt meegedeeld dat de huidige situatie werd besproken in verband met de op 16 Mei uitgesproken rede van Min. Schermerhorn en de daar na gevoerde onderhandelingen tusschen de regeering en het bestuur der E.V.C. Volgens het communiqué zou dan ook besloten zijn met meerderheidvan stem men de staking onverminderd te doen voortduren Arbeiders die de vergadering meemaakten o.a. te Rotterdam, vertellen echter, dat daar verschillende arbeiders hebben gesproken vóór de opheffing van de staking en dat deze wel zeer duidelijk de instemming hadden van het grootste deel der vergadering. In Rotterdam, waar de vergadering 's morgens werd gehouden, werd de schriftelijke stemming "niet be kend gemaakt vóór de vergadering in Amsterdam zich had uitgesproken. Na deze twee vergaderingen verscheen het communiqué. (Er is natuurlijk niemand van ons die ook maar even twijfelt aan de juistheid van de stemming! Red,). OP KORTE GOLF BINNENLAND. De ministerraad acht inkooporganisa ties, door of voor het rijkspersoneel gesticht, uit een oogpunt van algemeen belang hoogst ongewenscht. Personen in overheidsdienst, die toch deelnemen aan dergelijke vereeni- gingen zullen disciplinair gestraft worden. De voorloopige zitting der Staten-Ge- neraal is Zaterdag vrijwel zonder eenige ceremoniëel door den minister van Binnenl. Zaken, dr. Beel, voor gesloten verklaard. Den burgemeester van Rotterdam, Mr. Oud, is Zaterdag officiëel ten stadhuize te 's Hertogenbosch het eereburgerschap van de stad aangeboden uit dank voor de Rot- terdamsehe hulpactie. Ook de opvolgende burgemeesters van Rotterdam zijn eere burgers van 's-Hertogenbosch. In verschillende streken is tengevolge van de inundatie de kersenoogst slecht. Men verwacht zelfs een prijs van f 1.35 per K.g. Laten wij hopen dat 't nog meevalt. Het Westland heeft de primeur van de eerste druiven gehad. De prijs was 36.— per K.g. Bij het spelen met een granaat zijn te Amsterdam twee jongetjes zwaar gewond; een ervan is overleden. De Philipsfabrieken hebben enkele af- deelingen overgebracht naar Den Bosch in de voormalige Willem Il-fabriek. De KabinetSTorming Nadat de kabinetsformateur gedu rende de vorige dagen den voorzitter van de kamerfractie van de Katho lieke Volkspartij ontvangen had, zal hij heden den voor zitter van de kamerfractie van de Partij van den Arbeid ontvangen. Het ligt in zijn voornemen in den loop van deze week ter bespreking van het door hem ont worpen regeeringsprogram met de voorzitters van andere fracties contact op te nemen. Undilche ïlUuiemeek O O 2 In deze week voor Pinksteren O p wordt voor den lOden keer de jaar- o g lijksche Week van Gebed en Óffer o p voor onze Missies in Oost en West q Q gehouden. Nu de nood zoo bijzon- O 8° der hoog is gestegen, bevelen wij deze week van gebed en offer bij- o O zonder aan. g O O OOOOÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO De Minister van Bin nen landsche Zaken, dr. L. J. M. Beel, heeft de zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal of ficieel gesloten Mi nister Beel verlaat het gebouw dier Tweede Kamer. ONTWERP GRONDWET VAN SURINAME. De Staten van Suriname hebben een sche ma van 14 punten ontworpen voor een nieuwe grondwet voor Suriname. Dit voor stel zal door de delegatie aan H.M. de Ko ningin worden overhandigd. van het Bisdom Haarlem een schrijven voorgelezen van den Bisschop van dit dio cees, Mgr. J. P. Huibers, naar aanleiding van het Eeuwfeest van het H. Sacrament van MirakeJ. Daarin wordt mededeeling gedaan van de komende feesten die vooral moeten staan in het teeken van geloovïge aanbidding en hartelijke dankbaarheid. „Door allerlei moeilijkheden zal", zoo zegt de Bisschop, feestviering hoofdzake lijk beperkt blijven tot Amsterdam", maar Z.Hoogw. Exc. hoopt dat heel het Bisdom dit heugelijk feit zal meevieren. „Het zal niet noodig zijn, B.G-, U nog aan te sporen om aan deze Sacramentsfeesten heel bijzonder deel te nemen. Wij weten, 17R WOEI EEN STEVIGE WIND en het was fiksch koud, en bij tijd en wijle vlaagde de regen er nog doorheen. Maar dat alles was voor duizenden katholieken uit de Zaanstreek geen beletsel om deel te nemen aan de districts-landdag waartoe het initia tief genomen was door de Katholieke Arbeidersbeweging. De nieuwe directeur van de EjL, Rector Kraakman, hield een stevige, degelijke en enthousiaste rede. Hij begon met er op te wijzen, dat de Zaanstreek wel een van de meest onkerkelijke streken is van Nederland en dat juist in dit gebied ook de communisten hun aantal zagen stij gen tot 15.000 en dat de katholieken leven als op een eiland in de Roode Zee. het groote gezin, vooral wat betreft het ont breken van voldoende hulp. Op 9 Nederlanders hebben wij thans één ambtenaar, en verreweg het grootste ge deelte daarvan bestaat uit meisjes." Voorts deelde Tspr. het ontstellende feit mede, dat ei meer da-n 400.000 vrouwen bij de admi nistratie zijn ingeschakeld. Na deze twee heldere, onomwonden rede voeringen heeft Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, de Zaansche katholieken ge prezen om hun standvastigheid, midden in dit roode centrum. „Men verslijt ons wel", zei de Bisschop, „voor conservatief en ouderwets, maar het gezin, het goede, ge zonde, godsdienstige gezin is nóch conser vatief, noch ouderwets. Maar onverganke lijk jong, omdat daaruit telkens weer het nieuwe en gezonde leven van het volk moet voortkomen. Uw eerste plicht is het gezins leven op een hoog peil te brengen en het gezin te maken tot de leerschool voor het leven." Mgr. Huibers prijst „het eliand in de roode zee'* „Toen Mgr. van Straelen uit een Ja- pansch concentratiekamp terugkeerde, merkte hij bij zijn terugkomst in Europa op: „Ik zoek Christus maar geloof in Hem vind ik niet". Wij beseffen dat wij staan voor de ernstigste crisis die de geschiedenis ook heeft doorgemaakt. Een crisis op ieder ter rein, economisch, sociaal en geestelijk. Een crisis die wij alleen teboven komen wan neer wij geestelijk weer op peil staan. En van dit geestelijk herstel uit, moet de socia le rechtvaardigheid zijn intree doen in de wereld en in de maatschappij. Van de 15.000 communisten zijn er verschillende die niet weten wat eigenlijk het communisme in houdt en wat het eigenlijk wil, maar >zij gaan naar de communisten over, omdat zij door hen betere toestanden verwachten, grooter rechtvaardigheid en meer mensche- lijkheid. Nu is het de taak van de katholie ken om door hun offerzin, door hun solida riteit de sociale misstanden uit den weg te ruimen en door hun persoonlijk geloofsle ven duidelijk te maken dat men slechts mét God de rechtvaardigheid het haar toeko- mendeel geeft. Hiervoor is het noodig dat de katholieken een ernstig en grondig zelf onderzoek in stellen; en dan zal deze ka tholieke landdag het startschot geven voor een katholiek reveil." Na hem heeft dr. J. P. C. de Boer uit Den I Haag gesproken over de katholieke opvoe ding en heel bijzonder over de nóoden van Bananen voor kinderen Voor kinderen geboren in 1942 of later wordt 500 gram bananen be schikbaar gesteld. De aflevering dezer bananen zal plaats hebben naar ge lang de bananen geïmporteerd wor den, waarmede waarschijnlijk gerui- men tijd gemoeid zal zijn. Men moet bon 822 der bonkaart KD of Ke 606 bij een detaillist in groente en/of fruit in leveren, uiterlijk op 8 Juni. Uitslagen Eerste Klasse K.N.V.B. District L 't GooiEDO 12. District H. Blauw Wit-Neptunus 23; HaarlemSparta 31 (Haarlem Kam pioen); StormvogelsDFC 20; DWS VUC 43 (VUC moet degradatie wedstrijden spelen). District HI. QuickEnschedesche Boys 1—2; Be Quick—AGOVV 3—4; TubantiaPEC 14; HeraclesNEC 24; EnschedeWageningen 44. District IV. BW—NOAD 6—1; NAC Helmond 43; Willem IIRBC 43. District V. GVAV—Achilles 5—0; LSCLeeuwarden 22; FrisiaHSC 0—0. District VL Dé SpechtenMaurits 0—6. Te Roosendaal zal een piano-vakschool worden opgericht door den Ned. Kath. Bond van handelaren in piano's enz., in de pianofabriek van de firma van Lieshout. Te Tilburg zal een modern teheater- gebouw worden gebouwd. De gemeente verstrekt een leening van 300.000 gld. a 3 3/4 Een firma te Den Bosch is beboet voor 50.000 gld., terwijl de zaal? voor drie maan den is gesloten. Men had stof verkocht voor 30 gld. per meter; de prijs mocht zijn f 4.50 of 7.per meter. Er zal scherp worden opgelet, dat aan vacantiegangers redelijke prijzen worden berekend. Pensionprijzen mogen in het al gemeen niet meer dan 30 a 40 liggen boven het vooroorlogsche peil. BUITENLAND. Koning Umberto van Italië heeft een kiezerskaart ontvangen. Zijn .gemalin, als mede duizenden andere inwoners Van Rome, niet. Volgens een bericht van het Milanee- sche persbureau heeft senator Greppi, de burgemeester van Milaan, geweigerd, zijn opwachting te maken bij koning Umberto tijdens een bezoek aan Milaan. Gisterenmorgen vroeg, hebben neo fascisten twee handgranaten geworpen in de drukkerij van het socialistische dag blad „Avanti" te Milaan. Vijf letterzetters werden gewond. Een ontstane brand werd spoedig gebluscht en het werk hervat. Door het Fransche ministerie van bui- tenlandsche zaken is verklaard, dat de kwestie der operaties van Fransche troe pen op Siameesoh grondgebied, bij de ach tervolging van rebellen, van Siameesche zijde grootelijks overdreven zou zijn. De Britsche nieuwsdienst in Duitsch- land meldt, dat maarschalk Ion Antonescu, de Voormalige dictator van Roemenië, is ter dood gebracht. Een aardbeving, die zich gisteren in het Oosten van Anatolie heeft voorgedaan, heeft meer dan 250 menschen het leven gekost. Gisteren is een 4-motorig Ameri- kaansch passagiersvliegtupig, met 30 pas sagiers en 8 leden der bemanning aan boord, in brand gevlogen en ter hoogte van Salerno in zee gestort. 8 personen kwamen om het leven en 22 worden ver mist. Volgens officieele Amerikaansche bronnen hebben 8 personen zich met een parachute gered en zijn 8 lijken geïdenti ficeerd. Drie kwart der bevolking der wereld kan niet lezen of schrijven, aldus dr. Brunauer, Amerikaansch vertegenwoordi ger bij de voorbereidende commissie der Unesco, de wetenschappelijke en cultureele organisatie der V.N. dat de liefde van uw hart U daartoe dringt. Wij hopen diit en verwachten het van al onze diocesanen zonder uitzondering. Het is onze wensch, dat in alle kerken en ka pellen waarover een rector is aangesteld, in die dagen bijzondere oefeningen gehouden worden ter eere van het H. Sacrament; dat algemeene Communies plaats hebben zoo wel van volwasenen als van kinderen, dat het H. Sacrament, zoo mogelijk iederen dag, althans enkele uren ter aanbidding worde uitgesteld en dat de lof van het H. Sacrament blijde wordt verkondigd." De Bisschop wijst er dan op, dat de lief de voor het Heilig en Aanbiddelijk Sacra ment zioh ook naar buiten moet toonen in een waarachtig christelijk leven en „dat het dus een wanklank is, wanneer katho lieken zich laten verleiden tot haat jegens menschen, die vroeger hebben misdaan; die, die menschen het leven onmogelijk maken, ook al wei-den deze voor hun fou ten reeds gestraft". „En dan wat een schrille teegnspraak zou het wezen, als Kaïtholieken, wier licha men de tempels zijn waarin God woont, zouden meedoen aan heidensohe modes van naakt cultuur of in het a.s. seizoen in naam van gezondheid en sport op badplaat, sen, zoowel aan het strand als aan meren en plassen hun ziel en hun lichaam zouden blootstellen aan ergerlijke zonden." Met de wensch, dat God, om wille van het gebed van velen, medewerkers en deelnemers, zal steunen en zegenen, sluit het Bisschoppelijk Schrijven. Kaarten voor de plechtigheden In het Stadion op Zondag 23 Juni kunnen worden besteld bij het plaatselijk secretariaat van het Gezelschap van den Stillen Omgang. (Voor Leiden: bij den penningmeester, den ■heer Y. Schouten, De Wetstrat 21, of bij een der andere bestuursleden, met bijvoe ging der gelden, vóór of uiterlijk 8 Juni). Op 23 Juni is er 's morgens om 8.30 uur Pontificale H. Mis en Kindercommunie; 's middags te 3 uur Pontificaal Lof, Pro cessie en Zegen. (Toegangsprijzen zijn des morgens ƒ0.50, f 150, ƒ2.50, ƒ4.—, 5. 's middags 12.—, 5.—, 7.50, 10.—) —X— De Fransche verkiezingen Fransche Kath. Volkspartij wint 14 zetels Volgens de definitieve resultaten van vanmorgen vroeg hebben de socialisten in het Fransche moederland 14 zetels verlo ren. In October 1945 kregen zij 130 zetels tegen thans 116. De communisten verliezen een zetel, de M.R.P. wint 14 zetels en de rechtsche groepen winnen vier zetels. Het aantal stemmen, dat door de voor naamste partijen is behaald, is als volgt: M.R.P. 5-491.180 stemmen. Comm. 5.136.334 stemmen. Soc. 4. 165.813 stemmen. P.R.L. 1.537.395 stemmen. Generaal Giraud, eertijds de rivaal van generaal de Gaulle, is als onafhankelijke in Opper-Savoye gekozen. Henri de Menthon (M.R.P.), voormalig minister van justitie in het kabinet van de Gaulle, is herkozen. X— VERKIEZZINGEN EN REFERENDUM IN ITALIË. Italië's 29 milliioen kiezers zijn gisteren ter stembus gegaan. Voor de eerste keer stemden thans ook de vrouwen. Bij deze eerste algemeene verkiezingen sinds twin tig jaar kiest het Italiaaneche volk de nieuwe constifcueerende vergadering met evenredige vertegenwoordiging en spreekt het zich tevens uit over de vraag: monar chie of republiek. Het zal nog wel een paar weken duren voordat de uitslag der verkiezing en van het referendum be kend 16. —X— REGEERING FRANCO GEEN BEDREI GING VOOR DEN VREDE, MAAR. Rapport van de commissie voor Spanje van den Veiligheidsraad. De sub-conimissie voor Spanje van den Veiligheidsraad heeft rapport uitgebracht. De commissie stelt voor, dat, tenzij de re geering van Franco aftreedt, de algemeene vergadering van de Vereenigde Volken er by de leden op aan zal dringen de diplo matieke betrekkingen van Spanje te ver breken.. De regeering van Franco vormt geen bedreiging voor den vrede, doch „schept een situatie die een potentieele bedreiging vormt Voor den internationalen vrede en die het handhaven van den in ternationalen vrede wellicht in gevaar brengt, zooals bedoeld in artikel 34 van het handvest der Vereenigde naties. De Spaansche bladen verklaren en ze hebben gelijk! het advies voor kennis geving aan te nemen. Het huis met de horretjes IJET VRLJE en onverveerde „Parool", wordt alsmaar wranger en zuurder nil uit de verkiezingen is gebleken dat groote gedeelten van ons volk geen ver trouwen hebben getoond in de Partij van de Arbeid. Ons land is daardoor weer ge worden, zegt het „Parool", tot „bet huis met de horretjes". Dan wordt ons verder te verstaan gege ven dat wij maar een bekrompen landje zijn, waar Engeland en Amerika zich over geneeren en dat wijl katholieken en vele christelijken de dictatoriale neigingen van Koos- Vorrink niet wilden slikken en te veel werkelijkheidszin bezaten om aan de droomen van Schermerhorn te gelooven. Het „Parool" kan nooit onderscheid ma ken tusschen een principiëele houding en een meewaaien met alle winden. In den aanvang, na de bevrijding, zag het er naar uit dat de geeestesgesteldheid van Prof. Schermerhorn c.s. de meeste kans maakte en dies schaarde het „Parool" zich aan die zijde. Nu het blijkt, dat zij op het. verkeerde paard heeft gewed; voelt zij zich natuur lijk in een beroerde positie, want zij heeft doorloopend het air aangenomen alsof „Het Parool" de juiste vertolking was van het Nederlandsche volk. Nu wil het blad maar in de oppositie gaan, want dat is altijd de makkelijkste houding, ligt ook geheel in de lijn van het blad en het is de eerste stap om straks desnoods een vuurrood jasje aan te trekken met een kleon sikkeltje erop en een hamertje daaronder. Precies de „Telegraaf". Als Nederland dan een huis is met hor retjes, dan is het „Parool" het huis waar ze dag en nacht deuren en ramen dicht houden en de blinden voor de vensters. Muf!' NU WEER STAKING IN DE AMERIKAANSCHE ANTHRACIET- MIJNEN. Vijf en zeventig duizend arbeiders in de Amerikaansche anthraciet-mijnen zijn Vrij dag niet weer aan het werk gegaan. Zij eischen betere arbeids- en loonsvoorwaar den. De eigenaars van de bruinkoolmijnen, waar een overeenkomst is geteekend tus schen den vertegenwoordiger van president Truman en den mijnwerkersleider Lewis, hebben tegen deze overeenkomst geprotes teerd. Zij noemen haar „oneerlijk en ramp spoedig". X— VOETBAL. FEIJENOORD WINT VAN CUBAANSCHEN PLOEG OP CURASAO. Een Zaterdag te Curagao gespeelde voet balwedstrijd tusschen Feyenoond, dat thans een tournee maakt door West-Indië, en een Cubaanschen ploeg eindigde in een 43 overwinning voor Feyenoord. Bij de rust was de stand 2—0 voor Cuba, maar 7 minuten nadat het spel hervat was, werd Feyenoords achterstand door Vrouw- deunt verkleind en drie minuten later maakte Kilsdonk gelijk. De kansen keerden nog geen minuut later in het voordeel vast de Nederlandders, toen een der Cubanen in eigen doel trapte. Na 25 minuten spelen, werd een Cubaan door den scheidsrechter van het veld ge stuurd en in de 30e minuut bracht Feyen oord den stand op 43 zeven minuten voor het einde. Moderne ark van Noë— Een lading van bijna vijfduizend dieren, bestemd om als eenigste le vende wezens zich te bevinden bin nen het uitwerkingsgebied van de atoomproeven, is aan boord van een Amerikaansch schip naar Bikini, in den Grooten Oceaan, op weg Het zijn vier duizend witte ratten, twee honderd marmotten en muizen. Aan den lijve van deze dieren hoopt men een schat van gegevens over de in werking van atoom-uitstralingen op levende organismen te verkrijgen. Sommige dieren zullen tevoren met vaccine-, hormonen- of. vitamine preparaten ingespoten worden, an deren worden ingesmeerd met be paalde preparaten, die bedoeld zijn ter afwering van inwerking der atoomuitstraling, en waarvan men de effectiviteit wil onderzoeken. Op het bureau van de „Leidsche Courant" ligt de passagierslijst ter in zage van de „Kota Inten". X— WEERSVERWACHTING tot Dinsdagavond. Aanvankelijk nog tijdelijk krachtige wind tusschen Z.W. en W., met plaatselijke regenbuien. Morgen hier en daar nog een enkele verspreide bui bij wisselendê be wolking. Matige naar Z.W. of W. terugloo- pende wind. Stijging van temperatuur.

Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1